Отиди на
Форум "Наука"

Повратната точка


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Мисля, че примерът не е показателен за русофилия/русофобия.  

Че кой говори за филии? Примерът е за това, че през възраждането не всичко се върти околво православието и Русия.  Очевидно е обаче, че колкото и примери да ти се дават няма никакъв смисъл.

Добре. Да приемем, че си прав. Къде са българите тогава в твоя разказ? В уравнението възраждането = православие + Русия няма българи.   Кои са българите и за какво се борят?  Ако ценностите на местното население  са били православието и Русия, то решението е просто - местните стават руснаци и толкова.  Въобще не е нужно да са българи.  Или хайде, за да не е толкова рязко нека да са бългоруси, както има великоруси, малоруси и белоруси.  Защо трябва да минават през разни  междинни стадии под формата на българи-русофили?

  

 

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 553
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Русофилията и русофобията очевидно се определят от това какво е вършила Русия през
годините за дадена страна. В Полша, например, са върли русофоби, а отсега нататък и в
Украйна ще е същото. Можем ли да ги виним.

У нас заради Освобождението имаме русофилия, която си върви по инерция без реални
основания за нея. С какво Русия е заслужила подобна "-филия" в по-новата ни история?
Наистина просто куха религия, изкована с пропаганда през годините на соца.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, Atom said:

Че кой говори за филии? Примерът е за това, че през възраждането не всичко се върти околво православието и Русия.  Очевидно е обаче, че колкото и примери да ти се дават няма никакъв смисъл.

Добре. Да приемем, че си прав. Къде са българите тогава в твоя разказ? В уравнението възраждането = православие + Русия няма българи.   Кои са българите и за какво се борят?  Ако ценностите на местното население  са били православието и Русия, то решението е просто - местните стават руснаци и толкова.  Въобще не е нужно да са българи.  Или хайде, за да не е толкова рязко нека да са бългоруси, както има великоруси, малоруси и белоруси.  Защо трябва да минават през разни  междинни стадии под формата на българи-русофили?

Къде са българите? Ами ние сме субектът. Тези, които патим от гърци и агаряни и намираме опора в Православието и Русия. С църковните борби се започват и борби за светско училище. От Русия иде първо писмовна помощ- Юри Венелин издирва стари български текстове и пише граматика на българския и за историята ни  "Древние и нынешние болгаре в политическом, народописном, историческом и религиозном их отношении к россиянам". На гроба му имало посвещение от българите „Той пръв напомни на света за забравеното, но някога славно и могъщо българско племе и горещо желаеше неговото възраждане. Господи, чуй молитвата на раба твоего." следват познаващите го Васил Априлов, Никола Палаузов ....и т.н. Тези две опори- православието и Русия ни дават надежда и смелост. Много добре е казано и написано на паметника на Капитан дядо Никола в Габрово, че той бие едно звънче, а след това други ще ударят камбаната. Нещо като крилцата на пеперуда, предизвикващи тайфун. Вече други организират Априлското и воюват заедно с Русия срещу Османците- въоръжени от германци, подкрепяни от англичани и от войски на поляци. Съвсем пък други са след това.

НО

Ето, в моят разказ за събитията остава въпросът, дали Повратна точка е Венелин, дали Българският Великден, дали Раковски, дали Левски, дали Бенковски? И ако приема, че те са точки от една графика, то тази графика има свои максимуми- българска екзархия, Априлско въстание, Санстефански договор. После нещата се променят и основополагащите идеи на Възраждането биват изменени. "Чистата и свята република" става царство, а Екзархията си остава екзархия чак до Червенково време. 

Та, не бива да се фалшифицира вярата в Дядо Иван, само защото сме в ЕС и НАТО. Това си е факт с големи последици за нас. Да изследваме повратите- да, дори да изследваме мнимата смърт на русофилството, но защо да се лъжем? Ето, към лица от запад носим своето уважение- улици в София и страната напомнят за тях. Дори трудното име Дженерариус е написано в няколко града, а на лейди Странгфорд е дори в няколко вариации. Какво да се прави, малко чужди са ни като произношение.

ПП. Имаме и паметник, отбелязващ руско злотворство- лобното място на убитата Скобелева майка. 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Втори след княза said:

Къде са българите? Ами ние сме субектът.

