Отиди на
Форум "Наука"

Личността на Цар Самуил/997г.-1014г./


Recommended Posts

decapitator - нищичко няма да цитирам тук, както сме решили веднъж и завинаги с брат ми! Мога само да се похваля, че вече притежаваме моливдовула на "канартикина Пресиан ІІ", както го "неличае" Пл. Павлов - струваше само 400 щ.д. Е, има една маловажна подробност - името му все пак е Фаресман Апокап и бил стратег на Стумица, !

и като не цитираш, кой искаш да ти повярва?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 141
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • 4 месеца по късно...
  • Модератор История

Между другото трябва да се разсее един за митовете за произхода на Комитопулите.Заточа че Рипсимия била арменка заоното носиа името на най прочутата арменска светица.Това твърдение е въвеведено в научен оборото от Йордан Иванов в началото на 20 век.Само че се оказва че това нещо просто няма.Установено е навремето още от Симеон Радев който питал всички свои познати арменци за света Рипсимия и всички дигали рамене.Не били чували за такава.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има такава светица, resavsky - историята й е разказана у Агатангел. Питай Спандю - той може да ти каже повече. Тя има дори официален гроб в Армения.

Съвсем друг е въпросът дали Самуиловата майка е арменка. За мен близостта на имената не е достатъчен аргумент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Света Рипсиме си я има. А също и арменско присъствие на Балканите - напр. фамилията Таронит. Политиката на Византия е била такава - арменците и иверците са изпращани в Европа, а в Мала Азия са били изпратени доста нашенци след окончателното завоюване на България.

А и в брака няма нищо необичайно. Съпругата на цар Петър І е била по бащина линия от Лакапините, а по майчина е била от славянски произход.

Link to comment
Share on other sites

никъде не е писал, че Самуилова България е арменскто държавно образование. Просто е организирана от арменци и май няма нито един българин! Майката на Комитопулите може и да е била българка, но баща им е бил арменец, така че знаете как е - рано или късно трябва да го признаете, колкото и да ви е неприятно!!! Та значи Ресавски - Симеон Радев питал всички свои познати арменци - махленския обущар, златаря, попа и прочее комшии, и отговорите им придобил представа и направил научен извод, а? Бравос на него!!! Ето така трябва винаги да се процедира - анкетиране и обобщаване!!! Останалотно не е наука :harhar::fool::guitar: !

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Просто е организирана от арменци

Така е. От Киркор и Гарабед. Това го знам от много достоверен източник, издирен от многоуважавания проф. Радиян Ереванян. Няма да ви го цитирам обаче, понеже проф. Ереванян е в процес на издаване на книга. Скоро ще можете да се запознаете всички, уверявам ви в това.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

И какво ако са арменци? Смесените бракове между управляващите династии са правило, а не изключение. Ана Комнина открито се хвали, че тя (разбирай и нейните баща и брат императори) имат български царски произход. За нея е гордост, че има родови връзки с българската аристокрация и обяснява, как българските жени били красавици, а българските войни храбреци.

Това, че български царе имат родови връзки с арменската аристокрация не само че не е нещо лошо, напротив, показва доколко тогавашните хора са се възприемали като човеци, и чак тогава като българи, гърци, арменци.

За бащата на комитопулите не знаем НИЩО относно етническия му произход. Предвид името на жена му и децата му, аз лично не изключвам да е бил арменец минал на българска служба. Напълно възможно е, това да е станало по времето на цар Петър, когато връзките между България и Византия са били доста тесни. Към 971 той вече е покойник, което насочва към напреднала възраст, а високия пост който е заемал към дълга служба.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за арменския произход на комитопулите си има тема:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2020

така че оффтопичната дискусия си я водете там.

