Отиди на
Форум "Наука"

Кампанията от 811 г. спорни и неизяснени моменти


Recommended Posts

  • Потребител

Монтекристо, глупостите за "тайния" път покрай морето не са мои, а на Рашев или на Бешевлиев от една от книгите за пра(първо)българите. За тактиката и стратегията на българите Лъв наистина нищо не е знаел, а повече подробности ще има по натам, щото за сега е апокриф туй знание. <ahttp://nauka.bg/forum/uploads/smile.png' alt=':)'>

Както съветва Сун Дзъ, и както се е прилагало в практиката често, напълно обкръжен противник може да се сражава упорито. Правилно е да му се остави тесен изход ("златен мост"), към който противникът да отстъпи панически и да развали строя си. Всъщност в хода на затварянето на обкръжението обикновено това се случва естествено.
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

мейкбулгар, извинявай, задето съм понякога така остър. Понякога се възмущавам от недомислиците поднесени ни като откровение от Евангелията, но в общи линии моята критика стимулира опонентите ми към по-добра изява. В спора се ражда истината. Смятам да продължа да посипвам връз главата ти плява, разбира се, когато се наложи.

Всички се учим в движение. Панта рей...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мироки, ще те оставя сам да прецениш дали са били 100 000 души. "Истината не може да се долови поради големия им брой и затова мненията на наблюдателите бяха раздвоени." Същата работа, както с нашите други 50 000 от Плиска (резиденцията).

Това го писах от гледна точна на 2 та дена за придвижването на войката и 25 000 да са се придвижили. Мисля ме разбра, че за това беше текста, но го пиша да не остане някой с грешно впечатление.

А иначе авторът отбелязава, че някои, казват повече от 100 000 други по-малко, поради голямото множество не може да се прецени точно. (което дава яснота че цифрата е някъде там мъчили са се да броят хората, а не така спусната цифра като от Теофан) да може и 50 000 да са били.

Ами хайде, чакаме някой, който и да е той, та да разясни това-онова и да научим нещо ново.

И аз. За това и го споменах.

Това съм го чел в книгите за България. (Относно едното от провиненията на Расате, че се наложило да го свалят. Дали "Пътят на България" или "Бойните изкуства на българите" (или нещо подобно беше книгата) сега не се сещам. (преди повече от 10 години са четени).

Та все има нещо за което са го написали.

Дано някой знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не! Тома Славянина не е признат за император от Вселенската патриаршия със седалище в Константинопол, която коронясва узурпатора Михаил Аморийски за василевс още докато той е с веригите на краката! Не е признат от населението на град Константинопол, което държи на Михаил II - в Романия император е този, който е признат за император от жителите на Града! Тома не е признат също така от темите Армениак и Опсикий, които твърдо държат за Михаил II и в последствие дават много войски на обсадения град!

Всичките тези фактори са от изключително важно значение. Няма как Тома да е император; нищо, че е коронован за такъв през 821 г. от Антиохийския патриарх с поддръжката на Абасидите. Колкото Варда Склир или Варда Фока са били по-късно императори, толкова и Тома Славянина е бил император. Те са просто бунтовници (водачи на бунта) и не са имали възможността да влязат в Константинопол. За разлика от тях например Василиск и Артавазд, макар и узурпатори са били императори. Защо? Раздавали са заповеди от Големия дворец в Константинопол, а не от военните лагери в Анатолия.

мейкбългар, искам да разбереш едно нещо: Тома Славянина е ромей и никога не се е чувствал славянин! Този никнейм му е даден (навярно впоследствие) именно за да подчертае произходът му. Някъде се споменава, че е грък или произхожда от арменските земи. А произходът е последното нещо в определението "що е то ромей"? Между другото аз съм убеден, че при голяма част от българската историография тези елементарни и прости неща свързани с бунта на Тома Славянина съвсем не се разбират и осмислят. Не бих се учудил ако изкарат гражданската война класова, с някакъв социален характер

Точно така е, по това едва ли може да има спор.

А колкото до историографските интерпретации на Омуртаговата намеса - догадката на графа е просто в десетката: именно като проява на класова солидарност се е тълкувало това през 60-те години на ХХ век. Така е написано дори в учебниците от онова време.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Доста смело твърдение.Дори и Тома да беше победил Византия нямаше да стане славянска държава.Както когато Лъв Хазар идва на власт Византия не става втори Хазарски каганат.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Модератор История

Тези дни Николай Овчаров се опита да прокапа поредното си "гениално" откритие.Битката е била при крепостта до Търговище която идентифицира като Мисиониос.Доказателлства:бил прочел титлата "КАН" на един полузапазен надпис.Ни повече ни по малко.Държа да подчертая че точно той разкопава тази крепост.Нахалството и безочието на "българския Инидана Джоунс" нямат край-.


