Отиди на
Форум "Наука"

Какво четете в момента?


Recommended Posts

  • Потребители

"Релативното пространство в живописа на Атанас Пацев" от Алесиян Пацев. Алесиян е син на художника Атанас Пацев, рядка книга, трудна за намиране по книжарници, даде ми я да я чета един общ познат. По стечение на обстоятелства родителите ми бяха приятели с Атанас Пацев, ходил съм на негови изложби и имах обща представа за творчеството му, но след като прочетох монографията на сина му /книгата е албумна, голям формат с десетки цветни репродукции/ разбрах как е мислел чрез образност и какво е искал да изрази. Алесиян е ползвал дневници на баща си и с един много добър стил и израз на писане разкрива стъпка по стъпка неговата художествена идея за релативно пространство без център на гравитация, изключително полезна книга за хора, които се интересуват от изобразително изкуство и синтезът му с философията.

https://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=1688050&title=Релативното пространство в живописа на Атанас Пацев

Ако случайно Алесиян чете в този форум, бих го посъветвал да направи електронен вариант на книгата си, да направи един сайт, не е скъпо удоволствие, и да качи на него книгата си в електронния й вариант, така и така работата е свършена с текста и репродукциите, а има и текст на английски, така много повече хора ще се запознаят с творчеството на Атанас Пацев, а ще може и да продава книгата от сайта.:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

"Живот на ръба" - /Епохата на квантовата биология/ - от Джим Ал-Халили и Джонджо Макфадън

Купих си тази книга около Нова година с идеята да я прочета, когато имам повече свободно време, а сега едвам успявам да "премина" през десетина страници. Просто не успявам да се съсредоточа. Май само заглавието "Живот на ръба" подхожда на тази тягостна обстановка...

Вече си мисля, че ако се върна към някои любими  книги от детството ми, те ще ми подействат разведряващо🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези дни чета само новините. По цял ден.
Както и този форум, разбира се.
Добре че го има, за да изпуска човек малко пара.
Май всички сме на ръба :(.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като изключим всякакви актуални неща по нета, наблягам на военно-историческите четива, по възможност от сериозни автори със конкретика и реални данни, също военни и исторически от по-стари автори, приблизително 200-250 г. назад; за разтуха някои по-леки неща от рода на ,,Най-големите военни гафове " както и подобни, също някои неща отразяващи действителни случаи, всичко това предимно в ел. формат;

Фактически както се оказва на мен ми е много трудно да се захвана само с едно нещо и да го изкарам докрай, същото беше в университета, беше ми по-лесно да уча по няколко предмета по едно и също време отколкото само по един но качествено, и така в един прекрасен ден се явих на четири изпита/ликвидации едновременно🙂 ( т.т. взимах ги една след друга, последователно)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Администратор

От началото на годината започнах "Вещерът" на Анджей Сапковски - вече съм на 5-та книга.

kolektsiya-veshterat-30.jpg

Много яка книжка и миналва много бързо :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В момента чета "Инспектор Стрезов се завръща" от Светослав Славчев,(лека му пръст). Интересни,леки и приятни за четене са случаите на Стрезов. В някои от тях има и наука... Между другото,Славчев много години беше зам.главен редактор на сп."Космос".

 

Р.Теодосиев в друга тема сравнявате несравними неща - Пари и Време...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

В момента чета доста странен роман с още по-странно заглавие -- "Карай плуга си през костите на мъртвите".

Авторката е Олга Токарчук, която е удостоена с Нобелова награда за литература за 2018 година.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 3 часа, Шпага said:

В момента чета доста странен роман с още по-странно заглавие -- "Карай плуга си през костите на мъртвите".

Авторката е Олга Токарчук, която е удостоена с Нобелова награда за литература за 2018 година.

Как е книгата?

Аз в момента чета детска поредица "Страната на сънищата" на Юлка Спиридонова - много интересно фентъзи от български автор :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Р. Теодосиев said:

Как е книгата?

