Отиди на
Форум "Наука"

Превод от български на старобългарски


Recommended Posts

  • Потребители

Здравейте!

Ще се радвам много някой да преведе "Аз ще променя света" на старобългарски и написано на глаголица.

Благодаря Ви предварително!

post-5121-093482500 1325008401_thumb.jpg

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще се радвам много някой да преведе "Аз ще променя света." на старобългарски и написано на глаголица.

А в каква посока искаш да промениш света?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, може и да не стигнеш до края на Пътя. Важното е да вървиш по него. И да си щастлив, докато крачиш напред към целта си.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте!Случайно попаднах на този форум и открих много интересни теми. Имам един спор с моя съпруг (който е икономист), относно думата "уповавам". Моля някой да ми преведе на старобългарски фразата "На тебе господи се уповавам" и да ми помогне да докажа правотата си,в която аз като педагог съм сигурна. Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имам спор с моя съпруг относно думата "уповавам".

И в какво се състои спорът относно тази дума?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравейте!

Бихте ли могли да ми преведете следното: "Господар на съдбата си" и "Част от мен"

Благодаря предварително!

post-5121-041544100 1327441861_thumb.jpg

Няма да питам за какво ти е, че страх ме хваща.:head_hurts_kr:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

извинявам се,че ще прозвуча като всички останали,защото виждам,че това ви дразни. обръщам се към вас с въпрос-когато изписвате надписите за татуировки на потребителите,от български на старобългарски,и от старобългарски на глаголица??? това ли е правилниат начин??? и ако ви помолиа и аз за същото,дали много ще ви затрудня?? благодаря предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здрасти, Хиеродул :)

Лично мен ме дразни само това, че интересът на учениците към старобългарския се изчерпва с превода на някакви крайно небългарски максими за тауировки. Никой старобългарски автор не би написал примерно думите "господар на съдбата си" ("Господинъ дяла своего", да речем), просто те не се връзват със старобългарската култура.

Колегата Istorik е прав - по-добре да имаше истински фенове, които просто да се хванат и да понаучат малко старобългарски. Той е много приятен за четене език, а и който го е учил, после по-лесно разбира руски, полски и сръбски.

Лично на мен старобългарската граматика доста ми е отслабнала, така че разбирам старобългарските текстове, но не смея да предлагам преводи. Обикновено съфорумникът ни Тироглифус предлага качествени преводи на старобългарски.

Старобългарският се изписва с две азбуки - кирилица и глаголица. Обикновено тук предлаганите преводи са на кирилица, защото компютърните глаголически шрифтове са малко на брой и са некачествени. Предполагам, че въпросът ти беше за това, но си го задал малко неясно.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колегата ISTORIK е прав - по-добре да имаше истински фенове, които просто да се хванат и да понаучат малко старобългарски. Той е много приятен за четене език, а и който го е учил, после по-лесно разбира руски, полски и сръбски.

Който е учил старобългарски, по-лесно схваща смисъла на промяната на граматичните правила в българския език през вековете и по-лесно усвоява и съвременния български език.

Дразнещото е, че молещите да им се преведе някакво изречение влизат във форума, само за да помолят някой да им преведе някаква щуротия на латински или на старобългарски. Тези хора не се застояват по-дълго тук. Явно науката не ги интересува и не е част от ценностната им система, не е приоритет за тях.

Какво пишат те?

"Ама моля ви се, преведете ми НЕЩОТО!", "АМА МНОГО Е СПЕШНО!", "АКО МОЖЕ - ВЕДНАГА!"...

Като че ли някой е длъжен да го направи за тях.

"Много ще съм ви благодарен!" Ама в какво се изразява тази благодарност към този, който ще им преведе текстченценцето? - Че ще му купят кутия бонбони ли, ще му подарят книга ли, ще му донесат бутилка бира или вино? Или пък ще се включат във форумните дискусии? Не, братче, няма такова нещо. Нищо от изброеното. Някой път тия хора не казват и едно "Мерси!". Или - поне едно "Благодаря!".

Друг път искат да им се преведе нещо - ама, ако може ТОЧЕН превод. Ама те са написали текстчето си неграмотно. Щото покрай тях все едно има някой, който ще разбере дали написаното е написано по (не)грамотен начин!

