Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Потребител

Аз не знам истински експерти езиковеди, които да твърдят, че украинският е диалект на руския. Даже в Русия не се твърди такова нещо. Твърдят го само разни путиниофили у нас, които са точно толкова експерти езиковеди, колкото аз съм нобелов лауреат.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 28 минути, Кимон Георгиев said:

Сигурен съм, че в Русия се твърди, че украинците са отделен етнос от руския... 

Кво стана с контраофанзивата? Стигнаха ли до Кремъл? 

Да, в Русия украинците са едно от 148те признати малцинства, около 1,9 милиона са по официалните руски статистики. А колкото до стигане до Кремъл, нито аз някога съм твърдял, че може да се случи такова нещо, че да ми задаваш такъв въпрос, нито властите в Киев имат такива цели.

Редактирано от skorpion1980
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Кимон Георгиев said:

Кво стана с контраофанзивата? Стигнаха ли до Кремъл? 

А кво става с втората армия в света? Громи ли наред ... или както вървят нещата терминът
"изпаднал германец" ще бъде заменен с "изпаднал руснак".🤣

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже стана дума за езици...цитат от Зеленски в интервю за чешка медия:

"Аз знам руски много по-добре от тези хора,(руските войници),които така общуват помежду си. Използват такива псувни...те така общуват с родителите си,(украинците са прихващали разговори на руски военни с техните семейства)."

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи за тролове в България има пари, ама за мобилизираните няма...

 

  • Харесва ми! 7
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Кимон Георгиев said:

Е, да не забравяме, че тук твърдението за 72 000 избити руски солдати беше прието за истина, така че не съм особено учуден от отговора ти. 😆

Абе ти нали не искаше да обсъждаме твърдението за 72 000  избити русские фашезды. Сега пак сам се връщаш към едни и същи опровергани дебилни  опорки.  

 Предния път се оказа, че логиката ти със съотношението ранени /убити , куца. И отново същите изцепки. 

Путин като ви каза  "можем пафтарить" и вие почнахте да повтаряте едни и същи глупости безброй пъти.

  Это нелзя, бе  ! Дай някои нови тъпотии.Пусни някоя свежа глупост за разнообразие.

 

  • Харесва ми! 7
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 31 минути, vvarbanov said:

Абе ти нали не искаше да обсъждаме твърдението за 72 000  избити русские фашезды. Сега пак сам се връщаш към едни и същи опровергани дебилни  опорки.  

 Предния път се оказа, че логиката ти със съотношението ранени /убити , куца. И отново същите изцепки. 

Путин като ви каза  "можем пафтарить" и вие почнахте да повтаряте едни и същи глупости безброй пъти.

  Это нелзя, бе  ! Дай някои нови тъпотии.Пусни някоя свежа глупост за разнообразие.

 

Върбанов, ти не си от Русенско, бе ! Ние такива като теб нямаме в нашия град...
Не съм казал, не искам да дискутирам подобна простотия, а написах, че не искам да дискутирам подобна простотия... с тъпунгери.
Нека да разграничим едното от другото. Компренде ? Самият факт, че вярваш на подобна простотия те прави тъпунгер. Това е моето лично мнение.

Редактирано от Кимон Георгиев
  • ХаХа 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное в вечерней сводке украинского Генштаба:

1. Армия РФ ведет наступательные действия на Бахмутском, Авдеевском и Новопавловском направлениях.

2. Россияне нанесли 1 ракетный и 12 авиационных ударов, совершил более 25 обстрелов из РСЗО.

3. Ночью армия РФ атаковала объекты инфраструктуры Украины ракетами и иранскими ударными БПЛА "Шахед-136" в районах более 15 населенных пунктов. Среди них - Кременчуг Полтавской области, Угледар и Водяное Донецкой области и город Смела Черкасской области.

4. По информации Генштаба, с 31 октября началась эвакуация россиян и коллаборантов из Горностаевки Херсонской области.

5. За предыдущие дни россияне доставили около ста тяжелораненых в больницы в городах Токмак и Мелитополь.

6. Авиация ВСУ нанесла 20 ударов.

------

Оперативная информация по состоянию на 18.00 02.11.2022 по российскому вторжению

🔺В течение суток противник нанес 1 ракетный и 12 авиационных ударов, совершил более 25 обстрелов из реактивных систем залпового огня.

🔺Ночью враг снова атаковал объекты инфраструктуры Украины ракетами и иранскими ударными БПЛА "Шахед-136" в районах более 15 населенных пунктов. Среди них - Кременчуг Полтавской области, Угледар и Водяное Донецкой области и город Смела Черкасской области.

