Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

Преди 26 минути, Atom said:

Ти да не си оформен изцяло от българското образование та търсиш външна причинност?  Рум-миллета се цепи и разпада изцяло по вътрешни причини, а не заради външни. Да твърдиш обратното е все едно да кажеш, че ОИ се разпада заради реформите наложени от запада или заради Русия или заради Англия или заради някаква друга глупост. Да, има влияния - френски, руски и още каквито си искаш. Дедите ни не са живели на изолирана планета.  Основната причина обаче си остава вътрешна. Просто  ромейската общност не е могла да се приспособи и времето и е свършило. 

 

Говоря за създаването българската концепция, на която и липсва каквито и да било национални определения и национални ценности. Освен, че някога е имало "славни владения",  "срама" и "омразата" друго няма! Вътрешните причини, що касаят българите, са изцяло продукт на руската имперска политика, когато започва да губи влияние при осъществяването на гръцкия национален проект.

Паисий е чисто и просто продукт на Русия!

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 18 минути, skiahtro said:

Паисий е чисто и просто продукт на Русия!

На коя Русия?  Паисий използва две думи  - руси ( днешните им наследници са украинци и белоруси) и москали (днешните наследници са руснаци).  За Русия на русите или за Русия на москалите?

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 26.07.2022 г. at 13:49, Atom said:

Обърни внимание предисторически пеласго-българомакедонски, но исторически славянски род. Някакъв автохтонизъм, но откъде са го изкопали нямам никаква идея. 

Изглежда в средата на 19 век започват да излизат научни трудове за пеласгите и съответно различни теории за езика им - гръцки, албански:

Цитирай

 

 Larcher, Pierre-Henri (1844). Notes on Herodotus: Historical and Critical Comments on the History of Herodotus, with a Chronological Table. Whittaker. p. 54. If this affiliation of language be admitted, then the Pelasgians and Greeks were of the same race.

 Hahn 1854, IV. Sind Die Albanesen Autochthonen?, pp. 211–279.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pelasgians#cite_note-FOOTNOTEHahn1854IV._Sind_Die_Albanesen_Autochthonen?,_pp._211–279-81

 

Друго интересно нещо е, кога Русия прибавя/ замества/ славянството към Византийския/ гръцки /  проект

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 53 минути, Atom said:

На коя Русия?  Паисий използва две думи  - руси ( днешните им наследници са украинци и белоруси) и москали (днешните наследници са руснаци).  За Русия на русите или за Русия на москалите?

🙂

Добре. Ама в един момент, да не почнеш да плачеш пак..

Да речем Русия Всерусийска, московска, киевска, владимирска, новгородска, казанска, астраханска, сибирска, сковска и смоленска, естландска, лифландска, карелска, тверска, югорска, пермска, вятска, българска, новгородска, черниговска, рязанска, ростовска, ярославска, белозерска, удорска, обдорска, кондийска, иверска, карталинска и грузинска, кабардинска, черкаска, горска и т.н....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, skiahtro said:

Добре. Ама в един момент, да не почнеш да плачеш пак..

Не бе, питам защото си отявлен русофил и краен украинофоб. Трябваше да уточня в какъв контекст го казваш.   Русия Всерусийска, московска, киевска, владимирска и  т.н. и т.н. е москалски проект, а не украински и в такъв случай би трябвало да те устройва.   Мен не ме вълнува много, много този проблем, но теб Паисий явно живо те интересува.  Нали всичко което идва от матушката е по-по-най-най?  Кефи се тогава на руското творение и си трай.  Нямаш право да се оплакваш.   

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, skiahtro said:

Паисий е чисто и просто продукт на Русия!

А чий продукт е Блазиус Клайнер

"Никополският католишки епископ Антон Стефан пише в едно свое писмо от 30 януари 1689 г., изпратено от Виена, следователно само няколко месеца след разгрома на Чипровското въстание, че чипровските католици загубили при злополучния край на въстанието своята библиотека и архива си. Може обаче все пак да се предположи, че бегълците от опожарения и разграбен от турците град Чипровци са отнесли със себе си нещо от тази библиотека и от архива си" 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, skiahtro said:

🙂

Добре. Ама в един момент, да не почнеш да плачеш пак..

