Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Вероятно такава заповед е дошла от немското командване. Щото немците имат политика да избиват за назидание по 10 мирни граждани за всеки убит германец. Нашите формално са били подчинени към германците.

Да ама не! (По Бочаров) Според последните данни след убийството на Хайдрих в окупираната Чехия,SS не са избивали цивилни чехи за наказание. Било е постановка на SS с цел чехите да се уплашат и издадат убийците на Хайдрих. Което и става. Цивилните чехи които уж били избити,са си живи и здрави.

Между другото,българската армия е имала същата политика от която толкова се гнусиш морално. Но няма начин... В Македония в едно албанско село е убит български войник. Нашата армия събира албанците на мегдана и им казва,че ще убива всеки ден по един албанец докато не кажат кой е убил българският войник. Застрелват пред очите на всички един произволно избран албанец. След няколко часа албанците предават своя сънародник убил българският войник.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 5 минути, deaf said:

Между другото,българската армия е имала същата политика от която толкова се гнусиш морално. Но няма начин... В Македония в едно албанско село е убит български войник. Нашата армия събира албанците на мегдана и им казва,че ще убива всеки ден по един албанец докато не кажат кой е убил българският войник. Застрелват пред очите на всички един произволно избран албанец. След няколко часа албанците предават своя сънародник убил българският войник.

Линк за повече информация?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, deaf said:

не са избивали цивилни чехи за наказание

Не заблуждавайте - това не е вярно като минимум що се касае Лидице   - доказано е , има снимки на убитите - 173 мъже от селото, или според вас те са събрали статисти от селото да се правят на умрели? 

http://www.holocaustresearchproject.org/nazioccupation/images/Lidice_massacred_men.jpg

 

Кажете ми само едно - защо сеете лъжи - когато всеки неисторик може просто да напише в Google : "Lidice massacre" и ще види снимката от по-горе. А забравих вие говорихте преди време за взаимовръзката между бананите и демокрацията или това не бяхте вие - приемете моите извенения ако не сте вие.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 26.12.2020 г. at 21:48, borkoto said:

За съжаление нито Германия нито България прилагат Хагските и Женевските Конвенции подписани по-рано в 1929 спрямо югопартизаните. Те са считани за терористи и диверсанти а не като формална пара-военна организация. Това разбира се е неправилно защото определнието за такива неармейски части е залегнало в конвенциите, подписани от двете страни. Сега за морала и престъпните заповеди. Разбира се, че е имало и заповеди директно от българското комндване, но шансът да намерим такива е нулев. Повечето заповеди за акции проитв партизаните са изпълнявани оперативно, което е част от задълженията на армейския корпус. Но има 2 неща които трябва да разграничим - убийствата по време на операция и планирания разстрел на невъоръжени хора. През март 1942 г. командирът на 1-ви окупационен корпус Асен Николов в доклад до щаба на армията в София се оплаква от наличието на умора и липса на ентусиазъм в офицерите. Това състояние на българската армия става особено ясно от отказа да се изпълни заповедта, издадена от командващият на 12-та германска армия в Сърбия ген. Валтер Кунце, за разстрела на 1084 сръбски затворници в Ниш и Крагуевац, като отмъщение за загиналите германски войници. Българското командване не посмява да изпълни заповедта, заявявайки в отговор на германското нареждане, че подобно масово убийство ще има "пагубен ефект върху духа на българските войници и офицери".

По горното е извадка от книгата "Отечествената война на България, т.1, С. 1961",  и все пак показва че българското командване не е искало да бъде част от тези военни престъпления.

