Отиди на
Форум "Наука"

60 ГОДИШЕН ЦИКЛОВ "ПРА"БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР


Recommended Posts

  • Мнения 464
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 6 часа, Янков said:

Не знам защо ти трябваше да ми съсипваш нервната система по този начин?🤣

Резултатите:

Без корекции във втората част не става.

С корекции обаче:

Дребните проблеми – Севар 4 години. Обаче при метода на закръгляне, който използваме е възможно да са 5, така че минава.

Тервел става 20 години ( пак минава), но годината му Текучитемтвирем. Годините на Аспарух не излизат (както винаги), а покръстването е неизвестно.

ПроблемЪТ ( с главно П и ЪТ накрая) – Дван Шехтем не излиза никак. Ама абсолютно никак. Пробвах разни екзотични варианти, нищо не може да помогне.

Интересното – Аспарух се „залепи” за 680 г. Алтем и Алтом стават един термин. Имаме нов владетел, който променя цялата система ( кръстих го Кормесий трети, заради Алберих)

Така че в прав текст – за първи път в тази тема, публикувам изчисление, което да ме заинтригува лично. Предстои да си поиграя още с него във вариант месеци.

ЮЛИАНСКА ГОДИНА

 

БЪЛГАРСКА ГОДИНА

 

ИМЕ НА ЦИКЛОВА ГОДИНА

 

ИМЕ НА 10 ГОД. ЦИКЪЛ

 

БЪЛГАРСКО ИМЕ НА ЦИКЛОВА ГОДИНА

 

ИМЕ НА ВЛАДЕТЕЛ

 

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ

 

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ СПОРЕД ИМЕННИКА

 

165

 

1

 

ЗМИЯ

 

ТВИРЕМ

 

ДИЛОМ

 

АВИТОХОЛ

 

300

 

300

 

465

 

301

 

ЗМИЯ

 

ТВИРЕМ

 

ДИЛОМ

 

ИРНИК

 

150

 

150

 

615

 

451

 

ПРАСЕ

 

ТВИРЕМ

 

ДОХС

 

ГОСТУН

 

2

 

2

 

617

 

453

 

ВОЛ

 

ВЕЧЕМ

 

ШЕГОР

 

КУРТ

 

60

 

60

 

677

 

513

 

ВОЛ

 

ВЕЧЕМ

 

ШЕГОР

 

БЕЗМЕР

 

3

 

3

 

680

 

516

 

ДРАКОН

 

АЛЕМ

 

ВЕРЕНИ

 

АСПАРУХ

 

15

 

61

 

695

 

531

 

ОВЕН

 

ТВИРЕМ

 

ТЕКУЧИТЕМ

 

ТЕРВЕЛ

 

20

 

21

 

715

 

551

 

ЗАЕК

 

ТВИРЕМ

 

ДВАН

 

КОРМЕСИЙ 1

 

 

 

28

 

721

 

557

 

КОКОШКА

 

АЛТЕМ

 

ТОХ

 

СЕВАР

 

4

 

5

 

725

 

561

 

ВОЛ

 

ТВИРЕМ

 

ШЕГОР

 

КОРМИСОШ

 

17

 

17

 

742

 

578

 

КОН

 

НЕИЗВЕСТНА

 

ИМЕН

 

ВИНЕХ

 

7

 

7

 

749

 

585

 

ВОЛ

 

АЛЕМ

 

ШЕГОР

 

КОРМЕСИЙ 3

 

11

 

 

 

760

 

596

 

МИШКА

 

АЛТЕМ

 

СОМОР

 

ТЕЛЕЦ

 

3

 

3

 

765

 

601

 

ЗМИЯ

 

ТУТОМ

 

ДИЛОМ

 

УМОР

 

 

 

 

 

821

 

657

 

ВОЛ

 

ЕЛЕМ

 

ШЕГОР

 

ОМУРТАГ

 

 

 

 

 

 

 

Телец е 5.

А как точно въртиш циклите?

