Отиди на
Форум "Наука"

Енергия <-> Материя


Recommended Posts

  • Потребител

Шпага, във форумните разговори е много лесно да бъде разбран тона погрешно. Аз не те познавам и съм чел само няколко от твоите мнениея тук във форумите, и не знам дали имаш намерение за сериозен диалог или само бодеш със шпагата :bigwink:. Както беше лесно ти да ме разбереш погрешно и да си помислиш в другата тема, че аз гледам от позицията на професор, който ви изпитва, така е лесно и за мен да си помисля, че само избираш по една странична забележка от моите мнения за да се заяждаш. Сигурен съм, че това не е така, но не личи да полагаш усилия да бъдеш ясна. В знак на добра воля, ще те попитам директно. Изпитваш ли ме? Заяждаш ли се? Защо коментираш само едно странично изречение от целия ми пост? Каква точно е целта ти, нормален разговор или препирня?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 70
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Шпага, във форумните разговори е много лесно да бъде разбран тона погрешно. Аз не те познавам и съм чел само няколко от твоите мнениея тук във форумите, и не знам дали имаш намерение за сериозен диалог или само бодеш със шпагата :bigwink:. Както беше лесно ти да ме разбереш погрешно и да си помислиш в другата тема, че аз гледам от позицията на професор, който ви изпитва, така е лесно и за мен да си помисля, че само избираш по една странична забележка от моите мнения за да се заяждаш. Сигурен съм, че това не е така, но не личи да полагаш усилия да бъдеш ясна. В знак на добра воля, ще те попитам директно. Изпитваш ли ме? Заяждаш ли се? Защо коментираш само едно странично изречение от целия ми пост? Каква точно е целта ти, нормален разговор или препирня?

Не, не се заяждам, нито те изпитвам и нямам за цел "препирня". Явно е обаче, че и нормален разговор не можем да проведем - вероятно по моя вина. Не съм коментирала другата част от постинга ти, просто защото не съм съгласна с написаното от теб. Но тъй като съм лаик - както вече доста пъти съм отбелязвала - не се чувствам в позиция да проведа някакъв по-задълбочен спор с теб. Затова се оттеглям - тихо и мирно с най-добри пожелания!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Не съм съвсем наясно с това, което искам да изложа и още не съм го осмислил. Незнам и дали е точно за този раздел. Но може да пробвам под формата на един въпрос:

Съществува ли материята? Физически?

Ако раздробим до максимум материята на най-малките й съставни части: атоми, протони и неутрони - какво ще получим? Частици енергия организирани по определен начин и зависимост, съвкупността, от които образува материя.

Наскоро разглеждах въпроса. Ето няколко интересни факти:

Материята и антиматерията възникват от електромагнитната енергия и при анихилиране се преобразуват обратно в същата тази енергия.

Feynman diagrams

31bddf728d46c0a32483a9de9a165dc2.gif

Видимата светлина е електромагнитна енергия с определена дължина на вълната. Може да се каже и че електромагнитната енергия е светлина, а човешкото око вижда само малка част от спектъра на тази светлина. Електромагнитната енергия (светлината) се измерва във фотони. Фотоните не са частици, а мерни единици, които изразяват най-малкото количество енергия (светлина), което може да бъде прието или отдадено.

e940cc44a9d88d0f536b077a3886fabc.jpg

Енергията (светлината) и материята могат да проявяват свойства и на вълна, и на частица: Корпускулярно-вълнов дуализъм. Тоест понятията вълна и частица са просто описание на свойствата, които проявява даден обект при различни обстоятелства. Енергията и материята са едно и също. Всъщност Вселената е изградена от едно единствено "нещо", което може да се държи и като вълна, и като частица (и като енергия, и като материя).

93a359cb75603fda6a0b92f5620abd55.jpg

Енергията е светлина. Вибрациите и честотата са звук.

Словото е звук, в който има подреденост, който носи информация.

1 В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.

2 То в начало беше у Бога.

3 Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо от това, което е станало.

4 В Него бе животът и животът бе светлина на човеците.

5 И светлината свети в тъмнината; а тъмнината я не схвана.

6 Яви се човек изпратен от Бога, на име Иоан.

7 Той дойде за свидетелство, да свидетелствува за светлината, за да повярват всички чрез него.

8 Не беше той светлината, но дойде да свидетелствува за светлината.

9 Истинската светлина, която осветлява всеки човек, идеше на света.

10 Той бе в света; и светът чрез Него стана; но светът Го не позна.

11 У Своите Си дойде, но Своите Му Го не приеха.

12 А на ония, които Го приеха, даде право да станат Божии чада, сиреч, на тия, които вярват в Неговото име;

13 които се родиха не от кръв, нито от плътска похот, нито от мъжка похот, но от Бога.

14 И словото стана плът и пребиваваше между нас; и видяхме славата Му, слава като на Единородния от Отца, пълно с благодат и истина.

