Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос към модераторите и ръководството на форума


Recommended Posts

  • Потребител

Моля, преди да изтриете и тази тема, все пак я прочетете.

Имам единствен въпрос, свързан със изтриването на темите свързани с дискусията на войната в Украйна.

Тези теми бяха допуснати от ръководството. В тях благодарение на труда на много от участниците в този форум беше натрупан полезен материал под формата на информация и линкове.  След което, под предлог че някои от участниците не се държали както трябва, бяха премахнати. Това за съжаление, не се случва за пръв път, а се очертава като система.

Не искам да обсъждам модераторските възможности по "точечни удари" - изтриване на мнение, предупреждения и блокиране на потребители, заключване на темата. Питам във връзка с пълното премахване на тези теми.

Такова цинично неуважение към труда на повечето уважаеми участници тук, част ли е от политиката на форума?

  • Харесва ми! 12
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 51
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Глобален Модератор

Открих отново темата, за да спадне поне част от недоволството -

Сега пак може да се чете от всички, но по въпроса със заключването й мисля, че Ласт Роман е прав и във връзка с това си репоствам компромисното предложение от заключената тема и тук:
 

Цитирай

 

Според мен тема за войната трябва да има, но много от вас действително не знаят как да се държат прилично, като стане въпрос за нея и прекаляват с пропагандата. Не можем обаче да наложим наказания на въпросните хора само защото заемат и отстояват дадена позиция по отношение на някаква война, а да се сложи проверка на мненията от модератор в тема, където се публикува буквално ежечасово - няма кой да се занимава. 

Но разбирам негодуванието на част от хората, които желаят да дискутират темата именно в тази общност и сега реално са ощетени, заради поведението на форумните хулигани :) така че може като компромисно решение да направим една Фейсбук група (прави се и се управлява много лесно) "Форум наука - военни дискусии" - нещо такова, ориентировъчно. И там да обсъждаме всичко около войната, политиката и въобще каквото ви е кеф. Може да се сложат там други модератори, ако тия тука не ви харесваме ;) и всички да са доволни, а тук във форума да обсъждаме само наука.

Ако има интерес към подобно нещо някой да отвори отделна тема, в която да се координираме по въпроса, да се разпратят линкове и така.

 

 

  • Харесва ми! 6
  • Благодаря! 1
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има няколко фанатични пропагандатори,които забатачват темата,но цензурирането им не е добро решение. Още по-малко затварянето на темата. Тези пропагандисти след време сами ще се оттеглят,(може би)...

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз лично с фейсбук не се занимавам, така че нямам мнение по това предложение. Сигурен съм, че има и други места, където може да се следи какво се случва и да се води смислена дискусия, вероятно по-смислена и от тази тук. Нямам обаче време да следя всичко из нета, а и лично мен ме интересува най-вече какво имат да кажат по въпроса хората тук, а не някъде другаде. Затова и не съм съгласен с тоталното блокиране на всякакви дискусии, включително такива, в които се водеше доста по-смислена и спокойна дискусия като тази за икономическите последствия (явно затворена заради моето питане, за което се извинявам на съфорумците). Не съм съгласен заради няколкото фанатични пропагандатори да страда целият форум. Не съм съгласен да се оставят да леят кофи с лайна разни новорегистрирани акаунти, които за всички е очевидно, че се появиха тук точно с тази цел. И абсолютно не съм съгласен аз да бъда слаган в един кюп с тях.

  • Харесва ми! 7
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Цитирай

 

Тези пропагандисти след време сами ще се оттеглят,(може би)...


 

Сам знаеш, че е точно обратното - не кресливите, а възпитаните се оттеглят в някакъв момент. Затова и ФБ група е добро решение в случая, може да се направи затворена и в нея да се влиза само с покани ;)

Редактирано от Warlord
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Warlord, благодаря за бързата реакция!