 

А от къде се пръква този субект. Даденост ли е според теб?  Или го изобретиха  руснаците и Венелин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Atom said:

 

А от къде се пръква този субект. Даденост ли е според теб?  Или го изобретиха  руснаците и Венелин?

Нима през 21 в. ще променяме това, което са знаели през 19-ти за Венелин? "Той пръв напомни на света" това, което Паисий разнасяше, а католикът "Маврубир" отпечатал без последици на запад през 1601. цък

Link to comment
Share on other sites

Преди 55 минути, gmladenov said:

Наистина просто куха религия, изкована с пропаганда през годините на соца.

Не се безпокой, тоя период ще отмине... С филми като "Второто освобождение" и деградиралото младо поколение, което мята гюбеци по чалготеки скоро ще бъде минало. Ето вече пионерчетата не манифестират на 24-ти май, но пък за сметка на това са дейни на "София прайд". Времето роди това...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Втори след княза said:

... и скрито остана кой го зачена.

Като искаме да сме част от европейското/западно семейство, следваме съответните ценности.
Иначе козируваме на фараона Путин и чинно пращаме всички джендъри в Сибир. 🙄

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, gmladenov said:

Като искаме да сме част от европейското/западно семейство, следваме съответните ценности.
Иначе козируваме на фараона Путин и чинно пращаме всички джендъри в Сибир. 🙄

Следваш до определен момент, след него и ако не си гледаш интересите, ставаш обикновен сфиркаджия и никой не те брои за нищо. Ставаш чужда даденост, задължена да отстъпва, на тези които си гледат интересите и имат изисквания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, skiahtro said:

Следваш до определен момент, след него и ако не си гледаш интересите, ставаш обикновен сфиркаджия и никой не те брои за нищо. Ставаш чужда даденост, задължена да отстъпва, на тези които си гледат интересите и имат изисквания.

Така е. Ние сме малка държава и сме обречени да сме в нечия орбита. Нашият избор
се свежда до това в чия орбита сме и доколко следваме политиката на големия брат,
който и да е той.

Честно казано сегашният ни избор за голям брат е за предпочитане в сравнение с
алтернативата да сме послушна колония на самозабравил се фараон.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, gmladenov said:

Ние сме малка държава и сме обречени да сме в нечия орбита.

Така мислели и апостолите, но Този, който осветил бесилото не мислел така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Втори след княза said:

Така мислели и апостолите, но Този, който осветил бесилото не мислел така.

Той много хуаво го е мислел, но историята показва, че малките държави неизбежно
се намират в орбитата на големите.

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, skiahtro said:

Аз не оправдавам съветската окупация на България! 

Не оправдавам и руската окупация и нападение над Украйна, независимо, че "слава украине" е написано с лайна!

 

Първото и второто изречение са много показателни.Правилно е мнението на по старите колеги тук за теб. Ти дори не си и трол а нещо друго даже. Сам се описваш!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Кимон Георгиев said:

Кво значение има мнението му !? Дори и да е бил влюбен в него, слабо ме вълнува...

Дори не си разбрал какво те попитах Фушенце! ;)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Горо Петков said:

Дори не си разбрал какво те попитах Фушенце! ;)

Не се безпокой, разбрах. Нямам твоята глава. Ти не си разбрал, тоталното ми безразличие към теб... Не желая дискусия с хора, дето не виждат по-далеко и от козирката на шапката си. Не случайно не влизам в особени дискусии и с другия мега капацитет - bulgaroid.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, gmladenov said:

Като искаме да сме част от европейското/западно семейство, следваме съответните ценности.
Иначе козируваме на фараона Путин и чинно пращаме всички джендъри в Сибир. 🙄

Бе, кво ти пука, бе, играч, нали вече си пълниш резервоара с "демократичен" газ ! Е, стана ти вече близо 4 лева, ама то антикомунизма и антирусизма си иска своите жертви. И 10 да стане, мамата ше им е*ем на Русия ! Дано да фалират ! Това за "козируването" на Путин също беше "право в целта" ! ;)
Иначе руснаците са основният виновник и за това, че им дадохме Нефтохим на безценица. Не Костов, а руснаците ! Вероятно са подписали договора, посредством АК 47... Поне според титана на мисълта, вездесъщия Горо Петков ! (имаше един от Мортал Комбат, дето се казваше "Горо")


П.С.
Кога ще ходиш на пе*ерасткият прайд !? Нали трябва да следваме "съответните ценности" ?