🔺Авиация Сил обороны на протяжении текущих суток нанесла по врагу 20 ударов. Под поражение попали районы сосредоточения вооружения и военной техники, а также позиции средств противовоздушной обороны противника.

🔺Подразделения ракетных войск и артиллерии Сил обороны в сутки поразили 3 района сосредоточения живой силы, вооружения и военной техники, состав боеприпасов и 3 других важных военных объекта противника.

-------

США не подтверждают информацию, что Россия разместила в Беларуси гиперзвуковые ракеты "Кинжал", о чем накануне заявляла британская разведка.

"Я не могу подтвердить сообщение о том, что гиперзвуковые ракеты были развернуты в Беларуси", - сказал официальный представитель Пентагона Джон Кирби в ходе брифинга.

Также Вашингтон не видит никаких признаков, что белорусские военные заинтересованы в полноценном вступлении в войну в Украине.

------

Почему РФ вернулась в зерновую сделку, ядерное совещание в Москве, что происходит к югу от Донецка. Итоги

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По повод възстановяването на зърнената сделка, след като му скръцнаха със зъби на Путин:

Защо даде заден, тарикат такъв? Русия възобновява участието си в "зърнената сделка"

В същото време руското министерство на отбраната твърди, че Москва е получила писмени гаранции от Украйна да не използва „зърнения коридор“ за бойни действия.

Чудя се към кого е насочена тази глупост? За свидетелите на меморандума от Будапеща, нали?
Представям си как Залужний или Резников пишат: "Няма да обстрелвам повече Крим - кълна се в майка си"!

Източник: Правда Герашченко

----------

А това са писмените гаранции дадени от Зеленски че няма да атакува флота на Русия,  на база които Путин клекна за сделката:

https://t.me/infosprotyv/5430

:D:D

 

P.S. Разбира се че украинците се майтапят с "гаранциите"

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сборка отново.

Нелош thread за ситуацията на бойното поле от април-март и как се е изменила впоследствие. (на английски - няма да превеждам)

https://twitter.com/OSINTua/status/1587790126318747648

Една снимка за онагледяване. Изюм, април - 16 руски гаубици, нагъчкани една до друга. Подобно е било положението и при битката за Лиман (първата, от май месец). От тогава насам се е подобрило положението за ВСУ, но все още недостатъчно. На някои участъци обаче вече имат локално артилерийско преимущество.

Fgj3OZ1XwAApaCF?format=jpg&name=small

-------

Пореден ден с масивни числа от сводката на ГЩ на ВСУ. Без значение дали някой ще вярва или не на абсолютните стойности, то е съвсем очевидно продължаващото вече четвърти ден огромно увеличение от "нормалните" числа (примерно 200-300 ликвидиран личен състав) до настоящите. Чмобики в щурм.

FgiuCfGXkAAd9Vw?format=jpg&name=small

-------

Според Дийпстейт по линията Сватово-Кремина руснаците са успели да превземат отново Макиивка (или част от нея, източно от река Жеребец) и Нововодяне, които досега бяха сива зона. Разни руски източници твърдят за поредно настъпление и към другите села източно от реката - Невске, Терни, Торске, които обаче са подконтролни на ВСУ - засега без някакви потвърждения.

https://deepstatemap.live/#11.75/49.2418/38.0299

-------

От Павловка (под Вугледар) руснаците очевидно са били изгонени, другите им удари по същия участък (от Солодке-Славне към Новомихайловка/Водяне) изобщо не са стигнали доникъде. Жалваха се, че им били подпалили няколко танка (според един източник - 6 броя) и БМП-та, но "настъплението" продължавало и задължително щяло да завърши с успех. Ходаковски обаче нещо млъкна съвсем. 🥴

https://twitter.com/v_stus/status/1587781155113295874

https://deepstatemap.live/#11/47.7843/37.2883

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Настъпление с успех руснаците нямат от... не съм сигурен точно от кога, от април или май. Оттогава насам се наблюдава или поддържане на едни и същи фронтови линии, или пробив на украинците в някои фронтови участъци с отвоюване на съответните населени места.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мобилизация закончилась, но повестки остались. По словам жителя Уфы, сегодня ему выдали повестку и пригласили на мобилизацию 17 ноября.

Повестку мужчине вручили в военкомате, куда его пригласили по телефону. Парень подумал: министр обороны объявил о выполнении мобилизационного задания, поэтому бояться нечего и можно сходить в военкомат. Однако на деле всё вышло немного по-другому.