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Според мен принципна разлика няма между енергия и материя.

Това е като ези и тура на монета. Проявленията на материята са енергийни, а енергийните въздействия материални :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

С формулата на Айнщайн за Еквивалентност между масата и енергията се изяснява тяхната взаимосвързаност и преобразуване. Затова и двете са материя, което обяснява, че материята е обобщаващото и е неправилно да се съпоставя материята на енергията, от което най-много се възползват вярващите, за да определят енергията за нематериална. Енергийните превръщания и взаимодействия са присъщи на вълновите свойства на материята, а масовите на корпускулата, частиците. Това дава възможност за едно просто и лесноразбираемо определение: Масата е сгъстена енергия, а енергията е разредена маса.

Бел. модератор физика: Не разбирам защо е пуснат рипорт?

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

С формулата на Айнщайн за Еквивалентност между масата и енергията се изяснява тяхната взаимосвързаност и преобразуване. Затова и двете са материя, което обяснява, че материята е обобщаващото и е неправилно да се съпоставя материята на енергията, от което най-много се възползват вярващите, за да определят енергията за нематериална. Енергийните превръщания и взаимодействия са присъщи на вълновите свойства на материята, а масовите на корпускулата, частиците. Това дава възможност за едно просто и лесноразбираемо определение: Масата е сгъстена енергия, а енергията е разредена маса.

Не разбирам това определение?

Един прост пример: светлината притежава енергия и т.н., но фотоните не притежават маса - следователно подобно определение не е валидно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вълновото или енергийното свойство на светлината е открито от Нютон, а корпускулярно, частицата фотон, носител на електромагнитните взаимодействия е открита от А. Айнщайн през 1905 година при фотоефекта, за което получава Нобеловата награда през 1921 год. Следователно фотонът е частица, но не безструктурна първочостица, а притежа структура, при която структорообразуващите противоположни единици при връзката са унищожили цялата маса като се е получила 0 маса при фотона, но той си остава частица, а не енергийна вълна. Нагледен пример е 1- 1 = 0. Потвърждение имаме при анихилацията, която протича между огледални двойници и винаги цялата маса между двете антипротивоположни системи се превръща във фотони. Това е посоката на търсене и развитие при елементарните частици, особено след откритието , че нуклоните и антинуклоните имат структура. Поздрав!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вълновото или енергийното свойство на светлината е открито от Нютон, а корпускулярно, частицата фотон, носител на електромагнитните взаимодействия е открита от А. Айнщайн през 1905 година при фотоефекта, за което получава Нобеловата награда през 1921 год. Следователно фотонът е частица, но не безструктурна първочостица, а притежа структура, при която структорообразуващите противоположни единици при връзката са унищожили цялата маса като се е получила 0 маса при фотона, но той си остава частица, а не енергийна вълна. Нагледен пример е 1- 1 = 0. Потвърждение имаме при анихилацията, която протича между огледални двойници и винаги цялата маса между двете антипротивоположни системи се превръща във фотони. Това е посоката на търсене и развитие при елементарните частици, особено след откритието , че нуклоните и антинуклоните имат структура. Поздрав!!!

Но колега, извинявам се, но това което твърдите просто не е вярно.

Може би трябва да проучите двете школи по времето на Нютон за дуализма светлината и кой какво и как е открил, та до времето през което работил Айнщайн.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен принципна разлика няма между енергия и материя.

Това е като ези и тура на монета. Проявленията на материята са енергийни, а енергийните въздействия материални :)

Енергията е проявление (явление, да, а не - свойство на материя) на разликата в потенциалните възможности на две и/или повече материални състояния.

Масата е физично свойство. (Коефициент на съпротива срещу ускорявания. Свойство инертност.)

Материята е поне два вида по форма: вещева (маса при покой) и полева форма (импулс).

Съответно - най-общо - два вида енергия - кинетична и потенциална. Разликата им - върши работа. :grin:- дето я забелязваме :grin: .

Затова - не може да се приравни "енергия = материя". Ще "изгубим" разликата, ако не ни е възможно да я отчитаме.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да вярно! "Затова - не може да се приравни "енергия = материя". Ще "изгубим" разликата, ако не ни е възможно да я отчитаме." Затова масата и енергията са материални и Айнщайн е формулирал тяхната еквивалентност, което приравнява потенциалната енергия на масата, частицата, корпускулата с кинетичната полева енергия на лъчението, вълната, но не приравнява разликата между тях, а разликата между тях, е важна. Защото това прави света да съществува и да се развива. А разликата между тях, е в плътността, което съм формулирал за улесняване на разбирането като: "Масата е уплътнена енергия, а енергията е разредена маса". Примери бол. Ето един от тях: Критичната маса на чист уран 235 за получаване на верижна реакция, необходима за направа на атомна бомба е около 7 кг., но критичната маса на обогатения уран 235 е по-голяма. За първата атомна бомба са използвани около 60 кг. обогатен уран разделен на части под критичната маса. При взривяването на бомбата лъчевата, полева енергия се е разпространила на 100 км. Следователно 60 кг. обогатен уран 235 има голямо специфично тегло и ще има десетки пъти по-малък обем от същото количество желязо, което показва, че съдържа потенциална концентрирана енергия в прекалено малък обем, сравнен с обема на полевата лъчева енергия при взрива на атомната бомба, което потвърждава логиката на изказаната формулировка. Поздрав!!!

