Отиди на
Форум "Наука"

60 ГОДИШЕН ЦИКЛОВ "ПРА"БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 часа, makebulgar said:

Тантине, противоречиш си. Ако ти харесва календара да е сходен с китайския трябва да приемеш, че структурата му има 60-годишен период с два цикъла от 12 и 10 години, и трябва да забравиш за месеците. Иначе се получава така, че от китайския календар си избираш само това което ти изнася, и отхвърляш останалото. Псевдонаучно е това. 

За сравнение с азбуката:  гърците вземат азбуката от финикийците - но добавят букви към нея.  В други случаи от азбуката се изхвърлят ненужни букви.  Календарите също имат сложна  и упростена структура.  

Цитирай

Китайците си следват лунно-слънчевия календар от древни времена и използват 60-дневен цикъл за него, но животинския 12-годишен календар и 60-годишния календар са привнесени в Китай едва през 2 в.пр.Хр. и това се случва от запад, а не от север от сюнну или други тюрко-манджури.

Ето - ти сам в случая даваш ново тълкувание на Китайския календар - според теб това е синтез на древен  60-дневен цикъл / китайски - труктурата му има 60-годишен период с два цикъла от 12 и 10 години/ и по-късен "привнесени в Китай едва през 2 в.пр.Хр."

За да се съединят 2-такива привидно различни календара в един общ - това пак би изисквало да имат общи принципи, общо съгласуване. Да работят по подобен начин. Фактът , че ти самият допускаш съществуване на 2 такива отделни календари, после сливането им в един -> тогава защо отхвърляш версията, която аз ти показвам като най-близка спрямо това което наблюдаваме като събития от прабългарския календар?  Къде е псевдо-научността?

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 464
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Ето - ти сам в случая даваш ново тълкувание на Китайския календар - според теб това е синтез на древен  60-дневен цикъл / китайски - труктурата му има 60-годишен период с два цикъла от 12 и 10 години/ и по-късен "привнесени в Китай едва през 2 в.пр.Хр."

За да се съединят 2-такива привидно различни календара в един общ - това пак би изисквало да имат общи принципи, общо съгласуване. Да работят по подобен начин. Фактът , че ти самият допускаш съществуване на 2 такива отделни календари, после сливането им в един -> тогава защо отхвърляш версията, която аз ти показвам като най-близка спрямо това което наблюдаваме като събития от прабългарския календар?  Къде е псевдо-научността?

Е това не е мое ново тълкувание, а това е принципно което се знае за календарите използвани в Китай. Тоест имаме няколко календара използвани там а не един китайски календар, като лунно-слънчевия е по-ранен и се използва за друга цел - разделяне на годината. Животинския идва по-късно през 2-век и се използва за хронологично следене на годините.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, genefan said:

Как да няма 60 годишен цикъл, нали всичко е взето от китайците?

https://en.wikipedia.org/wiki/Sexagenary_cycle

Не всички, които ползват разновидности на китайския календар, са ги заели директно от китайците, както и не всички са копирали едно към едно. Специално за нашия случай, както виждаш, има радикално противоположни виждания, от там и препирните в тази тема. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цитирам от публикация на Живко Войников:

image.png.226c33b3d2215a76b65517652a32dd43.png

http://www.bulgaria-is-alive.com/kalendar-1.html

Всичко това е много точно. 14 юли 1336 година .  Година на мишката,шести месец трети ден, новолуние.

 

Направих проверка по моите сметки за прабългарския календар. (ако речем че е същата системата на летоброене)...

Да, така, е!  Това е годината на мишката. Втори индиктион . Проверих на емулиращия софтуер за новолунието.  Резултати:

Началото на годината се получава на 1336-01-26 .

Шестият месец се пада през юли. (понеже първи месец е февруари).

Сега за пълнолунието - нещата са много интересни и особени.

Седмия месец , тоест новата луна (новолуние, нов месец)  ще започне на 1336-07-17 .

До тук имаме: февруари, март, април, май, юни, юли.  Шестият месец свършва на 17 юли. Новата луна започва на 17 и това вече ще бъде 7-ми месец.

Значи оказва се че датата е в 6 месец, но не след новолуние , а преди да дойде следващото новолуние за 7-ми месец.

Вижда се леката неточност, което би могло да е резултат от някакъв превод.

Иначе астрономически данните съвпадат напълно .  Ако тази информация за календара на Аланите е надеждна, то аланите и прабългарите би трябвало да са ползвали един и същ календар.

