Отиди на
Форум "Наука"

60 ГОДИШЕН ЦИКЛОВ "ПРА"БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 35 минути, самотния вълк said:

Не претендирам да съм прав, но 12 и 10 годишни цикли не правят ли един 120годишен, а не 60

Има вариации да се редуват малък и голям цикъл.Но проблемът с втория цикъл е, че последните 3 ма има само 9 години разлика в които може да има цикъл.

Няма място за 10 ти "алтем". От алем има максимум 9 ( може по-малко) алтема за да стане тутом.  ( респективно 9 сомора, понеже не знам, кой кое за какво го брои).

Винех 7  имен шегор  алем  
        1
        2
        3
        4
        5
        6
Телец 3  г.сомор  алтем 7
        8
        9
Умор 40 дни дилом туто..м  
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 464
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Патриарх Никифор датира свалянето на Умор/Умар и войната по този повод в III индиктион, т.е. в периода между 01.09.764 и 31.08.765г. Нищо общо със 766г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, самотния вълк said:

Не претендирам да съм прав, но 12 и 10 годишни цикли не правят ли един 120годишен, а не 60

Не, хвърли един поглед тука например - уикипедия, ама е обяснено добре. https://en.wikipedia.org/wiki/Sexagenary_cycle

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, T.Jonchev said:

Патриарх Никифор датира свалянето на Умор/Умар и войната по този повод в III индиктион, т.е. в периода между 01.09.764 и 31.08.765г. Нищо общо със 766г.

Ако го разчетем като месеци, то се получава Юли месец 765 г. (по моята система на разчитане на месеците)  . Приблизително номера на месеца се получава като добавите 3 към прабългарското число на месеца.  В случая Умор е в месец 7 = 4 + 3 .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.06.2020 г. at 16:18, Янков said:

 И това съм пробвал. Винаги получавам застъпване на термините.

Не може да те хване човек, всичко си пробвал. :) Къде получаваш проблеми, ако не е проблем да споделиш?

On 23.06.2020 г. at 16:18, Янков said:

Според мен е възможно чрез преход ч-к-х да получим от Бечин (маймуна) - Бехти ( все пак да си отбележа че не е моя работа да се занимавам с лингвистика, ама няма кой да го направи вместо мене).

Това е хлъзгава материя. От бехти с разни "преходи" аз мога да ти докарам поне 4-5 различни варианта, включително сигурно е възможно от шехт (примерна изходна форма на шехтем) да се докара до бехти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, T.Jonchev said:

Патриарх Никифор датира свалянето на Умор/Умар и войната по този повод в III индиктион, т.е. в периода между 01.09.764 и 31.08.765г. Нищо общо със 766г.

Не знам защо е написана така.

При 764г. Единственото число което минава между капките е 11. при 822 за Чаталар.  Но не и по първата част. Която всъщност си е написано, че е продължителност на живот.

Но така или иначе годините са грешни. Аспарух отива преди 611 и без да липсва никой. Ако има липсващ още по-назад. От Умор до Севар горе долу вървят.

Ако са рождените години и после смесени с управленските, календар може да се направи само по втората част. Ако изобщо може.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, miroki said:

Не знам защо е написана така.

При 764г. Единственото число което минава между капките е 11. при 822 за Чаталар.  Но не и по първата част. Която всъщност си е написано, че е продължителност на живот.

Но така или иначе годините са грешни. Аспарух отива преди 611 и без да липсва никой. Ако има липсващ още по-назад. От Умор до Севар горе долу вървят.

Ако са рождените години и после смесени с управленските, календар може да се направи само по втората част. Ако изобщо може.

Честно - просто не мога да разбера какво правиш. Как да отгатне човек какво ще рече "При 764г. Единственото число което минава между капките е 11. при 822 за Чаталар."?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От работа е така. Съжалявам. 

Само цикъл с 11 имена на години може да се завърти без да наруши подредените дати на владетелите. Като се започне от 822 назад. Като Умор е 764. Но до преди Тервел. Понеже предполагаме прекъсване. При спазване годините на управление. При друг брой години се получава конфликт. Така не казвам, че е вярно, а просто няма конфликт. За това писах минава между капките. Без да коментирам втория символ дали са месеци или цикли. Тях ги споменах в другия пост, където написах имената на последните владетели.

За по-ясно мога да кача файл с годините, ако някой не си го е направил. Но не сега, че пиша от телефона.