В военном комиссариате мужчине выдали повестку на 17 ноября. Сказали: «Придёте и всё узнаете». В документе указано, что военнообязанный должен явиться в военкомат для «отбора на призыв по мобилизации».

https://t.me/bazabazon/14249

  • Харесва ми! 3
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Кимон Георгиев said:

Не съм казал, не искам да дискутирам подобна простотия, а написах, че не искам да дискутирам подобна простотия... с тъпунгери.
Нека да разграничим едното от другото. Компренде ?

 Ти не можеш три дена да издържиш без да лъжеш бе. Ето какво си казал преди 48 часа.

On 31.10.2022 г. at 15:46, Кимон Георгиев said:

Може би над 20 пъти се опитах да обясня на Върбанов, че не ми се занимава с нелепи дискусии,  ......................

 Това са твои думи. Значи точно ти повдигна въпроса за 72 000  " миротворцев от  террористическая федерация "  които получиха билет за концерта на Кобзон . Патом като оборих мнението ти, изведнъж загуби интерес към дискусията.Сейчас апят почна да пееш същото.

 Не може да се отклоняваш от дискусията ,която сам постави на дневен ред.Трябва да  аргументираш мнението си за спечелилите бели лади 72 000  "русские  асвабадители"   Това л@йно на клечка си е твое, няма да го ближеш в цялата тема, приключвай !  :ag:

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.11.2022 г. at 16:19, Втори след княза said:

Aмерикански политанализатор: Двете дежурни лъжи на Вашингтон - руската инвазия е непровокирана, и Украйна е бастион на свободата

Автор: iw69 

Войнстващите защитници на Украйна може силно да се изненадат от антидемократичните тенденции в Киев

Американските лидери натрупаха дълъг списък с измами относно международните цели на Вашингтон и естеството на американските чуждестранни цели. Скромни и дори нищожни заплахи и смущения се превърнаха в предполагаеми екзистенциални заплахи за сигурността на Америка, както и в заплахи за регионалния и световен ред, според претрупаните пропагандни разкази на Вашингтон. В допълнение, множество администрации рутинно изпират досиетата на авторитарни приятелски режими. По този начин автократи като никарагуанският Анастасио Сомоса Дебайле, египетският Хосни Мубарак и ужасяващи екстремисти като сирийските сунитски джихадисти – всички те станаха почетни членове на „Свободния свят“.

И двата компонента са налични в настоящата кампания на дезинформация на Вашингтон относно войната в Украйна. Два лъжливи аргумента в пропагандата на САЩ са толкова очевидни, че стоят като гигантски лъжи. Първата лъжа е, че войната на Русия в Украйна е напълно непровокирана. Нищо, което Украйна, Съединените щати или НАТО са направили, не е заплашвало Русия, гласи тази история, или пък допринесло и най-малко за сегашната кървава трагедия. Втората лъжа е, че Украйна е либерална, демократична страна, която със самото си съществуване като модел в съседство с Русия ужасява Владимир Путин и неговия вътрешен кръг от авторитарни олигарси.

В първоначалното си изявление от Белия дом президентът Байдън заяви директно, че руската инвазия е била „непровокирана и неоправдана“. На следващия ден той описа атаката като брутално нападение над народа на Украйна, "без провокация, без оправдание, без необходимост.“ „Непровокираната“ мантра скоро стана основна част от наратива, оповестяван от администрацията и нейните съюзници в новинарските медии и външната политика.

Критиките към руските военни действия като брутални и прекомерни са напълно оправдани, но аргументът, че са били изцяло непровокирани е подвеждащ в най-добрия случай и откровена лъжа в най-лошия. Уважавани анализатори предупреждаваха в продължение на повече от четвърт век, че разширяване на НАТО на Изток към границите на Русия ще се завърши зле, независимо кой управлява в Москва, тъй като това е по своята същност заплашително и нарушаващо важни руски интереси. Множество американски администрации обаче неглижираха тези препоръки за предпазливост. Всъщност политическите законодатели в управленията на Буш, Обама, Тръмп и Байдън продължиха да натискат за присъединяване на Украйна в НАТО, въпреки повтарящите се и постоянно нарастващи предупреждения от Кремъл, че подобна стъпка ще пресече червената линия и ще предизвика криза.

