Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, ivansapunjiev said:

Явно по грешка съм си редактирал предишния пост към шпагичката 🙂

Сега тя се опитва да ми създава чувство за вина 🙂 Аре стига ! 🙂

А, бе не съм свикнал на такива подходи 🙂 
Приложих ви толкова методи за позитивно мислене и поведение, но никой от вас не го прие!

За това се преминава на последната степен: - право куме у очи! 🙂

Да ти предложат публичен разговор "на живо", а ти да драпаш да пишеш глупости ... значи си със сериозни проблеми 🙂

Няма да съм ви аз доктора 🙂

Утре който иска да знае това което съм събрал и да пита каквото иска ще може да го направи!

Другите не ме интересуват! Хеле пък мнението им!

4а0

 Неуважаеми г-н Сапунджиев. Явно още сега трябва да Ви обясня, защо аз не желая да участвам във Вашата така наречена дискусия.

 Това е поради една елементарна причина – няма да има никаква дискусия. А това е така, понеже вие не желаете да има дискусия. Да видим какви са фактите.

 Доколкото разбрах от Вашите постове, Вие близо 10 години се занимавате с този проблем. За тези години, без съмнение сте натрупал много информация. От друга страна, Вашите опоненти са се запознали с проблема едва от няколко дни. Те в момента събират информация. И съответно, нямат подготовката да представят своите контрааргументи, на фактологията, която смятате да предоставите на така наречената дискусия. В допълнение, Вие отказвате да представите своите доказателства и те съответно да подготвят своите отговори.

 В дискусията, която в момента върви във Форум Наука, те все пак имат някаква възможност да обмислят своите контрааргументи и да потърсят данни в тяхна подкрепа. В онлайн „дискусията” за която настоявате Вие, те ще бъдат лишени от тази възможност и смятам че Вие сте напълно наясно с този факт и поради тази причина Вие настоявате да предоставите своите доказателства, във формат облагодетелстващ само и единствено Вас, поставяйки Вашите опоненти в неравностойна позиция.

 Явно Вие смятате на тази „дискусия” да играете ролята на обвинител, съдия и съдейки по последните Ви постове – и на палач.

 С оглед на публикуваната фактология дотук, виждам много проблеми свързани с официалната сръбска позиция по проблема, позиция която изглежда се подкрепя и от Вас. Но изложението на тези проблеми, както и систематизирането на информацията свързана с тях, изискват време, което очевидно Вие не желаете да предоставите на своите опоненти. Комбинацията между този факт, както и нежеланието Ви да изложите предварително своите аргументи и по този начин отнемайки ни правото да подготвим свои контрааргументи, прави тази „дискусия” безпредметна.

 Така че моята позиция е категорична – нямам никакво желание да участвам в „дискусия” целяща да вмени вина, а не да установи фактологията за събитията в с. Бойник.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 31 минути, Димитър Йорданов said:

Вероятно въпросите ми ще е глупави, но все пак ще попитам.

На тези гробове и надгробни плочи не пише ли имената на човека, дата на раждане или поне кога е починал? А и като твърдят, че е имало клане над цивилни нека позволят да се разкопае там където са заровени и извън гробището, нали се знаело къде е мястото. Пък вече да се сравнят причините за смъртта, пола и възрастта на едните и другите.
Ако има 100-500 човека умрели при клане не трябва ли датата на смъртта да съвпада с клането?
Ако там сред тези има жени ( бременни или не ) и деца направена ли е ексхумация за да се потвърди, че са загинали от огнестрелни рани ? Предполагам дори може да се открие и какви оръжия са били използвани, все някой куршум ще е ударил кост или ще се е заклещил по друга причина и би могло да се открие и какви оръжия и амуниции са ползвани ( предполагам, че има разлика във въоръжението и произхода на амунициите на българската армия и сръбските терористи (партизани).

Явно няма желание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Янков said:

 Неуважаеми г-н Сапунджиев. Явно още сега трябва да Ви обясня, защо аз не желая да участвам във Вашата така наречена дискусия.

 Това е поради една елементарна причина – няма да има никаква дискусия. А това е така, понеже вие не желаете да има дискусия. Да видим какви са фактите.

 Доколкото разбрах от Вашите постове, Вие близо 10 години се занимавате с този проблем. За тези години, без съмнение сте натрупал много информация. От друга страна, Вашите опоненти са се запознали с проблема едва от няколко дни. Те в момента събират информация. И съответно, нямат подготовката да представят своите контрааргументи, на фактологията, която смятате да предоставите на така наречената дискусия. В допълнение, Вие отказвате да представите своите доказателства и те съответно да подготвят своите отговори.

