Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител

Когато написах, че във предположенията на всички от участващите в дискусията се съдържат данните, които съм събрал от оригиналните извори НАИСТИНА ГО МИСЛЯ !!!

При въпрос мога да ги посоча в кои постове са! Всеки от участниците е "напипал" (според мен) някой от елементите на случилото се! Без изключение - всеки!

Проблемът е, че поради липса на екипен подход тези отделни фрагменти не са "слепени" в една "цяла картинка".

За да се случи това трябва да се потиска собственото его и да се търсят пресечните точки и логичните вериги!

Казват умните хора 🙂 не аз 🙂 Аз само ги цитирам!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 15 минути, dora said:

И аз, но това не може да бъде прехвърляно върху всички участници като някаква мантра (понеже сърбите така, то ние онака - с някаква давност), а офицерите няма как да ги проверим вече - без красноречиви доказателства не може да се твърди нищо, вкл. защото така само по хипотеза наливаме вода в идеологическата мелница виновни до доказване на противното, приложена от Народния съд.

Вижте статията, която пуснах, в нея също се отбелязва фактора реваншизъм, но това касае собствения взвод - отмъщение за убийство на бойни другари (вижте и защо, войниците силно се асоциират с групата си).

Въпреки това, отговорността на офицера е да спре това, не да го толерира. Ерго и военното престъпление. Кой точно е виновен - в смисъл откъде е дошла мотивацията за това  - към момента аз не знам, знам само какво е задължението на офицера.

Излизам сега, върнах се, защото точно на вас ми е важно да отговоря.

Ако се включите в "онлайндискусията" ще чуете потвърждение на тази РАБОТНА хипотеза ! 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 18 часа, Янков said:

  Задължително е. И през 1941 г. ги е имало. И не защото на държавата и са много мили, а за да им взима данъци.

 Покрай работата ми съм се сблъсквал с много удостоверения за наследници. И повечето от тях са на хора без ЕГН. И повечето от тях са на хора от малки села. Така че - в България ги е имало. И не мога да повярвам, че от целите Балкани, само в България ги е имало.

Недей така сега пък и ти. По-удобно е да се счита, че е нямало ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, sir said:

ама нали тук с пяна на уста се твърди от самото начало на темата за масови гробове на бременни жени и деца

On 19.12.2020 г. at 15:41, borkoto said:

Други паметни плочи на деца аз не можах да открия. Та въпросът е колко от това е истина и колко лъжа ?

Ето ви началото на темата - точно къде тук виждате твърдения "с пяна на уста" ?

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Били избити Х на брой лица, а техните домове опразнени. След войната се заселили в празните къщи от съседните села. И така селото от поддържащо монархията станало комунистическо. Като изключим, че това е един нон сенс, абсолютен, то нека не забравяме, че всеки един имат има собственици и техните наследници...

Или искате да ми кажете, че никой роднина, билото близък или далечен не е предявил наследствени права върху уж супер атрактивните имоти, особено нивите... Айде при комунизма поне по едно обезщетение да им се изплати на наследниците. 

После, вие какво си мислите, че Кралска Югославия е била някъде на Луната и не се е водела статистика за населението ли? Че полицията не е знаела кой кой е? Същото се отнася и за Титова Югославия. Ей така ще изгубят от отчет няколко стотин човека...

От описаното до тук си изградих впечатлението, че селото не е малко, следователно трябва да има училище и църква. Регистърът с имената на учениците показва ли рязка промяна в тяхната бройка и имената им? Местният църковен регистър показва ли промяна в броя на кръщенетата до 1945? На Задушница имало ли е повишаване на търсенето на попа?

Има ли рязък срив в събраните данъци, в търсенето и предлагането на административни услуги в селото?

Ами логистиката и търговията? Ако е толкова плодородна земята значи се изнася селскостопанска продукция. Има ли срив на доставките към регионалните тържища и регистрирани загуби на търговците? Ако няма кой да се грижи за животните те или се разотиват или измират. Някаква рязка промяна да е регистрирана в бройката и приходите от данък и продажба на добитъка и пр?

И още и още и още въпроси...

