Отиди на
Форум "Наука"

Теория за еволюцията


Съгласни ли сте с теорията за еволюцията?  

128 потребители са гласували

  1. 1. Съгласни ли сте с теорията за еволюцията?

    • да
      93
    • не
      45
    • не мога да преценя
      5


Recommended Posts

  • Потребител

Тея два индивида на какво са продукт - (не)еволюция или креационизъм?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 888
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

 

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 23.08.2019 г. at 20:29, новорегистриран2 said:

Тея два индивида на какво са продукт - (не)еволюция или креационизъм?

 

 

Атавизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Last roman said:

Атавизъм.

Което е доказателство за... еволюцията...

П.П. Ако допуснем, че креационизмът е истина и вонземни са създали човеците, то защо тогава са сложили косми под мишниците на хората...?

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Което е доказателство за... еволюцията...

П.П. Ако допуснем, че креационизмът е истина и вонземни са създали човеците, то защо тогава са сложили косми под мишниците на хората...?

 

за да се разпени сапуна.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Едно сериозно доказателство, че еволюцията не е спряла и... не спира...:

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Starite-darveta-natrupvat-iznenadvashto-kolichestvo-genetichno-raznoob_139109.html

Старите дървета натрупват изненадващо количество генетично разнообразие (видео)

1572545369_6_559x*.jpg

Дърветата са дълголетници, не рядко успяват да оцелеят живи векове, което всъщност не е лесно, тъй като растенията не могат да тръгнат и да се изместят, когато условията станат неблагоприятни. 

И все пак, парадоксално, популациите на дърветата често са добре приспособени към местния климат и развиват ефективни реакции към променящата се среда.

Наскоро екип изследователи от Университета на Британска Колумбия публикуваха информация за генетичните механизми, които може да са в основата на този потенциал за адаптация.

Генетично е изследван вид северноамерикански иглолистни дървета, наречен ситков смърч или смърч Ситка (Picea sitchensis). Интересът на изследователите е привлечен от тези дървета, тъй като те живеят дълго време (над 500 години) и могат да нараснат на височина над 70 метра.

Целта  на биолозите е да разберат как работят генетичните мутации при дървета като ситковия смърч, при растенията все пак тези неща стават малко по-различно от животните.

Растенията са модулни организми, което означава, че нарастват, произвеждайки множество копия на отделни единици. Те представляват разклоняваща се структура, чиято цялостна форма в голяма степен се определя от влиянието на околната среда. Това също означава, че когато се появят генетични мутации в един клон, те могат да се пренесат през целия растеж на неговите тъкани, независимо от това, което се случва в останалата част от растението.

Това означава, че по-старите дървета често могат да натрупват изненадващо количество генетично разнообразие в тялото на растението.

1572545961_3_559x*.jpg

Ситков смърч. Кредит: Wikimedia Commons

Когато изследователите вземат проби от ДНК на тъканите от стволовете и игличките на 20 стари дървета ситков смърч с височина средно 76 м, остават шокирани от това, което откриват. 

След като анализират общо 276 Gb ядрена ДНК от основата на дървото до игличките, откриват, че един стар висок ситков смърч може да покаже до 100 000 генетични разлики. Това е голямо генетично разнообразие за един организъм. Въпреки че са открити много други дървета, които проявяват различни нива на генетични различия, това е един от най-високите проценти на мутации, открит някога в един еукариотен организъм. Това би могло да обясни и защо тези организми дълголетници могат да оцелеят в променящия се през целия им живот свят.

Сега е важно да се отбележи, че много мутации вероятно са или неутрални, или потенциално вредни. Също така, честотата на мутациите може да се различава в зависимост от това каква част от дървото се разглежда. Например, иглите в горната част на смърча ще бъдат изложени на много по-силна UV радиация, която променя гените, отколкото тъканите на кората в близост до основата. Все пак, през целия живот на едно дърво могат да се натрупват и редки полезни мутации.

Представете си сценарий, при който мутацията на един клон води до игли, които са по-устойчиви, да кажем на насекоми вредители. Тези игли биха могли хипотетично да получат по-малко увреждания от иглите другаде по дървото. Тази странна форма на подбор се появява в рамките на живота на това дърво и дори може да има последици за бъдещото потомство на дървото и отново благодарение на повратите на съдбата подборът да се отрази и на развитието на репродуктивните клетки на дървото.