 В дискусията, която в момента върви във Форум Наука, те все пак имат някаква възможност да обмислят своите контрааргументи и да потърсят данни в тяхна подкрепа. В онлайн „дискусията” за която настоявате Вие, те ще бъдат лишени от тази възможност и смятам че Вие сте напълно наясно с този факт и поради тази причина Вие настоявате да предоставите своите доказателства, във формат облагодетелстващ само и единствено Вас, поставяйки Вашите опоненти в неравностойна позиция.

 Явно Вие смятате на тази „дискусия” да играете ролята на обвинител, съдия и съдейки по последните Ви постове – и на палач.

 С оглед на публикуваната фактология дотук, виждам много проблеми свързани с официалната сръбска позиция по проблема, позиция която изглежда се подкрепя и от Вас. Но изложението на тези проблеми, както и систематизирането на информацията свързана с тях, изискват време, което очевидно Вие не желаете да предоставите на своите опоненти. Комбинацията между този факт, както и нежеланието Ви да изложите предварително своите аргументи и по този начин отнемайки ни правото да подготвим свои контрааргументи, прави тази „дискусия” безпредметна.

 Така че моята позиция е категорична – нямам никакво желание да участвам в „дискусия” целяща да вмени вина, а не да установи фактологията за събитията в с. Бойник.

Шубето е голям стрях 🙂 казваше баба ми Райна!

Плъховете напускат потъващия кораб първи 🙂

Когато обвинявахте Борис ви беше лесно! Сега когато разбирате, че е трябвало повече уважение към извършеното от него почнахте пируети! 🙂 Не сте първите 🙂 
Комунистическите ви методи не работят при мен 🙂 Опериран съм отдавна!

4а0
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, ivansapunjiev said:

Шубето е голям стрях 🙂 казваше баба ми Райна!

Плъховете напускат потъващия кораб първи 🙂

Когато обвинявахте Борис ви беше лесно! Сега когато разбирате, че е трябвало повече уважение към извършеното от него почнахте пируети! 🙂 Не сте първите 🙂 
Комунистическите ви методи не работят при мен 🙂 Опериран съм отдавна!

4а0
 

Я гледай как се промени уважаемия,.. какъвто там е? :lol: Мъчителите на Борис ще бъдат наказани,ще има възмездие,и дрън, дрън?:lol: Той Борката честно се опитва да пропагандира пък злите неверници и как беше още там, пречат,да разбирам ли от думите ви,че вие сте за извинението пред сърбите, на всяка цена? 

Ама вие сте антикомунист,...изобщо не ви личи?:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, bulgaroid said:

Я гледай как се промени уважаемия,.. какъвто там е? :lol: Мъчителите на Борис ще бъдат наказани,ще има възмездие,и дрън, дрън?:lol: Той Борката честно се опитва да пропагандира пък злите неверници и как беше още там, пречат,да разбирам ли от думите ви,че вие сте за извинението пред сърбите, на всяка цена? 

Ама вие сте антикомунист,...изобщо не ви личи?:lol:

Днеска е Ивановден. Човека празнува, не е свикнал на форумните оспорвания и отстояване на различни гледни точки. Оставете го да премисли да да успокои емоциите. Все пак Ивановден е един от важните ни национални празници! Хубав ден е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, tantin said:

Днеска е Ивановден. Човека празнува, не е свикнал на форумните оспорвания и отстояване на различни гледни точки. Оставете го да премисли да да успокои емоциите. Все пак Ивановден е един от важните ни национални празници! Хубав ден е!

Аз нямам против да са ни живи и здрави Ивановците просто коментирам промяната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, ivansapunjiev said:

Шубето е голям стрях 🙂 казваше баба ми Райна!

Плъховете напускат потъващия кораб първи 🙂

Когато обвинявахте Борис ви беше лесно! Сега когато разбирате, че е трябвало повече уважение към извършеното от него почнахте пируети! 🙂 Не сте първите 🙂 
Комунистическите ви методи не работят при мен 🙂 Опериран съм отдавна!

4а0
 

 Бихте ли посочили мой пост, в който обвинявам Борис? Или просто обвинявате просто така? От стила Ви личи, че безпочвените обвинения са Ваша специалност. Както и обидите към тези, които не подкрепят вашата позиция.

 Смятам че дотук съм се държал като възпитан и културен човек. За съжаление от Ваша страна страна, не забелязвам подобно отношение. Което говори достатъчно ясно, за Вашите методи и цели.

 С оглед на това, настоявам за незабавно извинение от Ваша страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ние нямаме чак кой знае какви спорове и търкания със сърбите. Чак до извинения няма нужда да се стига. Щото те май ни дължат повече извинения.