При мен на 12 се получава това:

608 реални р.Кубрат 60 г държал      
627 3 Гостун 2 докс твирем
630 36 Курт 60 шегор вечем
639   р.Аспарух 61 живял    
666 3 Безмер 3 шегор вечем
669 31 Аспарух 61 верени алем
700 19 Тервел 21 теку читем
719 4 Неизв. Кормесий 28 дван шехтем
723 15 Севар 15 тох  алтом
738 17 Кормисош 16 шегор  твирем
754 7 Винех 7 имен шегор  алем
761 3 Телец 3 сомор  алтем
764 40 Умор 40 дни дилом туто..м
822   мост   шегор елем
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, miroki said:

Телец е 5.

А как точно въртиш циклите?

При мен на 12 се получава това:

608 реални р.Кубрат 60 г държал      
627 3 Гостун 2 докс твирем
630 36 Курт 60 шегор вечем
639   р.Аспарух 61 живял    
666 3 Безмер 3 шегор вечем
669 31 Аспарух 61 верени алем
700 19 Тервел 21 теку читем
719 4 Неизв. Кормесий 28 дван шехтем
723 15 Севар 15 тох  алтом
738 17 Кормисош 16 шегор  твирем
754 7 Винех 7 имен шегор  алем
761 3 Телец 3 сомор  алтем
764 40 Умор 40 дни дилом туто..м
822   мост   шегор елем

Телец е 3 год. Пропускаш управлението на Сабин и евентуалното управление на Паган, които не са включени в Именника. Аз не ги пускам в таблиците, затова се получава тази разлика от две години между Телец и Умор.

Не разбирам как получаваш тези години. Пусни повече подробности на лични, да не зацапваме излишно темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Янков said:

Не знам защо ти трябваше да ми съсипваш нервната система по този начин?

Резултатите:

Без корекции във втората част не става.

С корекции обаче:

Дребните проблеми – Севар 4 години. Обаче при метода на закръгляне, който използваме е възможно да са 5, така че минава.

Тервел става 20 години ( пак минава), но годината му Текучитемтвирем. Годините на Аспарух не излизат (както винаги), а покръстването е неизвестно.

ПроблемЪТ ( с главно П и ЪТ накрая) – Дван Шехтем не излиза никак. Ама абсолютно никак. Пробвах разни екзотични варианти, нищо не може да помогне.

Интересното – Аспарух се „залепи” за 680 г. Алтем и Алтом стават един термин. Имаме нов владетел, който променя цялата система ( кръстих го Кормесий трети, заради Алберих)

Така че в прав текст – за първи път в тази тема, публикувам изчисление, което да ме заинтригува лично. Предстои да си поиграя още с него във вариант месеци.

Хаха, не е нарочно. Съмнението ми е по лингвистични причини. Просто не виждам вариант за съществуването на такава дума "именшегор". Знам, че много си я обичат и Макето, и много други изследователи, но аз принципно изпитвам сериозно недоверие към всичко, писано от Прицак. В случая пък направо ми се струват някакви пълни измислици, но хайде няма да зацапвам темата излишно.

Идеята е, че "имен" като дума или част от дума за кон пасва много добре на сроковете, посочени за Кормисош и Винех. Кон между два вола (шегор твирем за Кормисош и шегор алем за новия неизвестен) дава точно 17 и 7 години, колкото са в Именника. Но както и друг съфорумник обърна внимание, тези допълнителни 11 години са поредният тежък проблем. Т.е. тази постановка решава едни проблеми, но забърква други. Тъй че не държа особено на нея. Както казах, главно по лингвистични причини ми е съмнението.

От всичко, което си писал като проблеми, и на мен това коригиране на дваншехтем хич не ми се нрави.

p.s. И още нещо. Понеже получаваме шегор алем за този нов владетел, а имаме и сигор елем при Муртаг, ето тука храна за размисъл на Макето и 60-годишните цикли. :)

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Янков said:

Не знам защо ти трябваше да ми съсипваш нервната система по този начин?🤣

Резултатите:

Без корекции във втората част не става.

С корекции обаче:

Дребните проблеми – Севар 4 години. Обаче при метода на закръгляне, който използваме е възможно да са 5, така че минава.

Тервел става 20 години ( пак минава), но годината му Текучитемтвирем. Годините на Аспарух не излизат (както винаги), а покръстването е неизвестно.

ПроблемЪТ ( с главно П и ЪТ накрая) – Дван Шехтем не излиза никак. Ама абсолютно никак. Пробвах разни екзотични варианти, нищо не може да помогне.