Първите не ги коментирам защото са години живот. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, sir said:

Не, хвърли един поглед тука например - уикипедия, ама е обяснено добре. https://en.wikipedia.org/wiki/Sexagenary_cycle

Честно казано не разбрах как се получава 60 годишен цикъл, но разбрах, че първо се изписва 10годишния, после 12годишния. При нас сякаш е обратното

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, самотния вълк said:

Честно казано не разбрах как се получава 60 годишен цикъл, но разбрах, че първо се изписва 10годишния, после 12годишния. При нас сякаш е обратното

 

Ами получава се като започнеш от 1-1 (първа от 10-годишния цикъл + първа от 12-годишния), 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8, 9-9, 10-10, 1-11, 2-12 и така, докато приключиш с 10-12, което се случва при най-малкото общо кратно на 10 и 12, което е 60.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, sir said:

Не може да те хване човек, всичко си пробвал. :) Къде получаваш проблеми, ако не е проблем да споделиш?

Това е хлъзгава материя. От бехти с разни "преходи" аз мога да ти докарам поне 4-5 различни варианта, включително сигурно е възможно от шехт (примерна изходна форма на шехтем) да се докара до бехти.

2. Така е. Затова не се доверявам много на моята "лингвистика". Но както казах - няма кой да го свърши вместо мен, както трябва. Пък и да си го кажа направо - изнася ми Бехти да е маймуна, защото тогава би трябвало да е покръстването. Освен това е факт, че в термина Етх Бехти липсва окончанието ом/ем и не можем да бъдем на 100 % сигурни, кой от двата термина е името на животинската година.

1. Да ти дам един пример - съотношението Кормесий - Кормисош - Омуртаг. Има две възможни Шегор години за Кормисош - 737 и 749. Кормесий е споменат през 727 г. Ако изтегля Кормисош през 737 г., то 727 г. е цикъл Твирем, а не Шехтем. Ако дам на Кормисош 749 г., то 821г. става Вечем.

 Обаче последвах съвета ти да си следвам "хрумките" и се заиграх с корекции на 60 годишният цикъл. Понеже няма откъде да знам какво точно са коригирали - циклите или животинските години, започнах с корекция на циклите ( за животинките като ми остане повечко време) , от което съответно получих 59 г. цикъл, а не 60 г. Резултата - няма вече грешки при Омуртаг и покръстването, но годините на Аспарух станаха 42/43 ( което според мен няма как да бъде сбъркано с 61, но се надявам и Йончев да си каже мнението), Теку си остана куче, но с 22 години за Тервел ( което обаче не е проблем при този метод на закръгляне) и естествено, грешката с годините на Кормесий. Но според мен, резултата е в доста по-приемлив вид, от предните варианти.

ЮЛИАНСКА ГОДИНА

БЪЛГАРСКА ГОДИНА

ЦИКЛОВА ГОДИНА

БЪЛГАРСКО ИМЕ НА 60 ГОД. ЦИКЪЛ

БЪЛГАРСКО ИМЕ НА ЦИКЛОВА ГОДИНА

ИМЕ НА ВЛАДЕТЕЛ

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ СПОРЕД ИМЕННИКА

141

1

ЗМИЯ

ТВИРЕМ

ДИЛОМ

АВИТОХОЛ

300

300

441

301

ЗМИЯ

ТВИРЕМ

ДИЛОМ

ИРНИК

150

150

591

451

ПРАСЕ

ТВИРЕМ

ДОХС

ГОСТУН

2

2

593

453

ВОЛ

ВЕЧЕМ

ШЕГОР

КУРТ

60

60

653

513

ВОЛ

ВЕЧЕМ

ШЕГОР

БЕЗМЕР

3

3

 

656

516

ДРАКОН

АЛЕМ

ВЕРЕНИ

АСПАРУХ

42-43

61

 

698

558

КУЧЕ

ЧИТЕМ

ТЕКУ

ТЕРВЕЛ

22

21

720

580

МАЙМУНА

ТВИРЕМ

БЕХТИ

НЕИЗВЕСТЕН

8

 

 

727

587

ЗАЕК

ЕХТЕМ / ЕТХ

ДВАНШ

КОРМЕСИЙ

6

28

733

593

КОКОШКА

АЛТОМ

ТОХ

СЕВАР

16

15

749

609

ВОЛ

ТВИРЕМ

ШЕГОР

КОРМИСОШ

11

17

754

614

КОН

АЛЕМ

ИМЕНШЕГОР

ВИНЕХ

6

7

760

620

МИШКА

АЛТЕМ

СОМОР

ТЕЛЕЦ

3

3

765

625

ЗМИЯ

ТУТОМ

ДИЛОМ

УМОР

 

 

822

682

ВОЛ

ЕЛЕМ

СИГОР

ОМУРТАГ

 

 

864

724

МАЙМУНА

ЕХТЕМ / ЕТХ

БЕХТИ

ПОКРЪСТВАНЕ

 

 

 

 Обаче най-ироничното в ситуацията е, че в "първата" част на Именника липсват каквито и да е било следи от корекции. От което следва, че тази част е сгрешена

🤣🤣🤣.