По-трудно е националното помирение, вътре в нас. Комунисти и фашисти, леви и десни, Левски и цесека.

Лесно се разпалват конфликти и вражда, а трудно се гасят. За да се разрешава един конфликт трябва да се правят отстъпки, трябва да се сближават позиции. Ние българите отдавна сме се отказали от войнствения национализъм, то и от година на година ставаме все по-малко. Младите отрастват сега с промито съзнание, дори няма да разберат за какво ние тука говорим и спорим. Фашизма сътвори много злини за целия свят. След ВСВ света изобщо не е същия, а ние сме се родили доста след ВСВ.  Виновници от българска страна са намерени, съдени и осъдени на Смърт. Това не е ли извинение? Можело е да им дадат доживотен и да ги помилват след 25 години..  Но не: наши прости войници са осъдени на смърт като най-големите виновници за ВСВ.  Войните са ужасно нещо, а ВСВ е най-ужасното нещо преживяно на земята . На планетата. Сега вече технологиите за война и смърт са още по-ужасяващи.  За съжаление технологиите за манипулиране на съзнание също се развиха много. Днешните комуникации стават едно такова ново оръжие и средство за въздействие и манипулиране. Хубаво че си имаме нашия си език, където все още можем да казваме какво мислим без страх че утре ще ни съсипят живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, ivansapunjiev said:

Явно по грешка съм си редактирал предишния пост към шпагичката 🙂

Сега тя се опитва да ми създава чувство за вина 🙂 Аре стига ! 🙂

А, бе не съм свикнал на такива подходи 🙂 
Приложих ви толкова методи за позитивно мислене и поведение, но никой от вас не го прие!

За това се преминава на последната степен: - право куме у очи! 🙂

Да ти предложат публичен разговор "на живо", а ти да драпаш да пишеш глупости ... значи си със сериозни проблеми 🙂

Няма да съм ви аз доктора 🙂

Утре който иска да знае това което съм събрал и да пита каквото иска ще може да го направи!

Другите не ме интересуват! Хеле пък мнението им!

4а0

Опитвам се да съм толерантен към г-н Сапунджиев ама то и в толерантността все пак си има граници. Вместо да си вземе бележка за направените забележки и намеци, господинът мина на "право куме в очи"..

И какъв е резултата: всички тука били комунисти, а той бил почитател на цар Борис доколкото го разбирам.

Въобще много "нестандартен" подход. Хубаво че е направено проучване, но едно е да говориш пред 50 човека сърби дето не разбират български като хората, а и не се знае какво и доколко разбират. Друго е да общуваш със сънародници и да спазваш етични, научни или други стандарти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Skubi said:

Само за едно от многото забележки....Защо правят екзекуцията например унгарците в Нови Сад на ледът на Дунава? Освен да заличат следите, под ледът водата ще отнесе труповете ееей кой знае къде, па и да ги изхвърли те голите от къде ще се издирят кой-кого от къде е? Тук в гробищата като разбутам гробовете на местните и сложе вътре по 1-2 трупа...останалите в кладенеца за мърша ще има ли следи? И къщите затова ги палят...За заличат това което е било вътре....Така тежко се преброява....Или в последната война Сърбите например след няколко месеца разбутват мястото където масово има заровени мъже от Сребрениза и останките ги разнасят на различни места...Има погребани ковчези само с името, защото от човека не успяли да намерят и глезденче....

Така, че на ново и на ново да се закачатие на цифрите е гаврене с починалите....Не може точно да се каже. СМСМ

Питайте покрай Сенник, Кръвник,Боаза разбутвали ли са след комунизмът стар кладенец за мърша....Хем партизаните там хвърлят живи попът, даскалото и кметът на едно от окръжните села и хвърлят върху тях граната и поставят пост да пази докато агонизират 2-3 дена? Чува ли ли сте? Хем това е в България от български партизани правено....

Абе, Скуби, не говори на изуст. Каква Сребреница, какви пет лева? Че в Сребреница и масовите гробове намериха, направиха им всевъзможни експертизи (ама истински, не като на лицето Сапунджиев), ДНК анализи и какво ли не.