И за да не звуча голословен и да оставям все по-малко място за упреци - ще се опитам всичко, което поствам да окомплектовам с надлежния документ:

 

image.thumb.png.210774632f86c98c1df2e67a42dedf72.png

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, borkoto said:

виждам че г-дата  @sir@Янков, които са главно читатели на тази тема ("sir" има няколко по-ранни коментара) сега изразяват бурно недоволство и се оплакват най-много, а господин Янков, видите ли, нямал време да си подготви контратезата. Какви контрааргументи г-н Янков? На какво ? В съда ли сте решил да ходите? Каква е вашата позиция? - защо не виждам ваши коментари на вашата ясна "позиция"в последните 20 страници? Никой господа не ви насилва в някви убеждения. И въпреки, че г-н Сапунджиев има няколко по-пеперливи коментара, той е в правото си да се изказва така, както намери за добре в рамкитe на форумнитe правила, както и вие сте в своето право да задавате въпроси. Аз също не съм видял доказателствата от г-н Сапунджиев и поради тази причина правя изводи само от написаното в доклада, и разбира се допускам някои грешки, които уважаемият "bulgaroid" винаги услужливо ми подсказва. От горните коментари следва, че някои от главните участници във форума като @bulgaroid, @Warlord , @dora, @Skubi и може би @nik1 са готови да участват в една виртуална среща където ще бъдат представени повече подробности. 

В крайна сметка, тук постоянно се сипеха обвинения, че няма докази и сега когата има поне няква малка надежда да се хвърли светлина по този въпрос - "неочаквано" наискачаха неодобрителни гласове на хора от "патриотската" крипта, които са написали 2 коментара на кръст в последните 20 дни. Пак казвам, ние не знаем точно какви доказателства има г-н Сапунджиев да подкерпи доклада си, но подмятания от рода " просръбски заговорник ", "манипулатор",  "играете ролята на обвинител и на палач" ме навеждат на мислта че някои хора предварително отричат тези доказателства тъй като евентуалното им разкриване ще бъде "манипулация", която застрашава техните закостенели (пред)убеждания. 

Вие г-дата sir и Янков не ги мислете. Те си имат и друга работа, както впрочем и други интереси в този форум, и не кесят денонощно в тази тема като някои други, които иначе "нямали време" и били "много заети". Сега, от името на Янков не мога да говоря, но от свое име мога да кажа следното:

Ами драги г-н borkoto, не знам дали сте наясно, но обикновено в науката, а и по-конкретно във всяко едно изследване се подхожда точно така - първо се изясняват фактите, включително "дребните" (дребни явно според Вас) детайли, а едва след това се постулира теза, която впоследствие се подлага на дискусия, евентуално на критика, задават се въпроси - понякога именно по "дребните" детайли, защото те най-често обръщат колата и събарят иначе добре звучащата теза - и така нататък, и така нататък. При Вас е точно обратното - първо имаме готова (предпоставена?) теза (позиция), а въпросите и критиките се посрещат с отговори от рода на този, наречен от Вас със сладурско-дружелюбното определение "пиперлив": "Установено е по начина по който са установени гробовете на майка Ви и баща Ви". Аз също съм леко невъзпитана персона, но никога за 10 (десет) години в този форум не съм си позволявал да отговарям на някого по подобен начин с "пиперливи" подхвърляния за роднините му. На мен ми е през оная работа за това какво бил казал някой си от някакъв форум, но този отговор (на съвсем конкретни и учтиво зададени въпроси), както и последвалите още няколко в същия дух към други потребители, са нагледна илюстрация точно за наличието на предпоставена теза без оглед на детайлите. Детайлите нямат значение, на конкретните въпроси не се отговаря, тезата не подлежи на критика. "Аз съм се занимавал с този въпрос 10 години, а ти кой си, че да ми противоречиш" - ето това лъха от мненията на въпросната персона. Това тука обаче не е фейсбук, не е някой блог, в който се допускат само верни последователи, нито пък е конференция на соц-носталгиците и феновете на "Народния" съд. Тука може да има 20 страници дискусия по възможно най-дребния детайл от някой исторически извор (давам пример с историята, защото и тук си говорим в крайна сметка за история). Така е тука, уважаеми г-н borkoto. Не Ви харесва, разбирам го, но това е положението.

Тъй че аз си очаквам отговори на конкретните въпроси, а не общи приказки за това кой имал и кой нямал "позиция". Но не вярвам да ги получа. Както не вярвам и останалите, които зададоха конкретни въпроси, да получат конкретни отговори.