Редактирано от Янков
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Янков, сменил си им реда. При нас първата година е животинската, а втората е от десетичния цикъл, който си е десетичен цикъл, а не е "име на 60 годишен цикъл". 

 

Иначе, тази нощ имах няколко часа безсъние и се опитах са направя някои сметки по втората част на Именника (отново след 10 годишно прекъсване). Сега вече имам малко по-пълен поглед върху етимологията и произхода на вторите термините сравнено с преди 10 години, и нещата вече изглеждат доста подредени. На практика като подредиш термините от втория цикъл съгласно етимологията им (твирем не е 9, алтом не е 6) и всичко си се нарежда с отклонения при някои рубрики от 1 година. И това е за целия период от Тервел до Умор със изключени от сметката неизвестните, които вяроятно са грешки, тъй като 28 години няма как да се включат в историческия интервал, като някъде в интервала на Тервел и Севар вероятно е съуправлявал и Кормесий, вероятно само 1-2 години самостоятелно. Разлики от 1 година се получават при Тервел и Севар, а при другите периодите са точни.

Тези разлики, вероятно могат да се обяснят с метода на записване на рубриките. При този метод записващият рубриката на новоизкачилия се владетел е записвал и продължителността на царуване на предходния. Тоест списвача на рубриката на Тервел - текучитем, е записал продължителността на царуване на Аспарух - 61 години. Аспарух явно е бил известен и популярен, и са му дали митологична продължителност на царуване. Той все пак е бил "детище гледано в кошница 3 години", както знаем от другия извор. Списвача на рубриката на Аспарух пък е написал първата част на Именника за петимата царе, които също са легендарни, както знаем от сведението на Паисий Хилендарски. Списвача на рубриката на Кормисош е записал продължителността на управление на Севар. Така тези различни списвачи е можело да объркат цикъла с една или повече години в зависимост от различни причини, като вероятно става на въпрос за чисто технически грешки. На Тервел е трябвало да запишат 22 години, а на Севар - 16, но са им записали 21 и 15. Този тип грешки са напълно възможни и са от рода на грешките които се получават днес ако попиташ някой колко години са примерно от 2011 до 2022 година или от 2020 до 2031. Някой може да ти каже че са 11 години, а друг може да сметне включвайки и последната година и да ги направи 12 години. И така онези които е трябвало да изчислят точно броя на годините на предходния владетел може да са бъркали бройката когато са броили по втория цикъл. Явно за тях животинския цикъл е бил по-разбираем и ясен, докато при втория са допускали технически грешки в броенето. 

Грешка се появява и в първата част на Именника, където вероятно е объркан периода през който Гостун е бил на власт. При него и при Курт има някакво несъответствие при подредбата на термините от втория цикъл.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Янков said:

2. Така е. Затова не се доверявам много на моята "лингвистика". Но както казах - няма кой да го свърши вместо мен, както трябва. Пък и да си го кажа направо - изнася ми Бехти да е маймуна, защото тогава би трябвало да е покръстването. Освен това е факт, че в термина Етх Бехти липсва окончанието ом/ем и не можем да бъдем на 100 % сигурни, кой от двата термина е името на животинската година.

1. Да ти дам един пример - съотношението Кормесий - Кормисош - Омуртаг. Има две възможни Шегор години за Кормисош - 737 и 749. Кормесий е споменат през 727 г. Ако изтегля Кормисош през 737 г., то 727 г. е цикъл Твирем, а не Шехтем. Ако дам на Кормисош 749 г., то 821г. става Вечем.

 Обаче последвах съвета ти да си следвам "хрумките" и се заиграх с корекции на 60 годишният цикъл. Понеже няма откъде да знам какво точно са коригирали - циклите или животинските години, започнах с корекция на циклите ( за животинките като ми остане повечко време) , от което съответно получих 59 г. цикъл, а не 60 г. Резултата - няма вече грешки при Омуртаг и покръстването, но годините на Аспарух станаха 42/43 ( което според мен няма как да бъде сбъркано с 61, но се надявам и Йончев да си каже мнението), Теку си остана куче, но с 22 години за Тервел ( което обаче не е проблем при този метод на закръгляне) и естествено, грешката с годините на Кормесий. Но според мен, резултата е в доста по-приемлив вид, от предните варианти.