Интересното – Аспарух се „залепи” за 680 г. Алтем и Алтом стават един термин. Имаме нов владетел, който променя цялата система ( кръстих го Кормесий трети, заради Алберих)

Така че в прав текст – за първи път в тази тема, публикувам изчисление, което да ме заинтригува лично. Предстои да си поиграя още с него във вариант месеци.

ЮЛИАНСКА ГОДИНА

 

БЪЛГАРСКА ГОДИНА

 

ИМЕ НА ЦИКЛОВА ГОДИНА

 

ИМЕ НА 10 ГОД. ЦИКЪЛ

 

БЪЛГАРСКО ИМЕ НА ЦИКЛОВА ГОДИНА

 

ИМЕ НА ВЛАДЕТЕЛ

 

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ

 

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ СПОРЕД ИМЕННИКА

 

165

 

1

 

ЗМИЯ

 

ТВИРЕМ

 

ДИЛОМ

 

АВИТОХОЛ

 

300

 

300

 

465

 

301

 

ЗМИЯ

 

ТВИРЕМ

 

ДИЛОМ

 

ИРНИК

 

150

 

150

 

615

 

451

 

ПРАСЕ

 

ТВИРЕМ

 

ДОХС

 

ГОСТУН

 

2

 

2

 

617

 

453

 

ВОЛ

 

ВЕЧЕМ

 

ШЕГОР

 

КУРТ

 

60

 

60

 

677

 

513

 

ВОЛ

 

ВЕЧЕМ

 

ШЕГОР

 

БЕЗМЕР

 

3

 

3

 

680

 

516

 

ДРАКОН

 

АЛЕМ

 

ВЕРЕНИ

 

АСПАРУХ

 

15

 

61

 

695

 

531

 

ОВЕН

 

ТВИРЕМ

 

ТЕКУЧИТЕМ

 

ТЕРВЕЛ

 

20

 

21

 

715

 

551

 

ЗАЕК

 

ТВИРЕМ

 

ДВАН

 

КОРМЕСИЙ 1

 

 

 

28

 

721

 

557

 

КОКОШКА

 

АЛТЕМ

 

ТОХ

 

СЕВАР

 

4

 

5

 

725

 

561

 

ВОЛ

 

ТВИРЕМ

 

ШЕГОР

 

КОРМИСОШ

 

17

 

17

 

742

 

578

 

КОН

 

НЕИЗВЕСТНА

 

ИМЕН

 

ВИНЕХ

 

7

 

7

 

749

 

585

 

ВОЛ

 

АЛЕМ

 

ШЕГОР

 

КОРМЕСИЙ 3

 

11

 

 

 

760

 

596

 

МИШКА

 

АЛТЕМ

 

СОМОР

 

ТЕЛЕЦ

 

3

 

3

 

765

 

601

 

ЗМИЯ

 

ТУТОМ

 

ДИЛОМ

 

УМОР

 

 

 

 

 

821

 

657

 

ВОЛ

 

ЕЛЕМ

 

ШЕГОР

 

ОМУРТАГ

 

 

 

 

 

 

 

Авитохол живее 300 години, не управлява толкова. Същото се отнася и за Ирник, Кубрат и Аспарух. А и 165г. не е първа година, а посочва управлението на първия български княз(поне от рода Дуло).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Скептикът said:

Авитохол живее 300 години, не управлява толкова. Същото се отнася и за Ирник, Кубрат и Аспарух. А и 165г. не е първа година, а посочва управлението на първия български княз(поне от рода Дуло).

И за Безмер се отнася същото. На три годинки се гътнало горкото князче. Голяма трагедия.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, sir said:

И за Безмер се отнася същото. На три годинки се гътнало горкото князче. Голяма трагедия.

Безмер толкова управлява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Скептикът said:

Безмер толкова управлява.

Имаме си вече един такъв, дето минава да се изходи по всяка тема във форума. От втори няма нужда. :)

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Няма нищо ново по календара.. Но имам да споделя нещо по отношение на имената на животните при прабългарите и съответствието при кримо-татарските наименования.

image.thumb.png.990303ec4ac9b5f3d13796f4488c155c.png

Съйгъйр  - крава  (обаче  на кримския говор го казват почти като съйхъйр )

тавшан - заек

домуз - прасе  -  Произнасят го гато "ДОМУС"

ечки - коза ( произнасят го като ички)

===

За сравнение: прабългарските имена на същите животни са:

шегор  - ако следваме произношението на кримските татари, то би трябвало това да се прочете като "СИГИР"  или  "СъйГъир" .

