Отиди на
Форум "Наука"

Георги Сурсувул и участието му в българската политика


Recommended Posts

  • Потребител

Отваря се статията в уикипедия за Георги Сурсувул. Там обаче се чете малко за него. Но бих искал да попитам - какъв е неговият произход. Не знам дали е правилно, но според мен името доказва, че може би той има прабългарски произход. Цар Симеон го назначава за нещо като регент на Петър I. Може ли да се каже, че Сурсувул е играл голяма роля и след това. Моля, изкажете някакво мнение. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 67
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Има голяма вероятност името да е изменено при изписването му. Може и да си е звучало точно така. Съмнявам се да е прабългарска фамилия, но нямам аргументи против, а само интуиция. Иначе е важна фигура в нашата история, но нека някой по компетентен от мен да разясни значението и ролята му в управлението на България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Отваря се статията в уикипедия за Георги Сурсувул. Там обаче се чете малко за него. Но бих искал да попитам - какъв е неговият произход. Не знам дали е правилно, но според мен името доказва, че може би той има прабългарски произход. Цар Симеон го назначава за нещо като регент на Петър I. Може ли да се каже, че Сурсувул е играл голяма роля и след това. Моля, изкажете някакво мнение. :)

Какво имаш предвид под "прабългарски произход"? Ако е (пра)български ;), т.е. потомък на (пра)българи дошли с Аспарух (или Кубер или от панонските българи) най-вероятно е така. Съмнявам се, че е един от новата аристокрация със "славянски" корени. Въпреки, че мита за унищожаване на по-голямата част на (пра)българските родове от Борис се вихри все още с пълна сила, това не е така, А дори да е така са останали достатъчно ;) ((пра)българи де).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Сурсу" не се ли споменаваше в прабългарския календар, май съответваше на годината на мишката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В първите години на управление Сурсувул е дърпал конците.Общо взето малко знаем за кавхановете.Сега веднага се сещам само за още един-Исбул по времето на Маламир и Пресиян.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отникъде.

Венедиков (или пък беше Бешевлиев? - забравил съм) го считаше за ичиргу боил. Но понеже имаме надписа на Мостич, от който се разбира, че Мостич е бил ичиргу боил (чъргубил) при Симеон и при Петър, на Сурсувул трябва да му сложим друга висока титла - защо да не е кавхан?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Отваря се статията в уикипедия за Георги Сурсувул. Там обаче се чете малко за него. Но бих искал да попитам - какъв е неговият произход. Не знам дали е правилно, но според мен името доказва, че може би той има прабългарски произход. Цар Симеон го назначава за нещо като регент на Петър I. Може ли да се каже, че Сурсувул е играл голяма роля и след това. Моля, изкажете някакво мнение. :)

От тия "регенти" вече ми настръхва косата. Исбул регент, Сурсувул регент... Въобще, спомене ли се в българската средновековна история някоя по-изтъкната персона, която не е владетел, тутакси я обявяват за регент. Със същата логика Ришелиьо би могъл да бъде считан за регент на Луи XIII.

Разбира се, тези критични думи не са отправени към автора на темата, а към специалистите, които - без да са установили малолетен или малоумен е бил владетелят, за когото се говори - щедро му определят регенти.

Докога е играл роля Сурсувул? Ами не знаем. Той не се споменава по друг повод, освен във връзка със събитията около мира от 927г. Може да е умрял примерно през 928г. Може да е лишен от власт и влияние във връзка със заговора на Иван, който му е бил племенник също като Петър. А може да е упражнявал влияние върху управлението до края на живота си - но нямаме ни най-малка представа кога е умрял.

Link to comment
Share on other sites

Отваря се статията в уикипедия за Георги Сурсувул. Там обаче се чете малко за него. Но бих искал да попитам - какъв е неговият произход. Не знам дали е правилно, но според мен името доказва, че може би той има прабългарски произход. Цар Симеон го назначава за нещо като регент на Петър I. Може ли да се каже, че Сурсувул е играл голяма роля и след това. Моля, изкажете някакво мнение.

Сурсувул е брат на втората жена на Симеон, арменката Мариам,

майка на тримата му сина и на дъщеря му Елена, бъдещата княгиня Олга.

Има тюркутски вожд на име Силзибул, а в тюркутите има прабългарски субстрат,

докато при арменците има такъв суперстрат.