Със здраве, драги г-н borkoto.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, borkoto said:

И за да не звуча голословен и да оставям все по-малко място за упреци - ще се опитам всичко, което поствам да окомплектовам с надлежния документ:

 

image.thumb.png.210774632f86c98c1df2e67a42dedf72.png

 И какво точно според Вас доказва този документ? Тук аз виждам отказ за изпълнение на заповед за разстрел. Заповед дадена от германците и съответно нежелание да бъде изпълнена, заради противоречие с моралните и етичните норми на нашето командване.

 Интересно ми е обаче, кой е подчертал абзаците. Доста е избирателно. От неподчертаната част става ясно, че те са арестувани за действия срещу чужда войска. Как бихте коментирал това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Янков said:

 И какво точно според Вас доказва този документ? Тук аз виждам отказ за изпълнение на заповед за разстрел. Заповед дадена от германците и съответно нежелание да бъде изпълнена, заради противоречие с моралните и етичните норми на нашето командване.

 Интересно ми е обаче, кой е подчертал абзаците. Доста е избирателно. От неподчертаната част става ясно, че те са арестувани за действия срещу чужда войска. Как бихте коментирал това?

Това е документ от една книга, който аз по рано бях цитирал в темата, но без източника. Този документ е издаден една седмица преди събитята в Бойник но касае съвсем друг случай. Ставаше въпрос, че българската армия съдейки по написаното тук, не е изпълнявала престъпни заповеди като масови разстрели на затворници, което по законите на войната е военно престъпление. Поне не на ниво корпус - тъй като виждаме че документът е лично подписан от ген Асен Николов. Реших просто да додам оригиналният документ. Предполагам че е подчертан във военния архив. 

Просто темата е доста дълга и ако не я познавате добре - може да ви се струва, че някои мои коментари не са свързани с темата, но реално са, тъй като аз просто допълвам стари постове.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Останал съм с впечатлението, че по принцип с тебе се разговаря с факти, поне по други теми обикновено е било така. Тука обаче насреща ни - алабализми. Жалко.

As of July 2020 the International Commission on Missing Persons (ICMP) has identified 6,993 persons missing from the July 1995 fall of Srebrenica, mostly through analysing DNA profiles extracted from exhumed human remains and matching them to the DNA profiles obtained from blood samples donated by relatives of the missing.

6993 идентифицирани чрез ДНК изследвания на човешки останки от масовите гробове.

А общата бройка се изчислява на 8372 души: https://www.srebrenica.org.uk/what-happened/list-victims/

83.5% от всички предполагаеми жертви, документирани чрез други методи, вече са не само намерени, но и идентифицирани (намерените, но неидентифицирани останки са повече) с използването на генетични анализи и други налични технологични методи, след което предадени на близките им за погребване. И работата продължава.

Това са фактите, Скуби. Има ли желание, работата може да се свърши - технологиите в наши дни са с много високи възможности и няма нужда да ми се лаладжийства тука, че било нямало следи.

И не ми отговори на въпроса. Що така? Труден ли беше?

п.п. Впрочем, забелязваш ли точните бройки, Скуби?

November 22, 2019 What Happened

Моят цитат е от

7PJGJs1WxMaEvSpMs.jpeg
Neuberger EszterTÖRTÉNELEM2020. július 11., szombat 11:13 1443
 
 
Но нека остана при твоят извор. /макар и да подчертая, че въпросът не е на точното количество а на методите с които обикновенно боравят тези които искат да заличат следите от престъплението/
 Значи това което дава е списъкът на тези останки на които им знаят името.
Защото после вече не пишат точно ами приблизително над 8000... Виж
The six-episode podcast will explore the narrative of what transpired of the course of several days in July of 1995 where more than 8,000 Bosniak-Muslims were murdered in the small town of Srebrenica.
 
 In Srebrenica, a place where people used to live alongside each other in peace, over 8,000 Bosniak-Muslims were massacred just because they were a different ethnicity and religion.  https://www.srebrenica.org.uk/information/the-importance-of-speaking-out-reflection-on-hate-crime-awareness-week/   October 18, 2020 Information
 
И не ми отговори на въпроса. Що така? Труден ли беше? 
 
