Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 41 минути, nik1 said:

Не ви разбирам  и най-малко..

Реванши́зм (фр. revanchisme, от revanche «месть, отплата, возмездие») — стремление государств, партий или общественных групп к реваншу путём пересмотра результатов нанесённых им военных и политических поражений.

Отмъщението е форма на правосъдие, използвана при отсъствие или при отказ от нормите на формален закон и право. Често отмъщението се дефинира като увреждащи действия срещу лице или група в отговор на действителна или въображаема несправедливост.[1] То се използва за наказване на злодеяние извън рамките на закона.

Вече съм уморена и не пиша подробно, затова.

Ако под реваншистки подбуди имате предвид вероятността цивилно население в Сърбия да е било наказателно избивано, защото е сръбско, тоест само на основата на принадлежност към етнос, с който ни свързват някакви исторически вражди, малко вероятно. Написах защо.

Защото обикновеният войник или офицер не е терорист (разбирайте човек готов и мотивиран да извършва насилие на основата на някакви действителни или въображаеми исторически вреди и несправедливости, нанесени върху неговата общност, чийто ексклузивен и избран от някакви съдбовни съображения от по-виш порядък представител той се явявва - и утре ще стане героят на бял кон, ще бъде просветлен реабилитиран, канонизиран или по друг някакъв начин за разлика от ония лузъри ще се докаже като единственият достоен да изтрие срама от лицето на групата, с която се идентифицира и един вид ще намери място до дясното ребро на Господ - знам, че прекалявам, но съм уморена). Офицерът евентуално е професионален военен. За него време нерядко значително по-образован от средното. Войникът, ако е наборник, е обикновен човек, цивилен, попаднал по стечение на обстоятелствата в ужасна ситуация. Нито офицерът, нито пък обикновеният довчерашен цивилен са преминали през процес на радикализация.

Омразата нерядко е хипотетична, абстрактна, като за на маса. Когато тряба да застреляш някого, на когото виждаш лицето, нещата изобщо не стоят така.

Да, не е изключено да има фанатици. Но не може да се твърди, че това е нормата. В една армия те биха се считали са психологически негодни, защото ще излагат и себе си, и другите, и командването на недопустим риск. С професиоализирането на армията и научените от минали войни уроци войниците се тренират, все пак това не са средните векове...

Ако не ви разбирам правилно, утре пак ше прочета.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On 30.12.2020 г. at 21:56, Б. Киров said:

Цитирам цитираното от Вас - имало е обединена Военна комисия към ООН, която е подала списък със стотици имена на българската държава за арест и съд.

 

В интерес на истината - тук аз трябва и себе си да поправя - все пак, има такава Комисия, както е написано в New York Times, но не част от ООН, тъй като то ще се появи по-късно през 1945. Комисията се нарича "Комисия по военните престъпления - Антихитлеристката коалиция " и е създадена през 1943, като СССР не влиза в състава и. Другото  интересно нещо е че има папка Югославия срещу България, която и до момента е с гриф "строго секретно" - https://search.archives.un.org/unwcc-yugoslavia-vs-bulgarians-registered-001-040-restricted. .

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Цитирай

Ако под реваншистки подбуди имате предвид вероятността цивилно население в сърбия да е било избивано, защото е сръбско, тоест само на основата на принадлежност към етнос, с който ни свързват някакви етнически вражди

Вражда, или по-скоро силна враждебност и желание за разплата ,  породени от разбирането и усещането, че Сърбия ( и сърбите) са се отнесли много несправедливо към България и българите. 

 

Преди 1 час, dora said:

Нито офицерът, нито пък обикновеният довчерашен цивилен са преминали през процес на радикализация.

За  поддържанети на враждата /враждебността/ и желанието за разплата и не  е необходимо  да се преминава  през "процес на радйкализия"  - достатъчно (и то е причината) е  разбирането и усещането, че Сърбия ( и обобщено сърбите) са се отнесли  несправедливо към България и българите.