Link to comment
Share on other sites

Къде го видя този смесен брак, бе Фружине? Ти и ника си си го взел от арменеца, а даже не знаеш рода му! Аз го знам, защото съм го проучил, та значи смесени бракове е измислено от някой нацист. Съпругата има значение само за семитите, не и за индоевропейците! За бащата на Комитопулите знаем ВСИЧКО! Не е хубаво да манипулираш читателите с употребата на етнонима "Българин" по време, когато българите са - как да го кажа - вече са били приети във византийското общество като равни, като победен дългогодишен враг и макар все още да се делели на „пра“българи и славяни, та даже първите поробвали ипродавали вторите, те вече не са етноним, а топоним. Тя Ана Комнина може и да е писала такива работи, но идеята й е че те вече са византинизирани. Не е вярно, че е минал на българска служба - пленник е бил! Алусиан е производно от гръцката дума за пленник! Всичко е свързано с бунта на Варда Склир, по името на който е и реката и топонима Вардарска Македония! Обаче една групичка български патриоти - уж историци са се постарали да изопачат всичко, та чак и каменни надписи изчукали, за да скрият истината! И запомни, че арменският произход не се води никъде по света етнически - от 1863 г. вече е национален!!! В едно предаване на Карбовски една баба през сълзи призна, че "етносът" дошъл през нощта и я ограбил и изнасилил. Е - ние не сме от тоя етнос и не ни обърквайте с него!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изчукали каменни надписи българските патриоти през Средновековието да скрият арменският характер на областта, защото името на майката на комитопулите се среща често при арменците?

:fool:

Link to comment
Share on other sites

Не през Средновековието, а през ХХ в. щабсетнографът Ст.Л.Костов и сие, а след това и семейство Заимови са съ здавали "средновековни" каменни надписи. Воденският е например точно по публикацията на сръбските учени за Пинциевите гработи, а Битолският е точно съгласно "поравката" на В. Златарски! Областта има арменски характер от предисторическо време - Тесалия, река и град Армен, аргонавтите... Никога не е претендирано от арменци, но пък българските претенции към Македония са чист шовинизъм, след като населението й не иска и да чува за българи! Стига с тая майка, кажи нещо за кмето Никола детго бил от шоплука - кам ти изворите?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Старче, ще ти бъда много благодарен, ако ми разкажеш нещо за комит Никола, защото аз не знам НИЩО за него освен името му. Много ще съм ти благодарен, ако дадеш и сведение за арменско население в Македония през който и да е период. Щото доколкото знам, там се мъдрят само българи, сърби, гърци, власи, албанци... ама за арменци... поне аз не съм чувал.

Айде българските историци са шовинистични гадове и крият арменското население на македония, ма арменските, гръцките, руските, немските, турските, сръбските, френските, аржентинските, угандийските историци също не пишат нищо. И те ли са в заговора?

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Старец дай един арменец в българския елит.

П.П.То вие сте по лоши и от фиромците.Продънихте света с някаква съпруга на Симеон Мириам та сами повярвхате че съществувала.Не е.Както и Георги Сурсувул не е арменец.И реката Вардар не носи името на Варда Склир.

Link to comment
Share on other sites

Ресьвски, след като ти писах във фейсбук-страницата какво мисля за категоричните ти обобщаващи изводи за българската история и изцепки, повече не е нужно!!! За сведение на останалите - т..нар. Мостич, Елемаг, Кракра, Пресиан, Никулица, "кавханите" - Теодор, Мелитон и Дометиан, св. цар Давид, Ивац, Лазарица, Сермон и не си струва да изброявам нататък. Ето тук са изброени и обяснени:

https://bg-bg.facebook.com/ArmBgKIOffice

Все пак когато пишеш за нас - арменците, бъди малко по-конкретен - кого визираш, защото ми е любопитно кой друг работи по темата! Вероятно си бавен, защото досега не си разбрал, че арменските историци не се интересуват от тези, които църквата е приела, че са отпаднали от арменците и са преминали към други религии и вероизповедания и това продължава и досега! От четири изречения в ПП-то само първото е вярно - останалите трябва да докажеш и точно тук те нема никакъв!!!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...