Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

  • Потребител
On 31.07.2022 г. at 10:39, skiahtro said:

Дори и на тези, дето не им достига, нямат физиолигичната възможност, никъде по света не ги щът, не могат да влязат и завършат някакъв университет, винаги имат възможност да получат някакъв диплом в България...😀

 

Мале, мале, Шкумба, ама на какви хапчета си? 😀 Напоследък, която и тема във форума да отворя, ти си там и предимно се пенявиш срещу всичко българско. Да не би някой български левент да ти е разбил сърцето и сега да се опитваш да си го върнеш на целокупния български народ през клавиатурата?

Както казват в Банско "не ме е гайле" - всеки очевидно може да си пише всякакви тъпотии. Само искам да те открехна, че с твоите тъпотии няма да постигнеш нищо друго освен да катализираш неприязън. Нали не очакваш наистина някой да ти чете постовете и да хълца колко велики са паракальотата, при положение, че половин България сега е по беломорието, където чистокръвни гърци им слугуват за по 1 евро бакшиш?

П.с. - само да вметна, че повечето медицински лица практикуващи в Гърция, които познавам (а аз познавам доста, защото се занимавам с клинични проучвания), са завършили в България. Което идва да покаже едно от две възможни неща - или че българското образование в сферата е добро, или че в Гърция масово ви лекуват ветеринари, и хорицата ви нямат нищо против.

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Преди 1 час, Airflow said:

Мале, мале, Шкумба, ама на какви хапчета си? 😀 Напоследък, която и тема във форума да отворя, ти си там и предимно се пенявиш срещу всичко българско. Да не би някой български левент да ти е разбил сърцето и сега да се опитваш да си го върнеш на целокупния български народ през клавиатурата?

Както казват в Банско "не ме е гайле" - всеки очевидно може да си пише всякакви тъпотии. Само искам да те открехна, че с твоите тъпотии няма да постигнеш нищо друго освен да катализираш неприязън. Нали не очакваш наистина някой да ти чете постовете и да хълца колко велики са паракальотата, при положение, че половин България сега е по беломорието, където чистокръвни гърци им слугуват за по 1 евро бакшиш?

П.с. - само да вметна, че повечето медицински лица практикуващи в Гърция, които познавам (а аз познавам доста, защото се занимавам с клинични проучвания), са завършили в България. Което идва да покаже едно от две възможни неща - или че българското образование в сферата е добро, или че в Гърция масово ви лекуват ветеринари, и хорицата ви нямат нищо против.

Просто ми харесва кулминацията на "царя е гол" и си направих предствление... Естествено не съо очаквал друго освен неприязън, аз съм реалист.🙂

Не бъркай понятията! Дори и богат, наакания си е наакан и едното евро което дава на бедния, по никакъв начин не променя ситуацията!😃 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Кимон Георгиев said:

Предлагам да се направи тема, за да се обясни, как царството е било "шеста икономика в Европа". Нали имаше дебили, които искрено вярваха и в това...

Е, що бе, 1943г. Може да е било шеста икономика. СССР, Германия, Великобритания, Италия, Испания и ние. То тогава и конкуренцията не е била особено голяма.😀

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Konche said:

Е, що бе, 1943г. Може да е било шеста икономика. СССР, Германия, Великобритания, Италия, Испания и ние. То тогава и конкуренцията не е била особено голяма.😀

Не, наистина ме е яд за поста ми, защото си играх да ровичкам из книгата на Румен Даскалов за "великите" постижения на монархията... Както и да е, то в тоя форум, надали има нещо, което да ме учуди вече.

Редактирано от Кимон Георгиев
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Atom said:

Виж, няма смисъл да се правят обобщения за гърците. И там са като тук - хора всякакви и разни. Контактувал съм доста с гърци и горе долу съм си изградил някаква представа. Всеки човек си е индивидуален за себе си. Ако все пак има някакви особености, то те са по-скоро на класова основа,  не толкова на етническа. Бачкаторите им например са си ОК ако се прави сравнение с българските им колеги. Горната средна класа пък са направо супер. Отворени, добре образовани, интелигентни, уверени в себе,  добронамерени, без излишни фукни и много земни, бих казал направо скромни.   Абе готини хора, а българският им еквивалент има още много да драпа докато стигне нивото им.  Ниското ниво на средната класа е пълна противоположност. С дупки и огромни пропуски в образованието, фукни и изхвърляния без каквото и да е покритие, нахални, ако са повече от двама вдигат гюрултия до господа, винаги всичко знаят и винаги те са по-по-най. Общо взето въздух под налягане. 

С гърците се контактува много лесно при бизнес отношения.  Достатъчно е за проведеш разговор в рамките на няколко минути за да прецениш с кого си имаш работа и да знаеш как до подходиш по-нататък. Тук имаме типичен представител за класата си. 