Ето това следва да се направи. Цитирам тук уважаемия Д. Йорданов, защото считам процедурата, предложена от него, за достатъчно добре описана. Поне като за начало. Действайте:

Преди 2 часа, Димитър Йорданов said:

На тези гробове и надгробни плочи не пише ли имената на човека, дата на раждане или поне кога е починал? А и като твърдят, че е имало клане над цивилни нека позволят да се разкопае там където са заровени и извън гробището, нали се знаело къде е мястото. Пък вече да се сравнят причините за смъртта, пола и възрастта на едните и другите.
Ако има 100-500 човека умрели при клане не трябва ли датата на смъртта да съвпада с клането?
Ако там сред тези има жени ( бременни или не ) и деца направена ли е ексхумация за да се потвърди, че са загинали от огнестрелни рани ? Предполагам дори може да се открие и какви оръжия са били използвани, все някой куршум ще е ударил кост или ще се е заклещил по друга причина и би могло да се открие и какви оръжия и амуниции са ползвани ( предполагам, че има разлика във въоръжението и произхода на амунициите на българската армия и сръбските терористи (партизани).

----

Та, защо не го правят сърбите, драги Скуби? Нямало било следи. Е, добре де, ама нали тук с пяна на уста се твърди от самото начало на темата за масови гробове на бременни жени и деца. Тъй че не, Скуби, ние с никого не се гаврим. Гаврата е, както винаги, с българския народ. И пак от същите хора - тези, които се позовават на "Народния" съд като на нещо обективно и правилно. Кой в наши дни се позовава на "Народния" съд бе, драги Скуби? Ще се пробваш ли да отговориш, въпросът е елементарен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.12.2020 г. at 6:07, Amazonski said:

Аз бях пускал подобна тема със същият въпрос, обаче за клането в Сурдулица през 1916-1917. В крайна сметка се оказа, че доказателствата се базират на книга написана от сърбин, който пък се позовава на себе си. Били избити 3000 човека “сръбска интелигенция”. В уикито има и снимка, правена 10 години по-късно. 

Така че няма как да знаем какво е станало, докато няма източник различен от сръбски. Тия толкова брутално и безскрупулно лъжат, че сега дори да има истински сведения, няма кой да им повярва.

Това което и аз съм срещал е че наистина българската армия е имала сериозни проблеми със сръбските партизани и доста упорито ги е избивала. Както се написа по-горе, всички с огромен ентусиазъм са избивали сърбите и в двете войни. Хърватите имат специален извит навътре нож наречен “сърбосек”, който се е използвал за това - да се колят сърби. Има снимки пък на немски войници как убиват сърби с брадва. Та на фона на тая класация със зверства, българската армия влиза в графата “и други”.

 

 

 

За Топличкия устанак трябва да поеме вината Република Северна Македония, защото ВМОРО е това, което се разправя с въстаналите сърбизирани власи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.01.2021 г. at 14:36, Warlord said:

Постарах се да изчета всичко дотук, но не намирам такъв отговор, при това пък и нееднократен. Явно ми е бил написан на някакъв код, който аз не владея.

Как и да е - по вашия въпрос: Директен и ясен отговор (какъвто ми се щеше и аз да получа, ама нейсе) - българските историографи не се интересуват от темата, защото тя е крайно непопулярна в България, съответно нито могат да намерят финансиране отнякъде по такова проучване и евентуално издаване на книга, нито могат да я продават успешно после, нито желаят да посрещат вълната от недоволство, която би се надигнала при евентуалната й поява.
Отделно заради проблема с наличните доказателства и документи, както на нас, така и на тях им е още по-ясно, че в голямата си част са крайно ненадеждни за да се облягаш на тях за едно сериозно и мащабно проучване.
И не на последно място, може би за самите тях този проблем не представлява изследователски интерес, или поне не такъв, че да инвестират време, средства и енергия тепърва да се ровят и издирват архиви, които от 40-те насам не са пипани. Може би и на тях като на повечето от нас им е ясно, че няма как да сме избивали по няколко стотин души от всяка сръбска паланка и да няма никакъв демографски срив на населението в Сърбия, нито пък никакви веществени доказателства като масови гробове. Тоест изследователите на ВСВ у нас общо взето не го считат за нищо кой знае какво, на фона на останалите събития и жертви от периода.

Поне според мен това са причините и това е отговорът на вашият въпрос - защо българската историография не се интересува от темата.

То и в Сурдулица няма срив на населението преди и след ПСВ, ама шумадийската пропагандна до наши дни не е спирала да тръби 20 000, та 20 000...

Пък у нас шумадолюбците подпяват за великобългарския "шовинизъм" и въстанието против него от 1923. Италианските фаши ряпа да ядат!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, sir said:

Не знам кой я доведе тази персона тука, но освен, че доведе до тотално опростачване на темата, аз лично друг ефект не виждам. 

