Отиди на
Форум "Наука"

До всички, които оспорват тюркско-алтайския произход на прабългарите


  

126 потребители са гласували

  1. 1. Оспорвате ли тюркско-алтайската хипотеза за произхода на древните българи?

    • Не, напълно я подкрепям.
      17
    • Не, подкрепям я частично.
      10
    • Да, оспорвам я частично.
      15
    • Да, оспорвам я напълно.
      73
    • Все още се колебая на коя страна да застана. В очакване съм да "изникнат" още доказателства.
      11


Recommended Posts

  • Потребител

...... А поканите ми даже за безплатни тестове останаха почти без реакция на този форум.

http://www.familytre...ection=yresults

.....

Ех, проспал съм го, отдавна ми се щеше да разбера що за маймун съм.

пп

Нищо не разбирам от генетика и за това имам малко тъп въпрос:

Имаме една генерална извадка от около 2000 черепа с цели скелети които се определят като прабългарски, намерени са в прабългарски некрополи на територията на България, с добре запазени зъби и като цяло доста от тях са в добро състояние.

Може ли върху това да се направи някакво генетично изследване /като по филмчетата от Дискавъри/ от което да се състави някаква картина, откъде идват тези хора, кои раси малки и големи са участвали в етногенезиса им и тн. колко различни индивида трябва да се тестват за да има достоверност изследването, много ли е скъпо и сложно ?

Трябва да се има предвид че антропологичният тип е разнообразен, има както чисти европоиди, арменоиди, със и без монголоиден примес в най различни степени вариращ от едва забележим до засилен включващ предполагаемо наличие на монголска гънка.

Това според мен е важно защото изследваната група би трябвало да е по голямшка и да включва тези типове.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 2,7k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Ех, проспал съм го, отдавна ми се щеше да разбера що за маймун съм.

пп

Нищо не разбирам от генетика и за това имам малко тъп въпрос:

Имаме една генерална извадка от около 2000 черепа с цели скелети които се определят като прабългарски, намерени са в прабългарски некрополи на територията на България, с добре запазени зъби и като цяло доста от тях са в добро състояние.

Може ли върху това да се направи някакво генетично изследване /като по филмчетата от Дискавъри/ от което да се състави някаква картина, откъде идват тези хора, кои раси малки и големи са участвали в етногенезиса им и тн. колко различни индивида трябва да се тестват за да има достоверност изследването, много ли е скъпо и сложно ?

Трябва да се има предвид че антропологичният тип е разнообразен, има както чисти европоиди, арменоиди, със и без монголоиден примес в най различни степени вариращ от едва забележим до засилен включващ предполагаемо наличие на монголска гънка.

Това според мен е важно защото изследваната група би трябвало да е по голямшка и да включва тези типове.

Да, разбира се, може да се направи такова изследване и даже се вдигна шум, че такива кости, събрани към Антропологичния инстутут на БАН ще се тестват за женска линия, или мтДНК. Това е така, защото митохондриите ги има в изобилие във всяка клетка, а У хромозомата е единична само в ядрото и е много по-голяма вероятността митохондриите да се запазят с времето. Обаче за това се изиискват специални "чисти" лаборатории, струващи милиони, защото има голяма вероятност костите да се замърсят със съвременна ДНК. При стари находки вече няма гаранция, че са точно тези кости, кой ги е пипал, допълнително разлагане на ДНК след изваждане от земята и т.н. Най-добре е да се вземат проби от току-що разкопани находки, като се вземат предпазни мерки. Затова нямам много доверие в собствени тестове, даже и да видят бял свят някога.

По интернет пространството се върти, че някакъв тракиец от желязната епоха е бил тестван аутозомно и излязъл сроден на сардинците, т.е чист неолитчик без Западно и Източно азиатско влияние, което сега имаме българите. Т.е ние сме смесица на автохтонно неолитно население с някакви народи от по-късен етап и аз съм за "славянската" теория. За това авторите на горното са прави - тази съставка не е повече от 20-30% при българите, но е реална. А неолитчиците от Плодородния полумесец са тръгнали в 2 посоки - на северозапад към Европа през Балканите и на изток към Иран и Индия, затова имаме някаква връзка с тези народи, но това е отпреди 7000 години, а не преди 1500.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Професор Пламен Павлов представи своето проучване в рамките на изследването, според което на Кримския полуостров дори в момента има над 300 български селища.

