Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Познавам един човек, който със сигурност няма да може да я напише: АЗ !

За какво си в този форум да научиш нещо ,или да се заяждаш с хората които могат да те научат.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Аз ако можех да върна лентата, щях да уча по-съвестно. Щото сега имам предмети, които са ми тъмна Индия, а би било много хубаво да зная нещо. Е, то нещата не бяха само резултат от моята незаинтеоесованост, имах чудни преподаватели, които от тридемет години нищо ново не бяха научили...и си мислех, че нямало да ми стрябват определени неща. А то дават ли ти диплома, пише ли го, значи може да ти потрябва.

Важното е човек сам да иска да си помогне. Останалото лесно се нарежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сашо, с никой не се заяждам. Поисках помощ, но разни разбирачи започнаха да дават съвети, вместо да помогнат. Големи философи, а елементарни задачи не могат да решат.

Аз поне си го признавам, че нищо не разбирам. Затова написах, че нищо не мога да напиша.Ако можех да напиша, нямаше да моля за помощ :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз като теб в началото се регистрирах с голямо его във форума ,няма лошо ,но хората тук не търпят това, още повече знам че могат да ти помогнат,просто искат да те накарат да се потрудиш за знанията си а не да ги получаваме наготово,послушай съвета ми и ще спечелиш ,научих много неща тук ,но не ги дават наготово ,и не са разбирачи има доценти,професори ,асистенти и инженери, все хора с обширни познания по химия и задачите ще ти решат ,но заедно с теб.Прочети за валентностите на отделните елементи и в кой случай коя валентнос проявяват,не се чуди а ползвай чичко Google.Това е моя съвет

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно ли съм ги изравнил:

K2Cr2O7 + 3H2S + 4H2SO4 --> K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 3S + 7H2O

3(NH4)2S + K2Cr207 + H20 --> 3S + 2Cr(OH)3 + 2KOH + 6NH3

2KMnO4 + H202 + 3H2SO4 --> K2SO4 + 2MnSO4 + 5O2 + 4H2O

CH3CHO + 2Cu(OH)2 --> CH3COOH + Cu2O + 2H2O

Мисля, че е вярно, но все пак да попитам.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте! Брат ми ме помоли за помощ, но аз нито в даскало нито сега не вдявам нищо по този предмет и няма как да му помогна, колкото и да искам. Надявам се, че ако имате време ще успеете да помогнете.

Учителката иска от него да даде пример за 4 реакции:
1) сол+сол
2) сол+хидроксид
3) киселина+сол
4) метал+сол

като е дала пример за 1) CuSO4+Na2CO3->CuCO3+Na2SO4
Cu^2+ + SO4^2- + 2Na+CO3^2-
-> Cu(O3) +2Na^+ + SO4^2+

и му е казала да ги направи всички по подобен начин...
Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Брат ми ме помоли за помощ, но аз нито в даскало нито сега не вдявам нищо по този предмет и няма как да му помогна, колкото и да искам. Надявам се, че ако имате време ще успеете да помогнете.

Учителката иска от него да даде пример за 4 реакции:

1) сол+сол

2) сол+хидроксид

3) киселина+сол

4) метал+сол

като е дала пример за 1) CuSO4+Na2CO3->CuCO3+Na2SO4

Cu^2+ + SO4^2- + 2Na+CO3^2-

-> Cu(O3) +2Na^+ + SO4^2+

и му е казала да ги направи всички по подобен начин...

Благодаря предварително!

1. Na2SO4 + BaCl2-> BaSO4 + 2NaCl

2.ZnCl2 + 2NaOH-> 2NaCl + Zn(OH)2

3. HCl + NaNO3 -> HNO3 + NaCl

4. Na + AgCl -> NaCl + Ag

Дано съм помогнала :)

Моля ви дайте ми идея как да реша задачата. Намерете формулата на карналита, в състава на който влизат КCl MgCl2 H2O ако при нагряване проба от 5,55гр. намалява с 2,16гр. При накаляване на утайката получена при обработка на 5,55гр. карналит с алкален хидроксид загубите са 0,36гр. Щом тези 2,16 гр се изпаряват, значи би трябвало това да е водата? Но нататък не знам как да продължа. Съставих уравнение с което уж да намеря масата на калиевия хлорид и магнезиевия дихлорид M(KCl)*n+M(MgCl2)*n= 5.55-2.16=> 74.5n+95.3n=3.39=>n=0.02=> n(KCl)=1.49 n(MgCl2)=1.906, но нататък нищо не ми се получава. Знам, че формулата е КCl* MgCl2*6H2O, но искам да стигна до резултата. Незнам как да използвам данните за взаимодействието с алкалния хидроксид....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

няма нищо да намираме без възнаграждение /демек ако нема бира - решение не се намира/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Na2SO4 + BaCl2-> BaSO4 + 2NaCl

2.ZnCl2 + 2NaOH-> 2NaCl + Zn(OH)2

3. HCl + NaNO3 -> HNO3 + NaCl

4. Na + AgCl -> NaCl + Ag

Дано съм помогнала :)

Моля ви дайте ми идея как да реша задачата. Намерете формулата на карналита, в състава на който влизат КCl MgCl2 H2O ако при нагряване проба от 5,55гр. намалява с 2,16гр. При накаляване на утайката получена при обработка на 5,55гр. карналит с алкален хидроксид загубите са 0,36гр. Щом тези 2,16 гр се изпаряват, значи би трябвало това да е водата? Но нататък не знам как да продължа. Съставих уравнение с което уж да намеря масата на калиевия хлорид и магнезиевия дихлорид M(KCl)*n+M(MgCl2)*n= 5.55-2.16=> 74.5n+95.3n=3.39=>n=0.02=> n(KCl)=1.49 n(MgCl2)=1.906, но нататък нищо не ми се получава. Знам, че формулата е КCl* MgCl2*6H2O, но искам да стигна до резултата. Незнам как да използвам данните за взаимодействието с алкалния хидроксид....