За разлика от животните, чиито репродуктивни клетки се развиват от отделни клетъчни линии от останалите клетки на тялото им, репродуктивните клетки на дърветата се развиват от соматични клетки, които са същите клетки, които образуват стъблото, листата и клоните. Това означава, че ако се появи мутация в зародишната линия на клон, който в крайна сметка ще продължи да произвежда шишарки, тези мутации могат да се предадат в семената на тези шишарки. Това очевидно се нуждае от много доказателства, за да обоснове, но сега, когато съществува механизъм, ние знаем къде и какво да търсим.

Справка:

Somatic mutations substantially increase the per‐generation mutation rate in the conifer Picea sitchensis, Vincent C. T. Hanlon et al., Evolution Letters, https://doi.org/10.1002/evl3.121

Източник:

Surprising Genetic Diversity in Old Growth Trees, In defense of plants

...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.04.2019 г. at 6:40, Шпага said:

Е, не. Казаното по-долу за Айнщайн НЕ Е вярно.

On 10.04.2019 г. at 16:08, makebulgar said:

Може и да не е ефекта Дънинг-Крюгер, а по-скоро е религиозен креационистки фанатизъм при човек на възраст. Нещо подобно се е случило и с Айнщайн когато е одъртял. Почнал да доказва чрез физиката съществуването на Бог.

Наистина Айнщайн е направил точно обратното, като година преди да умре той оплюва в писмо съществуването на религията. Нарича библията сбирщина от легенди. Като млад той определя себе си не като атеист, т. е. не отрича съществуването на бога, но също така казва, че не вярва че съществува. Това не са две несъвместими твърдения, ако се замислите.

Иначе човекът, който отново малко преди да умре беше доказвал по физичен начин, че бог съществува е Стивън Хокинг. Преди това той е твърдял обратното.

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, xyz1 said:
On 10.04.2019 г. at 16:08, makebulgar said:

Може и да не е ефекта Дънинг-Крюгер, а по-скоро е религиозен креационистки фанатизъм при човек на възраст. Нещо подобно се е случило и с Айнщайн когато е одъртял. Почнал да доказва чрез физиката съществуването на Бог.

Наистина Айнщайн е направил точно обратното, като година преди да умре той оплюва в писмо съществуването на религията. Нарича библията сбирщина от легенди. Като млад той определя себе си не като атеист, т. е. не отрича съществуването на бога, но също така казва, че не вярва че съществува. Това не са две несъвместими твърдения, ако се замислите.

Иначе човекът, който отново малко преди да умре беше доказвал по физичен начин, че бог съществува е Стивън Хокинг. Преди това той е твърдял обратното.

Само ние пичовете, като дедо ви Айнщайн можем да теглим една на бог , преди да гризнем дървото, гушнем букета, пием чай с Дарвин😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, лаик-1 said:

Еволюирал ли е човекът за последните 5000 години и ако да, -в какво се състои еволюцията?

Сигурно и очевидно е че човешкото тяло е "еволюирало". Станало е по-здраво,по-силно и по-красиво. Може би изкуствата,културите,включително и науката,са само средства за усъвършенстване на човешкото тяло. Например,може би музиката е изваяла този одухотворен и красив вид на лицето на европееца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От мнението ти,съвсем логично трябва да си направим извода,че човек , да речем,преди   2000 години е бил по-слаб,по-грозен, неодухотворен и несъвършен....Грозен,слаб и неодухотворен -това го разбирам,но несъвършен,какво точно ще рече - с едно ухо,четири пръста или...?

800px-MG-Paris-Aphrodite_of_Milos.thumb.jpg.8141c10360573a28b3a8b21dd9b8af88.jpg

st14-500x375.jpg.fa2e5f9f80ea206a7cd545c99751d2b0.jpgstatue-2820714_960_720.jpg.1612942181e7821b94afbfabda398c1d.jpgst9-500x375.jpg.15ce2c81ae1b307c557f759a1324d88b.jpg

Статуите, "отразяват", хора живели преди около 2000 години...На мен лично ми изглеждат силни,красиви,одухотворени и съвършени....Със сигурност,ако в тоя момент излезеш на улицата ,ще срещнеш хора изглеждащи доста "по-зле" ....Да приема ли,че при някои хора еволюцията е приключила преди около 2000 години,а при други се наблюдава лека рееволюция...

Да кажем и две думи  за авторите на тези произведения на изкуството...Мислиш ли ,че един съвременен скулптор е на по-високо еволюционно ниво от творците изваяли тези статуи и бюстове..?