Може и да е така. За мен най-точната дума ние я нямаме в речника, быдло, най точно ги характеризира. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Кимон Георгиев said:

A, не благодаря... Аз с тотално неудоволствие влязох в самата тема, за да оборвам малоумната теза за великите икономически постижения на монархията, модераторчето по незнайни причини, реши да го изтрие, а ти искаш отново да влизам в обяснителен режим. Ми, няма да стане... Вярвай си и в дядо Коледа, ако искаш. Той поста ми стоя към два дена някъде, да си го прочел. Направи ми впечатление още в темата за Виктор Суворов, където Алексей Исаев, който в книгите си тотално го оборва и го нарича "лъжец", беше наречен "покемон". Та, явно в тоя форум сме особено обективни...

Предлагам да се направи тема, за да се обясни, как царството е било "шеста икономика в Европа". Нали имаше дебили, които искрено вярваха и в това...

Както казах има кеш, пращаш ми го на лично аз ще ти отговоря, не е кой знае колко работа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Кимон Георгиев said:

Не, наистина ме е яд за поста ми, защото си играх да ровичкам из книгата на Румен Даскалов за "великите" постижения на монархията... Както и да е, то в тоя форум, надали има нещо, което да ме учуди вече.

Достатъчни за времето си. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 13 минути, bulgaroid said:

Както казах има кеш, пращаш ми го на лично аз ще ти отговоря, не е кой знае колко работа!

Не знам, на къв език, да ти отговоря, че не ми се занимава с болни хора!? Пак ти казвам, продължавай да си вярваш в Дядо Коледа... боли ме шнура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Кимон Георгиев said:

Не знам, на къв език, да ти отговоря, че не ми се занимава с болни хора!? Пак ти казвам, продължавай да си вярваш в Дядо Коледа... боли ме шнура.

Разбрах, не разбираш за какво говоря, това кеш-меш за теб са псувни. Надцених те. Няма да повторя.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, bulgaroid said:

Разбрах, не разбираш за какво говоря, това кеш-меш за теб са псувни. Надцених те. Няма да повторя.

Не, бе, разбирам за кво говориш, ама не ми се занимава с болни хора. Пиша ти го 340-ти път, май ти не разбираш за кво ти говоря... Съвсем отделен въпрос е, че темата е изключително нелепа... Колкото нелепо е и твърдението за "високия" стандарт на живот...

И твойта не е лесна...

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 часа, Atom said:

Виж, няма смисъл да се правят обобщения за гърците. И там са като тук - хора всякакви и разни. Контактувал съм доста с гърци и горе долу съм си изградил някаква представа. Всеки човек си е индивидуален за себе си. Ако все пак има някакви особености, то те са по-скоро на класова основа,  не толкова на етническа. Бачкаторите им например са си ОК ако се прави сравнение с българските им колеги. Горната средна класа пък са направо супер. Отворени, добре образовани, интелигентни, уверени в себе,  добронамерени, без излишни фукни и много земни, бих казал направо скромни.   Абе готини хора, а българският им еквивалент има още много да драпа докато стигне нивото им.  Ниското ниво на средната класа е пълна противоположност. С дупки и огромни пропуски в образованието, фукни и изхвърляния без каквото и да е покритие, нахални, ако са повече от двама вдигат гюрултия до господа, винаги всичко знаят и винаги те са по-по-най. Общо взето въздух под налягане. 

С гърците се контактува много лесно при бизнес отношения.  Достатъчно е за проведеш разговор в рамките на няколко минути за да прецениш с кого си имаш работа и да знаеш как до подходиш по-нататък. Тук имаме типичен представител за класата си. 

Не ме мисли, асам свикнал 🙂

Ако някой от долната класа каже истината на някой от горната, долната класа е винаги виновна, а дупките в образованието при бизнесмените от горната класа, са като едното евро при нааканите ...по-горе дето стана дума..🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 31.07.2022 г. at 5:19, skiahtro said:

Помисли! Напр. с какво друго може да претендира една свиня, пък била тя и най-грозната?

Не мога да ...осмисля ?  Гърците-южняци имат генетичен континуитет с древните такива.  Какви свине тук вкарваш ? 

Това го писах по повод обвиненията/ и твърденията/ че съвременните гърци нямат нищо общо с древните елини

Нещо по този въпрос да кажеш ? Но ...не е задължително, ако нямаш нещо по същество. 

........................................................................................................

Сега ...какъв е майтапът ? 

