Отиди на
Форум "Наука"

Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк


borkoto

Recommended Posts

  • Потребител

Преди години братовчед на майка ми, който е участвал в окупацията на Сърбия като член на българското военно контраразузнаване, ми разказваше любопитни детайли от онова време. Ангажиментът на българската армия е бил да охранява комуникациите – пътища и жп линии. Никой не се е натягал да се бие със сърби. Основните  сражения са били между три вида сръбски части: на прогерманското местно управление, на „червените” и на „зелените” (прозападни) партизани.

Немците също са били доста пасивни, но са плащали премии за убити партизани.

Затова понякога след сражение между сръбски части някои български командири са прибирали тела на убити партизани и са ги представяли на немците и сръбската полиция, за да получат пари.

Така са били документирани български убийства на партизани – макар че в тези случаи документите са били „с невярно съдържание”.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 785
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 7 минути, Й. Табов said:

Преди години братовчед на майка ми, който е участвал в окупацията на Сърбия като член на българското военно контраразузнаване, ми разказваше любопитни детайли от онова време. Ангажиментът на българската армия е бил да охранява комуникациите – пътища и жп линии. Никой не се е натягал да се бие със сърби. Основните  сражения са били между три вида сръбски части: на прогерманското местно управление, на „червените” и на „зелените” (прозападни) партизани.

Немците също са били доста пасивни, но са плащали премии за убити партизани.

Затова понякога след сражение между сръбски части някои български командири са прибирали тела на убити партизани и са ги представяли на немците и сръбската полиция, за да получат пари.

Така са били документирани български убийства на партизани – макар че в тези случаи документите са били „с невярно съдържание”.

Това е страхотно интересно, има ли как да се намерят и други източници?

Жив ли е вашият роднина (знам ли, има и хора-столетници...)? Аз лично съжалявам, че няма вече кого да попитам (измряха). Тези хора са суперценни. Не знам дали му е мястото в тази тема, но ще ми е интересно, ако има какво да разкажете още.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Й. Табов said:

Преди години братовчед на майка ми, който е участвал в окупацията на Сърбия като член на българското военно контраразузнаване, ми разказваше любопитни детайли от онова време. Ангажиментът на българската армия е бил да охранява комуникациите – пътища и жп линии. Никой не се е натягал да се бие със сърби. Основните  сражения са били между три вида сръбски части: на прогерманското местно управление, на „червените” и на „зелените” (прозападни) партизани.

Немците също са били доста пасивни, но са плащали премии за убити партизани.

Затова понякога след сражение между сръбски части някои български командири са прибирали тела на убити партизани и са ги представяли на немците и сръбската полиция, за да получат пари.

Така са били документирани български убийства на партизани – макар че в тези случаи документите са били „с невярно съдържание”.

Леле, това като в дивия запад. Важно е кой ще предаде скалповете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, dora said:

Това е страхотно интересно, има ли как да се намерят и други източници?

Жив ли е вашият роднина (знам ли, има и хора-столетници...)? Аз лично съжалявам, че няма вече кого да попитам (измряха). Тези хора са суперценни. Не знам дали му е мястото в тази тема, но ще ми е интересно, ако има какво да разкажете още.

Тоя човек ако е жиф ще има какво да разкаже.🙂 Трябва да е двоен, троен агент. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Шпага said:

Скуби, след толкова много години "натрупвания", вече сме като насред авгиеви обори, които май никой не знае как могат да бъдат почистени, та да се види има ли рани под тях, или ПАК само мръсотия. 

Извинявай😇

1984. szeptember 22.

https://fresques.ina.fr/mitterrand/fiche-media/Mitter00033/mitterrand-kohl-le-geste-de-verdun.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, bulgaroid said:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=211435537306235&id=111308860652237&__tn__=H-R

някои хора просто живеят в друга вселена

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И понеже тука ни се говорят за извинения и дето макетата щели да ни се разсърдят и как сме ги подтискали, ето ви какво правят тихомълком гърците, техните искания за промяна в историята,точка по точка, https://www.ethnos.gr/politiki/122673_gia-ti-megali-makedonia-didaskontai-kai-fetos-sta-sholeia-tis-boreias-makedonias

само една част  Няма държавна структура, която да се е подчинила на византийско, а по-късно и на българско владичество , Съдържание - Създаване и разпространение на македонската средновековна държава]. Държавата Самуил в никакъв случай не може да бъде произволно наречена "македонска" Наставна Програма, VII ОСНОВНО, 2004, стр. 1 - Задачи - да се разбере значението и приноса на средновековната македонска държава на Самуил в историческото развитие на Македония ]. Този термин не се среща в източниците. Самоидентификацията на Самуил като „Цар на българите“ не трябва да се тълкува от гледна точка на съвременната национална държава, а с имперска идеология, като противоположна сила на „римляните“, в неговата държава са живели различни популации, но той никога не се е обаждал себе си "Цар на Македония". След разпадането на държавата му регионът е наречен от византийците „Тема България“ като административна единица.

