Отиди на
Форум "Наука"

Петиция и инициатива за поставяне на паметна плоча/бюст в чест на Константин Велики в София


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Днес, само няколко дни след рождения ден на император Константин Велики, инициирах подписка за издигането на паметна плоча/бюст в града, който той обичал да нарича 'Моят Рим'.
Ако смятате, че бележити антични личности, променили хода на световната историята заслужават да бъдат почетени по такъв начин, подкрепете ме:

https://www.peticiq.com/224975?u=2697753&utm_source=fb_share&fbclid=IwAR0fdPpSR4oiEeVTdVGCL0v1peuL004EL1zZcQDvPGdmvYh9lffvOx-RSak

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 64
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

А двореца му вероятно е бил в Костинброд.Само че това го няма в туристическите маршрути.  

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Аз лично съм за.Въобще обръщаме твърде малко внимание на културното наследство от античността.Ако някой заблуден турист отиде в Силистра по какъв начин ще разбере че там е роден великия Флавий Аеций? 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да, няма друг европейски народ, който с такова безразличие да се отнася към античната история по тези земи /е, изключая иманярите, разбира се/. 

Даже в Йорк имат цяла скулптура на Константин, понеже бил провъзгласен за император там.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За нас българите св.Константин върви във "комплект" с майка си. Искам да кажа че в народната памет е с църковния си образ. Подкрепям!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Представете си ако Велизарий беше роден не в Сапарева баня а в някой румънски град. Щеше да има статут на национален герой като минимум.Паметници,улици на негово име и т.н.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът е, че всички тези антични герои нямат нищо общо с България. Те като представители на омразната на България Римска империя са врагове. Ако попитаме Крум Страшни дали да има паметник на Римски император в столицата сигурно ще се изсмее. Все едно да сложим паметник на Баязид. Византийците винаги са били чуждоезични врагове, а на враговете паметници не се издигат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да но са част от културното наследство на българските земи.Защо да не му обърнем внимание?Даже май сме длъжни.Не казвам да почнем да твърдим че Аеций и Велизарий са българи.Не ме разбирайте погрешно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, makebulgar said:

Проблемът е, че всички тези антични герои нямат нищо общо с България. Те като представители на омразната на България Римска империя са врагове. Ако попитаме Крум Страшни дали да има паметник на Римски император в столицата сигурно ще се изсмее. Все едно да сложим паметник на Баязид. Византийците винаги са били чуждоезични врагове, а на враговете паметници не се издигат.

Гърите мразят Сашо, ама я се опитай да им го вземеш  :)

Народите на Европа благоговеят пред своите касапи. Добрите, историята отдавна ги е забравила.   :)

ps  Константин не е византиец, а римлянин! Романизираните траки стават част от българския народ.

 

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, resavsky said:

Аз лично съм за.Въобще обръщаме твърде малко внимание на културното наследство от античността.Ако някой заблуден турист отиде в Силистра по какъв начин ще разбере че там е роден великия Флавий Аеций? 

Доколкото знам един много интелигентен човек , разбира се монах в ранното средновековие също е роден в Силистра. Родения в "Мала Скития" монах Дионисий Малки . Въпреки че по националност е бил скит - дак този монах е знаел отлично латински и гръцки език. Папата му възлага главната математическа и астрономическа задача на Средните Векове -изчисляването на Пасхата - Великден. По неговите таблици и до днеска православните изчисляват своя Великден !

Колкото и да е странно но в ранния християнски свят леьоброенето се е водело от ... началото на управлението на Диоклециан ! Най - големия гонител на християните ) Дионисий малки счита това за неправилно и позорно и предлага да се изчисляват историческите събития и времето от раждането на Христос. И до днеска ползваме летоброенето създадено от Д. М. чита се че той е сгрешил с няколко години но , може ние да грешим ? 

Scriptorium.jpg

Дионисий Малки е бил наречен Малки не заради ръста си а заради скромноста си. Той е считал че има други Дионисовци които са по заслужили от него и се самонарекъм Малки. Другите Големи Дионисовци ние не ги знаем вече, знаем само да Дионисий малки. 

Също може да му се направи паметник , че и по нашите земи се е родил умен човек. 

Румънците го считат за свой човек - румънец, но в началото на 6 ти век когато живее Дионисий ,от румънските територии само северна Добруджа е владение на ИРИ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, makebulgar said:

Проблемът е, че всички тези антични герои нямат нищо общо с България. Те като представители на омразната на България Римска империя са врагове. Ако попитаме Крум Страшни дали да има паметник на Римски император в столицата сигурно ще се изсмее. Все едно да сложим паметник на Баязид. Византийците винаги са били чуждоезични врагове, а на враговете паметници не се издигат.

По времето на Велизарий и Константин българска държава не е имало. Християнството и голяма част от културата идват от ИРИ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно е да видим кой именно казва че Константин е казвал: "Сердика е моят Рим"... от коя ли година е сведението...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

бе то и англичаните уж нямат общо с Рим, нито пък германците. Ама паметници на римски императори има колкото си искаш на запад. Съвременна Европа се отъждествява с римската цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 11 часа, makebulgar said:

Интересно е да видим кой именно казва че Константин е казвал: "Сердика е моят Рим"... от коя ли година е сведението...