За разлика от Европа където Северът е по богат и благоустроен, в Гърция - Югът е класа над Севера. Не...земята разбира се, а хора, манталитет, заплащане, инфраструктура, бизнес, сгради, автомобили и т.н. ...с няколко думи ...витрината на Гърция е нейния Юг

Гръцкия Север си е една огромна Провинция....(Някога в края на 20 век  беше приета програма за Индустриализация на Севера Кавала - Драма - Сяр...ама нещата изстинаха)

От историческа гледна точка - Югът изнася тежестта на войната срещу Османската империя, той е ядрото на Новата Гръцка държава, той изнася войните за национално освобождение и обединение.... Но ...в един момент южняците отказват Мегали идеята на Венизелос и не искат да започнат експанзия в Мала Азия . Мотивът е, че първо трябва да се усвоят и интегрират новозавладяните територии на Балканите...Тоест южняците усещат, че Северът им е чужд и трябва време за интеграция...Венизелос губи изборите, но успява да отцепи новозавоювания Север - тоест прави сепаратистична държава с център Солун 

От тогава лъсват огромните различия между гръцкия юг и гръцкия север....

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, Евристей said:

Не мога да ...осмисля ?  Гърците-южняци имат генетичен континуитет с древните такива.  Какви свине тук вкарваш ? 

Това го писах по повод обвиненията/ и твърденията/ че съвременните гърци нямат нищо общо с древните елини

Нещо по този въпрос да кажеш ? Но ...не е задължително, ако нямаш нещо по същество. 

 

Виж сега по същество, всички имаме сигурна кръвна връзка с маймуните, обаче до сега от никого не съм чувал да го парадира охотно, а когато го спомена, повечето го възприемат като обида. Та не знам генетично колко сме гърци и колко българи, но със сигурност генетично сме много повече маймуни.

Давам ти гаранция, за това!😉

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 4 часа, Евристей said:

Сега ...какъв е майтапът ? 

За разлика от Европа където Северът е по богат и благоустроен, в Гърция - Югът е класа над Севера. Не...земята разбира се, а хора, манталитет, заплащане, инфраструктура, бизнес, сгради, автомобили и т.н. ...с няколко думи ...витрината на Гърция е нейния Юг

Гръцкия Север си е една огромна Провинция....(Някога в края на 20 век  беше приета програма за Индустриализация на Севера Кавала - Драма - Сяр...ама нещата изстинаха)

От историческа гледна точка - Югът изнася тежестта на войната срещу Османската империя, той е ядрото на Новата Гръцка държава, той изнася войните за национално освобождение и обединение.... Но ...в един момент южняците отказват Мегали идеята на Венизелос и не искат да започнат експанзия в Мала Азия . Мотивът е, че първо трябва да се усвоят и интегрират новозавладяните територии на Балканите...Тоест южняците усещат, че Северът им е чужд и трябва време за интеграция...Венизелос губи изборите, но успява да отцепи новозавоювания Север - тоест прави сепаратистична държава с център Солун 

От тогава лъсват огромните различия между гръцкия юг и гръцкия север....

Все пак това са някакви интерпретации.. Та тогава цяла Гърция е трябвало да се интегрира, не само севера..

Обикновено, след всяка революция следва гражданска война! Останалото всеки може да си говори и измисля както си иска и както му е изгодно и както му е кеф...

В Гърция и до днес има силно изразен секционализъм. Обикновено, не питат "от къде си", а питат "коя ти е родината". Ако отидеш е друг град или област, ти викат че си "чужденец"... Това са все неща които не може да разберете, нямате и думи за тях...

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес е Преображение. Това ме навежда на мисълта, че значителните Повратни точки в стопанския календар са важни. Те не са от бога дадени, а са плод на интереса на хората, закрепен с божествен авторитет и запечатани в паметта/календара. 

В този смисъл, най- важни са точките, отнасящи се до оцеляването на човека, в интерес на оцеляването му. Сега са по- важни повратните точки, свързани с икономиката- криза/просперитет. Засега те не се свързват с календар, а с разни борсови индекси, но хубавото е, че икономиката може да се контролира и съответно насищането на пазара и необходимостта от иновации са в някакъв смисъл в човешки ръце.

Та след Преображение е добре да си закърпим кожуха и да мислим за зимата. Там- газ, ток, консерви... да сме подготвени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, skiahtro said:

В Гърция и до днес има силно изразен секционализъм. Обикновено, не питат "от къде си", а питат "коя ти е родината". Ако отидеш е друг град или област, ти викат че си "чужденец"... Това са все неща които не може да разберете, нямате и думи за тях...

Кои сте Вие бе младеж ?  Може и да си заблудил някои съфорумци, че си грък, ама бай ти Евристей разпознава ментетата от оригинала. На времето всеки познат който искаше да си купи кожено яке или да се убеди, че кожения салон на автомобила действително е кожен, ме викаше да ходя с него и да преценя дали наистина е естествена кожа или скай (изкуственяк)..какво да се прави - тогава бяха времената на големите ментета. Сега за съжаление не се наемам вече, защото  загубих тренинг, но пък за гърците го ..имам.  И така

Ти си толкова грък колкото leatherettе е genuine leather ...изкуствена кожа е  естествена кожа. Не, тя си е изкуствена и макар да прилича, като я пипнеш и разтъркаш разбираш ментето. Затова ти така изпищя срещу генетичните резултати - страх те е че като те изтъркат ще се покаже ...неелин представящ се за елин.

