Отиди на
Форум "Наука"

Спомени от казармата


Frujin Assen

Recommended Posts

  • Потребител

Сега виждам тази интересна тема и да се включа и аз.

Служих в Грудово, кашишкия полк 87-89 г.

Грудовски кашик, за нас вървеше лафа "Спри кашика че прегря машината", само дето не беше лаф за съжаление, като ни напънеха да бягаме август по баирите с противогази на 40 градуса двигателите на БТР прегряваха и се налагаше да спираме за да ги охладят.

Тичане и стреляне, две години, три месеца и три дни.

Случвало ми се е да имаме две стрелби на денонощие, полигона Пънчево беше на 12 км. от поделението, при стрелба тичаме до там марш на скок, стреляме и пак марш на скок обратно, през ноща тревога към три часа и айде пак целия купон наново.

Командир на полигона беше майор Куртев по прякор "Курти п@тка майна", любимия му лаф беше "падни за педесе п@тка майна" , от там и прякора, после ни стана командир на полка.

Хубав човек, още си представям как го убивам с вилица.

Като почна "Голямата екскурзия" през май 89г. колоните с турците минаваха през нашия район и от там през Лесово, стояхме седмици в едни окопи на границата а срещу нас беше Одринската дивизия, гледахме я през бусолите и им брояхме машините.

По спомени ни даваха двайсетина минути живот в случай че тръгнеха.

Спомням си че валеше дъжд почти непрекъснато, по едно време нашия окоп се напълни почти до манерката, добре че фатмака се смили и ни премести че щяхме да гъбясаме.

От две години служба в ареста съм прекарал две нови години и двата си рожденни дни.

Сигурно има неща за които трябва да съжалявам през живота си но тези две години със сигурност не са от тях, благодарен съм на всеки ненормален фатмак и ленчок за всяка лицева опора, пробяган километър и изстрелян патрон.

Казармата си беше едно от хубавите неща на социализъма, колкото по гледам днешната младеж толкова повече се гордея че имах удоволствието.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 802
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Командир на полигона беше майор Куртев по прякор "Курти п@тка майна", любимия му лаф беше "падни за педесе п@тка майна" , от там и прякора, после ни стана командир на полка.

Пак сте минавали тънко, при нас л-т Георгиев винаги наказваше с "127 броя [лицеви] напред, упражнението почни!" :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спандьо и ти ли си бил кашик? При нас хммм нямаше такива извращения ;). Очевидно и тогаз съм си бил либерал, че щом имаше 'извънредно проишествия' (тъпотия, някой заспал на поста) веднага скачах и го изключвах от Комсомола ;), никой не можеше да го пипне. После си го възстановявах.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

алвааа, ще бъдеш наказан да бичиш наряд в Родопите /не че аз съм бичил, ама айде/:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз съм бичил за сметка на това.

Ежедневни!

После нахитрях и с едни съпротивления давах задейсвия от места на кльона дето не съм бил /лежейки някъде до муфа на захранващия кльона кабел/...


И бях станал много як.. Дебила ми викаха..

Дали във форума няма някой от поделение "Жупел"?...

Ще ми се..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В училище човек си спомня с топлота за славните години в детската градина.

В казармата човек скърби за ученическите години.

В университета охотно разправя спомени от казармата.

На работа си припомня често за хубавите студентски години.

Като се пенсионира си спомня с носталгия за трудовите успехи.

Накрая склерозата оправя всичко и човек спира да тъгува за миналото.

:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега виждам тази интересна тема и да се включа и аз.

Служих в Грудово, кашишкия полк 87-89 г.

Ако имаш ще ми е интересно да видя някои снимки от поделението в Грудово.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че какво му е интересно на поделението в Грудово :grin: .....Абе хора, какви ги говорите?

Искам да видя снимки на които се виждат сградите ,плаца и да си ги спомня.Дали са същите където служих през 1969 - 1971 година.Доста смътно си ги представям ,но ще ги позная ако ги видя.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я каква тема! Елхово 12-ти мотострелкови полк (под. 24260), трети батальон, втора рота, кашик. Девиз на полка: „Напред с главата, пазейки краката”. Най-известни личности служили в полка – Пеньо Пенев и Емил Кошлуков. Бяхме една от първите роти в БНА с нови (тогава) експериментални униформи. Камуфлажни дрехи, които се изсушаваха след пране с охрана или се „дематериализираха”. Обувки „кубинки”, които също „изчезваха” ако дневалния заспи вечер и се налагаше да си купиш нови, а понякога своите собствени от фатмака. АК със сгъваем приклад – сменихме по 3 броя за две години и пет дни служба (неприетите във ВУЗ изкараха по още три месеца).