Критиците, които се осмелиха да заявят, че подобни действия на Запада представляват неразумна провокация и са огромен фактор при срива на отношенията между Изтока и Запада, бяха подложени на обстрел от клеветници, начело с администрацията на Байдън. Любимото обвинение срещу тях е, че повтарят „опорните точки на Путин“. Историческите архиви обаче съдържат изобилни доказателства срещу подобни опростенчески клевети.

По-софистицираните поддръжници на тезата, че Съединените щати и НАТО не са направили нищо, с което да провокират Русия, твърдят, че не е имало реалистични изгледи Украйна да се присъедини към алианса още дълги години, ако изобщо се присъедини, така че Путин не е имал причина да се тревожи. Тези аргументи удобно избягват въпроса, че Москва не просто възразяваше Украйна да получи членство в НАТО, но много по-съществено – руските лидери възразяваха Украйна да стане военен ресурс на НАТО, независимо дали в условията на формално членство или не.

Това е важна разлика, защото западното оръжие се изля в страната, военни от Съединените щати обучаваха украински военни и разузнавателни сили, а също и въоръжени сили на Съединените щати провеждаха съвместни учения с украински военни части, така както и със силите на други натовски държави. Има дори надеждни доказателства, че американски и украински разузнавачи са провели съвместни кибератаки срещу руски цели. Да се твърди, че подобни действия не представляват огромна провокация е дълбоко непочтено.

Толкова за първата лъжа. Сега за втората.

Координираният пропаганден обстрел от администрацията и нейните идеологически съюзници настоява, че Украйна е бастион на свободата и демокрацията, който сега е нападнат от бруталния авторитарен съсед. Бившият началник на участък на ЦРУ Дан Хофман заяви, че „това, което плаши Владимир Путин в сърцевината на този конфликт е демокрацията.“ И добави, че „Путин не може да понесе демокрация на своята граница с рускоговорящо население и търговски връзки с Европа.“

В най-добрия случай този аргумент е само наполовина верен. Русия е агресорът в настоящата война и няма съмнение, че Русия е мръсна, авторитарна държава. Демокрацията в тази страна умира от бавна смърт в продължение на двадесет години в ръцете на Путин.

Обаче идеята, че Украйна е демокрация – още повече либерална демокрация – е опровергана от обширни факти. Дори и в ранните години след „революцията на Майдана“, имаше множество притеснения относно поведението на Киев. Новото правителство на Петро Порошенко въведе тежка цензура, преследваше и дори затваряше критиците на режима, обстрелваше цивилното население в сепаратистките Донецк и Луганск и продължаваше систематичната корупция, която прояждаше Украйна, откакто беше станала независима през 1991 година. Тези тенденции продължиха и при сегашния президент Володимир Зеленски.

Погледнато строго по стандартите за корупция и политическа свобода, Украйна не беше либерална демокрация дори и преди войната с Русия да започне. Годишният доклад за корупция на Трансперънси интернешънъл, публикуван в началото на 2022 г., би трябвало да е крайно отрезвяващ за защитниците на Украйна. Транспарънси оцени 180 страни по скалата от 1 до 180, като едно е страната с най-малка корупция. Украйна се класира на 122 място.

В доклада си за 2022 г. за политическите свободи Freedom House класира Украйна като само „отчасти свободна“ – статус, подобен на този, който дават на страните със съмнителни режими като Филипините с Родриго Дутертес. По онова време дори и тази оценка е била щедра, а според множество свидетелства събитията са се влошили във всички области от началото на войната. Зеленски постави извън закона опозиционните политически партии, затвори почти всички опозиционни новинарски издания и вкара в затвора множество критици и дори официални представители от собственото му управление по обвинението, че са про-руски предатели. Има дори надеждни доклади за мъчения, използвани в политическите затвори, както и за отряди на смъртта, подкрепяни от режима, които оперират безнаказано из цялата страна.

Зеленски и колегите му нямат търпимост към критиката, вътрешна или чуждестранна. Старанието да се набелязват и сплашват външните критици стана пределно ясно това лято, когато неговият правителствен Център за борба с дезинформацията (отчасти финансиран от американските данъкоплатци, буквално) публикува „черен списък“ с такива опоненти. Множество видни американци бяха в този списък, включително професорът от Чикагския университет (и декан на външнополитическите реалисти) Джон Миършаймър, водещият на "Фокс Нюз" Тъкър Карлсън, бившата членка на Конгреса Тълси Габард и старши сътрудникът на Института Cato Дъг Бандоу. Зловещата, заплашителна природа на списъка стана още по-ясна в края на септември, когато Центърът за борба с дезинформацията пусна ревизиран списък (включващ адресите) на топ 30-те цели за началото на октомври. Този съкратен високоприоритетен списък осъжда посочените критици като „терористи-дезинформатори“ и „военнопрестъпници“. Подобно поведение категорично не се вписва в традициите на либералната демокрация. Но официален Вашингтон и неговите подопечни медии настояват в опитите да продадат тази лъжа.