ФУНДАМЕНТАЛНО-ИСТОРИЧЕСКИТЕ ПРИНОСИ НА БЪЛГАРИТЕ

ЗА РУСКИЯ НАРОД И ДЪРЖАВА

Ние българите

доизградихме основите, създадохме, укрепихме

и утвърдихме като държава Великая Русь;

покръстихме русите и им предадохме

българската книжнина,

писменост и православна култура.С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

П Р Е Д И С Л О В

Северните българи и русите

Волжските българи и русите

Дунавските българи и русите

Полагане основите на Киевското Княжество

Женитбата на княгиня Елена за княз Игор

Безименната, безродната и безотечествената княгиня Олга

Дъщерята на цар Симеон, княгиня Елена-Олга

Княгиня Елена-Олга и презвитер Григорий

Наполовина българинът княз Светослав

Последно-други свидетелства и доказателства за княгиня Елена

Княгиня Елена-Олга начело на Русия

Българската княгиня Анна и руският княз Владимир

Святое Крещение Великой Руси

Дъщерята на цар Борис ІІ, княгиня Анна

Християнизацията и предаването на русите от българите

на българската книжнина, писменост и православна култура

Национално- и глобално-историческото значение и роля

на християнизацията и предаването на русите от българите

на българската книжнина, писменост и православна култура

П О С Л Е С Л О В

Б И Б Л И О Г Р А Ф И Я

ЦИТИРАНА ЛИТЕРАТУРА

ИЗТОЧНИЦИ

СЪКРАЩЕНИЯ

Страница 27-28:

Проучвайки все пак точно в тази връзка още и общо взето не особено широко известното и не съвсем ясното семейно положение на цар Симеон, ние установяваме, че от брака си с Кубера, за която е повече от съмнително да е куманка, чисто и просто защото по това време куманите едва навлизат в Източна Европа, той има един син, а от втория си брак с арменката Мариам се сдобива последователно с трима сина – Петър, Иван, Боян-Вениамин, и една дъщеря с неизвестно име.

Тъкмо за тази негова дъщеря, като допускаме, че Симеон се жени първия път най-късно през 895 г. и като даваме средно по две години за раждане на всяко едно от децата му, стигаме до извода, че тази негова единствена дъщеря е родена около 903 г. или към началото на 20-те години тя вече е в най-подходящата за онези времена възраст за женене от 17-18 год., което в никакъв случай не би могло да се получи, ако тук ставаше въпрос за дъщеря на Владимир-Расате (В. Наков), която няма как да не е родена преди известните събития през 893 г., или пък за дъщеря на цар Петър, която в най-добрия за противните тук тези може да се роди най-рано в края на 927 г. и то при условие, че той се жени съвсем в началото на същата година.

Така че единствено и само годината на раждане на Симеоновата дъщеря се съгласува и дори напълно съвпада с извежданата по много неясно какви методи и пътища на основата на различно-други източници, сведения и данни, година на раждане на кн. Олга в лицето на 904 г., като по силата на друг род съображения пък отпада горецитираното предположение, че кн. Олга е дъщеря на най-малката дъщеря на княз Борис-Михаил, Анна [вж. и срв. Златарски 2009, 353; Ольга Мудрая 2009, 1-4; Симеон I Великий 2009, срв. Иванов 2009, 9-10; ~*~2009а, 1-2; Иванов Ив. 2009, 2; Корисян-Меонлина 2009, 3; Наков 2009, 1; Никитин 2009, 9; ~*~2009а, 170-172].

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде сега, появи се и великия тюркутски воин .

Нега да се съсредоточим върху етеологията и етимологията на името на вуйчoто на цар Петър I, който може и да не е Ришельо но определено е имал сериозна позиция в упралението на българското правителство.

Според мен СУР има някаква връзка с арийското - СУр, дори един скитски бог се нарича - ОйтоСУР.

Има и персийски бог Зурван, но всичко това са спекулации. При това Зурван е бог на времето, т.е. има логика да се асоциира с Нова година.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

може ли някой да ми даде точни форми на изписване на "Георги Сурсубул" в източниците. Ако може снимков или сканиран вариант от оригинал!

Това второто "Сурсубул" искам да го изследвам. Навява ми "гръцко произнасяне" на една висша българска титла, която евентуално е носил Георги!

Ще съм благодарен да се даде и формата на изписване /от оригинал/ на "Мостич Чургубоила".

Предваррително благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има варианти - прикачвам един от тях.

Формулирана е хипотеза, че "сурсувул" е всъщност объркан запис на "ичиргубоил". Не е изключено по принцип, но това е твърде специализирана материя, в която аз не съм най-компетентен. Ако обаче се окаже, че хипотезата е вярна, то тогава евентуално ще можем да считаме, че въпросният ичиргубоил се е наричал Георги Мостич.

name.bmp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Има варианти - прикачвам един от тях.

Формулирана е хипотеза, че "сурсувул" е всъщност объркан запис на "ичиргубоил".

Благодаря за прикачения файл с надписа на гръцки. Беше ми достатъчно.