Стрелби 5-6 дни в седмицата и поне още една нощна. През деня - бягане най-малко 3 км на ден (за всяко наказание се прибавяха по километър), поне 2-3 пъти в месеца марш на скок 20-25 км с пълно бойно снаряжение, всеки ден тактика от времето на ВСВ, понякога с екстри - 3-4 часа с общовойсковия защитен комплект облечен като гащиризон и противогаз „Антигона”, строева и др. простотии. Наряди, караули и арести. Сплотяване на колектива, превозвайки 80-84 кашика от една рота само в три БТР-а за икономия на гориво при ежедневните занятия. Вечер – често извращения с по-младия набор и алкохол. Спални помещения с по 100 легла, мишки и изобилие от аромати.

Столова огромна. Разпределянето на храната и опазването ѝ (ако става за ядене) бе кошмар за дежурния по рота. Най-омразното меню включваше „медузи” – парчета сланина плаващи в противен червеникаво-кафяв сос и десерт КСП (компот сушени плодове). Офицери - повечето ентусиасти аборигени от Кукерландия или издънки свалени в звание, някои от тях склонни към извращения с личния състав. Старшини – гротескно тъпи и крадливи. Тревоги обикновено от 01:00 до 04:00 сутрин. Ставане в 05:00 сутринта, ако не е имало тревога преди това. Особена „любов и грижи” полагаха дежурните по полк офицери кашици към войниците танкисти (кемафи) и съответно офицерите кемафи към редовите кашици.

Да спомена, че в състава на поделението имаше танков батальон, артилерийски дивизион, МХ батарея, разузнавателна рота, сапьори, взвод „Стрела”, радисти и др. Основна позиция – система от окопи и КНП-та на двадесетина метра от мрежата на кльона при Лесово, а изкопахме и още две резервни край други села. Спечена червена пръст и камъни, трудни за окопаване с щатния шанцов инстумент. Малко разнообразие внасяха по-големите учения на полигоните Ново село и Корен, но честно нищо от това никога не ми е липсвало.

Редактирано от Drake
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега виждам тази интересна тема и да се включа и аз.

Служих в Грудово, кашишкия полк 87-89 г.

Грудовски кашик, за нас вървеше лафа "Спри кашика че прегря машината", само дето не беше лаф за съжаление, като ни напънеха да бягаме август по баирите с противогази на 40 градуса двигателите на БТР прегряваха и се налагаше да спираме за да ги охладят.

Тичане и стреляне, две години, три месеца и три дни.

Случвало ми се е да имаме две стрелби на денонощие, полигона Пънчево беше на 12 км. от поделението, при стрелба тичаме до там марш на скок, стреляме и пак марш на скок обратно, през ноща тревога към три часа и айде пак целия купон наново.

Командир на полигона беше майор Куртев по прякор "Курти п@тка майна", любимия му лаф беше "падни за педесе п@тка майна" , от там и прякора, после ни стана командир на полка.

Хубав човек, още си представям как го убивам с вилица.

Като почна "Голямата екскурзия" през май 89г. колоните с турците минаваха през нашия район и от там през Лесово, стояхме седмици в едни окопи на границата а (1) срещу нас беше Одринската дивизия, гледахме я през бусолите и им брояхме машините. По спомени ни даваха двайсетина минути живот в случай че тръгнеха.

Спомням си че валеше дъжд почти непрекъснато, по едно време нашия окоп се напълни почти до манерката, добре че фатмака се смили и ни премести че щяхме да гъбясаме.

(2) От две години служба в ареста съм прекарал две нови години и двата си рожденни дни.

Сигурно има неща за които трябва да съжалявам през живота си но тези две години със сигурност не са от тях, благодарен съм на всеки ненормален фатмак и ленчок за всяка лицева опора, пробяган километър и изстрелян патрон.

(3) Казармата си беше едно от хубавите неща на социализъма, колкото по гледам днешната младеж толкова повече се гордея че имах удоволствието.

1/ Напротив, тях ги чакаха 20 минути живот на БГ територия :))

2/ Иранисти ще се били началниците ти, затуй!