виждам че г-дата  @sir@Янков, които са главно читатели на тази тема ("sir" има няколко по-ранни коментара) сега изразяват бурно недоволство и се оплакват най-много, а господин Янков, видите ли, нямал време да си подготви контратезата. Какви контрааргументи г-н Янков? На какво ? В съда ли сте решил да ходите? Каква е вашата позиция? - защо не виждам ваши коментари на вашата ясна "позиция"в последните 20 страници? Никой господа не ви насилва в някви убеждения. И въпреки, че г-н Сапунджиев има няколко по-пеперливи коментара, той е в правото си да се изказва така, както намери за добре в рамкитe на форумнитe правила, както и вие сте в своето право да задавате въпроси. Аз също не съм видял доказателствата от г-н Сапунджиев и поради тази причина правя изводи само от написаното в доклада, и разбира се допускам някои грешки, които уважаемият "bulgaroid" винаги услужливо ми подсказва. От горните коментари следва, че някои от главните участници във форума като @bulgaroid, @Warlord , @dora, @Skubi и може би @nik1 са готови да участват в една виртуална среща където ще бъдат представени повече подробности. 

В крайна сметка, тук постоянно се сипеха обвинения, че няма докази и сега когата има поне няква малка надежда да се хвърли светлина по този въпрос - "неочаквано" наискачаха неодобрителни гласове на хора от "патриотската" крипта, които са написали 2 коментара на кръст в последните 20 дни. Пак казвам, ние не знаем точно какви доказателства има г-н Сапунджиев да подкерпи доклада си, но подмятания от рода " просръбски заговорник ", "манипулатор",  "играете ролята на обвинител и на палач" ме навеждат на мислта че някои хора предварително отричат тези доказателства тъй като евентуалното им разкриване ще бъде "манипулация", която застрашава техните закостенели (пред)убеждания. 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, borkoto said:

виждам че г-дата  @sir@Янков, които са главно читатели на тази тема ("sir" има николко по-ранни коментара) сега изразяват бурно недоволство и се оплакват най-много, а господин Янков, видите ли, нямал време да си подготви контратезата. Каква контратеза г-н Янков? На какво ? Каква е вашата позиция? - защо не виждам ваши коментари на вашата ясна "позиция"в последните 20 страници? Никой господа не ви насилва в някви убеждения. И въпреки, че г-н Сапунджиев има няколко по-пеперливи коментара, той е в правото си да се изказва така, както намери за добре в рамкитe на форумнитe правила, както и вие сте в своето право да задавате въпроси. Аз също не съм видял доказателствата от г-н Сапунджиев и поради тази причина правя изводи само от написаното в доклада. От горните коментари следва, че някои от главните участници във форума като @bulgaroid, @Warlord , @dora, @Skubi и може би @nik1 са готови да участват в една виртуална среща където ще бъдат представени повече подробности. 

В крайна сметка, тук постоянно се сипеха обвинения, че няма докази и сега когата има поне няква малка надежда да се хвърли светлина по този въпрос - "неочаквано" се обаждат неодобрителни гласове на хора от "патриотската" крипта, които са написали 2 коментара на кръст в последните 20 дни. Пак казвам, ние не знаем точно какви доказателства им г-н Сапунджиев да подкерпи доклада си, и  подмятания от рода " просръбски заговорник ", "манипулатор",  "играете ролята на обвинител и на палач" ме навеждат на мислта че някои  хора определено не искат тези доказателства и смятат, че евентуалното им разкриване ще бъде манипулация, която застрашава техните закостенели (пред)убеждания. 

От това което прочетох от г-н Сапунджиев и чух във видео материала, си мисля че нещата ще изглеждат така... sir задава въпрос и му отговарят с запис на картечаря. Дора ще получи отговор от най младия боец. Булгаройда може директно в Сърбия да го пратят да си получи отговорите.🙂 Демек доказателствата са записите на очевидците

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Conan said:

Булгаройда може директно в Сърбия да го пратят да си получи отговорите

Еми, той отдавна се напъва да брои костите на жертвите и да ги сравнява с "официалните извадки" от преброяването в Бойник в началото на 40-те години  - пък сега вече и конспект си има по темата с въпросник :). Надявам се че ще го пуснат поне да преброи гробовоте в селото .

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Skubi said:

Духаш ама не на място....Ударението беше не на унгарците ами на методите с които на времето са си служели при масово екзекутиране за заличаване или поне понижаване на количеството трупове.....Ясно?