Но...според мен това е нормално и няма нищо лошо.  Гърция е красива страна, с Велика история, дала на Света гениални учени станали и синоним на елини - всеки римски патрициански род задължително притежавал грък-икономист да ръководи и стопанисва имотите, грък- семеен лекар, грък-учител на децата..

Има и най-истински гърци и по гърци и т. н. ...тези определения са дадени пак от гърци за гърци. Започвайки от Агезиалай Спартански, през Полибий,  минем през Константин Порфирогенет и стигнем до Георгиос Гемистос Плетон който през XV век пише, че пелопонесците са най-истински елини...

Има и ...долнокачествени гърци - пак определения дадени не от мен, а от ...гърци. Агезилай за малодушието, страхливостта и подлостта на малоазийските гърци..Полибий - също дава интересни подробности за разликите между гърците...

Ти не си истински грък, не си и долнокачествен грък. Ти си фалшив грък 

Правиш най-голяма анти-реклама на Гърция 

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, skiahtro said:

Обикновено, след всяка революция следва гражданска война! Останалото всеки може да си говори и измисля както си иска и както му е изгодно и както му е кеф...

Обикновено трябва да се чете преди да се пише. Какво е Революция ?  Английската, Френската, Гръцката, Октомврийската, Деветосептемврийската ? 

Какво е гражданска война ? 

Гражданската война в САЩ през XIX век и Гражданската война в Аварския Каганат през VII век ? Еднаква ли е тя по своята същност и причини ?  Граждани на САЩ се бият срещу свои съграждани за да освободят черни роби. Гражданите на Каганата се вдигат за да освободят от съгражданите си бели славяни...

Още прилики ти трябват.....иначе си пиши за ....кеф. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Евристей said:

Кои сте Вие бе младеж ?  Може и да си заблудил някои съфорумци, че си грък, ама бай ти Евристей разпознава ментетата от оригинала. На времето всеки познат който искаше да си купи кожено яке или да се убеди, че кожения салон на автомобила действително е кожен, ме викаше да ходя с него и да преценя дали наистина е естествена кожа или скай (изкуственяк)..какво да се прави - тогава бяха времената на големите ментета. Сега за съжаление не се наемам вече, защото  загубих тренинг, но пък за гърците го ..имам.  И така

Ти си толкова грък колкото leatherettе е genuine leather ...изкуствена кожа е  естествена кожа. Не, тя си е изкуствена и макар да прилича, като я пипнеш и разтъркаш разбираш ментето. Затова ти така изпищя срещу генетичните резултати - страх те е че като те изтъркат ще се покаже ...неелин представящ се за елин.

Но...според мен това е нормално и няма нищо лошо.  Гърция е красива страна, с Велика история, дала на Света гениални учени станали и синоним на елини - всеки римски патрициански род задължително притежавал грък-икономист да ръководи и стопанисва имотите, грък- семеен лекар, грък-учител на децата..

Има и най-истински гърци и по гърци и т. н. ...тези определения са дадени пак от гърци за гърци. Започвайки от Агезиалай Спартански, през Полибий,  минем през Константин Порфирогенет и стигнем до Георгиос Гемистос Плетон който през XV век пише, че пелопонесците са най-истински елини...

Има и ...долнокачествени гърци - пак определения дадени не от мен, а от ...гърци. Агезилай за малодушието, страхливостта и подлостта на малоазийските гърци..Полибий - също дава интересни подробности за разликите между гърците...

Ти не си истински грък, не си и долнокачествен грък. Ти си фалшив грък 

Правиш най-голяма анти-реклама на Гърция 

Така е, пълно менте съм и никога не съм твърдял, че съм истински, по критериите които изтъкваш... Осъзнавам го напълно!

Но ти осъзнаваш ли "кой сте Вие бе старче"? Така като чета Цъ!

..Извинявай, но просто мислих, мислих и реших, че малко реализъм, не би ти навредил на ентусиазъма на който се възхищавам искрено...🙂

Преди 2 часа, Евристей said:

Обикновено трябва да се чете преди да се пише. Какво е Революция ?  Английската, Френската, Гръцката, Октомврийската, Деветосептемврийската ? 

Какво е гражданска война ? 

Гражданската война в САЩ през XIX век и Гражданската война в Аварския Каганат през VII век ? Еднаква ли е тя по своята същност и причини ?  Граждани на САЩ се бият срещу свои съграждани за да освободят черни роби. Гражданите на Каганата се вдигат за да освободят от съгражданите си бели славяни...