Petri Patricii excerpta Vaticana, 190: Κωνσταντίνος εβουλεύσατο πρώτον εν Σαρδική μεταγαγείν τά δημόσια· φιλών τε τήν πόλιν εκείνην συνεχώς έλεγεν „η εμή Ρώμη Σαρδική εστι.“ – Константин най-напред възнамерявал да пренесе управлението в Сардика; и понеже обичал този град, често казвал: „Сардика е моят Рим“.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Last roman said:

бе то и англичаните уж нямат общо с Рим, нито пък германците. Ама паметници на римски императори има колкото си искаш на запад. Съвременна Европа се отъждествява с римската цивилизация.

В българския национален мит обаче Византия е врагът, постоянната заплаха за "националната сигурност" - разбирайте за съществуването на българската държавност. Затова ми се вижда малко вероятно да постигнете това.

Иначе, че някои от митовете в нашата история се нуждаят от преосмисляне - няма спор.

Затова и принципен въпрос: каква би била причината, поради която обществото да иска да се вгледа в тази част от историята по различен начин? Какво ще постигне това?

Дори от гледна точка на Византия за немалък период от време ние се явяваме "варвари" (https://books.google.nl/books?id=zlYSBAAAQBAJ&pg=PA95&redir_esc=y#v=onepage&q=bulgars&f=false). При това положение, как бихме могли да си присвоим тяхното историческо наследство?

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Конан вулгарина said:

С тея минарета? Вече не го обича. Остана му София.

Да бе, то София без минарета нали?!

Подкрепям идеята!!!

Като за начало, понеже Душето а и resavsky

On 2.03.2019 г. at 9:39, resavsky said:

Представете си ако Велизарий

On 2.03.2019 г. at 4:47, resavsky said:

отиде в Силистра по какъв начин ще разбере че там е роден великия Флавий Аеций? 

Преди 15 часа, Du6ko said:

Доколкото знам един много интелигентен човек , разбира се монах в ранното средновековие също е роден в Силистра. Родения в "Мала Скития" монах Дионисий Малки

подхвърлиха интересни факти, вземете та направете една тема, да речем :

"Алея на незабравените" и читав модератор да не допуска там спам и разливане на мастило, и ги боднете там портретите с биографиите и какво са дали на света. Това ще е малкото, защото голямото знаете какво ще направят нашите политици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, dora said:

В българския национален мит обаче Византия е врагът, постоянната заплаха за "националната сигурност" - разбирайте за съществуването на българската държавност. Затова ми се вижда малко вероятно да постигнете това.

Иначе, че някои от митовете в нашата история се нуждаят от преосмисляне - няма спор.

Византия е да си избиваме комплексите  защото най големите ни победи и успехи са свързани с нея. Обаче като идват агаряните - майко мила , ей това е враг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, dora said:

В българския национален мит обаче Византия е врагът, постоянната заплаха за "националната сигурност" - разбирайте за съществуването на българската държавност.

А можем ли да добавим, че този мит е създаден след Възраждането и даже след възстановяването на третата българска държава, иначе нашите педшественици не са имали нищо против валутата на ИРИ, чак не са се старали силно да създават и да поддържат своя, също не са били против да копи-пействат държавна,  военна, културна и религиозна идея от ИРИ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма нищо лошо в тази инициатива, стига да е ясно посочено каква е връзката на човека с града и да не се стига до изцепки в северномакедонски стил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Capitainofmarine said:

А можем ли да добавим, че този мит е създаден след Възраждането и даже след възстановяването на третата българска държава, иначе нашите педшественици не са имали нищо против валутата на ИРИ, чак не са се старали силно да създават и да поддържат своя, също не са били против да копи-пействат държавна,  военна, културна и религиозна идея от ИРИ.

 Съгласна съм, но това не може да бъде без последствия, напр. относно всичко, които дължим на културата на Византия, вкл. славянската азбука. Да признаем културното влияние на Рим означава да разрушум поне част от националния си мит. Не е като Кирил да е учил в български университет :)

Преосмислянето на връзката ни с Византия мен не ме притеснява особено, но не мисля, че много от хората мислят така.

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, dora said:

Съгласна съм, но това не може да бъде без последствия, напр. относно всичко, които дължим на културата на Византия, вкл. славянската азбука. Да признаем културното влияние на Рим означава да разрушум поне част от националния си мт.

"Националният мит" не е някаква свещена крава, която не може да се пипа. Напротив, за да има жизнена нация, националния мит трябва също да е жив (да се променя).  В момента в който го замразим го поставяме във фризера и с нацията е свършено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Atom said:

"Националният мит" не е някаква свещена крава, която не може да се пипа. Напротив, за да има жизнена нация, националния мит трябва също да е жив (да се променя).  В момента в който го замразим го поставяме във фризера и с нацията е свършено.

ОК, но какво желаем да променим с един акт? И няма ли този акт да предизвика нещо повече от конкретно възнамеряваното?

Ако е част от цялостна стратегия за промяна на отношението към непосредствените съседи и търсене на някаква културна приемственост, то ок. Но какво правим с азбуката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, dora said:

 Съгласна съм, но това не може да бъде без последствия, напр. относно всичко, които дължим на културата на Византия, вкл. славянската азбука. Да признаем културното влияние на Рим означава да разрушум поне част от националния си мит. Не е като Кирил да е учил в български университет :)

Преосмислянето на връзката ни с Византия мен не ме притеснява особено, но не мисля, че много от хората мислят така.

 

То като в един брадат руски виц - .. А трябва, трябва!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...