Колкото за идеята за Фейсбук група, имам съмнения доколко е удачна... Знам за поне няколко участника тук, които не ползваме това велико благо :)

  • Харесва ми! 6
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е задължително да е точно на платформата на ФБ, предложих го защото най-много хора имат акаунти там. Но ако не ви устройва това има и други варианти, като например този форум - https://www.fenixforum.net/ , а също и този на Еъргруп, както и на Торн форума, мисля. В тях общо взето се коментира почти само войната в Украйна, при това участниците там са и по-начетени по темата от повечето тук, сред тях има бивши и настоящи военни, както и хора, които пускат сводки от най-различни места за всичко, което се случва почти постоянно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Може да ходите на istoriata.net, която се опитва доста неуспешно да е обективна, но е повече проруска или на fenixforum.net, която е хардхард антируска. Аз лично не участвам никъде. Чета си разни телеграмчета, но не вижда нужда да се включвам в змиярници. Но доколкото желаещи за това има, места ще се намерят.

 

Колкото до това, че Влади заключи темата, при цялото ми уважение към него, той навремето заключи и моята тема, с което почти нулира желанието ми да участвам тук. Но в чужд манстир не се оплакваш.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 минути, Warlord said:

Не е задължително да е точно на платформата на ФБ, предложих го защото най-много хора имат акаунти там. Но ако не ви устройва това има и други варианти, като например този форум - https://www.fenixforum.net/ , а също и този на Еъргруп, както и на Торн форума, мисля. В тях общо взето се коментира почти само войната в Украйна, при това участниците там са и по-начетени по темата от повечето тук, сред тях има бивши и настоящи военни, както и хора, които пускат сводки от най-различни места за всичко, което се случва почти постоянно.

Ако под Торн форума имаш предвид thornforum.net, където основно си живея в момента, там волево реших, че такъв змиярник е никому ненужен и темата няма да се обсъжда, освен, МНОГО ЕВЕНТУАЛНО някои военни аспекти, но реално и това няма. В резултат от цялата война при мен има само една снимка в майтапите на някакъв тип с катана на гърба. Ако имаш предвид istoriata.net, там имахме някои разногласия (не скарвания, просто различни възгледи за целта на мероприятието) и вече не съм активен в него. Но войната там в момента е основна тема, така, че ако ви се иска - отивайте там.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Warlord said:

Не е задължително да е точно на платформата на ФБ, предложих го защото най-много хора имат акаунти там. Но ако не ви устройва това има и други варианти, като например този форум - https://www.fenixforum.net/ , а също и този на Еъргруп, както и на Торн форума, мисля. В тях общо взето се коментира почти само войната в Украйна, при това участниците там са и по-начетени по темата от повечето тук, сред тях има бивши и настоящи военни, както и хора, които пускат сводки от най-различни места за всичко, което се случва почти постоянно.

Е, ако искахме на всяка цена да коментираме нещо някъде, щяхме да го направим и без да обсъждаме тук проблема.

Няма значение вече... Всеки е свободен да ходи където намери добро място за целите си.

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Thorn said:

Може да ходите на istoriata.net, която се опитва доста неуспешно да е обективна, но е повече проруска или на fenixforum.net, която е хардхард антируска. Аз лично не участвам никъде. Чета си разни телеграмчета, но не вижда нужда да се включвам в змиярници. Но доколкото желаещи за това има, места ще се намерят.

Обсъжда ли се в някои от тези форуми древна история, включително българска, но не само, на някакво що-годе над средното ниво? Не сега, щото то сега едва ли някъде се обсъжда нещо различно от войната, но по принцип.

Аз лично нямам намерение да ходя "временно" никъде само заради войната.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За по-древна история - доста рядко и далеч не на нивото, на което тук се дискутира, по моите наблюдения. Не исках да прозвучи все едно гоня недоволните, просто давам възможни алтернативи, които все могат да свършат някаква работа на някого.
Колкото за разрешаването в този форум да се обсъжда войната аз съм някъде 40/60 за/против. Темата е интересна, актуална, засяга ни и пряко, така че има много какво да се обсъжда, но съм наясно, че това няма как да стане без темата да се политизира и в нея да се вихрят пропаганди. А това вече отива против правилата на форума, знаете че политиката тук не се толерира, форумът е за наука.

Ама де да знам, ако пък администраторът реши, че темите за Украйна вдигат посещаемостта и популярността на форума и прецени, че е хубаво да останат, ще съм ок и с това.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 10.04.2022 г. at 14:44, sir said:

Обсъжда ли се в някои от тези форуми древна история, включително българска, но не само, на някакво що-годе над средното ниво? Не сега, щото то сега едва ли някъде се обсъжда нещо различно от войната, но по принцип.

