Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Телура както кислорода (с който е в една главна група) има 6 електронна в най-външния си електронен слой (Kr4d105s25p4). Те са 'разпределени' в две 'запълнени' орбитали - една s и една p с по два електрона и два свободни p електрона. При хибридиацията, подобно на водата двете хибридни орбитали са заети от електронните двойки, другите две правят връзката. Ъгъла на хибридизация е различен от класическия, поради големия рзмер на телуровия атом.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, възможно ли е ключа с отговори на олимпиада да е сгрешен? В условието имам В 93 мл вода са разтворени 18 гр син камък, разтвора е с плътност 1,11гр/см3. В отговора пише, че масата на разтвора е 111гр, но аз получавам друго като умножа обема по плътността, по какъв начин се стига до тези 111 гр?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така! Никъде не е казано какъв е обем на р-ра след добавяне на синия камък. Даден е само обема на р-рителя. Предполагам това е уловка на съставителя на задачата.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте!

Някой може ли да ми помогне как да направя разтвор с определено рН ако знаем веществото.

Например: Искам да получа разтвор с рН 9 от КОН

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

pH = -log10[H3O+]

Това обаче важи за силно разредени р-ри, при по-голяма концентрация трябва да се има предвид и активността.

За поддържане на определено рН се използва т.нар. буферни р-ри. Това са р-ри на слаба к-на със нейна сол със силна о-ва или обратното.

e93fc85304902ec8095113882926634f.png

където [HA] и [A-] са равновесните концентрации на целите молекули слаба киселина - HA и нейната спрегната о-ва A-, а pKa е отрицателен десетичен логаритъм от константата на киселинност на слабата киселина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За практически цели разтворите се приготвят с помощта на pH метри и индикатори. Особено като вземеш предвид че нито киселините нито основите са сред съединенията от които могат да се приготвят директно разтвори с точна концентрация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаря mitaca и angelmr!

Мисля, че за извличането на хуминови и фулво киселини от тор от калифорнийски червеи няколко идеи в плюс или минус няма да са фатални.

Ако имате и други предложения ще ги изпробвам как работят на практика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм се занимавал с почвена химия, но ето какво изкарах от гугъла:

http://www.humintech.com/001/articles/article_definition_of_soil_organic_matter8.html

Предоставени са няколко типа екстракция. pH спокойно може да се контролира с индикаторна хартия. Има и процедура за пречистване, но тя е доста сложна и дълга, не е за домашна лаборатория. Не е дори за лабораторията в която работя, макар да мога да осигуря инертна атмосфера, нямам диализа, нито хроматографски колони с нужните абсорбенти. Вероятно може да се съкрати, но трябва човек да се порови малко, за да види как. Ако трябва, сигурно ще измисля как да я извърша с материалите налични в нашите лаборатории.

За какво се използват тези киселини?

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаря за линка. Ще го огледам. Но нямам намерение да пречиствам извлечените киселини.

За какво се използват тези киселини?

Извлечената смес от хуминови и фулвокиселини оказват стимулиращ ефект върху растежа и развитието на почвените микроорганизми и растенията. Всъщност те са част от всяка плодородна почва (където е останала такава). Просто с тях е по-лесно да се обработят семената преди засяване и младите растения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много благодаря за линка. Ще го огледам. Но нямам намерение да пречиствам извлечените киселини.

Извлечената смес от хуминови и фулвокиселини оказват стимулиращ ефект върху растежа и развитието на почвените микроорганизми и растенията. Всъщност те са част от всяка плодородна почва (където е останала такава). Просто с тях е по-лесно да се обработят семената преди засяване и младите растения.

Тогава ще преведа само ключовите моменти нужни за получаване на грубо очистен продукт.

Първо суровината се подкислява до pH 1-2 с едномоларна солна киселина. Не е тук мястото да описвам обеми и тнт, ако искаш ще напиша подробностите за обемите реактиви на лични. Киселинността я контролираш с обикновени индикатнорни ленти, струват стотинки по магазините за химикали. След това с 0.1М солна киселина разреждаш разтвора до обема нужен за да запълни използвания от теб съд без контакт с въздуха. Разбъркваш добре, в оригинала на клатачка за един час под слой инертна атмосфера, в импровизирани условия по-скоро оставяш съда едно денонощие, като периодично го обръщаш, понеже без газова фаза разбъркването няма да е ефективно така или иначе. След това отдекантираш течността. С торф от червии вероятно няма да можеш да отдекантираш, понеже органиката ще е много, така че филтрувай през памук, или няколко слоя от филтрите, които продават за производство на сирене в домашни условия. Едно време му казвахме на това тензух. :) Но сам трябва да експериментираш колко слоя ще са достатъчни за добро филтруване, но и да не се задръстват. След това утайката я връщаш в съда и с 1М натриева основа докарваш pH до неутрално (7), пак контролирано с индикаторна хартия. След това отново допълваш съда с 0.1М NaOH така че при затваряне да не остава въздух и разбъркваш по процедура подобна на описаната с киселината. В сайта описват че процеса тогава е по-бавен. След това отново филтруваш, като тогава вече събираш разтвора. Подкисляваш разтвора с 6M HCl до pH1, оставяш да престои 12-16 часа и събираш утайката. Тук вече филтруването ще е по-трудно, но от общи съображения не мога да кажа какво точно ще е нужно. Може би някакъв вид вакуумно филтруване не съм сигурен. Може и филтруване през памук да е достатъчно, трябва да се пробва.

