Отиди на
Форум "Наука"

Грешките на историка Ганчо Ценов


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Представям си как българите идат на помощ на Зенон през 480 г. от Бактрия или от Алтай, със задъхани кобили, на които е излязла пяна на устата, с педя брада от прехода, точно на време за битката.

Направо си предстаям картината...

post-471-0-85937300-1360311828_thumb.jpg

post-471-0-83526500-1360311841_thumb.jpg

post-471-0-82614900-1360311854_thumb.jpg

post-471-0-18915500-1360311864_thumb.gif

post-471-0-07632500-1360311883.jpg

post-471-0-23539800-1360311895_thumb.jpg

post-471-0-84399300-1360311915_thumb.jpg

post-471-0-46636300-1360311926_thumb.jpg

post-471-0-13299500-1360311938.jpg

post-471-0-74018800-1360311950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Не знам, може и да са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бахлика често е наричана и Балхика от индианците около Инд. В Рамаяна Бахлика е наречена Балхим. В Махабхарата Бахлика е наречена Балхика или Валхика. Тази страна на конеотглеждачи имала много известна порода коне наричана Балхика.

Тъй че има резон Балх да е много по старо име отколкото предполагат днешните специалисти по имената, които извеждат името от по-късните персийски, гръцки и авестийски форми. Петър Добрев в случая очевидно е прав.

Не питам за страната Бахли, а за въпросната Балхара. Освен това наясно ли си кога са съчинени въпросните индийски епоси?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Извинявайте, то вече почти офф-топик.
Оз всъщност чак сега прочитам файла на Йончев. Естествено, хареса ми. Пъчти същите неща и аз съм ги писал по форуми и седенки, те са ясни. Но ганчоценовщината се оказа бая вредно нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а къде се крие въпросната Балхара? питам: в кои източници е спомената тая Балхара?

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8464

Откриващият пост на Аспандиат в темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така открих, че въпросната област е Балауаристан по най-високите хималайски чукари в Джамму и Кашмир. Името Болор пък май произлиза от името на някаква индийска династия Patola (където Т е вероятно церебрално и се е преобразувало в новоиндийска сонорна).Т.е. названието Балхара няма нищо общо с град Бахл и се е омешало по разните арабски географии с по-познатото им Балх. а пък с българите - още по-малко.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

О, и аз мого се посмях!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отдавна знам, че е тъпа, но чак сега си давам сметка, че наистина е популярна.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Аз бях чел отделни твърдения на Ганчо Ценов и въз основа на тях си съставих мнение, че това са глупости. Но седнах и попрочетох малко повече. Нещата са много по-страшни, отколкото си мислех. Човека определено има има психически проблеми. Това са не просто различни теории, не просто глупости, а девиации. Случаят определено е медицински.

Редактирано от Black Wolf
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Възможно е. А какво да кажем за последователите му?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В Библията много хубаво е описана ситуацията:

"Слепец води слепци в мрака."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз бях чел отделни твърдения на Ганчо Ценов и въз основа на тях си съставих мнение, че това са глупости. Но седнах и попрочетох малко повече. Нещата са много по-страшни, отколкото си мислех. Човека определено има има психически проблеми. Това са не просто различни теории, не просто глупости, а девиации. Случаят определено е медицински.

Д-р Ганчо Ценов обогати българската историческа наука в периода между двете световни войни идейно, въплатявайки едва прохождащия национализъм в хуманитерните науки, възникващ и развиващ се в сянката на класическия германски национализъм...

27562z.jpg

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Д-р Ганчо Ценов обогати българската историческа наука в периода между двете световни войни идейно, въплатявайки едва прохождащия национализъм в хуманитерните науки, възникващ и развиващ се в сянката на класическия германски национализъм...

Боже, боже...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Това е вече пета страница коментари.

Преди години се тиражираха изказвания за книгите на Солженицин - горе долу така: "Аз не съм чел книгите на другаря Солженицин, но той ... " и следва отричане и охулване.

Да започнем с един прост въпрос:

Защо Ганчо Ценов е бил забранен автор? Книгите му са били изземвани от библиотеките и унищожавани. В секретните фондове на НБ и още 2-3 б-ки в Б-я през 1990-те години "изплуваха" много от книгите и брошурите на Ценов.

С изключение на една доста важна негова работа - докторската му дисертация. Нея я нямаше в нито една българска библиотека, даже в секретните фондове.

Въпреки че е издадена още през 1900 г. в поредицата Хисторише Щудиен.

И да продължим с още един въпрос:

Как така две от книгите му са издадени в едно от най-реномираните световни издателства - през 1930 и 1935 г.?

Защо реферат на дисертацията му е преиздаден през 1965 г. в една реномирана поредица за историческа класика?

И накрая: кой друг български историк е постигнал международно признание като това на Ценов?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може да споделиш какво твърди тоя серсемин в свръхсекретните си, международно признати и световноизвестни писания на тази книга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Страх ме е, че варварският български език и моето скромно сладкодумие няма да са достойни за една възвишена личност, един естет, чиито интереси обхващат такива музи като Metal, Classical and Folk music, military history and history in general, beer, vodka, wiskey, girls, parties ....

За такива високопоставени хора (Глобален Модератор !!!, че и Staff !!!) бих препоръчал нещо величаво, като Encyclopaedia Britannica, или нещо още по-небесно ...

Но все пак, за да се отсрамя, ще си позволя да насоча уважаемите читатели на форума към една статия в мрежата:

А. Мошев. Историкът д-р Ганчо Ценов от село Бойница. www.venets.org/getfile.php?id=84

Апропо, торлаците май са комшии на Шопландия ....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:) никога не съм се смятал за познавач и специалист. Това че заемам такъв пост тук е просто стечение на обстоятелствата.

Интересно ми е какво казва там Г.Ц. но както може да се досетите няма да успея да изнамеря и прочета тази книга, така че ако споделите за какво става въпрос - дискусията ще може и да продължи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е вече пета страница коментари.

Преди години се тиражираха изказвания за книгите на Солженицин - горе долу така: "Аз не съм чел книгите на другаря Солженицин, но той ... " и следва отричане и охулване.

Да започнем с един прост въпрос:

Защо Ганчо Ценов е бил забранен автор? Книгите му са били изземвани от библиотеките и унищожавани. В секретните фондове на НБ и още 2-3 б-ки в Б-я през 1990-те години "изплуваха" много от книгите и брошурите на Ценов.

С изключение на една доста важна негова работа - докторската му дисертация. Нея я нямаше в нито една българска библиотека, даже в секретните фондове.

Въпреки че е издадена още през 1900 г. в поредицата Хисторише Щудиен.

И да продължим с още един въпрос:

Как така две от книгите му са издадени в едно от най-реномираните световни издателства - през 1930 и 1935 г.?

Защо реферат на дисертацията му е преиздаден през 1965 г. в една реномирана поредица за историческа класика?

И накрая: кой друг български историк е постигнал международно признание като това на Ценов?

Учудвам се на подобни мнения и не мога да проумея защо един спор трябва да се води около това кой кого харесвал и кого не, кой къде бил влизал, кой и кога го издавал или забранявал и т.н. вместо около конкретиката на твърденията и стойността на аргументите.

Как така две от книгите на д-р Ценов били издадени от най-реномирани световни издателства? С пари, разбира се. Спомням си, че и "трудовете" на Тодор Живков навремето бяха издадени от реномирано издателство в Англия. Да не би това обстоятелство да ги е направило по-стойностни?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...