Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

По принцип цял раздел на Химията се занимава с това ;). Аналитичната! И с качествения (демек какво има) и с количествения (демек колко е) анализ. 'Полеви' тест сигурно има, но сега не се сещам :(. Метанола не може да се 'обезвреди'. Дестилацията го 'отсавя', защото метанола кипи при 64.7 градуса, етанола при 78.4.

Ако става въпрос за викокоалкохолен дестилат (ракия демек бре ;)), да знаеш, че и най-добрите домашни амброзии, не са сигурни по отношение на метанола. Но там вече има и алдехиди и кетони (главоболът на тях най-вече се дължи)а и естери, които са доста стабилни съединения. Пък и те придават 'неповторимостта' на еликсира.

Съмнявам се, че съм бил полезен, но и други колеги могат да опитат ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Митак, по нашия край селските алкохолни алхимици разправят че като сложиш нарязана ябълка в ракиджока и покафенее, значи има метанол, и ако понадробиш повечко ябълки/заради пектина де/ вътре, след около месец те попивали като сюнгер същия тоя метанол, ...та въпроса ми е има ли нещо подкрепено от науката по тези местни митове и легенди :post-20645-1121105496:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как може да се разбере дали в етиловия алкохол има и метилов / преди да се употреби вътрешно, а не след това :hmmm: / и има ли начин метилът да се "обезвреди" без дестилация, демек преварка

Може и с химични и с физични методи, но нито един не е подходящ за "любители" ( т.е. няма тест от вида - "слагам една хартия в ракията и ако стане червена има метилов алкохол, ако остане синя - няма"). :)

Един от физичните методи е с рефрактометър - поради различните индекси на рефракция (пречупване на светлината) на метиловия и етиловия алкохол.

При химичните методи обикновено се преминава през няколко реакции до доказването на метиловия алкохол (виж тук).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте, някой ако може да ми реши това уравнение и да го изравни ще съм благодарен !

AU3 + Br2 --> .... + J2

Боя се, че никой (поне химик) на този свят няма да може ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, тука си трябва поне алхимик.

Предполагам, че "алхимията" се е получила поради непознаване на буквите от нещо съвсем банално от рода на AlJ3 + Br2 → ... + J2:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Боя се, че никой (поне химик) на този свят няма да може ;).

Що бе, всичко е пределено ясно. 3 АU /демек три атома на златото/ взаимодействайки с 2 бромни атома /посредством енергично клатене на ебонитова пръчка и определени заклинания/ водят до получаването на философски камък, при което бромът се трансформира в 2 йодни атома.

Съставът на философския камък не е известен, затова няма символ за неговото означаване. Аз бих предложил Lp /Lapis Philosophicus/.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

интересуват ме последиците във времето напред

от поглъщането на оловна съчма 6 милиметра , с кръгла, правилна форма

от дете на 5 и половина години и преседяването й в организма му 6 дни .

съчмата вече я изходихме !

каква е вероятността събитието да даде отражение в някаква степен в здравето на детето

какво би могла да вредата по-точно и какви мерки бих могъл да взема ?

направих консултация с доктор токсиколог , но знаете небрежността на българските доктор ..

опитаха да ме успят с .. и живак да глътне , нищо няма да му стане .

четох някакви неща по въпроса и ще споделя акцентите на които се облягам ,

поради простата причина , че съм видял съвпадения .. тоест прочел съм няколко пъти на различни места неща с еднакъв или подобен смисъл .

това е .. че оловни са йоните на оловото , тоест изпаренията му и един вид страшно било системно да се вдишват оловни йони .

а контакта с оловото като метал не е опасен за здравето ..

е да но в случая контакта не е контакт с кожата на човека , а попада в стомаха му ..

в стомаха има солна киселина с ниска концентрация , която се опитва да разтвори всичко което попадне там .

след което в червата се случва нещо подобно .. има власинки по вътрешната периферия на червата ,

чрез които власинки организма усвоява минерали бла бла .. и от там в кръв бъбреци дроб , но в случая ще усвоят в някаква степен оловни съединения .

искам да кажа , че нямам нужда от успокоение или от мотивация да правя каквото и да било ..

имам нужда от информация , която би могла да ми е в полза .. преглътнал съм случката .. станалото станало

благодаря предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

искам да кажа , че нямам нужда от успокоение или от мотивация да правя каквото и да било ..

имам нужда от информация , която би могла да ми е в полза .. преглътнал съм случката .. станалото станало

токсиколога не ти ли каза, дали оловото (хипотетично) преминава от червата в кръвта?

а дали ензимите (киселината) в стомаха ще разтворят оловото?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

искам да кажа , че нямам нужда от успокоение или от мотивация да правя каквото и да било ..

имам нужда от информация , която би могла да ми е в полза .. преглътнал съм случката .. станалото станало

токсиколога не ти ли каза, дали оловото (хипотетично) преминава от червата в кръвта?

а дали ензимите (киселината) в стомаха ще разтворят оловото?

токсиколога се изживяваше като психолог повече от колкото като токсиколог .

по горе нали споменах какво разправя .. и живак да глътне .. нищо нямало да му стане .

на такива приказки съм сит аз .

