Отиди на
Форум "Наука"

Демографското състояние на България - вчера и днес


Recommended Posts

  • Потребител

Според мен не сме зле.Има много българи в чужбина  ,но те са си българи ,чрез разни приложения компютърни дядовците си комуникират с тях.Една Нина Добрев гледах неин клип уроци по български дава ,на практика тази световно известна актриса знае български без грам акцент ,нали за противовес на онези брали 2 месеца в  Англия  и връщащи се с непоправим акцент.Малцинствата  трябва  ,да се приобщават  към България  ,не  да им се дава шанс  ,да се отдалечават.Трябва  ,да се научат ,тепърва ,че е по добре  ,да са българи отколкото непризнати индийци примерно.Напоследък виждам една инвазия ,да го кажем от роми ,колко велики са как в Западна Европа ги уважавали давали им пари без работа ,да ама се надига една крайнолява (дясна) вълна в цяла Западна Европа и тези мангусти писнало им е от тях ,дето им ги натрапват либералните правителства.Говорим за страни ,в  ,които изборите са важни.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 75
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 8 часа, todorg said:

Според мен не сме зле.Има много българи в чужбина  ,но те са си българи ,чрез разни приложения компютърни дядовците си комуникират с тях.Една Нина Добрев гледах неин клип уроци по български дава ,на практика тази световно известна актриса знае български без грам акцент ,нали за противовес на онези брали 2 месеца в  Англия  и връщащи се с непоправим акцент.Малцинствата  трябва  ,да се приобщават  към България  ,не  да им се дава шанс  ,да се отдалечават.Трябва  ,да се научат ,тепърва ,че е по добре  ,да са българи отколкото непризнати индийци примерно.Напоследък виждам една инвазия ,да го кажем от роми ,колко велики са как в Западна Европа ги уважавали давали им пари без работа ,да ама се надига една крайнолява (дясна) вълна в цяла Западна Европа и тези мангусти писнало им е от тях ,дето им ги натрапват либералните правителства.Говорим за страни ,в  ,които изборите са важни.

Не сме на изчезване, но това не значи, че не сме зле демографски. Нещата все пак не са черни и бели. Няма да сме зле тогава, когато също като в Полша, страна с доста по-голяма диаспора от нас по света и не по-малко пострадала демографски от емиграцията след края на Студената война, раждаемостта надхвърли смъртността. А към момента няма държавна политика по въпроса. За последните 20 години са взети точно две мерки по въпроса - едната беше през 2006, когато се въведе правилото майчинските да бъдат 90 % от заплатата през първата година, а втората през 2015, когато се въведе еднократна помощ от 3200 лева за бременни студентки ако не правят аборт. Но тези мерки са недостатъчни, нужни са по-радикални.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skorpion1980 said:

Не сме на изчезване, но това не значи, че не сме зле демографски. Нещата все пак не са черни и бели. Няма да сме зле тогава, когато също като в Полша, страна с доста по-голяма диаспора от нас по света и не по-малко пострадала демографски от емиграцията след края на Студената война, раждаемостта надхвърли смъртността. А към момента няма държавна политика по въпроса. За последните 20 години са взети точно две мерки по въпроса - едната беше през 2006, когато се въведе правилото майчинските да бъдат 90 % от заплатата през първата година, а втората през 2015, когато се въведе еднократна помощ от 3200 лева за бременни студентки ако не правят аборт. Но тези мерки са недостатъчни, нужни са по-радикални.

Не си в течение на пресата....Един от най-строгите закони за аборт е при тях. Даже и на жени забременявани от сексуално насилие не им се разрешава аборт....Например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Skubi said:

Не си в течение на пресата....Един от най-строгите закони за аборт е при тях. Даже и на жени забременявани от сексуално насилие не им се разрешава аборт....Например.

Че са строги законите строги са, но има и сериозно финансово насърчаване на раждаемостта от страна на държавата. А освен това все пак в Полша не са забранени хапчетата антибебе, нито пък презервативите.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, skorpion1980 said:

Че са строги законите строги са, но има и сериозно финансово насърчаване на раждаемостта от страна на държавата. А освен това все пак в Полша не са забранени хапчетата антибебе, нито пък презервативите.

Поляците са едни от най вярващите католици в Европа....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Раждаемостта в Полша също не е висока.

Ниската раждаемост сред европейските(расово и културно) общества си е световна тенденция и България не би могла да бъде изключение. Според тоталния коефициент на плодовитост (показващ средния брой деца, които би родила една жена през целия си фертилен период в зависимост от повъзрастовата плодовитост за съответната година), по данни за 2022г., на една жена в България се падат 1.64 деца, което е съпоставимо с жената в Румъния (1.58 деца) и малко повече от жената в Гърция (1.31 деца), жената в Полша (1.29 деца) и жената в Португалия (1.25 деца). 