 

Правилната формулировка би трябвало да е такава:

14 юли 1336 година .  Година на мишката, шести месец трети ден преди новолуние .

 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, tantin said:

Цитирам от публикация на Живко Войников:

image.png.226c33b3d2215a76b65517652a32dd43.png

http://www.bulgaria-is-alive.com/kalendar-1.html

Всичко това е много точно. 14 юли 1336 година .  Година на мишката,шести месец трети ден, новолуние.

 

Направих проверка по моите сметки за прабългарския календар. (ако речем че е същата системата на летоброене)...

Да, така, е!  Това е годината на мишката. Втори индиктион . Проверих на емулиращия софтуер за новолунието.  Резултати:

Началото на годината се получава на 1336-01-26 .

Шестият месец се пада през юли. (понеже първи месец е февруари).

Сега за пълнолунието - нещата са много интересни и особени.

Седмия месец , тоест новата луна (новолуние, нов месец)  ще започне на 1336-07-17 .

До тук имаме: февруари, март, април, май, юни, юли.  Шестият месец свършва на 17 юли. Новата луна започва на 17 и това вече ще бъде 7-ми месец.

Значи оказва се че датата е в 6 месец, но не след новолуние , а преди да дойде следващото новолуние за 7-ми месец.

Вижда се леката неточност, което би могло да е резултат от някакъв превод.

Иначе астрономически данните съвпадат напълно .  Ако тази информация за календара на Аланите е надеждна, то аланите и прабългарите би трябвало да са ползвали един и същ календар.

 

Правилната формулировка би трябвало да е такава:

14 юли 1336 година .  Година на мишката, шести месец трети ден преди новолуние .

 

 Ако може, няколко уточняващи въпроса. Изчисленията на датите които си направил, на база на Юлиански календар ли са, или на Грегориански? За фазите на луната също - на база на кой календар са? И най-важното за да сме сигурни че календарите на Алани и Прабългари са идентични - година на Мишката, шести месец ли пише в писмото, или Сомортутом (ако продължаваш да твърдиш че Тутом е шести месец. Но можеш и да си избереш и друг месец за пример).

П.П. И защо си мислиш че откриваш "топлата вода"?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Янков said:

Ако може, няколко уточняващи въпроса. Изчисленията на датите които си направил, на база на Юлиански календар ли са, или на Грегориански? За фазите на луната също - на база на кой календар са? И най-важното за да сме сигурни че календарите на Алани и Прабългари са идентични - година на Мишката, шести месец ли пише в писмото, или Сомортутом (ако продължаваш да твърдиш че Тутом е шести месец. Но можеш и да си избереш и друг месец за пример).

П.П. И защо си мислиш че откриваш "топлата вода"?

Ето писмото от сайта, така както е цитирано от Живко Войников:

image.thumb.png.2e14f4140af7ba112b6ec11f672d0023.png

достъпно е тук:

http://www.darial-online.ru/2000_4/gagloiti.shtml

Забележи че в руския превод  е дадено на 3-ий день новолуния.

По моите сметки излиза на 3-ти ден до новолунието, преди следващото новолуние. Датата е така, както е зададена тук в писмото. Не съм проверявал как би се отразило това ако се коригира тази дата според юлиански/грегориански стил.

 

Доколкото разбирам - през 1336 година аланите или татарите пращат някакви посланници до папата и съответно изпращат писмо до папата.  В началото на писмото е указана датата:

Цитирай

Според юлианския календар, то е датирано на 14 юли 1336 г., наред с това стои и друга датировка – „година на мишката, шести месец, трети ден, новолуние”. /ЮГ-А/

Живко Войников казва че тази дата е по юлианския календар. Не знам как това се съотнася спрямо сегашния календар.  Аз правя моите сметки само по сегашния календар, понеже така за зададени в софтура за емулация на звездното небе.  

Ако искаш да изчисля по юлианския календар - ще ми трябва датата, преобразувана към сегашния ни календар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Новолунието и другите събития ги проверявам по този софтуер , който е емулатор на звездното небе:

https://stellarium-web.org/

Задава се датата , мястото, часа и ти си избираш посоките с разни други настройки. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Янков said:

П.П. И защо си мислиш че откриваш "топлата вода"?