-----

Това е полковник Филип Корсо, бивш член на Националния съвет по сигурност на САЩ, бил е начело на технологичните разработки на американската армия (или нещо подобно). Преди да умре той пише книги за извънземни и твърди, че редица нови изобретения, като полупроводниците са ни дадени от тях... Звучи доста убедително, предвид биографията и позицията му! Обаче, трябва да му повярваме (и на групичката около него), че стотици учени, изхарчени огромни за времето си пари и десетилетия опити и натрупан опит, знания и документация са просто странично явление, на фона на гръмките думи чиповете са ни дар от НЛО.

Мисля, че разбирате какво имам предвид.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

От описаното до тук си изградих впечатлението, че селото не е малко, следователно трябва да има училище и църква. Регистърът с имената на учениците показва ли рязка промяна в тяхната бройка и имената им? Местният църковен регистър показва ли промяна в броя на кръщенетата до 1945? На Задушница имало ли е повишаване на търсенето на попа?

По официални данни в село Бойник църква тогава не е имало. Най-близката църква в района е била в село Придворица на около 4 км. Единствената църква до към края на 19 век е била албанската текия, на мястото на днешното училище .Селото въобще не е било голямо, в средата на 19 век има около 30 къщи  - при това повечето с албанско население. Към края на същия век - не повече от 50 къщи с 10-а плевни и обора. Интересна информация сега я намерих - та си мисля, да не се окаже накрая че застреляните селяни били посърбени арнаути от Косово, че албанците ако разберат, ше трябва и ние и сърбите да им се извиняваме:) 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, ivansapunjiev said:

Ако се включите в "онлайндискусията" ще чуете потвърждение на тази РАБОТНА хипотеза ! 🙂

Защо въобще ви е да правите онлайн дискусия?

Направете едно представяне на резултатите в Ю-туб. Публикувайте го и после да го коментираме.  Ако имате да говорите за 2-3 часа и ако ви прекъсват с въпроси на всеки 5 минути - дискусията ви ще се проточи за 24 часа. Не виждам с какво една дискусия би била по-ползотворна от форума тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, deaf said:

Скуби,в комунистическият концлагер "Белене" надзирателите също са се опитвали да заличат убийствата на лагерници като са хвърляли труповете в реката,но въпреки това днес се знае с точност до последният човек колко са убитите. Така че сърбите би трябвало да знаят точната бройка на убитите техни съграждани. Вместо това ни се казва че били между 100 и 500 човека!!! Разберете най-после,че това голямо разминаване в бройката буди голямо съмнение дали изобщо има тежко военно престъпление и въобще какво е станало. Представете си че сте следовател и при вас идва някакъв човек и ви казва,че не знайно къде до едно село има убити между 100 и 500 човека. Е,как ще реагирате? Всеки следовател ще се усъмни в думите на "свидетеля".

В лагерите има регистър според който се следи количеството на пленници/например за ядене/. Тук например когато руснаците изпращат военно пленници за СССР неволно има избягали, умрели и тнт. За да нямат проблеми попълват количеството с цивилни мъже от улицата или убежищата...Дядо ми така е прибран и подготвен да го въгонират за Сибир, когато баба ми с каруца отива от Будапеща до Цеглед да го освободи от лагера....В списъкът е бил под друго име....Или друг пример /макар и да има които им е досаждащо да цитирам унгарски факти, но във ВСВ навсякъде е имало всичко/, за унгарският Миклош Раднотил. Той е покръстен евреин. Затова служи в "строителна войска". Тоест фактически са пленници, но са служещи войници/без оръжие/ с униформа. Карат ги да копаят окопи пред фронта. Предвижват ги предимно пеша, или с каруци. Затова е добре документиран мършутът им защото поетът презцялото време пише стихотворения и там пише мястото и датата където го е писъл....Намират му тефтерът в джобът на куртката когато разбутват една могила с умрели.....Ето за пример:

"Групата за трудова дейност на Радноти стартира на 17 септември, Бор, Лагер Хайденау, Жагубица, Креполин, Петровац, Мала Кришна, Пожаревац, Смедерово (Шендра), Белград, Земун (Панимево), Ябука (Галонталмас) Opovo (Perva), Perlez, Titel, Novi Sad, Szenttamás, Čenej, Vrbas, Kúla, Crvenka. Германските СС поеха охраната на групата в Червенка от унгарските рамки. В нощта, която течеше от 7 на 8 октомври, есесовците засреляха между 700 и 1000 души. Радноти пише втората си Разгледница в Червенка на 6 октомври 1944 г."

https://hu.wikipedia.org/wiki/Radnóti_Miklós

И да свържа към долното изказване, ако го нямаше онзи запис на четникът, нямаше да се знае как на къде изчезват по 5-10 хора в събитията....