дван  -  Д-то е минало в Т, а ш -то някакси се е скрило при тоя запис... Оригиналното произношение при прабългари би трябвало да е нещо от рода на Д(а)ВшАН - ДВшАН

дохс..   ако трябва да го реконструираме спрямо кримо -татраското произношение би трябвало да е нещо като  ДОмХ_С  --  преминало в ДОмХ(у)С

ЕТхъ - тук все още не знаем дали това е кучето или козата при прабългарите.. Етхъ   лесно може да се обясни с Ечхъ - Ечки...   Но как е било в действителност при прабългарите можем все още да гадаем .

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, tantin said:

За сравнение: прабългарските имена на същите животни са:

Е то не е много сигурно че това са прабългарските имена на животните. Ако календарът е зает то шегор, дван, докс и останалите са си просто календарни термини и може прабългарите да не са ги разбирали дори че са животни. Паралелно на тях вероятно са използвали съвсем различни названия на животните от собствения си език. 

 

Преди 5 часа, tantin said:

шегор  - ако следваме произношението на кримските татари, то би трябвало това да се прочете като "СИГИР"  или  "СъйГъир" .

дван  -  Д-то е минало в Т, а ш -то някакси се е скрило при тоя запис... Оригиналното произношение при прабългари би трябвало да е нещо от рода на Д(а)ВшАН - ДВшАН

Българското название си е шегор, а в чаталарския надпис е изписано сигор тъй като в гръцкия нямат ш. От тук опитите с изговарянето като съйгъйр или други подобни са спекулацион. 

А дван не е дванш и няма как да го пишем че е давшан. Шъ-то при нас е от втория календарен термин, като при него си имаме точен източен аналог. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

 

А дван не е дванш и няма как да го пишем че е давшан. Шъ-то при нас е от втория календарен термин, като при него си имаме точен източен аналог. 

 Микола дава две тълкувания на израза Дваншехтем - общоприетото за което говориш тук и Дванш - заек, Ехтем - от Еки ( 2 ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, makebulgar said:

Е то не е много сигурно че това са прабългарските имена на животните. Ако календарът е зает то шегор, дван, докс и останалите са си просто календарни термини и може прабългарите да не са ги разбирали дори че са животни. Паралелно на тях вероятно са използвали съвсем различни названия на животните от собствения си език. 

Фактите са, че тези думи (с изключение на сигор-шегор) не са регистрирани никъде извън Именника, ако не броим онзи опит на Аспандиат да открие някои от тях в лични имена от османско време. От тях няма и следа нито в старобългарския, нито в който и да било друг славянски език. Принципно названията на животни са сред по-податливите на заемане думи, което прави съществуващата ситуация още по-странна.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Янков said:

 Микола дава две тълкувания на израза Дваншехтем - общоприетото за което говориш тук и Дванш - заек, Ехтем - от Еки ( 2 ).

Да, но за "дванш" тюрколозите са се усетили, че това "ш" ги отпраща към з-тюркските езици, а не към чувашкия, поради което и никой не разглежда "дванш ехтем" като реална алтернатива на "дван шехтем". :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, sir said:

Фактите са, че тези думи (с изключение на сигор-шегор) не са регистрирани никъде извън Именника, ако не броим онзи опит на Аспандиат да открие някои от тях в лични имена от османско време. От тях няма и следа нито в старобългарския, нито в който и да било друг славянски език. Принципно названията на животни са сред по-податливите на заемане думи, което прави съществуващата ситуация още по-странна.

А някой търсил ли е подобни следи? Или я карат на принципа - който не търси, не намира.

Just now, sir said:

Да, но за "дванш" тюрколозите са се усетили, че това "ш" ги отпраща към з-тюркските езици, а не към чувашкия, поради което и никой не разглежда "дванш ехтем" като реална алтернатива на "дван шехтем". :)

Ами това си е техен проблем. Но е жалко че по подобен начин се решават проблемите.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Янков said:

А някой търсил ли е подобни следи? Или я карат на принципа - който не търси, не намира.