ОБЩА ЗАБЕЛЕЖКА:Няма източник, който да споменава славяните като македонци през Средновековието . Славянското население на Македония е било под византийско, българско или сръбско управление. Той никога не е образувал държавна формация, наречена „македонска“. Славяните са посочени само като "роби" и никога като "македонски славяни".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Кирѐ Щайгата said:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=211435537306235&id=111308860652237&__tn__=H-R

някои хора просто живеят в друга вселена

Ексюз. Самопитам.

ад.1 Какво общо има това писмо със Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк

ад.2 духа ама не на място, защото българските граждани на около 1% ги интересуват малцинствените проблеми....Това чисто показа международната анкета произтекла миналата година.  https://eci.ec.europa.eu/010/public/#/initiative  От минималните 12750 са гласували едва 165/включително и аз/. Воздра. 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, bulgaroid said:

И понеже тука ни се говорят за извинения и дето макетата щели да ни се разсърдят и как сме ги подтискали, ето ви какво правят тихомълком гърците, техните искания за промяна в историята,точка по точка, https://www.ethnos.gr/politiki/122673_gia-ti-megali-makedonia-didaskontai-kai-fetos-sta-sholeia-tis-boreias-makedonias

само една част  Няма държавна структура, която да се е подчинила на византийско, а по-късно и на българско владичество , Съдържание - Създаване и разпространение на македонската средновековна държава]. Държавата Самуил в никакъв случай не може да бъде произволно наречена "македонска" Наставна Програма, VII ОСНОВНО, 2004, стр. 1 - Задачи - да се разбере значението и приноса на средновековната македонска държава на Самуил в историческото развитие на Македония ]. Този термин не се среща в източниците. Самоидентификацията на Самуил като „Цар на българите“ не трябва да се тълкува от гледна точка на съвременната национална държава, а с имперска идеология, като противоположна сила на „римляните“, в неговата държава са живели различни популации, но той никога не се е обаждал себе си "Цар на Македония". След разпадането на държавата му регионът е наречен от византийците „Тема България“ като административна единица.

ОБЩА ЗАБЕЛЕЖКА:Няма източник, който да споменава славяните като македонци през Средновековието . Славянското население на Македония е било под византийско, българско или сръбско управление. Той никога не е образувал държавна формация, наречена „македонска“. Славяните са посочени само като "роби" и никога като "македонски славяни".

https://eci.ec.europa.eu/010/public/#/initiative

Политиката на сближаване в полза на равенството между регионите и на устойчивостта на регионалните култури

1%. Ви интересува.

Но кава общо има със Събитията в село Бойник и участието на 13 пех. полк

???

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се, че не се появявам тук напоследък, но както и преди споделям изцяло УБЕЖДЕНИЕТО, че сте добър анализаторски тръст!
Споделям и мнението на Дора, че по-силния трябва да се извини независимо от първопричината на събитията!

Може да го направим догодина по случай кръглата годишнина от тези тъжни събития.

През тази година сме поканени в Университета в Ниш (датата още не е уточнена) и тогава там пак ще повдигна темата за Бойник.

На конференцията на 6 април 2021 г. (живот и здраве) ще имаме доклад по темата с много интересни допълнителни информации,

които не успяхме да обсъдим през 340 минутния разговор 🙂 от 18.00 до 23.40 ч. С Ефо и Борис устите ни пресъхнаха от говорене 🙂
Следващият път на дискусия без каса бира няма да сядаме пред компютрите! Или без дамаджана с унгарско токайско вино от Skubi 🙂

Както се уговорихме с Warlord след конференцията ще направим един репортаж-шнтервю и ще предложим част от записите с първоизточниците!

Режисьорът на филмчето ще прецени сам какво да излъчи! Не е хубаво ние да му даваме акъл 🙂

В единия от записите редник Стойне от село Раненци, който участва в боя казва, че разстрела са го извършили доброволци!!! Не бях обърнал внимание преди!

Онзи ден в Кюстендил случайно се запознах с един господин, който разказа спомени от дядо си .... който бил от доброволците .... !!! Така, че истината вероятно е по средата някъде 🙂

Когато се изяснят техническите параметри ще поствам тук линк за лайв стрийм от конференцията.

Желая здраве на всички!

До скоро!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10.01.2021 г. at 12:19, Warlord said:

Иначе @ivansapunjiev - направете и запис на онлайн конференцията, ако се проведжда такава довечера, за тези които няма да са на линия точно тогава.

направо забравихме 🙂 като ни тръгна сладка приказка още от 17.45 и когато стана 18.00 ( изобщо не съм се сетил) На края по навик казах на д-р Калин Крумов - свали записа и ми го изпрати 🙂 а той ми отвърна: - Нали ти си стартирал тази дискусия и ти трябва да пуснеш записа 🙂 Остарях и оглупях вече 🙂
Ще ми простите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, ivansapunjiev said:

направо забравихме 🙂 като ни тръгна сладка приказка още от 17.45 и когато стана 18.00 ( изобщо не съм се сетил) На края по навик казах на д-р Калин Крумов - свали записа и ми го изпрати 🙂 а той ми отвърна: - Нали ти си стартирал тази дискусия и ти трябва да пуснеш записа 🙂 Остарях и оглупях вече 🙂
Ще ми простите!