Да речем Русия Всерусийска, московска, киевска, владимирска, новгородска, казанска, астраханска, сибирска, сковска и смоленска, естландска, лифландска, карелска, тверска, югорска, пермска, вятска, българска, новгородска, черниговска, рязанска, ростовска, ярославска, белозерска, удорска, обдорска, кондийска, иверска, карталинска и грузинска, кабардинска, черкаска, горска и т.н....

 Значи Русия Всерусийска не може да обясни на своя "агент", че е Русия Всерусийска, а го оставя да пише за руси и москали.   

„Макар и да се хвалят москали и руси, и сърби, и други, че те първо са приели славянското писмо и кръщение, но не е така. Не могат да представят за това никакво свидетелство.“

 Даже Паисий извисява българите над русите и москалите, като приели "славянското писмо" и "кръщене" преди другите славянски народи. 

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, skiahtro said:

Говоря за създаването българската концепция, на която и липсва каквито и да било национални определения и национални ценности. Освен, че някога е имало "славни владения",  "срама" и "омразата" друго няма! Вътрешните причини, що касаят българите,

Според мен първоначално християните в ОИ - православни и католици търсят защита сред други големи християнски държави и империи. Да предположим, че в началото стои стои съзнание, че си рая. Това все пак може да бъде подтик за освобождение, но наистина национално съзнание и идея за самостоятелна държава идва по-късно, когато такива национални идеи започват да се пораждат в Европа / но не в Русия/

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, Atom said:

Не бе, питам защото си отявлен русофил и краен украинофоб. Трябваше да уточня в какъв контекст го казваш.   Русия Всерусийска, московска, киевска, владимирска и  т.н. и т.н. е москалски проект, а не украински и в такъв случай би трябвало да те устройва.   Мен не ме вълнува много, много този проблем, но теб Паисий явно живо те интересува.  Нали всичко което идва от матушката е по-по-най-най?  Кефи се тогава на руското творение и си трай.  Нямаш право да се оплакваш.   

🙂

Няма такова нещо, просто ти настояваш и ме определяш така. Аз разглеждам Русия, единствено, като стратегически проект, т.е. обект с определена мисия.

Да речем, нещо като леката ми кола, която с радост сменям... Разбираш ли? ...Не става въпрос за котката ми, която е върха! Ще ти пусна нейни снимки, защото знам че обичаш...

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, skiahtro said:

Няма такова нещо, просто ти настояваш и ме определяш така. Аз разглеждам Русия, единствено, като стратегически проект, т.е. обект с определена мисия.

Че какво стратегическо и мисионерско очакваш от Русия? Какво привлекателно може да дойде от там   - евразийската идея?  някаква  Нова-Византия? Не- благодаря. Всякакви руски идеи които включват "Вертикаль власти" или някакъв неясен "Особый путь"  да си ги държат за тях. Мен такива неща не ме интересуват. 

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Konche said:

И не всяка окупация е фашистка, Турция, като окупира части от северна Сирия, да не е фашистки окупатор? Финландия, като окупира части от Карелия и тя ли е фашистки окупатор?

Обикновено ако някой  много държи на този въпрос  - фашисти или нефашисти пак става въпрос за някакви идентичности, а не толкова за търсене на историческа истина или обективност. За македонците например този въпрос е много важен, тъй като това е един от основните стълбове на тяхната идентичност - антифашизмът е  вписан в нея. 

Друга група за която този въпрос е важен са гръцките емигранти. Една голямата част от тях още по времето на окупацията са участвали в акции срещу германски, български и италиански войски като бойци на Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο - Ε.Α.Μ. (Национален освободителен фронт на Гърция). След войната стават членове  на  демократична армия на Гърция и участват в гражданската война.  

Къде е проблема? След като са принудени да емигрират,  гръцките власти не признават техните заслуги в съпротивата срещу окупаторите.  Не стига това, но им лепват етикет  Εαμοβούλγαροι  от Ε.Α.Μ и βούλγαροι. Все едно им казват "не само не сте участвали в никаква антифашистка борба, но не сте и гърци, а българи".  Още по-големият проблем е, че етикетът Εαμοβούλγαροι е наложен и на останалото население на северна Гърция,  като подозрителни и на такива на които не може да се има доверие:

Από το 1943 και έπειτα η υβριστική ταμπέλα Εαμοβούλγαρος είχε σκοπό να προσβάλλει (και να εξοντώσει ηθικά ως «εθνικούς μειοδότες») περίπου τον μισό πληθυσμό της χώρας.