Говорим за висши офицери (разбрахме се че не става дума за войниците), издали (издавали) незаконна заповед (незаконните заповеди .
По  метода на изключването    -  не е расизъм ( сърбите не са друга раса, нито са друга култура!),  малко вероятно е висшите офицери да са психопати (мнение,  което споделихте),  и друго  какво  - за мен с най-голяма вероятност като причина/подбуда/ остава  реваншизмът.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, nik1 said:

 

Добре ,а  за това кога?

http://www.makedonskatribuna.com/Voinata se vrushta_files/the_war.htm

и това

https://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_genocide

"След  това", "когати му дойде времето" или....("не знам все ми е тази")

Не допускате ли (поне в известна степен), че   дискутираните  в темата  военни престъпления са мотивирани  от реваншизъм (не само антисръбски), Ако  е така, не следва ли признаванетоето и извинението да бъдат насочени първо към травматизираните  от нашата страна (не малко 300 000 потомци на македонски българи от Вардарска и Евгейска Макединия и още толкова пиринско -македонски българи)

Все пак мисля е  коректно и някак "европейско"   да се спазва реда и последователна (ако не логическа, то историческа)

 

Защо веднага ме питате: - "А Вие защо биете негрите в Америка?" 🙂
Заповядайте на конференция (може и онлайн) и там ще дискутираме!
В "главата" на човек, когато срещне "нещо ново" и непознато възникват 5 последователни емоции:

1. отрицание (няма разстреляни в с.Бойник на 17 февруари 1942);

2. гняв (какви са тези сръбски пропаганди от този Борис ... ) ;

3. (сега сте на) ПАЗАРЕНЕ - ама не трябва ли първо Карнеги, па Поази, па 300 000 .... и прочие!

ще дойдете и до 4. отчаяние - фактите са си факти ! И ще признаете пред себе си грешките в следствие на емоция и его!

Тогава идва полезният ефект от НОВО ОСЪЗНАТО преоценяване на ВСИЧКИ налични факти и взимане на най-верното (според Вас) решение !
Желая здраве!

Нищо лично 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, bulgaroid said:

Бре вече и цензура се появи ! Браво.

 

Здравейте. Аз ако може да попитам,защото чакам отговори и няма и няма? Колко е реалната бройка на населението,колко са убити по време на боя,колко са ранени, колко хора са участвали в нападението,откъде са,правена ли е зачистка след боя,има ли арестувани,за какво, каква е бройката на растреляните, откъде е информацията,къде е доклада на командира,колко са гробовете,колко са погребани там,правени ли са изследвания, ако не защо? Имам и други въпроси но ако може първо тия да погледнете? Предварително благодаря.

Здравейте! 🙂 Добро утро в 5,30 ч! 🙂  Старческо безсъние 🙂

Както Ви отговори Борис - заповядайте на конференцията на 6 април 2021 г в гр. Кюстендил и ще получите отговори на всички въпроси, ЧЕ И НА НОВИТЕ, които ще възникнат в дискусията там! 🙂

Оценявам БЪЗИЦИТЕ, които си провите с dora и останалите в дискусията 🙂

Истината (според мен) е, че ВСИЧКИ ВИЕ ЗАЕДНО сте отличен анализаторски екип, който успя да открие всички ОСНОВНИ причини довели то тези (и подобни) събития, както и голяма част от специфичните причини, уловени от сензорите на тези от Вас които имат различни СПЕЦИФИЧНИ познания по тясно профилирани теми (международно военно законодателство и практика, политика, стратегия и тактика на военни действия от различни военни части и пр.).

Моето мнение е, че Вие всички в тази дискусия ВЗАИМНО се допълвате и в този "брейнсторм" постигнахте отлични резултати!

Поздравления за всички!

Остава да седнете и ВЕЧЕ В ПРИЯТЕЛСКИ ДУХ да ги обобщите, формулирате и артикулирате ясно!

Защо не на 6 април 2021 г.? 🙂 (манипулирам Ви 🙂 )

https://www.facebook.com/Конференция-6-април-2021-г-Conference-April-6-2021-101676848452041

2021_04_06_NAUKA_BG.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, bulgaroid said:

Това добре, тогава може ли да погледнем доклади за Кървавата коледа,за Топлишкото въстание,за убийствата в Пирот 1885.-1886г. ,за Зайчарското въстание,за Босилеград 1917г. за концлагерите,за репресиите в Царибродско 1919г.-1923г. или нещо от сорта.Отново предварително благодаря.

Охо, мерси. Попрегледах го както и очаквах пропаганда до дупка , но все пак ти благодаря.

 

Това гробове на жертви ли са? 