Ето как изглеждат нещата с корекцията по Юлианския календар:

Calendar Date   Day 
Julian July 14, 1336 AD Sun
Gregorian July 22, 1336 AD Sun
 
За преобразуване на датите ползвах готов софтурер: https://keisan.casio.com/exec/system/1227757509
Сега ясно ни е че новолунието се е случило някъде между тези 2 дати.
Моят астрономически софтуер не ми дава абсолютно точната дата за да видя кога е започнало новолунието. Аз го правя на око . Може да е 17, може да е 18, може и да е на 19  юли.  Луната става невидима през този период.  Ако затъмнението/ новолунието са на 18-19 юли, то виждаш че в тоя случай 14 юли по стар стил се оказва 22 юли по новия стил.
Обаче това е кой месец под ред?   Това се пада в 7-я месец.
Но явно че те са го изчислили така:  6 месеца + 3 дена от новия, 7-ми месец.
 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, tantin said:

Ето как изглеждат нещата с корекцията по Юлианския календар:

Calendar Date   Day 
Julian July 14, 1336 AD Sun
Gregorian July 22, 1336 AD Sun
 
За преобразуване на датите ползвах готов софтурер: https://keisan.casio.com/exec/system/1227757509
Сега ясно ни е че новолунието се е случило някъде между тези 2 дати.
Моят астрономически софтуер не ми дава абсолютно точната дата за да видя кога е започнало новолунието. Аз го правя на око . Може да е 17, може да е 18, може и да е на 19  юли.  Луната става невидима през този период.  Ако затъмнението/ новолунието са на 18-19 юли, то виждаш че в тоя случай 14 юли по стар стил се оказва 22 юли по новия стил.
Обаче това е кой месец под ред?   Това се пада в 7-я месец.
Но явно че те са го изчислили така:  6 месеца + 3 дена от новия, 7-ми месец.

 Пак препускаш напред без да се замислиш. Не случайно те попитах и кой календар ползваш при уточняване фазите на луната. След като 14 юли е трети ден от новолунието по Юлиански календар, то 22 юли ще бъде 3 ден (новолуние на 19 юли) от новолунието по Грегориански календар. Т.е. няма "лека неточност" в превода както ти предполагаш.

 Но по принцип това не доказва нищо. Годината на Мишката ще си година на Мишката ако два календара използват дванадесет годишен животински цикъл. Но това по никакъв начин не може да ни даде сведение, че тези два календара използват една и съща календарна система. Единият може да е слънчев, а другият лунно-слънчев, но няма база за сравнение. И точно затова поисках да кажеш какво е пишело в оригинала на писмото. Ако вместо година на Мишката, шести месец е пишело Сомор Тутом/Алем/Твирем и т.н., то това е доказателство че двата календара са идентични. Ако ги няма тези термини, то тогава имаме само едно голо и необосновано предположение.

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За животинският календар , (тоест обозначението на годините) до голяма степен сме сигурни че това е еднаква система.

Сега по отношение месеците:  номерирането на месеците в тюркските езици или поне в тези, дето ползват номерация е последователно. Виждаме че и в аланския календар последователността на месеците е нарастваща, последователна.

Можем да очакваме такава номерация и в прабългарския календар.

Тълкуванията и трудностите ни идват не толкова от календара, колкото от използването му и интерпретацията на събитията.

Примерно: 300 г на Авитохола - може да е първото царство.

150 г на Ирник - някакво междинно царство/ властване, съюз.

Годините на Кубрат и Аспарух приличат да са повече години на продължителност на живота им.

Нека напомним тука, че тюрките дават най-много 40 години време на властване на владетелите си. После ги убивали.

Ако някой се възцари на 21 г. To 61 години означава че си е изкарал пълния мандат на властване.

Дотук с тълкуването по първата част.

Втората част е не по-малко неясна. Зачертавания, преписвания, липсваш ред или липсващо име.

Във втората част липсват тези раздути цифри, броят на летата са най-вероятно брой  години на властване.  Годината на възкачване по моя преценка е дадена като символа на годината (животното) + месеца, който е указан като число.

По аналогия с други тюркски езици месеца би трябвало да е нарастващ, започващ от 1 през февруари.

Ако този календар се ползва и от Аланите, то това е още 1 аргумент в подкрепа на използването на календара им в Старата Велика България на Кубрат. Това е просто задължително предвид записаните дати за Кубрат, Баян и Гостун.