Още прилики ти трябват.....иначе си пиши за ....кеф. 

Идеята за Гръцката революция, възниква единствено като отзвук от идеята на Френската революция, какво става после е съвсем различен въпрос, но който звучи по абсолютно същия начин и за Френската революция...🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, skiahtro said:

Така е, пълно менте съм и никога не съм твърдял, че съм истински, по критериите които изтъкваш... Осъзнавам го напълно!

Ееее добре финтираш, май ще ме накараш да се извиня....? Гузен ли искаш да бъда ? Да ми развалиш уикенда ? Да не се насладя на вкуса на текилата ? 

Древна Гърция ми е слабост, историята ѝ съм я учил и на английски и на руски, отделно съм работил в продължение на година и половина с грък - бивш учител по История и Катаревуса....Ужасно му досаждах....но и му  бях интересен - дразнех го с дузина висящи въпроси , но и го карах да се замисля и да се обърква...На паб сядахме да обсъдим на бира..казусите. Много неща научих ... не от него ( Тома неверни), а от предоставената от него информация....

Младите казваше той (67 набор беше) не само не искат, но не им се отдава усвояването на катаревуса . А това ... тъжно констатираше бившият учител : е допир с вечността ...

Преди 51 минути, skiahtro said:

Идеята за Гръцката революция, възниква единствено като отзвук от идеята на Френската революция, какво става после е съвсем различен въпрос, но който звучи по абсолютно същия начин и за Френската революция

Не, не и не ....Френската революция е друго ...отроче. Моля те недей да смесваш национал - екстериор и интериор....

За  Révolution française ... мога да пиша много..., но не е тук мястото

Зарежи философските термини и трактати - френската революция не е това което е Liberté, égalité, fraternité  ...щото именно там където прониква се натъква на най-ожесточена съпротива - Макобесна Испания и Застинала Русия....
 

За Гръцката Революция

Ελληνική Επανάσταση    


Epanastasi.jpg

 

Поздрав :   

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, Евристей said:

Ееее добре финтираш, май ще ме накараш да се извиня....? Гузен ли искаш да бъда ? Да ми развалиш уикенда ? Да не се насладя на вкуса на текилата ? 

Древна Гърция ми е слабост, историята ѝ съм я учил и на английски и на руски, отделно съм работил в продължение на година и половина с грък - бивш учител по История и Катаревуса....Ужасно му досаждах....но и му  бях интересен - дразнех го с дузина висящи въпроси , но и го карах да се замисля и да се обърква...На паб сядахме да обсъдим на бира..казусите. Много неща научих ... не от него ( Тома неверни), а от предоставената от него информация....

Младите казваше той (67 набор беше) не само не искат, но не им се отдава усвояването на катаревуса . А това ... тъжно констатираше бившият учител : е допир с вечността ...

Спокойно можеш да си пиеш питието, аз съм напълно наясно със себе си. Пък и винаги съм се възхищавал на хора като теб , за да те карам да се извинаваш, за каквото и да било и още повече когато аз съм кривия.🙂

От страна на баща ми, дядо ми е българин, баба ми е сръбкиня, от страна на майка ми са гърци. Менте българин, менте сърбин, менте грък, това е положението, приемам го философски и се наслаждавам на хетерозисния ефект в първичните полови белези, като повратна точка!🙂 Гръцкия е първия език който съм проговорил. Kатаревуса ми е бил голяма мъка, винаги съм го считал за голяма глупост, но се налагаше се да го чета в последствие, защото повечето специализирани учебници бяха на катаревуса.

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Изглежда точката на преобръщане в Украинската война, която бе преценена в брой военни жертви наближава. Явно количествените данни са по- показателни от качествените при определянето на промяната.

Докато ситуацията в Украйна се обръща, готви ли се САЩ да хвърлят Зеленски под автобуса.