Аз в момента чета детска поредица "Страната на сънищата" на Юлка Спиридонова - много интересно фентъзи от български автор :)

Книгата е увлекателна, но не е от тези, които се четат "на един дъх". Всъщност това е за добро, тъй като през паузите човек може и да се позамисли върху прочетеното... доколкото изобщо са ни останали сили да се замисляме:book:

Каня се напоследък да препрочета приказките на братя Грим, но все отлагам...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

И все пак винаги ще се възхищавам и ще обичам Достоевски, Булгаков, Стругацки... Никакви путински гадости не могат да засенчат техния блясък. Техните творби ще ги има и когато сегашната сееща смърт и разрухи Русия ще е вече в НЕбитието.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Прочетох романите "Пост" и "Пост-2" (с подзаглавие "Спастись и сохранить") на Дмитрий Глуховский.  Според мен, много добра и актуална антиутопия, предсказваща много неща свързани с текущата война на Русия с Украйна.

Има я преведена на български език под името "Граничен пост" и "Граничен пост-2", както и в аудиоформат. Информация в Уикипедия: ТУК.

За запознанство с руската версия има две почти двучасови парчета на youtube, изпълнени от автора:

"Пост" и "Пост-2"

 

Кратко описание на книгата:

Надежно защищенная со всех сторон охранными постами и казачьими войсками, стоит тысячелетняя Москва. Внутри трех колец московской обороны – и за Кремлевской стеной – дворец. Во дворце – Государь Император награждает лучших из лучших, храбрейших из храбрых, цвет офицерского корпуса, опору и надежду престола.

Им предстоит выйти из нарядной, убранной к дню Михаила Архангела столицы и отправиться в темные земли, которые когда-то были частью великой России – пока их не охватил мятеж и они не были преданы анафеме.

Но прежде чем туда, за мутную Волгу, за непроницаемую пелену тумана, уйдут казачьи части, надо понять: куда сгинули все разведчики и почему замолкли пограничные посты?

Об этом знает мальчишка, который не желал учить историю, и девчонка, беременная от убитого казака. Только вот успеют ли они рассказать?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Администратор

В момента съм хванал най-популярният гръцки автор НИКОС КАЗАНДЗАКИС и неговия роман "Алексис Зорбас"

Много интересна и доста увлекателна книга.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Администратор

Тъкмо прочетох "Всичко живо е трева" на Клифърд Саймък

941.max.jpg

Много интересен роман, преди около 10 години прочетох на същия автор Градът, която остави в мен огромни емоции и до ден днешен си я спомням.

Също така препоръчвам разказа "Пещерата на танцуващите елени".

Могат да се намерят в читанка.

Сега започвам и другият известен роман на Саймък "Междинна станция"

950.max.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поръчал съм Christopher Clark: The Sleepwalkers на унгарски. 

Четох в една статия, анализираща ситуацията в която сега сме и авторът писа, че ситуацията е много подобна от тази описаната в тази книга.....Тоест годините когато държавите се подготвяли за второто полувреме на световната война....

Имам съмнението, че не футвол ами хокей е играта...И сега иде третата трета.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

„Разкази за Родината“ на Дмитрий Глуховски. Елегантно написана книга, с много хумор.

11297.max.jpg

„Разкази за Родината“ е сборник с изумителни фантастично-хумористични разкази, които пародират, но и разкриват реалността в Русия; шеметни лупинги от политическа сатира, които доказват, че перото наистина може да е по-силно от меча.

https://chitanka.info/book/11297-razkazi-za-rodinata 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 5 часа, Airflow said:

„Разкази за Родината“ на Дмитрий Глуховски. Елегантно написана книга, с много хумор.

11297.max.jpg

„Разкази за Родината“ е сборник с изумителни фантастично-хумористични разкази, които пародират, но и разкриват реалността в Русия; шеметни лупинги от политическа сатира, които доказват, че перото наистина може да е по-силно от меча.

https://chitanka.info/book/11297-razkazi-za-rodinata 

Тази даже я имам в нас, но не съм я чел ;)

Благодаря за препоръката, ще я видя!

Преди 6 часа, Шпага said:

"Гробищен свят" на Клифърд Саймък също е много интересна:)

Корица

След "Междинна станция" я започвам.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...