Трубачов има една книга "Происхождение названий домашних животных в славянских языках" (има я в интернет в Трубачев, "Труды по этимологии" - том 3, 2008). В нея, разбира се, не се разглеждат животинки като тигър, заек и т.н., но сред домашните животни (кон, куче, говедо, коза, овца, свиня) няма следа от нашите думи в никой славянски език. От там нататък нямам представа дали някой друг е търсил, но по-скоро едва ли. В старобългарските/старославянските текстове за всички тези животинки си има думи, някъде са до пет-шест (примерно за петел/кокошка), но календарните ги няма. Иначе в старобългарския има някоя и друга дума, която се счита по инерция за "прабългарска", като например твалага (телица) или двалма (коняр; съответно там се търси дума за кон), но те нямат никаква смислена етимология към момента, изключая традиционните Прицакови фантасмагории. Според някои и думата крагуй (ястреб; във всички славянски езици) също била прабългарска. В съвременния български ги знаем - шиле и шаран. За сто години работа - толкоз. :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:
Преди 6 часа, makebulgar said:

Е то не е много сигурно че това са прабългарските имена на животните. Ако календарът е зает то шегор, дван, докс и останалите са си просто календарни термини и може прабългарите да не са ги разбирали дори че са животни. Паралелно на тях вероятно са използвали съвсем различни названия на животните от собствения си език. 

Фактите са, че тези думи (с изключение на сигор-шегор) не са регистрирани никъде извън Именника, ако не броим онзи опит на Аспандиат да открие някои от тях в лични имена от османско време. От тях няма и следа нито в старобългарския, нито в който и да било друг славянски език. Принципно названията на животни са сред по-податливите на заемане думи, което прави съществуващата ситуация още по-странна.

Това е много интересно!
От една страна тези думи са регистрирани. Имаме ги написани , примерно животни -  свързани с месеците.
В същото време оттатък Дунава, на север виждаме че тия наименования на животните се ползват и до днес в леко видоизменен вид.  Кримските татари ги ползват.  Но освен кримски татари - имало е и черните българи, половци, кумани, кипчаки и още множество от тия племена, преминали в този участък и няко останали там за по-продължително.

Значи не е проблем да открием тези думи  - има ги регистрирани малко по-насевер от нас.
Проблема е друг: в разделението на употребата им..

В Крим са се запазили сравнително изолирани групи и при тях е по-вероятно да се е запазило от архаичното изговаряне на тия думи.

( В същото време знаем че Сталин изселва цялото местно население на Крим..  Тотално го подменя с руснаци - пришълци.  Доколко можем да вярваме че тия странствящи кримски татари са запазили елементи от древен език, може да имаме подобни съмнения. Отдeлно процесите и войните през 17- 19 век.  Факт е обаче че в Крим откриваме максимално близки по звучене варианти на запазени прабългарски наименования. )

Продължавам нататък с логическата конструкция:  имаме ги древните наименования регистрирани.  Имаме тяхна употреба малко по-насевер. Славяните обаче нищо не прихванали от тези наименования по Балканите..

Значи най-вероятно те са били тотално изолирани едни от други: в едните региони са живеели само славяни, а в другите само прабългари.. 

Знаем ги горе долу и кои са тия региони.  Знаем къде са славяните, знаем къде са прабългарите в самото начало.

Обаче после какво става?  Идва славянската писменост,  центъра на книжнината им се появява не там дето са уж всичките славяни, ами в столицата  - дето са най-многото прабългари.

Да речем че седемте славянски племена си живеят по равнините на дунавската равнина, орат си земята и не ги е грижа дали плащат данъка на авари или прабългари.  Съответно не ги е грижа и да им научат езика..

Обаче прабългарите толкова се загрижили за славянството, та организирали централната им църква и книжовност в прабългарската столица на първото царство.

А прабългарските им събратя оттатък Дунава продължават да си ползват тяхната си реч..