Автор: zahariada  

Джонас Е. Алексис, помощник редактор - 9 август
От Глен Дизен
В знак на подкрепа САЩ защитиха украинския президент Владимир Зеленски от всякакви критики, откакто Русия нападна Украйна през февруари. Тъй като става ясно, че войната е загубена, някой ще трябва да поеме падането и изглежда, че Вашингтон се готви да хвърли лидера в Киев на вълците.
Началото на края
Прокси войната на САЩ срещу Русия беше от полза за Вашингтон, докато имаше задънена улица, която изтощаваше военните, икономическите и човешките ресурси на Москва, дори заплашвайки да понижи Русия от ранга на велика сила. Например конгресменът Дан Креншоу оправда подкрепата си за процеса с аргумента, че „да инвестираме  в унищожаването на армията на нашия противник, без да загубим нито една американска войска, ми се струва добра идея“.  
След повече от пет месеца унищожаване на украинската армия, цялата фронтова линия се пропуква. С пробиването на силно укрепената отбрана в Маринка, Пески, Авдеевка изглежда, че Москва е решила съдбата на Донбас. Тъй като боевете се преместват от гъсто населени индустриални зони към по-открит пейзаж, териториалният напредък на Русия вероятно ще се засили. Освен това санкциите имаха ужасен обратен ефект върху Запада, причинявайки политическа криза.
Германските медии хвърлят светлина върху „тайните сделки“ на Зеленски
Междувременно в Източна Азия възникна нова криза в сигурността, която повече заслужава вниманието и ресурсите на САЩ. САЩ и Обединеното кралство изградиха разказ за победа, когато убедиха Зеленски да се откаже от мирните преговори с Русия през март, но сега Вашингтон трябва да адаптира разказа за предстоящата загуба на Киев.
Подготвяте сцената за края на Зеленски?
Доскоро САЩ успешно поддържаха международния имидж на Зеленски като някакво превъплъщение на Уинстън Чърчил. Вашингтон доминира в информационната война, в която сложността на прокси битката беше опростена с дихотомични образи на двамата лидери. Зеленски и Путин бяха успешно представени като добродетелен демократ срещу порочен диктатор, победител Давид срещу провалящ се Голиат. Представянето на конфликтите като борба между доброто и злото е идеална стратегия за мобилизиране на обществена подкрепа и за изобразяване на липсата на компромис като морална позиция.
Въпреки това, когато войната е загубена и е необходим компромис, разказът трябва да бъде променен. Президентът Джо Байдън трябва да защитава слабата си политическа позиция у дома и съюзниците трябва да бъдат уверени в американската решителност, следователно трябва да има пропаднал човек, който да поеме вината за предстоящото бедствие. Докато Вашингтон ще продължи да изпраща повече оръжия, за да обезкърви Русия, той изглежда същевременно се готви за поражение, като вече не предпазва Зеленски от критики.
Това беше изключително труден месец досега за Зеленски в западните медии, които преди това въздържаха всякаква критика. Колумнистът на New York Times Томас Фридман, тясно свързан с Белия дом,  съобщи  , че „ има дълбоко недоверие между Белия дом и президента на Украйна Володимир Зеленски – значително повече, отколкото се съобщава. Фридман също описа нарастващата загриженост на Вашингтон относно украинската корупция и лошо управление, тема, която беше заклеймена като руска пропаганда от февруари. Това е същата медия, която доскоро повтаряше всяка реплика на Зеленски, включително определяйки масовата капитулация в Мариупол като  „евакуация“.  Няма повече.
Германският бивш канцлер предлага начин за прекратяване на украинския конфликт
Изглежда вече не е табу да се съобщава за вътрешните разделения в Украйна като източник на провал. New York Times  съобщава  за безразсъдната чистка на Зеленски в армията и службите за сигурност, докато Washington Post  обвинява  Зеленски, че отстранява кметовете и централизира контрола върху цялата помощ за възстановяване,  „за да отслаби всички бъдещи политически съперници“.
Sky News, силно антируска новинарска агенция, също излъчи сегмент със заглавие „ Зеленски „не е всичко, за което е представян“ от западните медии“.  Водещ  обвини  Зеленски, че демонтира украинската демокрация, като пое контрола върху националните медии, забрани политическите опозиционни партии и арестува опозиционния лидер. Всичко е вярно, но преди е било табу.
След това Amnesty International  съобщи  , че Украйна нарушава правилата на войната и международното хуманитарно право, като установява военни позиции в гъсто населени жилищни райони, училища и болници. По-късно той частично отстъпи след атака в Twitter от прокиевски медийни фигури, но остана зад общите си констатации.
National Review спекулира, че Белият дом тихо се дистанцира от Зеленски, за да подготви разказ, който да обясни преминаването от безкомпромисна позиция към приемане на отстъпки. По този начин прогнозира, че разказът на Байдън ще бъде „ Направихме всичко възможно, за да  помогнем  на украинците да се защитят, но в крайна сметка те бяха твърде некомпетентни, твърде корумпирани и твърде обхванати от вътрешни борби. Подобна изкупителна жертва би последвала прецедентите, създадени в Ирак и Афганистан, където неадекватността и неспособността на протектората бяха обвинени за провала.
Естеството на прокси войните: Използване на Зеленски и Украйна
Струва си да се припомни, че в края на 2013 г. предишно правителство в Киев помоли Брюксел да замени споразумението ЕС-Украйна с тристранно споразумение ЕС-Украйна-Русия, тъй като тогавашният президент Виктор Янукович призна, че принуждаването на Киев да избира между Запада и Русия ще разцепи държавата.
След като отказаха Споразумението за асоцииране на ЕС, САЩ подкрепиха смяната на режима в Киев, за да се установи по-отстъпчиво правителство. По-късно Вашингтон подкрепи  „антитерористичната операция “ срещу онези в Източна Украйна, които се противопоставиха на новите власти в Киев. И след като новите украински власти загубиха тази битка, американците работиха за подкопаване на мирните споразумения от Минск през следващите седем години.
Историята на Зеленски също е казус в трагедията на конфликтите на прокси. Като цивилен Зеленски често се появяваше по телевизията, спорейки страстно срещу драконовските закони, насочени към руския език и култура, тъй като биха разпокъсали Украйна. Неговата президентска кампания също беше мирна платформа, обещавайки да говори с лидерите в Донбас и да търси мир с Русия. Украинският народ му даде огромен мандат за това, като го възнагради със 73% от гласовете в съкрушителна победа. И все пак, след натиск от Вашингтон и заплахи от националистите, които САЩ въоръжиха и овластиха, Зеленски обърна цялата си позиция.
Прокси войната между НАТО и Русия в Украйна беше трагична грешка, донесла огромни страдания. След като подтикнаха Украйна към опустошителен конфликт с Русия, сега САЩ настояват Зеленски да поеме вината.
ИЗТОЧНИКРусия днес