Като имаме предвид и предишните събития: а именно Ирник и Авитохол - следва да очакваме използването на този календар и по времето на Атила.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, tantin said:

Цитирам от публикация на Живко Войников:

image.png.226c33b3d2215a76b65517652a32dd43.png

http://www.bulgaria-is-alive.com/kalendar-1.html

Всичко това е много точно. 14 юли 1336 година .  Година на мишката,шести месец трети ден, новолуние.

 

Направих проверка по моите сметки за прабългарския календар. (ако речем че е същата системата на летоброене)...

Да, така, е!  Това е годината на мишката. Втори индиктион . Проверих на емулиращия софтуер за новолунието.  Резултати:

Началото на годината се получава на 1336-01-26 .

Шестият месец се пада през юли. (понеже първи месец е февруари).

Сега за пълнолунието - нещата са много интересни и особени.

Седмия месец , тоест новата луна (новолуние, нов месец)  ще започне на 1336-07-17 .

До тук имаме: февруари, март, април, май, юни, юли.  Шестият месец свършва на 17 юли. Новата луна започва на 17 и това вече ще бъде 7-ми месец.

Значи оказва се че датата е в 6 месец, но не след новолуние , а преди да дойде следващото новолуние за 7-ми месец.

Вижда се леката неточност, което би могло да е резултат от някакъв превод.

Иначе астрономически данните съвпадат напълно .  Ако тази информация за календара на Аланите е надеждна, то аланите и прабългарите би трябвало да са ползвали един и същ календар.

 

Правилната формулировка би трябвало да е такава:

14 юли 1336 година .  Година на мишката, шести месец трети ден преди новолуние .

 

Войников вероятно ни подвежда с това сведение за животинска датировката при аланите. Като се проследи  източника на Войников с линка който той дава, или т.н. Аланика, се вижда, че освен споменатата датировка същата датировка е спомената още веднъж малко преди това. Сведенията са свързани с някакво пътуване на някакъв папски легат до Китай, тоест до столицата на монголо-татарската империя. Делегата явно е взел писма от аланските царе до папата. Аланите по това време са подчинени на татарите, като в текста се говори за това, че аланите са подчинени и как без тяхна помощ татарите нямало да постигнат победите си. 

Тоест това "Дано в Камбалеке в Год Крысы, в 6-й месяц на 3-й день новолуния.", което е обявено за аланска датировка е по-скоро датировка по татаро-монголския календар, който явно е директно копие на китайския календар, тъй като по това време през 14 век монголите владеят Китай. 

Нищо общо нямат тези датировки и прабългарския календар от 7-10 век. Двата календара имат далечен общ произход, но аланите най-вероятно не са го ползвали преди появата на татарите в Европа през 13 век. 

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Янков said:

 Пак препускаш напред без да се замислиш. Не случайно те попитах и кой календар ползваш при уточняване фазите на луната. След като 14 юли е трети ден от новолунието по Юлиански календар, то 22 юли ще бъде 3 ден (новолуние на 19 юли) от новолунието по Грегориански календар. Т.е. няма "лека неточност" в превода както ти предполагаш.

 Но по принцип това не доказва нищо. Годината на Мишката ще си година на Мишката ако два календара използват дванадесет годишен животински цикъл. Но това по никакъв начин не може да ни даде сведение, че тези два календара използват една и съща календарна система. Единият може да е слънчев, а другият лунно-слънчев, но няма база за сравнение. И точно затова поисках да кажеш какво е пишело в оригинала на писмото. Ако вместо година на Мишката, шести месец е пишело Сомор Тутом/Алем/Твирем и т.н., то това е доказателство че двата календара са идентични. Ако ги няма тези термини, то тогава имаме само едно голо и необосновано предположение.

Пише "Scripta in Cambalec in anno Rati, mense sexto, tertia die lunationis" и както вече е казал makebulgar, това е писано в Пекин. Сиреч, няма никакво отношение към темата, а на ЖВ просто за пореден път не може да се вярва.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, makebulgar said:

Тоест това "Дано в Камбалеке в Год Крысы, в 6-й месяц на 3-й день новолуния.", което е обявено за аланска датировка е по-скоро датировка по татаро-монголския календар, който явно е директно копие на китайския календар, тъй като по това време през 14 век монголите владеят Китай. 

Нищо общо нямат тези датировки и прабългарския календар от 7-10 век. Двата календара имат далечен общ произход, но аланите най-вероятно не са го ползвали преди появата на татарите в Европа през 13 век. 

