Отиди на
Форум "Наука"

Ето какво знаят в Нидерландия за българското възраждане.


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 17 минути, Евристей said:

Повече от век след 1230 г.  някои се подигравали и унижавали други по темата ...Клокотница.  Там някъде в смесените райони един се радвали и гордеели с тази битка, други мълчали тъпо.  Става въпрос за простолюдието което се радвало на победата на ...нашите над другите, без да му е втълпявано от интелигенция, буржоазия или външни сили....XIII столетие от Хр.

Е ти пък. Наши / ваши, свой-чужд, това са нормални неща. Да не мислиш, че са открити през 18 век от буржоазията?   В същото време, може да се помисли за  кои сърби става въпрос в надписа на победителя от битката:  "а цялата земя от Одрин до Драч завладях – гръцка, още и арбанаска и сръбска." А и толкова ли да няма българи от Одрин до Драч по това време, та само гърци, албанци и сърби....

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 часа, gmladenov said:

Никакъв възрожденски подем нямаше тогава. Честните хора бяха безсилни пред случващото се и само
псуваха "тая скапана държава".

В дисертацията е взет предвид момента на "заразяване" в масовите явления. Когато става дума за митинга от Плиска до Орлов мост, жена ми казва, че колежка й казала "Хайде да отидем". Колежката не е променила живота и работата си. Жена ми също.

Със сигурност е имало "апостоли" на движението или координатори по новому. Те обаче, види се не са за почит или вярата в тях е преценена като нещо срамно, защото няма кой да напише "Епопея на забравените" за тях. И докато забравата на героите от Възраждането е била срамна за Вазов, то тези сегашни "апостоли" предпочитат да бъдат забравени. Със сигурност един от тях е Евгени Михайлов, Любен Дилов, Камен Во, т.е. медийни творци. Което иска да каже, че "заразяването" е ставало чрез медиите. Телевизорът е водил хората, не хладилникът. Е, да, хладилникът не лъже, но телевизията...

ОК.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Atom said:

Соц разказът отрича и двете явления.  Двете неща, които са основата на българщината просто са заличени.

Вторачването в социализма е разказ за социализма. Не е ли по- добре да разказваш за възраждането без граници, поставяни от когото и да било, още повече в миналото? Виждаш, че и аз, както и ти, можем да излагаме необезпокоявани, понякога противоречащи си разкази.

Моето отклонение беше продиктувано от това, че масовите явления може да имат както формирана идея, прим "независима църква", "независима държава", "чиста и свята република", така и мъглява от рода на "да свалим БКП и ще видим", "Отворих в гърдите на тирана една рана, а сега Русия, може да заповяда".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Колежката не е променила живота и работата си. Жена ми също.

Много странна гледна точка. Животът на всички ни е променен, стига да виждаш промяната. Прави ми впечятление, че голяма част от хората разбират под промяна единствено подобрение на материалното положение. За свободата на словото и за правото да има повече от една бюлетина - нито дума. Много теми в този форум даже нямаше и да съществуват. Не отричам правото за материален просперитет. Въпрос на приоритети.

Преди 10 часа, Втори след княза said:

Със сигурност е имало "апостоли" на движението или координатори по новому. Те обаче, види се не са за почит или вярата в тях е преценена като нещо срамно, защото няма кой да напише "Епопея на забравените" за тях.

Това ли е идеята ? Някой да почита някого, тоест да има нов култ? Както за партизаните например.  А в друга тема се чудим защо имало путинофили. Ами защото някои хора имат нужда от култ, да се кланят някому. 

Аз признавам /и мога да понеса/ само един култ и той трябва да бъде български - към Левски и Ботев. Не си спомням да са биле материално обезпечени.

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Пандора said:

Много странна гледна точка. Животът на всички ни е променен, стига да виждаш промяната. Прави ми впечятление, че голяма част от хората разбират под промяна единствено подобрение на материалното положение. За свободата на словото и за правото да има повече от една бюлетина - нито дума. Много теми в този форум даже нямаше и да съществуват.

Колежката, а и жена ми не промениха материалното си положение. Същата панелка, същата работа, същото прилежание. Жена ми ходи да чисти офиси, нещо което преди не е правила... (е, млада-не е имало кога, но и при соца не се прави). И преди, и сега не говорят против властта и по принцип не политиканстват. Няма политически пристрастия и не се е люшкала по цар и Бойко. Не ползва интернет, а телефон и Вайбър. Приема участието си в митинга като случайно, също като, ако колежката кажеше, да се разходим до парка. Абе, доброволен участник в масовката.