Ако обичаш повтори го защото не си спомням.  
 
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уважаеми форумници,

както вече написах, за тези които проявяват интерес от информацията която съм събрал

по темата за събитията в с. Бойник в района на река Българска Морава, за времето от 15 до 17 февруари 1942 г.,

с участието на военни от 13-и пех. Рилски полк, организирам на 10 януари 2021 г. НЕДЕЛЯ, в 18.00 ч. българско EET (GMT+2) разговор/дискусия

няма да има ограничения на времето и въпросите. Каквото знам ще кажа 🙂 Задължително условие - включена камера! 🙂

Електронната стая ще е отворена в 17,45 ч. Необходимо е да имате инсталирана Гуугъл апликация - става за 2 минути!

Ето линк: https://meet.google.com/rxs-brsf-bdz 

Редактирано от ivansapunjiev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, sir said:

Ами драги г-н borkoto, не знам дали сте наясно, но обикновено в науката, а и по-конкретно във всяко едно изследване се подхожда точно така - първо се изясняват фактите, включително "дребните" (дребни явно според Вас) детайли, а едва след това се постулира теза, която впоследствие се подлага на дискусия, евентуално на критика, задават се въпроси - понякога именно по "дребните" детайли, защото те най-често обръщат колата и събарят иначе добре звучащата теза - и така нататък, и така нататък. При Вас е точно обратното - първо имаме готова (предпоставена?) теза (позиция), а въпросите и критиките се посрещат с отговори от рода на този, наречен от Вас със сладурско-дружелюбното определение "пиперлив"

Уважаеми сър - извинете, че не се обръщам към вас на име , тъй като сте избрал анонимноста, между впрочем както и много други тук. Първо, аз никъде не съм заявил, че правя разследване, още по-малко научно. Това се вижда от първия пост. Така че каквото мисля си е чисто моя позиция, и не съм длъжен да давам на някой доказателства за нейната правота. Точно както и вие не сте длъжен да ми отговаряте защо си мислите че темата е "сърбоманска ", което се вижда от вашите постове не само в тази тема а и в съседните. Що се отнася до г-н Сапунджиев - научното разследване е негово, в това число и всякакви докзателствени материали като това го прави единствения човек, който може да решава къде и с кого ще ги споделя. Ако искате да участвате в тази тема, моля, това е ваше право и въпрос на избор, но тогава не изисквайте от мен някакви докази, при положение че моето мнение е необвързващо за другите участници. Това е любителски форум, а не държвана научна комисия по история. Всичко най-хубаво.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, новорегистриран2 said:

Нали се твърди, че на мястото на убитие дошли преселници от други места. Е имотните регистри и те ли са унищожени? А дела за наследство и присвояване на чужди имоти... Църковните регистри? Няма как избиването на между 100 и 500 души да не остави поне косвени следи.

В нашите военни архиви има ли запазени данни за необичайно високо потребление на муниции от тази войнска част? А след войната дали, вече бившите войници са имали нужда от специализирана помощ?

С гилзите какво правим? Какво се случва със стотиците гилзи? Събрани ли са повечето или така са оставени?

 

Добре, кой да изследва  тези неща и защо?  Да проследим какво се случва след ВСВ:

ВСВ свършва.  Югославските власти осъждат някакви хора за престъпления по време на войната и въпросът приключва. Пито - платено.  От там нататък Тито и обкръжението му започват да строят "нов живот и нова система". На централно ниво не се допускат независими проучвания, изследвания и т.н. Страницата с ВСВ е затворена.  Причината е проста. Ако се рови много  дълбоко и се търси истината или отговорност за всички военни престъпления има риск от  гражданска война и разпад на Югославия. 

През 1975 излиза книгата на Никола Илич. Това не е изследване на професионален историк, а на местен човек - бивш партизанин който се интересува от местната регионална история.  На централно ниво  все още никой не се интересува от тези събития.