Машинен превод: От 1943 г. нататък обидният етикет Εαμοβούλγαρος има за цел да обиди (и морално да унищожи като "национални низши") приблизително половината от населението на страната.

При това положение за тези хора е съвсем нормално въпросът "има или няма фашистка окупация на балканите" да е от ключово значение. Ако има те са гърци антифашисти. Ако няма, за останалите гърци те са ЕАМоБългари. 

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

 

Преди 4 часа, Пандора said:

А чий продукт е Блазиус Клайнер

"Никополският католишки епископ Антон Стефан пише в едно свое писмо от 30 януари 1689 г., изпратено от Виена, следователно само няколко месеца след разгрома на Чипровското въстание, че чипровските католици загубили при злополучния край на въстанието своята библиотека и архива си. Може обаче все пак да се предположи, че бегълците от опожарения и разграбен от турците град Чипровци са отнесли със себе си нещо от тази библиотека и от архива си" 

 

Много вероятно е да съществуват архиви, тук никой не подлага съществуването на българските владения.

Преди 4 часа, Konche said:

 Значи Русия Всерусийска не може да обясни на своя "агент", че е Русия Всерусийска, а го оставя да пише за руси и москали.   

„Макар и да се хвалят москали и руси, и сърби, и други, че те първо са приели славянското писмо и кръщение, но не е така. Не могат да представят за това никакво свидетелство.“

 Даже Паисий извисява българите над русите и москалите, като приели "славянското писмо" и "кръщене" преди другите славянски народи. 

 

Не е нужно, важно е приобщаването към славянското семейство, а че има разлики е видно, за всички и няма как да се прикрие. За кръщението и писмото, пайсий не е излъгал, престараването и вината му е в друго отношение. Представи си колко кръв, жертви, страдания, войни на Балканите, предизвиква омразата наложена от паисий и агресията като характерна национална доктрина!

Преди 3 часа, Atom said:

Че какво стратегическо и мисионерско очакваш от Русия? Какво привлекателно може да дойде от там   - евразийската идея?  някаква  Нова-Византия? Не- благодаря. Всякакви руски идеи които включват "Вертикаль власти" или някакъв неясен "Особый путь"  да си ги държат за тях. Мен такива неща не ме интересуват. 

Това е друга тема, с нея се занимава политическата география. Византия е тази създава Русия, като инструмент с определена цел, което важи и действа до днес, ще действа и в бъдеще.

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 56 минути, Atom said:

Обикновено ако някой  много държи на този въпрос  - фашисти или нефашисти пак става въпрос за някакви идентичности, а не толкова за търсене на историческа истина или обективност. За македонците например този въпрос е много важен, тъй като това е един от основните стълбове на тяхната идентичност - антифашизмът е  вписан в нея. 

Друга група за която този въпрос е важен са гръцките емигранти. Една голямата част от тях още по времето на окупацията са участвали в акции срещу германски, български и италиански войски като бойци на Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο - Ε.Α.Μ. (Национален освободителен фронт на Гърция). След войната стават членове  на  демократична армия на Гърция и участват в гражданската война.  

Къде е проблема? След като са принудени да емигрират,  гръцките власти не признават техните заслуги в съпротивата срещу окупаторите.  Не стига това, но им лепват етикет  Εαμοβούλγαροι  от Ε.Α.Μ и βούλγαροι. Все едно им казват "не само не сте участвали в никаква антифашистка борба, но не сте и гърци, а българи".  Още по-големият проблем е, че етикетът Εαμοβούλγαροι е наложен и на останалото население на северна Гърция,  като подозрителни и на такива на които не може да се има доверие:

Από το 1943 και έπειτα η υβριστική ταμπέλα Εαμοβούλγαρος είχε σκοπό να προσβάλλει (και να εξοντώσει ηθικά ως «εθνικούς μειοδότες») περίπου τον μισό πληθυσμό της χώρας.

Машинен превод: От 1943 г. нататък обидният етикет Εαμοβούλγαρος има за цел да обиди (и морално да унищожи като "национални низши") приблизително половината от населението на страната.

При това положение за тези хора е съвсем нормално въпросът "има или няма фашистка окупация на балканите" да е от ключово значение. Ако има те са гърци антифашисти. Ако няма, за останалите гърци те са ЕАМоБългари. 