Скуби,в комунистическият концлагер "Белене" надзирателите също са се опитвали да заличат убийствата на лагерници като са хвърляли труповете в реката,но въпреки това днес се знае с точност до последният човек колко са убитите. Така че сърбите би трябвало да знаят точната бройка на убитите техни съграждани. Вместо това ни се казва че били между 100 и 500 човека!!! Разберете най-после,че това голямо разминаване в бройката буди голямо съмнение дали изобщо има тежко военно престъпление и въобще какво е станало. Представете си че сте следовател и при вас идва някакъв човек и ви казва,че не знайно къде до едно село има убити между 100 и 500 човека. Е,как ще реагирате? Всеки следовател ще се усъмни в думите на "свидетеля".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, bulgaroid said:

Сериозно,това е мястото,.... на гробищата,по една невероятна случайност там се и оказва селското гробище

Въобще не е сигурно, че сегашното гробище е на същото място като старото - или ако гробището не е местено, то тогава се оказва, че двора на мелницата през 1942 е била гробище, което е малко вероятно в един двор на селска мелница да има гробище - От протокола при разпита на Христо Стоянов, става ясно че хората са разстреляни на едно място а погребани на друго. Тоест,разстреляни били  в двора на мелницата а погребани на старото гробище  - Къде е било старото гробище аз не знам, тук г-н Сапунджиев може да отговори по-добре.

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, borkoto said:

виждам че г-дата  @sir@Янков, които са главно читатели на тази тема ("sir" има няколко по-ранни коментара) сега изразяват бурно недоволство и се оплакват най-много, а господин Янков, видите ли, нямал време да си подготви контратезата. Какви контрааргументи г-н Янков? На какво ? В съда ли сте решил да ходите? Каква е вашата позиция? - защо не виждам ваши коментари на вашата ясна "позиция"в последните 20 страници? Никой господа не ви насилва в някви убеждения. И въпреки, че г-н Сапунджиев има няколко по-пеперливи коментара, той е в правото си да се изказва така, както намери за добре в рамкитe на форумнитe правила, както и вие сте в своето право да задавате въпроси. Аз също не съм видял доказателствата от г-н Сапунджиев и поради тази причина правя изводи само от написаното в доклада, и разбира се допускам някои грешки, които уважаемият "bulgaroid" винаги услужливо ми подсказва. От горните коментари следва, че някои от главните участници във форума като @bulgaroid, @Warlord , @dora, @Skubi и може би @nik1 са готови да участват в една виртуална среща където ще бъдат представени повече подробности. 

В крайна сметка, тук постоянно се сипеха обвинения, че няма докази и сега когата има поне няква малка надежда да се хвърли светлина по този въпрос - "неочаквано" наискачаха неодобрителни гласове на хора от "патриотската" крипта, които са написали 2 коментара на кръст в последните 20 дни. Пак казвам, ние не знаем точно какви доказателства има г-н Сапунджиев да подкерпи доклада си, но подмятания от рода " просръбски заговорник ", "манипулатор",  "играете ролята на обвинител и на палач" ме навеждат на мислта че някои хора предварително отричат тези доказателства тъй като евентуалното им разкриване ще бъде "манипулация", която застрашава техните закостенели (пред)убеждания. 

Напълно естествено е да нямам ясна позиция по проблема, при положение че не съм запознат с достатъчно фактология по въпроса. Какво учудващо има в това?

Но това не променя мнението ми по така наречената онлайн "дискусия". Казах го веднъж, явно се налага да го повторя - нежеланието на г-н Сапунджиев да представи своите доказателства тук и съответно неговите опоненти да се подготвят по темата, ясно говори, че той не желае никаква дискусия, а монолог.

 И все още очаквам извинение от него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, borkoto said:

виждам че г-дата  @sir@Янков, които са главно читатели на тази тема ("sir" има няколко по-ранни коментара) сега изразяват бурно недоволство и се оплакват най-много, а господин Янков, видите ли, нямал време да си подготви контратезата. Какви контрааргументи г-н Янков? На какво ? В съда ли сте решил да ходите? Каква е вашата позиция? - защо не виждам ваши коментари на вашата ясна "позиция"в последните 20 страници? Никой господа не ви насилва в някви убеждения. И въпреки, че г-н Сапунджиев има няколко по-пеперливи коментара, той е в правото си да се изказва така, както намери за добре в рамкитe на форумнитe правила, както и вие сте в своето право да задавате въпроси. Аз също не съм видял доказателствата от г-н Сапунджиев и поради тази причина правя изводи само от написаното в доклада, и разбира се допускам някои грешки, които уважаемият "bulgaroid" винаги услужливо ми подсказва. От горните коментари следва, че някои от главните участници във форума като @bulgaroid, @Warlord , @dora, @Skubi и може би @nik1 са готови да участват в една виртуална среща където ще бъдат представени повече подробности. 