Той разясни, че там се коренят ареалите на Хан Кубратовата България, както и така наречената Черна България, оглавявана от най-големия брат на Хан Аспарух - Батбаян.

Поне за професор Павлов имам впечатление, че е сериозен учен и това твърдение е интересно. Надявам се поне за него да се пусне малко повече информация.

Според изследователите около 40% от населението на България в момента носи белезите на индоевропейската раса в генетичен план и едва 20% са със славянски черти.

http://news.ibox.bg/news/id_492201074

А за останалите приемаме, че са марсианци, нямат гени или са татаро-монголо хуни от печенего-кумански произход?

С такива "факти" се вижда колко са достоверни твърденията на бълхаристите. Все едно чета Нова Македония, весник Вечер или Утрински весник и доказите за идентитетот. Ма нали са си от едно котило... :cray:

А трудът на сериозните учени(които прилагат доказателства към твърденията си и доказаха, че прабългарите са със смесен произход) се маргинализира от подобни глупости. Наличието на сарматски примеси се доказа с археологически факти. Сега остана да поканят и някой вожд на афганистански клан, че да го покажат "прабългарина", както направиха македонистите. :cray:

...Та, пак я подхванаха тематиката, бълхаристите...

Дали някога тея люде са влизали в пряк контакт с афганистанци (пущуни, таджики и др.), остава съмнително. Имат ли си представа на какъв език/езици говорят в афганистанската пустош? Или трябва да се измисли нещо за пред спонсорите... на поредната екскурзия.

П.П. Преди време бях срещал сравнителен анализ на къщите в Афганистан и Северна Индия с тези на прабългарите... НОЛ КОМЕНТЪ

П.П.2 С'я кат дойдат китайцити к'о шъ праим с тея бълхаристики? :haha::harhar::bye1:

Редактирано от ganyo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В маниакалното си желание непременно да сме различни от турците и непременно да сме по древни и чистокръвни от македонците най сетне се изкарахме пакистанци.

Въпросните другари дето ги измислят подобни глупости дали си дават сметката, че пакистанци са едни от най-големите ислямисти и че в голямата си част ислямистките групировки са попълнени с пакистанци, финансирани и покровителствани са от държавата Пакистан и още много? Защото (както правилно отбеляза на няколко пъти Божидар Димитров) историята е оръжие на политиката и е много мощен довод в дипломацията.

Та така група македонисти направиха няколко екскурзии до Пакистан, намериха го някакъв чешит, докараха го в Скопие. Обявиха, че са наследници на Аце и започнаха претенциите към Гърция.

Редактирано от ganyo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е те гръцките претенции към Източната Римска Империя, и към елините, не са повече доводни, колкото нашите за траките.

Чиста територия.

Но разликата е, че ние не си ги искаме, а те са пожелали достатъчно убедително.

Ако има и повече да ме прощавате.

Така, че не се сърдете и на македонците, ами вземайте пример, че като стане време да си делим и сладоледа на Черно Море, ще е късно.

Но за някои проумяването идва късно.

По-добре късно отколкото никога, надявам се.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е те гръцките претенции към Източната Римска Империя, и към елините, не са повече доводни, колкото нашите за траките.

Чиста територия.

Но разликата е, че ние не си ги искаме, а те са пожелали достатъчно убедително.

Ако има и повече да ме прощавате.

Така, че не се сърдете и на македонците, ами вземайте пример, че като стане време да си делим и сладоледа на Черно Море, ще е късно.

Но за някои проумяването идва късно.

По-добре късно отколкото никога, надявам се.

