Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Е защо така рязко? Истината е, че това може да се съотнесе към химията, така както и към физиката, а може и към математиката, а може и към астрономията и кажи-речи всяка точна наука. Причината да публикувам въпроса си тук не беше неизкаран шести клас, а защото забелязвам оживление в тази тема - тя е наглеждана и има желаещи да помагат в нея. Теми от типа "пиша и на отговор не се надявам" не ме блазнят.

Както вече писах искам информация за ядрения синтез, а това си е химичен процес. Как се влияе от гравитацията, от температурата, масата и други неща, които изкаралите шести клас ги знаят.

Не е рязко. Рязко щеше, ако те бях скрил, но аз смятам, че твоето незнание може да помогне на други потребители....да научат нещо.

Истината е, че това може да се съотнесе към химията, така както и към физиката, а може и към математиката, а може и към астрономията и кажи-речи всяка точна наука.

Така ли? Що питаш тогава, като знаеш. Кое може да се съотносе? Термоядрения синтез ли. Не, никаква химия няма в термоядрения синтез.

Не съм писал, че не си изкарал 6-и клас, а просто, че не си внимавал в час.

Всяка тема си зависи най-вече от потребителите. Ако си забелязъл ние тук домашни не решаваме, но винаги сме готови да помогнем, особено, ако видим наистина желание да научат нещо от страна на потребителите. За което съм много благодарен на колегите химици ( и не само и не само ;)), които пишат тук.

Както вече писах термоядрения синтез не е химичен процес и ако продължаваш в същия дух ще видиш вече какво означава да съм рязък.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Съжалявам тогава, че съм писал тук. Аз често имам въпроси в различни области и рядко някой, който да ми задоволи любопитството. Мислех, че като е въпрос на химични елементи може да получи отговор и тук...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре е че съжаляваш. А иначе и обикновенното готвене е въпрос (и) на химични елементи. Трябва ли в тази тема да си разменяме готварски рецепти? То даже и това ще е повече свързано с химията от колкото ядрените реакции.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да химията и физиката се припокриват и то на много места, затова сме учили сума ти семестри физико-химия и различни физични дисциплини (физика, теоретна физика, физични методи в химията та даже и строеж на в-вото). Въобще в химията има много физика, както във физиката и химията много математика., Но не съм съгласен, че по отношение на атома е трудно да се каже къде свършва химията и започва физиката. Има ясно изразена граница и то в самия атом. Ядрото не е предмет на химията, да атомната обвивка и електроните могат да са предмет на физиката, но в съвсем друг аспект. Ядрена химия не съм учил и слава богу, но май и според теб е недоносче. Виж радиохимия съм учил, не е кой знае колко интересна, но тази интердисциплина обслужва примерно атомните централи, но там имаме ядрен разпад и много химия наистина. Засега нямаме атомна централа за синтез. Даже когато (дай Боже) имаме (не ние, а света) и много химици ще са нужни, пак ядрения синтез (както и ядрения разпад) ще бъде обект на физиката и то ядрената физика. За да станеш сутринта е необходима активираща енергия. За да си направиш кафе тоже. Ако няма активираща енергия голяма част от процесите биха били спонтанни или не биха били възможни въобще. Сам знаеш по-добре. Но нека не спамим темата ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Моля за информация интересува ме всичко за изотопа на хелия известен под името "хелий-3" знам само че е много переспективно гориво за термоядрените реактори,но на земята е в много малки количества,оказва се че на Луната се среща в по големи количества и затова всички по големи космически държави са хукнали да правят експедиции и бази на Луната.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ей, много Iron Sky гледаш.

helium-3txt1.jpg

Ама ей ти инфо за изотопа:

http://en.wikipedia.org/wiki/Helium-3

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря обикновенно сам се сещам да направя справка в wikipedia но този път избързах без да проверя

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля за информация интересува ме всичко за изотопа на хелия известен под името "хелий-3" знам само че е много переспективно гориво за термоядрените реактори,но на земята е в много малки количества,оказва се че на Луната се среща в по големи количества и затова всички по големи космически държави са хукнали да правят експедиции и бази на Луната.

Направо си изпочупиха краката, пардон ракетите да правят експедиции и особенно бази на Луната...