Преди 9 минути, Пандора said:

Това ли е идеята ? Някой да почита някого, тоест да има нов култ? Както за партизаните например.  

Не, идеята е, че масовите процеси се изразяват чрез дела на личности. Възразявам срещу приказки като "Народът избра царя" Всъщност някой  партиен лидер или влияещ върху общественото мнение е провел разговори, ангажирал е партията си или медията си в някаква дейност и е постигнал еди какво си. Разбирате ли, без общи приказки, а с конкретни действия и лица. 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

И преди, и сега не говорят против властта и по принцип не политиканстват

Когато бях дете в нашия дом се говореше много срещу власта. След промяната - също. Моето материално положение също не се е променило, но аз не обвинявам никого за това, особено държавата. На мнение съм, че всеки трябва да поема отговорност за съдбата си. Веднъж си говорехме със сина. Аз му казах - в България, ако някой не сполучи с нещо, обвинява държавата. Той ми отвърна: Всеки втори е така. Изненада ме с точно наблюдение .

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Втори след княза said:

Вторачването в социализма е разказ за социализма. Не е ли по- добре да разказваш за възраждането без граници, поставяни от когото и да било, още повече в миналото? Виждаш, че и аз, както и ти, можем да излагаме необезпокоявани, понякога противоречащи си разкази.

Не е вторачване в социализма заради самия соц, а просто защото настоящият разказ (историята от учебниците) е този от соца. Няма друг.  Има много нови проучвания и разработки, но те не са повлияли на разказа. Представата на хората за историята се гради от учебникарската история и от Укипедия, а не от научни публикации.  

За да се промени един разказ трябва да има нови научни разработки, нови проучвания и т.н. Те обаче сами по себе си не са достатъчни. Съдържанието на учебниците е по-скоро нещо като политическо решение, а не научно. 

 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

Двигател на националното освобождение е интелигенцията

Не възразявам. Но обсъждаме и предходниците, тези които са двигател на националното осъзнаване. Преди да дойде интелигенцията, мнението ми е, че са били търговци, занаятчии, а от интелигенцията- свещениците, то други не е имало.

По повод чорбаджиите, тези от земеделски райони, не зная, но сигурно са имали слабо участие- те богатеят без да контактуват с българи от далечни краища. Чорбаджиите от скотовъдни райони са друго- те трябва да организират превеждане на стадата, да се познават езика и хора в района където пращат чардата, а често са карали животни далеч- до Цариград. Те са прогресивните.

Преди 13 минути, Atom said:

настоящият разказ (историята от учебниците) е този от соца. Няма друг.

Че това пречи ли ти за ТВОЯ разказ?

Преди 2 часа, Atom said:

Другите "ценности" може и да се различават, но демокрацията присъства винаги. 

Е, една част е за монархия. Това не е съвсем демокрация. Спомни си Левски според Вазов, дето го питат дали ще стане цар... той не!- той е за "чиста и свята република", което е всъщност демокрацията.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Втори след княза said:

Че това пречи ли ти за ТВОЯ разказ?

Естествено.  Просто трябва да изписвам маса неща за доказателства които се изискват от мен за елементарни работи, докато един застъпник на учебникарската история пляска наготово някакви клишета и си мисли, че няма нужда от каквито и да е доказателства. Пробвай да спориш например с някой  македонец застъпник на техния разказ и виж до къде ще стигнеш. До крива круша.  Ти ще си мислиш, че всичко в твоя разказ е ОК, но неговият е лъжа, а той ще си мисли точно обратното.

Редактирано от Atom
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Atom said:

Естествено.  Просто трябва да изписвам маса неща за доказателства които се изискват от мен за елементарни работи, докато един застъпник на учебникарската история пляска наготово някакви клишета и си мисли, че няма нужда от каквито и да е доказателства. Пробвай да спориш например с някой  македонец застъпник на техния разказ и виж до къде ще стигнеш. До крива круша.  Ти ще си мислиш, че всичко в твоя разказ е ОК, но неговият е лъжа, а той ще си мисли точно обратното.

