Отиди на
Форум "Наука"

Ефективен начин за съхраняване на електроенергия


Recommended Posts

Just now, Joro-01 said:

Има го, но тук става дума за друго. Защитени видове. Има и други проблеми.

Не съм убеден, нищо не пречи на видовете, при изграждането на тези съоръжения, всичко е демагогия за да печелят от бедните и средноимащите.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 307
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 минути, Sekynda_69 said:

Не съм убеден, нищо не пречи на видовете, при изграждането на тези съоръжения, всичко е демагогия за да печелят от бедните и средноимащите.

Горе вече ти отговорих. Може да има проблем и със собствеността и статута на земите или други потенциални опасности от подобен проект...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joro-01 said:

Горе вече ти отговорих. Може да има проблем и със собствеността и статута на земите или други потенциални опасности от подобен проект...

Не е сериозин довод, това са спънки заради нечии интереси ние да бъдем енергозависими от по богатите държави.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 17 минути, Sekynda_69 said:

Не е сериозин довод, това са спънки заради нечии интереси ние да бъдем енергозависими от по богатите държави.

Не сме режим, не можеш просто така да отредиш къде и какво се прави

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Just now, Sekynda_69 said:

това е мое виждане. кой как си го тълкува не е важно за мен.

Ясно, дискутираме просто. А аз ти казвам каквото знам, с уговорката, че вече не е много и намалява.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 8 часа, Sekynda_69 said:

не си сигурен обаче, дали е така както го знаеш

Не отричам. Да кажем на 70%

Смених поприще, нещата се изменят. Но основата я имам + още 15 г опит, който зарязах. Да кажем, че "нося вина" за откриването на втория златен рудник в БГ. Кавичките означават , че го смятам за нещо добро. Това май го казвам за пръв път тук...

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Първоначалното ми намерение беше да пиша какви опции има като технологии, дори и такива, които по една или друга причина не са получили популярност.

Сега обаче виждам, че съществуващото и разумното е изброено. Общо взето се изчерпва с:

Акумулаторни батерии - набират "скорост" (разпространение)

Водород - -/- Тук има много развой, предимно за начините на съхранение на газа, дискутирали сме, знае се какви са проблемите, затова засрега има повече от едно решение и всичките са с + и - . Мисля, че бях качил снимка на станция за зареждане с водород - От Хамбург.

Супермаховици - познати са отдавна но май ще им се размине, ограничено приложение. 100% съм качвал малък действащ модел за автобуси (музеен експонат)

ПАВЕЦ - за моя изненада се оказа, че в БГ са 3 - освен Чаира има още Орфей и Белмекен. Не е срамно да не знаеш.

Друг вид "гравитационен" акумулатор са едни съоръжения с приложение при вятърните турбини - кранове вдигат бетонени блокове. някъде имам във фейса линк към статията.

 

Май не беше споменато тук са топлинни акумулатори - голям резервоар със стопена сол може да съхрани достатъчно енергия топлинна, която да загрее вода до пара. Прилагат се при слънчевите ТЕЦ. Пак в тази област - два резервоара - топъл и студен, енергията се използва за създаване на температурна разлика.

 

Успешна седмица за онезил които вече са на работа и приятна поччивка и късмет на останалите!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 23 минути, Joro-01 said:

Първоначалното ми намерение беше да пиша какви опции има като технологии, дори и такива, които по една или друга причина не са получили популярност.

Сега обаче виждам, че съществуващото и разумното е изброено. Общо взето се изчерпва с:

Акумулаторни батерии - набират "скорост" (разпространение)

Водород - -/- Тук има много развой, предимно за начините на съхранение на газа, дискутирали сме, знае се какви са проблемите, затова засрега има повече от едно решение и всичките са с + и - . Мисля, че бях качил снимка на станция за зареждане с водород - От Хамбург.

Супермаховици - познати са отдавна но май ще им се размине, ограничено приложение. 100% съм качвал малък действащ модел за автобуси (музеен експонат)

ПАВЕЦ - за моя изненада се оказа, че в БГ са 3 - освен Чаира има още Орфей и Белмекен. Не е срамно да не знаеш.

Друг вид "гравитационен" акумулатор са едни съоръжения с приложение при вятърните турбини - кранове вдигат бетонени блокове. някъде имам във фейса линк към статията.

