Отиди на
Форум "Наука"

А хляба беше 20 ст...


Recommended Posts

  • Мнения 394
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

другарят невски е прав разбира се, ама ти не си прав ...

има много хора, които по соца никога нямаше да постигнат това, което постигат в момента ...

ако сега беше соц аз и приятелите ми щяхме да работим за по 200-400лв. и да си чакаме колите и жилищата по 10-20г. ...

в момента обаче работим за по няколко хиляди лева, евро или паунда след данъци ... просто защото сме в търсени професии и работим за международни компании, кой в БГ, а кой извън БГ ...

ние обаче сме малцинство - най-вероятно под 5% от БГ населението ...

По скромно другари!:biggrin:

Като млад титан съм спорил с дядо си и той ми казваше, че до освобождението в България асфалтни пътища едва е имало. Най- много от павета и то главните. Вода, ток, канализация....хич.

Истина е, че много от боклука прокопца благодарение на БКП, но това е така при всекое размътване...Защо сега когато избухна демокрацията какво изплува най-бърже отгоре на матилката?

Но анблок да се говори, че тъй БГ-то иначе БГ-то, не е правилно според мен.

Бих попитал от чия заслуга е, че могат някои да печелят с законен труд такива суми които за други е фантастика? Чия?

Първо на късмета, че родителите им са дали такива отлични свойства на тях.

Късмета, че не се е злупотребили ами е успели да се възползват с тази възможност. И са се учили здраво.

Но. Никой не иде от луната...

Да се осъществи това е било нужно общество, училища...

И ако родителите бяха бедни?....

Навремето дядо ми е бил отличник но са били 11. И да иска няма възможност да учи. Затова отива да пасе овце, свири на кавал по свадби, да събере толкова, че да си плати минималните училища които са били нужни за да получи пъспорт. И на 14 години между колелетата на влака хайде на гурбет....

Но за тези близо 90 години никога не съм го чувал така да говори за Родината, за България....

Само за долни хора...

А боклук хора на всякъде има то не зависи от нация...:lac: :lac: :lac:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички сме роби на капитала...Някои просто са оковани със златни окови(бедни ми, бедни Невски... :) ).

точно тъй, продал съм се за роб, хаха, аз отдавна го пиша ...

по соца, нямаше да има как да се продам за роб - нямаше да ме пуснат ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е по соца си се раждахме почти "робове на "светлото бъдеще"", а д-вата продаваше някои за "роби" в странство (Либия, Алжир и т.н.). И въпреки това бяха доста облагодетелстваани в сравнение с "домашните роби".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е по соца си се раждахме почти "робове на "светлото бъдеще"", а д-вата продаваше някои за "роби" в странство (Либия, Алжир и т.н.). И въпреки това бяха доста облагодетелстваани в сравнение с "домашните роби".

нищо сега ще трябва да се научите какво е да си роб на капитала и как като спреш да си плащаш вноските по колата, картите и ипотеката идват едни чичковци и ти взимат всичко ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре! Народопсихология каза ;). Германците опитаха (версията за Берия не е моя, но не е доказана), после унгарците (разбира се не всичките) и ...Унгария опустя. После Чехия, ама и те никак не вярваха (не в Запада в Дубчек не вярваха). Народа не е опитвал. В интерес на истината народите не опитват нито при Кромуел, нито при Френската, нито при преврата през 17-та. За другите е ясно. В България имаше няколко опита, но пак не народни ;). Ако някой си мисли, че априлското възстание е народно лъже се. Ами именно! Не става така.

Сега за Прага, щото съм запознат. Обещанието е било да влязат НАТО-вски войски, да ама Варшавския Договор мобилизира всичко, включя и български и Запада е изправен пред ситуация Трета световна. Уууаааауу, за света можеше и да е добре, но все пак, нормално решение са взели ;).

Аха.. Прага..Запознат си, запознат си ../Това ми припомня за вчерашните ти незнания("понания") за употребата на каменните въглиша от китайците, и това че една от съставките на порцелана е фелдшпат..това от което са съставени гранитите ;)/....

Ще дадеш ли да се запознаем и ние?..

Докуменчета, спомени на Дубчек,или други за това обещание?

А.. какво да кажем за народа дето излезна на улиците да подкрепи "социализма с човешко лице",.. беше ли наясно к'во са му обещали от НАТО ;)?

Вие май нямате умора да си съчинявате идейки, които ви са удобни?

Чешкото движение не било народно: ами Петер Пуйман, Лудвиг Вапулик, и другите к'ви са бе майна?..

Кой от българските лидери каза "Тази година за пръв път беше проведено тайно гласуване в партията, [дотогава] имахме цензура."?