Ама ей ти инфо за изотопа:

http://en.wikipedia.org/wiki/Helium-3

"Materials on the Moon's surface contain helium-3 at concentrations on the order of between 1.4 and 15 ppb in sunlit areas, and may contain concentrations as much as 50 ppb in permanently shadowed regions"

При тези концентрации, здраво копане на реголит се очертава...

Историята с хелий-3, като най-перспективно гориво за термоядрени реактори е доста далече в бъдещето...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Глобален Модератор

човечеството от половин век изпраща луноходи и сонди за търсене на вода на Луната. Че и пилотирани експедиции изпращаха по едно време. За жалост, въпреки мечтите на фантастите, в началото на 21 век не сме овладяли и една педя от космоса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфсс. нали се разбрахме за по-сериозно? Ако имаш въпроси, тука е мястото, ако имаш теории, хммм пак тук, ама сериозно и обосновано де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При изчисляване на равновесна константа за Na(+1)->Na ,със стойност на електродния потенциал E0= - 2,71 формулата за намирането й ще е lnK=z.F/R.T * E0 => lnK=-1/0.059 * (-2,71) = 45,82 и К=6,78 .Така ли ще е или се бъркам???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, може ли някой да ми помогне със следната задача:

При температура 2400°C азотът реагира с кислород, при което се получава азотен оксид. От 100 мола въздух се образуват 2,2 мола азотен оксид. Приемете, че въздухът съдържа 80% азот и 20% кислород. Пресметнете равновесната константа Кс.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

За количеството вещество на кислорода получавам 78,9 мола, а за кислорода 18,9.

Не знам обаче как да изчисля константата: дали Кс=(2,2)2 / 78,9*18,9 , или Кс=(1,1)2 / 78,9*18,9 и защо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и да не е точно за тук въпроса ми, ама не намерих по-подходящо място. Интересува ме кой орган в Б-я се занимава с анализ на питейните води от официално каптираните извори . Конкретно ме интересува какви са минералните/ така да се каже/ показатели на изворната водата в с.Съдиево, община Айтос, област Бургас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ме интересува официално, а да я вярно. От чешмите на Съдиево доста народ ходи да си пълни вода, от скоро и аз, но така и никой не е наясно каква вода пием, предполагам че е алкална щото на вкус е много мека но колко точно и дали и колко е минерална..никой не знае.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Химици, моля ви помагайте. От 2 месеца се мъча над една ужасна задача. Обожавам химията, но изчислителните задачи не са ми силната страна. Въпросната задача е от олимпиада и гласи следното:

Фермер искал да повиши добива от 5 декара насаждения. За целта наторил

земята с 200 кг от следните азотни торове: амониева селитра NH4NO3,

карбамид (NH2)2CO и натриева селитра NaNO3 в масово съотношение

5:7:3.

а) Достатъчен ли е добавеният тор, ако:

- необходимото количество активно вещество (N2) за вегетацията на

растенията е 10 кг за декар.

- 25% от внесеното в почвата количество азот се губи по различни

механизми.

Опитах всико, за което се сетих, но все ми се получават някакви километрични дроби . Ако някой има идея как да се реши, ще съм му много благодарна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Изчисляваш с колко килограма участва всеки един от торовете в общото количество, което е 200 kg,

като използваш даденото съотношение, в което се намират

2. Изчисляваш процентното съдържание на азот във всеки един от торовете, като използваш

молекулните им тегла

3. Изчисляваш килограмите азот на всеки един от торовете като използваш вече изчислените

им количества, с които участват в общото количество и съответните им процентни съдържания

на азот

4. Изчисляваш общото количество азот и го намаляваш с 25% както е по условие и го сравняваш

с обявеното в условието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Moon_Watcher, благодаря ти за отговора.И аз започнах да решавам по тази логика, обаче явно някъде бъркам. За да намеря с колко участва всеки от торовете съставих следното уравнение. 200=5x+7x+3x, 200=15x от което ми се получава х=13,333333333 и след това умножих х със съответно 3, 7 и 5 за да получа кое с колко кг участва (т.е. реших го като задача по математика)Е да обаче ми се получиха някакви извънземни числа. m(NH4NO3) по тази логика ми е 66,66666666666667 и другите стойности са не по-малко стряскащи. Демек или нещо жестоко бъркам в сметките или в задачата наистина се получават такива стойности, което е абсурдно, защото е от олимпиада по химия,а не от олимпиада по математика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвсем правилно си определила кое с колко килограма участва, но да караме подред.