Бил ли си в Грузия? -Аз,с моите 173 см се чувствах почти ,като великан....Грузинците са масово ниски ,леко кривокраки и бих казал леко грозновати....Да очаквам ли,че ако ги приемат в НАТО и Европейския съюз ,ще им се поизправят краката,ще пораснат и ще станат по -красиви...?!😛😀

Казваш, че европейците имат одухотворени лица ...Кои европейци имаш предвид?Ако става въпрос за италианците - да съгласен съм....Но ако става въпрос за германците - аз не съм виждал по-безизразни и неудохотворени лица от там ...

 

Редактирано от лаик-1
Link to comment
Share on other sites

По обиколил съм Кавказ и макар и "ниски и грозновати" едва ли има по-здрави и по-издръжливи физически та и психически хора на континента. Живота там ги шлифова така. Визирам живота извън големите градове. Които обикновено освен столицата и може би са още един или най-много два, що годе по-развити градове.
В каквкато и ситуация да поставиш кавказеца тои ще е по-силен и по-приспособим и даже по-хитър от 99% от останалите "красавци" в Европа. Опортюнизъм на max , като изключим може би високо научните и технологичните сфери, но пък и процентно колко от хората в останалите страни са силни в тях - най много 1-5%...
Така, че според мен хората продължават да си еволюират и оформят спрамо околната среда  и нуждите за отцеляване в нея. Както при живодтните така и при хората накрая  ще останат най-успешните в адаптирането и възпроизводството, постепено подчинявайки и претопявайки  останалите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Karan said:

По обиколил съм Кавказ и макар и "ниски и грозновати" едва ли има по-здрави и по-издръжливи физически та и психически хора на континента. Живота там ги шлифова така. Визирам живота извън големите градове. Които обикновено освен столицата и може би са още един или най-много два, що годе по-развити градове.
В каквкато и ситуация да поставиш кавказеца тои ще е по-силен и по-приспособим и даже по-хитър от 99% от останалите "красавци" в Европа. Опортюнизъм на max , като изключим може би високо научните и технологичните сфери, но пък и процентно колко от хората в останалите страни са силни в тях - най много 1-5%...
Така, че според мен хората продължават да си еволюират и оформят спрамо околната среда  и нуждите за отцеляване в нея. Както при живодтните така и при хората накрая  ще останат най-успешните в адаптирането и възпроизводството, постепено подчинявайки и претопявайки  останалите ...

Прав си...Физически здрави и издръжливи са  - точно ,колкото мен с моите 50 години...."Сърбяха" ме ръцете,искаше ми се да спра колата,да отида на нивата им и да "вадя" картофи дни наред,както съм го правил....Ноооо,трябваше да се съобразя с компанията,а за тях - ваденето на картофи,щеше да им се стори ,като средновековна инквизиция....😀Между другото - правя го и сега,но в нищожни мащаби...Мога да си позвола да купя на майка ми стотина тона картофи,които ще и стигнат за следващите няколко живота....Но аз отивам на скромната  и градинката,и с  огромно удоволствие и помагам.....😊

В рамките само на един живот ,в зависимост от куп обективни и субективни фактори,човек може няколкократно да се "превъплъти"  - от "машина" от мускули и физическа мощ до "мекотело", ....и обратно....Няколкократно....Изпробвал съм го върху себе си ,наблюдавал съм го и при други...Но това "превъплътяване" не е еволюция ....Това са възможностите,които ни предоставя нашето съвършенно  тяло в рамките на един живот  ....и тази възможност не е от вчера ,а от хилядолетия.... Фазата,в която се намираш - на" мекотело" ,или на "машина" - ни най малко не съм чул да повлиява на поколението ,което създаваш - поне във фазата му ембрион и на новородено...

В съвремието , масово човек прекарва живота си в някаква междинна "физическа" фаза, и за това му е трудно да прозре  до кави крайности може да доведе биологичното си тяло....

Link to comment
Share on other sites

Не схванах, но има имали смисъл щом няма значение...  Погледни нещта и от към еволюция на между-ушното пространство. Бързината с която се приспособяват определени народи към бързопроменящите се условия и спосбността да извличат максимума от нея. Кои имат по-голям шанс да просъществуват - те или такива като нас зациклили в генетичната септична яма на Европа и света в борба всеки сам за себе и майната им на всички около нас...  "Приспособимостта е централно понятие в еволюционната теория."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

magassag.jpg

Бивщият Египет са около 166 см средна височина. Рим 167 и до намеране на Америка 15л век едва 169 см. И така си остава до 18 век. Рязко повишение идва от преди 100-120 години когато в 1870 година мъжете са средно 167 см и това за 1980 година скача на 178 см.....Но винаги е имали извънредни индивиди и разлика между нациите....

