Отиди на
Форум "Наука"

Православието християнство ли е?


Recommended Posts

Преди 31 минути, deaf said:

Предполагам всеки човек го усеща – когато срещне маймуна в зоопарка или дивак в джунглите на Амазонка,човек инстинктивно изпитва привързаност и потенциално съчувствие към тях,като представители на човешкия род. Ако тигър нападне маймуна/дивак човек без да се замисли ще помогне на маймуната/дивака,защото смята тях за добри,а тигъра за лош.

Жертвата!

Затова някои се правят на жертви...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 392
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 19 часа, skiahtro said:

Това могат да ти го обяснят даже физиците...

 

Преди 9 часа, skiahtro said:

Както винаги бързаш, да изтъкнеш впечатленията и заключенията си, но продължавай да разсъждаваш.

Ама ти наистина само тролиш !

В последните си два поста ме пращаш при физиците, анализираш поведението ми и ми препоръчваш какво да правя.  И в двата случая нула  мнение по темата, цялото ти внимание е насочено към моята личност.

Link to comment
Share on other sites

Преди 35 минути, vvarbanov said:

В последните си два поста ме пращаш при физиците, анализираш поведението ми и ми препоръчваш какво да правя.  И в двата случая нула  мнение по темата, цялото ти внимание е насочено към моята личност.

Ха... Че то поведението ти е явно, не е нужно да се анализира. Какъв е смисъла на въпросите които задаваш, като сам предварително определяш отговора?

Май трола се оказва жертва на тролене.. Виш по-горе, за жертвите...

Съвсем сериозно те пратих при физиците, защото на тях ще повярваш, ще ти обяснят...

Но ако имаш някакъв довод, който не засяга моята личност, моля заповядай...

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, vvarbanov said:

Там входът  за науката е забранен

Не е забранен, има си няколко науки, свързани и с религията, и със самата Библия/теология/богословие: сравнително религиознание, история на религиите, патрология, християнска философия, апологетика, псалтика, химнология, омилетика, агиология, невмология, екзегетика. Това, че обектът на изследване, не е материален, не означава, че в човешката интелектуална история не са развити множество инструменти за изучаването му, прилагащи, като цяло, същите методи, основани на логиката, каквито се срещат и при философията, и в науката. Факултетите по теология/религиознание не подготвят само свещеници, подготвят и учени.

Философията разглежда немалко от теолозите като част от собствената си историческа мисъл, сред тях има хора, близки до гениалността.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, skiahtro said:

Опа, още един трол, който твърди, че теологията е наука...😇

Tя си е наука, иначе нямаше да е раздел тук :) Но е разбираемо, че не много хора се интересуват от теология (обществата ни са по-скоро атеистични). Вкл. сред вярващите, апропо. Това са различни нужди - да вярваш  е едно, да знаеш какво стои зад вярата изобщо - друго.

За вярващия не е нужно да е теолог. Но за теолога не е достатъчно (или дори задължително) да е вярващ.

Има брилянтни образци на средновековната теология, които си заслужават да бъдат прочетени като бисери на средновековната мисъл, както и да ги погледне човек. Ако му се занимава да разбере света на тези хора тогава.

Има и страхотно интересни като подход ранни течения, напр. апофатичното богословие - (направо постмодерно в някакъв смисъл): определянето на Бог чрез това, което той не е. Това не е само в християнството.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, scaner said:

Денят без светилата е понятие, лишено от смисъл. Той не може да се измерва, защото липсва измерителя. 

С празни думи се опитваш да прикриеш липсата на смисъл  на написаното, нали?

Къде тук има тълкувание, освен човешките жалки опити за оправдание на безсмислиците?  :)

И основният въпрос: какво общо има това с някаква истина?

Според Библията истинският ден е този, който не е осветен от слънцето, а от самият бог, не е лишено от смисъл. Еми, това е самата истина в нейната същност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, skiahtro said:

Ха... Че то поведението ти е явно, не е нужно да се анализира.

Разбира се,  поведението ми не е нужно да се анализира, но ти само това правиш !

Преди 8 часа, skiahtro said:

Какъв е смисъла на въпросите които задаваш, като сам предварително определяш отговора?

 Това не е причина да тролиш. Въобще в постовете ти които цитирах няма и дума по темата.

Преди 8 часа, skiahtro said:

Май трола се оказва жертва на тролене.. Виш по-горе, за жертвите...

Ти виж !

Това което правиш  е  неформалната заблуда "Психологическа проекция". 

