Отиди на
Форум "Наука"

Истината за прабългарите - тюркско говорящи или индо-европейци?


Recommended Posts

  • Мнения 887
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 12 минути, sir said:

Твори се история тука пред очите ни. Откритие след откритие. :)

Историята не я творим ние тука. Историята я творят Б.Борисов Путин и Д.Тръмп.   Творенето на история намирисва на "комунизъм".  А ние обсъждаме стари истории.
Скитите определено са "бяло" петно, ненаписана страница. За хуните също има много неказани неща. А за Волжка България да не говорим.. Хазария е направо пренебрегната във всяко отношение.  

Да откриеш нещо, написано на стара карта според теб "откритие" ли е?  Съмнявам се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук не е подходящото място да се слагат открития.. С това човек може само да се изложи на нападки, присмех, несериозно отношение.. Тука може само нещо случайно и изтървано да се сложи.. Иначе сериозните неща и "открития" изискват публикуване на по сериозни места... А като се напишат 200 - 300 страници - съмнително е колко хора ще го прочетат. Отделно че ако "откривателят" е "неспециалист" в областта, то с голяма вероятност "откритието" така и ще си остане "неоткрито" и неоценено.
Замислям се как би бил подходящия начин да се изложи доказателствен материал по дадена теза, така че нещата да са добре изпипани и да няма отпосле глупави и несериозни коменати от несериозни хора.  Поне на мястото където се правят сериозни публикации не би трябвало да има място за несериозните коментари.

(А иначе мнението ми за аудиторията тук е много високо. Забелязва се определено залитане и пристрастност на участниците в накои посоки, но това е оправдано предвид сложността на материята.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се направя малко на Еркюл Поаро :

Потребителят   tantin  е едно и също лице с подвизаващият се в Бойна слава BGTRAK . До срива !  След това се прехвърли насам.  И тук има профил с този ник , но е предпочел да стартира с нов , защото е зарязал интереса си към ...траките и се е насочил към ...пра-българо ...буламача . Като Трак , настоящият Тантин късаше нервите и на бойно-славци . Същият стил на писане и мислене - на отвързан кон препускащ по ливади и люцерни - всичко намачкано.    :bm:

Изследвайки траки и тракийски език ...tantin/BGTRAK беше побъркал всички

Ето и как ядосваше там :

Кухулин

BGTRAK, продължаваш да ме удивляваш, направо съм впечатлен как го постигаш biggrin.gif Тече една приятна, достатъчно разумна мисъл, явен е стремежа да се вникне в материята. И изведнъж започва някаква люта бредятина за скити, сармати, славяни и нам още кво. Стига си чел глупости, моля те smile.gif

ЦитатBGTRAK написа Виж мнение
то реално не се знае дали семейството е съществувало като структура или жените им са били общи
 
Мен не ми пречи , нямам особен интерес по темата , нека твори момчето …..може и да удари десятката !
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Евристей said:

Да се направя малко на Еркюл Поаро :

Потребителят   tantin  е едно и също лице с подвизаващият се в Бойна слава BGTRAK . До срива !  След това се прехвърли насам.  И тук има профил с този ник , но е предпочел да стартира с нов , защото е зарязал интереса си към ...траките и се е насочил към ...пра-българо ...буламача . Като Трак , настоящият Тантин късаше нервите и на бойно-славци . Същият стил на писане и мислене - на отвързан кон препускащ по ливади и люцерни - всичко намачкано.    :bm:

Изследвайки траки и тракийски език ...tantin/BGTRAK беше побъркал всички

Ето и как ядосваше там :

Кухулин

BGTRAK, продължаваш да ме удивляваш, направо съм впечатлен как го постигаш biggrin.gif Тече една приятна, достатъчно разумна мисъл, явен е стремежа да се вникне в материята. И изведнъж започва някаква люта бредятина за скити, сармати, славяни и нам още кво. Стига си чел глупости, моля те smile.gif

ЦитатBGTRAK написа Виж мнение
то реално не се знае дали семейството е съществувало като структура или жените им са били общи
 
Мен не ми пречи , нямам особен интерес по темата , нека твори момчето …..може и да удари десятката !
 

 

 

Благодаря Евристей!
На теб лесно ти прощавам и критика и забележки. 
Учим се :)
 Тук  не съм регистрирал БГТРАК . Може и да съществуваше такъв профил , или пък имах някакъв проблем с регистрацията и не ми дойде емаил за потвърждение.