Всепроникващата и непочтена пропагандна кампания на Вашингтон със сигурност ще продължи, подпомагана и подстреквана от безсрамно военнолюбивите новинарски медии. По-релевантният въпрос е дали американският народ ще се събуди и ще осъзнае, че е бил измамен отново за съмнителната презокеанска интервенция на Съединените щати в защита на още по-съмнителен чуждестранен клиент.


Авторът Тед Галън Карпентър е старши сътрудник по отбранителни и външнополитически изследвания в Института Cato и външен сътрудник на American Conservative. Той е автор на 13 книги и над 1000 статии по международни проблеми. 

Продъжаваш да се правиш на поддръжник на истината, мира и ненасилието. 
Защо всички путинофили (а често и русофилите) все се правят на неутрални и искащи мир? Защо един от всички, които плюят всекидневно по поддръжниците на Украйна или по противниците на руската агресия (Да, това са две различни неща) не заяви ясно, че е русофил и подкрепя Путин? Припомням ти т.н. Поход за мир и неутралитет, където почти всички са върли русофили, не дават дума да се каже срещу Путин или Русия, постоянно са срещу Украйна и украинците, но уж са неутрални. И за развяваните руски знамена на същите тия "походи за мир". :) Тоест абсолютни лицемери. 

"И двата компонента са налични в настоящата кампания на дезинформация на Вашингтон относно войната в Украйна. Два лъжливи аргумента в пропагандата на САЩ са толкова очевидни, че стоят като гигантски лъжи. Първата лъжа е, че войната на Русия в Украйна е напълно непровокирана. Нищо, което Украйна, Съединените щати или НАТО са направили, не е заплашвало Русия, гласи тази история, или пък допринесло и най-малко за сегашната кървава трагедия. Втората лъжа е, че Украйна е либерална, демократична страна, която със самото си съществуване като модел в съседство с Русия ужасява Владимир Путин и неговия вътрешен кръг от авторитарни олигарси."

С какво Русия щеше да е заплашена от перспективата Украйна да влезе в ЕС? Загуба на възможността в много далечно бъдеще Русия да граби от Украйна, когато там накрая настъпи нужният ред за да бъде приета в ЕС? По-строги мерки и борба с корупцията, която е така полезна и хубава за да може Русия да печели милиони или милиарди, както прави в България от платените и полезните идиоти работещи за нейните интереси и срещу българските? 

За "първата лъжа" - Повечето украинци ясно показаха, че не искат руския път, не искат руското мислене и управление, руските интереси, искат свой собствен път в Европа, където ще бъдат едни от всички и равни с тях, а не в евразийския съюз, където ще ги командва Путин или следващите след него. И Русия разбута нещата, вкара войски в Крим, Донбас и създаде хаос и проблеми. 
За "втората лъжа" - Една Украйна кандидатстваща или влязла в ЕС, Украйна с преборена корупция и зависимости, с ясни правила и закони (каквито изисквания и мерки биха се взели по пътя преди да бъде приета в ЕС) е наистина нещо ужасяващо за Русия. Предвид връзките между двете страни, големия брой хора с украински произход в Русия и руски в Украйна, както и обмена на хора, пътуване и роднински връзки не биха могли да скрият каква голяма разлика ще има между двете страни, което би предизвикало огромен отзвук при сравнението между тях. Освен големия брой хора, които биха избрали по-уредената, в далечно бъдеще, когато тя вече ще е и член на ЕС това ще бъде още по-зле за Русия. Не само хората щяха да хукнат да бягат заради паспортите даващи им достъп до ЕС, но и икономически би била много по-привлекателна за живене. А това ще се отрази и ще отрезви хората в Русия, колкото и те да са като стадо след пастира си.

 

"В доклада си за 2022 г. за политическите свободи Freedom House класира Украйна като само „отчасти свободна“ – статус, подобен на този, който дават на страните със съмнителни режими като Филипините с Родриго Дутертес. По онова време дори и тази оценка е била щедра, а според множество свидетелства събитията са се влошили във всички области от началото на войната. Зеленски постави извън закона опозиционните политически партии, затвори почти всички опозиционни новинарски издания и вкара в затвора множество критици и дори официални представители от собственото му управление по обвинението, че са про-руски предатели. Има дори надеждни доклади за мъчения, използвани в политическите затвори, както и за отряди на смъртта, подкрепяни от режима, които оперират безнаказано из цялата страна."