По темата за "Топлишките бунтове" от 1917 г. вижте докладите ни с д-р Калин Крумов от проведената в гр. Прокупле 22-26 февруари 2017 г. международна научна конфереция! Докладите са публикувани в Сборник с документи от конференцията - издание на Министерство на културата на Република Сърбия (може да си ги закупите от музея в гр. Прокупле, както и във списание Военноисторически сборник бр.2 от 2017 г. 
Можете да го прочетете в Националната библиотека "Св.св.Килир и Методий" или да си го поръчате от Военноисторическа библиотека във Военна академия "Георги с. Раковски" - търсете Димитричка Колева!


Всичко трябва да се ПОГЛЕДНЕ когато се състави екип от изследователи от всички страни на Балканския полуостров (защото всички мнения и гледни точки са важни), които да работят съвместно (както го правите Вие тук) и да екипът да излезе с ОБЩО НАУЧНО МНЕНИЕ по тези "трудни" теми!

Имате уникалния шанс да го осъществите!

Ние ще Ви подкрепим!

3.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, sir said:

Два въпроса.

1. Как е доказано, че това е "мястото на разстрела"? Само по разкази на предполагеми очевидци ли?

2. Тези надгробия, които сте постнали, на разстреляните ли са и ако да, то как е установено това?

Мерси.

1. Доказано е по безспорен научен и практически начин използван в юриспруденцията и криминалистиката! (основно по разкази на ИЗВЪРШИЛИТЕ разстрела и ПРИСЪСТВАЛИТЕ на МЯСТОТО на разстрела на 17 февруари 1942 г.)

2. На ЧАСТ от разстреляните! (една част са погребани от роднините им в семейните гробове в старото гробище)

3. Установено е по начина по който са установени гробовете на майка Ви и баща Ви (или ако те са живи - на дядо Ви и баба Ви)!

Чрез заравяне на труповете на умрелите в земята от други (живи) хора (както се прави по света).

Редактирано от ivansapunjiev
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, bulgaroid said:

От смеха ми разбираш,че пишеш пълни глупости,Киров правилно те прати ...нанякъде,май и аз ще ти покажа посоката....

 

Преди 7 часа, bulgaroid said:

Ох превърнахме се в жертви,започна драмата..... Гледам попрочел си нещо и идваш подготвен,вече няма фашисти !: хаха: а разликата знаеш ли я,едва ли....

Националсоциалист е Хитлер,НАЦИОНАЛСОЦИАЛИСТ,запиши си. Отново греда ...

Ами не съм много сигурен, че вече няма фашисти, едва ли са жертвани всички.. 

Не бяха ли фашистите, дето според биологичните особености, показваха "посоката" на хората, а кланетата наричаха "милосърдие"? 

...готово записах! Фтефтерчето, също записах, че думичката нацист, е съкратено от националсоциалист и двете думички смислово са еднакви, но едната е по-неудобна, за някои, когато трябва да отговарят на въпроси... 

Ти хубаво се позоваваш на Киров и очакваш помощ, ама не мисля че Киров е глупак или би допуснал, да е потенциална жертва...😉

Та бил ли е Хитллер националсоциалист или съкратено казано нацист? 🙂

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 8 часа, bulgaroid said:

И тук ни отговарят на предния въпрос,ИГИЛ са добрите според нашия експерт, те са борци за свобода и масовите кланета са позволени,благодаря за отговора :това:  партиззани ли са какви са,имат право да тероризират местните да разстрелват и т.н. това било добра кауза!!! 

Господи ела си прибери вересиите.

Според извършените деяния, едните се определят като "борци, за свобода", а другите като  "чужди окупатори"!

А когато си изясниш понятията, ще разбереш, като каква се определя и окупацията... За сега в речника ти, тази дума я няма...😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ivansapunjiev said:

Доказано е по безспорен научен и практически начин

Да де,но самият Вие казвате,че убитите са между 100 и над 500! Откъде идва тази разлика в пъти? После се учудвате защо хората се съмняват в информацията Ви! В България например е установено доста точно колко са избитите от комунистите българи след 09.09.1944г. Сърбия обаче дава различни данни разминаващи се в пъти,пак да го кажа! Същото е със жертвите на Холокоста. Едни посочват към два милиона жертви,други - шест милиона. И въпреки че имат възможност,историците и засегнатите държави не правят нищо за да коригират и изчислят най-накрая колко са жертвите. Има огромна разлика между 100 човека и 500. Или за Вас няма? То е само статистика? Хората като мен няма да Ви вярват докато не изчистите тези противоречиви данни. И с право не ви вярват,защото ако не сте забелязали,само анти-хитлеристите лъжат. Например,избиването на полските офицери при Катин го приписаха на немците. Твърдяха,че играчите на украинският футболен клуб Динамо" са избити от немците,но се оказа че е дело на НКВД. И т.н.