Чакай сега ! Тук аз те изхващах в лъженаучност. Хем твърдиш че татаро-монголския календар бил директно копие на китайския, хем сам виждаш че ги няма стихиите, металите, цветовете и прочие атрибути.  Нали уж искаше китайския календар да  бъде 60 годишен?

Как така аланския календар стана опростена версия на Китайския ? При това татаро монголите едва ли са много във връзка с китайците по него време.  Последното сериозно китайско присъствие по онези земи е свързано с Хакасия, когато генерал Ли управлява от името на Хуните и има изграден китайски дворец там,  по-скоро в Тува.

Не може така - хем искаш аз да ти доказвам че прабългарският бил 60-годишен календар. Хем ти наготово приемаш че аланския бил "китайска заемка".  Аз пък ти казвам че това си е алански календар, идентичен с прабългарския и че същият вероятно е ползван и от волжските българи, но при приемане на исляма волжските българи изцяло минават на арабския календар, с изключение обаче на цифрите.   Датите , числата при тях са близки по звучене до прабългарските. 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Чакай сега ! Тук аз те изхващах в лъженаучност. Хем твърдиш че татаро-монголския календар бил директно копие на китайския, хем сам виждаш че ги няма стихиите, металите, цветовете и прочие атрибути.  Нали уж искаше китайския календар да  бъде 60 годишен?

Как така аланския календар стана опростена версия на Китайския ? При това татаро монголите едва ли са много във връзка с китайците по него време.  Последното сериозно китайско присъствие по онези земи е свързано с Хакасия, когато генерал Ли управлява от името на Хуните и има изграден китайски дворец там,  по-скоро в Тува.

Не може така - хем искаш аз да ти доказвам че прабългарският бил 60-годишен календар. Хем ти наготово приемаш че аланския бил "китайска заемка".  Аз пък ти казвам че това си е алански календар, идентичен с прабългарския и че същият вероятно е ползван и от волжските българи, но при приемане на исляма волжските българи изцяло минават на арабския календар, с изключение обаче на цифрите.   Датите , числата при тях са близки по звучене до прабългарските. 

 

Тантине, ти първо се опитай да не влизаш в глухи коловози с подобни сметки направени без мисъл. Губиш си времето само и зафлудваш темите с безсмислици и с упражненията си по смятане. 

Тюрките и татаро-монголите използват само 12-годишния цикъл, тъй като е по-прост за използване. Явно са били по-прости и не са успели да схванат 60-годишния цикъл. Тюрките използват китайската дума за дракона, тоест заели са го от Китай, но в непълен вид. Монголите пък като завладяват Тибет закарват техния вариант на този календар в Тибет и там известно време  използват два варианта на календара. Българския календар от друга страна е 60-годишен и има причини да се приеме, че е бил по-ранен от китайския. Но не е сигурно дали е стигнал точно с българите до Европа. Може носителя да е друг. Може би тюркския хаганат е замесен или аварите, или пък българите са го заели още в Централна Азия в контактна среда в която е имало алтайци. Факт е, че сред названията на животните има и такива използвани от тюрките, но има и скитки, а повечето не са нито тюркски, нито скитски. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, sir said:

Пише "Scripta in Cambalec in anno Rati, mense sexto, tertia die lunationis" и както вече е казал makebulgar, това е писано в Пекин. Сиреч, няма никакво отношение към темата, а на ЖВ просто за пореден път не може да се вярва.

 

Преди 29 минути, makebulgar said:

Сведенията са свързани с някакво пътуване на някакъв папски легат до Китай, тоест до столицата на монголо-татарската империя. Делегата явно е взел писма от аланските царе до папата.

Добре де,  съгласен съм че по справките при търсене "Камбалекъ"  го дават че е столицата на Китай - Пекин...

Ами тогава защо това писмо започва като Писмо на аланските Князе?  Къде е Алания и къде е Пекин, Китай? 

В цялото това упражнение зачертваме Аланите и директно приравняваме прабългарския календар към Китайския ? Няма лошо и в този вариант.  Въпреки че аз съм склонен да продължим търсенето на аланите в тази схема.

Излиза че Аланските владетели са пратили писмото по посланника, който е на път за Пекин,  в Пекин някой се сетил да му удари пощенското клеймо с датата. И после на обратно след 2 години път писмото стигнало благополучно до папата.   Това си е достойна история да и се посвети по-специално проучване.

 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, makebulgar said:

Тантине, ти първо се опитай да не влизаш в глухи коловози с подобни сметки направени без мисъл. Губиш си времето само и зафлудваш темите с безсмислици и с упражненията си по смятане. 

