Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

става въпрос за Бальзам Болотова , тук е описано значението му.

Рецептата му е следната

1литър – вода

100мл - винен оцет (6%)

15мл – сярна киселинина (96%)

15мл – солна киселинина (38%)

4 таблетки нитроглицерин (заради съдържанието на азотна киселина)

Вече съм направил Балсама на Болотов, но таблетките нитроглицерин съдържат няколко помощни вещества, от които цялата течност става мътилка. Въпросът ми е – Мога ли да заменя четирите таблетки нитроглицерин с азотна киселина(65%), и в каква последавателнотст трябва да се добавят четирите киселини?

Благодаря!

Редактирано от Casimir
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здравейте,

става въпрос за Бальзам Болотова , тук е описано значението му.

Рецептата му е следната

1литър – вода

100мл - винен оцет (6%)

15мл – сярна киселинина (96%)

15мл – солна киселинина (38%)

4 таблетки нитроглицерин (заради съдържанието на азотна киселина)

Вече съм направил Балсама на Болотов, но таблетките нитроглицерин съдържат няколко помощни вещества, от които цялата течност става мътилка. Въпросът ми е – Мога ли да заменя четирите таблетки нитроглицерин с азотна киселина(65%), и в каква последавателнотст трябва да се добавят четирите киселини?

Благодаря!

Не бих се наел да коментирам този .....хм т.нар. 'балсам'! Романа трябва да е по-запознат, но ще спомена само, че нитроглицерина съвсем не е азотна к-на. Също така не бих съветвал когото и да било да синтезира нитроглицерин от азотна к-а и глицерин ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте

имам един проект да завърша - но ми трябва вашата помощ.

Виждали сте много детски играчки които са като силикона но много мекички .

От къде да си намеря такъв материал - или ако някой знае химична формула на съставките .

Е трябва ми не много мек или прекалено твърд силикон .

Ако имате идеи - споделете - аз ще видя крайният резултат.

Аз съм постигал епоксидна смола след втвърдяване ( добавка на глицерин - но малки количества ) е по-мека и гъвкава - представете си лента 3мм. която мога да я огъна на 90 градуса без да се пука , но не ми върши работа .

Редактирано от MadBoy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Нямам идея за какво се ползва това нещо (върти ми се в главата нещо за фунгицид), но мисля, че с малко четене на справочници за разтворимостта на суровините, няма да е голям проблем да се изолира. Ако проблема е интересен от приложна гледна точка и няма нищо общо със забранени субстанции, не бих имал против да погледна в справочниците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Течна е. Точната концентрация не я знам, купувам я от химически магазин на хим спектър и я ползвам за изчистване на надписи от графити по стените. За тази цел ми трябва да е гелоподобна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алгинатното желе държи на киселинност в някаква степен, но чак ледена оцетна киселина се съмнявам, че може да желира. Но ако целта не е желе, а просто повишаване на вискозитета, вероятно някой полизахарид ще се справи. Пробвай с нишесте, но не гарантирам, че ще стане.

Едит: По-скоро с цеулоза (най-лесно пречистена целулоза се намира чрез използване на филтърна хартия), но ще е нужно повече време за разтваряне. И пак вероятността е малка.

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря Ангеле (като модератор ;)), че се включи, не ми се проверяваха желиращите продукти за киселинноустойчивост, а това на теб ти е близко по специалността все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Алгинатното желе държи на киселинност в някаква степен, но чак ледена оцетна киселина се съмнявам, че може да желира. Но ако целта не е желе, а просто повишаване на вискозитета, вероятно някой полизахарид ще се справи. Пробвай с нишесте, но не гарантирам, че ще стане.

Едит: По-скоро с цеулоза (най-лесно пречистена целулоза се намира чрез използване на филтърна хартия), но ще е нужно повече време за разтваряне. И пак вероятността е малка.

Извинявам се но съм лаик. Не съм наясно ка да си направя целулоза в домашни условия? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се но съм лаик. Не съм наясно ка да си направя целулоза в домашни условия? :)

За това писах, че най-чистата достъпна целулоза е филтърната хартия.

Благодаря Ангеле (като модератор ;)), че се включи, не ми се проверяваха желиращите продукти за киселинноустойчивост, а това на теб ти е близко по специалността все пак.