Франция, Англия и САЩ се радват на малко по-добра статистика по този показател (от 1.87 до 1.97 деца на жена във фертилна възраст), но там това се дължи на главоломно високия брой не-европеиди. Впрочем, това, че за България статистиката е малко по-добра от тази за Полша (според данните долу), съвсем не значи, че се раждат повече българчета спрямо полячета като честота. Както и на Запад, така и у нас, други етноси са отговорни за каквито и да е положителни тенденции. В Полша, например, малцинствата са под 3% от населението и оттам коефициентът на плодовитост е толкова нисък.

Една крайно интрересна (и показателна) визуализация по темата с данни (доколкото ги има) от 16ти век до наши дни:

https://ourworldindata.org/grapher/children-born-per-woman?time=2022 

 

P.S. както и да го бистрите, нищо няма да промените. Обществото не е способно да промени тенденцията без да мине през дълбоки промени в ценностната система и потребностите си. Такова е положението, дами и господа: младите бели хора учат, работят, сформират двойки и когато се почувстват готови си вземат куче :)  А, Зайнеб, Айше и Лакиша (популярно африканско име, ако някой не го е срещал) пълнят родилните отделения и им дреме, че не са са завършили 8ми клас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Airflow said:

Раждаемостта в Полша също не е висока.

Ниската раждаемост сред европейските(расово и културно) общества си е световна тенденция и България не би могла да бъде изключение. Според тоталния коефициент на плодовитост (показващ средния брой деца, които би родила една жена през целия си фертилен период в зависимост от повъзрастовата плодовитост за съответната година), по данни за 2022г., на една жена в България се падат 1.64 деца, което е съпоставимо с жената в Румъния (1.58 деца) и малко повече от жената в Гърция (1.31 деца), жената в Полша (1.29 деца) и жената в Португалия (1.25 деца). 

Франция, Англия и САЩ се радват на малко по-добра статистика по този показател (от 1.87 до 1.97 деца на жена във фертилна възраст), но там това се дължи на главоломно високия брой не-европеиди. Впрочем, това, че за България статистиката е малко по-добра от тази за Полша (според данните долу), съвсем не значи, че се раждат повече българчета спрямо полячета като честота. Както и на Запад, така и у нас, други етноси са отговорни за каквито и да е положителни тенденции. В Полша, например, малцинствата са под 3% от населението и оттам коефициентът на плодовитост е толкова нисък.

Една крайно интрересна (и показателна) визуализация по темата с данни (доколкото ги има) от 16ти век до наши дни:

https://ourworldindata.org/grapher/children-born-per-woman?time=2022 

 

P.S. както и да го бистрите, нищо няма да промените. Обществото не е способно да промени тенденцията без да мине през дълбоки промени в ценностната система и потребностите си. Такова е положението, дами и господа: младите бели хора учат, работят, сформират двойки и когато се почувстват готови си вземат куче :)  А, Зайнеб, Айше и Лакиша (популярно африканско име, ако някой не го е срещал) пълнят родилните отделения и им дреме, че не са са завършили 8ми клас.

Преди години на един американос от Денвер когато беше възмутен, че по старата генерацияне говорела ингиш, го питах,че той на какъв език шпрехен освен ЮС ИНГЛИШ....Каза, че никакъв. Препоръчахмо бърже да се запише на курсове по испански защото така като вървят нещата /15 000 бели американци се изселват окончателно от южните региони/, наскоро ще имат латински президент и испанският ще бъде вторият официален език в САЩ....Не му се хареса идеята....Така, че почвайте да учите ромски до българският...Гаджо.😂🤣😂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето официалните данни на НСИ за коефициента на плодовитост според етническия произход на майките:

Bulgaria-TFR.png.bab4d6aafb83bf1ef8db1cc87662e7ff.png

www.nsi.bg/sites/default/files/files/pressreleases/Census2021-Fertility.pdf

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 17 часа, Airflow said:

P.S. както и да го бистрите, нищо няма да промените. Обществото не е способно да промени тенденцията без да мине през дълбоки промени в ценностната система и потребностите си. Такова е положението, дами и господа: младите бели хора учат, работят, сформират двойки и когато се почувстват готови си вземат куче

И тук аз не виждам проблем. Нещата вече не са както са били, а и всички, които ти говорят за морални ценности или са диктатори без официални жени с неясно колко любовници и извънбрачни деца, свещенници, при които не е ясно дали не е същото положението и/или политици, които също не се знае там кой къде какво се е случвало ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Airflow said:

Такова е положението, дами и господа: младите бели хора учат, работят, сформират двойки и когато се почувстват готови си вземат куче :) 

Те и двойки не се сформират лесно. Ето руски православни препоръки как да си завъдиш подходяща жена (шега :)😞

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Раждаемостта е ДИРЕКТНО свързана с наличието на жилище. Това е основният проблем, който според мен всеки който се опитва да "анализира" темата и проблемите по нея, не вижда.