Защо не става от самите съвременници или от учебниците преди Девети?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нациите в Западна Европа се образуват по индивидуален път и не знам защо се повтаря папагалски , че буржоазията, интелигенцията и т.н. са движещата (задължителна) сила в изграждането на всички нации

Едно е процесът във Франция, съвсем, ама съвсем на друг полюс са нещата в Англия, трето в Нидерландия, четвърто в Швеция и Дания, пето в Кастилия, Арагон и Португалия и т.н. до вече в късните Германия, Италия и народите на Австро-Унгария и Османската империя

................................................

Към @Atom  

Неоелинизмът се появява в края на 14 век и вече в 15-ти е оформен с ясна концепция. Има и идеолози - и те не са ...външни, писал съм много пъти 

за концепцията на Георгиос Гемистос Плетон за управление на Морея (за него Пелопонес) 

Пелопонесците са най-истинските елини. Трябва да се управляват от просветен монарх ( в случая той одобрява настоящия деспот Деметриос Палеолог) а населението да се категоризира в ...илоти от една страна , които да изхранват другата ...спартанските легиони !  Вечно мобилизарано войнско съсловие.  Така ще се отблъсне варварската опастност (турците)

Кога живее Йорго Гемистос ?  Роден е около 1355 г. в  Константинопол и умира в обичния му Пелопонес някъде около 1453 г. - годината на падане на хилядолетната православна столица. Някъде между 95 и 99 годишна възраст

Греши ли Плетон ? С оглед последвалите събития на Полуострова (Пелопонеския, не Балканския) не !  Юго-пелопонесците маниотите на практика остават..вечно-мобилизираното войнско съсловие, независими или полу-зависими от Османската власт и се включват във всички венециано-османските войни разбира се на страната на Серенесима

Защо ? Защото точно в Пелопонес каузата ще се приеме и населението ще се вдигне на въстание - за пореден път, тъй като е военнизирано, въоръжено с боен опит и т. н. , но най-вече чувстващо се елини/гърци и припознаващо се с древните спартанци

Това разбира се не остава незабелязано от Екатерина II - Започват флиртове между Петербург и Пелопонес.... нейния представител граф Орлов и клана Мавромихалис за съвместни действия срещу Османие и създаването на независима гръцка държава....

Алексей Григориевич Орлов акостира на полуострова и заедно с ….местния главатар Йоан Мавромихалис - Кучето  предприемат военни действия . След първоначални успехи, помежду им възниква ожесточен  спор относно тактическите планове . Стига се до разрив с взаимни нелицеприятни  обиди  ...

Орлов към Кучето :  " Вие сте мръсни парцаливи плячкаджии (пирати) "

На което Кучето Мавромихалис отговаря : "  Ние сме мръсни плячкаджии , но имаме чест , а не като теб - роб на курва " !

Разривът разбира става факт , но ...впечатление прави , че изолирания полуостров Мани е …..наясно със ситуацията в  руския двор и с ...поведението на Всеросийская мать

Няколко десетилетия по късно - наследникът на Кучето -  големият Петрос бей Мавромихалис  повежда  маниотите срещу десетократно превъзхождащите сили на Ибрахим Паша - водещ египетски контингенти въоръжени по най-съвременна военна техника  и обучени по френски модел . Плюс благословия и подкрепа на Портата … 

Победите на Петрос ( с помощта на Колокотронис)  впечатляват Европа

Той се подписва до европейските правителства като  :    главнокомандващ спартанските войски

Европа изпада в делириум и се захваща с подкрепата

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Евристей said:

Неоелинизмът се появява в края на 14 век и вече в 15-ти е оформен с ясна концепция. Има и идеолози - и те не са ...външни, писал съм много пъти 

Това никой не го отрича. Има обаче достатъчно публикации за разрива през 19-ти век, а той е чисто нов - националисти-либерали, които избират да са елини и консерватори, които избират да са ромеи.  Самите гърци са изследвали много материали от това време и никой не отрича западното влияние, конкретно за тези събития.  

Добре, в какво се състои концепцията на неоелинизма от 15-ти век и същата ли е като концепцията за елинизма от края на 18-ти, първта половина  на 19-ти век?  