Чаках ви да се върнете в тази тема, за да кажа "благодаря". Ако има интерес, ще го направите този запис и при други обстоятелства, надявам се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прегледах темата, но някакъв фактологически материал освен протокола от разпита на злощастния полковник, проведен от председателя ПАТРОНЕВ (какво име само, предполагащо сякаш по-нататъшната съдба на обвиняемия) не видях. Ако имаше изпълнения в стил Хатин и Сребреница, сърбите нямаше ли да вдигнат врява до небето?

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Щяха разбира се и щеше да е много лесно да го докажат, ако действително имаше такъв страшен геноцид, за какъвто настояват. Немците например доказват Катин като го разкопават в присъствието на френски и британски офицер, които впоследствие потвърждават какво са видели, свикват и международни комисии за разследване, лекари от Червения кръст и т.н. Никакъв проблем не е било и сърбите да го направят. Само че как да разкопаеш масов гроб, който не съществува? 

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко седя встрани от темата в последните 20 дни но имам доста работа в последно време. Надявам се, че интерес към темата все още има - и пак искам да повторя - мое последно мнение е , че всички материали и доказателства или липса на такива навеждат към извода че "разстрел в Бойник" е имало, но далеч не такъв какъвто е описан в "популярните" източници. Ще се опитам преди 6 април с Иван да направиме още един разговор и този път да стесниме фокуса към записите на очевидците.

 

Редактирано от borkoto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предлагам на любопитните три книги с основната информация как се правят събития като това в Бойник и как се потушават! 
И в трите книги има изключително важни неща!
След като ги прочетете може и да коментираме при желание 🙂
Желая здраве!
https://media.defense.gov/2017/Apr/07/2001728209/-1/-1/0/B_0018_GOLDSTEIN_FINDLEY_PSYCHLOGICAL_OPERATIONS.PDF

.

https://fas.org/irp/doddir/dod/jp3-13-2.pdf

.

 

US Army Special Warfare. Its Origins: Psychological and ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, ivansapunjiev said:

Предлагам на любопитните три книги с основната информация как се правят събития като това в Бойник и как се потушават! 
И в трите книги има изключително важни неща!
След като ги прочетете може и да коментираме при желание 🙂
Желая здраве!
https://media.defense.gov/2017/Apr/07/2001728209/-1/-1/0/B_0018_GOLDSTEIN_FINDLEY_PSYCHLOGICAL_OPERATIONS.PDF

.

https://fas.org/irp/doddir/dod/jp3-13-2.pdf

.

 

US Army Special Warfare. Its Origins: Psychological and ...

Супер, Падок съм го чела, но от библиотека, големи благодарности за сканираната версия!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо ли се натрапва впечатлението, че някои хора тук много искат - дори се надяват! - коментираните зверства наистина да са се случили?:book:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 11 минути, Шпага said:

Защо ли се натрапва впечатлението, че някои хора тук много искат - дори се надяват! - коментираните зверства наистина да са се случили?:book:

При цялото натрупано историческо противопоставяне между българи и сърби през първата половина на 20 век подобни случаи на насилие не би трябвало да са особено изненада.Но бих казал че са сравнително малко и умерени в сравнение с това което става на други места в Европа .Два примера:

- насилието упражнено от уж високоинтелигетните чехи върху судетските немци след 1945 година.Маршове на смъртта ,убийства без съд и присъда на хиляди немци,изнасилвания,грабежи и т.н

- геноцида извършен от украинските партизани от УПА върху полското население във Волин през 1943 и 1944 години.Сравним по жестокост и мащаби единствено с арменския от ПСВ.   

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Попаднах на един интересен материал - сърбите продължават да митологизират Бойник - материалът е от 4 Февруари. 

 

https://www.facebook.com/istorijasrba/photos/a.309502371627/10158631238416628/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, borkoto said:

Попаднах на един интересен материал - сърбите продължават да митологизират Бойник - материалът е от 4 Февруари. 

 

https://www.facebook.com/istorijasrba/photos/a.309502371627/10158631238416628/

там няма нищо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, bulgaroid said:

там няма нищо

https://www.facebook.com/istorijasrba/ - 

това е ФБ страницата - постовете са по дата 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, borkoto said:

Попаднах на един интересен материал - сърбите продължават да митологизират Бойник - материалът е от 4 Февруари. 

 

https://www.facebook.com/istorijasrba/photos/a.309502371627/10158631238416628/

Не. Не сърбите "така обобщително" ами един който, като Никола Тесла се идентицифира...И с това слага постът и целият материал на това равнище.....Че е прекалено много и самото споменаване на постът....Много Ти е скъпо времето да се занимаваш с подобни глупости....Ахой.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...