А къде е Русия в същата тази класация по политически свободи? Тази същата в която най-голямата критичка на Путин беше убита на неговия рожден ден, политическите му противници избити в Русия и Европа, мнозина други затворени. И без война от години всякакви медии, които кажат или напишат нещо различно, което не хвали путин бяха и все още са преследвани и затваряни? За каква поолитическа свобода става дума там? А за доклади за мъчения в Русия и за преследването на тези, които разкриват тези случаи има предостатъчно информация. Някои от тези хора, които се опитват да спрат тия мъчения са били принудени да напуснат Русия след заплахи за живота им, ако продължат с дейността си. Или ти и за това не си чувал и чел, ценителю на истината? 

 

"Всепроникващата и непочтена пропагандна кампания на Вашингтон със сигурност ще продължи, подпомагана и подстреквана от безсрамно военнолюбивите новинарски медии. По-релевантният въпрос е дали американският народ ще се събуди и ще осъзнае, че е бил измамен отново за съмнителната презокеанска интервенция на Съединените щати в защита на още по-съмнителен чуждестранен клиент."

Като говорим за пропаганда и пропагандна кампания, ти @Втори след княза, защо отказа да коментираш многобройните лъжи, дезинформация, пропаганда и полуистини в малката част от статии от първия месец на войната? От същия източник от който ти ни даваш "истина и друга гледна точка". Ти, който всеки ден публикуваш поне по няколко пропагандни боклука, говориш за пропагандна кампания на запада? Не поглеждаш ли, че всички участващи в темата публикуват сурови данни и анализи, снимки и клипове, спорят и сверяват информацията от различните източници, съмняват с в официалните данни както на украинците, така и на руснаците и едва когато получат потвърждение тогава приемат, че нещо е истина. Кой прави тука пропагандата, кои постоянно се изтъкват като радатели за неутралност, мир и истина, а скачат като младо яре всеки път, когато се каже нещо против Путин и Русия? 


@Втори след княза,@Capitainofmarine,@tentin,@Кимон Георгиев и още няколко. Всеки от изброените официално се прави на неутрален, обяснява как не е русофил или путинофил, а постоянно оплюва украинците, че се бият срещу Руснаците. В същото време обаче не плюете по руснаците,  че са отишли на майната си и още 2014 година вкараха войски (неофициално) в Украйна, само защото тя искаше да е сред нормални държави в Европа, а не с Русия и останалите от бившия СССР.

Щом си за Истината, имай честта и достойнството да коментираш многото лъжи на сайта от който редовно копираш статии и анализи и ги пускаш във форума. Щом си за истината, неутралитета и кажи нещо и срещу любимия ти Путин и Русия. В противен случай си явен путиновил и русофил криещ се зад "истина, нутралитет и мир" и подкрепящ войната в Украйна. Но без достойнството да го заявиш ясно и открито. Или с други думи - лицемер.

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 4
  • Благодаря! 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, vvarbanov said:

 Ти не можеш три дена да издържиш без да лъжеш бе. Ето какво си казал преди 48 часа.

Върбанов, ти в коптор ли живееш, бе ? Толкова ли е сложно за теб, да разграничиш "повдигане на въпроса" и най-обикновена еб*вка ?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Бай Митьо Йорданов, преди да започна да ти отговарям на дълбоките размишления (иронична емотиконка) е нужно да си смениш аватара, че плашиш дори гаргите от твоето село... Аз си изплюх кафето сутринта, ама пък ми помогна с "контракциите" след кафето. Имаше и положителен ефект!

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Кимон Георгиев said:

Бай Митьо Йорданов, преди да започна да ти отговарям на дълбоките размишления (иронична емотиконка) е нужно да си смениш аватара, че плашиш дори гаргите от твоето село... Аз си изплюх кафето сутринта, ама пък ми помогна с "контракциите" след кафето. Имаше и положителен ефект!