 

Преди 10 часа, sir said:

Абе, Скуби, не говори на изуст. Каква Сребреница, какви пет лева? Че в Сребреница и масовите гробове намериха, направиха им всевъзможни експертизи (ама истински, не като на лицето Сапунджиев), ДНК анализи и какво ли не.

Ето това следва да се направи. Цитирам тук уважаемия Д. Йорданов, защото считам процедурата, предложена от него, за достатъчно добре описана. Поне като за начало. Действайте:

----

Та, защо не го правят сърбите, драги Скуби? Нямало било следи. Е, добре де, ама нали тук с пяна на уста се твърди от самото начало на темата за масови гробове на бременни жени и деца. Тъй че не, Скуби, ние с никого не се гаврим. Гаврата е, както винаги, с българския народ. И пак от същите хора - тези, които се позовават на "Народния" съд като на нещо обективно и правилно. Кой в наши дни се позовава на "Народния" съд бе, драги Скуби? Ще се пробваш ли да отговориш, въпросът е елементарен.

"На 10-11 юли тази година, 25 години, откакто босненските сръбски военни сили избиха жестоко 8 700 босненски цивилни в малкия босненски планински град Сребреница ......... 25 години след клането в Сребреница, техните роднини издирват останките на сще около 1200 изчезнали хора.......Причината за това е, че за да се премахнат доказателствата за геноцид, труповете, биват избутани от войниците войниците на сръбската република от масовия гроб, с булдозери и повторно закопани в различни места на страната.

Това каза пред BIRN един член на Хелзинкската комисия за правата на човека:

"Ако тази националистическа реторика продължи да бъде проверена, не трябва да чакаме дълго сръбските маси да маршируват пред Мемориалния център в Сребреница на 11 юли, докато всички останали вътре помнят геноцида.""

https://www.youtube.com/watch?v=Gk5xOM7ECwI&bpctr=1610104953

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, tantin said:

Защо въобще ви е да правите онлайн дискусия?

Направете едно представяне на резултатите в Ю-туб. Публикувайте го и после да го коментираме.  Ако имате да говорите за 2-3 часа и ако ви прекъсват с въпроси на всеки 5 минути - дискусията ви ще се проточи за 24 часа. Не виждам с какво една дискусия би била по-ползотворна от форума тук.

Темата е част от моя доклад за Международната научна конференция, която ще се проведе на 6 април 2021 г. (и на която каня всеки от форумниците тук и всеки който пожелае).

Реших част от нея да я предоставя на Вас защото на  3 януари 2021 открих, че сте работили по темата и това ме зарадва!

Иначе знам как да популяризирам историческа тема в съвременните медии и разполагам с пълно техническо оборудване. Вж. издателство "Иван Сапунджиев-ЕООД" ISBN 978-954-9971.

"Онлайндискусията" няма да е като класическа научна дискусия, а разговор в който ще споделя с интересуващите се какви материали съм събрал до сега. Това ще е моята помощ към Вас с наддежда Вие сами да продължите търсенията и анализите си, за да достигнете до там до където искате да стигнете 🙂 
Не се и опитвам да Ви давам "тема" и "насоки" 🙂 защото съм фен и цял живот следвам принципите на уважение към мненията и желанията на всяко човешко същество (когато то не пречи на моите и не ме атакува) 🙂

Нормални европейски стандарти!

ПП-за да не питате после - когато се налага да приложа "твърди" мерки не се колебая! 🙂 Военните методи си имат място и в науката, като неразделна част от живота! 🙂

Желая здраве!