След смъртта на Тито различните национални движения отново започват да набират сила и да търсят символи. В резултат през 1984г в Бойник е издигнат паметник на жертвите.

В момента извън конкретния регион по всичко изглежда, че никой не се интересува от тези събития. Ето една страница от Уикипедия: https://sr.wikipedia.org/wiki/Геноцид_над_Србима_у_Другом_свјетском_рату  Ето английската и версия: https://en.wikipedia.org/wiki/Genocide_of_Serbs_in_the_Independent_State_of_Croatia а това е руската: https://ru.wikipedia.org/wiki/Геноцид_сербов_(1941—1945)

В английската версия  се разглеждат престъпленията на усташите, в сръбската освен тях и престъпленията на германците, а в руската в допълнение към тях се прибавят престъпления на унгарците и италианци / албанци.  Българските действия не се лазглеждат никъде.

В тази връзка как очакваш някой да се интересува и да изследва нещо, което на практика  не съществува за широката публика. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Skubi said:

November 22, 2019 What Happened

Моят цитат е от

7PJGJs1WxMaEvSpMs.jpeg
Neuberger EszterTÖRTÉNELEM2020. július 11., szombat 11:13 1443
 
 
Но нека остана при твоят извор. /макар и да подчертая, че въпросът не е на точното количество а на методите с които обикновенно боравят тези които искат да заличат следите от престъплението/
 Значи това което дава е списъкът на тези останки на които им знаят името.
Защото после вече не пишат точно ами приблизително над 8000... Виж
The six-episode podcast will explore the narrative of what transpired of the course of several days in July of 1995 where more than 8,000 Bosniak-Muslims were murdered in the small town of Srebrenica.
 
 In Srebrenica, a place where people used to live alongside each other in peace, over 8,000 Bosniak-Muslims were massacred just because they were a different ethnicity and religion.  https://www.srebrenica.org.uk/information/the-importance-of-speaking-out-reflection-on-hate-crime-awareness-week/   October 18, 2020 Information
 
И не ми отговори на въпроса. Що така? Труден ли беше? 
 
Ако обичаш повтори го защото не си спомням.  
 

Виж сега, разбира се, че абсолютно точна бройка по обективни причини може и да не е възможно да бъде установена. Примерно имало е хора, които не са от Сребреница, а са били там инцидентно, или пък такива, които нямат роднини или близки познати и никой не се е усетил, че липсват. Обаче бройката въпреки това няма да се промени много. И знаеш ли защо няма да се промени много? Ами защото предварителните изчисления са направени като са използвани всички възможни методи, които са били на разположение на разследващите - и това далеч не са само свидетелства на очевидци или близки, както се опитва да ни се внуши тук, а е преравяне на всички възможни списъци и архиви (държавни, общински, градски и т.н.), както писаха и други потребители по-напред из темата. Така е стигнато и до бройката 8372 души, а се пише "над 8000", защото по принцип в популярните статии така се пише - какво да си обясняваме сега тука елементарни неща. И от тези 8372 са вече са идентифицирани 6993 или 83.5%. Поименно идентифицирани и съответно потвърдени спрямо това, което е било събрано като данни по гореописаните методи. Неидентифицираните останки май бяха стотина или около 1.5% от всички намерени останки, т.е. една съвсем нормална и очаквана стойност от гледна точка на статистиката.

Това за нашия случай ще рече да имаме едни предварително установени по надлежния ред примерно 500 души. След което - при положение че се било знаело кой къде е погребан и дори къде са масовите гробове - да се пристъпи към ексхумация на останките от въпросните местоположения. От там насетне, ако приемем сходни с горните статистически показатели, би следвало да се открият останки от около 420 души. След като тези хора явно имат и роднини (така излиза според повествованието), то няма да представлява никакъв проблем за съвременната генетика да установи родството им с мъртвите, или поне на огромната част от тях.

Затова е важна бройката. Защото да се твърди "100-500 души" не е като да се твърди "над 8000" или "около 22000". То е като да се твърди за Сребреница "между 8000 и 40000". Едното е разследване по научни методи, другото - поне към днешна дата - митове, легенди и пропаганда, обслужваща неясно какви цели.

