Отиди на
Форум "Наука"

60 ГОДИШЕН ЦИКЛОВ "ПРА"БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 15 минути, makebulgar said:

Еми нормално е да има прилика, тъй като 12-годишния календар указва 12 години, през всяка от които Юпитер се намира в съответното съзвездие. 

Не мисля че Юпитер има отношение към прабългарския или към китайския календар.  В някакъв момент са го включили и него към сметки и към наблюдения, но това важи в по-голяма степен за Вавилонския календар.  Вавилнонския календар е много повече ориентиран спрямо циклите на тези планети.  Специално заради розетата от Плиска съм си играл да ги разглеждам, но не съм забелязал да има каквато и да е връзка между розетата / която е по вавилонския календар  / и календара от именника.  Според мен розетата е някакъв контакт с арабите - водени са там едни войни, минавали са разни търговци.  Ако розетата се ползваше в практиката щеше да има и други находки, а тя е единствената. Значи че тая розета я изключваме от сметките по календара.  Вавилнонската система и Китайската система работят доста по-различно.  Ако се ориентираш по Юпитер, би трябвало да имаш фиксирано начало за годината.  Правих подобни сметки, но накрая отхвърлих връзката с вавилонския календар.   Прекалено различни са тези 2 системи на времеотчитане.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 464
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Марко Поло има цяла една глава / раздел/ посветена на китайския календар. 

http://www.vostlit.info/Texts/rus3/Polo/frametext6.htm

Об астрологах в городе Камбалу

Той посочва имената някои от годините (животните), но ги дава в обратен ред на броенето. 

Цитирай

Есть в городе Камбалу между христианами, сарацинами и катайцами около 5000 астрологов и гадателей, которых великий хан ежегодно снабжает пищей и одеждой, как упомянутых бедняков, и которые постоянно занимаются своим искусством в городе.

 

Това си е било цяла индустрия за онова време. Представяте ли си 5000 астолози и гадатели само в един град ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Два въпроса към Tantin:

1.Каква е според вас годината, върху която е базиран българският календар и с какъв брой дни в нормалната си продължителност?

2.Каква роля играе в българския календар често споменаваният интеркаларен 13-ти месец?

Редактирано от T.Jonchev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, T.Jonchev said:

Два въпроса към Tantin:

1.Каква е според вас годината, върху която е базиран българският календар и с какъв брой дни в нормалната си продължителност?

2.Каква роля играе в българския календар често споменаваният интеркаларен 13-ти месец?

Не знам вие как си го представяте.. Отговора е изцяло в следната таблица:image.thumb.png.7af628359ccf2f0c304e549979663d04.png

Във втората колона е дадена началната дата на календарната година и крайната дата. Ако желаете изчислете колко точно дни се падат към съответната година.

 

На втория въпрос:  13-ти допълнителен месец се позиционира като първи допълнителен месец към новата година  (става дума за същата календарна година, тази дето съдържа 13-те месеца).  Това е с цел слънцето да премине определено положение, след което започва нормалното броене на годината.  Тоест 13-ти (1-ви допълнителен) дава възможност слънцето да премине през зоната на Водолей и така се влиза в нормалната слънчева година, а месеците се отброяват по луната.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, T.Jonchev said:

...какъв брой дни в нормалната си продължителност?

Погледнах все пак дали няма някаква формула за продължителността на годината: няма. Поне аз за момента не я виждам. Възможно е и да има някакво математическо формулиране, със сигурно би могло да се опише някак си, но ще има делене, работа с остатъци и подобни.  Няма просто и елементарно обяснение като точен брой дни.

50. 365- 12 = 353
51. 365 + 17 = 382
52.  365 - 12 = 353
53 . 383 = 365 +17 +1
54.  365 - 11 = 354

Ако се направи изчисление за по-голям брой години ще се види дали има закономерност / среден брой дни/ за интеркаларна / нормална година. 

 

Цитирай

In a 'regular' Chinese lunisolar calendar, one year is divided into 12 months, one month is corresponding to one full moon. Since the cycle of the Moon is not an even number of days, a month in the lunar calendar can vary between 29 and 30 days and a normal year can have 353, 354, or 355 days.

