Отиди на
Форум "Наука"

Православието християнство ли е?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 часа, scaner said:

Значи аз като прокълна някой, използвам божията сила по мое усмотрение?

Мисля, че това са две различни теми: дали съществуват и дали човек може да ги използва по свое усмотрение. За проклятието се казва в притчи соломонови: Както врабче ще хвръкне, както лястовица ще отлети, - така незаслужено проклятие няма да се сбъдне. Следователно не е дадено човек да се възползва. Не че хора не опитват постоянно. Има обаче ситуации, където някакви хора са предавани на Сатана... но пак целта е добра за тях, за да се спасят.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 392
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 4 часа, skiahtro said:

 

Думите на Бог са Бог, Бог е безгрешен, но писанията не са писани от Бог и доказателсвото за това са грешките. Ако ти твърдиш, че някой който предава информация, "вдъхновен" от Светия Дух, е самия Свети Дух, то товя е богохулство.

В Библията оргиналното е Логос. 1000 години по-късно, някой решава че Логоса е Слово и това не е бил Светия Дух. Логос не е просто дума, а изключително обширно понятие, което само по себе си дава обяснения, само на този който го разбира.

Постоянно и целенасочено пропускаш че Исус не е просто някакъв "божи син", а самия Бог. Божият син, роден от Бога преди всички векове, несътворен, единосъщен с Отца. 

Не можеш да коментираш каквито и да било "култове", преди да си изясниш същностите!

Ако за обикновенния човек понякога е трудно, да се ориентира и въпреки това го интересува, то трябва да потърси помощ, а не да злоСлови!

Никое християнство не поругава Бог, това го прави само антихристиянството! Ако хората не "разпознават" има Църква, където ще им бъде "разпознато" всичко! 

Библията е боговдъхновеното писано божие слово, така казва самата тя за себе си, в нея няма грешки и писани от святия дух са писани от бога. Ето само едно от местата, където тази тема се споменава:

Цитирай

  25. Ти си, който чрез Духа Светаго с устата на отца ни Давид, твоя раб, си казал: "защо се развълнуваха народите, и людете замислиха суетни неща?   26. Въстанаха царете земни, и събраха се князете ведно против Господа и против неговия Помазаник".

Забележи че святия дух говори чрез устата на цар Давид, който добре знаем, че е бил пророк на бога.

И после, разбирам че твоята организация ти харесва, но в Библията липсват заповеди да се правят организации, да се строят "храмове", да ходят някакви свещеници в одежди и още много подобни неща, някои без особено значение, но други с значителна важност. Църквата е събранието на вярващите, нищо повече.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, skiahtro said:

Виж сега, така не може! Още от времето на Адам и Ева, знанието е било гарантирано, поради факта, че нито Адам нито Ева имат сетиво с което да определят истината, без да пострадат. Ти се явяваш тука и твърдиш, че си измислил "истинското християнство", като постоянно изпадаш, в противоречия, алогизми и абсурди. КОЙ е този, който твърди че е измислил християнството и изпада в противоречия и абсурди и чете като дявола евангелието? Тия откровения вече сме ги чували и няма как да заблуждаваш! Интерпретираш и се позоваваш се на Библията, но Библията не е БОГ и дори словото там е негово подобие, а не същинското му Слово и всеки може да бъде заблуден, дори и добронамерен!

Кой гарантира, за твоите откровения? Кой е този който се крие и е толкова таен и защо не споменаваш името на знанието/църквата, която го гарантира? 

Никой не може да скрие истинското си име, дори и дявола не може!