Аз лично нямам намерение да ходя "временно" никъде само заради войната.

На феникса и историята практически не, а доколкото има не са ниво, освен някои мои стари неща и някои включвания на Кухулин.

Редактирано от Thorn
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:

@Warlord, благодаря за бързата реакция!

Колкото за идеята за Фейсбук група, имам съмнения доколко е удачна... Знам за поне няколко участника тук, които не ползваме това велико благо :)

Фейсбука е цензуриран и следен. Ютуба е цензуриран и следен . Туитъра е цензуриран и следен. Непрекъснато се трият материали.  Видях как в Ютуб изтриха труда на многогодишни блогъри, които не че са политически обвързани .

 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление Форумът и без това върви към залиняване. А би било наивно да си въобразяваме, че тук в тези объркани и страшни времена ще се развият оживени научни дискусии. Всички имаме необходимост да обменяме мнения за настоящите събития и да ги отстояваме или променяме, понякога дори след по-агресивен спор.

Лично аз намирах някаква опора в това, че на много от измъчващите ме въпроси можех да получа отговори от хора, към които изпитвам уважение защото от години следя техните достойни и ерудирани изяви.

Е, накрая получихме и незаслужени обиди, грубо и надменно отношение... както и нещо като покана "Разкарайте се оттук"!

 

 

  • Харесва ми! 7
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хрумна ми и още един вариант, който може и да реши проблема с "разотиването". Сегашната версия на форума дава страшно много опции, подобно на соц. мрежа, за голяма част, от които все още въобще не сме се възползвали. Могат да се създават клубове, които мисля, че могат да бъдат и затворени, т.е. в тях да пишат само членовете на клуба, така че определена група хора могат да се разберат, кой да канят в клуба и кой да не допускат, за да ги спами с политика и пропаганда.

Но @Р. Теодосиев само трябва да се изкаже по техническите подробности и дали Украйна да може да се дискутира поне в затворен клуб, който се вижда само от група членове.

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Обсъжда ли се в някои от тези форуми древна история, включително българска, но не само, на някакво що-годе над средното ниво? Не сега, щото то сега едва ли някъде се обсъжда нещо различно от войната, но по принцип.

Аз лично нямам намерение да ходя "временно" никъде само заради войната.

Сега за istoria.net   нещо от мен 😀  

Декемврийско време преди 3 години. Приключих работа , чаках сдаването на обекта (което се по-проточи) и да се прибирам в България за празниците.

Време много, но скука - тотална. Вися си сам в едно мрачно таванско студио (фемилито се прибраха в Бг) а навън в 16:00 ч. вече тъмно. В цялата сграда бях сам. За капак и този форум се беше сринал. Регистрирах се в Историята. 

 Историческите теми там са разделени на ...до Великите геогр. открития и след тях

За Вторите не мога да коментирам, а в политическите и военни теми имаше хора с много познания и интересни анализи

Но... в така наречените ...до великите геогр. открития ... положението беше трагично. 

Изключенията бяха точно двама : Торн и Галахад. Всички други участници в тази тема (около) 7-8 души бяха твърде зле.

Може всеки да хвърли един поглед, ако се съмнява 

Галахад обаче пишеше твърде рядко, а Торн беше влязъл в ролята на - безспорен тартор на Старата История.

Посрещна ме изключително недрожелюбно - явно му се стори че му мътя водата на гуру-учител и руша вярата на останалите ...точно 5 участника в неговата безпогрешност. Всеки негов пост към мен започваше с квалификации за невежеството ми

Поизострихме тона , накрая в спора ни се включи тамошният администратор на страната разбира се на модератора си. Като квачка над проскубаното си пиле.  Аз бях предупреден да коригирам стила си, а Торн - ни лук ял ни лук мирисал...

След това нещата се развиха бързо - обекта ми беше приет, Наука форума се възстанови, а аз се прибрах за Празниците. 

От тогава не съм се вясвал там

...........................................................................................