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 17 минути, deaf said:

Има огромна разлика между 100 човека и 500. Или за Вас няма?

Освен, че убийството на 100 човека е хуманно, а на 500 - не толкова хуманно, друга разлика няма..

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, nik1 said:

 

Вражда, или по-скоро силна враждебност и желание за разплата ,  породени от разбирането и усещането, че Сърбия ( и сърбите) са се отнесли много несправедливо към България и българите. 

 

За  поддържанети на враждата /враждебността/ и желанието за разплата и не  е необходимо  да се преминава  през "процес на радйкализия"  - достатъчно (и то е причината) е  разбирането и усещането, че Сърбия ( и обобщено сърбите) са се отнесли  несправедливо към България и българите.

Говорим за висши офицери (разбрахме се че не става дума за войниците), издали (издавали) незаконна заповед (незаконните заповеди .
По  метода на изключването    -  не е расизъм ( сърбите не са друга раса, нито са друга култура!),  малко вероятно е висшите офицери да са психопати (мнение,  което споделихте),  и друго  какво  - за мен с най-голяма вероятност като причина/подбуда/ остава  реваншизмът.

 

 

Абсолютно е необходимо, защото, първо,

вината е лична и всички отлично знаем това. Това, че А убил Б, не означава, че В, който е със същата националност като А, е виновен на Г, който е от същата националност като Д.

Груповата идентификация от такъв регистър (нация) е въпрос на индоктринация, а тя далеч не е най-важното при личен контакт.

Когато контактувате с немци, те за вас нацисти ли са?

Всякакви предубеждения към групи хора изчезват при по-продължителен личен контакт с индивид от тази група. Затова едно от средствата за преодоляване на предубежденията е exposure - редовен контакт. Същото като с фобиите.

Човек е много по-склонен да се идентифицира с другото човешко същество в моменти на катастрофа, отколкото предполага(те). Програмирани сме да сме социални, не да се унищожаваме едни други.

Човек е и много по-склонен във всяка ситуация да се идентифицира с друго човешко същество, с което има някакви скодства, затова при липса на други условия изпитваме по-силни чувства на привързаност към хора, които са ни близки като външен вид, език и бит.

Затова и казвам, че национализмът е малко като за на маса. Колкото и да ни обработват с него (по-късно мога да напиша защо и как), междуличностните отношения просто са от друг характер. Защото това, което ни е заложено като биология, е по-силно от това, което ни карат да научим от високоабстрактен регистър (Нациите са въображаеми общности, не реални).

Убиването на друг човек не става просто така.

Дори в професионална армия (а какво остава в наборна).

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

Преди 9 минути, dora said:

Когато контактувате с немци, те за вас нацисти ли са?

Да, ако оправдават и не признават вината, за извършените от нацистите престъпления!

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В това видео като илюстрации има ВСИЧКО! Гледайте го цялото, защото двата доклада и дискусията са едно цяло!
Има снимки на двама от участниците от българска и един от сръбска страна.

Казал съм ясно и разбираемо всичко!

Не виждам какво има да се коментира повече 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 часа, ivansapunjiev said:

DSCN0647.JPG

DSCN0650.JPG

Само аз ли виждам 50, а не 500 гроба тук? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, deaf said:

Да де,но самият Вие казвате,че убитите са между 100 и над 500! Откъде идва тази разлика в пъти? После се учудвате защо хората се съмняват в информацията Ви! В България например е установено доста точно колко са избитите от комунистите българи след 09.09.1944г. Сърбия обаче дава различни данни разминаващи се в пъти,пак да го кажа! Същото е със жертвите на Холокоста. Едни посочват към два милиона жертви,други - шест милиона. И въпреки че имат възможност,историците и засегнатите държави не правят нищо за да коригират и изчислят най-накрая колко са жертвите. Има огромна разлика между 100 човека и 500. Или за Вас няма? То е само статистика? Хората като мен няма да Ви вярват докато не изчистите тези противоречиви данни. И с право не ви вярват,защото ако не сте забелязали,само анти-хитлеристите лъжат. Например,избиването на полските офицери при Катин го приписаха на немците. Твърдяха,че играчите на украинският футболен клуб Динамо" са избити от немците,но се оказа че е дело на НКВД. И т.н.