Та какъв беше въпроса за "Георги ичиргу боила" /Георги Чургубул /гр.произнасяне Сурсувул/? - не объркан запис, а произношение.

А откъде знаем че Георги Сурсубул е бил кавкан? - "Георги Чургу боила" с такава титла не е кавкан, защото второто е друга титла и ако беше такъв щеше да е с нея написан. Може да е станал след време, евентуално, но е въпрос извън времевия обхват на надписа.

Сурсувул регент? Да, възможно. "Чургу боила" е от най-висшите титли, затова един ичургу боил е в логиката на нещата да стане регент при необходимост. А как се е казвал този "Чъргубоила" е отделна тема. Чургубоили са различни хора по различно време. В случая по темата имаме ясно указание, че : "Ичургу Боил" е "Георги"!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Проучвайки все пак точно в тази връзка още и общо взето не особено широко известното и не съвсем ясното семейно положение на цар Симеон, ние установяваме, че от брака си с Кубера, за която е повече от съмнително да е куманка, чисто и просто защото по това време куманите едва навлизат в Източна Европа, той има един син, а от втория си брак с арменката Мариам се сдобива последователно с трима сина – Петър, Иван, Боян-Вениамин, и една дъщеря с неизвестно име.

Професоре, откъде намерихте сведение за арменска съпруга на Симеон на име Мариам? И тази Кубера? От том 15 на "Джагфар тарихи" ли?

И изобщо някой, писал по темата, чел ли е като хората "Първобългарите. Бит и култура" (С., 1981) на Веселин Бешевлиев? На страница 27 е посочена записана на старобългарски титла СЪРСОУБЫЛА. Така че сбогом на Силзивуловци, тюркути и прочее централноазиатски примитиви. Що се отнася до значението на титлата сурсубоила, може да се посочи, че при лакците в Дагестан (район, обитаван от българи векове наред) роднините се делят на 3 групи. В групата Тухун влизат най-далечните роднини, в групата Ляхъин по-близките, а най-близките родственици, не по-далечни от братовчеди и братовчедки, са включени към категорията УСУРСУ. Най-вероятно титлата сурсубоила е имала значение на “Роднина на владетеля”, “Роднински боила”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Най-вероятно титлата сурсубоила е имала значение на “Роднина на владетеля”, “Роднински боила”.

Титла. Значи интуицията не ме е излъгала. Значи този Георги си има титла след името, а не второ име. Това е добра основа за начало на всякакви обсъждания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Свързването на Сурсувул с чъргобиля, ичиргубоила не е само заради звуковото сходство, но и защото заемащите тази длъжност са споменавани във връзка с външнополитически прояви на България.

Ако обаче този Георги е заемал този пост, то възниква въпроса какво да правим с Мостич. Но в случая става дума за министър, а не за пожизнен пост, тъй че е възможно двамата да са били на тази длъжност, но в различно време. Напр. Мостич се замонашва с идването на новия владетел и Георги поема поста. При идването на нов владетел се сменяли и членовете на правителството. В САЩ да речем и до сега си е така - с избора на нов президент някои от висшите служители по традиция подават оставка за да си направи екип. При всички случаи при писането на кратките си сведения виз. автори едва ли са се задълбочавали в кариерното развитие на Георги - може в края на управлението на Симеон да е повишен в кавхан, но поради старите контакти с него на по-стария пост да са го писали с него.

Иначе самият Георги се споменава в началото на управлението на Петър и после изчазва от иначе множеството сведения за времето на Петър І. То вярно че и кавхан Исбул си е най-познат от домашните надписи, но този Георги се губи и в тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само с гръцка ортография ли е засвидетелствано името на Сурсувул или има нещо на български ???

Ако нямаме български текст що търсите Сурсувул , а не Ичиргу боил ???

И има ли в гръцки надписи засвидетелстване на две имена на даден блъгарски владетел или сановник ,аз май не се сещам !!!???

Пък, можете да ме поправите, ако греша...