3/ Не бива да се къса връзката между народ и армия, така си е...

Я каква тема! Елхово 12-ти мотострелкови полк (под. 24260), трети батальон, втора рота, кашик. Девиз на полка: „Напред с главата, пазейки краката”. Най-известни личности служили в полка – Пеньо Пенев и Емил Кошлуков. Бяхме една от първите роти в БНА с нови (тогава) експериментални униформи. Камуфлажни дрехи, които се изсушаваха след пране с охрана или се „дематериализираха”. Обувки „кубинки”, които също „изчезваха” ако дневалния заспи вечер и се налагаше да си купиш нови, а понякога своите собствени от фатмака. АК със сгъваем приклад – сменихме по 3 броя за две години и пет дни служба (неприетите във ВУЗ изкараха по още три месеца).

Стрелби 5-6 дни в седмицата и поне още една нощна. През деня - бягане най-малко 3 км на ден (за всяко наказание се прибавяха по километър), поне 2-3 пъти в месеца марш на скок 20-25 км с пълно бойно снаряжение, всеки ден тактика от времето на ВСВ, понякога с екстри - 3-4 часа с общовойсковия защитен комплект облечен като гащиризон и противогаз „Антигона”, строева и др. простотии. Наряди, караули и арести. Сплотяване на колектива, превозвайки 80-84 кашика от една рота само в три БТР-а за икономия на гориво при ежедневните занятия. Вечер – често извращения с по-младия набор и алкохол. Спални помещения с по 100 легла, мишки и изобилие от аромати.

Столова огромна. Разпределянето на храната и опазването ѝ (ако става за ядене) бе кошмар за дежурния по рота. Най-омразното меню включваше „медузи” – парчета сланина плаващи в противен червеникаво-кафяв сос и десерт КСП (компот сушени плодове). Офицери - повечето ентусиасти аборигени от Кукерландия или издънки свалени в звание, някои от тях склонни към извращения с личния състав. Старшини – гротескно тъпи и крадливи. Тревоги обикновено от 01:00 до 04:00 сутрин. Ставане в 05:00 сутринта, ако не е имало тревога преди това. Особена „любов и грижи” полагаха дежурните по полк офицери кашици към войниците танкисти (кемафи) и съответно офицерите кемафи към редовите кашици.

Да спомена, че в състава на поделението имаше танков батальон, артилерийски дивизион, МХ батарея, разузнавателна рота, сапьори, взвод „Стрела”, радисти и др. Основна позиция – система от окопи и КНП-та на двадесетина метра от мрежата на кльона при Лесово, а изкопахме и още две резервни край други села. Спечена червена пръст и камъни, трудни за окопаване с щатния шанцов инстумент. Малко разнообразие внасяха по-големите учения на полигоните Ново село и Корен, но честно нищо от това никога не ми е липсвало.

Толкова време как съм се уволнил и пак....БНА преследва до живот, ей!

Кой, в името на Боговете, кръсти моделът противогаз "АНТИГОНА!!!??? " :)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че какво му е интересно на поделението в Грудово :grin: .....Абе хора, какви ги говорите?

В смисъл, че без Елхово и Звездец не се получава Триъгълника на смъртта ли? :laugh:

Искам да видя снимки на които се виждат сградите ,плаца и да си ги спомня.Дали са същите където служих през 1969 - 1971 година.Доста смътно си ги представям ,но ще ги позная ако ги видя.

Искаш, ама там е работата, че и братята роми искаха да "берат" от там желязо и доколкото разбрах май нищо не е останало над повърхността на земята. :new_shocked:

Да спомена, че в състава на поделението имаше танков батальон, артилерийски дивизион, МХ батарея, разузнавателна рота, сапьори, взвод „Стрела”, радисти и др. Основна позиция – система от окопи и КНП-та на двадесетина метра от мрежата на кльона при Лесово, а изкопахме и още две резервни край други села. Спечена червена пръст и камъни, трудни за окопаване с щатния шанцов инстумент. Малко разнообразие внасяха по-големите учения на полигоните Ново село и Корен, но честно нищо от това никога не ми е липсвало.

Спри бе човек, издаде цялата държавна и военна тайна, която са ти поверили. А копаенето вероятно е било с цел да се намери работа на войниците, та да нямат време да мислят за глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш ще ми е интересно да видя някои снимки от поделението в Грудово.