Ти си ми приятел и не ти се сърдя , дори да пишеш че моите математически или астрономически упражнения по смятане били направени без "мисъл" . Остава да дадеш твоя дефиниция за това що е това "мисъл" . Навремето имаше едни директиви от партията: всичко, дето не е по директивите беше без мисъл и буржоазно..  Партията беше критерии за "мисъл".

Преди 5 минути, makebulgar said:

Тюрките и татаро-монголите използват само 12-годишния цикъл, тъй като е по-прост за използване.

Явно са били по-прости и не са успели да схванат 60-годишния цикъл.

Тюрките използват китайската дума за дракона, тоест заели са го от Китай, но в непълен вид.

12-тичната система на броене не е никак лесна.  Добре че не са минали и на 16-тична система, иначе сега щяхме директно да си говорим с компютрите в 16-тичен код.   Майтапа настрана - аз досега не съм гледал откъм астрономическата страна. Досега тези календарни системи с 19-годишни, и 60-годишни цикли, с някакви сложни остатъци винаги са ми били доста сложни.  Не че това е проблем откъм математика.  Проблемно е че не се вписват тия числа по никакъв начин с ежедневието. Примерно на 4 години - 1 високосна година е разбираемо.  Ама на 19 години какво става с луната?   А на 60 години какво специално се случва?  Това си е периода на цял човешки живот.  Едва ли някой земен човек е преживял 2 такива периода. 

Тези упражнения всеки сам решава дали да ги прави или да ги прескочи.. Ако има кой да ти ги обясни по лесен и разбираем начин - може да бъде разбрано евентуално от всеки - включително и от простите овчари и номади от степите... А последние имат премного време да наблюдават небето и звездите.  Едва ли са имали кой знае какви други интелектуални занимания.  Времето им не е било претоварено както днес. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, tantin said:

Ти си ми приятел и не ти се сърдя , дори да пишеш че моите математически или астрономически упражнения по смятане били направени без "мисъл" . Остава да дадеш твоя дефиниция за това що е това "мисъл" . Навремето имаше едни директиви от партията: всичко, дето не е по директивите беше без мисъл и буржоазно..  Партията беше критерии за "мисъл".

В случая това "мисъл" означава научен метод. Не използваш научния метод, не проверяваш източниците, не анализираш правилно поради непроверени източници и слаба база от информация. 

Преди 8 минути, tantin said:

12-тичната система на броене не е никак лесна. 

И 12-годишната и 60-годишната система са много лесни... стига да познаваш движението на Слънцето, Юпитер и Сатурн. 

Юпитер = 12 Слънца

2 Сатурна = 5 Юпитера = 60 Слънца

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За тези, които може и да се заблудят от някои писания тук, все пак да поясним за какво става въпрос и да приключваме с това безсмислено отклонение.

Съвсем накратко. Тези алани са на служба при монголите в Китай, те си се намират в Китай, християни са и според източниците са 30 хиляди души. Противно на някои писания тук, монголите по това време не само са във връзка с китайците, ами и направо си управляват Китай, включително с помощта на аланските наемници, и тяхната столица е Пекин (Камбалек ~ Ханбалък, т.е. градът на хана). Монголското управление е известно като династията Юан. Цялата история около това писмо е свързана със смъртта на брат Йоан от Монте Корвино, архиепископ на Камбалек. Съответно това, което в крайна сметка искат аланите, е папата да им изпрати негов заместник. А въпросното писмо стига до папата не по някакви мистериозни пътища, а е занесено от официална делегация на императора на Китай, монгола Тогон Темур, затова и на него седи официална датировка по монголския календар. Туй то. Няма никаква имагинерна "Алания", нито пък алански календар, а още по-малко молби за помощ срещу някакви мюсюлмани - всичко това са някакви съчинителства.

  • Харесва ми! 3
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубавото в случая с писмото от Пекин е че то ни дава много точна връзка с европейското летоброене.

Вижда се че китайското летоброене е съвсем надеждно, поне до 1336г. 

При китайската система от лунно-слънчево отчитане вероятността за грешки е минимална. Годината не може да бъде сбъркана.

Но е възможно теоретически да се получи разминаване с около 1 месец. 

Китайската система се само- коригира на следващата година, понеже броят на месеците при китайците не е твърдо установен. Може да са 12, може 13.