ако някой може да обясни по-подробно така , ще се радвам ..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то няма много за обяснение. Самото олово наистина е безвредно (както и живака). Оловните йони обаче са, но оловните пари не са йони или радикали (като например оловото в тетраетилолово, стабилизиращ компонент в бензина от близкото минало, вече забранен). За толкоз кратко време дори част от съчмата да е взаимодействала с киселината от стомаха или с каквото и да е не може да се застраши живота на детето. Концентраците на оловни йони са по-малки от ppm или даже ppb (милионна или милиардна част). При отравяне с олово (йони де) се получава заболяването кретенизъм. Но това става при тровене с години. Има версии, че Римската империя е загинала поради такова отравяне, защото тръбите по които водата достигала до потребителите били оловни. Но след като не вярвате на специалисти, защо отивате при тях? Вярно е, че българина разбира от всичко, но чак пък и от токсикология....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И аз мисля, че за това кратко време никакви ефекти не могат да се наблюдават. Трябва да се знае какво е pH на средата, каква е скороста на разтваряне на олово при еди кво си pH, скорост на усвояване /преминаване на Pb в кръвта/ и с най-големи детайли /имам предвид още доста фактори/ да се опише и сметне и ще се получи нещо с точност 10-20% (и грешка 80%)... Това горе долу и с никакви претенции за точност - колкото а кажа, че такива методи са практически непиложими.

Но има един доста по-лесен начин - кръвни изследвания за олово. Има /вероятно/ някакви референтни стойности, прави се анализ на кръвна проба и се прави сравнение с референтните стойности.. Това е просто и дори приложимо, а и дори се прави.

И за живака ми е ясно, но не пробвайте това вкъщи!

Случайно някой сети ли се, че до 90-те години, пломбите масово бяха амалгама? Ако някой не е наясно - "сплав" на живак с друг метал. И това е в устата, у мен /и всеки средностатистически българин около моята възраст/ са седели шест парчета средно 10-тина години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сатурнизъм се казва заболяването...

Да бе точно така, ама се сетих по-късно. От 'химическия знак' на оловото ;), от времето на алхимиците (оловото се е отбелязвало със знака на планетата Сатурн) ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......

И за живака ми е ясно, но не пробвайте това вкъщи!

Случайно някой сети ли се, че до 90-те години, пломбите масово бяха амалгама? Ако някой не е наясно - "сплав" на живак с друг метал. И това е в устата, у мен /и всеки средностатистически българин около моята възраст/ са седели шест парчета средно 10-тина години.

За живака, мисля че сме писали тук, но ако не сме да знаете.

Ако счупите живачен термометър (някои още имат), събирате внимателно капките живак (е не с гола ръка все пак, е то и така не става, а с нещо подобно на шпатула (с пинсети, няма да стане)). После бягате до аптеката и си купувате сяра, която посипвате обилно (живачния сулфид е практически неразтворимо и трудно разградимо в-во). Преди това можете да минете с медна четка, ако расипаното е на килим, мокет или нещо подобно. Търкайте енергично, микроскопичните капчици живак ще образуват амалгама с медта. А и след посипването със сяра може да го направите тоз номер ;). За всеки случай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, по нашия край селските алкохолни алхимици разправят че като сложиш нарязана ябълка в ракиджока и покафенее, значи има метанол, и ако понадробиш повечко ябълки/заради пектина де/ вътре, след около месец те попивали като сюнгер същия тоя метанол, ...та въпроса ми е има ли нещо подкрепено от науката по тези местни митове и легенди :post-20645-1121105496:

напротив, където има много пектин има повече метанол ...

в ракията естествено винаги има малко количество метанол - най-много в плодовите ...

най-сигурнят начин за обезвреждане е да пиеш нормален алкохол - за това и ракиите не представляват проблем ...

натравянията идват когато алкохолиците пият индустриални спиртове, в които съдржанието на метанол или други токсични спиртове е много високо, а етанолът е с ниска концентрация или напркатика липсва ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

интересуват ме последиците във времето напред

от поглъщането на оловна съчма 6 милиметра , с кръгла, правилна форма

от дете на 5 и половина години и преседяването й в организма му 6 дни .

съчмата вече я изходихме !

каква е вероятността събитието да даде отражение в някаква степен в здравето на детето

какво би могла да вредата по-точно и какви мерки бих могъл да взема ?

направих консултация с доктор токсиколог , но знаете небрежността на българските доктор ..

опитаха да ме успят с .. и живак да глътне , нищо няма да му стане .

четох някакви неща по въпроса и ще споделя акцентите на които се облягам ,

поради простата причина , че съм видял съвпадения .. тоест прочел съм няколко пъти на различни места неща с еднакъв или подобен смисъл .

това е .. че оловни са йоните на оловото , тоест изпаренията му и един вид страшно било системно да се вдишват оловни йони .

а контакта с оловото като метал не е опасен за здравето ..

е да но в случая контакта не е контакт с кожата на човека , а попада в стомаха му ..

в стомаха има солна киселина с ниска концентрация , която се опитва да разтвори всичко което попадне там .

след което в червата се случва нещо подобно .. има власинки по вътрешната периферия на червата ,

чрез които власинки организма усвоява минерали бла бла .. и от там в кръв бъбреци дроб , но в случая ще усвоят в някаква степен оловни съединения .

искам да кажа , че нямам нужда от успокоение или от мотивация да правя каквото и да било ..

имам нужда от информация , която би могла да ми е в полза .. преглътнал съм случката .. станалото станало

благодаря предварително

последствията ще са нулеви ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..напротив, където има много пектин има повече метанол ...

Значи правилно е това за ябълките. Не доуточних, че след известно време парчетата ябълка/"попили" вече метанола/ се вадят от ракията

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи правилно е това за ябълките. Не доуточних, че след известно време парчетата ябълка/"попили" вече метанола/ се вадят от ракията

ябълковата ракия има повече метанол от гроздовата заради особеностите на ферментацията на плодовете с по-високо пектиново съдържание ...

иначе ябълките не извличат и няма как да извличат метанола ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност една от главните причини за наличие на метанол в ракиите приготвени 'натурално' от плодове е именно пектина. Страничен продукт от ферментацията на пектина е мименно метанола.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...