Разбирам, че искаш организации да гарантират за тебе, това е естествено. Но ми се иска да погледнеш живота на Исус с неговите ученици: той не построил нищо, не направил организация, не заповядал такава, не има казал да ходят по света да правят нещо подобно. Казал им да отидат и да разпространят словото божие. Естествено тогава нямало написани книгите на Новия договор, както ги има сега. И те отишли и разпространили божието учение по света. Като част от това разпространение те записали учението, което им било поверено в книгите, които сме нарекли Новия договор. Аз само казвам, че е наше абсолютно задължение е да се съобразяваме с написаното там преди с каквото и да било друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Etienne said:

Мисля, че това са две различни теми: дали съществуват и дали човек може да ги използва по свое усмотрение. За проклятието се казва в притчи соломонови: Както врабче ще хвръкне, както лястовица ще отлети, - така незаслужено проклятие няма да се сбъдне. Следователно не е дадено човек да се възползва. Не че хора не опитват постоянно. Има обаче ситуации, където някакви хора са предавани на Сатана... но пак целта е добра за тях, за да се спасят.

Какво общо имат с реалността притчите Соломонови? Можем да ги тълкуваме като приказки. По тази причина не можем да направим никакво заключчение започващо със "следователно", напротив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, scaner said:

Какво общо имат с реалността притчите Соломонови? Можем да ги тълкуваме като приказки. По тази причина не можем да направим никакво заключчение започващо със "следователно", напротив.

"Притча" е дума, която се използва малко своеволно в преводите на Библията. Това са по-скоро пословици, и не само, понеже те са част от Библията, тоест божието писано слово. Като такива те могат да се използват, цитират, изучават и тяхното учение да се практикува наравно с която и да е друга книга от Библията, с уговорката, че главният компас са книгите на Новия договор. Те не са приказки. "Тълкуването е от бога" казал Йосиф преди да стане министър-председател на Египет, когато тълкувал сънищата на фараона. Никога не бива да се забравя, че повечето библейски герои са такива, защото са били пророци и като такива са оставили пророчески слова и дела за наш пример и поучение. За Соломон знаем, че не е имало по-мъдър човек на земята, понеже богът му е дал мъдрост.

Ще дам един много практичен пример от книгата на Соломон:

Цитирай

Синодален (1992)

Притчи 5

  1. Синко, внимавай на мъдростта ми и дай ухо към разума ми,

  2. за да спазиш разсъдливост, и устата ти да завардят знание; (не давай внимание на лъстива жена;)

  3. защото мед тече от устата на чужда жена, и нейната реч е по-гладка от дървено масло;

  4. но сетнините от нея са горчиви като пелин, остри като двуостър меч;

  5. краката ѝ слизат към смъртта, стъпките ѝ стигат до преизподнята.

  6. Ако пожелаеш да проумееш пътеката на живота ѝ, пътищата ѝ са непостоянни, и ти не ще ги узнаеш.

  7. И така, деца, слушайте ме и не отстъпяйте от думите на устата ми.

  8. Дръж по-далеч от нея пътя си и не отивай близо до вратата на къщата ѝ,

  9. за да не дадеш на други здравето си и годините си на мъчител;

  10. за да се не насищат чуждите от твоята сила, и трудовете ти да не бъдат за чужда къща.

  11. И ще охкаш отпосле, кога плътта ти и тялото ти бъдат изтощени, -

  12. и ще кажеш: "защо мразех поука, и сърце ми презираше изобличение,

  13. защо не слушах гласа на моите учители, и не наклонявах ухо към наставниците си:

  14. безмалко не паднах във всякакво зло всред събранието и обществото!"

  15. Пий от водата на твоя водоем и от оная, що извира от твоя кладенец.

  16. Нека се (не) разливат твоите извори по улицата, водните потоци - по стъгдите;

  17. нека те принадлежат само на тебе, а не и на чужди тебе.

  18. Благословен да бъде източникът ти, и утешавай се с жената на своята младост,

  19. с либавата кошута и прекрасната сърна: нейните гърди да те упояват всяко време, с любовта ѝ се наслаждай постоянно.

  20. И защо ти е, синко, да се увличаш от външна и да прегръщаш гърдите на чужда?

  21. Защото пътищата на човека са пред очите на Господа, и той измерва всичките му пътеки.

  22. Беззаконника хващат собствените негови беззакония, и връзките на греха му го държат:

  23. Той умира без да бъде поучен, и от голямото си безумие се изгубва.

