Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител
  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Опитвам се да направя следните химични реакции:

Калиев перманганат , разлагане

KMnO4 -> KMnO + MnO2 + O2 (това правилно ли е?)

Калциев карбонат -> разлагане:

CaCO3 -> CaCO2 + CO2

и едно друго, този път съединяване:

H2SO4 + Zn -> ZnSO4 + H2

Не съм ги изравнявал, защото не съм сигурен във формулите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво точно се опитваш? И как точно го правиш?

И какво точно е.........съединяване?

Ако ще следваш химия много нещица трябва да прочетеш само за начало. Един комикс не стига. Химията е сериозна наука, не е сложна, но е сериозна. А към сериозните неща трябва да се подхожда сериозно. Всъщност към всички нещ трябва да се подхожда сериозно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се за неточните въпроси. Впрочем това не е задача от училище, нито някаква домашна - опитвам се да реша тези неща в свободното си време.

Първите два примера са за химично разлагане - процес, при който дадено химично съединение се разлага на няколко прости вещества. Нарича се още химична дисоциация (от англоезичната реч).

Трябва да се разложат калциев карбонат

CaCO3 -> CaO + CO2 . (след час мъдрене успях да го разложа на тези продукти. Вярно ли е или греша? Ако това е така, няма нужда от изравняване.)

и

калиев перманганат:

KMnO4 -> KMnO + MnO2 + O2 -> тук въобще не съм сигурен.

Последната реакция, която се опитвам да направя, е химично съединяване (на място ли е тази думичка или да ползвам хим. синтез?). Сярна киселина взаимодейства с цинг и се получава еди какво си. Това еди какво си според мен е следното:

H2SO4 + Zn -> ZnSO4 + H2 -> тук съм абсолютно сигурен, че е така, но...и друг път съм грешил.

Редактирано от askeveyn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Карбоната добре, цинка със сярната к-на тоже (ако могат да реагират, че сега ме мързи да проверявам, може да се пасивира цинка със защитен оксид), обаче виж окислително редукционни процеси и електронен баланс при мангана (пак ме мързи да проверявам ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Доста търсих из Интернет, но не намерих никъде как е тривиалното
наименование на амониевия сулфат, т.е. как го наричат в практиката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Търговското название зависи от фирмата производител, което не е релевантно към състава.

Диамониев сулфат, диамониева сол на сярната киселина, Mascagnite, Actamaster, Dolamin (не знам на бг как са).

Ако кажеш за какво ти е друго име, може и да ни е по-лесно, въпреки че не виждам смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А тези варианти на изравняване за калиевия перманганат правилни ли са? Нека химиците да кажат!...

3 K2MnO4 + 2 CO2 = 2 KMnO4 + 2 K2CO3 + MnO2

2 KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2

4 KMnO4 = 2 K2MnO2 + 2 MnO2 + 5 O2

4 KMnO4 = 2 K2MnO2 + 2 MnO2 + 6 O2

14 KMnO4 + 3 C3H5(OH)3 = 14 MnO2 + 7 K2CO3 + 2 CO2 + 12 H2O

4 KMnO4 + 2 H2O = 4 KOH + 4 MnO2

(За изравняването на една химична реакция са много важни количествата на съединенията.)

Сигурно се надценявам, но все пак...

Използвах научната си интуиция. Дано тя да не ме е подвела...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

проверка по кислород показва грешка в 3тото и в последното

т.е. не 5О2 а 6О2 (3)

(5) отляво 4*4 О2 + 2О2 (18 О2) = 4О2 + 8О2 (12 О2) т.е. още 3О2 от дясмо за да се изравни

:drinks_cheers:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря за редакцията!

Последната сметка нещо не я разбрах много, може ли да я напишеш цялата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На прима виста преди да се направи материален баланс при окислително редукционните процеси се прави електронен баланс.

При първото у-ние;

2Mn6+ -2e- --> 2Mn7+

Mn7++3e- --> Mn4+

Вижда се, че сметкатe не излизат.

При второто:

Мn7++e- --> Mn6+

Mn7++3e- -->Mn4+

2--4е---> О2

Тук излизат, повече после.

2O

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много "бакалски" сметки, много нещо... Ето защо не съм станал химик и не мога да играя на табла.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При третото, поради същата причина като по-горе кислорода трябва да е 4 молекули, мангана приема 8 електрона, които трябва д бъдат дадени от 4 молекули кислород.

При четвъртото 14 манганови атома трябва да приемат 3 електрона. Голяма боза е и ме мързи да смятам, но на прима виста се вижда, че трябва да има кислород свободен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

4KMnO4 + 2H2O = 4KOH + 4MnO2 +3 O2

Ето уравнението. Би трябвало да е така, но имай предвид, че и аз съм нов в химията.

Да проверим ;).

4Mn7++12e- --> 4Mn4+

6O2--12e- --> 3O2

Това е коректното, по-горе това дето е 'изравнил' Историк е стъкмистика. В природата е кто в казармата ;), нищо не се губи и не се създава само променя притежателя си. Така 12 кислородни електрончета смениха 'собственика си' и се озоваха на орбита около мангановите ядра ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Търговското название зависи от фирмата производител, което не е релевантно към състава.

Диамониев сулфат, диамониева сол на сярната киселина, Mascagnite, Actamaster, Dolamin (не знам на бг как са).

Ако кажеш за какво ти е друго име, може и да ни е по-лесно, въпреки че не виждам смисъл.

В олимпиадите по химия за IX и X клас го има този въпрос, затова ми трябва. Например за натриев хлорид е готварска сол, а за диамониев сулфат как е (ако съществува такова изобщо, но щом го има в олимпиадите, значи би трябвало да съществува)?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Диамониевият сулфат е гранулиранa универсалнa високо концентриранa азотно-фосфорна тор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В олимпиадите по химия за IX и X клас го има този въпрос, затова ми трябва. Например за натриев хлорид е готварска сол, а за диамониев сулфат как е (ако съществува такова изобщо, но щом го има в олимпиадите, значи би трябвало да съществува)?

да не е въпроса за амониева селитра?

Диамониевият сулфат е гранулиранa универсалнa високо концентриранa азотно-фосфорна тор.

историк грешиш, азотна тор е, но вече се предпочитат други с по-голямо съдържание на азот, освен това няма фосфор ;)

предполагам Ф-то в сулфат те е подвело :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вероятно е така, не съм специалист по торовете. Не се занимавам със земеделски дейности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да не е въпроса за амониева селитра?

Не съм сигурен - възможно е. Въпросът е написан така: NH3+A->Б, като Б не е амониев хлорид или амониева основа. В този случай са възможни две реакции:

1. Ако А е H2SO4: 2NH3+H2SO4->(NH4)2SO4

2. Ако А е HNO3: NH3+HNO3->NH4NO3

Малко некоректно е от страна на тези, които са писали задачите, защото в отговорите е посочена само една от тези две реакции, а другата се счита за грешна. И все пак ако е втората, как е търговското наименование на амониевия нитрат, как се нарича в бита той?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aмониевия нитрат определено е амониева селитра. Така зададен въпроса е некоректен наистина, но няма ли допулнително у-вие, че става в-с за съединение с по-голямо количество азот. Защото и двете соли са торове, но амониевата селитра има по-голямо съдържание на азот.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...