 

Не се знае точната бройка на убитите цивилни, защото никой не се е интересувал в момента на разстрела и краткото време след това. Със сигурност в общинския регистър на населението още тогава е било ясно колко и кои са, но по времето на комунистическото робство и там това е било скрито... Според мен броят на жертвите не е важен, защото трябва да разглеждаме казусите принципно! Хората са пожертвани - описвам в доклада си детайлно как и защо! 
В последствие международният съд в Нюрнберг оправдава разстрелите на цивилно население при такива ситуации и конкретно на територията на Югославия 1941-1944! И днес те са законосъобразни !!! Но за мен са НЕПРИЕМЛИВИ!

Болшинството сръбски историци също искат да броят трупове и отрязани глави, защото се чувстват засегнати и уязвени ... темата е МНОГО ИНТЕРЕСНА и дълга, но не може тук да се води! Да направиме една кръгла маса онлайн или елате на 6 април 2021 в Кюстендил - няма да сме много хора, ще има и от сърбия и ще имаме време за работа! 🙂

С най-добри чувства!

Иван Сапунджиев                                                                                                                                                                                                        

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, skiahtro said:

Да, ако оправдават и не признават вината, за извършените от нацистите престъпления!

За това ли разговаряте? :)

Иначе, разбрам логиката.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, deaf said:

само анти-хитлеристите лъжат. 

 

Миналата година ме арестуваха за опит да организирам научна дискусия с тема 6 април 1941 г. и ролята на ген. Щьорнер в превземането на линията Метаксас и сега "трябва да има" наказателно дело срещу мен в Специализираната прокуратура 🙂 Публично съм обявен за фашист, антисемит, неонацист и пр.... каквото ви хрумне 🙂
А Вие не ми вярвате защото аз изглеждам анти-хитлерист и лъжа 🙂

Ха сега де 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, deaf said:

Да де,но самият Вие казвате,че убитите са между 100 и над 500! Откъде идва тази разлика в пъти? После се учудвате защо хората се съмняват в информацията Ви! В България например е установено доста точно колко са избитите от комунистите българи след 09.09.1944г. Сърбия обаче дава различни данни разминаващи се в пъти,пак да го кажа! Същото е със жертвите на Холокоста. Едни посочват към два милиона жертви,други - шест милиона. И въпреки че имат възможност,историците и засегнатите държави не правят нищо за да коригират и изчислят най-накрая колко са жертвите. Има огромна разлика между 100 човека и 500. Или за Вас няма? То е само статистика? Хората като мен няма да Ви вярват докато не изчистите тези противоречиви данни. И с право не ви вярват,защото ако не сте забелязали,само анти-хитлеристите лъжат. Например,избиването на полските офицери при Катин го приписаха на немците. Твърдяха,че играчите на украинският футболен клуб Динамо" са избити от немците,но се оказа че е дело на НКВД. И т.н.

 

Къде го казва?

Преди 26 минути, skiahtro said:

Освен, че убийството на 100 човека е хуманно, а на 500 - не толкова хуманно, друга разлика няма..

