Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 23.11.2015 г.,, fantom4e said:

Google Gia, едва ли на някой ще му се правят чужди домашни.

Не карам никой да ми прави домашните. А в Гугъл няма информация на български. Изтеглих си няколко файла на английски, и ще се мъча да ги превеждам, въпреки риска да се изложа с някой неподходящ термин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един съвет, превеждай малки фрагменти максимум от едно изречение. Конкретните термини в 90-95% от случаите гугъл ги превежда коректно и аз го ползвам понякога за специфични термини, които не съм сигурен дали са преведени или просто транскрибирани в българския. Така че първо осмисли грубия превод, а след това си превеждай само термините, които искаш да включиш. 

ПС. Бившия ми ръководител, който наскоро се пенсионира като доцент в УХТ, до края ползваше този подход, дори и за да пише статии на английски...  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Малко съм изнервена и се извинявам, ако досаждам с елементарни въпроси, но нали в химичното съединиение ОF2 кислородът е от степен на окисление положителна  втора?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да

http://www.izpiti.net/valentnost-stepen-na-okislenie-9-klas-himiya/

- за кислорода е характерна степен на окисление (- 2), но в съединението му с флуора OF2 тя е (+2), а в пероксидните съединения (ВаO2 и др.) е (-1)
 

http://www.znam.bg/zmonres/edu/himia%209/razdel2/urok8/text6.html

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте!

Моят въпрос е влияе ли околната температура върху плътността и масата на металите-били те черни или цветни и по какъв начин?Има ли такива изследвания?

Желая да се извиня предварително,ако въпросът ми е в грешна тема или раздел.

 

Редактирано от orvors
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/13/2016 at 21:41, orvors said:

Здравейте!

Моят въпрос е влияе ли околната температура върху плътността и масата на металите-били те черни или цветни и по какъв начин?Има ли такива изследвания?

Желая да се извиня предварително,ако въпросът ми е в грешна тема или раздел.

 

Масата не зависи от температурата. Само обема се променя и съответно плътността. От което следва че теглото което се измерва от един материал потопен във флуид също зависи от температурата. За това и летят балоните с горещ въздух. :) Но това не променя масата. Температурата влияе на плътността на абсолютно всеки материал, не само на металите. Разликата е само в коефициента на топлинно разширение. Дори различните типове стомани се разширяват в различна степен. За това при изработване на механични машини, които се очаква да работят в условия на температурни разлики, материалите се подбират така че да имат близки коефициенти на топлинно разширение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 9/9/2016 at 12:33, Elli said:

Здравейте,може ли някой да ми каже методи като за правене  на обща утайка  в центрофуга? Благодаря  предварително! 

Честно казано не схванах въпроса. Става дума за очистване на замърсена вода ли? Защото центрофугата се използва само за разделяне на утайката от течността. Въпроса е да накараш замърсителя да се отдели като утайка. Има много методи, но все пак уточни по-добре за какво става дума. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте дали някой от вас работи с Chem sketch,трябва ми помощ по Биохимия,разпад на гентиобиоза да го направя на Chem sketch,но изобщо не мога да се оправя с тази програма,ако някой може да ми помогне бих била много благодарна

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, днес случайно попаднах на едно видео, което ме обърка и реших да попитам. Във видеото се решава задача в която електрон излъчва фотон и преминава от n=4 на n=2. Пита се каква е енергията на фотона. Задачата се решава по познатата формула E=R(1/nf2-1/ni2 ), където R e ридбергова константа. Това, което ме изненада е че във видеото решиха задачата като на мястото на nf написаха 4, а на мястото на ni 2. Доколкото знам трябва да е обратното, защото вадим от финалното състояние началното, а електронът първо е в n=4 после в n=2. Аз ли нещо не съм разбрала от теоритичната химия или във видеото допускат грешка?

Редактирано от springgirl13
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, yordanka said:

Здравейте дали някой от вас работи с Chem sketch,трябва ми помощ по Биохимия,разпад на гентиобиоза да го направя на Chem sketch,но изобщо не мога да се оправя с тази програма,ако някой може да ми помогне бих била много благодарна

Здравейте, 

Гентиобиозата е  6-O-β-D-глюкопиранозил-D-глюкоза. Цялата структура може да се нарисува от инструментите вляво на обичайния прозорец - или атом по атом, или с помощта на темплейтите за захаридите. Почнете в таб "Structure" точно под менюто File. После погледнете отдолу - има възможност за това как да се рисуват връзките - като вългредони вериги или като отделни връзки. А вляво има поле с най-често използваните атоми. Например, ако искате да замените метиленова група (CH2) с кислород, е достатъчно да изберете кислорода с мишката, а после да наитснете върху конректната група, която искате да смените.

За да се запознаете с всички възможности, трябва да си поиграите малко. От самото начало ще отнеме много време. Но после ще стане по-лесно.