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да вярно! "Затова - не може да се приравни "енергия = материя". Ще "изгубим" разликата, ако не ни е възможно да я отчитаме." Затова масата и енергията са материални и Айнщайн е формулирал тяхната еквивалентност, което приравнява потенциалната енергия на масата, частицата, корпускулата с кинетичната полева енергия на лъчението, вълната, но не приравнява разликата между тях, а разликата между тях, е важна. Защото това прави света да съществува и да се развива. А разликата между тях, е в плътността, което съм формулирал за улесняване на разбирането като: "Масата е уплътнена енергия, а енергията е разредена маса". Примери бол. Ето един от тях: Критичната маса на чист уран 235 за получаване на верижна реакция, необходима за направа на атомна бомба е около 7 кг., но критичната маса на обогатения уран 235 е по-голяма. За първата атомна бомба са използвани около 60 кг. обогатен уран разделен на части под критичната маса. При взривяването на бомбата лъчевата, полева енергия се е разпространила на 100 км. Следователно 60 кг. обогатен уран 235 има голямо специфично тегло и ще има десетки пъти по-малък обем от същото количество желязо, което показва, че съдържа потенциална концентрирана енергия в прекалено малък обем, сравнен с обема на полевата лъчева енергия при взрива на атомната бомба, което потвърждава логиката на изказаната формулировка. Поздрав!!!

...

Не - не трябва да се "сравняват" различни по дименсия величини.

Масата (килограм) е свойство - лично притежание на обект (обусловена е от вътрешни за обекта действия, с които се проявява при опит за ускорявания - изменения на скоростта на обекта - посредством външно за обекта действие)

Енергията (джаул, килограм-сила по метър) е проявление - разлика между собствени ДВЕ (най-малко) свойства - на два обекта или ДВЕ различни състояния на "един и същ" обект. Например - в средните мащаби - едно тяло може да се върти равномерно с една или втора ъглова скорост. Притежава две различни състояния и можем да измерим ... енергия. Или - ако се движи равномерно и проволинейно с една или втора скорост - пак две различни състояния - можем да измерим енергия. Така, големината на измерената енергия зависи от КС.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F

Масата е еквивалентна на енергия само при превръщания от едно в друго състояние, заради (посредством) нашите възможности за измерване - тоест - мерим само РАЗЛИКИ от едно в друго състояние.

Но ..., тоталното наличие на енергия (за представа - морето на Дирак) ни ни е "дадено" да можем да измерваме. :grin: То, това "наличие" за нас е ... само и единствено, ПОЛЕВА форма на енергия - потопени сме в него!..

Можем ... малко да "прозрем" от нея, посредством осмисляне на понятието за свойство "заряд" на частица. Това свойство "разклаща" части от тоталното поле и посредством разликите - в средните мащаби, в които съществуваме като структура - можем да измерим сили, съответно работа-енергия и т. н.

"Разликите" при състоянията с масови обекти - за които говориш - не са в "плътността", а в "специфичния обем". :frusty2: - заради полевите харастеристики които се изменят при превръщанията.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айнщайновата формулировка за еквивалентност между масата и енергия е за равенството между тях в покой и е Всеобщ принцип, който важи за всичко и опровергава неподходящата употреба на равенство между енергия и материя, а я узаконява между маса и енергия.Това което предлагаш в Уикипедия е от класическата физика. Опростената формулировка, която съм предложил се отнася за Всеобщия принцип, което означава, че обхваща всичко. По тая причина в таблиците с видовете елементарни частици се среща свойствата им описани с масов еквивалент (гр.) и с енергиен Мев, което подчертава верността на Всеобщия принцип на Айнщайн. Затова плътността е съществен елемент, което се определя от съдържанието на веществото в определен обем или изобщо в определено геометрично пространство.Това изразява сгъстяване на енергията в единица обем като специфично тегло с определена маса. При вълновото свойство на материята тази плътност или сгъстяване на енергията зависи от дължината на вълната подчиняващо се на определена формулировка. Например късата вълна на ренгеновото електромагнитно излъчване и гама лъчението с дължина 10-13 са най-енергийни и убийствени, а дългите радиовълни стигащи до стотици км. дължина на вълната са слабо енергийни и безопасни, както и гравитационни вълни стигащи до светлинни години дължина, са с най.слаба енергия и безопасни. Поздрав!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Поредните щуротии... Гравитацията не е вълна - онагледява се с такава за улеснение. Докато не бъдат открити гравитоните, не може да се говори за вълна. На една вълна се измерват някои показатели, по които тя се определя.