Незаконно убийсто и на 1 човек е престъпление....Не съм на ясно с законите на войната, но и там има правила които би било очаквано да се спазват от воюващите страни....Но за съжеление победителите не им се признава много-много, че не са безгрешни....Това само с точни, обосновани доказателства може да се покаже....И хич не помага прочистването на една тема, като мешим в нея събития произшли в различно време и на различни места....Кланетата на титовските партизани, ги признаят официално още доста време само ако има разчестване на темата на равни начала....например. Унгарците се извиниха от своя страна, но те имаха добре документиран протокол за събитията, защото военната прокуратура още в течение на войната дава под съд и осъжда отговорните ръководители. Друго е, че главният отговорник избягва под закрилата на СС, но все така си има. Това, че после  Odelenje za Zastitu Naroda избиват  между 20 - 45 000 но има които казват, че 50 000 цивилни. Го признаха сърбите малко по-късно. 2013. június 21 специално заседание на парламента изказва жертвите за невинни пострадали....https://sr.wikipedia.org/wiki/Злочини_партизана_у_Србији  Преди това само амнестия имаше за тези които са били в лагери затворени, мъчени...Така, че може но без излишни страсти, закачки, подигравки, иронии и други. За Теб, мен, и 1 убит е много ако това е роднина.....Например подобна тема осъждаха по-радиото когато се обади един слушател, че на времето ги строили четниците и трябвало да се кръстят. Католиците веднага ги отделят и....Тяхното семейство макар и унгарци е православно и затова и така се кръстело....Още стоели на ред когато майка му /когато била нервена пър..яла/ се изпуснала...Попът решил, че се подиграва с тях и комъндирът на четата на място я застрелва....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Warlord said:

Само аз ли виждам 50, а не 500 гроба тук? :)

и преди в Бойна слава имаше дървени философи пълни с комплекси, които първо говорят, а после четат - без да мислят 🙂

Сорри 🙂

Повече няма да кометнирам малоумия!

Нека да организираме онлайн кръгла маса и да РАЗГОВАРЯМЕ 🙂

Нямам физическо време да пиша ...

Хубав ден!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, ivansapunjiev said:

Защо веднага ме питате: - "А Вие защо биете негрите в Америка?" 🙂
Заповядайте на конференция (може и онлайн) и там ще дискутираме!
В "главата" на човек, когато срещне "нещо ново" и непознато възникват 5 последователни емоции:

1. отрицание (няма разстреляни в с.Бойник на 17 февруари 1942);

2. гняв (какви са тези сръбски пропаганди от този Борис ... ) ;

3. (сега сте на) ПАЗАРЕНЕ - ама не трябва ли първо Карнеги, па Поази, па 300 000 .... и прочие!

ще дойдете и до 4. отчаяние - фактите са си факти ! И ще признаете пред себе си грешките в следствие на емоция и его!

Тогава идва полезният ефект от НОВО ОСЪЗНАТО преоценяване на ВСИЧКИ налични факти и взимане на най-верното (според Вас) решение !
Желая здраве!

Нищо лично 🙂

Защо какво им е на въпросите? Много са си хубави даже! Ако сте тук да участвате в дискусията това е чудесно,така,че вместо поведенчески анализи не е лошо да се впишете. Колегата правилно попита а аз малко ще разширя с ваше позволение,конкретно обсъждате ли сръбските и югославските престъпления срещу другите народи, без значение периода,особено ми е интересно за престъпленията против българи ? Разбрахме ,че има доклад за Сурдулица, но това е отново сръбска претенция,за Босилеград има ли, а за някъде другаде? Защото като сте почнали с престъпленията редно е да се разглеждат всичките,нали така? 

 

Преди 3 часа, ivansapunjiev said:

Както Ви отговори Борис - заповядайте на конференцията на 6 април 2021 г в гр. Кюстендил и ще получите отговори на всички въпроси, ЧЕ И НА НОВИТЕ, които ще възникнат в дискусията там! 🙂

Аз не знам кой е Борис,предполагам автора,или не? Проблема е такъв, до 6 април 2021 г, има доста време а ние дискутираме сега,вие сте вече тук и можете да участвате,защото "разобличителите "издишат ,малко свежест ще им дойде добре, иначе темата е безмислена. 

 

Преди 3 часа, ivansapunjiev said:

Оценявам БЪЗИЦИТЕ, които си провите с dora и останалите в дискусията 🙂

Ами госпожата или госпожицата, гради теории на гол ентусиазъм и лични драми, борави с непознати за нея термини и расъждава за неща за който няма никаква идея. Отделно така и така сте тук,да попитам може ли даден проблем да се вади от контекста,например Бойник,автора категорично не желае да обсъжда историята  а се концентрира на конкретното събитие,това за мен е фундаментална грешка и обезмисля усилията.вие как мислите? Какво точно дикутираме тогава?