ЮЛИАНСКА ГОДИНА

БЪЛГАРСКА ГОДИНА

ЦИКЛОВА ГОДИНА

БЪЛГАРСКО ИМЕ НА 60 ГОД. ЦИКЪЛ

БЪЛГАРСКО ИМЕ НА ЦИКЛОВА ГОДИНА

ИМЕ НА ВЛАДЕТЕЛ

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ

ГОДИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ СПОРЕД ИМЕННИКА

141

1

ЗМИЯ

ТВИРЕМ

ДИЛОМ

АВИТОХОЛ

300

300

441

301

ЗМИЯ

ТВИРЕМ

ДИЛОМ

ИРНИК

150

150

591

451

ПРАСЕ

ТВИРЕМ

ДОХС

ГОСТУН

2

2

593

453

ВОЛ

ВЕЧЕМ

ШЕГОР

КУРТ

60

60

653

513

ВОЛ

ВЕЧЕМ

ШЕГОР

БЕЗМЕР

3

3

 

656

516

ДРАКОН

АЛЕМ

ВЕРЕНИ

АСПАРУХ

42-43

61

 

698

558

КУЧЕ

ЧИТЕМ

ТЕКУ

ТЕРВЕЛ

22

21

720

580

МАЙМУНА

ТВИРЕМ

БЕХТИ

НЕИЗВЕСТЕН

8

 

 

727

587

ЗАЕК

ЕХТЕМ / ЕТХ

ДВАНШ

КОРМЕСИЙ

6

28

733

593

КОКОШКА

АЛТОМ

ТОХ

СЕВАР

16

15

749

609

ВОЛ

ТВИРЕМ

ШЕГОР

КОРМИСОШ

11

17

754

614

КОН

АЛЕМ

ИМЕНШЕГОР

ВИНЕХ

6

7

760

620

МИШКА

АЛТЕМ

СОМОР

ТЕЛЕЦ

3

3

765

625

ЗМИЯ

ТУТОМ

ДИЛОМ

УМОР

 

 

822

682

ВОЛ

ЕЛЕМ

СИГОР

ОМУРТАГ

 

 

864

724

МАЙМУНА

ЕХТЕМ / ЕТХ

БЕХТИ

ПОКРЪСТВАНЕ

 

 

 

 Обаче най-ироничното в ситуацията е, че в "първата" част на Именника липсват каквито и да е било следи от корекции. От което следва, че тази част е сгрешена

🤣🤣🤣.

42-43 няма как да се обърка при преписване на 61 нито на гръцки, нито на кирилица, но нали все пак сме приели работно, че грешките при сроковете може и да са от съвсем друго естество. 11 на Кормисош също ми е съмнително да се объркат на 17, за разлика от 12 към 17, но това е положението (поправка: всъщност това не е проблем при метода на закръгляне, така че остават само необяснимите проблеми при Аспарух и Кормесий). Между Телец и Умор, предполагам, отчиташ и две години за Сабин, за да излязат петте години циклова разлика. Като цяло не е толкова зле тая таблица, даже бих казал, че изглежда доста авторитетно. :)

По лингвистиката няма какво да обсъждаме. Ясно е, че има много хипотетични приемания, но в конкретния случай приемаме, че това не е проблем. Важното е да се получава общата картина.

Редактирано от sir
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, makebulgar said:

Аспарух явно е бил известен и популярен, и са му дали митологична продължителност на царуване.

Толкова е бил известен и популярен, че са му написали името по три различни начина, като е твърде съмнително дали изобщо са осъзнавали, че става дума за едно и също лице.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

ЮЛИАНСКА ГОДИНА

БЪЛГАРСКА ГОДИНА

 

Преди 1 час, sir said:

141

1


Как въобще ти хрумна да сложиш 100 години разлика между пра-българското и византийското летоброене?
Такова нещо не е имало и няма никакви признаци за такова.
По-добре експреиментирай с древнобългарските дати, които между другото съвпадат с ПВЛ и с годините от сътворението на света. Знаеш я формулата: 
Прабългарска година (ПВЛ) = грегорианската година + 5508 (или 5509 евентуално)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

Тантине, много не си в час, щом не разбираш таблицата. 

Разбирам я таблицата, но прекалено много са нагласянията по тая таблица.  Очаквах точно ти да се включиш в защита на "научността" , а не на произволните нагласяния.  (по тая кауза пердута)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, tantin said:

Очаквах точно ти да се включиш в защита на "научността" ,

А ти не очаквай критериите ти за научност да бъдат приемани от всички. Все пак не си учен и често пишеш пълни небивалици и нелепици.