Вижда се една изключителна прагматичност в знанието и в мъдростта, в съвета, който ни дава словото божие.

Link to comment
Share on other sites

Преди 28 минути, Etienne said:

Разбирам, че искаш организации да гарантират за тебе, това е естествено. Но ми се иска да погледнеш живота на Исус с неговите ученици: той не построил нищо, не направил организация, не заповядал такава, не има казал да ходят по света да правят нещо подобно. Казал им да отидат и да разпространят словото божие. Естествено тогава нямало написани книгите на Новия договор, както ги има сега. И те отишли и разпространили божието учение по света. Като част от това разпространение те записали учението, което им било поверено в книгите, които сме нарекли Новия договор. Аз само казвам, че е наше абсолютно задължение е да се съобразяваме с написаното там преди с каквото и да било друго.

Добре съгласен. Аз мога да погледна от няколко страни, за опростяване да разгледаме само две. Първо да уточним кой от коя е...!

От страната на Господ Иисус Христос, който слиза на земята и установява неговата Църква, като предава учението си на Апостолите или от страната на Лукавия, който чете Евангелието, за да лъже, мами хората и заблуждава?

Ти от коя страна си? Отричаш че дявола цитира Евангелието и твърдиш че само истински християнин може да го прави?

Да не би да си самия Господ Бог или самия Господ ти е проговорил?

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Etienne said:

"Притча" е дума, която се използва малко своеволно в преводите на Библията. Това са по-скоро пословици, и не само, понеже те са част от Библията, тоест божието писано слово. Като такива те могат да се използват, цитират, изучават и тяхното учение да се практикува наравно с която и да е друга книга от Библията, с уговорката, че главният компас са книгите на Новия договор. Те не са приказки. "Тълкуването е от бога" казал Йосиф преди да стане министър-председател на Египет, когато тълкувал сънищата на фараона. Никога не бива да се забравя, че повечето библейски герои са такива, защото са били пророци и като такива са оставили пророчески слова и дела за наш пример и поучение. За Соломон знаем, че не е имало по-мъдър човек на земята, понеже богът му е дал мъдрост.

Всички тълкувания са човешко творчество, нищо божествено няма в тях. Словото може да е Божие, но тълкуванията следователно не са.

А думите на Библията не могат да се приемат сериозно без тълкувания. Примерът идва още в Битие 1.14 - чак на третия ден се създават светилата, което е логическа грешка - денят се мери чрез светилата.  И тук се намесват тълкувателите, за да представят своето разбиране като Божие. И става манджа с грозде.

Така че пак питам - какво общо имат с реалността всякакви такива тълкувания? Защо изобщо им се обръща внимание?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Etienne said:

Библията е боговдъхновеното писано божие слово, така казва самата тя за себе си, в нея няма грешки и писани от святия дух са писани от бога.

"Бог знае всичко (1 Йоан 3:20). Той знае не само най-дребните детайли от нашия живот, но и онези от всичко около нас, тъй като Той споменава дори, че знае, когато пада едно врабче или един косъм от главата ни (Матей 10:29-30). Не само знае Бог всичко, което ще се случи до края на самата история (Исая 46:9-10), но също познава мислите ни, дори преди да са изречени (Псалом 139:4). Той познава сърцата ни отдалеч..."

Псалми 139:1-4 –  ..........Защото преди думата да е още на езика ми, ето, Господи, Ти я знаеш цялата.....

Ни повече, ни по малко  Бог познава миналото, настоящето и бъдещето едновременно. 

 Тоест при създаването на човека Той знае ,че Адам и Ева ще съгрешат въпреки предупрежденията които им отправя. Но въпреки това ги прави такива каквито са и сетне ги наказва за това, че са такива каквито ги е направил. Въобще Господ знае, че хората ще лъжат, прелюбодействат и ще нарушават божиите заповеди. Или той знае, че е безпредметно да иска от тях спазването им. Знае също, че наказанията няма да ги спрат.

Но Господ е всемогъщ, защо е създал такъв човек, като знае, че е безсмислено да иска от него спазването на божиите заповеди? Той е всемогъщ и е можел да направи човек който ще спазва всичко което му казва в библията.