 

Преди 3 часа, ivansapunjiev said:

о темата за "Топлишките бунтове" от 1917 г. вижте докладите ни с д-р Калин Крумов от проведената в гр. Прокупле 22-26 февруари 2017 г. международна научна конфереция! Докладите са публикувани в Сборник с документи от конференцията - издание на Министерство на културата на Република Сърбия (може да си ги закупите от музея в гр. Прокупле, както и във списание Военноисторически сборник бр.2 от 2017 г. 
Можете да го прочетете в Националната библиотека "Св.св.Килир и Методий" или да си го поръчате от Военноисторическа библиотека във Военна академия "Георги с. Раковски" - търсете Димитричка Колева!

А други теми има ли разглеждани? 

 

Преди 3 часа, ivansapunjiev said:

Всичко трябва да се ПОГЛЕДНЕ когато се състави екип от изследователи от всички страни на Балканския полуостров (защото всички мнения и гледни точки са важни), които да работят съвместно (както го правите Вие тук) и да екипът да излезе с ОБЩО НАУЧНО МНЕНИЕ по тези "трудни" теми!

Тук хората са любители и си запълват свободното време,това няма как да стане. 

 

Преди 3 часа, ivansapunjiev said:

1. Доказано е по безспорен научен и практически начин използван в юриспруденцията и криминалистиката! (основно по разкази на ИЗВЪРШИЛИТЕ разстрела и ПРИСЪСТВАЛИТЕ на МЯСТОТО на разстрела на 17 февруари 1942 г.)

2. На ЧАСТ от разстреляните! (една част са погребани от роднините им в семейните гробове в старото гробище)

3. Установено е по начина по който са установени гробовете на майка Ви и баща Ви (или ако те са живи - на дядо Ви и баба Ви)!

Чрез заравяне на труповете на умрелите в земята от други (живи) хора (както се прави по света).

Това е чудесно и много полезно,само има едно но! От снимките който сте качили на три гроба се виждат и надписите,и на два от тях пише,че човека е загинал 1944г. а на третия 1952г. другите не се виждат но тези веднага възбудиха интереса ми,как се е получило така? Защо има хора загинали доста след датата на разстрелите, и ако е така защо? След като има доклади от криминалистика и свиделства на очевидци колко точно са убити,вашата цифра беше ако не се лъжа от 100 и нещо до 500,не е ли малко разтегливо понятие? Може ли да отговорите на някой въпрос?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, skiahtro said:

 

Ами не съм много сигурен, че вече няма фашисти, едва ли са жертвани всички.. 

Не бяха ли фашистите, дето според биологичните особености, показваха "посоката" на хората, а кланетата наричаха "милосърдие"? 

...готово записах! Фтефтерчето, също записах, че думичката нацист, е съкратено от националсоциалист и двете думички смислово са еднакви, но едната е по-неудобна, за някои, когато трябва да отговарят на въпроси... 

Ти хубаво се позоваваш на Киров и очакваш помощ, ама не мисля че Киров е глупак или би допуснал, да е потенциална жертва...😉

Та бил ли е Хитллер националсоциалист или съкратено казано нацист? 🙂

 

Кога сме обсъждали има ли няма ли? Отново някакви безмислици! Не очаквам помощ не ми и трябва. Мисля достатъчно ти обръщах внимание на безмислените постове. В игнор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, bulgaroid said:

Защо какво им е на въпросите? Много са си хубави даже! Ако сте тук да участвате в дискусията това е чудесно,така,че вместо поведенчески анализи не е лошо да се впишете. Колегата правилно попита а аз малко ще разширя с ваше позволение,конкретно обсъждате ли сръбските и югославските престъпления срещу другите народи, без значение периода,особено ми е интересно за престъпленията против българи ? Разбрахме ,че има доклад за Сурдулица, но това е отново сръбска претенция,за Босилеград има ли, а за някъде другаде? Защото като сте почнали с престъпленията редно е да се разглеждат всичките,нали така? 

 

Аз не знам кой е Борис,предполагам автора,или не? Проблема е такъв, до 6 април 2021 г, има доста време а ние дискутираме сега,вие сте вече тук и можете да участвате,защото "разобличителите "издишат ,малко свежест ще им дойде добре, иначе темата е безмислена. 

 

Ами госпожата или госпожицата, гради теории на гол ентусиазъм и лични драми, борави с непознати за нея термини и расъждава за неща за който няма никаква идея. Отделно така и така сте тук,да попитам може ли даден проблем да се вади от контекста,например Бойник,автора категорично не желае да обсъжда историята  а се концентрира на конкретното събитие,това за мен е фундаментална грешка и обезмисля усилията.вие как мислите? Какво точно дикутираме тогава?