🙂

Това си е жив цинизъм! Фашизма е взел достатъчно жертви и предизвикал достатъчно страдания на Балканите! Друг е въпроса, че не си го изживял, изтрадал и си по някакъв начин съпричастен, което постоянно те кара да се самозалъгваш и оправдаваш, за да не поемеш вината...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, skiahtro said:

Не е нужно, важно е приобщаването към славянското семейство, а че има разлики е видно, за всички и няма как да се прикрие. За кръщението и писмото, пайсий не е излъгал, престараването и вината му е в друго отношение. Представи си колко кръв, жертви, страдания, войни на Балканите, предизвиква омразата наложена от паисий и агресията като характерна национална доктрина!

 Чия национална доктрина през 19 и началото на 20в. не е изпълнена с агресия? Може би шведската и норвежката. Като има спорове е нормално да има войни, кланета, убийства, репресии и т.н. За да няма убийства, кланета и кръв не трябва да има спорове или трябва да има вездесъщ арбитър (както в наши дни). За да няма спорове не трябва да има различни народи.

 По твоята логика би било най-добре всички балкански народи да бяхме прегърнали "османска" идентичност, да си измислим език, азбука и да нямаме разлики. Обаче това е невъзможно.

 Като погледнем цялата история на Турция се вижда старото разделение, което лежи на етническа и културна основа още от времето на завземането на Мала Азия. "Турците", които са потомци на потурчени гърци и арменци са традиционно прогресивната част от обществото, оригиналните турци си остават "захлупени".

 

Редактирано от Konche
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, skiahtro said:

Това е друга тема, с нея се занимава политическата география. Византия е тази създава Русия, като инструмент с определена цел, което важи и действа до днес, ще действа и в бъдеще.

Благодаря, но и това го отказвам. Тези определени неопределености, особени особености и други подобни концепции не са ми по-вкуса.  Ромеите са били умни хора и са пробутвали съвсем реални и ясно дефинирани неща. Ето  ви писменост на вашия език, ето ви признание и приобщаване към върха на световната култура.  За сметка на това искаме душите ви и като допълнителен бонус ви обещаваме живот след смъртта. 

И за двете страни сделката е ясна. За разлика от ромеите обаче византийците (днешните)  непрекъснато се опитват да пробутат някакви имагинерни определени неопределености. Нямам интерес.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 18 минути, Konche said:

 Чия национална доктрина през 19 и началото на 20в. не е изпълнена с агресия? Може би шведската и норвежката. Като има спорове е нормално да има войни, кланета, убийства, репресии и т.н. За да няма убийства, кланета и кръв не трябва да има спорове или трябва да има вездесъщ арбитър (както в наши дни). За да няма спорове не трябва да има различни народи.

 По твоята логика би било най-добре всички балкански народи да бяхме прегърнали "османска" идентичност, да си измислим език, азбука и да нямаме разлики. Обаче това е невъзможно.

 Като погледнем цялата история на Турция се вижда старото разделение, което лежи на етническа и културна основа още от времето на завземането на Мала Азия. "Турците", които са потомци на потурчени гърци и арменци са традиционно прогресивната част от обществото, оригиналните турци си остават "захлупени".

 

Тук говорим само за омраза и агресия, друго няма! Ако не вярваш опитай се да посочиш, кое е характерно българското, което не е гръцко/византийско!🙂

Преди 17 минути, Atom said:

Благодаря, но и това го отказвам. Тези определени неопределености, особени особености и други подобни концепции не са ми по-вкуса.  Ромеите са били умни хора и са пробутвали съвсем реални и ясно дефинирани неща. Ето  ви писменост на вашия език, ето ви признание и приобщаване към върха на световната култура.  За сметка на това искаме душите ви и като допълнителен бонус ви обещаваме живот след смъртта. 

И за двете страни сделката е ясна. За разлика от ромеите обаче византийците (днешните)  непрекъснато се опитват да пробутат някакви имагинерни определени неопределености. Нямам интерес.

Добре, за разлика от теб, аз не го отказвам, но но посочи какво различно съдържат душите ви... Точно определено, за да няма неопределености!!!😀

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, skiahtro said:

Това си е жив цинизъм! Фашизма е взел достатъчно жертви и предизвикал достатъчно страдания на Балканите! Друг е въпроса, че не си го изживял, изтрадал и си по някакъв начин съпричастен, което постоянно те кара да се самозалъгваш и оправдаваш, за да не поемеш вината...