Но нали ставаше дума за промяна. Ето една....

 https://fabius.blog.hu/2017/07/31/korunk_atlagos_testmagassaga_es_a_korabbi_evszazadok_termetvaltozasai

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Karan said:

Не схванах, но има имали смисъл щом няма значение...  Погледни нещта и от към еволюция на между-ушното пространство. Бързината с която се приспособяват определени народи към бързопроменящите се условия и спосбността да извличат максимума от нея. Кои имат по-голям шанс да просъществуват - те или такива като нас зациклили в генетичната септична яма на Европа и света в борба всеки сам за себе и майната им на всички около нас...  "Приспособимостта е централно понятие в еволюционната теория."

 "Приспособимостта е централно понятие в еволюционната теория." ....Много интересно го тълкуваш това твърдение...Мислех ,че говорим за еволюцията на човек ,като биологична единица....Щото ако използвам твоята  логиката,която ти влагаш -извличане на максимуми, генетични ями и тем подобни глупости, - излиза че аз,приспособен отлично към текущите  българските условия, живеейки по-добре от 80 % от жителите на Германия, - следователно съм нещо като върха на еволюцията...😎А от къде зная,че живея по-добре от немците ли?Ами.... живял съм около 7 години в Германия и имам доста добра представа за живота там.....

Слава Богу,много добре си давам сметка ,че нямам нищо общо с разни  върхове на еволюцията,ако въобще същесвува такова животно....

Ако не бяха отдавна починали дядовците и бабите ми ,скромни  и не кой знае колко образовани хора, и до днес щях да сядам да си поговоря с тях и да им потърся съвет за нещо важно в моя живот,пък уж съм почти на върха на еволюцията....Е,за модерните телефони, щях да им пообесня нещичко....

Нямаш си идея с колко голям процент от немците разговорът ти ще се ограничава до това, да ти обясняват,каква невероятна промоция на някаква стока ,или невероятна екскурзия и прочие бля,бля са "хванали"...

И в същото време,  в "генетичната септична яма"😡 имам приятели в пъти по-ерудирани и по-образовани  от мен, и от маса немци....Ама за съжаление - еродирани в области на познанието, които не им носят "дивидентите" .....

Много са ти сбъркани аргументите и изводите,а това с - "генетичната септична яма"......Опитвам се да си сдържа гнева,че все пак съм в форум наука.....😡

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

magassag.jpg

Бивщият Египет са около 166 см средна височина. Рим 167 и до намеране на Америка 15л век едва 169 см. И така си остава до 18 век. Рязко повишение идва от преди 100-120 години когато в 1870 година мъжете са средно 167 см и това за 1980 година скача на 178 см.....Но винаги е имали извънредни индивиди и разлика между нациите....

Но нали ставаше дума за промяна. Ето една....

 https://fabius.blog.hu/2017/07/31/korunk_atlagos_testmagassaga_es_a_korabbi_evszazadok_termetvaltozasai

 

И що така сме се издължили за последните 120 години?Цели десет санта!Замислих се,как ли влияе тежкия физически труд при децата и подрастващите?Как мислиш?И още се замислих ,какъв % от децата преди 500 ,или 1000,или две хиляди години са ходили - първо на детска градина,след това на училище до  12 клас,че после и уни...и неизменно присъстващото физическо "възпитание" - баскетболче,волейболче,футбол, плуване,гимнастика  и т.н .Найс,а?!А ся си представи  още от 6-7 годишен да те емнат да мъкнеш камъняци,дърволяци,чували пълни с каквото се сетиш ,пък ще те видим дали няма да останеш с десетина см. по-нисък...Има си изследвани по въпроса за въздействието/специално и върху ръста/ на тежкия физически труд върху деца и подрастващи...

Ако утре ни изтреска някакъв катаклизъм и на бъдещите деца им се наложи здраво да бачкат,точно след едно две поколиния,пак ще сме се скъсили осезателно....

За мен няма нищо еволюционно  в това,което си го постнал....

Редактирано от лаик-1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, лаик-1 said:

И що така сме се издължили за последните 120 години?Цели десет санта!Замислих се,как ли влияе тежкия физически труд при децата и подрастващите?Как мислиш?И още се замислих ,какъв % от децата преди 500 ,или 1000,или две хиляди години са ходили - първо на детска градина,след това на училище до  12 клас,че после и уни...и неизменно присъстващото физическо "възпитание" - баскетболче,волейболче,футбол, плуване,гимнастика  и т.н .Найс,а?!А ся си представи  още от 6-7 годишен да те емнат да мъкнеш камъняци,дърволяци,чували пълни с каквото се сетиш ,пък ще те видим дали няма да останеш с десетина см. по-нисък...Има си изследвани по въпроса за въздействието/специално и върху ръста/ на тежкия физически труд върху деца и подрастващи...