Изтърка се с тия тъпотии за аватара ми. Аз поне не съм анонимен мишок, криещ се зад картинка или снимка от нета. Отговори конкретно или се разкарай другаде да пишеш тъпотии. Това с личните нападки, вместо даване на отговор не ми минава, живял съм с религиозна и вярваща жена и подобни номера на вярващи не ми минават. Коментирай конкретно написаното или просто си трай и мишкувай. И това не ти е фейсбук, покажи поне малко учтивост към останалите. Ако няма какво смислено да напишеш по-добре си мълчи. Хората поне по-трудно ще разберат, че си прост (за държанието ти говоря, не за умствен багаж, но при теб трябва по три пъти да се обясни поне).

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Кимон Георгиев said:

Върбанов, ти в коптор ли живееш, бе ? Толкова ли е сложно за теб, да разграничиш "повдигане на въпроса" и най-обикновена еб*вка ?

Кимон, набожний човече😇, осъзнай се:

Пишеш за избити хора, а после обясняваш, че от твоя страна това било "най-обикновена еб*вка"...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Серия от експлозии избухнаха в Мелитопол, Запорожка област, сутринта на 3 ноември. Отбелязва се, че пет до шест експлозии са били чути около 05:40-05:50 часа. От окупационната администрация на града обясниха, че системата за ПВО работи.

https://newformat.info/news/seriia-vybukhiv-stalasia-v-okupovanomu-melitopoli/

Взрив вместо будилник за окупаторите на Мелитопол. Днес в 5 сутринта беше много шумно в южната част на града. По предварителни данни е унищожена част от превзетата от рашистите фабрика "Рефма", където се намираше един от основните щабове на  окупаторите. -  каза кметът на Мелитопол Иван Федоров.

https://meta.ua/uk/news/war-in-ukraine/58695-u-melitopoli-v-odnomu-zi-shtabiv-okupantiv-prolunali-potuzhni-vibuhi-fedorov/

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес прочетох една статия за "Генерал Кал". Накратко почвата в Украйна е такава, че почти не пропуска водата и съответно заради засилващите се през есента и зимата валежи почти всякакви настъпателни действия са обречени заради силно разкаляния терен. Това означава, че поне до края на февруари няма да има практически никаква промяна на фронтовата линия, единствено въздушни удари, освен ако едната или другата страна не реши да предприема самоубийствени атаки. Така че може да се каже, че най-ключовите сражения за тази година приключиха. Да видим сега кой как ще използва зимата за подготовка за това, което предстои през 2023 година.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное из утренней сводки Генштаба:

1. Отражены атаки россиян в районах населенных пунктов: Макеевка, Невское и Белогоровка Луганской области; Верхнекаменское, Спорное, Бахмут, Майорск, Первомайское, Новомихайловка, Водяное, Павловка и Пречистовка Донецкой области.

Противник, судя по этой географии, наступает под Бахмутом, Авдеевкой, Марьинкой и Угледаром.

2. От ракетных ударов наиболее пострадали Купянск Харьковской области, Кременчуг на Полтавщине, Невское Луганской области, Водяное, Угледар, Красногоровка и Невельское Донецкой области, Смела в Черкасской области, Новая Каменка Херсонской области и Терновые Поды на Николаевщине.

3. Россияне проводят эвакуацию населения с левого берега Днепра по линии Большая Знаменка (Запорожская область) - Новая Каховка (Херсонская область).

4. Российские подразделения прибывают в Сватово, где их размещают в школах и на социальных объектах, которые продолжают функционировать по своему прямому назначению.

------

Данные Генштаба на утро 3 ноября:

▫️За прошедшие сутки противник нанес 3 ракетных и 24 авиаудара, совершил более 80 обстрелов из РСЗО.

▫️Ударам подверглись более 20 населенных пунктов. Среди них – Купянск Харьковской обл., Кременчуг на Полтавщине, Невское Луганской обл., Водяное, Угледар, Красногоровка и Невельское Донецкой обл., Смела в Черкасской, Новая Каменка Херсонской обл. и Терновые Поды на Николаевщине.

▫️Подтверждены потери противника за предыдущие дни. В Первомайском Николаевской обл. уничтожены до 60 jоккупантов, а в населенном пункте Васильевка Запорожской обл. ранены до 50.

▫️Авиация Сил обороны за прошедшие сутки нанесла 21 удар. Поражены районы сосредоточения вооружения и техники, а также позиция средств ПВО.

▫️Силы ПВО сбили 10 дронов Shahed-136 и БПЛА Орлан.