Това е процедурата за хумусна киселина. Фулвокиселината се пречиства с помоща на хроматография, но цитираната в сайта колона не знам дали може да се замени с достъпна алтернатива. По-скоро няма да може, което повишава цената над тази за практически приложения. Ако имам време ще погледна за достъпен вариант за пречистване, предполагам ще е възможно да се пречисти отново само с игра на киселинността.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте ,имам молба, ако някой има преведена инструкция за работа с клетка на Хъл нека ми пише тук или на пощата aleksandar_todorov1969@abv.bg ,търсих в нета но ми излиза само автоматичен превод доста неточен,интересува ме по точно как се разчитат показанията след теста ,например при проверка на електролита при помедняване ,благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Клетката на Хъл намира приложение за експресна оценка на влиянието на катодната плътност на тока върху структурата на отлаганото покритие (блясък).

Катодът е разположен под ъгъл от 39° спрямо анода.

Според зоните които са характерни за електрода се съди какво покритие се получава в зависимост от тока (на линка с латински a, b, c, d, etc.)

http://www.schloetter.co.uk/plating-equipment/Hull-cells-and-plating-test-equipment.htm

има и формула за изчисляване на локалната плътност на тока.

При амонячни медни електролити, в областта "а" (ниски плътности на тока) може въобще да не се отложи, т.е. лоша покриваща способност.

Пиши на лични ако искаш повече инфо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Имам следния въпрос: ако са ми дадени две химични съединения - основа и киселина - как мога да определя кое е по-силното от тях? Трябва ми за експериментално доказване с лакмус при хидролиза в случай, при който дадена сол е получева при неутрализацията на слаба киселина и слаба основа.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте! Моля някой да ми каже какво се получава при акрилова киселина + натрий (натриева основа). Трябва ми спешно! Ще съм много благодарен ако някой ми помогне :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Моля някой да ми каже какво се получава при акрилова киселина + натрий (натриева основа). Трябва ми спешно! Ще съм много благодарен ако някой ми помогне :happy:

гугъл работи:

in words: Acrylic acid + Sodium hydroxide ->forms-> Sodium acrylate + water

in formulas: C2H3COOH + NaOH -> C2H3COONa + H2O

в памперсите се ползва, поема 300 пъти повече вода.

На такива въпроси не бива да се отговаря! Без да се изискат поне елементарни знания от питащия. И без Гогол ;) пЪрдон гугъл де, е ясно, че к-на и о-ва дават....това дет' дават. Подозирам липса на елементарни знания по химия от питащия, а таквиз неща аз не толерирам. Но оставих въпроса!? Що!? Ми при тази скука в този форум по отношение на точните науки, можеше да излезе нещо!? Но не би, оказазва се пак домашно, или нещо такова. По друго време и в друг формат на ФОРУМА бих нашокал ряпата на питащия и бих порицал отговарящия, ама реших, че трябва да има движение и в точните тауки! Ма не би! Да перифразирам Ремарк "На Форум БГН нищо ново" ;). Поне в химията, а и в точните науки :)!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравеите! :) Имам да реша една задача, но не знам как... ако някой може да ми помогне ще съм му много благодарна :help:
Органичното съединение А има емпирична формула С4Н10О. При умерено окисление на това вещество се образуват последователна веществата Б и В. В-вото Б има св-вото да образува утайка с Фелингов р-р. Веществото В се неутрализира с р-р на NaOH.
а) към кои класове органични съединения се отнасят в-вата А,Б,В?
б) изразете с хим.уравнения р-циите на окисление на вещестната А и Б и посочете условиятя, при които протичат взаимодействията.
Това е!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, аман! Това е задача за трети клас! Ама хайде, днес съм на кеф ;).

Фелинговия р-р е реактив за доказване на алдехиди, с о-ви се неутрализират к-ни, а алдехиди се получават при умерено окисление на алкохоли, киселини пък от алдехиди. То само да беше разписала емпиричната ф-ла C4H10O, щеше да разбереш какво е!

Не може да е алдехид C4H8O, не може да е кетон (същото). Какво друго остава за кислородосъдържащ въглеводород (с един атом кислород).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...