В крайна сметка, тук постоянно се сипеха обвинения, че няма докази и сега когата има поне няква малка надежда да се хвърли светлина по този въпрос - "неочаквано" наискачаха неодобрителни гласове на хора от "патриотската" крипта, които са написали 2 коментара на кръст в последните 20 дни. Пак казвам, ние не знаем точно какви доказателства има г-н Сапунджиев да подкерпи доклада си, но подмятания от рода " просръбски заговорник ", "манипулатор",  "играете ролята на обвинител и на палач" ме навеждат на мислта че някои хора предварително отричат тези доказателства тъй като евентуалното им разкриване ще бъде "манипулация", която застрашава техните закостенели (пред)убеждания. 

С удоволствие, при мен въпросът е, че работното ми време е ненормирано и крайно непредвидимо  - тоест не мога да кажа кога и дали точно тогава мога... Ерго не мога да задължавам никого с планирането и не мога да обещая, че ще присъстввам, а бих.

Някои хора просто се държат инфантилно и агресивно, вкл. с автора на изследването, въпреки доброто му желание да се включи и дори да организира нещо, за което не е длъжен. Да не говорим, че има желание да отдели от времето си и да го направи безплатно за непрофесионална публика. Така дискредитират не само себе си, но и форума - браво, голямо геройство. Да не говорим, че в началото той дори се опита бащински да ги укроти, като ги похвали за интереса им. Но не би. Нищо от добронамереността му не беше правилно разчетено.

Атаките към човека са напълно несъстоятелни, защото подобно всеки сериозен изследовател, той може да предостави данни само по това, което е изследвал. Никой не може да предостави данни по това, което не е изследвал, само да насочи към други източници (и той вече насочи). Доколкото разбирам, никой от техния екип не е изследвал бройката на загиналите (за което с такава настоятелност са се хванали няколко участника, само и само за да доказват единствено на себе си някакви неща) , а обстоятелствата около това, което се е случило. Тоест да се настоява да отговорят на нещо, което не са изследвали е нелепо, както и на основата на това, което не са изследвали, защото не е било обект на интереса им, да се омаловажава по такъв грозно агресивен начин това, което са направили - а то никак не е малко. Имайте предвид, че настъпват във води, които заради идеологическата индоктринация на два съседни народа и политическия им елит и общество, могат да им нанесат множество лични вреди (както се вижда дори оттук), но го правят от едната преданост към науката. За което, извинявам се за думата, но се искат топки, мъжество - което на някои от участниците определено липсва, дори когато от тях да се изисква САМО да се държат прилично.

Участниците в която и да било дискусия имат ангажимента да не се държат като отвързани и да не проявяват персонална агресия към другите - и особено не към външен, добронамерен човек, готов на едната добра воля да им направи безрезервен жест.

Така дискусия няма и няма да има. Тролещите да се сърдят за грозното й проваляне сами на себе си.

От това можеше да стане най-интересната тема, на която съм попадала тук.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добрютро форумни специалисти 🙂

"Голям кокошарник тука станало бре 🙂 какво крякане, какво кудкудякане от проскубани кокошки и ялови петли" - както казваше дядо ми Герасим 🙂

За съжаление нищо не се е променило на такива форуми през последните 10-15 години 🙂

Включих се само защото ме впечатли ентусиазма и изследователската страст на Борис, който е единственият човек през последните 12 години, с дълбок научно-изследователски интерес от тази историческа тема и системен подход!*

Всичко позитивно, което съм видял на тази стена съм го отбелязал в постовете си! (трябва да се прочете, ако искате да разберете за какво говоря! 🙂 ) 

Като клуб на анонимни алкохолици ... ааааа... лапсус - анонимни любители историци няма да можете да направите елементарен анализ заедно, защото част от пишещите имат "проблеми със себе си", които проблеми вероятно и не осъзнават 🙂

Сигурно са много млади и като поостареят ще ги преодолеят!

Вслушвайте се в Dora е ще разберете защо и как се случват нещата в живота (в главите ви).

Тантрата е хубаво преживяване, ама не води до краен резултат 🙂  нали, Тантара!

-

Надявам се, че разбрахте защо научните дискусии се провеждат по определен начин! (авторът/изследовател/любител/профи ЗАСТАВА С ЛИЦЕТО СИ публично пред евентуалните си опоненти !!! Нали така Сър Янков, Димитър, Тантра-нта и останалите с подобни на тях поведенчески модели ... 🙂

Моето мнение е, че "опростачаването на темата" (по мнението на някои) Е когато отричате и нападате чужди твърдения БЕЗ ДА ИМАТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА!