Вижда ми се нелогично да създадеш слон примерно, и да искаш от него да полети.

То няма смисъл и да ни наказва. Ние не сме виновни, че сме така създадени от господ. Не е честно да ни наказва .

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 часа, vvarbanov said:

"Бог знае всичко (1 Йоан 3:20). Той знае не само най-дребните детайли от нашия живот, но и онези от всичко около нас, тъй като Той споменава дори, че знае, когато пада едно врабче или един косъм от главата ни (Матей 10:29-30). Не само знае Бог всичко, което ще се случи до края на самата история (Исая 46:9-10), но също познава мислите ни, дори преди да са изречени (Псалом 139:4). Той познава сърцата ни отдалеч..."

Псалми 139:1-4 –  ..........Защото преди думата да е още на езика ми, ето, Господи, Ти я знаеш цялата.....

Ни повече, ни по малко  Бог познава миналото, настоящето и бъдещето едновременно. 

 Тоест при създаването на човека Той знае ,че Адам и Ева ще съгрешат въпреки предупрежденията които им отправя. Но въпреки това ги прави такива каквито са и сетне ги наказва за това, че са такива каквито ги е направил. Въобще Господ знае, че хората ще лъжат, прелюбодействат и ще нарушават божиите заповеди. Или той знае, че е безпредметно да иска от тях спазването им. Знае също, че наказанията няма да ги спрат.

Но Господ е всемогъщ, защо е създал такъв човек, като знае, че е безсмислено да иска от него спазването на божиите заповеди? Той е всемогъщ и е можел да направи човек който ще спазва всичко което му казва в библията.

Вижда ми се нелогично да създадеш слон примерно, и да искаш от него да полети.

То няма смисъл и да ни наказва. Ние не сме виновни, че сме така създадени от господ. Не е честно да ни наказва .

Това могат да ти го обяснят даже физиците...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, skiahtro said:

Това могат да ти го обяснят даже физиците...

Викаш не си струва тежките авторитети по религиозни въпроси да се хабят с маловажни въпроси, на които даже прост физик може да отговори.

 Интересно, аз пък бях останал с впечатлението, че законите на физиката не действат в библията. Там входът  за науката е забранен. За това обяснението на библията е в компетенцията на вярващите. В библията не важат законите на физиката, химията и логиката. Това е така защото Господ е всемогъщ и ако иска  може да не ги спазва.  Бог обаче задължава вярващите да се подчиняват на тия закони на науката, като изключение е направил само за логиката.

п.п. Аз май сам си отговорих на въпросите от предния си пост. :)

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май е време в 21 век да се научиме да гледаме нещата не от гео, не от хелио, ами от друга гледна точка....Защото много от физическите закони важат само на земята. Така, че твърдите закони например за постояното число на гравитацията е валидно само тук...Така, че земните физици с техните научни котстантни са само профети на земята....Бих предложил пред всяка научна аксиома да се казва, че важи за/на Земята.😎

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 часа, vvarbanov said:

Викаш не си струва тежките авторитети по религиозни въпроси да се хабят с маловажни въпроси, на които даже прост физик може да отговори.

 Интересно, аз пък бях останал с впечатлението, че законите на физиката не действат в библията. Там входът  за науката е забранен. За това обяснението на библията е в компетенцията на вярващите. В библията не важат законите на физиката, химията и логиката. Това е така защото Господ е всемогъщ и ако иска  може да не ги спазва.  Бог обаче задължава вярващите да се подчиняват на тия закони на науката, като изключение е направил само за логиката.

п.п. Аз май сам си отговорих на въпросите от предния си пост. :)

Както винаги бързаш, да изтъкнеш впечатленията и заключенията си, но продължавай да разсъждаваш.😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, skiahtro said:

Добре съгласен. Аз мога да погледна от няколко страни, за опростяване да разгледаме само две. Първо да уточним кой от коя е...!