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4245471

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми човекът след като осра Перперикон, сега се е захванал да безчинства и на север. Всичкото това, за да усвоява парички, естествено. Каквито и артефакти да намери, все са 'ключови'.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Между другото Крум се самонарича "архонт" а не "кан".Надписа спокойно може и да е от Омуртаг.И може да е всякакъв повод а не заради битката Доказан надпис /макари частично разрушен/за тази кампания е открит в Силистра но това не значи че битката е там.Конакклиев отдавна се опитва да събуди интереса към тази крепост /като ту я определя като Мисиониос ту като Косово/като се опитва да я изкара някакъв особено важен средновековен град.На явно в бой вече влиза тежката артилерия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надписа да видим. Ако е надпис, а не съчетание от букви. Но даже логически погледнато, Овчарката дава фира, тръгнали за Средец и за по-преко взели, че опожарили аулите крумови (Плиска де), като му размазали там всичкото армия. После в стегнат строй барабар с плячката (що трябва да се мъкне плячката на към Средец!?) влезли в Боаза и там от тиквите им направили посуда за пиене ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че не разбра ли ;)!? Надпис имало на който ясно се чето КАН (на един от редовете, от два, иползвам кирилицата, че не става ясно каква азбука е 'рачетена' ;))!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От коментариит във фейса оставам с впечатление, че е било на съща кирилица, 75 годин преди да дойдат Климент, Наум, Ангеларий и компания!?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Това за останките от оръжие е доста по ценно.Но къде са точно и как се прави връзката с 811 г. е друг въпрос.А Овчаров никога не е бил по смешен.


Искрено се надявам обаче поредният кьорфишек на Овчаров да предизвика поне сериозна дискусия по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нека все пак изчакаме разчитането на надписа, макар че силно се съмнявам във възможността той да даде някаква информация за битката. А името "Крумово кале" надали е някакъв аргумент в случая - всяко укрепление, строено по времето на Крум (и не само - при определени обстоятелства) би могло да е "Крумово кале" и без да е необходимо Крум дори да е припарвал там.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Нека все пак изчакаме разчитането на надписа, макар че силно се съмнявам във възможността той да даде някаква информация за битката. А името "Крумово кале" надали е някакъв аргумент в случая - всяко укрепление, строено по времето на Крум (и не само - при определени обстоятелства) би могло да е "Крумово кале" и без да е необходимо Крум дори да е припарвал там.

Йончев почти съм убеден че няма и надпис.От това поне което видях по репортажа.Все пак едва ли в Търговище са чакали да дойде Н Овч. и да им разчете надписа.

То и аз да не се правя на много умен но по телевизията видях че е изписано "kan".Не би ли трябвало на старогръцки да е "khan"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ставайте смешни, няма титла ни кан, ни хан в каквато и транскрипция да го напишеш. Титлата е KANAΣYBIΓI (и още няколко близки до нея варианта), друг е въпроса как се чете и изговаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това "KAN", което видях преди два часа в новинарската емисия, ми приличаше на тийнейджърски графит. Няма майтап, много съвременно ми се стори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Джумалийският Боаз с реката Врана в западният край на Преславската планина е идеалното местенце за рязане на тикви от засада. Но същото идеално местенце се явява и Ески-Стамбулският проход, през който тече река Голяма Камчия (между Преславската и Драгоевската планина - пътят, по който е минал Йоан Цимиски през 971 г.).

Тук имаме два основни проблема в хипотезата за Боаза:

а) Защо армията на Никифор не е заобиколила Преславската планина откъм днешният язовир "Александрово" (да - буквално да заобиколи), а се е набутала в Боаза?!? Не знам дали има още 7-8 км разстояние в западна посока и планината... свършва. Кеф ти посока Сердика, кеф ти посока на... майната си, докато се набуташ у Балкана. На това отгоре ромеите имат и друг много по-лек вариант от Боаза - проходът между днешните села Пайдушко и Лиляк (асфалтовата база и каменната кариера до сметището).

б) Джумалийският Боаз не е много голям - около 5-6 км, т.е. армейски части няма как да заседнат там ей-така. С други думи - този проход съвсем спокойно може да се премине два пъти за цял един летен ден, и дори да 'артиса време. Как така императорският отред ще навлезе донякъде, ще спре, и ще чака настъпването на нощта? Как така?

Ако ще е проход, трябва нещо... по-голямо (по-дълго) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Графе това съм го дъвкали до втръсване.Никъде не пише че битката е в проход.Единственото достойноство на търговишката хипотеза е местния патриотизъм.


Разберете че византийците не са идиоти и не трябва да се търси твърде очевидно място за засада.Те никога не биха нощували в планински проход.Мишката рядко влиза сама в капана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дъвкали сме го, но ти и останалите сте го забравили - войсковите части са разположени далеч една от друга. Това е изключено при лагер в равнината!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...