Мисля че имам една или две черно бели снимки, ротата ни на фона на корпуса със спалните помещения и от клетвата. Трябва да ги намеря и сканирам.

По онези времена фотографията беше далеч от днешните айфони за съжаление, иначе имаше много достойни за увековечаване моменти.

Примерно една вечер слязох до градината и свинарника под поделението да гепя нещо за салата, бяхме решили да пиинем в склада след проверка.

Нещеш ли на проверката нещо се замотали и прибирайки се виждам че полка е все още строен а Курти си дудне обичайните глупости, присламчих се тихо отзад да изчакам но някакъв капитан обикалял зад строените подразделения и ме хвана на калъп.

Изкараха ме пред целия полк, по джапанки, тениска с ръчно написано Металика на нея, брадясал и с две зелки под мишница. Така ме вкараха в ареста, без зелките де.

Курти ме посочи и каза " Ако можех бих те разстрелял другарю редник, и бих те заровил извън пределите на полка. Разкарайте тази конска клизма от погледа ми".

За месеци бях легенда в полка - "оня идиот шопа с зелките", множо съжалявам че нямаше апаратче да увековечи картината.

Редактирано от Raven
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1/ Напротив, тях ги чакаха 20 минути живот на БГ територия :))

2/ Иранисти ще се били началниците ти, затуй!

3/ Не бива да се къса връзката между народ и армия, така си е...

Толкова време как съм се уволнил и пак....БНА преследва до живот, ей!

Кой, в името на Боговете, кръсти моделът противогаз "АНТИГОНА!!!??? " :)

О да, Елхово, братският полк, Полка на българо съветската дружба.

Любимите "медузи". На закуската при вас викаха "мизерия" а при нас "космос" , иначе все си беше стари войнишки сухари с чай.

Служих там няколко месеца, пратиха ме за наказание на бетоновия възел по пътя за Пчела, правехме панели за окопите по границата, после ги монтирахме около Лесово.

Спяхме в сапьорната рота, научих от личен контакт повечето известни офицери в полка - Швепса, Бога, Тялото, Перо Колана....

Всеки от тях ме е вкарвал в ареста.

Командира на полка беше бивш шампион на армията по бокс тежка категория, викахме му Роки, не си спомням името му, май Стефанов беше.

Веднъж откраднахме една каруца с кон от свинарника и една неделя си правихме виражи покрай поделението, хванаха ни и командира така ме шибна с юмрук в корема че ме метна на закачалката в стаята си.

Голям звяр беше, иначе двата полка - елховския и грудовския са напълно идентични като организация бит и култура, един и същи чанч.

Искам да видя снимки на които се виждат сградите ,плаца и да си ги спомня.Дали са същите където служих през 1969 - 1971 година.Доста смътно си ги представям ,но ще ги позная ако ги видя.

Мисля че авто парка беше обновен отчасти, основният корпус, учебния и медицинският си бяха старите.

В автопарка имаше нови клетки и нова техника, караулното и това на Баба Велика си бяха старите, полусата и полигона също.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
От две години служба в ареста съм прекарал две нови години и двата си рожденни дни.

Ти си бил шампион бе! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някакъв кърък беше, даже ме бъзикаха по едно време. Съберат ли се да пият някъде може да си пият цяла нощ, намина ли аз веднага идва дежурния по полк и айде към бялата спретната къщурка с подчасови отпред.

Куриозното беше че аз не пиех почти нито тогава нито сега, просто носех зъл късмет.

Иначе в ареста вкарваха за щяло и нещяло, за разкопчано копче или неопрятен външен вид, винаги имаше нужда от хора за чистене на тоалетните или разтоварване на въглища така че ареста постоянно кипеше от живот.

Като стана въпрос за тоалетната, за грудовската се носеше една легенда.

Сапьорите откраднали някакво количество тротил, разбрало се и те за да го скрият го хвърлили в общата тоалетна, тя е голямо помещение на двора с около тридесетина дупки и обща яма покрита с плоча.

Та сутринта един нещастен кемаф си клекнал кротко там с цигарка, пуснал си фаса в дупката и после според легендата целият полк бил в л...на. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Значи и ти си бил голяма работа ;)!

Упс, май се самокомплиментирахq не бе много нарочно... :)

всички сте голяма работа :)

Що се дистанцираш, оттървал ли си службата?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...