Според господстващата частна теория - гравитацията е изкривяване на пространство - време.

Тотално се нагазил в псевдо науката, и ако продължаваш с мнения в този стил ще бъде принуден да ги преместя в раздел Псевдонаука.

мод. физика ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изкривяването на пространство време е следствие или последица от гравитацията, а нейната същност като носител на взаимодействие и сила на мегасвета, въпреки че е хипотетична, но като всички носители се предлага и изучава от сериозната наука не от научнопопулярната или псевдонауката като вълна и частица гравитон. Нейната вълна теоретично е определена като най-дълга и с най-ниска енергия и много отдавна се правят опити за откриване на гравитационни вълни. Досега са неуспешни, именно заради нейната прекалено малка енергия и уредите, които трябва да я регистрират опитно, все още не им достига фина чувствителност за да я открият. Затова гравитационното взаимодействие се класифицира от науката като най-слабо или най-слаба сила от 4 вида сили в Природата. Тава не съм го измислил аз, а науката го казва и изучава. Друг е въпросът, че от четирите основни сили, най-добре е изучен фотонът, носител на електромагнитното взаимодействие и въпреки това е пълен със загадки. Мога да ти цитирам стотици книги, за същността на гравитацията описано в научната литература. С псевдонаука се занимава религията и мистиците, които могат и знаят всичко без да се опират на научното познание, защото владеят абсолютното познание. Така че нещата, които излагам за гравитацията ги има в сериозната литература, а не в Уиекипедията, която почти не използвам за информация, защото е все още непълна. Поздрав!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

:hmmm: Светът е безкрайна субстанция,която вечно се превръща от една форма в друга.Различните форми на превъплащение са плод на съзнатена идея.Думи като-материя,енергия,време,пространство,струни,паралелни и др.,са си дефиниции ...

<енергията е работата която може да извърши материята, която пък е определена форма на безкрайно и вечно поле(субстация)..> :bye1:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Потребител

Генерирана е материя директно от светлина - явление, предсказано преди повече от 80 години (offnews.bg)

Генерирана е материя директно от светлина - явление, предсказано преди повече от 80 години

ВАНЯ МИЛЕВА | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 02 август 2021 в 00:00 106280
1627720795_8_559x*.jpg
Абстрактна илюстрация на енергийната концепция.
 
 

Изследване демонстрира един отдавна прогнозиран процес - генерирането на материя и антиматерия от чиста енергия директно от сблъсъци на светлина - освен това даде и доказателства, че магнетизмът може да пречупва поляризирани фотони по различни траектории във вакуум.

Учени, изучаващи сблъсъци на частици с колайдера за релативистични тежки йони RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) -  съоръжение на Министерството на енергетиката на САЩ за научни изследвания в областта на ядрената физика в Националната лаборатория "Брукхейвън" - са дали окончателни доказателства за два физически феномена, предсказани преди повече от 80 години. Резултатите са получени от подробен анализ на повече от 6000 двойки електрони и позитрони, произведени при сблъсъци на частици в RHIC и са публикувани в Physical Review Letters.

Основната констатация е, че двойки електрони и позитрони - частици материя и антиматерия - могат да бъдат създадени директно чрез сблъскване на високоенергийни фотони, които са квантови „пакети“ светлина. Това превръщане на високоенергийна светлина в материя е пряко следствие от известното уравнение E = mc 2 на Айнщайн, което гласи, че енергията и материята (или масата) са взаимозаменяеми. Ядрените реакции на Слънцето и в атомните електроцентрали редовно превръщат материята в енергия. Сега учените са превърнали светлинната енергия директно в материя в една стъпка.

1627720804_3_559x*.jpgГенериране на материя от светлина: Два златни (Au) йона (в червено) се движат в противоположни посоки със скорост 99.995% от скоростта на светлината (v,  скоростта е ≈ приблизително равна на c, скоростта на светлината). Когато йоните разминават, без да се сблъскват, два фотона (γ) от електромагнитния облак, обграждащ йоните, могат да взаимодействат помежду си, за да създадат двойка материя-антиматерия: електрон (e-) и позитрон (e+). Кредит: Brookhaven Natioinal Laboratory

Вторият резултат показва, че пътят на светлината, преминаващ през магнитно поле във вакуум, се пречупва различно в зависимост от това как е поляризирана тази светлина. Такова отклонение, зависимо от поляризацията (известно като двойно лъчепречупване), възниква, когато светлината преминава през определени материали. (Този ефект е подобен на начина, по който призма в зависимост от дължината на вълната пречупва и разделя бялата светлина на спектър с цветовете на дъгата.) Но това е първата демонстрация на зависимо от поляризацията пречупване на светлина във вакуум.