От страната на Господ Иисус Христос, който слиза на земята и установява неговата Църква, като предава учението си на Апостолите или от страната на Лукавия, който чете Евангелието, за да лъже, мами хората и заблуждава?

Ти от коя страна си? Отричаш че дявола цитира Евангелието и твърдиш че само истински християнин може да го прави?

Да не би да си самия Господ Бог или самия Господ ти е проговорил?

 

Това са думи, които не съм казал. Опитай се да схванеш разликата между това, което ти казваш, че аз съм казъл и това, което действително казвам. За целта ще ми се наложи малко превод от старогръцки. Думата, която се "превежда" с "църква" е думата еклесия, която означава събрание на народа. В Деяния се използва три пъти за да опише една тълпа, която два часа вика "Велика е Артемида Ефеска". Оттук се вижда, че думата еклесия няма някакво сакрално използване отделно от обикновеното ѝ използване в гръцкия език по онова време (това мога да го напиша с речникови статии, гръцки букви,  и т.н. както ти харесва). Така че първо на първо няма нещо такова неразбираемо мъгляво, някакъв термин зад който да скриеш каквото си искаш. Има събрание на народа и нищо друго, но главното на това събрание е, че  това са хора, с които богът и Исус Помазаният искат да се събират, затова е събрание. И това е събрание на неговите деца. Кой си ти да решаваш, кой е дете на бога и кой не е? Не мисля, че имаш подобни права.

След това не съм аз, който мами: искам да ми цитираш текст от Новия Завет (както ти го наричаш) и да ми покажеш, че някъде Исус е заповядал на учениците си да строят "храмове", да палят свещи, да кадят на икони, да се молят на мария, да се наричат "единствените истински". Аз съм търпелив, ако ми дадеш цитати, ще ги изследвам прилежно всички и ще ти върна отговор. Ако обаче не намериш, сам ще обявиш тази организация за нелигитимна.

Евангелието е книга, която не само че всеки може и има право да чете, но е специално имаме заповед: който чете, нека разбира! Следователно се очаква всеки християнин да го разбира и пази. Това е. Исус идва, за да свидетелства за истината и той е самата истина, следователно на неговото учение не може да се добавя нищо. Неговите ученици не си го позволяват. Така че нека да говорим кой даде права на тази организация, а и на всички останали да се отделят от всички останали християни, да ги хулят, да ги наричат еретици, сектанти и прочее, след като Исус не им е заповядал да го правят? Отговори и на този въпрос, но от гледна точка на Библията, а не на суетните и празни постулати на мъртва организация. Само ми спести губенто на време със това да ми слагаш в устата думи, които не съм казвал. Един "колега" вече опита на този фронт. Безполезно е, понеже аз съм наясно какво съм казал и защото не съм това, което ти си мислиш, че съм. Аз съм най-обикновен християнин, който преди много време започна да чете Библията...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, scaner said:

Всички тълкувания са човешко творчество, нищо божествено няма в тях. Словото може да е Божие, но тълкуванията следователно не са.

А думите на Библията не могат да се приемат сериозно без тълкувания. Примерът идва още в Битие 1.14 - чак на третия ден се създават светилата, което е логическа грешка - денят се мери чрез светилата.  И тук се намесват тълкувателите, за да представят своето разбиране като Божие. И става манджа с грозде.

Така че пак питам - какво общо имат с реалността всякакви такива тълкувания? Защо изобщо им се обръща внимание?

Денят се мери със светилата за нас от този ден нататък. Преди това се е мерел без светилата, понеже тогава е било както ще бъде и след сегашната епоха  – светилото на Новия Йерусалим е всемогъщият бог и Исус Помазаникът, описано в последните глави на Откровение.  Тълкуването е от бога и обикновено е скрито за останалите съвсем умишлено. (за да виждат и да не разбират).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, vvarbanov said:

"Бог знае всичко (1 Йоан 3:20). Той знае не само най-дребните детайли от нашия живот, но и онези от всичко около нас, тъй като Той споменава дори, че знае, когато пада едно врабче или един косъм от главата ни (Матей 10:29-30). Не само знае Бог всичко, което ще се случи до края на самата история (Исая 46:9-10), но също познава мислите ни, дори преди да са изречени (Псалом 139:4). Той познава сърцата ни отдалеч..."