Ще определя ВЕРОЯТНО за дата 10 януари 2021 г., ден НЕДЕЛЯ, час 18.00 ч.

но ще го поствам окончателно довечера заедно с линк към електронната зала. 

2021 04 06 afish_BG.jpg

Редактирано от ivansapunjiev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

После, вие какво си мислите, че Кралска Югославия е била някъде на Луната и не се е водела статистика за населението ли? Че полицията не е знаела кой кой е? Същото се отнася и за Титова Югославия. Ей така ще изгубят от отчет няколко стотин човека...

От описаното до тук си изградих впечатлението, че селото не е малко, следователно трябва да има училище и църква. Регистърът с имената на учениците показва ли рязка промяна в тяхната бройка и имената им? Местният църковен регистър показва ли промяна в броя на кръщенетата до 1945? На Задушница имало ли е повишаване на търсенето на попа?

Има ли рязък срив в събраните данъци, в търсенето и предлагането на административни услуги в селото?

Ами логистиката и търговията? Ако е толкова плодородна земята значи се изнася селскостопанска продукция. Има ли срив на доставките към регионалните тържища и регистрирани загуби на търговците? Ако няма кой да се грижи за животните те или се разотиват или измират. Някаква рязка промяна да е регистрирана в бройката и приходите от данък и продажба на добитъка и пр?

И още и още и още въпроси...

 Предполагам че става въпрос за това село:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Бойник_(община)

https://sr.wikipedia.org/wiki/Општина_Бојник

https://www.google.com/maps/place/Bojnik,+Сърбия/@43.0192232,21.6310804,20148m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47558fbca643b085:0x627f4b780329916b!8m2!3d43.0173794!4d21.7228156

 Както се вижда, селото не е много малко. Център на община е, в която влизат още към 35 села. Но това е днес.

Обаче като гледам картата, селото е разположено в плодороден и гъстонаселен район. Вярно е че селцата са малки, с малко на брой население, но са изключително близо едно до друго. средното отстояние на най-близките села е 2,5 км., по права линия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, borkoto said:

По официални данни в село Бойник църква тогава не е имало. Най-близката църква в района е била в село Придворица на около 4 км. Единствената църква до към края на 19 век е била албанската текия, на мястото на днешното училище .Селото въобще не е било голямо, в средата на 19 век има около 30 къщи  - при това повечето с албанско население. Към края на същия век - не повече от 50 къщи с 10-а плевни и обора. Интересна информация сега я намерих - та си мисля, да не се окаже накрая че застреляните селяни били посърбени арнаути от Косово, че албанците ако разберат, ше трябва и ние и сърбите да им се извиняваме:) 

Интересно защо това не го споменават никъде сърбите, а един известен австрийски етнограф -Йохан Георг фон Хан

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Янков said:

 Предполагам че става въпрос за това село:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Бойник_(община)

https://sr.wikipedia.org/wiki/Општина_Бојник

https://www.google.com/maps/place/Bojnik,+Сърбия/@43.0192232,21.6310804,20148m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x47558fbca643b085:0x627f4b780329916b!8m2!3d43.0173794!4d21.7228156

 Както се вижда, селото не е много малко. Център на община е, в която влизат още към 35 села. Но това е днес.

Обаче като гледам картата, селото е разположено в плодороден и гъстонаселен район. Вярно е че селцата са малки, с малко на брой население, но са изключително близо едно до друго. средното отстояние на най-близките села е 2,5 км., по права линия.

Това което давате като данни, няма ама нищо общо със демографията на селото от 1942, тоест преди урбанизацията и индустриализацията. А тя почва след войната а продължава и до днес.Преди 1948 общини не е имало а области - селото се е намрало в областа Пуста Река тогава. Благодаря за инфото все пак, но тези линкове ги има още на първите страници на темата 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, новорегистриран2 said:

За Топличкия устанак трябва да поеме вината Република Северна Македония, защото ВМОРО е това, което се разправя с въстаналите сърбизирани власи.

ВМРО си е свършило работата,отделно това там са поредните измислици мани ги тия простотии.