За да започне новата година трябва слънцето да е излязло от съзвездието козирог. По време на този период: 21 януари 21 февруари се гледа кога ще е новолунието и това е начало на новата година.

Проверката ни с писмото от Пекин показва че този принцип е спазен при отброяване на годината, месеца и деня.

Колко такива събития се съвпадат при прабългарския календар?

1. Чаталарски надпис.

2. Покръстването на Борис.

3. Събитията около Телец, Сабин и Умор 765г.

По време на основаване на ПБД разликата в дните между юлиански и грегориански календар е 3 дена.

А в края на събитията от именника тази разлика е 4 дена. Това също трябва да се има в предвид.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубавото в случая с писмото от Пекин е че то ни дава много точна връзка с европейското летоброене.

Вижда се че китайското летоброене е съвсем надеждно, поне до 1336г. 

При китайската система от лунно-слънчево отчитане вероятността за грешки е минимална. Годината не може да бъде сбъркана.

Но е възможно теоретически да се получи разминаване с около 1 месец. 

Китайската система се само- коригира на следващата година, понеже броят на месеците при китайците не е твърдо установен. Може да са 12, може 13.

За да започне новата година трябва слънцето да е излязло от съзвездието козирог. По време на този период: 21 януари 21 февруари се гледа кога ще е новолунието и това е начало на новата година.

Проверката ни с писмото от Пекин показва че този принцип е спазен при отброяване на годината, месеца и деня.

Колко такива събития се съвпадат при прабългарския календар?

1. Чаталарски надпис.

2. Покръстването на Борис.

3. Събитията около Телец, Сабин и Умор 765г.

По време на основаване на ПБД разликата в дните между юлиански и грегориански календар е 3 дена.

А в края на събитията от именника тази разлика е 4 дена. Това също трябва да се има в предвид.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, tantin said:

Хубавото в случая с писмото от Пекин е че то ни дава много точна връзка с европейското летоброене.

Вижда се че китайското летоброене е съвсем надеждно, поне до 1336г. 

При китайската система от лунно-слънчево отчитане вероятността за грешки е минимална. Годината не може да бъде сбъркана.

Но е възможно теоретически да се получи разминаване с около 1 месец. 

Китайската система се само- коригира на следващата година, понеже броят на месеците при китайците не е твърдо установен. Може да са 12, може 13.

За да започне новата година трябва слънцето да е излязло от съзвездието козирог. По време на този период: 21 януари 21 февруари се гледа кога ще е новолунието и това е начало на новата година.

Проверката ни с писмото от Пекин показва че този принцип е спазен при отброяване на годината, месеца и деня.

Колко такива събития се съвпадат при прабългарския календар?

1. Чаталарски надпис.

2. Покръстването на Борис.

3. Събитията около Телец, Сабин и Умор 765г.

По време на основаване на ПБД разликата в дните между юлиански и грегориански календар е 3 дена.

А в края на събитията от именника тази разлика е 4 дена. Това също трябва да се има в предвид.

 

 МММ........ Не.

 Не схващаш проблема. По същество 12 годишен цикличен календар и годишен календар са нещо съвсем различно. Можеш да ползваш концепцията за 12 годишен цикличен календар при всички останали календарни системи. Нищо не пречи годината да е слънчева или лунно-слънчева. Доколкото двете са равни през определен цикъл, пак ще имаш съвпадение в животинските цикли. Корекцията между двете системи е толкова минимална, че е далеч под грешката която можем да изведем от историческите данни. Иначе казано, година Сигор при Омуртаг, ще си е година Сигор независимо дали ползваш слънчева или лунно-слънчева година. Двете неща са съвсем различни. И нищо не се доказва.

 Отделно от това:

 - Покръстването на Борис. Точната дата явно се знае само от теб и група руски учени, пишещи лабораторните си хроники.