Псалми 139:1-4 –  ..........Защото преди думата да е още на езика ми, ето, Господи, Ти я знаеш цялата.....

Ни повече, ни по малко  Бог познава миналото, настоящето и бъдещето едновременно. 

 Тоест при създаването на човека Той знае ,че Адам и Ева ще съгрешат въпреки предупрежденията които им отправя. Но въпреки това ги прави такива каквито са и сетне ги наказва за това, че са такива каквито ги е направил. Въобще Господ знае, че хората ще лъжат, прелюбодействат и ще нарушават божиите заповеди. Или той знае, че е безпредметно да иска от тях спазването им. Знае също, че наказанията няма да ги спрат.

Но Господ е всемогъщ, защо е създал такъв човек, като знае, че е безсмислено да иска от него спазването на божиите заповеди? Той е всемогъщ и е можел да направи човек който ще спазва всичко което му казва в библията.

Вижда ми се нелогично да създадеш слон примерно, и да искаш от него да полети.

То няма смисъл и да ни наказва. Ние не сме виновни, че сме така създадени от господ. Не е честно да ни наказва .

Защото това не е, каквото се е случило. Това, което се е случило е, че богът създал човека по своя образ и подобие, следователно му дал свободата да избира доброто постоянно. Дал му правото да избере любовта а не омразата, лъжата, кражбата, убийството, насилието и т.н. Човек е създаден наистина свободно същество, и само в свободата любовта може да съществува, а богът е любов (но и огън пояждащ). След като човекът решил да се съюзи със великият престъпник, той отпада от това си състояние – смъртта влиза в него и с нея всичко, на което днес човек е способен, не особено красиво. И след това човек пак не бил оставен от божието състрадание, но му бил обещан спасител. И всички ние знаем, че той вече дойде.

Затова ако използвам примера със слона, това е слон, който по природа е можел да се телепортира, ако си останел слон. Но той поискал да стане бог и след това вече не можел дори да лети и станал смъртен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Etienne said:

Денят се мери със светилата за нас от този ден нататък. Преди това се е мерел без светилата, понеже тогава е било както ще бъде и след сегашната епоха  – светилото на Новия Йерусалим е всемогъщият бог и Исус Помазаникът, описано в последните глави на Откровение. 

Денят без светилата е понятие, лишено от смисъл. Той не може да се измерва, защото липсва измерителя. 

С празни думи се опитваш да прикриеш липсата на смисъл  на написаното, нали?

Преди 40 минути, Etienne said:

Тълкуването е от бога и обикновено е скрито за останалите съвсем умишлено. (за да виждат и да не разбират).

Къде тук има тълкувание, освен човешките жалки опити за оправдание на безсмислиците?  :)

И основният въпрос: какво общо има това с някаква истина?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Etienne said:

Денят се мери със светилата за нас от този ден нататък. Преди това се е мерел без светилата, понеже тогава е било както ще бъде и след сегашната епоха  – светилото на Новия Йерусалим е всемогъщият бог и Исус Помазаникът, описано в последните глави на Откровение.  Тълкуването е от бога и обикновено е скрито за останалите съвсем умишлено. (за да виждат и да не разбират).

А преди светилата, кое е разделяло деня от нощта? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, Etienne said:

Защото това не е, каквото се е случило. Това, което се е случило е, че богът създал човека по своя образ и подобие, следователно му дал свободата да избира доброто постоянно.

А преди да опита от дървото на познанието, как е можел да различава добро от зло, за може да избере доброто

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Etienne said:

Това, което се е случило е, че богът създал човека по своя образ и подобие, следователно му дал свободата да избира доброто постоянно.

Заключението е напълно произволна човешка интерпретация, и е лишено от смисъл.