Link to comment
Share on other sites

Подкрепям някои от изводите на проф. Добрев и на няколко пъти в различни теми исках да информирам за тази съпруга на цар Симеон и за този негов девер, защото това обяснява много неща в българската медиевистика, но от друга страна легендата за прабългарина Сурсувул=Цървул, подобно на много други ми е толкова мила, че не ми се искаше да се разделяме с нея. Въпросната историческа личност едва ли е брат на Мария - дъщерята на Христофор Лакапин, която някои специални изследователи нарекоха Мариам. Той обаче със сигурност е византийски асекрет (секретар в канцеларията на имератора) и още по-точно ексвизантийски служител, доколкото чак до женитбата на цар Петър е един от видните български боляри. Не разбрах точно какъв суперстат имало при арменците - тюркутски или прабългарски, но това са глупости! След Световния младежки фестивал в България се засили арабския суперстат, ако може така да се каже, по същата логика на същия автор. Второто име на въпросния Георги Сурсубул (Той няма нищо общо с "адаша му - Георги Зергобуила, който е виден дипломат при княз Борис!) има варианти Сурупал, Сурупул(ос)..., които са по-ясни и се тълкуват като "сина на сириеца". Такива се срещат и в моливдовули от периода на византийското владичество. Проф. Добрев можеше да провери откога датира появата на Георги Сурсувул в двора на българския владетел и тогава щеше да разбере, че не може да е син на Христофор Лакапин. От отговора му разбирам, че според него - братът на цар Петър, който е носил името Михаил е син на цар Симеон от "мистичната" Кубера, но - за жалост! - това не се връзва с останалите факти и моите представи!

Link to comment
Share on other sites

Професор Добрев откъде взехте името на тази арменка Мариам?

От статия в Интернет, защо?

Автор: Варта Корисян-Меонлина

Богомилите – есеите на Балканите

От първия брак на цар Симеон І с куманката Кубера се ражда първородният син Михаил, който след смъртта на майка си незабавно е покалугерен, за да бъде елиминиран като претендент за престола. Следващата царица, арменката Мариам, е сестра на ичиргу боила Кеворк Сурсупал, известен в историята като Георги Сурсувул. Тя е майката на другите трима синове и дъщерята на българския цар.

Най-големият е Петър, който след неговата смърт пряко волята си е качен на трона. Вторият, Иван, избира пътя на пустинничеството в полите на Рила планина. Това твърдение е в разрез с общоизвестения вариант за произхода на Рилския светец. Съществуват обаче доказателства, които потвърждават, че между цар Петър и Иван Рилски е съществувала особена близост. Само един родственик е можел да си позволи лукса, когато е бил потърсен, да откаже среща на владетеля на страната. Най-малкият син на Симеон І е принц Боян, приел след покръстването си християнското име Бениамин.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кумани през 9 век?Професоре в безкрайна грешка сте.Те са повявяват на Балканите най рано през 11 век.А за ичъргу боила Кеворк.............Е рано сутрин ми е малко прекалено.

Link to comment
Share on other sites

Кумани през 9 век?Професоре в безкрайна грешка сте.Те са повявяват на Балканите най рано през 11 век.

А за ичъргу боила Кеворк............. Е рано сутрин ми е малко прекалено.

Бихте ли цитирали тук изречението, в което твърдя, че през 9-ти век в България има кумани?!

А така също и за "ичъргу боила Кеворк".

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

През 9 век кумани няма само на Балканите но и в Северното Причерномрие.Очевидно армеската историчка / ако мого да използвам този термин/ нещо бърка Симеон и Калоян.вие не твърдите това професоре но цитирате източник от интернет.Ащо м цитирате един източник то значи го приемате напълно и се основавате на него.А Кубера като куманко женско име.............Е въображението на някои хора явно е ограничено.Имаше един симпатяга във форума които твърдеше че Самуилова българия била арменско държавно формирование.Явно и тази арменка е от същета школа само дето сваля долната граница стотина години по рано.Мда "ичъргубоила Кеворк"..........Как звучи само.

Link to comment
Share on other sites

През 9 век кумани няма само на Балканите но и в Северното Причерномрие.

вие не твърдите това професоре но цитирате източник от интернет.Ащо м цитирате един източник то значи го приемате напълно и се основавате на него.

Вие имате проблеми не само с писането, но и с паметта и осмислянето на текста,

защото аз много преди вас казвам, че кумани по това време на Балканите няма.

Това вие можете да се опитате да го разберете и асимилирате от специално приведения отново абзац, въпреки че аз не съм оптимист в това отношение!

Единственото което вземам на доверие от тази историчка е това, че Симеон има втори брак с арменка,

което е изключително важно и продуктивно за целите и задачите на моето изследване за княгиня Олга.

А вие пък щом като сте толкова ерудиран, напишете да видим нещо за семейството и браковете на Симеон, пък тогава и ние ще си позволим така с лека ръка и без да се замисляме много-много да ви отправяме критики.

Страница 27-28:

Проучвайки все пак точно в тази връзка още и общо взето не особено широко известното и не съвсем ясното семейно положение на цар Симеон, ние установяваме, че от брака си с Кубера, за която е повече от съмнително да е куманка, чисто и просто защото по това време куманите едва навлизат в Източна Европа, той има един син, а от втория си брак с арменката Мариам се сдобива последователно с трима сина – Петър, Иван, Боян-Вениамин, и една дъщеря с неизвестно име.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...