Между другото: Тезата за тракийският ни произход я отхвърлих окончателно и безвъзвратно, до голяма степен благодарение на вас и вашите насочващи забележки.
Така че БГТРАК е вече "нонсенс".  Голямата част от хората тук са същите.  Ако оня форум не се беше счупил за 2 месеца сигурно изобщо нямаше да съм мръднал от там.. Но нещата се развиха в други посоки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Евристей said:
ЦитатBGTRAK написа Виж мнение
то реално не се знае дали семейството е съществувало като структура или жените им са били общи

А това знаеш за какво се отнасяше: по повод на агатирсите - Хердот го казва това за общите жени и ги сравнява с траките.
(Не съм си го измислил аз.)

 

Геродот называл[5] агафирсов самым изнеженным племенем, и что агафирсы «сообща сходятся с женщинами, чтобы не завидовать и не враждовать между собой», в остальном же их обычаи схожи с фракийскими.

Агатирсите (Agathyrsi; на гръцки: "Αγάθυρσοι") са древен народ, живял в планините при Maris (Муреш) в областта Трансилвания през VII-V век пр.н.е., който се споменава от Херодот. Те са били смесица от скити и траки.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, tantin said:

Тук не е подходящото място да се слагат открития.. С това човек може само да се изложи на нападки, присмех, несериозно отношение.. Тука може само нещо случайно и изтървано да се сложи.. Иначе сериозните неща и "открития" изискват публикуване на по сериозни места... А като се напишат 200 - 300 страници - съмнително е колко хора ще го прочетат. Отделно че ако "откривателят" е "неспециалист" в областта, то с голяма вероятност "откритието" така и ще си остане "неоткрито" и неоценено.
Замислям се как би бил подходящия начин да се изложи доказателствен материал по дадена теза, така че нещата да са добре изпипани и да няма отпосле глупави и несериозни коменати от несериозни хора.  Поне на мястото където се правят сериозни публикации не би трябвало да има място за несериозните коментари.

 

Ако имаш откритие, което би довело до пренаписване на историята, без значение дали си го описал на 20 или на 220 страници, със сигурност професионалните учени бързо ще го възприемат и ще стане известно в скоро време. Но тук говорим за научно откритие, а не говорим за нова научна (или псевдонаучна) хипотеза издигната от поредния любител. 

Относно поднесените до момента "открития" виждаме, че реално открития няма, а тантин само представя своите летящи хипотези и "лингвистични" прочити на историята, като всеки път казва, че няма време да опише нещата професионално и че все още не е събрал доказателствата за хипотезите си. 

Научния метод изисква нещо да бъде обявено за научно откритие не преди събирането на доказателствата, а след това. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Евристей said:

Да се направя малко на Еркюл Поаро :

Потребителят   tantin  е едно и също лице с подвизаващият се в Бойна слава BGTRAK . До срива !  След това се прехвърли насам.  И тук има профил с този ник , но е предпочел да стартира с нов , защото е зарязал интереса си към ...траките и се е насочил към ...пра-българо ...буламача . Като Трак , настоящият Тантин късаше нервите и на бойно-славци . Същият стил на писане и мислене - на отвързан кон препускащ по ливади и люцерни - всичко намачкано.    :bm:

Изследвайки траки и тракийски език ...tantin/BGTRAK беше побъркал всички

Ето и как ядосваше там :

Кухулин

BGTRAK, продължаваш да ме удивляваш, направо съм впечатлен как го постигаш biggrin.gif Тече една приятна, достатъчно разумна мисъл, явен е стремежа да се вникне в материята. И изведнъж започва някаква люта бредятина за скити, сармати, славяни и нам още кво. Стига си чел глупости, моля те smile.gif

ЦитатBGTRAK написа Виж мнение
то реално не се знае дали семейството е съществувало като структура или жените им са били общи
 
Мен не ми пречи , нямам особен интерес по темата , нека твори момчето …..може и да удари десятката !
 

 

 

Еркюл Поаро ти приляга повече от Евристей. 😁 Но ако продължиш като Евристей сигурен съм че Тантин ще се справи с 12 твой задачи.😉

Редактирано от Conan
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Между другото: Тезата за тракийският ни произход я отхвърлих окончателно и безвъзвратно, до голяма степен благодарение на вас и вашите насочващи забележки.