Губи ни се някакво събитие: или е имало масивно прогонване на прабългарите оттатък Дунава, или е имало посичане.  Възможно поркай някой от многото преврати да е имало изнасяне на множество фамилий към Онгъла и  отпосле към Крим. 
При това едно такова събитие се е случило доста в началото на Българската държава, щото не е имало време да се омесят прабългарски и славянски в достатъчна степен че да имаме по-ясна разпознаваемост от писменните източници.

Иначе няма логика как при толкоз много книжовници от онова време и при цялата тая преводаческа дейност - езика е славяно-български (чисто - славянски) , а от прабългарският им нищо съществено не останало.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, tantin said:

Губи ни се някакво събитие

Губи ти се това, че прабългарите са били сармати (и скити) и че езикът на тия степни индоевропейци е пълен с индоевропейски думи като аз, жена, чедо, къде, мога, дан, дар, дърво... и съответно не виждаш какво се е случило, и ти е нужно някакви българи да са изчезнали за да се появят някакви морета от славяни. 

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.08.2020 г. at 13:42, makebulgar said:

Губи ти се това, че прабългарите са били сармати (и скити) и че езикът на тия степни индоевропейци е пълен с индоевропейски думи като аз, жена, чедо, къде, мога, дан, дар, дърво... и съответно не виждаш какво се е случило, и ти е нужно някакви българи да са изчезнали за да се появят някакви морета от славяни. 

Това е по-вероятното събитие, изменило ролята на прабългарите в бъдещето на Българската държава:

Кормисош 17 години. Родът му Вокил, а годината му шегор твирем. Този княз измени рода Дулов, тоест Вихтун.

Най-вероятно след Кормисош държавата се славянизира, славянския става официален език на управлението.
Това е приблизително около 50-тата година от създаване на държавата на Дунавските Българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, tantin said:

Това е по-вероятното събитие, изменило ролята на прабългарите в бъдещето на Българската държава:

Кормисош 17 години. Родът му Вокил, а годината му шегор твирем. Този княз измени рода Дулов, тоест Вихтун.

Най-вероятно след Кормисош държавата се славянизира, славянския става официален език на управлението.
Това е приблизително около 50-тата година от създаване на държавата на Дунавските Българи.

Сиреч Вихтун вероятно означава просто сменен род, а не тотална подмяна на държава, език и всичко останало. При българите както знаем славата и властта се е придобивала с кръвтта на противниците, тъй че за владедел е избиран по-способния без да е нужно да е от същия род. Така на власт се качва дори и византиеца Сабин, който е зет на Кормисош. 

Родът Дуло не е нещо по-различно от всеки друг род, и не трябва да му придаваме някакви свръхестествени, религиозни и други атрибути, които някои хора му придават. Обикновен владетелски род, в който хората като всички останали си лягат да спят като се стъмни, а сутрин ходят до тоалетна. 

Ако с Кормисош беше сменен езика и населението то трябваше да очакваме още при него да се появят един куп славянски имена и разни термини, но напрактика доста след него при Крум и Муртаг имаме български имена, български титли, български календар, а склавите са приемани за други, тоест за не-българи. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Да се върнем пак на темата за календара.

https://www.academia.edu/38010712/АСТРОНОМИЧЕСКИТЕ_ОСНОВИ_НА_СТАРИЯ_БЪЛГАРСКИ_КАЛЕНДАР_ЕДНО_РАЗСЪЖДЕНИЕ_Автор_Веселин_Тракийски

Ако сте запознати с разсъжденията на Веселин Тракийски - в публикацията му има разглеждане на китайския календар като се търсят паралели с народни герои, песни, митове, звезди и съзвездия.

Едва ли има какво ново да добавим тук.  Освен следните 2 интересни снимки на мраморна плочка от Разлог и на метална пластина от Дагестан.

Позволявам си да ги препостна тука предвид засиления интерес на масовата публика по тия въпроси. Можете да отворите и погледнете същите от статията:

image.thumb.png.6e8acd28eb96f7cc6913890e36211d45.png

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една друга много подобна метална пластинка (според информацията от статията ) 

image.png.2e8d500aca431d7042ea22b720f213df.png

Двете пластинки показват едно и също разположение на животните, а символите във вътрешнив кръг са приблизително същите.

Първата снимка се предполага че е на гипсова отливка на някаква керамична плочица от Разлог.