Проблемът с претенциите към Византия е, че албанците (чийто наследници са мнозинството от гърците днес) са били едно от множеството подчинени племена в империята.

П.П. Бълхаристите да ги питам, дали са виждали през живота си афганистанци на живо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......

П.П. Бълхаристите да ги питам, дали са виждали през живота си афганистанци на живо?

А ти? Колко от пишещите тук са не само виждали, а говорили с афганистанци? И колко знаят, че в Афганистан влизат доста хмм.....племена и не са еднородна....нация. Сашо Илиев го познавам лично, верно когато беше 'прост(о)' мим и се обучаваше, после стана обучаващ. Той е виждал достаъчно. Нещо повече преди 20 години аз познавах голяма част от афганистанците в София. От там датира моя интерес към туранския произход на древните българи, а не от книгите на П. Добрев (а той има друго мнение). Това бяха афганистанци емигрирали тук след промяната на власта там. Този който ме свърза беше ...полковник син на зам. министър на отбраната на Афганистан. Та той ме запозна с останалите и той (и те) ми наблегнаха на многото сходни думи, носии и т.н. между Афганистан и България. А и говореше доста добре български и го бе научил за кратко време.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

което разбира се не доказва, че афганистанците и българите имат общ произхход. Защото на мен пък добро впечатление /визия, дрехи, говор/ ми бяха направили иранките.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, че не доказва! Това беше отговор на тези дето питат кои и дали са виждали афганистанци. Е аз съм виждал и съм си говорил с тях на добър български (новобъгарски ;)). Сега се сещам, че афганки на живо съм виждал само две :(. Щото масово афганистанците бяха женени за българки. А примерно не познавам бъгарка женена за чех (а обратното е масово явление тук ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да особено полякините по онова време, Сега вече не знам дали е така.

...

Относно иранци афганистанци, знаем кои народи са се разселили на там и траки и Александър после с траки, и някой друг мит за Дионис. И ето мотив да приличат на нас :)

...

А относно ИРИ вчера не ми се пишеше, та бях лаконичен.

Създават държава Гърция, създават и държава Източен Рим, която е половината България. Казва се разбира се Източна Румелия. Както и нейното продължение северно от Мизия, Румъния.

Та не знам на кого трябва да са по-големи претенциите?

На гърците които не са кръстени нищо общо с Римската Империя или на българите (поне половината), които са кръстени на Римската Империя и са наплюти официално по този начин за някакви наследници.

Лошото е, че между две римски страни Мизия щеше да има голям проблем и са се усетили нашите овреме.

Е сега нямаме претенции към ИРИ. А защо ли? След като сами са ни нарекли така нас, а не гърците?

Но както и да е темата е за по-на изток

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Иранците и афганците са индоевропейци. Нормално е да приличат на нас. Но от това не бива да си вадим погрешните изводи за някакво близко родство:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да де, и славяните са такива, но тъй като ние сме славянизирани всичко се прави славянско, но тъй като и иранци и афганци са подобни нами, значе те са си исти.....славяне ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ти? Колко от пишещите тук са не само виждали, а говорили с афганистанци? И колко знаят, че в Афганистан влизат доста хмм.....племена и не са еднородна....нация. Сашо Илиев го познавам лично, верно когато беше 'прост(о)' мим и се обучаваше, после стана обучаващ. Той е виждал достаъчно. Нещо повече преди 20 години аз познавах голяма част от афганистанците в София. От там датира моя интерес към туранския произход на древните българи, а не от книгите на П. Добрев (а той има друго мнение). Това бяха афганистанци емигрирали тук след промяната на власта там. Този който ме свърза беше ...полковник син на зам. министър на отбраната на Афганистан. Та той ме запозна с останалите и той (и те) ми наблегнаха на многото сходни думи, носии и т.н. между Афганистан и България. А и говореше доста добре български и го бе научил за кратко време.