 

Избързал си с крайните заключения. Отрицанието не води до решения. 

Българи, склави, авари и траки живеят заедно век, два (или повече) преди основаването на България. И каквото и да е отричане е несъстоятелно.

От коя година живеят отатък Дунав!?

Просто не бива да залепваме в едно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, miroki said:

Избързал си с крайните заключения. Отрицанието не води до решения. 

Българи, склави, авари и траки живеят заедно век, два (или повече) преди основаването на България. И каквото и да е отричане е несъстоятелно.

От коя година живеят отатък Дунав!?

Просто не бива да залепваме в едно.

Че той точно това е направил отлепил се е от автохтонството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Conan said:

Че той точно това е направил отлепил се е от автохтонството.

 

Преди 38 минути, miroki said:

Избързал си с крайните заключения. Отрицанието не води до решения. 

Българи, склави, авари и траки живеят заедно век, два (или повече) преди основаването на България. И каквото и да е отричане е несъстоятелно.

От коя година живеят отатък Дунав!?

Просто не бива да залепваме в едно.

Траките силно са се романизирали и елинизирали по времето на пристигането на славяните. Те са настоящите ромеи. Други ромеи няма. Римляни от Италия не са се заселвали, или пък ако са идвали то те са били военни командири..  
Ако има някакви остатъци от траки - то те са най-вероятно при каракачаните.  Откъм езиковото наследство - почти нищо не е запазено откъм траките. Дори и кукерите - и те изглежда че са дошли с прабългарите.  (Тракийски кукери може също да е имало, но гърците не знам да са ги описали.. Ако ги е имало гърците нямаше как да пропуснат това събитие).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно прабългарите и техния език:  

Huns and their descendents

този нумизмат прави доста дълбоко навлизане в надписите на монети издавани в Хазаря, Хорезмия и средна Азия.

Някой анализирал ли го е?  Специално монетите от Хазария изглежда са доста свързани с пра-българите. На мен ще ми отнеме малко време да го вникна, но ще се опитам. Основната идея е относно "хунския" произход на прабългарите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, БатеВаньо said:

Какво ще означава хунски произход?

Аз ли да давам дефиниция на това?

Хунската общност не е лесна за  описване. Най-лесно е да кажем че са номадите. Но не е само до това.

Тези са предходната цивилизация..  Една голяма група он племена в северна Азия. Еленовъди, коневъди, ловци.

Живеят в шатри или в колиби от колове и покрити със слама. В средата на колибата палят огън.  Обличат се основно в кожи.

Езиците им са от Огур - Огуз - групите.. Тоест бъдещите фино-угри + бъдещите тюрки. Понеже са пръснати на големи разтояния едни от други имат доста разминавания вече езиково, но пък традициите им са сходни. Затова без проблем се обединяват едни с други.

Хуните са предшествениците.. Вероятно хуни и скити са едни (но това нека го оставим настрани, връзка има , но дали е само културно-религиозна или имат и политически съюз не знам ) Много древна култура са.   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Горното какво общо би могло да има с прабългарите от северното причерноморие?

Гърците са наричали скити всички на северо-изток от дунав до края на света. 

Скитското царство е с доста по-малки размери. И няма общо със средна Азия.

 

казваш че хунската общност? са най-общо номадите. Хуните владеят по-голямата част от Европа. На тази площ всички са хуни и всички са номади, всички живеят в шатри и всички се обличат в еленови кожи? Това малко прилича на социализъма.

 

Но автори като Приск например не са съгласни. Покрай хуните съобщава за куп други народи, при това с различни езици. Йордан отива още по-далеч, като дори споменава някакви българи, които след пердах от вестготите се прибират над черно море, не в Кавказ(там е достатъчно пренаселено). Цели 2 века преди салтово-маяцката култура.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, makebulgar said:

 

Ако имаш откритие, което би довело до пренаписване на историята, без значение дали си го описал на 20 или на 220 страници, със сигурност професионалните учени бързо ще го възприемат и ще стане известно в скоро време. Но тук говорим за научно откритие, а не говорим за нова научна (или псевдонаучна) хипотеза издигната от поредния любител. 

Имам известни съмнения по въпроса. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Евристей said:

Мен не ми пречи , нямам особен интерес по темата , нека твори момчето …..може и да удари десятката !