 

Май не беше споменато тук са топлинни акумулатори - голям резервоар със стопена сол може да съхрани достатъчно енергия топлинна, която да загрее вода до пара. Прилагат се при слънчевите ТЕЦ. Пак в тази област - два резервоара - топъл и студен, енергията се използва за създаване на температурна разлика.

 

Успешна седмица за онезил които вече са на работа и приятна поччивка и късмет на останалите!

 

 

 

Ако ползвам нощна ел енергия, дали ще ми паднат сметките за ток. едно време имаше едни акумулиращи печки на ток.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 6 минути, Sekynda_69 said:

Ако ползвам нощна ел енергия, дали ще ми паднат сметките за ток. едно време имаше едни акумулиращи печки на ток.

Трябва да има значителна разлика в цените за да го усетиш.

По-добре топли бойлера на нощна.

Или ако си сигурен, че се къпеш до 10 мин ползвай проточен, може и по-ефективно да се окаже

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И изобщо днес уредите с голяма консумация като акумулиращи печки са дърво отвсякъде. И да усетиш, че имаш повече ел енергия за дадени пари, ти и ще се разделиш с повече пари - ще навъртиш сметка. Отделно че над някакви киловатчасове за месец на домакинстов се начислява още - стимулира се ефективното ползване...

Виж на какво друго можеш да се топлиш, ако искаш ток, виж с климатиците как стоят нещата. Идеалният случай е термопомпа.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Може да видиш и други опции за отопление  - LPG от Топливо, Ако не си в голям град пелетни истории или ако е скъпо - дърва. Отоплението на твърдо гориво нерядко е за предпочитане в селата, но допринася много за фините прахови частици в големите градове. В София аз не бих изпозлвал ине препоръчвам.

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 часа, Joro-01 said:

Може да видиш и други опции за отопление  - LPG от Топливо, Ако не си в голям град пелетни истории или ако е скъпо - дърва. Отоплението на твърдо гориво нерядко е за предпочитане в селата, но допринася много за фините прахови частици в големите градове. В София аз не бих изпозлвал ине препоръчвам.

Не живея в село в град не голям и в апартамент. Печки на пвърдо гориво не предпочитам, много слугуване и много млъсотия. Затова те питам за тока, нощната енергия е два пъти по евтина от дневната, гледах цените за киловатчас нощна енергия цената е около 12 стотинки, а дневната е 26 стотинки. Имам идея през ноща да нагрявам голям обем вода нещо като бойлер, а през деня да ползвам загрятата вода за отопление, не знам обаче дали ще ми струва скъпо това. Най малко 3 киловата на час ще трябват. Но ако загрявам водата електролизно, примерно 3 електрода потопени във вода със 380V ток, така загряването ще става бързо и няма да има големи температурни загуби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво ще използваш за изолация на резервоара? Освен това водата не е най-добрият избор за съхранение на топлина. Можеш да я нагрееш само до около 90 градуса, преди да имаш нужда от специални якостни характеристики на резервоара и предпазни клапани. Ветоятно ще ти трябва някакъв солен разтвор за енергоносител, по подобие на слънчевите електроцентрали в Испания и БИ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В БГ е трудно утоплението.

В момента съм въ Финландия , в малко населено място и съм като в <махала> . Ръководството ми нае къща и я преобразувахме, има 5 спални, сравнително малук хол, кухня, голяма, баня , 2 тоалетни, сауна и голям килер. Отоплявам само 4 спални, хола, кухнята, тоал, баня. Навън е минус 3 градуса, беше толкова, сега падат Конструкцията е такава, 1 етаж, вход, коридорче хол, кухня по средата и спалните около хола, хола/кухнята. Отоплявам се за момента само на камина с дърва, изгорих днес една чанта дървенца, камина собственоръчно я преостроих и стана огромна над 4 тонна акумулираща печка. Сложих приспособени вентилатори и ги пускам когато стане под минус 12- 15 или когато искам по добро топлин. разпределение.

Отделно имам климатик и елек. подово в едната спалня, тоалет. и баня, имам и парно с радиатори почти навсякаде, което за сега е на нафтова горелка.

Системите са изчислени да сме на топло, над 23 градуса при под минус 30 градуса, като при екстремните температури трябва да работи и парното и камината за да е по ефективно. Климатика го ползвах до около Нулата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Sekynda_69 said:

Имам идея през ноща да нагрявам голям обем вода нещо като бойлер, а през деня да ползвам загрятата вода за отопление ...