Това, че се опитваш да се опитваш да сравняваш и изразвняваш българските "опити" (както казваш) с чешките събития от пролетта на 1968, едва ли ще хване дикиш извън форума..

Ако пък се опитваш да сравняваш и приравняваш чехите с българите (натам биеш както гледам?)- като култура и нагласи , или наречи я народопсихология?:

Мисля, че мнението ти ще тежи извън този форум (там където се правят наистина тези сравенения )- толкова, колкото и мнението на "леля цеца пощаджийката" за същото..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГ е супер далеч от централна европа в пътя към гражданско общество и обществено самосъзнание ...

тук сме още на фаза ракийка, салатка, вицове и мрънкане и прекланяне на глава пред всеки властимащ ...

всички тия дето много се репчат по форумите и на маса, като дойдат да вършат работа при мен са изключително смирени и слушат внимателно с двете ушички, а не се правят на интересни ...

наклонена глава сабя не я сече, основна БГ максима ... аз му викам тарикатлък от селски тип, включващ двуличие и лицемерие и хитруване на дребно с цел извличане на лична полза ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нищо сега ще трябва да се научите какво е да си роб на капитала и как като спреш да си плащаш вноските по колата, картите и ипотеката идват едни чичковци и ти взимат всичко ...

А не може ли, да се научим да не водим живот назаем?

...

има много хора, които по соца никога нямаше да постигнат това, което постигат в момента ...

ако сега беше соц аз и приятелите ми щяхме да работим за по 200-400лв. и да си чакаме колите и жилищата по 10-20г. ...

в момента обаче работим за по няколко хиляди лева, евро или паунда след данъци ... просто защото сме в търсени професии и работим за международни компании, кой в БГ, а кой извън БГ ...

ние обаче сме малцинство - най-вероятно под 5% от БГ населението ...

Така е, има такива хора, но има и други хора, които също нямаше да бъдат на този хал по-време на соца.

Каква е ситуацията сега? Преподаватели, учители, учени, доктори(не всички), и т.н. работят за кажи-речи същите пари, по улиците се появиха просяци, навсякъде човек среща някакъв тип зов за финансова помощ, най-покъртителни са тези свързани с лечение. Относно жилищата, може и да чакате 10-20г. за СОБСТВЕНО жилище, но нямаше да живеете на улицата за през този период, много често за без наем или най-много за някакъв смешен от финансова гледна точка, същото важи и за цената на която щяхте да си купите жилището. А сега плащате не 20 а 30-40 и повече годишна ипотека, само за да Ви изхвърлят в първия момент в който останете без работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А не може ли, да се научим да не водим живот назаем?

Така е, има такива хора, но има и други хора, които също нямаше да бъдат на този хал по-време на соца.

Каква е ситуацията сега? Преподаватели, учители, учени, доктори(не всички), и т.н. работят за кажи-речи същите пари, по улиците се появиха просяци, навсякъде човек среща някакъв тип зов за финансова помощ, най-покъртителни са тези свързани с лечение. Относно жилищата, може и да чакате 10-20г. за СОБСТВЕНО жилище, но нямаше да живеете на улицата за през този период, много често за без наем или най-много за някакъв смешен от финансова гледна точка, същото важи и за цената на която щяхте да си купите жилището. А сега плащате не 20 а 30-40 и повече годишна ипотека, само за да Ви изхвърлят в първия момент в който останете без работа.

това не ми го обясявай на мен, аз съм си добре, да не кажа много по-добре от по соца, летя из цяла европа и ходя на почивки с яхти или във вили с частни плажове, както вече писах по соца щях да работя за по 200-300лв., но не съм сляп и виждам, че масата не успя да се адаптира добре към новите реалности, има покъртителна мизерия в някои части на БГ, северозападнала БГ е типичен пример ...

разказвай им го на ултрасините антикомунисти, които отричат всичко в омразният (най-вероятно аз го мразя много повече от тях) ми соц строй ... който изобщо не е толкова омразен за голяма част от БГ населението ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, че кой ти обеснява само на теб? Участвам в дискусията, която се води от различни хора. Тази дискусия включва и теб, но ти не си единствен в нея :)

Относо това, че ти си финансово добре, то няма пряко отношение, към социалните практики в соца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, че кой ти обеснява само на теб? Участвам в дискусията, която се води от различни хора. Тази дискусия включва и теб, но ти не си единствен в нея :)

Относо това, че ти си финансово добре, то няма пряко отношение, към социалните практики в соца.

има отношение, щото всички като мен бяха много по-ниско платени по соца ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

всички тия дето много се репчат по форумите и на маса, като дойдат да вършат работа при мен са изключително смирени и слушат внимателно с двете ушички, а не се правят на интересни ...