Цитат:

image.png.2759e606082bd6846041405d7e281b0d.png

 

 

 

 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както вече споменахме ,  надписите на вторият ред са еднакви при двете пластини. Такива можете да откриете много. Ето за сравнение:

330px-Daoist-symbols_Qingyanggong_Chengd

Цитирай
  1. Крыса/мышь —  () (ян, 1-й треугольник, стихия воды)
  2. Бык/вол —  () (инь, 2-й треугольник, стихия земли)
  3. Тигр —  () (ян, 3-й треугольник, стихия дерева)
  4. Кролик/кот —  /  () (инь, 4-й треугольник, стихия дерева)
  5. Дракон —  /  () (ян, 1-й треугольник, стихия земли)
  6. Змея —  () (инь, 2-й треугольник, стихия огня)
  7. Лошадь —  /  () (ян, 3-й треугольник, стихия огня)
  8. Коза/овца —  () (инь, 4-й треугольник, стихия земли)
  9. Обезьяна —  () (ян, 1-й треугольник, стихия металла)
  10. Петух —  /  () (инь, 2-й треугольник, стихия металла)
  11. Собака —  /  () (ян, 3-й треугольник, стихия земли)
  12. Свинья/кабан —  /  () (инь, 4-й треугольник, стихия воды)

С просто око се вижда че това са същите символи. Можете сами да проверите значението на китайските йероглифи.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, tantin said:

Ако сте запознати с разсъжденията на Веселин Тракийски - в публикацията му има разглеждане на китайския календар като се търсят паралели с народни герои, песни, митове, звезди и съзвездия.

Всъщност в статията му няма почти никакви оригинални расъждения, а просто е копирал някои неща от книги относно календара. И като цяло има доста пропуски човека. Примерно явно не знае за книгата на М. Москов по темата за календара, щом не го споменава нито веднъж. 

Показаните плочки най-вероятно са някакви съвременни китайски сувенири. Обичайно при подобни любителски статии които се опират на други любителски твърдения, има някакви артефакти, които били предадени на музея, но според теорията на конспирацията не се показват и се крият. А реалността е, че дори да съществуват, вероятно са класифицирани от учените като съвременна изработка и са отишли в кашона със съвременно изкуство или при фалшификатите. 

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, makebulgar said:

Всъщност в статията му няма почти никакви оригинални расъждения, а просто е копирал някои неща от книги относно календара. И като цяло ими доста пропуски човека. Примерно явно не знае за книгата на М. Москов по темата за календара, щом не го споменава нито веднъж. 

Показаните плочки най-вероятно са някакви съвременни китайски сувенири. Обичайно при подобни любителски статии които се опират на други любителски твърдения, има някакви артефакти, които били предадени на музея, но според теорията на конспирацията не се показват и се крият. А реалността е, че дори да съществуват, вероятно са класифицирани от учуните като съвременна изработка и са отишли в кашона със съвременно изкуство или при фалшификатите. 

И да и не...   Тази плочица от Разлог може и да си е чист фалшификат, може и да е древна изработка донесена .
И аз в началото реших че е чист фалшификат, понеже същият календар се ползва в Корея.  И там са същите символи и дори йероглифното обозначение е същото. Обаче корейската писменост е от 14 век.. По моите сметки тая плочица също трябваше да е късна от 14 век. Само че корейците заимстват за азбуката си някакви китайски символи и продължават да си ги ползват. А иероглифите се ползват и сега в Китай.
Значи възможно е да има и древна такава плочица дори от прабългарско време.  А находката от Кавказ е може да се каже дубликат на същия календар.  Важно е също разположението на животните по месеци или години. Виждаме пълното му съответствие с именника. Което е все пак една стъпка напред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Значи възможно е да има и древна такава плочица дори от прабългарско време.

Не става ясно точно защо пък да е възможно. Какво общо има тук Корея през 14 в., Япония през 3 в. или Австралия през мезозойската ера? По същата не-логика "древната" плочица може да я изкараме че е още от времето на Севт III, или още от времето на Тодорка от Оходен. Просто си прескачаме през векове и ери, без значение от нищо. Между другото при Разград е открита и будитска статуйка. Означава ли това, че Буда е бил в Разград?! Или просто по търговските маршрути през средновековието или през османско са попаднали разни източни неща при нас. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...