Същото е и в Южна Корея и Япония и хората там са го осъзнали, особено в Корея. Има документални филми за това достатъчно. Цените на недвижимите имоти поскъпнаха неимоверно на глобално ниво и няма как да имаш къща с гараж и кола, жена и три деца без да можеш да си го позволиш.

Дядо ми като дошъл в София след Балканските войни от Македония работел като сервитьор и човека си отворил собствено кафене (преди една американска бомба да го взриви и само два-три стола да останат от него) и си купил нов апартамент само със заплатата му. 

Другият ми дядо работел в завод за автомобилни гуми и той - къща, кола, жена с три деца.

Хайде направете го сега това работейки тези професии. Няма как да стане!

Този "тренд" е бил същият в САЩ и дори в СССР през 50-те, 60-те и 70-те години. Тоест икономическите тенденции на 95% (винаги има изключения) са еднакви в света и за целия свят важат еднакво, независимо от политическия модел.

За мен лично всичко останало са празни приказки, че хората не искали да имат деца, бла бла бла, интересували се само от себе си, бла бла бла, трябвало такива и онакива мерки, дрън дрън. Сега всичко е на кредит и това си е робство един вид. Не стига, че се харчат пари, които хората реално ги нямат, ами това ги прави нервни и несигурни и аз лично не разбирам, а и не искам, как си го причиняват да си 30 г. зависим от банка и да му трепериш дали ще си загубиш глупавата недооценена работа.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, D3loFF said:

Раждаемостта е ДИРЕКТНО свързана с наличието на жилище.

Някакви доказателства, дали ще се намерят?

Защото по вероятно е миграцията на прелетните пиленца да влияе....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, D3loFF said:

Раждаемостта е ДИРЕКТНО свързана с наличието на жилище. Това е основният проблем, който според мен всеки който се опитва да "анализира" темата и проблемите по нея, не вижда.

Същото е и в Южна Корея и Япония и хората там са го осъзнали, особено в Корея. Има документални филми за това достатъчно. Цените на недвижимите имоти поскъпнаха неимоверно на глобално ниво и няма как да имаш къща с гараж и кола, жена и три деца без да можеш да си го позволиш.

Дядо ми като дошъл в София след Балканските войни от Македония работел като сервитьор и човека си отворил собствено кафене (преди една американска бомба да го взриви и само два-три стола да останат от него) и си купил нов апартамент само със заплатата му. 

Другият ми дядо работел в завод за автомобилни гуми и той - къща, кола, жена с три деца.

Хайде направете го сега това работейки тези професии. Няма как да стане!

Този "тренд" е бил същият в САЩ и дори в СССР през 50-те, 60-те и 70-те години. Тоест икономическите тенденции на 95% (винаги има изключения) са еднакви в света и за целия свят важат еднакво, независимо от политическия модел.

За мен лично всичко останало са празни приказки, че хората не искали да имат деца, бла бла бла, интересували се само от себе си, бла бла бла, трябвало такива и онакива мерки, дрън дрън. Сега всичко е на кредит и това си е робство един вид. Не стига, че се харчат пари, които хората реално ги нямат, ами това ги прави нервни и несигурни и аз лично не разбирам, а и не искам, как си го причиняват да си 30 г. зависим от банка и да му трепериш дали ще си загубиш глупавата недооценена работа.

Тук един клип от преди 20 години където са актуализирали песента "16 тона на ден" ако я познаваш. Но важнато е че в началото изписват данни от доклада Human Development Report, 1998. Там пише, че на човечеството най -богатите1/5 консумират 86% от всичките земни богатства. В САЩ и Европа харчат толкова пари за храна на кучета, колкото на целият свят за основно обучение и питейна вода. От годишната парфюумен бизнис, би могло да се осигори основната здравеопазна осигуровка и изхранване на човечеството.  

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.02.2024 г. at 11:48, scaner said:

Те и двойки не се сформират лесно.