"...това е защитен механизъм, в който егото се защитава срещу отречени и силно негативни части от себе си, като отрича тяхното съществуване в себе си и ги приписва на другите, пораждайки неразбиране и причинявайки междуличностна вреда"

Преди 7 часа, skiahtro said:

Опа, още един трол, който твърди, че теологията е наука...😇

 dora не е трол като тебе. Написаното от нея  за разлика от твоето е по темата и не съдържа личностни нападки и анализи на другите.

Тук пак се опитваш да се защитиш, като обвиниш и други в тролене ! Сега пък използваш неформалната заблуда Whataboutism. По тоя начин се стараеш да отвлечеш вниманието от себе си, обвинявайки други в тролене.

п.п. Виж сега каква е разликата.

Много хора във форума те обвиняват в тролене, докато ти единствен обвиняваш много хора в тролене.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, dora said:

Не е забранен, има си няколко науки, свързани и с религията, и със самата Библия/теология/богословие: сравнително религиознание, история на религиите, патрология, християнска философия, апологетика, псалтика, химнология, омилетика, агиология, невмология, екзегетика. Това, че обектът на изследване, не е материален, не означава, че в човешката интелектуална история не са развити множество инструменти за изучаването му, прилагащи, като цяло, същите методи, основани на логиката, каквито се срещат и при философията, и в науката. Факултетите по теология/религиознание не подготвят само свещеници, подготвят и учени.

Ти си извадила едно изречение от текста. "Там входът  за науката е забранен"

  А става въпрос за следното.

"Интересно, аз пък бях останал с впечатлението, че законите на физиката не действат в библията. Там входът  за науката е забранен. За това обяснението на библията е в компетенцията на вярващите. В библията не важат законите на физиката, химията и логиката. "

От тук става ясно, че входът на науката за законите на физиката, химията и логиката е забранен. Тоест в библията има неща които не могат да се обяснят с горепосочените закони.

Но вадейки едно изречение от контекста ти си променила смисъла на това което съм написал. Така без да искаш си направила "сламен човек"

Преди 9 часа, dora said:

Философията разглежда немалко от теолозите като част от собствената си историческа мисъл, сред тях има хора, близки до гениалността.

Да разбирам ли, че става въпрос за гениални философи ? Или говориш за гениални теолози ? Става въпрос в каква област са гениални.  

Айнщайн например е гений във физиката, но твърденията му за религията не са признати за гениални. https://webstage.bg/li-ri-chni-otkloneniya/4120-naukata-bez-religiyata-e-osakatena-religiyata-bez-naukata-e-slyapa-albert-aynshtayn-za-vyarata-si-v-bog.html

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 часа, Etienne said:

Според Библията истинският ден е този, който не е осветен от слънцето, а от самият бог, не е лишено от смисъл. Еми, това е самата истина в нейната същност.

А отговора на въпроса ми къде е? Оставяш впечатление че не си искрен...

Чете и цитира ли дявола евангелието?

Преди 5 часа, vvarbanov said:

Разбира се,  поведението ми не е нужно да се анализира, но ти само това правиш !

 Това не е причина да тролиш. Въобще в постовете ти които цитирах няма и дума по темата.

Ти виж !

Това което правиш  е  неформалната заблуда "Психологическа проекция". 

"...това е защитен механизъм, в който егото се защитава срещу отречени и силно негативни части от себе си, като отрича тяхното съществуване в себе си и ги приписва на другите, пораждайки неразбиране и причинявайки междуличностна вреда"

 dora не е трол като тебе. Написаното от нея  за разлика от твоето е по темата и не съдържа личностни нападки и анализи на другите.

Тук пак се опитваш да се защитиш, като обвиниш и други в тролене ! Сега пък използваш неформалната заблуда Whataboutism. По тоя начин се стараеш да отвлечеш вниманието от себе си, обвинявайки други в тролене.

п.п. Виж сега каква е разликата.

Много хора във форума те обвиняват в тролене, докато ти единствен обвиняваш много хора в тролене.

 

Абе голем психолок си, но това са все неща които не разбиряш, нямаш идея от тях, нито ценза имаш, нито знанията!🙂

Не те анализирах, а ти препоръчах какво да правиш, за да си решиш проблемите, след което ти почна да ме анализираш... Ето горе пак опитваш същото..🙂

Преди 3 часа, vvarbanov said:

А става въпрос за следното.

"Интересно, аз пък бях останал с впечатлението, че законите на физиката не действат в библията. Там входът  за науката е забранен. За това обяснението на библията е в компетенцията на вярващите. В библията не важат законите на физиката, химията и логиката. "

 

Става въпрос за следното.