Първо, запиши в колонка химическите формули на веществата.

До нея, в нова колонка, запиши изчислените килограми, с които участват.

По-нататък, отново в колонка, до първите две запиши молекулните тегла на веществата.

Нека да видя тези три колонки и после ще продължим.

P.S. Не знам, как си получила 66,66666666666667 за молекулното тегло на NH4NO3, но

но то не е такова. Молекулното тегло е равно на сумата от атомните тегла на еле-

ментите, които изграждат молекулата. Справка за атомните тегла - менделеевата

таблица. Например, молекулното тегло на NH4NO3, определено по този начин е 80.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте на всички,имам въпрос,някой знае ли как се получава железен нитрат, и меден ми трябва ,може би се прави както и железния:), няма го никъде и бил с малка трайност,мисля че метални стружки в азотна киселина ,но не е сигурно а и самите кристали как се получават и изобщо ако някой е наясно да публикува нещо,благодаря предварително :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте на всички,имам въпрос,някой знае ли как се получава железен нитрат, и меден ми трябва ,може би се прави както и железния:), няма го никъде и бил с малка трайност,мисля че метални стружки в азотна киселина ,но не е сигурно а и самите кристали как се получават и изобщо ако някой е наясно да публикува нещо,благодаря предварително :)

Здрасти и добре дошла! Теоретична рецептура ли ти трябва или ще си бъркаш нещо в къщи? Не вярвам да е последното (щото...защо?) иначе си има т.нар. литературна справка. Там се ровиш малко в библиотеките (истинските ;)) и си избираш рецептура за целите ти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.valerus-bg.com/pdf/reagents_2012.pdf

Fe(NO3)3.9H2O ч.з.а - 90 лв./kg

Cu(NO3)2.3H2O ч.з.а - 36 лв./kg

www.teocom.eu/Teocom_chemicals_pricelist.pdf

Fe(NO3)3.9H2O ч.з.а (?) - 180 лв./kg има го и в опаковки по 100g с цена 20 лв./опаковка

Cu(NO3)2.3H2O ч.з.а - 194 лв./kg

чист - 60 лв./kg има го и в опаковки по 500 g с цена 30 лв./опаковка

50%-тен воден разтвор т.ч. - 8 лв./ литър

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета ..просто сте страхотни и как бързо реагирате само :good: ,да си кажа честно не разбирам от химия нищо ,но ето че ми се налага да бъркам това онова понякога,изисква го работата ,:),за железния нитрат търсих къде ли не ,само доставка която изискваше доста време ,в марвин изобщо го нямаше ,но ще проверя на линка който сте ми дали ,надявам се да реша проблема, а оттам нататък започва по трудното,имам някакви рецепти за оксидация с различни цветове на бронз,ще видим какво ще се получи ,ще споделя какво се е получило,че общо взето когато ги правиш все нещо не достига или не е както трябва,ще помагате отново с мнения май..,а междувременно ако някой е изпробвал или знае нещо за оксидиране на бронз може да ми пише ще съм му благодарна :flowers: благодаря ви за съветите отново,много химия много нещо трябва ..леле майко.. :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря....:). От името на пишещите тук, де, аз самия не помагам много, но...се опитвам поне да координирам нещата ;), да следя ....., абе няма значение ;). Но колегите пишещи тук т.е. най-вече отговарящи именно на принципа, 'ние помагаме, но в кошара не вкарваме' ;) са страхотен екип! Сме надявам се ;).

Пропуснах да честитя Новата Година на всички знаещи и интересуващи се от химия! ЧНГ колеги!'Професията' 'химик' е втората пръкнала се на света ;)(първата я знаем :)). Обещаваме да откликнем и да помогнем на всеки потребител интересуващ се от химия даже на най-малките, НО няма да решаваме задачи и домашни, поне без да се прояви поне малък интерес ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...