За нищо. Колегата, чийто кабинет е на отсрещната врата се занимава точно с желета и не беше проблем да го питам (той точно с алгинати работи, за това се и сетих, алгинатните разтвори са адски вискозни). Но честно казано човека е скептично настроен. Алгината ще се утаи като алгинова киселина. Според него може би модифицирана (метилирана) целулоза може да свърши работа, но субстанцията е доста скъпа. За това ми хрумна, че при самото разтваряне на немодифицираната целулоза в оцетна киселина, част от нея ще се ацетилира и има някаква вероятност да се получи нужния ефект. Проблема е и че ще започне процес на хидролиза и ако се получи нещо, ще е нетраен разтвора, или въобще нищо няма да се получи. Но не пречи да се пробва все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоест да опитам с обикновен памук :) да пробвам да го смеля например. в този случай ми се струва че има опасност целулозата да остави бели следи по стената. Надявам се да не съм написал прекалено голяма глупост :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам колко чиста целулоза е памука. Но наистина би било проблем почистването от неразтворените остатъци. Не виждам как може да се почисти толкова вискозен разтвор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За това писах, че най-чистата достъпна целулоза е филтърната хартия.

За нищо. Колегата, чийто кабинет е на отсрещната врата се занимава точно с желета и не беше проблем да го питам (той точно с алгинати работи, за това се и сетих, алгинатните разтвори са адски вискозни). Но честно казано човека е скептично настроен. Алгината ще се утаи като алгинова киселина. Според него може би модифицирана (метилирана) целулоза може да свърши работа, но субстанцията е доста скъпа. За това ми хрумна, че при самото разтваряне на немодифицираната целулоза в оцетна киселина, част от нея ще се ацетилира и има някаква вероятност да се получи нужния ефект. Проблема е и че ще започне процес на хидролиза и ако се получи нещо, ще е нетраен разтвора, или въобще нищо няма да се получи. Но не пречи да се пробва все пак.

Целулозата не се разтваря в оцетна киселина.

Не знам колко чиста целулоза е памука. Но наистина би било проблем почистването от неразтворените остатъци. Не виждам как може да се почисти толкова вискозен разтвор.

Около 99 %

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоест да опитам с обикновен памук :) да пробвам да го смеля например. в този случай ми се струва че има опасност целулозата да остави бели следи по стената. Надявам се да не съм написал прекалено голяма глупост :)

За конкретния случай, можеш да разтвориш целулоза в концентриран (наситен) воден разтвор на ZnCl2.

Получава се желеобразна маса, към която можеш да добавиш оцетната киселина.

Не съм сигурен дали ще свърши работа, но можеш да опиташ.

P.S. Дървесинна целулоза можеш да намериш във всеки завод за целулоза или фабрика за производство на хартия.

Например, Свищов, Белово, Стамболийски, Костенец, Костинброд и др. Не е задължително да е избелена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моя колега, който се занимава с полизахариди, се е поровил повече и според него обикновената целулоза няма да може да се ацетилира достатъчно, за да се получи ефекта. Според него от дериватите с които се е занимавал, метил целулозата е подходяща за висококиселинни среди, като при ниски температури прави вискозни разтвори, а при високи желира. Но субстанцията е скъпа. Пречистена с качествата на химически реактив най-малката опаковка е около 100 лева за 100 грама. За да се получи нужния ефект се прави 1-2% разтвор. Видях че метилцелулозата се ползва и за лепило за тапети, но не знам какви други добавки има в това лепило обаче.

http://www.tashev-galving.com/426501-20-1/0/%D0%9B%D0%B5%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%BE+%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D1%86%D0%B5%D0%BB%D1%83%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D1%82%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%82%D0%B8

Предполагам, че това ще е добро приближение до нужните свойства.

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лепилото за тапети, всъщност, е карбоксиметилцелулоза. Получава се при взаимодействието

на алкалицелулоза и монохлороцетна киселина. Търговският продукт съдържа само карбоксиметилцелулоза

и нищо друго, ако не броим водата, която е около 50%.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Четейки Дир-а попаднах на една новина за извличане на сероводород от Черно море и превръщането му в електрическа енергия. Зарових се и открих това интервю: В. Бешков: Сероводородът в Черно море може да задоволи енергийните ни нужди за 200 г.

Въпросът ми е, понеже съм краен лаик по темата, когато се изпомпи водата, която е богата на сероводород, газът сам ли се отделя от нея (от смяната в налягането) или трябва да се извлича по някакъв начин?

Още един въпрос, ако сложим вертикално дълга тръба в морето, водата от дълбините, която е под високо налягане ще почне ли сама да излиза нагоре?

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извлича се. Р-римостта му във вода е 0.258 г в 100 мл. при 0 градуса целзий, до 0.014 при 50. Може да се излича с етанол, етер бензен или други неполярни р-рители.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...