An ‘ordinary’ year in lunisolar calendar has 353, 354, or 355 days, a leap year has 383, 384, or 385 days.

 

How the Chinese Zodiac Works. The traditional Chinese lunisolar year has 12 months and 353 to 355 days (or during a leap year, 13 months and 383 to 385 days).

 

Вероятно моите изчисления горе не са точни. Сега нямям време да търся къде е грешката.  Идеята ми беше да покажа че няма точно определена дължина на годината, а е променлива.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, tantin said:

Не мисля че Юпитер има отношение към прабългарския или към китайския календар.  В някакъв момент са го включили и него към сметки и към наблюдения, но това важи в по-голяма степен за Вавилонския календар.  Вавилнонския календар е много повече ориентиран спрямо циклите на тези планети.

Тантине, прочети внимателно заглавието на темата... Темата е дали календарът от Именника е 60-годишен или не е. Тоест тук трябва да се дават аргументи, които подкрепят наличието на такъв календар или аргументи, които го опровергават.

А това дали ти искаш календарът да е такъв или онакъв и дали смяташ че не бил юпитеров са лично твои мнения, а не са аргументи. Тук търсим по-скоро факти и данни, а не толкова лични виждания и свободни размисли. На първата страница на темата съм описал подробно и източниците, в които са описани анализите върху това защо календара е 60-годишен, и някои забележки относно погрешността на привежданите аргументи и математични изчисления против хпотезата за 60-годишен календар.

 

Преди 2 часа, tantin said:

Ако се ориентираш по Юпитер, би трябвало да имаш фиксирано начало за годината.  

12- и 60-годишните календари са юпитерови, и точно така са били наричани на изток! И онези астрономи там са знаели, че Юпитер прави кръга не за 12, а за 11,86 години.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, makebulgar said:

А това дали ти искаш календарът да е такъв или онакъв и дали смяташ че не бил юпитеров са лично твои мнения, а не са аргументи. Тук търсим по-скоро факти и данни, а не толкова лични виждания и свободни размисли. На първата страница на темата съм описал подробно и източниците, в които са описани анализите върху това защо календара е 60-годишен, и някои забележки относно погрешността на привежданите аргументи и математични изчисления против хпотезата за 60-годишен календар.

Извинявам се че доста неща понаписах не по темата.  Аз в тази тема тук проходих по тоя календар, тука ми бяха първите стъпки и грешки. Имат право и другите да недоволстват че съм задръстил темата със странични информации (несвързано с 60-годишния цикъл).

Според мен това за 60-годишния цикъл съвсем ще отпадне като вариант, понеже 2-та част от термините отдавна е отхвърлена като втори годишен цикъл.  Последно Кандимиров го развива това като идея, но реално напредък няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, tantin said:

Не знам вие как си го представяте.. Отговора е изцяло в следната таблица:image.thumb.png.7af628359ccf2f0c304e549979663d04.png

Във втората колона е дадена началната дата на календарната година и крайната дата. Ако желаете изчислете колко точно дни се падат към съответната година.

 

На втория въпрос:  13-ти допълнителен месец се позиционира като първи допълнителен месец към новата година  (става дума за същата календарна година, тази дето съдържа 13-те месеца).  Това е с цел слънцето да премине определено положение, след което започва нормалното броене на годината.  Тоест 13-ти (1-ви допълнителен) дава възможност слънцето да премине през зоната на Водолей и така се влиза в нормалната слънчева година, а месеците се отброяват по луната.

 

Преди 1 час, tantin said:

Погледнах все пак дали няма някаква формула за продължителността на годината: няма. Поне аз за момента не я виждам. Възможно е и да има някакво математическо формулиране, със сигурно би могло да се опише някак си, но ще има делене, работа с остатъци и подобни.  Няма просто и елементарно обяснение като точен брой дни.

50. 365- 12 = 353
51. 365 + 17 = 382
52.  365 - 12 = 353
53 . 383 = 365 +17 +1
54.  365 - 11 = 354

Ако се направи изчисление за по-голям брой години ще се види дали има закономерност / среден брой дни/ за интеркаларна / нормална година. 