По-горе в таблицата с 1 е указана първата година по Именника, а не първата година по българската ера. И ако това не зацепваш няма смисъл да се занимаваш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Толкова е бил известен и популярен, че са му написали името по три различни начина, като е твърде съмнително дали изобщо са осъзнавали, че става дума за едно и също лице.

Аспарух е бил популярен и велик когато да писали годините му на царстване в Именника веднага след като е загинал. И затова и са му дали малко повече години - пълен цикъл + 1. А по-късно след столетия легендите и споменът за него бавно са се губили и замъглявали, и затова и после го знаем с други имена. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, makebulgar said:

А ти не очаквай критериите ти за научност да бъдат приемани от всички. Все пак не си учен и често пишеш пълни небивалици и нелепици.

Критериите за "научност" нямат нищо общо нито с мен, нито с теб. До каква аз степен ще ги отстоявам или пък ти е вече съвсем друг въпрос.  Така че това не са "мои" критерии. По -скоро трябва да се придържаме към тях.  Това че ти ме излавяш периодически в "ненаучност" не ми пречи и аз да те излавям отвреме на време в същото. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, tantin said:

Критериите за "научност" нямат нищо общо нито с мен, нито с теб.

Разбира се че има разлика в критериите за научност при всеки индивид. Въпрос на умствен багаж и образование е. Не можеш да сравняваш критериите за научност примерно на един уфолог или някакъв друг псевдоучен, и на професионалния учен, който работи с научния метод и познава тънкостите на това да не прави елементарните грешки. Принципно критериите за научност са едни, но не всеки ги познава изцяло и в най-малките подробности и специфики. Така ти може и да си мислиш, че твориш наука, но реално може дори и да не познаваш научния метод, логическите грешки, псевдонауката и други подобни. 

 

Преди 9 минути, tantin said:

Това че ти ме излавяш периодически в "ненаучност" не ми пречи и аз да те излавям отвреме на време в същото. 

Нямаш проблеми, ако имаш аргументи можеш да ловиш всичко. Но ако тръгнеш на пук да търсиш под вола теле, ще отидеш в дълбокия спам и флуд. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, makebulgar said:

А ти не очаквай критериите ти за научност да бъдат приемани от всички. Все пак не си учен и често пишеш пълни небивалици и нелепици.

По-горе в таблицата с 1 е указана първата година по Именника, а не първата година по българската ера. И ако това не зацепваш няма смисъл да се занимаваш. 

Хаха, това лице да говори за научност е все едно Ал Капоне да говори за законност. Нищо не зацепва, щото изобщо не е наясно какво точно представлява таблицата и по какви критерии е направена. А не е наясно, щото не си е дал труда да прочете каквото и да било, което си личи и от факта, че е тръгнал да спори с мен като автор на таблицата. Като го гледам даже не може и да смята - между 1 и 141 имало 100 години разлика.

Тежка форма на графомания и развинтено въображение.

Преди 10 минути, makebulgar said:

Аспарух е бил популярен и велик когато да писали годините му на царстване в Именника веднага след като е загинал. И затова и са му дали малко повече години - пълен цикъл + 1. А по-късно след столетия легендите и споменът за него бавно са се губили и замъглявали, и затова и после го знаем с други имена. 

Съмнително, ако съставянето на Именника е започнало още при Аспарух или Тервел, но не ми се влиза в безсмислена дискусия точно по това. Отделно от това името точно във формата Аспарух си седи и в османските регистри почти хилядолетие след времената на този владетел.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

По-добре експреиментирай с древнобългарските дати, които между другото съвпадат с ПВЛ и с годините от сътворението на света. Знаеш я формулата: 
Прабългарска година (ПВЛ) = грегорианската година + 5508 (или 5509 евентуално)

Относно тази "древнобългарска" ера, която била по-древна от библейската, е много ясно че тя е нечия средновековна измислица или грешка и няма нищо общо с реалността и Именника.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, makebulgar said:

Относно тази "древнобългарска" ера, която била по-древна от библейската, е много ясно че тя е нечия средновековна измислица или грешка и няма нищо общо с реалността и Именника.

[Покръсти се от Бога архонтът на Бълг]ария Борис, преименуваният Михаил заедно с дадения му от Бога народ в лето 6374 (1 септември 865 – 31 август 866 г.)

 

Как пък го реши това за средновековната измислица и че нямало общо с реалността?  Та те ползват 2-те системи за номерация паралелно.  866 = 6374 - 5508

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То е ясно че тия големите  5 и 6 хилядни числа са от византийското летоброене. При това прабългарите го приемат това летоброене паралелно към тяхната система много преди покръстването, доказателство за което е надписа от Чаталар.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...