Създаденият човек не е бил способен да разпознава добро от зло преди да вкуси плодовете на дървото н познанието, нито е бил способен да живее вечно преди да вкуси от дървото на живота (Битие 3.22), тоест "образ и подобие" нямат пряк смисъл приложени към връзката Бог-човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.12.2022 г. at 16:10, skiahtro said:
On 16.12.2022 г. at 9:30, kipen said:

......

А всъщност не "мърдаш и на йота" от позицията си на оценител! И то авторитетен.

.......

Ако ти мислиш, че съм "оценител и то авторитетен",

Извинявай! Недогледах, че "авторитететен" съм го изписал без кавички!

Иначе, насъбра ми се достатъчно доказателствен материал, за да си потвърдя оценката на Скенер, че си просто един трол и водещо ти е да си поддържаш провокативното писане на глупости, под действието на "логичните" ти интерпретации... 

Намекнали са ти вече за доста от интерпретациите ти. Аз виждам смисъл да посоча само една, която игнорира едно неизбежно следствие, което вече описах - че подходът на автора е провокативен и е идотско като действие за научен форум:

On 16.12.2022 г. at 16:10, skiahtro said:

Аз лично не виждам никакъв конфликт. Дори и твоето обвинение, че "автора е с входяща конструкция на критична проповед за православието, а не заявка за дискусия за метафизиката в християнството.", е неоснователно, защото е видно, че "автора", няма никаква идея от православие или дори от християнство. Автора даже не осъзнава в какво вярва...

Ами след като и ти си установил, че ""автора", няма идея от православие или дори от християнство", то защо определи, че обвиняването ми е неоснователно?!?

Дори и по твоята интерпретация има достатъчно основание за обвиняване за нарушаване на правилата. Все пак, за да изказваш критика на даден казус е нужно поне да имаш представа върху какво правиш анализ и си изказваш критичните бележки. Поне по етичните стандарти в научните среди, а не в теологичните. 

Сори, забравих - за теб "теологията" е наука, а не че е дисциплина, в която обучението е по потвърдени чрез научния метод педагогически програми (еди колко си часове, еди каква си структура, еди какви си знания, еди кави си критерии за оценяване на количество придобити знания). Рисуване или скулптура също се изучават в университети, но не са наука.   

Вярвайте си с авторът на темата, в каквото искате, само не изказвайте малоумни твърдения, щото вярвате че спазвате критериите за логичност. Ако искате, де! ...последното е, за да не вземат пак да се появяват сценки на "жертви" и "лоши атеисти, антитеисти, антихристи и тем подобни агресори"....

Link to comment
Share on other sites

Преди 53 минути, kipen said:

Ами след като и ти си установил, че ""автора", няма идея от православие или дори от християнство", то защо определи, че обвиняването ми е неоснователно?!?

Ами най-малкото защото не си прочел или не си разбрал правилата на раздела.

Виш там поправяйсе се, събирай информация, решавай си проблемите, мен не ме занимавай с твойте глупости, гномщини, джуджещини и тролщини... .. и да не забравиш да си обуеш "кавичките", че гледката не е приятна!

Преди 2 часа, Etienne said:

Това са думи, които не съм казал. Опитай се да схванеш разликата между това, което ти казваш, че аз съм казъл и това, което действително казвам. За целта ще ми се наложи малко превод от старогръцки. Думата, която се "превежда" с "църква" е думата еклесия, която означава събрание на народа. В Деяния се използва три пъти за да опише една тълпа, която два часа вика "Велика е Артемида Ефеска". Оттук се вижда, че думата еклесия няма някакво сакрално използване отделно от обикновеното ѝ използване в гръцкия език по онова време (това мога да го напиша с речникови статии, гръцки букви,  и т.н. както ти харесва). Така че първо на първо няма нещо такова неразбираемо мъгляво, някакъв термин зад който да скриеш каквото си искаш. Има събрание на народа и нищо друго, но главното на това събрание е, че  това са хора, с които богът и Исус Помазаният искат да се събират, затова е събрание. И това е събрание на неговите деца. Кой си ти да решаваш, кой е дете на бога и кой не е? Не мисля, че имаш подобни права.