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Atom said:

Това никой не го отрича. Има обаче достатъчно публикации за разрива през 19-ти век, а той е чисто нов - националисти-либерали, които избират да са елини и консерватори, които избират да са ромеи.  Самите гърци са изследвали много материали от това време и никой не отрича западното влияние, конкретно за тези събития.  

Добре, в какво се състои концепцията на неоелинизма от 15-ти век и същата ли е като концепцията за елинизма от края на 18-ти, първта половина  на 19-ти век?  

Гръцката революция (или национал-освободително въстание) от 1821 - 1832 г. е дълга тема и не е за тук ....

Ако искаш отвори тема и ще обсъдим нещата ...😆

Още при пукването на първата пушка нейде в Бесарабия (на Испиланти) - Пелопонес се вдига.  Ядрото е от Мани - най южния (средния) от тризъбците на легендарния п-в. Въпреки поражението на Сандро Испиланти, маниотите се бият успешно и ... местните турски сили са пометени...После вече гърците/въстаниците/ виждат различията помежду си...и се хващат за гушите....

Да, както и ти писа - различията са сериозни между маниоти, сулиоти, румелиоти, арванити, арматоли, паликари , морски клефти и т. н. 

Но накрая (в Неа Елада) се възприема двуполюсен модел :  Гърция е наследница и на Древна Елада и на Византия

Двете доктрини не влизат в противоречие, напротив ...припокриват се и се агитират

Основата е ...обединение на гръкоговорящите от двата бряга на Егея

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Втори след княза said:

Защо не става от самите съвременници или от учебниците преди Девети?

Е, нали ти дадох примери от самите съвременници. Прие ли ги? - не. 

От къде  според теб идва термина възраждане?  Той не е въведен постфактум от някакви историци, а от самите възрожденци с цел да опише нещо качествено ново и различно. Народът вече не е същия, а е прероден нов младенец с нови характеристики.   Ето ти няколко цитата.

Българският народ, когато дойде времето да се събуди от своето многовековно мъртвило

...никога може би народ в началото на своето възраждане не е бивал изложен на толкоз разни и опасни спънки и препятствия, не е бивал тъй обиколяван от толкоз опропастителни обстоятелства и - млад още и неяк, при това и покрит с толкоз рани - не е имал да пътува през един предел, толкоз стръмен и каменит....

Нашият народ - казвали сме го и на друго място, - колкото и да е млад и още и нов, умее да схване новите мисли и да се надъхне от тях. 

 

Възрожденците са напълно наясно, че става нещо качествено ново и именно затова вкарват в употреба думата възраждане. Според тях до възраждането имаме народ, а по време на възраждането вече имаме прероден, възроден нов народ - сиреч нация.

Link to comment
Share on other sites

Преди 12 часа, Втори след княза said:

За да стане ясно дали "вашите" Светоглед, Начало, Път се вплитат с нечии, моля разкажи по- подробно. Уверен съм, че стремежът към просперитет е заразителен, та какъв е вашият? Много тайнствено и енигматично е иначе.

... и нямаш идея за промяна? Или имаш?

Не ми се обясняват неща , които не са публични за момента.Това е пример, как в една зараждаща се нация, уж зараждаща се има много отделни групировки, групи, родове и пр. , които си имат Техен Свят и <нацията> е неважна за тях, досадна подробност, проблем, пречка , данък съществуване, тегоба, враг и пр.Обобщава се <история> и се нахлепва на всички в <територията> , но това не е истина. Обикновенно нациите са с нагласена история, историческа Лъжа,

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Евристей said:

..

Но накрая (в Неа Елада) се възприема двуполюсен модел :  Гърция е наследница и на Древна Елада и на Византия

Двете доктрини не влизат в противоречие, напротив ...припокриват се и се агитират

Основата е ...обединение на гръкоговорящите от двата бряга на Егея

 

 

Съшиват си легенда. Не са наследници на нито едно от двете, никой не е наследник, сам наследил Миналото 

Наследници са Гърция, Турция, България, Македония, че и Сърбия, та и Румъния ( Римска импоерия), Албания, Ч.Гора , Хърватска , Босна и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Atom said:

 В същото време, може да се помисли за  кои сърби става въпрос в надписа на победителя от битката:  "а цялата земя от Одрин до Драч завладях – гръцка, още и арбанаска и сръбска."

Ех....как кои ? 

