Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Това не е високо ниво. На времето стигнах до подборен кръг. Той е с практическа част. Голям кеф 1 месец в ХТИ подготовка и никакво даскало ;). Ама международната олимпиада беше в Бургас (предишната година беше в голямата ябълка ;)) и не си давахме много зор. На самия практичен изпит замърсиха пробите (една колежка откри Ag+ там където не трябваше да го има) и декласираха всички. Не страдах много.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Селитра бре.. Амониева селитра, изкуствена тор...

Може и гюверджеле ;) В едно старо списание за техника четох как се счукват и смесват кюмюр, гюверджеле и кюкюр и става черен... прах

Да не се прави в къщи!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може и гюверджеле ;) В едно старо списание за техника четох как се счукват и смесват кюмюр, гюверджеле и кюкюр и става черен... прах

Да не се прави в къщи!!!

Въглищен прах, селитра и ако се добави сяра ....

Да не прави, и в къщи, и навън!

и още..

Чл. 337. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 1985 г., изм. - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Който произвежда, преработва, видоизменя, ремонтира, разработва, съхранява, търгува, транспортира, внася или изнася взривни вещества, огнестрелни, неогнестрелни, химически, биологични или ядрени оръжия, боеприпаси и пиротехнически изделия, без да има право за това по закон или без разрешение, издадено от надлежния орган на властта, когато такова се изисква, или извърши това не съгласно даденото му разрешение, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години.

(2) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Наказанието е лишаване от свобода от две до осем години, ако деянието е извършено:
1. от длъжностно лице, което се е възползвало от служебното си положение;
2. повторно, в немаловажни случаи.
(3) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато предметът на престъплението е в големи размери, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години.
(4) (Нова - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) Когато предметът на престъплението е в особено големи размери и случаят е особено тежък, наказанието е лишаване от свобода от пет до петнадесет години.
(5) (Нова - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) За приготовление към престъпление по ал. 1 - 4 наказанието е лишаване от свобода до две години.
Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

10x, Богданов, за допълнението

Нужно беше

10x, Митак, за уточнението

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

10x, Богданов, за допълнението

Нужно беше

10x, Митак, за уточнението

:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aмониевия нитрат определено е амониева селитра. Така зададен въпроса е некоректен наистина, но няма ли допулнително у-вие, че става в-с за съединение с по-голямо количество азот. Защото и двете соли са торове, но амониевата селитра има по-голямо съдържание на азот.

Това за селитрата го знам, но очаквах да има някакво друго, по-различно наименование. Мерси, че ми казахте все пак!

А защо амониевата селитра да съдържа повече азот от диамониевия сулфат? Във формулите им се вижда, че количественият състав на азота в двете съединения е еднакъв: (NH4)2SO4; NH4NO3. Аз ли пропускам нещо?

Колкото до олимпиадата: ако не ми бяха дали въпроси за алкени и изомерия при тях, когато все още бяхме взели само алканите от въглеводородните съединения, щях да стигна до по-горен кръг - ето още нещо некоректно!

Иначе при нас няма никаква подготовка за олимпиадата, а за освобождаване от училище с тази цел не може и да се мисли. Всичко се прави в свободното време и по желание на ученика: 1-2 учебни часа консултации с учителя по предмета и допълнително учене по желание вкъщи.

Редактирано от kinir2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да това е ясно, но доколкото си спомням от агрохимията (не, че съм учил, ама женами работеше известно време в Костинброд (не е агрохимия, но е свързано)), амониевия сулфат в раствор на амонячна вода дава течен тор (пак азотосъдържащ, т.е. с всисоко съдържание на азот).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

Много благодаря!

Аз нямам време за хоби, а за работа са неприложими тези неща. Обаче знаеш ли какво правим ние /разбирай колеги от химията/ - даряваме на ученици... Тоест - предимно стъклария - неупотребявана, но вече ненужна...

Можеш да снимаш нещо и да пуснеш в Какво е това ;)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Имам задача за получаване на бутандитрил от етин, но нямам
никаква представа. Някой може ли да ми даде малък жокер и откъде изобщо
да тръгна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, извинявам се много ако го е имало но не съм го намерил, та въпроса ми е може ли да ми напишете качествени реакции с елемента Калции (Ca)? Забравих да се доуточня трябва ми изпит по аналитична химия.

Редактирано от Icko555
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бе хората учебници пишат за това! Виж "Аналитична химия" на проф. Бончев.

За елемента не зная, ама калциевия катийон се доказва с оксалатен анинон, сулфатен анион и карбонатен анион. Полочават се бели утайки от съответната сол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ти от къде мислеше, че е? Прилича ли ти на органика или физикохимия? Или на строеж на в-вото или строеж на атома ;)?

А що е аналитична химия си имаме няколко теми във форума:

Аналитична Химия 1 - Химия - БГ Наука - Форум - Българска наука

Качествените реакции са една от най интересната част на АХ (за разлика от количествения анализ). Ток се опитваме да генерираме траен интерес към химията, а н е еднодневна помощ, която повече вреди отколкото помага!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Последен мой въпрос извинявам се ако ви притеснявам,

  • Ca2+ + CO32- → CaCO3 — бяла утайка

  • Ca2+ + C2O42- → CaC2O4 — бяла утайка

  • Ca2+ + SO42- → CaSO4 — бяла утайка, която се разтваря в киселини

    за това става въпрос нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подредете следните съединения според засилване на ароматните свойства:
бензен, анилин, фенол, бромобензен и нитробензен. Така съм ги подредила,
естествено със съответните обяснения, ама да попитам все пак дали е
вярно :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

имам нужда от малко помощ по следния въпрос:

не съм наясно дали този продукт :

http://www.simonsartsupplies.com/sunnyside-naphtha/

е обикновен разтворител за боя?

за даден химичен екстракт ми е необходимо това

http://en.wikipedia.org/wiki/Naphtha

само че не знам как се превежда на български?

oil paint thinner същото ли е като разтворителите за боя ?

или какво е еквивалентното 'комерсиално' название в България на тази Naphta ?

Благодаря :)

Редактирано от slugware
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...