"Законите на физиката действат, дори когато Върбанов не знае за тях и въпреки него"

Не става въпрос дали Дора е трол или не, а че не си заслужил още нивото на Дора, не си стигнал до там, тук разговора с теб се води в торта, по обясними причини.🙂

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

🙂

Няма нищо неясно Шпага, обвиняват ме в тролене, хора които не могат да ми противоречат, за да ги определят като жертва малките деца и да им съчувстват.

Истината е че че си нямат идея, аз не съм трол, а съм просто отвратителен😀

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Etienne said:

Според Библията истинският ден е този, който не е осветен от слънцето, а от самият бог, не е лишено от смисъл. Еми, това е самата истина в нейната същност.

Хайде бе. А после ставало нощ, значи Бог някъде анихилирал? И къде това е указано в Библията? Или пак е нечия "благозвучна" интерпретация (демек човечка измислица), както всичко останало?

Ако беше така, дните щяха да продължават да се измерват по тоя начин, тъй като Бог все още не е умрял и съществува (според Библията).

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, scaner said:

Хайде бе. А после ставало нощ, значи Бог някъде анихилирал? И къде това е указано в Библията? Или пак е нечия "благозвучна" интерпретация (демек човечка измислица), както всичко останало?

Ако беше така, дните щяха да продължават да се измерват по тоя начин, тъй като Бог все още не е умрял и съществува (според Библията).

 

Едно по едно..!

Първо за Адам и Ева, имаш ли още въпроси или всичко ти се изясни?🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, skiahtro said:

🙂

Няма нищо неясно Шпага, обвиняват ме в тролене, хора които не могат да ми противоречат, за да ги определят като жертва малките деца и да им съчувстват.

Извинявай. Май напълно съм изпуснала нишката на спора. "Нишката на Ариадна" във форумен вариант😉

Цитирай

Истината е че че си нямат идея, аз не съм трол, а съм просто отвратителен😀

Е, не! Ако се опитваш да бъдеш отвратителен, знай, че не ти се получава. Напразно се стараеш:)

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Шпага said:

Извинявай. Май напълно съм изпуснала нишката на спора. "Нишката на Ариадна" във форумен вариант😉

Е, не! Ако се опитваш да бъдеш отвратителен, знай, че не ти се получава. Напразно се стараеш:)

Важното е, че ефекта напълно ме удовлетворява...🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, scaner said:
 
Цитирай

 

Преди 8 часа, Etienne said:

Според Библията истинският ден е този, който не е осветен от слънцето, а от самият бог, не е лишено от смисъл. Еми, това е самата истина в нейната същност.

 

 

Хайде бе. А после ставало нощ, значи Бог някъде анихилирал? И къде това е указано в Библията? Или пак е нечия "благозвучна" интерпретация (демек човечка измислица), както всичко останало?

Ако беше така, дните щяха да продължават да се измерват по тоя начин, тъй като Бог все още не е умрял и съществува (според Библията).

 

Приемаш казаното/цитираното от Etienne буквално. Но ако го тълкуваме метафорично, то ще придобие съвсем друг смисъл🙄

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Шпага said:

Приемаш казаното/цитираното от Etienne буквално. Но ако го тълкуваме метафорично, то ще придобие съвсем друг смисъл🙄

Бибията според вярващите е Божието слово, единственият начин да се възприема е буквално. Всяко преиначаване е изкривяване на словото на Бог, което е грях, лъжа. Тълкуванията са произвол, нагаждане според нечии човешки виждания и нужди, изкривяване. Така че мърдане тук няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, vvarbanov said:

"Интересно, аз пък бях останал с впечатлението, че законите на физиката не действат в библията. Там входът  за науката е забранен. За това обяснението на библията е в компетенцията на вярващите. В библията не важат законите на физиката, химията и логиката. "

OК, приемам възражението, в този контекст.

За другото, теологията е в някакъв смисъл родителка на философията. Философията пък - на науките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, dora said:

За другото, теологията е в някакъв смисъл родителка на философията. Философията пък - на науките.

Тя и астрологията е родител на астрономията, алхимията е родител на химията, но и двете, астрологията и алхимията, не са науки. Теологията не прави изключение от схемата.

Link to comment
Share on other sites

Преди 39 минути, scaner said:

Тя и астрологията е родител на астрономията, алхимията е родител на химията, но и двете, астрологията и алхимията, не са науки. Теологията не прави изключение от схемата.

Личното ти мнение не е важно! Важно е че на доводите и, не може да противоречиш! Науката в случая, само показва мястото ти.🙂

Преди 1 час, scaner said:

Бибията според вярващите е Божието слово, единственият начин да се възприема е буквално. Всяко преиначаване е изкривяване на словото на Бог, което е грях, лъжа. Тълкуванията са произвол, нагаждане според нечии човешки виждания и нужди, изкривяване. Така че мърдане тук няма.