 

Преди 6 часа, borkoto said:

виждам че г-дата  @sir@Янков, които са главно читатели на тази тема ("sir" има няколко по-ранни коментара) сега изразяват бурно недоволство и се оплакват най-много, а господин Янков, видите ли, нямал време да си подготви контратезата. Какви контрааргументи г-н Янков? На какво ? В съда ли сте решил да ходите? Каква е вашата позиция? - защо не виждам ваши коментари на вашата ясна "позиция"в последните 20 страници? Никой господа не ви насилва в някви убеждения. И въпреки, че г-н Сапунджиев има няколко по-пеперливи коментара, той е в правото си да се изказва така, както намери за добре в рамкитe на форумнитe правила, както и вие сте в своето право да задавате въпроси.

Господина освен да мрънка за липсата на разбиране и да дава светли обещания от сорта "вие ще видите" нищо и половина се оказа,въздух под налягане,щял да прави онлайн дискусии чудесии и прочие. Нямал време ама е по-активен от теб,иначе е ултра-гига зает и точно сега не може.Нямал време да пише,пък постовете не спират,те на това му викам аз липса не време! Аз като нямам време не влизам,тия мега заетите дето влизат нон-стоп са просто вълшебници. Досега нищо не подкрепя твойте твърдения,нали Борисе?

 

Преди 6 часа, borkoto said:

Аз също не съм видял доказателствата от г-н Сапунджиев и поради тази причина правя изводи само от написаното в доклада, и разбира се допускам някои грешки, които уважаемият "bulgaroid" винаги услужливо ми подсказва.

Излиза и ти си жертва на забалуда!

 

Преди 6 часа, borkoto said:

да участват в една виртуална среща където ще бъдат представени повече подробности. 

Аз не мога да разбера защо трябва да се правят сложни гимнастики като с елементарни отговори с да и не и цифри може да се реши цялата драма? Дотука ако съм имал съмнения за "военните престъпления" в Бойник,то сега съм почти убеден,че такова нещо няма.Господина спомогна за това с разказа си за събитията. 

 

Преди 6 часа, borkoto said:

Пак казвам, ние не знаем точно какви доказателства има г-н Сапунджиев да подкерпи доклада си, но подмятания от рода " просръбски заговорник ", "манипулатор",  "играете ролята на обвинител и на палач" ме навеждат на мислта че някои хора предварително отричат тези доказателства тъй като евентуалното им разкриване ще бъде "манипулация", която застрашава техните закостенели (пред)убеждания. 

Ние сме виждали много такива, и в медиите е пълно с такива,изкачат от най-неочаквани места,тука наскоро съветник на президента ни разказваше за историческата грешка от недопускането на Македония в ЕС,как щели да ни се обидят и как сме били проводници на чужди интереси,а за историята после да се дискутирало!:lol: И все от тоя сорт, та ми стана много интересно как така сърбите допускат разни исторически срещи, и най-вече кой плаща? Това е много,ама много интересен въпрос,защото като се заровиш , се оказва,че такива неща или се финансират от руски институти или сръбски, срещал съм даже фондове на Сорос! Но има едно нещо което ги обединява накрая винаги са против промяната на историята, и винаги в ущърб на България. Дотука Борисе, ти изглеждаш като тях прави си изводите.

 

Преди 5 часа, borkoto said:

Еми, той отдавна се напъва да брои костите на жертвите и да ги сравнява с "официалните извадки" от преброяването в Бойник в началото на 40-те години  - пък сега вече и конспект си има по темата с въпросник :). Надявам се че ще го пуснат поне да преброи гробовоте в селото .

Аз се напъвам да намеря истината,ти без доказателства си вадиш изводи. Абе хора та вие не знаете колко са загинали изобщо там,за какво говорим? Отделно се палите един друг,тука имаше статии за случката,после излезе видео,и като четеш внимателно освен коренно различните разкази се набиват на очи и къде точно е измамата. 

 

Преди 5 часа, borkoto said:

Въобще не е сигурно, че сегашното гробище е на същото място като старото - или ако гробището не е местено, то тогава се оказва, че двора на мелницата през 1942 е била гробище, което е малко вероятно в един двор на селска мелница да има гробище - От протокола при разпита на Христо Стоянов, става ясно че хората са разстреляни на едно място а погребани на друго. Тоест,разстреляни били  в двора на мелницата а погребани на старото гробище  - Къде е било старото гробище аз не знам, тук г-н Сапунджиев може да отговори по-добре.