 - Телец през 765 година е покойник от две години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай
година индиктион  пр. година знак Начало на годината месец                  
765 4 dragon snake 30 януари тоутѡм 4 Умор 40 дни. Родът му Укил, а [годината] му дилом тутом.      
760 14 прасе mouse 27 Януари алтемь Телец 3 години. Родът му Угаин, а годината му сомор алтем. И този заради друг.
754 8 snake horse Фев.01 Горалемь Винех 7 години. Родът му Укил, а годината му имен шегор алем.    
737 6 mouse ox Фев 08 твиремь 9 Кормисош 17 години. Родът му Вокил, а годината му шегор твирем. Този княз измени рода Дулов, тоест Вихтун.
721 5 monkey rooster Фев.05 тохалтом Севар 15 години. Родът му Дуло, а годината му тох алтом.      
715 14 tiger rabbit Фев.13 дваншехтем 8 (неизвестен княз) 28 години. Родът му Дуло, а годината му дван шехтем   (Вероятно Кормесий)
698 12 rooster dog Януари 21 текучитем 7 Тервел 21 години. Родът му Дуло, а неговата година теку читем.    
668 12 rabbit dragon Януари 22 алем Исперих княз 61 години. Родът му Дуло, а годината му верени алем.    
665 9 mouse ox Ян.25 вемь/вечем 3 Безмер 3 години. А родът на този Дуло, а годината му шегор вечем.    
629 3 mouse ox Фев.02 вечемь 3 Курт 60 години държа. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.    
627 1 dog pig Ян.26 втиремь 9 Гостун, наместникът бидейки, 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.

Тук в тази таблица ви давам началото на годината . Обяснителни бележки:

Година 765: ( по европейското летоброене) първият месец януари се води все още от предходната година на китайците - дракон.

Китайската нова година започва през февруари и е годината на змията - дилом. Началото на годината през 765 година е на 30 януари. Месеца на възкачване на Умор според именника е тоутѡм или 4-ти.

Алем - алтем е най-вероятно 6-ти.  Но да се има предвид че съществува и 13-ти месец, който според обясненията се именувал с името на предходния месец. Не е изключено прабългарите да са имали свое наименование за 13-тия си месец.  При избора на годината за Кубрат и Аспарух съм се насочвал от това да има най-добър синхрон с предишните владетели. Максимална продължителност на управление - 40 години. Възраст за встъпване - не по-рано от 18 години.  Указаните години за Аспарух и Кубрат са най-вероятно тяхната продължителност на живот.

За други владетели имам предположение че броят на годините им е даден като времето от навършване на 18 или 20 години до момента на тяхното сваляне от престола.  Престолонаследниците са предварително известни. При навършване на 18 годишна възраст те официално влизат във някакви функции и започват да отброяват тяхното летоброене.  Ако са по-малки от 18 годишни при смърт на царя - на тяхно място слагат наместник до навършване на пълнолетие.  За това се получават препокриване на някои години.  Има и други възможни обяснения за неточностите и разминаванията. 

ПП.  Относно указаното число за индиктион:  индиктион с номер 4 ще започне на 1 Септември 765 г. , което е обаче по стария стил:

Calendar    Date        Day
Julian    Sep 01, 765    AD    Sun
Gregorian    Sep 05, 765    AD    Sun

Реално Индиктион 4 е започнал на 5 Септември 765г.  по сегашното летоброене и е свършил на 4 Септември 766 година. 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Янков said:

- Телец през 765 година е покойник от две години.

Телец се възкачва в годината на мишката 760, месец 6-ти, приблизително юли. Време на управление - 3 години. Следователно смъртта му е около 763-та година, както и ти казваш. 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

image.thumb.png.e3c597da393df3e2c7990948c50260a8.png

През 765-та година е все още Индиктион 3-ти.  Включително до 4-ти Септември 765 година - това е все още индитион трети. Едва на 5 септември 765-та година започва 4-тия индиктион.

Виждате че годината на Умор - годината на змията съответства на гръцкото летоброене. При това точността на засичане тук е дори в рамките на няколко месеца , можем да кажем с точност до 2 месеца. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още по-интересно е това засичане при събитията около смъртта на Телец и възкачването на Сабин. 

Телец, както казахме е убит през  763-та година .  Това е края на индиктион 1 ви и началото на индиктион 2-ри. Не знаем точно през кой месец това е станало, но при всички случаи е доста преди началото на Септември. 

image.thumb.png.8bb4e57637981a5b28455e7f6e0de447.png

image.thumb.png.ee9fdd5477951df165ff959e137739fe.png

 

Можем  да определим  годината на Сабин:  първите 7 месеца на Барс/ тигър/. (763) - индикт първи. 

2-години по-късно през индикт 3-ти  започва войната предизвикана заради свалянето на Умор.  Тази война започва през Индикт 3-ти и продължава до следващата година през индикт 4-ти.

Тоест по време на тези бурни и бързо-развиващи се събития около последните владетели в именника имаме достатъчно много събития за сверяване и съпоставка на календарните събития. 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...