Теологията разчита като всяка наука на логика, ако в тълкуванията липсва логика, не може да бъде наука.😀

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, scaner said:

Тя и астрологията е родител на астрономията, алхимията е родител на химията, но и двете, астрологията и алхимията, не са науки. Теологията не прави изключение от схемата.

Прави, изучава се още, развива се. Не е въпрос какъв е изследваният обект, въпросът е по какъв метод се изследва той. В науката принципът е същият.

Eто пример за курс по теология днес: https://visioncolleges.edu.au/product/contemporary-theology/

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, scaner said:

Бибията според вярващите е Божието слово, единственият начин да се възприема е буквално. Всяко преиначаване е изкривяване на словото на Бог, което е грях, лъжа. Тълкуванията са произвол, нагаждане според нечии човешки виждания и нужди, изкривяване. Така че мърдане тук няма.

Омешал си религиите! В християнството Библията не е Бог, нито един християнин не възприема Библията буквално като Бог!😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, skiahtro said:

Теологията разчита като всяка наука на логика, ако в тълкуванията липсва логика, не може да бъде наука.

Глупости.

Всяка наука разчита на закономерности, които се основават на научният метод. Логиката е само инструмент гарантиращ непротиворечивостта на тези закони и на техните следствията.

В този смисъл, медицината не е наука, тя е просто форма на бизнес. Всеки честен лекар ще ти го потвърди.

По същата причина, теологията няма собствени закони. Тя се основава на догми, което е форма на съвременно използваните постулати. Разликата между догмите и постулатите обаче е голяма - докато постулатите са проверимо верни, догмите се основават на една митология, те не са проверими. Те са аксиоми, както в математиката. А математиката също не е наука, тя е език на който другите науки изразяват количествените отношения в нашият свят.

В науката закономерностите възникват на база обобщение от много наблюдения. В Библията имаме един текст, който на места си противоречи, може да му се прави семантичен анализ, но това не е достатъчно за научни закономерности. Напротив, теологията умишлено загърбва научният метод, неглижирайки противоречията  - а именно те са възелът, който генерира променните в науката и който променя парадигмите.

Логиката също няма място в теологията: след като липсват закономерности, то липсват и следствия които да се извеждат по логически път, останалото е семантичен анализ на текст. Не трябва да се бъркат човешките интерпретации на текста с логика, те са просто интерпретации (множествено число, наблягам, не сочат към една истина). Затова и роенето на конфесии и секти, всяка настояваща за собствени истини.

Така че няма никакво основание да считаме теологията за наука. Дора е споменала сравнително религиознание, история на религиите, да, те са науки. Както и психологията, която изучава нематериални отношения. Но окончанието "-логия" в случая с теологията само заблуждава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, skiahtro said:

Абе голем психолок си, но това са все неща които не разбиряш, нямаш идея от тях, нито ценза имаш, нито знанията!

Тук ме определяш като психолог и правиш анализ на знанията ми. Тоест продължаваш да анализираш личноста ми.

 

Преди 4 часа, skiahtro said:

Не те анализирах, а ти препоръчах какво да правиш, за да си решиш проблемите, след което ти почна да ме анализираш...

Отново изследване на "проблемната ми" личност и заблудата "психологическа проекция". Тоест приписване на твоите мисли и чувства на мен.

Дай някоя друга заблуда с тая много се повтаряш.

 

Преди 4 часа, skiahtro said:

"Законите на физиката действат, дори когато Върбанов не знае за тях и въпреки него"

Не става въпрос дали Дора е трол или не, а че не си заслужил още нивото на Дора, не си стигнал до там, тук разговора с теб се води в торта, по обясними причини.

 Отново мериш ,изследваш и анализираш знанията ми. И не само моите но и тези на Дора. А след изследването правиш анализ и сравнение нашите знания.

Анализирайки знанията на участниците във форума ти ги обиждаш и провокираш с цел да предизвикаш емоционален отговор и размяна на нападки . По тоя начин нормалната дискусия  се затлачва и изражда в кавги. Това поведение се нарича тролинг.

Преди 4 часа, skiahtro said:

Истината е че че си нямат идея, аз не съм трол, а съм просто отвратителен😀

 

Преди 3 часа, skiahtro said:

Важното е, че ефекта напълно ме удовлетворява...🙂

Точно това е определението за трол.  Тролът се наслаждава като обижда и провокира,  държи се отвратително.

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...