Едно време се продаваха акумулиращи печки. Те имаха тухли вътре и така запазваха топлина.
Не знам колко бяха ефективни, обаче.

Аз винаги съм живял в апартамент с парно, но сега живея в къща. Темпрературата вътре е 12-14 градуса.
Като стане 16 ми става топло. :ag:

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, gmladenov said:

Едно време се продаваха акумулиращи печки. Те имаха тухли вътре и така запазваха топлина.
Не знам колко бяха ефективни, обаче.

Аз винаги съм живял в апартамент с парно, но сега живея в къща. Темпрературата вътре е 12-14 градуса.
Като стане 16 ми става топло. :ag:

С какво се топлиш през зимата. Дигат яко газта и тока въпреки меморандумът на правителството.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, gmladenov said:

Едно време се продаваха акумулиращи печки. Те имаха тухли вътре и така запазваха топлина.
Не знам колко бяха ефективни, обаче.

Аз винаги съм живял в апартамент с парно, но сега живея в къща. Темпрературата вътре е 12-14 градуса.
Като стане 16 ми става топло. :ag:

Бяха ефективни, по време на соца , в моята стая и в стара къща и в нова имаше такава печка. Бяхме приспособили дори да има и <легло> над печката и беше голям кеф. По едно време имаше проблем с тока и минахме на нафтови с <крадена> нафта, демек държавна, от приятели, сетне баш в края на соца, последните 1, 2 години минахме на печки <чъдо> с въглиша, тея топлиха най-добре. 

Сега в Бг е сложно в един голям имот за сега има <парно> на специална универсална горелка, предимно въглища, в друг имот е пелетна горелка, в трети дърва и климатик, в 2 апартамента е климатици и пр. Най - доволно е с огъня, аз непризнавам температури под 23 градуса, нормално ми е от 23 до 25.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, DonKihote said:

Бяха ефективни, по време на соца , в моята стая и в стара къща и в нова имаше такава печка. Бяхме приспособили дори да има и <легло> над печката и беше голям кеф. По едно време имаше проблем с тока и минахме на нафтови с <крадена> нафта, демек държавна, от приятели, сетне баш в края на соца, последните 1, 2 години минахме на печки <чъдо> с въглиша, тея топлиха най-добре. 

Сега в Бг е сложно в един голям имот за сега има <парно> на специална универсална горелка, предимно въглища, в друг имот е пелетна горелка, в трети дърва и климатик, в 2 апартамента е климатици и пр. Най - доволно е с огъня, аз непризнавам температури под 23 градуса, нормално ми е от 23 до 25.

Лапландец като си във финландия сигурно духат постояни ветрове, сложи си ветрогенераторче, или там тока е евтин.

Link to comment
Share on other sites

Преди 52 минути, Amazonski said:

А какво ще използваш за изолация на резервоара? Освен това водата не е най-добрият избор за съхранение на топлина. Можеш да я нагрееш само до около 90 градуса, преди да имаш нужда от специални якостни характеристики на резервоара и предпазни клапани. Ветоятно ще ти трябва някакъв солен разтвор за енергоносител, по подобие на слънчевите електроцентрали в Испания и БИ. 

Аз сметнах че даже да се отоплявам с нощна ел енергия ще ми излезнат сметките общо ток - газ , щото имам парно на газ, колкото 24часа да се отоплявам само на газ. Така че нощна енергия ако може да се акумулира за през скъпите часове от денонощието, щото цялото домакинство без отоплението харчи някъде около киловат и половина, осветление телевизия лаптоп хладилник и някое уредче като ютия или прахосмукачка, всичко това прави не повече от киловат и половина до два най много.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Sekynda_69 said:

Лапландец като си във финландия сигурно духат постояни ветрове, сложи си ветрогенераторче, или там тока е евтин.

Има ветрове, но аз съм в <гората>, не е открито. Не ми се занимава, имта е от <фирмата> те плащат наема, аз само консумативите:D

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, DonKihote said:

Има ветрове, но аз съм в <гората>, не е открито. Не ми се занимава, имта е от <фирмата> те плащат наема, аз само консумативите:D

работиш ли там. Тока дали е скъп там, а газта.

Link to comment
Share on other sites

Някой дали знае нещо за тези инфрачервени отоплителни фолиа, стават за подово отопление, малко ще харчат ток но дали ще са ефектни, сигурно за една стая 7х5 кв / м  ще стават.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...