 

An ‘ordinary’ year in lunisolar calendar has 353, 354, or 355 days, a leap year has 383, 384, or 385 days.

 

How the Chinese Zodiac Works. The traditional Chinese lunisolar year has 12 months and 353 to 355 days (or during a leap year, 13 months and 383 to 385 days).

 

Вероятно моите изчисления горе не са точни. Сега нямям време да търся къде е грешката.  Идеята ми беше да покажа че няма точно определена дължина на годината, а е променлива.

Оказва се, че Tantin дори не разбира какво питам, а аз очаквам конкретни отговори на конкретни въпроси. Но вероятно е излишно да се изненадвам след признанието, че

Преди 29 минути, tantin said:

Аз в тази тема тук проходих по тоя календар, тука ми бяха първите стъпки

и просто да отмина всичките тези самоуверени импровизации.

Чудя се обаче дали не е по-добре темата да бъде навреме затворена, преди целият интернет да се прелее в нея.

  • Харесва ми! 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, T.Jonchev said:

Оказва се, че Tantin дори не разбира какво питам, а аз очаквам конкретни отговори на конкретни въпроси.

След като не разбираш как работи китайската система на летоброене, не разбирам как очакваш да получиш конкретен отговор.  Аз ти отговорих повече от ясно. Нека го кажем дори още по ясно: средна продължителност:  354 / 384 .

Редактирано от tantin
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В този си вид, с така дефинираното заглавие - темата е неизползваема и за мен.  Аз съм ОК за заключването.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, T.Jonchev said:

Чудя се обаче дали не е по-добре темата да бъде навреме затворена, преди целият интернет да се прелее в нея.

 Като автор на темата съм съгласен. С оглед на постовете от последните страници,  се колебаех дали да предложа на модераторите темата да бъде преместена от раздел историческо моделиране, в раздел паранауки, или да бъде създаден нов раздел, специално за нея (но не можах да измисля подходящо име за такъв раздел).

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

В този си вид, с така дефинираното заглавие - темата е неизползваема и за мен.  Аз съм ОК за заключването.

 А сети ли се да погледнеш в кой раздел съм я сложил?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Янков said:

 А сети ли се да погледнеш в кой раздел съм я сложил?

Има поне 5 други теми по Именника и Календара, но това беше последната и активна тема.  Просто тука ни се разви дискусията. Не вярвам че 60-годишния цикъл ще има скорошно продължение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако желаете: да направим нова -работна тема по 12 -годишния цикъл,   и тази да се премести -  да се изпразни и да остане до 4-та страница,  да остане само писаното по темата?  Но си е работа..  Заключването е по-простия вариант. Ако някой има продължение ще е по-добре да го почне на чисто.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз попитах

Преди 3 часа, T.Jonchev said:

1.Каква е според вас годината, върху която е базиран българският календар и с какъв брой дни в нормалната си продължителност?

и получавам следния кратък отговор (пространният цитирах по-горе, макар че той всъщност не е на Tantin и практически означава "не знам, търсете си из нета")

Преди 9 минути, tantin said:

След като не разбираш как работи китайската система на летоброене, не разбирам как очакваш да получиш конкретен отговор.  Аз ти отговорих повече от ясно. Нека го кажем дори още по ясно: средна продължителност:  354 / 384 .

Нормалната продължителност е 354 денонощия, тъй като става въпрос за лунна година. А с 384 денонощия е интеркаларната, която не е с нормална продължителност.

На втория си въпрос - за ролята на интеркалацията -  състоятелен отговор така и не получих, защото на Tantin тази роля не му е ясна. Той затова и говори за допълнителен месец на 2 години, което дори в китайския календар е нонсенс. И ако Tantin сега реши да ме опровергава, нека първо разбере какво съм написал.

Зададох тези два въпроса, за да си изясня има ли Tantin сериозна представа и някаква базова подготовка по проблемите, с които с такъв замах се е заел. Както стана ясно - той няма такава. Но календарите и хронологията са твърде специализирана материя, заниманието с която изисква доволно солидно предварително познание, а и известен опит. Гугъл-подскоците тук работа не вършат.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...