През годините от краткото си и нищожно съществуване на този свят съм имал достатъчно "сблъсъци" с представители на различни народи от света и у нас. Афганистанцита (познати още като пущуни) са около 40-50% от населението на Афганистан. Останалите по-големи народи са таджики, тюркмени, узбеки, киргизи (мисля, че имаха и белуджи). До началото на гражданската война са проспериращи хора, но в момента огромната част от образованите и предприемчивите люде е в чужбина. Като цяло по нищо не се отличават от индииците и пакистанците, а до някъде и от иранците. По-високопоставените (т.е. по-възрастните и по-образованите) следват голяма част от европейските маниери: бръснат се, обличат се с костюми, владеят поне един западен език. Докато при по-младите си личи, че мюсюлманските обичаи са оказали голямо влияние при възпитанието им като малки: повечето носеха бради.

Не само на мен, но и на познати им е направило впечатление, че носят шапки (подобни на нашите калпаци), независимо от соц. си статус.:)

Щото масово афганистанците бяха женени за българки. А примерно не познавам бъгарка женена за чех (а обратното е масово явление тук ;)).

Нормалното е всеки един емигрант, пътешественик, авантюрист и т.н. да се слее с местните (т.е. асимилира, а по новому интегрира). Най-лесния начин е чрез брак и деца. Ненормалното е, когато започнат да идват след жените, децата, брат'чедите с техните семейства, и техните братчеди с техните семейства, както се случва във Франсе и Великабритания.

което разбира се не доказва, че афганистанците и българите имат общ произхход. Защото на мен пък добро впечатление /визия, дрехи, говор/ ми бяха направили иранките. ;)

Мене, па ме кефят казхкините. :haha::serenade:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иранците и афганците са индоевропейци. Нормално е да приличат на нас. Но от това не бива да си вадим погрешните изводи за някакво близко родство :)

Европеиди са, не индоевропейци... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли някой от оспорващите частично тюрко-алтайската теория, да дефинират въпроса и някоя теория върху него. Какво означава частично оспорване? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Европеиди са, не индоевропейци... :flowers:

Персите и афганистанците(пущуните) са част от иранската езикова група, която е част от индоевропейското езиково семейство. A отделно са и европеиди, и македоноиди в частност! :mrgreen::vertag:

Редактирано от ganyo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли някой от оспорващите частично тюрко-алтайската теория, да дефинират въпроса и някоя теория върху него. Какво означава частично оспорване? :)

Означава известно съмнение около конкретизиране на географско положение - Алтай.Както стана ясно от дългите дискусии,това например може да се изследва чрез ДНК тестове на български археологични останки и алтайски такива,ако е възможно.Скоро четох една статия на руски език,където се прави известен анализ на генетичните резултати за алтайските народи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А ти? Колко от пишещите тук са не само виждали, а говорили с афганистанци? И колко знаят, че в Афганистан влизат доста хмм.....племена и не са еднородна....нация. Сашо Илиев го познавам лично, верно когато беше 'прост(о)' мим и се обучаваше, после стана обучаващ. Той е виждал достаъчно. Нещо повече преди 20 години аз познавах голяма част от афганистанците в София. От там датира моя интерес към туранския произход на древните българи, а не от книгите на П. Добрев (а той има друго мнение). Това бяха афганистанци емигрирали тук след промяната на власта там. Този който ме свърза беше ...полковник син на зам. министър на отбраната на Афганистан. Та той ме запозна с останалите и той (и те) ми наблегнаха на многото сходни думи, носии и т.н. между Афганистан и България. А и говореше доста добре български и го бе научил за кратко време.

Аз нямам претенции към афганистанците или към С.Илиев, но ми прави впечатление че трета година или повече от както се върна тази експедиция се говорят едни и същи работи- че бил събран много доказателствен материал достатъчен да преобърне представите, че имало много снимки и много генетични проби.....

До тук никакво доказателство не видяхме, Илиев барабар с Бакалов /приживе/ и собственика на издателството танакра обиколиха де що имаше вестник и телевизия да ни обяснят нещата, прочетох и изгледах маса интервюта с тях и така и не видях поне едно научно доказателство, така и не отговориха на нито един директен въпрос, всичко до тук трета година вече си остава в бъдеще време.