Вече използвам по-остър език за да изтрезнеете 🙂 и да разберете, че и вашето мнение МОЖЕ ДА Е БЕЗ СТОЙНОСТ за другите 🙂 и Е!

Но по този начен няма да достигнете до никаква фактологическа истина! (казват по-умните и повече преживелите)

Само когато отидете при вашите опоненти и представите твърденията си И ДОКАЗАТЕЛСТВАТА ще можете (с помощта на логиката и науката за поведенческите реакции на ХомоСапиенсСапиенс 🙂 ) да ДОКАЖЕТЕ правотата си! Иначе оставате в сферата на празнодумството ... 

В следващ пост ще дам линк към Гуугъл за електронна стая в която ще може да се включи, задава въпроси и дискутира всеки, който се появи с лицето си на включена камера!

Гарантирам Ви интересна информация, която не може да намерите вече в традиционните места за съхранение (архиви и библиотеки)!

Само с практиките на свободна размяна на мнения, взаимно уважение и опиране на безспорни доказателства може да се доближиме до ВЕРОЯТНАТА обективна истина!

Моля не ме коментирайте повече и не се засягайте от моите думи, ако сте НОРМАЛНИ, ПОЗИТИВНИ, ЛЮБОПИТНИ И ДОБРОНАМЕРЕНИ!

Злобарите, психясалите и малоумняците може да коментират НА ВОЛЯ 🙂 За да се види още по-добре какви са ... 🙂

Хубав ден желая на всички!

4а0

Редактирано от ivansapunjiev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@nik1

(и за всеки друг, който би се заинтересувал)

Пускам сега, защото повече няма да отварям тази тема, освен ако някой не ми пусне бележка да я погледна по някаква причина.

Публикация от Defence Studies Journal, резюмираща изследванията, свързани с насилието от професионални военни, не знам дали още я има онлайн: "Why Do Professional Soldiers Commit Acts of Personal Violence that Contravene the Law of Armed Conflict?"

Извинявам се за хайлайтите, правила съм ги, когато съм я чела преди години (с оглед на Абу Грейб), но нямам време сега да ги махна. Който иска, може да си ги изтрие. Там ще видите и някои от аргументите, които вече изложих тук.

 

defence-studies-2007.pdf

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 7.01.2021 г. at 2:04, dora said:

Нито офицерът, нито пък обикновеният довчерашен цивилен са преминали през процес на радикализация.

Не изключвам хипотезата на Ник за форма на реваншизъм при двама от офицерите взели решение/издали заповед за екзекуцията, а именно командващият полка и командирът на дивизията. Това може да се види от техните биографии, мисля че и двамата са участвали в ПСВ и вероятно имат боен опит срещу сръбската армия по онова време. Това е само хипотеза, разбира се - факт е, че те двамата дават и провеждат заповедта в изпълнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Не изключвам хипотезата на Ник за форма на реваншизъм при двама от офицерите взели решение/издали заповед за екзекуцията, а именно командващият полка и командирът на дивизията. Това може да се види от техните биографии, мисля че и двамата са участвали в ПСВ и вероятно имат боен опит срещу сръбската армия по онова време. Това е само хипотеза, разбира се - факт е, че те двамата дават и провеждат заповедта в изпълнение.

Отлична хипотеза! Поздравления!

Редактирано от ivansapunjiev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Б. Киров said:

Не изключвам хипотезата на Ник за форма на реваншизъм при двама от офицерите взели решение/издали заповед за екзекуцията, а именно командващият полка и командирът на дивизията. Това може да се види от техните биографии, мисля че и двамата са участвали в ПСВ и вероятно имат боен опит срещу сръбската армия по онова време. Това е само хипотеза, разбира се - факт е, че те двамата дават и провеждат заповедта в изпълнение.

И аз, но това не може да бъде прехвърляно върху всички участници като някаква мантра (понеже сърбите така, то ние онака - с някаква давност), а офицерите няма как да ги проверим вече - без красноречиви доказателства не може да се твърди нищо, вкл. защото така само по хипотеза наливаме вода в идеологическата мелница виновни до доказване на противното, приложена от Народния съд.

Вижте статията, която пуснах, в нея също се отбелязва фактора реваншизъм, но това касае собствения взвод - отмъщение за убийство на бойни другари (вижте и защо, войниците силно се асоциират с групата си).

Въпреки това, отговорността на офицера е да спре това, не да го толерира. Ерго и военното престъпление. Кой точно е виновен - в смисъл откъде е дошла мотивацията за това  - към момента аз не знам, знам само какво е задължението на офицера.

Излизам сега, върнах се, защото точно на вас ми е важно да отговоря.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...