След това не съм аз, който мами: искам да ми цитираш текст от Новия Завет (както ти го наричаш) и да ми покажеш, че някъде Исус е заповядал на учениците си да строят "храмове", да палят свещи, да кадят на икони, да се молят на мария, да се наричат "единствените истински". Аз съм търпелив, ако ми дадеш цитати, ще ги изследвам прилежно всички и ще ти върна отговор. Ако обаче не намериш, сам ще обявиш тази организация за нелигитимна.

Евангелието е книга, която не само че всеки може и има право да чете, но е специално имаме заповед: който чете, нека разбира! Следователно се очаква всеки християнин да го разбира и пази. Това е. Исус идва, за да свидетелства за истината и той е самата истина, следователно на неговото учение не може да се добавя нищо. Неговите ученици не си го позволяват. Така че нека да говорим кой даде права на тази организация, а и на всички останали да се отделят от всички останали християни, да ги хулят, да ги наричат еретици, сектанти и прочее, след като Исус не им е заповядал да го правят? Отговори и на този въпрос, но от гледна точка на Библията, а не на суетните и празни постулати на мъртва организация. Само ми спести губенто на време със това да ми слагаш в устата думи, които не съм казвал. Един "колега" вече опита на този фронт. Безполезно е, понеже аз съм наясно какво съм казал и защото не съм това, което ти си мислиш, че съм. Аз съм най-обикновен християнин, който преди много време започна да чете Библията...

Не, не може да заобикаляш така въпросите🙂

Като искаш,  ще караме едно по едно, за да са ясни позициите, пък после разяснявай.. Леко - полеко ще стигнем до всички отговори. Ако погледнеш хубаво ще видиш, че все още нищо не съм ти слагал в устата... 

Зададох ти въпрос:

Според теб може ли дявола да чете Евангелието?

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, scaner said:

Заключението е напълно произволна човешка интерпретация, и е лишено от смисъл.

Създаденият човек не е бил способен да разпознава добро от зло преди да вкуси плодовете на дървото н познанието, нито е бил способен да живее вечно преди да вкуси от дървото на живота (Битие 3.22), тоест "образ и подобие" нямат пряк смисъл приложени към връзката Бог-човек.

Еми това е характерна особеност на всеки новосъздаден човек..

Ако новосъздаден човек го пуснеш на улицата, ще разбере злото, едва като го блъсне колата....😶

Ако някой не му го е казал или е достатъчно дървен и не разбира, "ще вкуси плодовете на познанието", иначе няма как новосъздаден човек да разпознава добро и зло...

 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, skiahtro said:

Еми това е характерна особеност на всеки новосъздаден човек..

Ако новосъздаден човек го пуснеш на улицата, ще разбере злото, едва като го блъсне колата....😶

Напротив, повечето хора имат усет за добро и зло още от най-ранна детска възраст. Гледала съм експерименти с една-две годишни деца, които безпогрешно избират добрия "герой" и очевидно съчувстват на "жертвата", тормозена от "лошия"😆

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Шпага said:

Напротив, повечето хора имат усет за добро и зло още от най-ранна детска възраст. Гледала съм експерименти с една-две годишни деца, които безпогрешно избират добрия "герой" и очевидно съчувстват на "жертвата", тормозена от "лошия"😆

Искаш да кажеш, без да са "вкусвали от плодовете на знанието"? Може пък да са имали някакви божествени възможности...

🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Шпага said:

Напротив, повечето хора имат усет за добро и зло още от най-ранна детска възраст. Гледала съм експерименти с една-две годишни деца, които безпогрешно избират добрия "герой" и очевидно съчувстват на "жертвата", тормозена от "лошия"😆

Предполагам всеки човек го усеща – когато срещне маймуна в зоопарка или дивак в джунглите на Амазонка,човек инстинктивно изпитва привързаност и потенциално съчувствие към тях,като представители на човешкия род. Ако тигър нападне маймуна/дивак човек без да се замисли ще помогне на маймуната/дивака,защото смята тях за добри,а тигъра за лош.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...