Елементарно.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ivansapunjiev said:

Уважаеми форумници,

както вече написах, за тези които проявяват интерес от информацията която съм събрал

по темата за събитията в с. Бойник в района на река Българска Морава, за времето от 15 до 17 февруари 1942 г.,

с участието на военни от 13-и пех. Рилски полк, организирам на 10 януари 2021 г. НЕДЕЛЯ, в 18.00 ч. българско EET (GMT+2) разговор/дискусия

няма да има ограничения на времето и въпросите. Каквото знам ще кажа 🙂 Задължително условие - включена камера! 🙂

Електронната стая ще е отворена в 17,45 ч. Необходимо е да имате инсталирана Гуугъл апликация - става за 2 минути!

Ето линк: https://meet.google.com/rxs-brsf-bdz 

Моля, който има желание да участва в неделната среща от 18.00, нека ми потвърди в лични съобщения тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, новорегистриран2 said:

Линк за повече информация?

Аха чакайте - човекът разказва небивалици ! Точно както и за чехите в Лидице. Питах го защо го прави, ама отговор няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, новорегистриран2 said:

Линк за повече информация?

Когато македонците и албанците се сбиха преди десетина години,в един от централните български вестници,(сега не си спомням кой),беше публикуван този случай. Ще се опитам да го намеря...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, borkoto said:

Не заблуждавайте - това не е вярно като минимум що се касае Лидице   - доказано е , има снимки на убитите - 173 мъже от селото, или според вас те са събрали статисти от селото да се правят на умрели? 

http://www.holocaustresearchproject.org/nazioccupation/images/Lidice_massacred_men.jpg

 

Кажете ми само едно - защо сеете лъжи - когато всеки неисторик може просто да напише в Google : "Lidice massacre" и ще види снимката от по-горе. А забравих вие говорихте преди време за взаимовръзката между бананите и демокрацията или това не бяхте вие - приемете моите извенения ако не сте вие.

Ето какво пише:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Лидице

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Когато македонците и албанците се сбиха преди десетина години,в един от централните български вестници,(сега не си спомням кой),беше публикуван този случай. Ще се опитам да го намеря...

До колко това е истина е съмнително, помпането на самочувствие по медиите е световна практика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Atom said:

 

Добре, кой да изследва  тези неща и защо?  Да проследим какво се случва след ВСВ:

ВСВ свършва.  Югославските власти осъждат някакви хора за престъпления по време на войната и въпросът приключва. Пито - платено.  От там нататък Тито и обкръжението му започват да строят "нов живот и нова система". На централно ниво не се допускат независими проучвания, изследвания и т.н. Страницата с ВСВ е затворена.  Причината е проста. Ако се рови много  дълбоко и се търси истината или отговорност за всички военни престъпления има риск от  гражданска война и разпад на Югославия. 

През 1975 излиза книгата на Никола Илич. Това не е изследване на професионален историк, а на местен човек - бивш партизанин който се интересува от местната регионална история.  На централно ниво  все още никой не се интересува от тези събития.

След смъртта на Тито различните национални движения отново започват да набират сила и да търсят символи. В резултат през 1984г в Бойник е издигнат паметник на жертвите.

В момента извън конкретния регион по всичко изглежда, че никой не се интересува от тези събития. Ето една страница от Уикипедия: https://sr.wikipedia.org/wiki/Геноцид_над_Србима_у_Другом_свјетском_рату  Ето английската и версия: https://en.wikipedia.org/wiki/Genocide_of_Serbs_in_the_Independent_State_of_Croatia а това е руската: https://ru.wikipedia.org/wiki/Геноцид_сербов_(1941—1945)

В английската версия  се разглеждат престъпленията на усташите, в сръбската освен тях и престъпленията на германците, а в руската в допълнение към тях се прибавят престъпления на унгарците и италианци / албанци.  Българските действия не се лазглеждат никъде.

В тази връзка как очакваш някой да се интересува и да изследва нещо, което на практика  не съществува за широката публика. 