Като че ли нещо с условието не е наред. Как така, само от нагряване тези 5,55 грама утайка ще олекне с 2,16 грама,

а а след обработката - само с 0,36 грама ? Би трябвало, общите загуби да са по-големи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тези 0,36г няма ли да са загуба от реагиралият KCl? и оттам да се намери съотношението?

А как се разбира,че точно калиевият хлорид е реагирал с основата, магнезиевият дихлорид също може да реагира с алкален хидроксид?

Редактирано от springgirl13
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

я да видим кой не си е научил урока /всяка вечер - в "Трите смока"/?

Има едно нещо, наречено ред на относителната активност на металите и техните йони. Определя се от това дали йоните на метала изместват тези на другите метали от съединенията им.

red-na-otnositelnata-aktivnost-na-metali

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросното количество карналит (5,55 g) се накалява, при което губи 2,16 g H2O. По-натък, остатъкът след

накаляването се обработва с алкална основа (например, KOH), при което пада утайка. При накаляване на

тази утайка, тя губи 0,36 g от теглото си. Падналата утайка е от Mg(OH)2, защото от двете вещества само

MgCl2 може да реагира с алкалната основа по обясними причини. Тъй като количеството MgCl2 не е известно,

нека да го означим като Х грама. Съгласно стехиометрията на реакцията, можем да запишем, че от

95,3 g MgCl2 се получават 58,3 g Mg(OH)2

и съответно от X g MgCl2 се получават Y g Mg(OH)2 Y = (58,3/95,3)*X

Можем да запишем още, че при накаляване, от 58,3 g Mg(OH)2 се получават 40,3 g MgO

и съответно от (58,3/95,3)*X g Mg(OH)2 се получават Z g MgO

Z = (58,3/95,3)*X*(40,3/58,3) = (40,3/95,3)*X

Загубите от накаляване на Mg(OH)2 са равни на грамовете Mg(OH)2 минус грамовете MgO или

Загуби от накаляване = (58,3/95,3)*X - (40,3/95,3)*X

По условие, тази разлика е равна на 0,36 g. Следователн, можем да запишем (58,3/95,3)*X - (40,3/95,3)*X = 0,36

От този израз може да се пресметне, че X = 1,906 g. Да си припомним, че X бяхме означили количеството на MgCl2.

Остана да се определи количеството на KCl. Може да стане като от общото количество 5,55 g извадим количеството

на водата 2,16 g и количеството на MgCl2 1,906 g, при което ще получим 1,484 g. Или компонентите на количеството

от 5,55 g карналит се разпределя както следва:

KCl - 1,484 g

MgCl2 - 1,906 g

H2O - 2,16 g

Нека да определим броя на моловете, с които участва всяко от веществата. Това ще стане

като разделим грамовете на всяко вещество на съответното молекулно тегло.

KCl - 1,484 / 74,3 = 0,02

MgCl2 - 1,906 / 95,3 = 0,02

H2O - 2,16 / 18 = 0,12

Така определените молове се намират в съотношение 1 : 1 : 6 и следователно,

формулата на карналита е KCl.MgCl2.6H2O

Редактирано от Moon_Watcher
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, тази година влезнах в химическия и осъзнах че химията като цяло е мн готина наука и бих искал да я изучавам, обаче проблема е там, че още в училище намразих химията, заради учителката ми и през годините учех насила и сега като се замисля, почти нищо не помня, бихте ли ми препоръчали откъде да започна, какъв учебник да си закупя, искам да почна от самото начало.
Предварително, сърдечно ви благодаря :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Задравейм започни с "Неорганична химия" и "Органична химия" на Галин Петров - дават фундаментални познания по материята, която си решил да изучаваш.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Наскоро един приятел ми каза, че възвръща черния цвят на дрехите с анилин. Копувал си от аптеката и го разтваря във вода. Искам да попитам това вярно ли е? Анилина възвръща ли черния цвят и ако да наистина ли мога да си го закупя от аптека? Някой правил ли е такова нещо ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Moля за малко помощ...стехиометрията съм я закъсала яко

4.4 мг Cl на колко NaOCl се явяват?

Т.е за да получа 4.4 мг/л свободен хлор, колко NaOCl трябва да сложа?

Благодаря

Редактирано от a.ivanova
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако си я 'закъсала' стехиометрията как се оправя в бакалията? Хмм на първия въпрос отговора е ясен - николко! А, формулира си въпроса по-точно, маа и това е успех! Уравнение имаш ли или хей така някъде ще си слагаш солта (предупреждение, не трябва да се слага ....хей така, не само тази сол, ааа к'вото и да е!). Ако има, какъв е проблема?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...