Mного вярно! Mea culpa, mea maxima culpa! Щеше да е по-точно да напиша "ако са големи късметлии, формират двойки".
И видеото е в десетката - необятната руска душа не спира да впечатлява :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.02.2024 г. at 11:18, Р. Теодосиев said:

И тук аз не виждам проблем. Нещата вече не са както са били, а и всички, които ти говорят за морални ценности или са диктатори без официални жени с неясно колко любовници и извънбрачни деца, свещенници, при които не е ясно дали не е същото положението и/или политици, които също не се знае там кой къде какво се е случвало ;)

Съгласен съм, за отделния индивид и към дадения момент може и да няма проблем да отглежда кучета или рибки, вместо деца (щом е по негово собствено желание). Не се знае обаче дали този човек няма да съжалява на един по-късен етап. Не се знае и дали няма да му е значително по-трудно на старини дори и без да го осъзнава, когато няма да има близки (вече порастналите му деца), които да му помагат - било то и само като го навестят в неделя следобед да гледат заедно някой мач или да изиграят една партия шах :) 
Както и да е, това настрана, на мен ми се струваше, че говорим за демографската криза като проблем на цялото общество. Иначе, за приоритетите на отделната личност - ами, хора всякакви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, D3loFF said:

Раждаемостта е ДИРЕКТНО свързана с наличието на жилище. Това е основният проблем, който според мен всеки който се опитва да "анализира" темата и проблемите по нея, не вижда.

Същото е и в Южна Корея и Япония и хората там са го осъзнали, особено в Корея. 

Глупости на търкалета. Я си помисли, познаваш ли успешно реализирани хора, които нямат проблем със собствените жилища и ако да - колко от тях имат деца? Щото, най-успешните в професионално отношение хора, които аз познавам и които могат да си позволят почти всичко, което се купува с пари, нямат деца. Всъщност, повечето нямат и партньори, а само провалени връзки (и понякога tinder профили).
А, примерите за Япония и Ю Корея (дори и да ги има, за което не си представил данни) просто не са валидни за нас. Ако трябва да ти обяснявам защо, ми се струва че ще е по-добре да не си губя времето :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Airflow said:

Глупости на търкалета. Я си помисли, познаваш ли успешно реализирани хора, които нямат проблем със собствените жилища и ако да - колко от тях имат деца? Щото, най-успешните в професионално отношение хора, които аз познавам и които могат да си позволят почти всичко, което се купува с пари, нямат деца. Всъщност, повечето нямат и партньори, а само провалени връзки (и понякога tinder профили).
А, примерите за Япония и Ю Корея (дори и да ги има, за което не си представил данни) просто не са валидни за нас. Ако трябва да ти обяснявам защо, ми се струва че ще е по-добре да не си губя времето :)

"Най-успешните в професионално отношение хора, които могат да си позволят почти всичко, което се купува с пари" не са средностатистическите хора и не са и особено голям процент от населението, че да ги разглеждаме като пример или да са меродавни за каквато и да било статистика. Това не е добър аргумент изобщо понеже не е практически използваем.

Еми както казах има достатъчно документални филми онлайн. Темата е огромна и не е моя работа да пиша/вадя доклади по нея от които после да се изкарват някакви доказателства. Хората в Япония и Корея са разбрали, че страдат от ниска раждаемост понеже младите хора няма къде да живеят заедно и това е огромен проблем в следствие на съвременни икономико-социални фактори. Аз споделям тяхното виждане и заключения - това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, D3loFF said:

"Най-успешните в професионално отношение хора, които могат да си позволят почти всичко, което се купува с пари" не са средностатистическите хора и не са и особено голям процент от населението, че да ги разглеждаме като пример или да са меродавни за каквато и да било статистика. Това не е добър аргумент изобщо понеже не е практически използваем.

Еми както казах има достатъчно документални филми онлайн. Темата е огромна и не е моя работа да пиша/вадя доклади по нея от които после да се изкарват някакви доказателства. Хората в Япония и Корея са разбрали, че страдат от ниска раждаемост понеже младите хора няма къде да живеят заедно и това е огромен проблем в следствие на съвременни икономико-социални фактори. Аз споделям тяхното виждане и заключения - това е.

Да оставим Япония и Корея настрана и да гледаме нас си.

Българите имат изключително висок процент собствени жилища , но това не е вдигнало раждаемостта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, ДеДо Либен said:

Да оставим Япония и Корея настрана и да гледаме нас си.

Българите имат изключително висок процент собствени жилища , но това не е вдигнало раждаемостта.