 

Живеем в 2021, а не в 20 век. Ако сърбите имат желание могат да организират всичко, както си му трябва. Не е като да нямат опит в тая сфера. ;)

И тогава ще се разбере що за командир ще да е тоя, който два дни поред не може да си удържи гнева и в още по-голяма ярост заповядва да се разстрелят "между 100 и 500 души". Защото логиката на събитията и човешката психология са такива, че ако ще се вършат подобни действия, те се правят на момента. Само че, тука някой спомена 2 дни разлика между атаката и предполагаемия разстрел.

Тоя командир да не е бил втори Сталин, та да се крие и да обмисля следващия си ход толкова време?!

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, deaf said:

Ето какво пише:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Лидице

Е, не виждате ли че го пише само в бг уикипедията - мислете малко като пускате такива лъжи - и википедия ли е вашия източник за истината ?

Освен снимките  направени от немците ( има  3 различни  ракурса), този разстрел е документиран много точно - има масов гроб които е разследван след войната - като абсолютно всички жертвите са установени поименно. 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, borkoto said:

Е, не виждате ли че го пише само в бг уикипедията - мислете малко като пускате такива лъжи - и википедия ли е вашия източник за истината ?

Източникът е немският историк и разследващ журналист Хайнц Хьоне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, deaf said:

Източникът е немският "историк" и разследващ журналист Хайнц Хьоне.

Това че английски и чешки видимо не разбирате - поне четете ли добре български? Значи вие се позовавате на статия от бг уикипедия, която е под заглавие "пропаганда" и то без никви източници - а после ходите по съседните теми да показвате на другите колко сте начетен ?

И защо въобще повдигате тази темата тук?

 

wiki_Lidice.jpg

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че е добре да се вземе предвид следното: в окупирана Сърбия е имало и два вида партизани: червени и зелени, които са се борили и едни с други, а и със сърбите от местната "профашистка" сръбска власт; убивали са се ...

След войната също са избити много хора - за "сътрудничество с окупаторите".

Всичко това е приписано на "окупаторите" - германци и българи. 

Даже жертвите на бомбардировките на Ниш от англичани и американци са в бройката на жертвите на окупаторите ... Колко са? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.01.2021 г. at 14:36, borkoto said:

Е поне некой да ми плащаше ! Да знам за кво го правя :)

И защо го правиш ако не за пари? Не ми разказвай ,че е за откриване на истината,толкова главоболия за едната истина ... не. Отделно случката е толкова мътна и неясна,че съм почти убеден, че е измислица на комшиите те ги обичат тия неща. Защото за техните зверства си има документи и даже снимки, ама не теб не те вълнува, вие русофилите сте много объркани хора. Е ти тука доказателство, такова нещо представлява. 

Изображението може да съдържа: текстово съобщение

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.01.2021 г. at 14:42, Atom said:

Изглежда в страните от бивша Югославия с регистрите има някакъв проблем. През ВСВ там са се извършвали какви ли не гадости от абсолютно всички - окупатори, партизани, четници, съюзници и т.н. Невинни няма.  След войната явно е решено виновните да се търсят само по целесъобразност, но като цяло да се избягват подробностите и съвестно изследване на случилото се. Търсело се е някакво помирение, а всяко "разравяне" и "размирисване" на събитията би довело до гражданска война. Доколкото се ориентирах независими историци изобщо не са допускани да изследват каквото и де е. 

Този случай с българската войска не е някакво изключение. Каквото и да се опита да разбере човек за събитията през ВСВ в Югославия винаги се стига до някакво объркване и невъзможност да се стигне до истината.

Има разбира се след всяка война там има проблем,виж ПСВ, същото е. Прикриват истината това е.

 

On 8.01.2021 г. at 14:50, borkoto said:

Уважаеми @Warlord - моля закачете това на стената на афоризмите за деня :)@bulgaroidблагодаря че все пак проявявате някво чуство за хумор пък било то и към себе си :)

Борисе аз съм на този форум от много време, и хората ме знаят. Ти откога си? Досега никой не ме е обвинявал в лъжа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...