Уф.  Въпросът е принципен. Ако липсва дефиниция за термина "фашизъм" или поне някакъв консенсус по въпроса, то спорът е безсмислен.  Ако си гледал други мои постове ще видиш, че аз избягвам да използвам дори безобидни термини от рода на  "народ", ако не са дефинирани към конкретната епоха. Без дефиниция например да спориш дали германците през 5 век са били народ или не са били народ е пълна загуба на време. 

Може да е имало фашизъм, може да е имало нацизъм, може монархо-фашизъм, може и трите едновременно.    Виждал съм по форуми разни евреи да се сърдят ако термините се бъркат. Руските евреи използват за германците термина фашисти, но според други евреи това било оневиняване и трябвало терминът да е нацисти. Виждал съм хора да определят гръцката хунта като фашистка, други определят комунистическите режими като фашистки - много работи съм виждал. 

Никой не иска да бяга от отговорност. Дадох една хипотеза, тъй като травмата от своите боли най-силно, а  това с Εαμοβούλγαροι не съм  го измислил аз, а сте  го измислили вие.  Не се оправдавам, но май без да искам улучих някой нерв  и сега ти започна да се оправдаваш заради Εαμοβούλγαροι. Както и да е. Ако съм те засегнал извинявай.  

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, skiahtro said:

Тук говорим само за омраза и агресия, друго няма! Ако не вярваш опитай се да посочиш, кое е характерно българското, което не е гръцко/византийско!🙂

 Ако говорим за времето на национализма всяка доктрина е единствено и само омраза и мечтание за "величие". Преди това целите на формиралия се българския са прости, църковна независимост, автономия/независимост, икономически просперитет. Не са особено оригинални. Омразата е към поробителите, едните, които не позволяват политическа свобода и другите, които не позволяват духовна такава. Омразата към сърбите се формира далеч по-късно, а тази към румънците е сравнително мимолетна. 

 Обяснимо е да мразиш потисниците си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skiahtro said:

Добре, за разлика от теб, аз не го отказвам, но но посочи какво различно съдържат душите ви... Точно определено, за да няма неопределености!!!😀

Защо трябва да съдържат нещо различно?  Ти не си ли чувал израза кесаревото кесарю, божието богу? При сделката на ромеите със славяните, ромеите не настояват за кесаровото (например данъци, служба и т.н.) и се отказват от него. Искат само душите на хората и то не за себе си, а за Бог.  В замяна предлагат писменост, приобщаване към водещата за времето култура, признание... 

Какво предлагат руснаците и предлагат ли изобщо нещо?

п.п.  А за определените неопределености и особените особености не визирам теб, а самите руснаци. Те непрекъснато говорят за някакъв "Особый путь",  за  "Особая миссия русского народа",  за "Загадочная русская душа" и други подобни.  Как изобщо може да сравняваш тези "ценности" на новата Византия с оригинала, въобще не мога да схвана.  Какво те привлича във всички тези загадки и особености?

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Konche said:

Ако говорим за времето на национализма всяка доктрина е единствено и само омраза и мечтание за "величие". Преди това целите на формиралия се българския са прости, църковна независимост, автономия/независимост, икономически просперитет. Не са особено оригинални. Омразата е към поробителите, едните, които не позволяват политическа свобода и другите, които не позволяват духовна такава. Омразата към сърбите се формира далеч по-късно, а тази към румънците е сравнително мимолетна. 

 Обяснимо е да мразиш потисниците си.

Проблема е чисто практически. На практика, ако ги няма гърците/другите/различните/омразните на които да се противопоставят, няма българи, просто не съществуват. Например нито на гърците, нито на сърбите им е необходимо противопоставяне с друг, за да съществуват самостоятелно.... Това поражда агресия като необходимост за съществуване. Комичното е, че това противопоставяне, се приписва, като необходимост освен на българите, които повече от хилядолетие се спогаждат с гърците, делят общ ареал, общи родове и семейства, се приписва и като характеристика на траките, даже на "пеласгите", като доказателство, че са българи. Просто защото друго българско няма и нямането служи като доказателсво...😉

По горе казваш че е невъзможно да съществува Византия.. Защо е невъзможно? Единствено защото ти е наложено, друга причина няма!

Преди 1 час, Atom said:

Как изобщо може да сравняваш тези "ценности" на новата Византия с оригинала, въобще не мога да схвана.  Какво те привлича във всички тези загадки и особености?