Десятката на най-потресаващите тъпизми или някоя друга десятка имаш предвид? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, БатеВаньо said:

Приск ...

Точно Приск и  Ammien  Марселин дават най-доброто описание за хуните. Като го прочетеш не можеш ги сбърка с никой друг.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И понеже бат.Ваньо ме попита за хуните, то аз имам много добър отговор за него:

https://www.academia.edu/7513899/Древната_българска_история._Кимерийци._Хуни._Българи

Древната българска история. Кимерийци. Хуни. Българи.

Kiril Milchev
 
345 страници..  Кирил се е постарал да събере доста материал, да не казвам всичкото по отношение на хуни и кимерийци.
Не знам дали той е тук между нас. Ако е тук бих искал само да му благодаря за всичката информация, събрана от него.
Аз имам по-друго виждане от неговото. Но признавам че в неговата информация откривам много ценни за мен неща:
 
Цитирам следното от публикацията на Кирил:
 
Цитирай

През ХІІ век от н.е. еврейският учен Маймонид, (1135-1204) в своята
книга „Пътеводителя на колебаещите се”, съобщава, че когато Авраам живеел
в Харан, съществувала „световна религия”, която почитала езическото
божество „Sabier” (т. е. Субар).
 

Вие знаете ли за тази религия? Би трябвало да знаете, но много се съмнявам някой изобщо да е чувал за това. 

Аз вече знам за тая религия .  Най-древната световна религия.  Вероятно хуните са били част от тази религиозна общност и съответно онези народи около Урал са също част от Сабирите (Савирите) .. Покрай Меотидското езеро се омесват с едни Кавказки народи - Меоти.. Така се появяват Савиро-Меоти - Савро-Мати или Сармати...  / Това са мой хвърчащи теории, не ми се връзвайте моля.. Доказателствения материал по тази точка все още куца/

Но погледнете статията на Кирил.. Той се е постарал да събере много материал. Хуните, скитите и кимерите са наистина важни за нас, толкова важни колкото траките, да не казвам и повече. Аз имам и още материали. Примерно 50 часа видео материал на ю-туб.. И още сума ти книги за 200 часа четене. Но за да се направи една прилична и убедителна презентация не е достатъчно да сложа цялата тази информация.  Не мога и да сложа тезите на готово..  Трябва да се върви стъпка по стъпка..
За първо време, надявам се че вече се разбра къде са Рипейските Планини...  По нататък ще кажа защо те са токова интересни и важни за нас.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гатя Симеонова праща Рипейските планини някъде при планината Имеон !!!

https://liternet.bg/publish26/gatia-simeonova/planinata.htm

Това е най-шантавото разположение на митичната планина.. За тези които вече знаете къде е тази супер Планина оставям удоволствитето да се посмеете.

 

(А относно другата планина: Имеон - тя е така ясно обозначена на картата на Пьотингер, че не си заслужава изобщо да отваряме дума за нея.  Учудва ме как въобще на Гатя и е хрумнало да прати Рипейските планини при Имеон) 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на Сабирите: виждам че тази тема леко е била засегната е стари дискусии отпреди 10 години. Как желаете: да ги омешваме и да обсъждаме всичко накуп? (тюрлу-гювеч) Или да отваряме нови теми? При условие или допускане че са перспектирни.. (Да не стане като с белките ).   Темата за сабирите наистина си заслужава.. Там си нямате на идея до какви неща ще се запознаете.. Много ме изкушава да кажа предварително, но няма..... За предварителна подготовка: ако някой желае моля да погледне експонатите от врачански исторически музей . Там е пълно със символиката и реликви от тая най-древна религия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, tantin said:

Траките силно са се романизирали и елинизирали по времето на пристигането на славяните. Те са настоящите ромеи. Други ромеи няма. 

Това означава ли, че са им изтрили DNK то? 

То и българите силно се бяхме потурчили е и? Сега не сме българи така ли?

Империите събират различни етноси. Може да им се смени малко бит и култура и до там. Но не ги заличават.

А и това се отнася само за тези траки останали южно от Дунав. А тези след 107 г. От Траян, беси, готи, даки?  

Така, че сме компилация от вчера писаните.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Conan said:

Че той точно това е направил отлепил се е от автохтонството.