▫️Ракетные войска и артиллерия за сутки поразили 5 районов сосредоточения силы, вооружения и техники, 2 склада боеприпасов и 3 других важных военных объекта рашистов.
------

ISW, 2 ноября

▪️Усилия РФ по формированию вооруженных сил в сочетании с западными санкциями оказывают долгосрочное разрушительное воздействие на российскую экономику.
▪️Призывы Путина к созданию конкурентоспособного ВПК далеки от его реальных проблем.
▪️Объявляется, что РФ начала присоединение ЗАЭС к российской юрисдикции.
▪️Продолжается давняя информационную операцию о том, что Беларусь вступит в войну в Украине на стороне РФ, но это остается крайне маловероятным.
▪️ВСУ продолжали наступать в направлениях Сватово и Кременной, а войска РФ атаковали для их сдерживания.
▪️Силы РФ продолжали обороняться вдоль Днепра, а ВСУ продолжали разрушать логистику РФ.
▪️Силы РФ продолжали атаковать возле Бахмута и Донецка.
▪️РФ продолжала мобилизацию, борясь с низким моральным духом населения.
▪️Оккупанты продолжали насильственно переселять жителей Херсонщины, национализировать украинские предприятия и депортировать украинских детей.

------

В середине октября потери российской бронетехники увеличились до более чем 40 единиц в день, что примерно эквивалентно боеспособности батальона, сообщает разведка Великобритании.

Это подтолкнуло Россию к приобретению в последние недели как минимум 100 дополнительных танков и БМП из белорусских запасов.

А российские солдаты "разочарованы тем, что вынуждены служить в старых боевых машинах пехоты, которые они называют алюминиевыми банками", говорится в сообщении.

Бронетанковые части и артиллерия занимают центральное место в способе ведения войны в России, сообщает разведка Великобритании.

Также сообщается, что вооруженные силы Украины испытывают затруднения частично из-за трудностей с поиском как артиллерийских боеприпасов, так и достаточной исправной бронетехники на замену.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Втори след княза said:

 

  • На Запорожской АЭС предотвращен теракт;
  • Киев готовит «грязную бомбу» не без участия Запада, если эту ситуацию не остановить, она обернется катастрофой;
  • В мире разворачивается глобальный кризис, причина которого — стремление Запада навязать всем свое доминирование;
  • Запад не желает искать приемлемые для всех пути диалога с Россией, вместо этого пытается ее изолировать;
  • Главными жертвами санкционной войны против РФ стали государства ЕС, в первую очередь — простые европейцы;
  • Нападение на суда, обеспечивающие функционирование зернового коридора, нельзя расценивать иначе как теракт;
  • Основным выгодополучателем терактов на «Северных потоках» являются США, а участие в их планировании принимали британцы;
  • Запад постоянно наращивает инструменты для поддержки несистемной оппозиции, разжигания сепаратизма в других странах;
  • Россия усилила контроль за работой подконтрольных Западу НПО и СМИ;
  • Действующий в Афганистане филиал ИГ (террористическая организация, запрещена в Ф) в последнее время активизировал вербовку, сейчас там уже около 3,5 тыс. боевиков;
  • США финансируют подготовку учебников для СНГ, где дается искаженное понимание истории СССР;
  • Украина сегодня превратилась фактически в основной мировой центр ультраправого экстремизма;
  • Англосаксы хотят не просто создать на Украине плацдарм для давления на РФ, но и создать прецедент для дробления русского этноса.

Схващаш ли цялото лицемерие и безсилие зад тези изказвания? Колко са жалки само? На калпавата Русия Западът и е виновен :)

  • Харесва ми! 4
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скоро тук някой беше публикувал оптимистични фантазии за бурното развитие на руския автомобилен пазар, след като западните фирми го напуснаха. Е, сега е теглена чертата и имаме количествена равносметка:


Руският автомобилен пазар достигна ново дъно

През октомври в Русия са продадени 43 308 леки автомобила, което е с 63% по-малко, отколкото през октомври 2021 г.
През първите 10 месеца са продадени общо 518 000 нови леки автомобила, което дава възможност да се прогнозира приблизителен резултат за годината от малко над 600 000 продадени автомобила - 2,5 пъти по-малко от миналата година.
Пазарният дял на Lada през октомври е 39,5%, на китайската Chery - 11,6%, а на китайските Haval и Geely ,съответно, 10% и 5,7%. Корейските марки Kia и Hyundai имат общо 6,3% пазарен дял.
Високите резултати на руските и китайските марки могат да се обяснят с факта, че в момента те са единствените, които пристигат в дилърските центрове, докато при другите марки дилърите приключват с разпродажбата на складовата наличност.

https://t.me/besarabskifront/3840

  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...