Аз намерих всички гробища,те са общо две. Но другото е в процес на разширение, в смисъл се използва активно,даже проверявах надписите,това е ново гробище. Повече няма.

 

Преди 4 часа, dora said:

Някои хора просто се държат инфантилно и агресивно, вкл. с автора на изследването, въпреки доброто му желание да се включи и дори да организира нещо, за което не е длъжен. Да не говорим, че има желание да отдели от времето си и да го направи безплатно за непрофесионална публика. Така дискредитират не само себе си, но и форума - браво, голямо геройство. Да не говорим, че в началото той дори се опита бащински да ги укроти, като ги похвали за интереса им. Но не би. Нищо от добронамереността му не беше правилно разчетено.

Никой не е молил за никакви еквилибристики от сорта на онлайн дискусии и конференции,достатъчно е просто да се напише. Това задълбочаване говори за силна заинтересуваност от едната страна, заплашении са интереси, интересно какви?

 

Преди 4 часа, dora said:

Никой не може да предостави данни по това, което не е изследвал, само да насочи към други източници (и той вече насочи). Доколкото разбирам, никой от техния екип не е изследвал бройката на загиналите (за което с такава настоятелност са се хванали няколко участника, само и само за да доказват единствено на себе си някакви неща) , а обстоятелствата около това, което се е случило.

Ами за какво изобщо говорим тогава? Дотука с прости сметки се видя,че жертвите са доста под заявените,като цифрите варират от 100 до 500,а излиза са доста по-малко,колко 50,40,нито един? 

 

Преди 4 часа, dora said:

Тоест да се настоява да отговорят на нещо, което не са изследвали е нелепо, както и на основата на това, което не са изследвали, защото не е било обект на интереса им, да се омаловажава по такъв грозно агресивен начин това, което са направили - а то никак не е малко.

Тоест да си пита има ли изобщо загинали е нелепо,тук дамата е много права,след като е казано,че има престъление с много жертви и накрая се окаже,че няма нито една това не освобождава от отговорност и не дава право да се оспорва заявеното престъпление,ще се обидят нашите приятели.:lol:

 

Преди 4 часа, dora said:

Имайте предвид, че настъпват във води, които заради идеологическата индоктринация на два съседни народа и политическия им елит и общество, могат да им нанесат множество лични вреди (както се вижда дори оттук), но го правят от едната преданост към науката.

Що ли някак не мога да повярвам,сигурно защото знам какви кинти се наливат в подобни дейности.И пак опяхме до въпроса кой плаща?

 

Преди 4 часа, ivansapunjiev said:

 когато отричате и нападате чужди твърдения БЕЗ ДА ИМАТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА

А да твърдите нещо без доказателства как се нарича,просто питам?

 

Преди 4 часа, ivansapunjiev said:

В следващ пост ще дам линк към Гуугъл за електронна стая в която ще може да се включи, задава въпроси и дискутира всеки, който се появи с лицето си на включена камера!

Я гледай ти,и условия имало? Аз никога в живота си не съм имал камера,не ми трябва, какво правим? Отделно, ние мисля искаме да говорим не да се гледаме,това да не е ревю? Откъде накъде ще задължавате някой нещо искате да обеснявате нещо ,чудесно, но без условия и задължения?  Да ви пратя конспектче? 20-30 въпросчета,а може и повече ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

После, вие какво си мислите, че Кралска Югославия е била някъде на Луната и не се е водела статистика за населението ли?

Всяко село има такива регистри, нали във всички мемоари на партизани отпреди 9-ти се описва как влизат в селото, арестуват кмета и попа и горят архивите, а селяните се радват, особено бедните. После следва ритуала с мандрата, ако има наблизо такава.