Да, но не е целта да се отлепим от едно и да залепнем за друго. Придържаме се към всичко възможно. Другото е умишлено приемане на едно и унищожаване на друго, което няма връзка с Наука. Няма нужда да се трие.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, miroki said:

Това означава ли, че са им изтрили DNK то? 

То и българите силно се бяхме потурчили е и? Сега не сме българи така ли?

Империите събират различни етноси. Може да им се смени малко бит и култура и до там. Но не ги заличават.

А и това се отнася само за тези траки останали южно от Дунав. А тези след 107 г. От Траян, беси, готи, даки?  

 

Наследниците на траките от земите на Римската империя просто няма как през 6 век да ги наричаме траки, тъй като за 500 години са се омешали тотално с всякакви римляни, ветерани, пришълци и други емигранти в империята.

Процесите на смесване в Римската империя няма как да се сравняват с процесите случили се през 500 годишното турско робство на Балканите, тъй като в Римската империя имаме завладяване на един политеистичен народ от друг политеистичен народ, като при двата народа е имало почитани едни и същи елински божества. През 4 век империята приема обща религия и я налага върху всички римляни, като на Балканите я приемат новата религия и разрушават старите езически капища и върху тях строят църкви. По време на турското робство нещата са съвсем други, като имаме завладяване на християни от враждуващите с християните мюсолмани, и през целия период двете религии си остават разделени, а вярващите християни всячески се делят от завоевателите. Малко трудно ще е по същия начин да се твърди че през 19 век си остават българи еничарите и други ислямизирани и потурчени наследници на българите. Ако говорим само за леки културни промени можем да говорим за съхранение на народа, но ако говорим за тотална смяна на религия, език и култура, заедно с голяма генетична инфилтрация, то нещата са други. 

Относно северните траки - гети и даки, е трудно да се твърди че те са склавите, тъй като преди 6 век когато за първи път се говори за склави, е имало много събития които са довели до преселенията на тези северни народи на юг в империята. Имаме данните за инвазията на хуните, при която народите северно от Дунав молят империята да ги приеме за да оцелеят.. и тя ги приема. Чак по-късно ромеите започват да пишат за склавите северно от Дунав, които започват да нападат и да се самонаселват. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

 

Наследниците на траките от земите на Римската империя просто няма как през 6 век да ги наричаме траки, тъй като за 500 години са се омешали тотално с всякакви римляни, ветерани, пришълци и други емигранти в империята.

Процесите на смесване в Римската империя няма как да се сравняват с процесите случили се през 500 годишното турско робство на Балканите, тъй като в Римската империя имаме завладяване на един политеистичен народ от друг политеистичен народ, като при двата народа е имало почитани едни и същи елински божества. През 4 век империята приема обща религия и я налага върху всички римляни, като на Балканите я приемат новата религия и разрушават старите езически капища и върху тях строят църкви. По време на турското робство нещата са съвсем други, като имаме завладяване на християни от враждуващите с християните мюсолмани, и през целия период двете религии си остават разделени, а вярващите християни всячески се делят от завоевателите. Малко трудно ще е по същия начин да се твърди че през 19 век си остават българи еничарите и други ислямизирани и потурчени наследници на българите. Ако говорим само за леки културни промени можем да говорим за съхранение на народа, но ако говорим за тотална смяна на религия, език и култура, заедно с голяма генетична инфилтрация, то нещата са други. 

Относно северните траки - гети и даки, е трудно да се твърди че те са склавите, тъй като преди 6 век когато за първи път се говори за склави, е имало много събития които са довели до преселенията на тези северни народи на юг в империята. Имаме данните за инвазията на хуните, при която народите северно от Дунав молят империята да ги приеме за да оцелеят.. и тя ги приема. Чак по-късно ромеите започват да пишат за склавите северно от Дунав, които започват да нападат и да се самонаселват. 

Обаче инвазията на хуните не променя драстично материалната култура в северното причерноморие. Черняхово си съществува, според археологията.

Цитирай

Ако говорим само за леки културни промени можем да говорим за съхранение на народа, но ако говорим за тотална смяна на религия, език и култура, заедно с голяма генетична инфилтрация, то нещата са други. 

Леките материални промени се забелязват от черняховската към пенковската в последствие. Това значи ли че няма кой знае каква промяна на народа? Голяма част от СВБ включва териториите на тези култури. В последствие Аспаруховите българи на 100% живеят върху южна пенковка и ипотещи-къндещи в същото време.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...