Това че днешните афганистанци и иранци приличат визуално на днешните българи, гърци, сърби, молдовци и румънци не означава абсолютно нищо, освен ако не мислим че сме преки потомци всичките накуп на прабългарите.

Това че имаме сходни шарки в килимите и сходни мелодии /доколкото изобщо ги имаме е друг въпрос/ също не означава нищо, пет века османската империя е налагала културата си пряко и непряко и тази култура е силно пресизирана.

Примерно това което смятаме днес за българска национална носия, това с което танцовите ни ансамбли обикалят света дефакто е турска носия- потури/шалвари/, пояс със силяхлък и отворен ориенталски елек без ръкави.

Ако незнаете какво е прабългарска носия вижте менологията и ми покажете потури и елеци там.

Какво ни дава основание да приемаме чипровските килими за прабългарски че да ги навръзваме след това с пущунските?

Изобщо какво днес имаме и можем да кажем че е прабългарско че да обикаляме и да търсим съответствия ?

На мен не ми дреме какво говорят тези тримата, дразня се от факта че шумеро еламските петърдобревщини в момента са залегнали като официална теория в учебниците по история, когато шарлатанията стане национална доктрина тогава работата иде на зле.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А прави ли и впечатление, колко образци от любимата ти археология залежават по депата и 'складовете'? А Колко генетични проби е публикувала официаната наука? А колко твърди, че е взела? Снимки има и можеш да ги видиш, но какво решават те?

Що да не обикалят? Обикаляй и ти ако можеш. И какви са директните въпроси, които са им задали, а те не са отговорили? Важните? Може и да помогна ;). Не аз да отговарям, а да питам.

Четеш, както дявола евангелието, не, приличат - говорят! Не като другите баканци, като българите!

Къде са общите шарки при другите народи владяни от османците? Османците владели ли са Афганистан? Коя провинция от Афганистан? Манипулираш! А женските носии? А и мъжките и те ли са наложени от турците? А турските що не са същите?

А какви са чипровските килими? Турски? Щото османски е много общо. Сръбски? Румънски? А може би католически? Какви са чипровските въстания.

А свастиките по тях и по шевиците племето Кайъ ли ги е донесло тук?

Като критикуваш критикувай,но не манипуирай (имхо).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На нито един директен въпрос за конкретни доказателства не чух отговор, всичко се свежда до повтарянето на една наизустена мантра : На този етап са събрани многобройни доказателства даващи ни основание да отхвърлим остарялата теза и да приеме новата .....".

Доказателства до тук йок.

Туй онуй за мъжкият костюм от ПБЦ, дай да видим къде в авганистан носят днес тези дрехи.

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:iZcFJYQDiFkJ:www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/drzb/2012_5/Hrisim_N.pdf+&hl=bg&gl=bg&pid=bl&srcid=ADGEEShVsN9xvqBEhCyZvAoE25DImLVuzJAHzMKX-43LnX8NQlVRsRFGxxfqPBvC5zZTcVmiw57bG5K57Vcu5HruppKS7HhJYAn8jjYavBmqJRtFFkD1mRj47u6k4IYXRId92YbOu8I1&sig=AHIEtbT0-hbwVaJlHSefZSM6370XROejbQ

Цялата работа произтича от тезата:

Ние днешните българи в основата си сме прабългари, говорим техния език, носим техните дрехи, приличаме на тях и жените ни са хубави като тях и за това приличат на иранките.

От тази глупост и произлизат всичките останали обикаляния по чукарите в търсене на русокоси и синеоки арии които да наречем прабългари щото имали същите шарки на килимите.

Ако парите потрошени от тази експедиция бяха дадени за едно генетично изследване на няколко прабългарски ченета сега нямаше да спорим а вече щяхме да знаем кои и откъде.

Между другото от тези многобройни генетични проби които са взели нещо ще видим ли някога като резултат?

Ако трябва и на мен да ми вземат па да видим вуйчо ми талибан ли е.....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...