И двата резултата зависят от способността на детектора STAR на RHIC - соленоидния тракер в RHIC - да измерва ъгловото разпределение на частиците, произведени при сблъсъци на златни йони, движещи се със скоростта на светлината.

Сблъскващи се облаци от фотони

Такива възможности не са съществували, когато физиците Грегъри Брайт (Gregory Breit) и Джон А. Уилър (John A. Wheeler) за първи път описват хипотетичната възможност за сблъсък на светлинни частици, за да създадат двойки електрони и техните антиматериални аналози, известни като позитрони, през 1934 г.

„В своя доклад Брайт и Уилър знаеха, че това е почти невъзможно да се направи“, разказва физикът от лабораторията "Брукхейвън" Джанбу Сю (Zhangbu Xu), член на колаборацията STAR на RHIC. „Лазерите дори още не са съществували! Но Брайт и Уилър предлагат алтернатива: ускоряване на тежките йони. И тяхната алтернатива е точно това, което правим в RHIC”.

Йонът е по същество гол атом, лишен от своите електрони. Златен йон със 79 протона носи мощен положителен заряд. Ускоряването на такъв зареден тежък йон до много високи скорости генерира мощно магнитно поле, което се върти около ускоряващата се частица, докато се движи - подобно на ток, протичащ през проводник.

1627720815_1_559x*.jpgДетекторът STAR в Relativistic Heavy Ion Collider измерва ъгловото разпределение на частиците, произведени при сближаващи се сблъсъци на златни йони, движещи се почти със скоростта на светлината, за да предостави доказателства за две физически явления, предсказани преди повече от 80 години. Кредит: Brookhaven National Laboratory

„Ако скоростта е достатъчно висока, силата на кръговото магнитно поле може да бъде равна на силата на перпендикулярното електрическо поле“, обяснява Сю. И това разположение на перпендикулярните електрически и магнитни полета с еднаква сила е точно това, което е фотонът - квантована „частица“ светлина. "Така че, когато йоните се движат близо до скоростта на светлината, има множество фотони, заобикалящи златното ядро, пътуващи с него като облак."

В RHIC учените ускоряват златните йони до 99,995% от скоростта на светлината в два ускорителни пръстена.

"Имаме два облака от фотони, движещи се в противоположни посоки с достатъчно енергия и интензивност, така че когато двата йона преминават един покрай друг, без да се сблъскат, тези фотонни полета могат да взаимодействат", продължава Сю.

Физиците на STAR проследяват взаимодействията и търсят предсказаните двойки електрон-позитрон.

Но такива двойки частици могат да бъдат създадени чрез редица процеси в RHIC, включително чрез „виртуални“ фотони, състояние на фотон, което съществува за кратко и носи ефективна маса. За да са сигурни, че двойките материя-антиматерия идват от реални фотони, учените трябва да докажат, че приносът на „виртуалните“ фотони не променя резултата от експеримента.

За да направят това, учените от STAR анализират моделите на ъглово разпределение на всеки електрон спрямо неговия партньор позитрон. Тези модели се различават за двойки, произведени от реални фотонни взаимодействия, в сравнение с виртуални фотони.

„Ние също така измервахме цялата енергия, разпределението на масата и квантовите числа на системите. Те са в съответствие с теоретичните изчисления за това, което би се случило с реални фотони “, разказва Даниел Бранденбург (Daniel Brandenburg), сътрудник  в лабораторията "Брукхейвън", който анализира данните на STAR за това откритие.

Други учени се опитват да създадат двойки електрон-позитрон от сблъсъци на светлина, използвайки мощни лазери-фокусирани лъчи на интензивна светлина. Но отделните фотони в тези интензивни лъчи все още нямат достатъчно енергия, коментира Бранденбург.

Един експеримент в Националната ускорителна лаборатория SLAC през 1997 г. успя, използвайки нелинеен процес. Учените първо трябваше да увеличат енергията на фотоните в един лазерен лъч, като го сблъскват с мощен електронен лъч. Сблъсъците на ускорените фотони с множество фотони едновременно в огромно електромагнитно поле, създадено от друг лазер, са произвели материя и антиматерия.

„Нашите резултати предоставят ясни доказателства за директно, едноетапно създаване на двойки материя-антиматерия от светлинни сблъсъци, както първоначално бе предсказано от Брайт и Уилър“, отбелязва Бранденбург. „Благодарение на високоенергийния лъч от тежки йони в RHIC и  и прецизността на детектора STAR, ние можем да анализираме всички кинематични разпределения с висока статистика, за да установим, че експерименталните резултати наистина са в съответствие с реалните фотонни сблъсъци".

Пречупване на светлина във вакуум

Способността на STAR да измерва малките пречупвания на електрони и позитрони, произведени почти едно след друго в тези събития, също даде на физиците начин да проучат как светлинните частици взаимодействат с мощните магнитни полета, генерирани от ускорените йони.