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Втори след княза said:

Тъй като става ясно, че войната е загубена ...

И какво става сега, майна, след като руснаците (явно) са спечелили войната. Ще настане
нов световен ред ли? Русия ще заема ново достойно място в света ли?

Как си ги представяш нещата след тази велика победа на тази велика страна? 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Втори след княза said:

Прокси войната между НАТО и Русия в Украйна беше трагична грешка, донесла огромни страдания. След като подтикнаха Украйна към опустошителен конфликт с Русия, сега САЩ настояват Зеленски да поеме вината.
ИЗТОЧНИК Русия днес

Ти да видиш!!!  Прокси войната между НАТО и Русия в Украйна била трагична грешка. И САЩ били виновни, защото подтикнали Украйна към опустошителен конфликт с Русия.  Оруел ряпа да яде. 

Причината за тази война и изобщо за конфликта между Русия и Украйна е само и единствено в Русия. Украйна е жертва и се защитава както може, а САЩ са страничен наблюдател.

Ето едно мнение на Дугин от 2014:

"Мы хотим усилить наш евразийский полюс, воссоединившись с близкой нам во всех отношениях - исторически, религиозно, культурно, этнически, лингвистически - частью нашего общего славянского, православного евразийского мира. Мы этого хотим не в безвоздушном пространстве, не в вакууме - мы хотим этого в ходе борьбы против нас. Потому что уже даже просто желая этого воссоединения, говоря об этом, мы идем против США и их планов."

Воссоединение,  славянство, православие... Същите мераци като изказаните преди 100 и повече години от Достоевски.  Еволюция - нула.  Нещо повече - сега освен православието и славянството добавиха е още една опорка - евразийство.

Русия има все едни и същи мераци и "велики цели". Това е единствената причина за тази война и друга няма.

Разликата е, че преди над 100 години Достоевски и останалите руски мислители са били по-умни и са били наясно, че мераците са си мераци, но другите славянски народи не искат руските "Воссоединения", а искат да  живеят самостоятелно и да си оправят делата така, както ги разбират те самите.  Сегашните руснаци дори и това не осъзнават.   После американците им били виновни.

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Atom said:

Ти да видиш!!!  Прокси войната между НАТО и Русия в Украйна била трагична грешка. И САЩ били виновни, защото подтикнали Украйна към опустошителен конфликт с Русия.  Оруел ряпа да яде. 

Причината за тази война и изобщо за конфликта между Русия и Украйна е само и единствено в Русия. Украйна е жертва и се защитава както може, а САЩ са страничен наблюдател.

 Русия прави някакви последни, отчаяни, опити да се заяви, като голям играч на нивото на САЩ, Китай и в бъдеще Индия. И понеже няма човешкия ресурс да се нареди до тези колоси се опитва да си завладее човешки ресурс. На Русия беше нужна цяла Украйна, Беларус и Централна Азия+Армения и Грузия.

 Очевидно планът се провали на първата стъпка и Русия ще си остане на логичното място, голяма, влиятелна държава, но под нивото на най-големите и все пак с много атомни бомби. Точно мястото, което заслужава.

  • Харесва ми! 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Втори след княза said:

Изглежда точката на преобръщане в Украинската война, която бе преценена в брой военни жертви наближава. Явно количествените данни са по- показателни от качествените при определянето на промяната.