Ти си виждал калашник. Какви ценности можеш да припишеш на калашник? По горе ти казах "обект", не съм споменавал за "субект"...

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, skiahtro said:

По горе казваш че е невъзможно да съществува Византия.. Защо е невъзможно? Единствено защото ти е наложено, друга причина няма!

Как си го представяш?  В рамките на Османската империя, посредством еволюция и реформи или по някакъв друг начин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, skiahtro said:

Проблема е чисто практически. На практика, ако ги няма гърците/другите/различните/омразните на които да се противопоставят, няма българи, просто не съществуват. Например нито на гърците, нито на сърбите им е необходимо противопоставяне с друг, за да съществуват самостоятелно.... Това поражда агресия като необходимост за съществуване. Комичното е, че това противопоставяне, се приписва, като необходимост освен на българите, които повече от хилядолетие се спогаждат с гърците, делят общ ареал, общи родове и семейства, се приписва като характеристика на траките и даже на "пеласгите", като доказателство, че са българи. Просто защото друго българско няма и нямането служи като доказателсво...😉

 Защо да няма? Да, нормално е да се разграничиш от съседите си, в противен случай няма как да съществуваш. Обаче, при наличието на български език, различен от сръбския, български традиции и поверия, различни от сръбските, начин на варене на ракия, ако щеш, различен от сръбския, да кажеш, че съществуването на българския народ е базирано единствено и само на омраза към комшиите просто не е вярно. 

 Та те почти всичките ни революционери минават през Сърбия, а идеолозите търсят помощ от нея, дори се стига до идеята за конфедерация. Що за омраза е това, вярно е, че сме уникални каръци и всичките ни съюзници винаги пропадат, но тогава това все още не е било известно. Савас Стефанидис (Георги Раковски) е гръцки гражданин, по документи, това го спасява от смъртно наказание. Един от основните идеолози на въоръжената борба за независимост, гръцки гражданин! Това ако е омраза не знам...

 Иначе за Византия, може да съществува, защо да не може. Но не и като еднонационална държава, дори съществуването на подобна империя? би било много благотворно за целия регион, за съжаление гръцката доктрина е по-близка до тази на древните елини, отколкото до тази на ИРИ. Да приемем, че гърците бяха предложили, както се изрази колегата, "честна сделка" от рода на "правим обща държава, вие сте си българи, ние гърци, не ви закачаме. Вие получавате сигурност и свобода в земите си, а в замяна се ангажирате да помагате да разширим империята до естествените ѝ граници" приемливо отвсякъде. Но какво правят гърците? Започват да асимилират българския елит, а където могат и простолюдие, защото целта не е да се създаде Византия, а да се създаде Велика Гърция и в нея да живеят само гърци. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Atom said:

Как си го представяш?  В рамките на Османската империя, посредством еволюция и реформи или по някакъв друг начин?

Задължително еволюция. Света се променя и ние сме в центъра. Много скоро всички ще го осъзнаят, дори и тези които не искат, дори и глупаците.

И да се надяваме, че споменаваш османската империя, само защото ти е наложено и си наплашен с нея от малък.. Реалността е вече малко по-различна и съществуват други варианти. Всичко ще се реши на шахматната дъска.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Konche said:

Защо да няма? Да, нормално е да се разграничиш от съседите си, в противен случай няма как да съществуваш. Обаче, при наличието на български език, различен от сръбския, български традиции и поверия, различни от сръбските, начин на варене на ракия, ако щеш, различен от сръбския, да кажеш, че съществуването на българския народ е базирано единствено и само на омраза към комшиите просто не е вярно. 

Ама като почнете с тия доказателства.. Езика се сменя точно в рамките на едно поколение! Езика не е такъв критерий, какъвто се опитваш да го изкараш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, skiahtro said:

Ама като почнете с тия доказателства.. Езика се сменя точно в рамките на едно поколение! Езика не е такъв критерий, какъвто се опитваш да го изкараш!

Словаците и чехите как не са си сменили езика след 3-400 години мачкане... Да не говорим за румънците в Трансилвания. А Сорбите, в Германия до ден днешен си говорят славянски език и си живеят в Германия, разбирай, че и през Хитлер са минали, а преди това и 3 века мачкане. Научили са немски, говорят го, но въпреки това са си запазили езика. Ти ми говори, какво се сменяло за едно поколение.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...