„Облакът от фотони, заобикалящ златните йони в един от лъчите на RHIC, стреля в силно кръгово магнитно поле, произведено от ускорените златни йони в другия лъч“, обяснява Чи Ян (Chi Yang), дългогодишен сътрудник на STAR от Университета Шандонг, който прекарва цялата си кариера изучавайки двойки електрон-позитрон, произведени от различни процеси в RHIC. "Разпределението на получените частици ни показва как поляризираната светлина взаимодейства с магнитното поле".

1627720823_3_559x*.jpgПречупване на поляризирана светлина: Тази илюстрация показва как светлината с различни посоки на поляризация (обозначена с черни стрелки) преминава през материал по две различни траектории (жълти лъчи). Това се нарича ефект на двойно лъчепречупване. Резултатите от RHIC предоставят доказателства, че двойното лъчепречупване се случва и в магнитно поле във вакуум. Кредит: Brookhaven National Laboratory

Вернер Хайзенберг и Ханс Хайнрих Ойлер през 1936 г. и Джон Тол през 50-те години предсказват, че вакуумът на празното пространство може да бъде поляризиран от мощно магнитно поле и че такъв поляризиран вакуум трябва да отклонява траекториите на фотоните в зависимост от поляризацията на фотоните. Тол в своята дисертация също подробно описва как поглъщането на светлина от магнитно поле зависи от поляризацията й и неговата връзка с показателя на пречупване на светлината във вакуум. Това зависимо от поляризацията отклонение или двойно лъчепречупване се наблюдава при много видове кристали. Наскоро бе съобщено и за наблюдение на светлината на неутронна звезда, пречупваща се по този начин, вероятно поради взаимодействието й с магнитното поле на звездата. Но нито един експеримент, базиран на Земята, не е открил двойно лъчепречупване във вакуум.

В RHIC учените измерват как поляризацията на светлината влияе дали светлината е „погълната“ от магнитното поле.

Това е подобно на начина, по който поляризираните слънчеви очила блокират преминаването на определени лъчи, ако те не съвпадат с поляризацията на лещите, обяснява Ян. В случая на слънчевите очила, освен че прониква по-малко светлина, може по принцип да се измери повишаване на температурата на материала на лещата, тъй като той абсорбира енергията на блокираната светлина. В RHIC абсорбираната светлинна енергия е това, което създава електрон-позитронните двойки.

„Когато разглеждаме продуктите, получени от фотон-фотонните взаимодействия в RHIC, виждаме, че ъгловото им разпределение зависи от ъгъла на поляризация на светлината. Това показва, че поглъщането (или преминаването) на светлината зависи от нейната поляризация“, обяснява Ян.

Това е първото експериментално наблюдение, базирано на Земята, което показва, че поляризацията влияе върху взаимодействията на светлината с магнитното поле във вакуума - вакуумното двойно лъчепречупване, предсказано през 1936 г.

„И двете открития се основават на прогнози, направени от някои от големите физици в началото на 20-ти век“, коментира Франк Гертс (Frank Geurts), професор в Университета Райс, чийто екип изгражда и управлява най-съвременните “Time-of-Flight” компоненти на детектора STAR, необходими за това измерване. "Те се основават на фундаментални измервания, станали възможни едва наскоро с технологиите и техниките за анализ, които сме разработили в RHIC."

Справка: “Measurement of e+e- Momentum and Angular Distributions from Linearly Polarized Photon Collisions” by J. Adam et al. (STAR Collaboration), 27 July 2021, Physical Review Letters.
DOI: 10.1103/PhysRevLett.127.052302

Източник: Scientists Generate Matter Directly From Light – Physics Phenomena Predicted More Than 80 Years Ago, Brookhaven National Laboratory

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.08.2015 г. at 23:08, mnoogo said:

<енергията е работата която може да извърши материята, която пък е определена форма на безкрайно и вечно поле(субстация)..>

Като асоциация веднага изниква в съзнанието ми весел случай по повод демонстрация на пожарната команда на Госпич, получила нова помпа. Чудото било пуснато в действие, ама не работело. Докато пожарникарите и загрижените първенци си блъскали ума какво да направят, малкият Никола от стария род Драгич си пробивал път незабележимо всред тълпата и успял да поправи помпата, преди да го изгонят. И изненадващо от дългите маркучи плисва водна струя като Ниагарския водопад, поздравявайки градските управници с придобивката. 

Та опърничавият младеж Тесла след едно такова горещо въображение започва да строи в лабораторията си огромна турбина за използване енергията на Ниагара.

Ученият възмъжава и започва да провежда някои опити върху себе си или приятелите си.