 

А други теми има ли разглеждани? 

 

Тук хората са любители и си запълват свободното време,това няма как да стане. 

 

Това е чудесно и много полезно,само има едно но! От снимките който сте качили на три гроба се виждат и надписите,и на два от тях пише,че човека е загинал 1944г. а на третия 1952г. другите не се виждат но тези веднага възбудиха интереса ми,как се е получило така? Защо има хора загинали доста след датата на разстрелите, и ако е така защо? След като има доклади от криминалистика и свиделства на очевидци колко точно са убити,вашата цифра беше ако не се лъжа от 100 и нещо до 500,не е ли малко разтегливо понятие? Може ли да отговорите на някой въпрос?

Единствиният начин е да направиме дискусия онлайн! 
Поемам ангажимент!

Моля всички заинтересовани от темата да посочат кой час за начало на дискусията им е най-удобен, за да направиме сечение и определиме взаимноприемливо време - също и кои дни от седмицата предпочитат!

Повече няма да мога да пиша тук защото нямам време за съжаление!

Хубав ден на всички!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, ivansapunjiev said:

В това видео като илюстрации има ВСИЧКО! Гледайте го цялото, защото двата доклада и дискусията са едно цяло!
Има снимки на двама от участниците от българска и един от сръбска страна.

Казал съм ясно и разбираемо всичко!

Не виждам какво има да се коментира повече 🙂

Ние видеото го гледахме, но останаха доста въпроси, а вие като  изследовател бихте отговорили подробно и аргументирано. Защото според мен лично там има доста тъмни моменти,и аз докато не си ги изясня не приемам никакви заключения. Навици какво да правиш!:D Отделно позоваването на народния съд зза мен е безмислено и все е едно нищо не правим.

 

Преди 22 минути, ivansapunjiev said:

Не се знае точната бройка на убитите цивилни, защото никой не се е интересувал в момента на разстрела и краткото време след това. Със сигурност в общинския регистър на населението още тогава е било ясно колко и кои са, но по времето на комунистическото робство и там това е било скрито... Според мен броят на жертвите не е важен, защото трябва да разглеждаме казусите принципно! Хората са пожертвани - описвам в доклада си детайлно как и защо! 
В последствие международният съд в Нюрнберг оправдава разстрелите на цивилно население при такива ситуации и конкретно на територията на Югославия 1941-1944! И днес те са законосъобразни !!! Но за мен са НЕПРИЕМЛИВИ!

Добре и това е нещо. Значи никой не знае колко е бройката това е голям напредък, благодаря. А това за Ньорберг на колежката го покажете. Значи реално бройка е произволна и всеки си пише каквото му харесва! 

 

Преди 25 минути, ivansapunjiev said:

Болшинството сръбски историци също искат да броят трупове и отрязани глави, защото се чувстват засегнати и уязвени ... темата е МНОГО ИНТЕРЕСНА и дълга, но не може тук да се води! Да направиме една кръгла маса онлайн или елате на 6 април 2021 в Кюстендил - няма да сме много хора, ще има и от сърбия и ще имаме време за работа! 🙂

Може, лорда е по тези неща. На нас само ни беше интересно разглеждат ли се престъпленията срещу българи? Нещо ми убягват.

 

Преди 25 минути, ivansapunjiev said:

Миналата година ме арестуваха за опит да организирам научна дискусия с тема 6 април 1941 г. и ролята на ген. Щьорнер в превземането на линията Метаксас и сега "трябва да има" наказателно дело срещу мен в Специализираната прокуратура 🙂 Публично съм обявен за фашист, антисемит, неонацист и пр.... каквото ви хрумне 🙂
А Вие не ми вярвате защото аз изглеждам анти-хитлерист и лъжа 🙂

Ха сега де 🙂

Може ли запис ?:bigwink:

 

Преди 23 минути, ivansapunjiev said:

и преди в Бойна слава имаше дървени философи пълни с комплекси, които първо говорят, а после четат - без да мислят 🙂

Сорри 🙂

Повече няма да кометнирам малоумия!

Нека да организираме онлайн кръгла маса и да РАЗГОВАРЯМЕ 🙂

Нямам физическо време да пиша ...

Хубав ден!

Благодаря за участието.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...