Повратната точка в украинската война не е свързана с човешките жертви, а с два фактора, които още не са настъпили. Първият е спирането на парите и обещанията за след военна помощ за Украйна и вторият, преместването на военните действия на територията на Галичина. В момента парите текат към Зеленски и компания заедно с обещанията след завършване на войната да са още повече, в един момент се говореше ту за 300 млрд, ту за трилион. Даже в Украйна няма такъв идиот, който да откаже да ги получава и разпределя, а повратния момент ще дойде когато парите изчезнат и остане само нещото което ООН нарича военни действия, а на обикновен език - война. Този повратен момент ще настъпи и когато пламне Лвов и съседните градове и села, защото Киев няма никакъв зор да спира войната докато тя се води на руска територия, загива руско население и горят руски градове и села. 

 

Преди 2 часа, Atom said:

Причината за тази война и изобщо за конфликта между Русия и Украйна е само и единствено в Русия. Украйна е жертва и се защитава както може, а САЩ са страничен наблюдател.

За съжаление няма данни за това. Национална доктрина на Украйна беше да воюва с Русия и тя от много време я изпълняваше. Тази доктрина се градеше на три основни принципа. Първият, обединение на "украинските" земи от Каспийско море до Галичина, което можеше да стане само с война с Русия, защото последната едва ли щеше да се откаже от Кубан и още 200-300 хил. кв.км. земя доброволно. Вторият решаване на въпроса с руското население на принципите на бандеризма, като националистите приемаха варианта по чл. 18 от програмата на от 1943 г., а именно пълно изтребление на руския народ. Третият, чисто икономически, превръщане на Украйна в Ночной дозор, Нощната стража на Европа, която да я пази от Русия, срещу цялостна издръжка на държавата и привилегии за украинците, каквито са имали наемниците в средновековието пазещи градовете.

Въпреки всичко това Путин носи главната отговорност за събитията, защото държавническата политика беше през 2014 г., дали по военен път, дали с международна конференция, на Украйна да се наложи федеративна или конфедеративна конституция. Ако това беше станало сега Украйна щеше да е просперираща държава, най-вероятно в ЕС. Путин обаче следваше руската политика на вождизма, където народите не са важни, а волята на вождовете им и беше твърдо убедена, че ще се разбере с украинския вожд. Тази политика беше относително успешна докато вожд беше Порошенко, който беше олигарх, т.е. от класата на истинските вождове. Когато обаче дойде артиста Зеленски Путин не искаше да чуе за него, за Русия беше тежка обида да говори с някакъв представител на плебса, шут седнал в креслото на вожда на държавата и на практика контактите заглъхнаха, а това доведе но вакхания на бандеризма, който неправилно е наричан фашизъм от простите руски историци и най-вече до твърдото убеждение, че Русия ще бъде победена лесно.

Няколко дни преди войната писах, че такава няма да има, а ако има то тя ще започне само ако Русия получи ярлик, разрешение от САЩ да я води. От американска, европейска и даже от украинска страна се разбра, че такова малчаливо разрешение е имало. Водени са били дълги преговори на които позициите на Русия са били заявени ясно, на САЩ и Европа и виждайки решимостта на Русия последните са натиснали Украйна да съобразява поведението си и да изпълнява Минските споразумения. Украйна е отказала да се съобразява с всичко подписано преди войната, заради което на дипломатически език САЩ са казали на двете страни да си трошат главите както искат, което особено много зарадвало Зеленски, сигурен в победата. Той преди няколко дни се оправда, че мислил, че САЩ и европейците се шегуват като му казват какво ще стане и затова не реагирал въобще. Всъщност е реагирал, публикувал съм тук две статии в които украинците се подиграват на Франция и Германия за исканията им да изпълняват споразуменията от Минск.

 

Преди 2 часа, Konche said:

Русия прави някакви последни, отчаяни, опити да се заяви, като голям играч на нивото на САЩ, Китай и в бъдеще Индия.

 

Русия е сухопътна държава, която се издържа от ресурси. На нея не й трябва население, защото това население не произвежда, а само краде от хазната предназначеното за самодържавието. Русия никога не е била голям играч, както Китай и Индия не са и няма да бъдат такива, големия играч е един - САЩ. Русия е съвсем наясно с това и даже Путин го каза, както това, че САЩ са великата сила, таки и това, че единственото което иска мечока е да го оставят да си играе на неговата си полянка и да не го закачат. Русия не започна конфликта по своя инициатива, търпя прекалено дълго издевателствата на Украйна. Така става с комплексираните хора. Когато засегнат интересите им те не скачат веднага за да ги защитят с няколко думи, а търпят, търпят и накрая скачат с брадвата и почва мазало. В първия ден на войната централен китайски вестник излезе със заглавие:

"Може да дърпаш дълго време тигъра за мустаците, но той все някога ще те убие".

Редактирано от Петър_Пейчев
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...