Когато при него на гости бил Марк Твен, той се изумил на поредното откритие. Забелязал специална вибрираща платформа и стъпил на нея. Почувствал, че това му придава сили. Но Тесла го предупредил, че това може да завърши много зле. 

Сега във всеки фитнес има поне по един боди шейпър. Какво е имал предвид ученият? 

Колкото и странно да е, Н. Тесла единствен се замислял по какъв начин гравитационните сили могат да предизвикат въртене.

Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Материята може да бъде създадена от “нищо” Ако разглобиме всико на абсолутната малка част, ще видим, че всички е като едно лего, чията подредба определя едно нещо какво ще е. 

Редактирано от amigdal
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, insighting said:

Когато при него на гости бил Марк Твен, той се изумил на поредното откритие. Забелязал специална вибрираща платформа и стъпил на нея. Почувствал, че това му придава сили. Но Тесла го предупредил, че това може да завърши много зле. 

Сега във всеки фитнес има поне по един боди шейпър. Какво е имал предвид ученият? 

"Ученият" не е имал нищо предвид, според мен. Вибро-болест се "хваща" от вибриращи машини, които се "държат" с ръце. Тогава не е имало повсеместно пневмо-чукове, разбиващи бетон с вибрация на шилото.

А, за малко, за след лека тренировка, сравнително бавна и несилна вибрация, може да успокоява напреженията в работилите мускули.

Въобще - легендата е, че Тесла е изгонен от Едисон -под предлог- променливият ток е вреден за човешкото здраве. И, това е вярно!.. (всичко живо работи с информация по ОВ със собствени високи и ниски честоти и външните вибрации - пречат за правилно поведение)

(сега се знаят "границите" за приложимост на променливи токове - тип "промишлен", но не се знаят границите, в които високо-честотните излъчвания на разните "G"-та, влияят лошо на човек. Има тотална промяна на фона на ЕМЛъчения на Земята и това "унищожава" организмите - всички сме зависими от високите честоти, защото и телата "вибрират", а това може да обърква "вътрешната" информация по ОВ, за оцеляване целостта на организма.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Nov-eksperiment-bi-potvardil-informatciiata-kato-peto-sastoianie-na-ma_182516.html

Нов експеримент би потвърдил информацията като пето състояние на материята

1648021165_3_559x*.jpgПринципът на еквивалентност на маса-енергия-информация, предложен през 2019 г., и информационното съдържание на наблюдаваната материя във Вселената, оценено през 2021 г., представляват две важни предположения, наречени информационни предположения. Комбинирайки теорията на информацията и физичните принципи на термодинамиката, тези теоретични предположения правят конкретни прогнози за масата на информацията, както и за най-вероятното информационно съдържание на елементарна частица. Д-р Вопсън предлага експериментален протокол, който позволява емпирична проверка на информационните предположения чрез потвърждаване на предвиденото информационно съдържание на елементарните частици. Кредит: Pete Linforth.

Мелвин Вопсън (Melvin Vopson), физик от Факултета по математика и физика към Университета в Портсмут, публикува изследване, което предполага, че информацията има физическа маса и че всички елементарни частици съхраняват информация за себе си.

Сега изследователят е проектирал експеримент, който може да потвърди, че информацията е петата форма на материя, наред с твърдото състояние, течното, газообразното и плазмата.

След разработването от IBM на първия магнитен твърд диск през 1956 г., технологиите за съхранение на цифрова информация радикално трансформират нашето съвременно общество.

В двоичния код цифровата информация се съхранява като логически 1 и 0, известни като битове. Битове от информация могат да се съхраняват във всеки материал, способен да показва две отличителни и превключващи се физически състояния (магнитно, електрическо, оптично и електрическо съпротивление) чрез разпределяне на логически 0 или 1 на всяко физическо състояние.

Дигиталната информация толкова се разпространи във всички аспекти на нашето общество, че неотдавнашният растеж в производството на информация изглежда неудържим.

Всеки ден на Земята генерираме 500*10 6 туита, 294*10 9 имейла, 4*10 6 гигабайта данни във Facebook, 65*10 9 във WhatsApp съобщения и 720 000 часа ново съдържание, добавяно ежедневно в YouTube.

През 2018 г. общото количество създадени, заснети, копирани и консумирани данни в света е 33 зетабайта (ZB) или еквивалент на 264*10 21 бита, където 1 ZB е 8*10 21 бита. Това нарасна до 59 ZB през 2020 г. и се предвижда да достигне 175 ZB до 2025 г.

През 2019 и 2021 г. д-р Вопсън представя две важни предположения:

а) принципът на еквивалентност маса-енергия-информация, според който информацията преминава в маса или енергия в зависимост от физическото си състояние и

б) съществуването на присъща информация, която е в основата на фундаменталните характеристики на елементарните частици във Вселената, което предполага, че стабилните елементарни частици с ненулева маса на покой съхраняват фиксирана и количествено измерима стойност на информацията за себе си.