Като си вземах документите за наследствени ниви в селото на дядо ми, открих такива архиви за тях, които са били съхранявани в селото, има записани и години на раждания и смърт. Сърбите имат такива архиви и те са много надежден източник - веднага ще се види колко хора са напуснали този свят на една и съща дата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, borkoto said:

По официални данни в село Бойник църква тогава не е имало. Най-близката църква в района е била в село Придворица на около 4 км. Единствената църква до към края на 19 век е била албанската текия, на мястото на днешното училище .Селото въобще не е било голямо, в средата на 19 век има около 30 къщи  - при това повечето с албанско население. Към края на същия век - не повече от 50 къщи с 10-а плевни и обора. Интересна информация сега я намерих - та си мисля, да не се окаже накрая че застреляните селяни били посърбени арнаути от Косово, че албанците ако разберат, ше трябва и ние и сърбите да им се извиняваме:) 

Албанците са изгонени след войната 1877-78г. то оттам и тръгва омразата им със сърбите,заради кланетата в Нишко през 1878г. Ако селото има 50 къщи значи населението е между 200 и 250души. Реално мъжете са не повече от 50-60. И тук става интереснно как от 250 изведнъж стават 1000 след войната? и отново чудеса. А сега погледнах в викито там няма 90% избити,има 50% :lol: една с една версиите не си приличат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Б. Киров said:

Всяко село има такива регистри, нали във всички мемоари на партизани отпреди 9-ти се описва как влизат в селото, арестуват кмета и попа и горят архивите, а селяните се радват, особено бедните. После следва ритуала с мандрата, ако има наблизо такава.

Като си вземах документите за наследствени ниви в селото на дядо ми, открих такива архиви за тях, които са били съхранявани в селото, има записани и години на раждания и смърт. Сърбите имат такива архиви и те са много надежден източник - веднага ще се види колко хора за напуснали този свят на една и съща дата.

Администрацията в Кралска Югославия в годините преди войната е всичко друго, но не и разпасана сбирщина. Особено що се отнася в общините, които са в близост до границата с България. Че съвсем наблизо са действали ВМРО и ВЗРО, естествено е да се поддържат регистри и всичко да се държи на отчет, за да се знае кой кой е. Кой се е замогнал изведнъж, я с добитък, я с имот. И почват логичните въпроси ми пари от къде? Да не е бугарски агент и т.н.

Та, регистри със сигурност е имало (и най-вероятно има до ден днешен). И вероятно в тях може да се открие поне частично истината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, новорегистриран2 said:

Та, регистри със сигурност е имало (и най-вероятно има до ден днешен). И вероятно в тях може да се открие поне частично истината.

Има регистри, дори и сега да не са всички в това село, правят се преписи, иначе как бирника да дойде от града да секвестира житцето и добитъка на сръбския Стойне, примерно. Ниви, население, данъци... всичко се пише, в общината си има писар, кмета е отговорен за тази дейност, дядо ми е бил кмет и го знам лично от него. тези отчети се пращат в града, оттам се набират наборници, гледат се данъци, когато има преброяване се ползват данните. Така че братята сърби да не се правят на две и половина, имат ги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ivansapunjiev said:

ПП-за да не питате после - когато се налага да приложа "твърди" мерки не се колебая! 🙂 Военните методи си имат място и в науката, като неразделна част от живота! 🙂

Това с твърдите мерки не важи тука, щото си има форумни правила и в общи линии участващите ги спазваме. Има си администратори и блокират за нарушенията, включително блокират се и теми. Когато някой започне да ползва груб език и обиди - или го блокират, или други участници се отдръпват и спират да участват.  Тази тема бе провокирана за разговор поради едни други неща дето ги обсъждахме за Македония. Там има един филм - за ученика Борислав, дето направил едно такова търсене точно за тия събития. Дадено е с много информация от архивите.  Вие със сигурност знаете кой вероятно е тоя Борислав.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, bulgaroid said:

Албанците са изгонени след войната 1877-78г. то оттам и тръгва омразата им със сърбите,заради кланетата в Нишко през 1878г. Ако селото има 50 къщи значи населението е между 200 и 250души. Реално мъжете са не повече от 50-60. И тук става интереснно как от 250 изведнъж стават 1000 след войната? и отново чудеса. А сега погледнах в викито там няма 90% избити,има 50% :lol: една с една версиите не си приличат.