Бате, дай малко по-спокоено. Естествено, че като наемеш хора да ти вършат работа, те ще са смирени и ще слушат внимателно. Ти твоя работодател не го ли слушаш? А може би като си видиш шефовете, първата ти работа е да ги напсуваш на майка докато ги гледаш в очите, а после да им хакнеш и един между очите, ей тъй за добър ден, да си знаят място.

ПП. Какво работиш ако не е тайна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбирам гледната ти точка. Но смятам, мерната ти система за неприложима. Соца е система, работеща на друг принцип, можем да твърдим, че финикииските знаци в тази система, имат съвсем различно приложение. Не би трябвало да правим сравнения, между соца и другите системи, чрез количеството получени пари.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

БГ е супер далеч от централна европа в пътя към гражданско общество и обществено самосъзнание ...

тук сме още на фаза ракийка, салатка, вицове и мрънкане и прекланяне на глава пред всеки властимащ ...

всички тия дето много се репчат по форумите и на маса, като дойдат да вършат работа при мен са изключително смирени и слушат внимателно с двете ушички, а не се правят на интересни ...

наклонена глава сабя не я сече, основна БГ максима ... аз му викам тарикатлък от селски тип, включващ двуличие и лицемерие и хитруване на дребно с цел извличане на лична полза ...

Ако си мислиш че в Централна Европа няма ракийка и салатка си безкрайно дареч от истината.А за преклонената глава - я кажи твоите приятели чехите колко въстания вдигнаха срещу Хабсбургите?Е това е преклонена главица.Ако не ти стига за пример виж 1968 г. и борбата до последна капка кръв за свобода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбирам гледната ти точка. Но смятам, мерната ти система за неприложима. Соца е система, работеща на друг принцип, можем да твърдим, че финикииските знаци в тази система, имат съвсем различно приложение. Не би трябвало да правим сравнения, между соца и другите системи, чрез количеството получени пари.

абсолютно не си прав ...

урванивиловката в парите при соца, които не са обвързани с ефективността и количеството на работата ти и твоето образование, компетенции и отговрности е една от най-важните да не кажа най-важната характеристика на соц системата ...

от тази характеристика веднага става ясно кой е губещ, а кой печеливш при соца и какви са стимулите, които определят поведението на хората ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако си мислиш че в Централна Европа няма ракийка и салатка си безкрайно дареч от истината.А за преклонената глава - я кажи твоите приятели чехите колко въстания вдигнаха срещу Хабсбургите?Е това е преклонена главица.Ако не ти стига за пример виж 1968 г. и борбата до последна капка кръв за свобода.

е ако се чудиш що не са вдигали възстания срещу хабсбургите е безпредметно да продължаваме дискусията ...

да си уточняваме елемнтарни работи във форум за възрастни и образовани хора е малко глупавичко ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ти дискусията сам я направи безпредметна.Само ми обясня защо когато българите псуват Живков на чашка ракия е безхарактерност а когато чехите на халба бира правят същото по адрес на Франц Йосиф е нещо друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти дискусията сам я направи безпредметна.Само ми обясня защо когато българите псуват Живков на чашка ракия е безхарактерност а когато чехите на халба бира правят същото по адрес на Франц Йосиф е нещо друго.

И същите тези безхарактерни и прекланящи глави българи се опънаха, не на друг, а на Хитлер. Както е добре известно Хитлер иска от българите евреи и войска, но получава само домати и кашкавал :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И същите тези безхарактерни и прекланящи глави българи се опънаха, не на друг, а на Хитлер. Както е добре известно Хитлер иска от българите евреи и войска, но получава само домати и кашкавал :tooth:

всички евреи от окупираните територии в северна гърция от БГ войските ги е получил на тепсия ... от толкоз опърничавата БГ власт ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти дискусията сам я направи безпредметна.Само ми обясня защо когато българите псуват Живков на чашка ракия е безхарактерност а когато чехите на халба бира правят същото по адрес на Франц Йосиф е нещо друго.

щото чехите освен да псуват могат да правят и много други неща - могат да се организират и да се вдигнат на взъстание и също толкова добре се организират и вдигат да си спретнат държавицата ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

всички евреи от окупираните територии в северна гърция от БГ войските ги е получил на тепсия ... от толкоз опърничавата БГ власт ...

а я виж евреите от Чехия?какво им се случва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кога са вдигали въстания чехите?я кажи един чешки борец за свобода.

пражката пролет, кво е бе пич, раздумка на ракийка и бирка без нито един загинал, последвана от несвързана с това окупация?

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...