Земите на Стрез - Бориловият брат, който управлява Македония от крепостта Просек. Поставен е там с помощта на сърбите, води се техен васал, въпреки, че сетне се отмята от тях (те си го оплюват и обвиняват в неблагодарност и вероломство) и се обявява за независим владетел...

Отделно по тез времена владетел на повече народи ...вдига престижа

Говори и за справедливост - той е и на тях владетел, те са под негова протекция, негови поданици, негови чеда....(тоест и техен баща)

 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, laplandeca said:

 

Съшиват си легенда. Не са наследници на нито едно от двете, никой не е наследник, сам наследил Миналото 

Наследници са Гърция, Турция, България, Македония, че и Сърбия, та и Румъния ( Римска импоерия), Албания, Ч.Гора , Хърватска , Босна и пр.

Моля те...стига глупости

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Atom said:

Е, нали ти дадох примери от самите съвременници. Прие ли ги? - не. 

От къде  според теб идва термина възраждане?  Той не е въведен постфактум от някакви историци, а от самите възрожденци с цел да опише нещо качествено ново и различно. Народът вече не е същия, а е прероден нов младенец с нови характеристики.   Ето ти няколко цитата.

Българският народ, когато дойде времето да се събуди от своето многовековно мъртвило

...никога може би народ в началото на своето възраждане не е бивал изложен на толкоз разни и опасни спънки и препятствия, не е бивал тъй обиколяван от толкоз опропастителни обстоятелства и - млад още и неяк, при това и покрит с толкоз рани - не е имал да пътува през един предел, толкоз стръмен и каменит....

Нашият народ - казвали сме го и на друго място, - колкото и да е млад и още и нов, умее да схване новите мисли и да се надъхне от тях. 

 

Възрожденците са напълно наясно, че става нещо качествено ново и именно затова вкарват в употреба думата възраждане. Според тях до възраждането имаме народ, а по време на възраждането вече имаме прероден, възроден нов народ - сиреч нация.

Значи нямаш пречки за ТВОЙ разказ. Това, че аз не го приемам или намирам в него слабости не е проблем, нали? Кой съм аз? Ментор? Просто събеседник с друг разказ, който, съсъществува с твоя. Да си губиш времето с ариегардни битки няма смисъл. Разказът на Вазов съсъществува с този на Захари Стоянов и този на Юрдан Иванов примерно, без да си пречат, та камо ли моят. Ако се опираш на факти и истини, к`во ти пука? А ако не- не си прав, майна.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Евристей said:

Ех....как кои ? 

Земите на Стрез - Бориловият брат, който управлява Македония от крепостта Просек. Поставен е там с помощта на сърбите, води се техен васал, въпреки, че сетне се отмята от тях (те си го оплюват и обвиняват в неблагодарност и вероломство) и се обявява за независим владетел...

Отделно по тез времена владетел на повече народи ...вдига престижа

Говори и за справедливост - той е и на тях владетел, те са под негова протекция, негови поданици, негови чеда....(тоест и техен баща)

 

Атом не е по Средновековието. Той си знае 18-19 век и теорията за формирането на нациите. Затуй "как кои".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Евристей said:

Нациите в Западна Европа се образуват по индивидуален път и не знам защо се повтаря папагалски , че буржоазията, интелигенцията и т.н. са движещата (задължителна) сила в изграждането на всички нации

Едно е процесът във Франция, съвсем, ама съвсем на друг полюс са нещата в Англия, трето в Нидерландия, четвърто в Швеция и Дания, пето в Кастилия, Арагон и Португалия и т.н. до вече в късните Германия, Италия и народите на Австро-Унгария и Османската империя

Много правилно казано, но няма да те чуят. Има си теория, тя важи от Ванкувър до Владиво... тъй де - от Белгия до България и Тайван.

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, laplandeca said:

 

Съшиват си легенда. Не са наследници на нито едно от двете, никой не е наследник, сам наследил Миналото 

Наследници са Гърция, Турция, България, Македония, че и Сърбия, та и Румъния ( Римска импоерия), Албания, Ч.Гора , Хърватска , Босна и пр.

Всичко е легенда! Тук говорим за Легенда в която се наблюдава и проследява директна приемственост и последователност! Злите езици в случая са осъдени! Могат само да си говорят и опиват от собствени миризми, завист и злоба, но са винаги ограничени по м/у си и биват сочени с пръст на малките деца...🙂

Отрицанието е избор! Не можеш да наследиш нещо което отричаш и му се противопоставяш чрез самото си определение и присъствие по тези места!

😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето народностно и национално съзнание. 

Наистина, то не е възрожденско, но в някакъв смисъл е по темата за народ, нация.

Българин съм. Такъв съм и се приемам точно такъв. Не се крия или срамувам, но не се и пъча "Булгар! Булгар". Аз съм българин естествено. По света има разни, аз съм такъв.

Това е моето убежище, дом. Когато срещам други хора, нрави, езици, аз ги отличавам като чужди. Предпочитам да съм сред своите. Сблъсъкът с чуждото не е страшен, когато знаеш, че ще се поблъскаш, пък ще си идеш у дома. Приемам си народностното минало, гледам с интерес музеите с камъни, дрехи, снимки. Когато гледам такива на други народи, възхищавам се, но после си влизам в автобуса за у нас. 

Не ми пречи да приема, че Алпите и Айфеловата кула са в "Новата ми родина", но не ми е лошо, че съм покрай Балкана. Възмутен съм когато някой обижда българското. 

Това е за българското като народност. Като нация, възприемам България като държава, съставена от разни етноси. Стига да се разбираме на български, приемам ги като свои. Когато ми говорят на цигански или турски, или с акцент, показващ, че българският им е чужд, пак ги приемам, но с резерви. Когато чужденец говори на български, също  съм някак си нащрек. Дали не търси близост за да ме прекара? В националното ми чувство има по- високи категории от емоционалното. Важни стават националната независимост, армия, въоръжение, образование, социална система, политика и много други. Усещането за нация ми е по- хладно и не така вътрешно. Мисля, че то е етап, възрастов и на развитие на съзнанието за принадлежност. 

За мен, културата не е определящо при усещането за нация. Когато някой мете пред вратата или когато някой хвърля фас на улицата, за мен не е израз на "българското". Нито чушкопека, нито ксерокса правят нещо да е българско. Обаче българските гвардейци са български. Българските "гларуси"- свалячи по морето са български, независимо от кожата. Интересното е, че съзнавам, че Джон Атанасов и Дилма Русев са чужденци, но някак си ме кара да се вълнувам. С актьора от "Франкенщайн" Борис Карлоф е противоречиво. Хем известен, хем харесал българско име, ама пък чудовище. Нещо не е наред. 

По принцип нещата с "българска нация" не са така безусловни. Родът е непроменим и абсолютно приеман. Нацията е променима и някои неща могат да се подобрят. Не, че не ги харесвам, но ... . Не съм и мислил да променям националност, да ставам канадец или финландец. Намирам Балканите за райско кътче за народ и нация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, sir said:

Атом не е по Средновековието. Той си знае 18-19 век и теорията за формирането на нациите

Кой те излъга, че не се интересувам от средновековието? - Напротив.  Независимо обаче дали става въпрос за средновековието или за новото време няма как случващото да се разглежда във вакуум все едно, че не съществува обкръжаваща среда. А то се разглежда именно така. Например ще обясняваме всичко за възраждането със средновековието, но няма да отчитаме промените в ОИ. Все едно българите живеят на Марс, а не в границите на ОИ и османско законодателство, реформи и т.н. за тях нямат никакво значение. Някой решава например, че Танзимат, Хатихумаюн и др. подобни са мръсни думи и не може да се използват, сакън да не му развалят представата за българите и българското. 

Когато се разглеждат неща и процеси за самото средновековие е същата работа. Пак не се отчита обкръжаващата среда и пак всичко  се поставя в някаква стерилна лабораторна атмосфера. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 часа, skiahtro said:

Всичко е легенда! Тук говорим за Легенда в която се наблюдава и проследява директна приемственост и последователност! Злите езици в случая са осъдени! Могат само да си говорят и опиват от собствени миризми, завист и злоба, но са винаги ограничени по м/у си и биват сочени с пръст на малките деца...🙂

Отрицанието е избор! Не можеш да наследиш нещо което отричаш и му се противопоставяш чрез самото си определение и присъствие по тези места!

😉

Не те разбирам.😀 Както казват завистниците от селУ, тва , че гъ-ът ти е църен , не значи , че си не-ър, и тва чи гъ-т ти е почервенял от Йе-ън не значи , че си шебек !:D

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...