А, ама ето тук е проблема. От кога ги имат? От сега ли или откакто бяхме почти 9 милиона?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, D3loFF said:

А, ама ето тук е проблема. От кога ги имат? От сега ли или откакто бяхме почти 9 милиона?

Имат ги от когато бяхме 9 милиона. И резонният въпрос е, защо въпреки че ги имат тея жилища, раждаемостта пада. Минало е достатъчно време имането на жилища да се превърне в качество, увеличена раждаемост... Но статистиката отхвърля действието на този параметър върху обществените отношения. Навремето, когато е преобладавало селско население, раждаемостта е била по-висока, а проблемът с жилищата много по-остър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, scaner said:

Имат ги от когато бяхме 9 милиона. И резонният въпрос е, защо въпреки че ги имат тея жилища, раждаемостта пада. Минало е достатъчно време имането на жилища да се превърне в качество, увеличена раждаемост... Но статистиката отхвърля действието на този параметър върху обществените отношения. Навремето, когато е преобладавало селско население, раждаемостта е била по-висока, а проблемът с жилищата много по-остър.

Така на въпрос едно "защо ги имат тези жилища и пак пада раждаемостта" - защото това са жилища на хора, които са в напреднала възраст вече, а младите няма къде да живеят самостоятелно. Също така миграцията към големите градове е оставила много от къщите западнали/изоставени по провинцията.

А по втория въпрос - селското население всяко семейство е имало къща и земя и материалите за къщата не са били скъпи въобще. Ако съпоставим финансово-икономически днешния средностатистически българин живеещ в панелка с един човек живеещ на село преди 100 г. този преди век е имал много повече материално. Визирам: къща, земя, животни, градина и дори работна ръка в лицето на многото деца. Да били са неуки и са умирали от един грип (не че и сега не става), но това е съвсем друга тема на разговор.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Раждаемостта пада от както има статистика в България. Пика е бил 1920 г.- 192 000, от тогава е надолу. Коефициента на раждаемост също пада

Дядовците и бабите ми са живяли по 5-6 човека в една стая. Сега това е характерно само за малцинствата.

Сега ако живееш в панелка и имаш 2-ма сина, няма да ти доведат невеста и всички 3 семейства да живеете под един покрив. Да не говорим пък и за внуци. :bounce8:

Не знам какви са били законите преди 50-60...80 години, ама много по-лесно и евтино се е строяло.

При единият ми дядо са разделили имота на 4 и всички са си построили по къща. 

Другият въпреки че е са били много бедни сам си е пекъл тухлите и е скалъпил един етаж. Обаче цената на отглеждане на деца вече се покачила. 

В момента е немислимо само мъжа да работи, а жената да гледа 4-5 деца.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, D3loFF said:

А по втория въпрос - селското население всяко семейство е имало къща и земя и материалите за къщата не са били скъпи въобще. Ако съпоставим финансово-икономически днешния средностатистически българин живеещ в панелка с един човек живеещ на село преди 100 г. този преди век е имал много повече материално. Визирам: къща, земя, животни, градина и дори работна ръка в лицето на многото деца. Да били са неуки и са умирали от един грип (не че и сега не става), но това е съвсем друга тема на разговор.

Хора с достатъчно земя и животни са били в богаташката прослойка и да, те са можели да си позволят нови къщи. По-бедните 90% обаче нито са имали много земя и животни, нито финансови възможности. Най-бедните се размножават най-много, и това е демографски закон. Раждат 10 деца, за да оцелеят 5 и да се грижат за малко стопанство, което да ги изхранва с минимален прираст.

То не от добро се засилва миграцията към града, защо да напускат селото ако всеки е осигурен с къща?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Образованието пречи на раждаемостта. Ние сме хора, искате повече и виждаме, че можем да имаме повече. Защо да раждаме, когато нямаме конкретните условия. За някой тези условия са жилище, за други са подходяща работа или заплата или партньори или нещо друго. Винаги имаме някакви условия, за да стигнем до момента, в който сме "готови" за деца.

Точно българите имаме доста имоти сравнени с повечето нации по света. Да се фокусираме върху имотите не мисля, че е от значение, за да го превръщаме в центъра на дискусията.

Рибките, кучето или децата са личен избор и не виждам къде е драмата, ако този избор се прави самостоятелно. Дори и да е грешен, то той е личен. В момента по света живеят повече хора от всякога, унищожаваме и населяваме повече земя от когато и да е било и да говорим, че има световен проблем - няма.

Имаме локален проблем и можем да кажем, че развития запад има проблем с раждаемостта, което както написах в самото начало - този проблем идва от образованието и личния избор.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...