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, Горо Петков said:

Първото и второто изречение са много показателни.Правилно е мнението на по старите колеги тук за теб. Ти дори не си и трол а нещо друго даже. Сам се описваш!

😀

Никога не съм отричал мнението на по старите ти колеги за мен, но изглежда ти не си наясно със себе си...

Пропуснал си второто и третото ми изречение, които са показателни за теб! ...Накратко, въздух под налягане, излизащ громко, с характерен звук и с характерна миризма..🙂

Преди 6 часа, gmladenov said:

Той много хуаво го е мислел, но историята показва, че малките държави неизбежно
се намират в орбитата на големите.

За Израел какво ще кажеш? Или те са богоизбрани?

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 23.07.2022 г. at 16:34, Втори след княза said:

Добре. Приемам, че в този деликатен момент, когато сме във война с Великобритания, САЩ, СССР и Германия, Муравиев решава войската да не стреля по никого от тях и да не защитава правителството от никого. Сиреч армията е била разюздана. Същата армия, която воюва успешно срещу немците до Унгария. Нещо не се връзва.

Част от военните види се са били със симпатии към СССР и с недоверие към правителството, поради което участват в Деветосептемврийското сваляне на властта. С което се потвърждава, че българите (политици и военни) не искат да воюват срещу руснаци, обаче срещу немци, французи, сенегалци и англичани- може.

 

Ако говорим за участието на Звено и част от военните в девосептемрвийския преврат, то според мен трябва да говорим за личностен реваншизъм и опортнюзъм, а не за някаква русофилия или идеология

Да върнем топката назад:

Войската е професионална (следва от изпълнението на клаузите на Ньойския договор), превратът на 19 май като  болшинството от военни преврати в демократичните страни, е опит да се замени един компрометиран демократичен режим с друг 
Можем да го неречем и квазитехнократски, no в дейстителност хунтата и Звенарите не успяват да наложат технократично управление, но по-късния режим на Борис III ( който реално им отнема властта  и ги ипраща в "тъча", ) е технократски и по опредление и по достигнати цели.


Като цяло  просъвесткото (проруското влияние) върху войската (не върху отделни хора от ръководството), и върху последващите преврата хунта, и режим на Борис III е несъщвествуващо (освен  в желаните представина русофилите).
Защо?
Много е просто : 1923 година съветстка русия и нейните проксита започват хибридна война срещу България, която прераства в гражданска https://bg.wikipedia.org/wiki/Атентат_в_църквата_„Света_Неделя“, 
/Ако сам не разбирате какво значи да се иска и цели унищожение на целия елит и политическо ръководство на държавата, заедно с държания глава, то едва ли някой може да ви го обясни/
Тази война се разпалва с всичка сила в периода 1941-1944, а войската участва дейно в преследване и унищожаване на въоръжените прокомунистически (просъвестки) бунтовници и терористи не само в старите предели, а и в пределите на окупираните (Сърбия) и новосовободените територии (вижте потушаването на Драмското въстание).

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 40 минути, nik1 said:

...в пределите на окупираните (Сърбия) и новосовободените територии (вижте потушаването на Драмското въстание)

Виж ти! Това трябва да е първото в човешката история "въстание на поробителите, над поробените"...🙂

Редактирано от skiahtro
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 19 минути, nik1 said:

Много е просто : 1923 година съветстка русия и нейните проксита започват хибридна война срещу България, която прераства в гражданска

Сиреч, СССР е основният виновник за гражданската война у нас ? Те свалиха Стамболийски, сложиха една марионетка в лицето на Цанков и т.н. ? Така ли да го разбирам ?
И какви по-точно цели е постигнал толкова царя ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

 Нима през 21 в. ще променяме това, което са знаели през 19-ти за Венелин? "Той пръв напомни на света" това, което Паисий разнасяше, а католикът "Маврубир" отпечатал без последици на запад през 1601. цък

Нациите не падат от небето. Те се създават.  Общо взето етапите при изграждането на нация в рамките на чужда политическа система (какъвто е нашия случай) са три:
- етап в който който се създава националната идея. Т.е. етап в който се изясняват основите на националната идентичност - кои сме ние, какво ни отличава от другите, какви искаме да бъдем и т.н.
- етап в който основната задача е агитацията и привличането на все повече хора към националната идея
- етап в който националното движение е обхванало по-голямата част от хората.