 

Това се отнася за Историческия раздел. В Съвременните  и общи теми нещата са различни. Поне допреди две-три години

Редактирано от Евристей
  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Warlord said:

.. мисля, че Ласт Роман е прав

Аз пък мисля, че той прояви своеволие: "щом не слушате, ще ви изтрия темата".
Просто ни наказа. Това не е модериране.

Аз лично нямам ФБ, а в момента не ми се говори по други теми, след като в реалния 
живот се случват такива сериозни неща.

За пореден път призовавам да оставите една тема за войната на мира, въпреки
пропагандата, реториките и личните нападки.

За мен поне никой от участниците в другите две теми не прекрачи границите на добрия
вкус, въпреки личните нападки.

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 7 минути, Евристей said:

Сега за istoria.net   нещо от мен 😀  

Декемврийско време преди 3 години. Приключих работа , чаках сдаването на обекта (което се по-проточи) и да се прибирам в България за празниците.

Време много, но скука - тотална. Вися си сам в едно мрачно таванско студио (фемилито се прибраха в Бг) а навън в 16:00 ч. вече тъмно. В цялата сграда бях сам. За капак и този форум се беше сринал. Регистрирах се в Историята. 

 Историческите теми там са разделени на ...до Великите геогр. открития и след тях

За Вторите не мога да коментирам, а в политическите и военни теми имаше хора с много познания и интересни анализи

Но... в така наречените ...до великите геогр. открития ... положението беше трагично. 

Изключенията бяха точно двама : Торн и Галахад. Всички други участници в тази тема (около) 7-8 души бяха зле. 

Галахад обаче пишеше твърде рядко, а Торн беше влязъл в ролята на - безспорен тартор на Старата История.

Посрещна ме изключително недрожелюбно - явно му се стори че му мътя водата на гуру-учител и руша вярата на останалите ...точно 5 участника в неговата безпогрешност. Всеки негов пост към мен започваше с квалификации за невежеството ми

Поизострихме тона , накрая в спора ни се включи тамошният администратор на страната разбира се на модератора си. Като квачка над проскубаното си пиле.  Аз бях предупреден да коригирам стила си, а Торн - ни лук ял ни лук мирисал...

След това нещата се развиха бързо - обекта ми беше приет, Наука форума се възстанови, а аз се прибрах за Празниците. 

От тогава не съм се вясвал там

...........................................................................................

 

Това се отнася за Историческия раздел. В Съвременни им и общи теми нещата са различни. Поне допреди две-три години

Доколкото си спомням се сядохме за някакви фараони. Дискусията си вървеше, но ти изпадна в някакъв невероятно заядлив тон с любимите ти многоточия, а после се и обиди така не стана ясно на какво. А админа там не те устройва, на thornforum.net съм си само аз. Но да не почнеш пак да обясняваш, че сума ти фараони не са ходили въобще в Палестина. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Евристей said:

Всички други участници в тази тема (около) 7-8 души бяха зле.

То и тук в този форум пишат няколко човека,но много други го четат,без да пишат... Тези четящите също са важни. Не подценявайте влиянието дори и на малък форум...

  • Харесва ми! 8
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чисто човешки нямам времето да следя всички новини, колкото и да искам. Така пропуснах две важни новости, за които разбрах от съфорумци - обвързването на рублата със златото и изхвърлянето на Русия от комитет на ООН. Събития, които може да очертаят новия ред в Източна Европа за десетилетия напред.

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Колкото за нивото на thornforum.net, то форумът е относително нов, така че за ниво още не може да се съди, но там нещата зависят лично от мен. Нивото ще е над средното и езикът ще е приличен. Пък който как иска.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Здравейте,

Създадох нов Клуб Руско-украинската война 2022 година.,където всеки може да влезе и да пише спокойно.

В този клуб ще може да влиза всеки, но след като модератор прецени, че някой потребители прекаляват с личните нападки и пропагандата ще бъдат изключени и няма да имат тази възможност.

Всички теми са вече преместени в клуба и могат да се четат свободно.

 

  • Харесва ми! 7
  • Благодаря! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хихи. Е що беше цялата тая дандания с триене на теми? Все едно не е форум за наука, от който такива като мен да се поучат от по-знаещи.

Като "забере" една пъпка можеш или да я изстискаш с голи пръсти или със салфетка да насочиш накъде да изтече секрецията....но с изрязване е противопоказно.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...