Ако утре ни изтреска някакъв катаклизъм и на бъдещите деца им се наложи здраво да бачкат,точно след едно две поколиния,пак ще сме се скъсили осезателно....

За мен няма нищо еволюционно  в това,което си го постнал....

Ами кат няма, няма....засега. Питай след 500 000 години.:cool2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има кой да я забележи ... еволюцията:

днешния виц:

" Смъртта казала на Бог:
- Най-забавни са ми тия със здравословен начин на живот! "

...

Станали сме по-красиви - грозното "настъпва-напада" и се смесва с красивото... Средно - както казах - по-красиви сме.😑

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Karan said:

"Приспособимостта е централно понятие в еволюционната теория."

Твърдението че оцеляват най-вече приспособените не е на Дарвин,а на друг английски или американски учен беше. Но за съжаление не си спомням името му...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към лаик-1,

вярно е! Досега част от хората са постигали по-здраво,по-силно и по-красиво тяло само "случайно" и за кратко. Например за кратко време в Древна Гърция,което и ти си посочил. Но това не означава че трябва да се откажем от Идеала "Здрав дух,в здраво тяло." Иначе какъв е смисъла да пращаме децата си на тренировка по аеробика,да свирят на цигулка,да ядат подбрана специално за тях храна,да пият минерална вода и т.н.,и т.н.!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ще ми са интересни резултатите от следния експеримент....

В Амазония все още се срещат изолирани племена,които са  на еволюционно  ниво - лъкове и копия....

Ако вземем двадесетина току-що родени бебета  от тия племена и ги дадем за осиновяване из цяла Европа,а пък от цяла Европа вземем двадесетина бебета и ги "разхвърлим"  из племената,какъв ли ще е резултата ....Според мен,след двадесетина години ще имаме двадесетина средностатистически европееца, родени в джунглата и двадесетина средностатистически амазонски "дивака", родени в Европа....В единия случай в рамките на двадесетина години ще сме прибавили 3-4 хиляди години еволюция,а във втория случай - ще сме изтрили 3-4 хиляди години еволюция...😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, лаик-1 said:

Много ще ми са интересни резултатите от следния експеримент....

В Амазония все още се срещат изолирани племена,които са  на еволюционно  ниво - лъкове и копия....

Ако вземем двадесетина току-що родени бебета  от тия племена и ги дадем за осиновяване из цяла Европа,а пък от цяла Европа вземем двадесетина бебета и ги "разхвърлим"  из племената,какъв ли ще е резултата ....Според мен,след двадесетина години ще имаме двадесетина средностатистически европееца, родени в джунглата и двадесетина средностатистически амазонски "дивака", родени в Европа....В единия случай в рамките на двадесетина години ще сме прибавили 3-4 хиляди години еволюция,а във втория случай - ще сме изтрили 3-4 хиляди години еволюция...😀

Много добре измислено @лаик-1! Но няма да е закнно да се направи... Тука идва въпроса, до колко сме еволюирали за тия 3хиляди години хората, е едва ли много :Д Според мен разликата, ще е само в това как изглеждаме, в умствения капацитет, не много :Д И, да нормално е да с раждат хора с опашки, и по космати, тва е от предците ни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, лаик-1 said:

Много ще ми са интересни резултатите от следния експеримент....

В Амазония все още се срещат изолирани племена,които са  на еволюционно  ниво - лъкове и копия....

Ако вземем двадесетина току-що родени бебета  от тия племена и ги дадем за осиновяване из цяла Европа,а пък от цяла Европа вземем двадесетина бебета и ги "разхвърлим"  из племената,какъв ли ще е резултата ....Според мен,след двадесетина години ще имаме двадесетина средностатистически европееца, родени в джунглата и двадесетина средностатистически амазонски "дивака", родени в Европа....В единия случай в рамките на двадесетина години ще сме прибавили 3-4 хиляди години еволюция,а във втория случай - ще сме изтрили 3-4 хиляди години еволюция...😀

Примерът е некоректен. Амазонските индианци и европейците са на едно ниво на еволюционно развитие, но на различно социално и цивилизационно ниво. Едното е еволюция на вида, другото на обществото

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...