На базата на лъжата за митологичната съпротива срещу бугарскиот фашистички окупатор бе създадена македонистката общност, а редица новопоявили се абпфк край Вардарот направиха кариери чак в Белград. Но за да имат славно партизанско минало трябва да има срещу кого да се борят, сценария е познат отлично. Бивше българско население, сърбизирано през втората половина на 19 век, още не е напълно затвърден новия идентитет и трябва да се поддържа с налагането на омраза към имагинерния български фашизъм...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, новорегистриран2 said:

На базата на лъжата за митологичната съпротива срещу бугарскиот фашистички окупатор бе създадена македонистката общност, а редица новопоявили се абпфк край Вардарот направиха кариери чак в Белград. Но за да имат славно партизанско минало трябва да има срещу кого да се борят, сценария е познат отлично. Бивше българско население, сърбизирано през втората половина на 19 век, още не е напълно затвърден новия идентитет и трябва да се поддържа с налагането на омраза към имагинерния български фашизъм...

Аз затова му писах на колегата да си окачи идеологията на един пирон вкъщи и да си я съзерцава там, защото темата с "македонската нация" и на мен ми е болна, тя е рожба на идеология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Има регистри, дори и сега да не са всички в това село, правят се преписи, иначе как бирника да дойде от града да секвестира житцето и добитъка на сръбския Стойне, примерно. Ниви, население, данъци... всичко се пише, в общината си има писар, кмета е отговорен за тази дейност, дядо ми е бил кмет и го знам лично от него. тези отчети се пращат в града, оттам се набират наборници, гледат се данъци, когато има преброяване се ползват данните. Така че братята сърби да не се правят на две и половина, имат ги.

Това също е много добро предложение! Списъците с наборниците да се сравнят с регистрите за раждания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, borkoto said:

Това което давате като данни, няма ама нищо общо със демографията на селото от 1942, тоест преди урбанизацията и индустриализацията. А тя почва след войната а продължава и до днес.Преди 1948 общини не е имало а области - селото се е намрало в областа Пуста Река тогава. Благодаря за инфото все пак, но тези линкове ги има още на първите страници на темата 

 Явно съм пропуснал тези линкове. Но все пак, това което съм дал, съдържа много информация, ако човек може да чете между редовете. Интересно е противоречието в този материал. Веднъж жертвите са 90 % от две села, след това са 50 %.

Редактирано от Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Аз затова му писах на колегата да си окачи идеологията на един пирон вкъщи и да си я съзерцава там, защото темата с "македонската нация" и на мен ми е болна, тя е рожба на идеология.

Ще тръгнат български войници да избиват жени и деца... и то баш в Поморавието. Че нали до 1945 ние смятаме тази територия и населението за български, с кой акъл и сърце ще тръгнат да стрелят по българско население?! Що се отнася до българите сръбското сценариото си е едно и също навсякъде - тута бугари - фашистички окупатор, все масово избиват незнаен брой селяни в незнайни села...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, новорегистриран2 said:

Ще тръгнат български войници да избиват жени и деца... и то баш в Поморавието. Че нали до 1945 ние смятаме тази територия и населението за български, с кой акъл и сърце ще тръгнат да стрелят по българско население?! Що се отнася до българите сръбското сценариото си е едно и също навсякъде - тута бугари - фашистички окупатор, все масово избиват незнаен брой селяни в незнайни села...

 

Вижте сега, по принцип съм съгласен, но по белия свят всичко става - затова са историците, да ровят по документи и източници, по възможност от първа ръка и достоверни, и да доказват какво е станало; после вече могат да се правят изводи и обобщения, не е задължително, понякога фактите са по-силни от обобщенията. Във всяко стадо си има мърша, в армията и другите силови структури по принцип са по-агресивни индивиди от средностатистическите, особено в офицерския състав. Възможно е някой превъртял шапкар да е дал психопатска заповед, но дали е така или не и колко точно е била изпълнена тази заповед, подлежи на доказване, при това точно документирано, иначе става "игра с публиката" и поле за спекулации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На тая страница е филма за Борислав. Реално в тоя филм са показани всичките неща, дето тука ги коментираме.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...