В тази схема къде е мястото на Венелин? Според теб всичко започва от него и именно той дава тласък на за етап 1 или нещо друго?

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, Кимон Георгиев said:

Сиреч, СССР е основният виновник за гражданската война у нас

Правилно

 

Преди 19 минути, Кимон Георгиев said:

Те свалиха Стамболийски

БЗНС  не е част от това уравнение. Тя остава легална партия (макар и в опозиция) и действа в рамките на закона.
 

 

Цитирай

И какви по-точно цели е постигнал толкова царя ?

Това е въпрос за цяла нова тема, която имам намерение да подготвя

Апропо:Управлението на Стамболйски е също въпрос на цяла тема, но и от първа ръка и прив прочит се навиват множество аналогии с режимите на на Муслини и,и с този на Хитлер - паравеонни гвардии, безпощадна  разправа в политческите противници, фалшификация на избори,  популизъм и опит за създаване на тоталитарна държава и държавна идеология..
 

https://bulgarianhistory.org/upravlenieto-na-bzns/
,

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Как Стамболийски и БЗНС, да не са част "от това уравнение", при положение, че гражданската война започва след свалянето на министър-председателя !? При 80% селско население в този период, Стамболийски макар и не "върл демократ", макар и служещ с разни интересни методи е законно избран министър-председател, който е свален чрез преврат и населението съвсем логично негодува.
Относно СССР. Аз съм напълно съгласен, че от Москва се нарежда на БКП и Георги Димитров и Васил Коларов чинно изпълняват заповедите спуснати от там, ама има и нещо, което никой не посочва. ОК, вдига се бунт, той е дирижиран от Москва, наляти са едни пари в една посока и т.н. Само, че как ще накараш един селянин (въстаниците са предимно селяни), да излезе, да рискува живота си, ако у нас няма почва, това да се случи ?! Нахранен и доволен от държавата селянин, знаеш ли кога ще тръгне, да дига бунт срещу властта ?! Точно никога...
И освен това, ти посочваш и атентата в "Света Неделя", което е огромна простотия, която извършва БКП, тук съм съгласен. Обаче от свалянето на Стамболийски до "Света Неделя" има една цяла вълна от репресии. Сума ти политици са "изчистени", основно от главорезите на ВМРО. Например Райко Даскалов (БЗНС), Никола Генадиев (Народно единство), Спас Дупаринов (БЗНС), Петко Петков (БЗНС), Михаил Дашин (БКП), Тодор Александров (ВМРО). Да не говорим за "горноджумайското клане" по заповед на Ванче Михайлов. Просто, това е една гражданска война, в която си отиват страшно много хора... Безумието ражда безумие !

Редактирано от Кимон Георгиев
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Atom said:

В тази схема къде е мястото на Венелин? Според теб всичко започва от него и именно той дава тласък на за етап 1 или нещо друго?

 

Преди 9 часа, Втори след княза said:

Нима през 21 в. ще променяме това, което са знаели през 19-ти за Венелин? "Той пръв напомни на света" това, което Паисий разнасяше, а католикът "Маврубир" отпечатал без последици на запад през 1601. цък

Ще го разтълкувам:

В началото на българското Възраждане е Паисий и "История славяноболгарска". Нейното преписване и разпространяване отпочват националното самоосъзнаване

Ролята на Венелин е, че в обиколките из България,  сред по- издигнатите българи , които не са склонни да се гърчеят или турчеят разкрива ценността на старата българска книжнина и значението на българския народ. Той повтаря стореното от Мавро Орбини (напомня на света за българите) и разширява успеха- вече се говори не само за Славянство, а за България сред славянството. Естествено, на запад нито Орбини, нито Венелин добиват популярност. 

(мислех, че съм написал цитирания тук коментар достатъчно ясно. Жалко, че се налага да го повтарям без изменение на идеята)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 57 минути, skiahtro said:

Виж ти! Това трябва да е първото в човешката история "въстание на поробителите, над поробените"...🙂

Кой е казал че гърците не могат да са български поданици?

https://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/2135492286/issue/4417

А, и колко е интересен член 8-ми:
"Чл. 8. Лицата, които придобиват българско поданство по тази наредба, се освобождават от заплащане на герб, мита, такси и берии."

 

Драмското въстание е организирано по нелегалните комунистически ядки, по заповед на централата извън българската беломорска област , по нареждане от Лондон..


 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...