Вече споменах темпелейите - те са в отделно подменю. Там са всичките хексози в конфигурацията "стол". Ако желаете да ги нарусивате като обикновени хексагони, то ще изберете 6-атомния цикъл и ще смените единия CH2 връх с О и ще добавите където каквото е нужно.

Съветвам ви да се пробвате първо с по-прости молекули: например 2-пропанол и др. подобони.

Успех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11/13/2016 at 2:16, Linjack said:

Здравейте, 

Гентиобиозата е  6-O-β-D-глюкопиранозил-D-глюкоза. Цялата структура може да се нарисува от инструментите вляво на обичайния прозорец - или атом по атом, или с помощта на темплейтите за захаридите. Почнете в таб "Structure" точно под менюто File. После погледнете отдолу - има възможност за това как да се рисуват връзките - като вългредони вериги или като отделни връзки. А вляво има поле с най-често използваните атоми. Например, ако искате да замените метиленова група (CH2) с кислород, е достатъчно да изберете кислорода с мишката, а после да наитснете върху конректната група, която искате да смените.

За да се запознаете с всички възможности, трябва да си поиграите малко. От самото начало ще отнеме много време. Но после ще стане по-лесно.

Вече споменах темпелейите - те са в отделно подменю. Там са всичките хексози в конфигурацията "стол". Ако желаете да ги нарусивате като обикновени хексагони, то ще изберете 6-атомния цикъл и ще смените единия CH2 връх с О и ще добавите където каквото е нужно.

Съветвам ви да се пробвате първо с по-прости молекули: например 2-пропанол и др. подобони.

Успех.

Успях да направя гентиобиозата на програмата,но кой е разпадния и продукт и под действието на какво,не намирам никаква информация...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11/13/2016 at 11:08, springgirl13 said:

Ето това е видеото

 

Значи след внимателен оглед на клипчето смея да твърдя, че тая метода не е много читава. Но пък и грешката не е кой знае колко голяма, просто ще излезе един знак минус отпред, численият резултат ще остане същия. Вече този знак може да се тълкува като излъчена енергия, въпрос на конвенция. Лично аз обаче предпочитам стандартната, където знак минус показва поглъщане на енергия( ще го имаме при поглъщане на фотон и преход в по-високоенергийно състояние), а при излъчване полученият резултат е положителен. Тоест, да, принципно първото трябва да е n=2, а второто n=4, а не както е във видеото, но не е фатално. Въпрос на избор, но, пак ще кажа, по-добре е да се ползва стандартната конвенция навсякъде, за да не стават обърквания. 

 P.S. Интересен ник имаш, имах една позната студентка в Химическия на СУ, която също се пишеше наляво и надясно "spring нещо-си", та явно не е само тя така в тая, химическата, среда, и до днес нямам обяснение на този странен феномен:-)

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.11.2016 г. at 13:51, kall said:

Значи след внимателен оглед на клипчето смея да твърдя, че тая метода не е много читава. Но пък и грешката не е кой знае колко голяма, просто ще излезе един знак минус отпред, численият резултат ще остане същия. Вече този знак може да се тълкува като излъчена енергия, въпрос на конвенция. Лично аз обаче предпочитам стандартната, където знак минус показва поглъщане на енергия( ще го имаме при поглъщане на фотон и преход в по-високоенергийно състояние), а при излъчване полученият резултат е положителен. Тоест, да, принципно първото трябва да е n=2, а второто n=4, а не както е във видеото, но не е фатално. Въпрос на избор, но, пак ще кажа, по-добре е да се ползва стандартната конвенция навсякъде, за да не стават обърквания. 

 P.S. Интересен ник имаш, имах една позната студентка в Химическия на СУ, която също се пишеше наляво и надясно "spring нещо-си", та явно не е само тя така в тая, химическата, среда, и до днес нямам обяснение на този странен феномен:-)

Поздрави!

Мерси много за отговора,
ПС Аз уча в Химическия на СУ :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11/17/2016 at 21:24, springgirl13 said:

ПС Аз уча в Химическия на СУ :D

Само не казвай, че името ти започва с К :-) Ако е така, значи се познаваме:-)

Както и да е, това няма особено значение, радвам се, че съм бил полезен:-)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте,

Първият ми въпрос е - Правилно ли разбирам от този линк - ПИОКТАНИН солуцио 2 % 20 мл , че в цялото шишенце от 20мл. се съдържа 1гр. сухо вещество - Methylrosaniline hydrochloride . Тоест към 20мл. етанол и вода, ако добавя 1гр.- Methylrosaniline hydrochloride, ще получа 2% ПИОКТАНИН солуцио?

Вторият ми въпрос е - В 20мл. разтвор/течност, колко броя капки има. Искам да знам в една капка двупроцентов ПИОКТАНИН солуцио, колко милиграма от Methylrosaniline hydrochloride се съдържат.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...