Сред тези предположения е и че информацията е форма на материя, наречена пето състояние на материята или пети елемент.

В новата си статия, публикувана в списанието AIP Advances, д-р Вопсън предлага експериментален протокол, който позволява емпирична проверка на тези предположения чрез потвърждаване на предвиденото информационно съдържание на елементарните частици.

„Ако приемем, че информацията е физическа и има маса и че елементарните частици имат "ДНК" с информация за себе си, как можем да го докажем? Последната ми статия е за тестването на тези теории, за да могат да бъдат взети сериозно от научната общност", коментира д-р Вопсън.

Експериментът на д-р Вопсън предлага как да се открие и измери информацията в елементарна частица чрез използване на сблъсък между частица и античастица.

1648021179_0_559x*.jpg

Схематично представяне на процеса на позитрон-електронна анихилация. (а) Стандартен процес на позитрон-електронна анихилация, който произвежда само два 511 keV гама фотона и (b) процес на позитрон-електронна анихилация, който произвежда два 511 keV гама фотона и два допълнителни фотона с ниска енергия от изтриване на информация. Кредит: AIP Advances (2022). DOI: 10.1063/5.0087175

„Информацията в един електрон е 22 милиона пъти по-малка от неговата маса, но можем да измерим информационното съдържание, като го изтрием“, обяснява д-р Вопсън.

„Знаем, че когато се сблъскат частица материя с частица антиматерия, те се унищожават взаимно в процес, наречен анихилация. И информацията от частицата трябва да отиде някъде, когато се унищожи."

Процесът на анихилация превръща цялата останала маса от частиците в енергия, обикновено гама фотони. Всички частици, съдържащи информация, се превръщат в нискоенергийни инфрачервени фотони.

В своята статия д-р Вопсън прогнозира точната енергия на инфрачервените фотони в резултат на изтриването на информацията.

Той смята, че работата му може да демонстрира, че информацията е ключов компонент на всичко във Вселената и може да се появи нова област на физичните изследвания.

„Това ще бъде момент на еврика, защото ще промени физиката, каквато я познаваме, и ще разшири нашето разбиране за Вселената“, заявява д-р Вопсън.

"Но това не би противоречило на нито един от съществуващите закони на физиката."

„Това не противоречи на квантовата механика, електродинамиката, термодинамиката или класическата механика“, добавя физикът.

"Всичко, което прави, е да допълва физиката с нещо ново и невероятно вълнуващо."

Справка: Melvin M. Vopson, Experimental protocol for testing the mass–energy–information equivalence principle, AIP Advances (2022). DOI: 10.1063/5.0087175

Източници:

New experiment could confirm the fifth state of matter in the universe
University of Portsmouth

Newly Proposed Experiment Could Confirm that Information is Fifth State of Matter, Sci-News.com

...

...

Съдържащата се информация в обект е "памет" на структурата. Преди са се предполагали "напрежения на Поанкаре" - вътрешни движения на частиците, недосегаеми за наглед. В хипотезата с непрестанна направа на частиците - всичко става обяснимо😝 - намаляване на ентропията при етап структуриране, увеличава се енергията от лъчения в околността й, а ентропията е правопропорционална на информацията (много пъти вече коментирано). Така информацията съдържа енергия и естествено при обмен (промяна, превръщания) се променя и масата на обектите. Всяко отпадане на обвивно трептене е излъчване на "частица с маса", но ... толкова малка, че е неуловима с експеримент. С промяна  за баланс на енергия на процес е изчислима. Тоест - във всеки процес с превръщания се променя и масата на участниците. Също и при ускорителни процеси на частици и затова не може да се достигне скоростта на светлината във вакуум, от масов обект. С промяната на масата - се променят и времето, и формата , и размерите на обекта. Например, при разпад на резонансните частици - най-външната обща обвивка отпада, отделните участници придобиват от въздействието на външното поле ускорителни движения и ... инертната им маса е различна от "нормалната" (когато са получавани при други процеси)

...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.08.2021 г. at 10:15, Малоум 2 said:

Въобще - легендата е, че Тесла е изгонен от Едисон -под предлог- променливият ток е вреден за човешкото здраве.

Не е бил изгонен. Едисон е работел по 20 часа в денонощието и не е усещал как минава времето. Докато Тесла недоволствал от това. С различни характери и различен морал, прилагат и различни методи. 

Вълшебникът от Менлоу парк притежавал тънко чувство за хумор, което Тесла не разбирал. Едисон бил много проницателен. Настъпил разрив между двамата заради $50 000, за които Тесла в кратък срок разработил 24 проекта. Само че не получил нито цент от Едисон, който по-късно след Великата октомврийска революция обявил конкурс за свой заместник. И не случайно един от стотината въпроси към кандидатите е бил: "Вашето отношение към СССР?" Защото именно отвъд Превала Едисон е уважаван и почитан от всички народи.

Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...