Да не говорим, че тия щуротии или простотии им трябват най-често - за да си ги татуират, а не могат да напишат правилно думата "татуировка" или "татуировки" (на български), а използват несъществуващите в нашия език думи "татус" и "татуси".

Ей тия "дреболии" са дразнещи.

Иначе аз нямам нищо против някой да си татуира нещо някъде по тялото. Все пак, това си е неговото тяло. (Друга тема е, че мастилата за татуировка съдържат канцерогенни и отровни вещества!) Ама ако щат да излеят една локва мастило на пода и да си цопнат дупетата в тази локва! Хич не ми пука. Дупетата са си техни.

Редактирано от ISTORIK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

хората се интересуват от история или от татуировки,не може да е в комбинация. колкото повече чета вашите мнения в този форум,толкова повече се разубеждавам да си направя татуировка,друго е да видиш отстрани как хората гледат на това,как вие гледате на това...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хората се интересуват от история или от татуировки,не може да е в комбинация.

Защо пък да не може хората да се интересуват и от наука, и от татуировки?

Наскоро излезе една книга от американски писател, в която са показани снимки на различни татуировки, свързани с науката. Става дума за: различни видове животни, таблицата на Менделеев, таблицата за умножение, азбуката, математически, химически и физически формули и каквото още ти хрумне!

Аз харесвам майсторски направените татуировки и скоро може да се появи нещо по темата в раздела с новините в сайта. Ще преведа на български една статия по темата за научните татуировки.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е проблемът в татуировките, а във вкуса, друже :) Хубаво е като си прави човек татуировка, тя да е смислена. Татуировка на старобългарски звучи абсурдно. Все едно телефон от месо :)

Инак примерно гаджето ми се кани да си слага някаква "tribal" татуировка, примерно крило на едното рамо или нещо такова и мисля, че много ще й отива.

А предполагам, че някъде в Карибския басейн може направо да се напише история на татуировките :) История може да се напише за всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

може ли да помоля да ми напишеш на глаголица ''да живееш значи да се бориш'' ''сила'' ''вяра''

и искам да те попитам като безпристрастен страничен човек,как би реагирал,ако видиш тези надписи на задната част на врата на момиче!? много се колебая...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нали по-горе вече казах, че не се наемам сам да правя преводи и че няма добър глаголически шрифт... Чети, Хиеродул, нали затова пишем. Ей, разсеян народ са това учениците :)

Не знам как бих реагирал, зависи как е направена татуировката. Предполагам, че на момичето ще му е странно да го зяпа непознат във врата, а и аз обикновено зяпам другаде biggrin.gif

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

колкото татуировката на старобългарски е абсурдна,толкова tribal са разпространени и загубиха своя смисъл.

татуирането е дна от най-древните форми на изкуство и вероятно една от най болезнените. в някои общества те са незаличим белег за принадлежност към племе или за статус,означават навлизането в зрелостта,определят ранга и уменията,повишават сексуалното привличане :) по традиция се вярва,че татуировката предпазва от зло. върху кожата се татуират символни мотиви,които в живота играят ролята на талисмани!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как бих се почувствал, ако видя надпис на задната част на врата на мом(и)че?

- Странно. Най-меко казано.

(А какво значение има дали е татуиран надпис или е сложена картинка?)

Как бих реагирал?

- Никак. Вратът си е собственост на притежателя му.

Това се отнася и за всички места, където се слага пиърсинг.

Какво бих си помислил?

- Странно чувство за естетика. Мен вече все по-малко неща могат да ме учудят или - да ме впечатлят. Нищо особено.

Явно това същество иска хората да го забелязват. Други си правят някаква прическа, или си боядисват косите. Или си слагат обици, пиърсинги и други неща, дето не им знаем имената, на различни места по тялото.

---

Явно новата мода са татуировките. Това се прави, за да се отличиш от нетатуираните хора.

А какво правиш, когато масово се татуират всички? И ще се отличават тези, които НЯМАТ татуировка/татуровки по тялото си? Ще ги махаш оперативно ли?

Днес си падаш по старобългарския, утре - по старофренския, латинския, иврита, китайския... И ще се татуираш на всички азбуки и езици ли?

Днес си падаш по самураи, утре - по нинджи? Днес си падаш по знамето на Япония, утре - по знамето на друга държава.

Днес си падаш по анимето "Наруто", утре - по друго аниме ("Покемон", например.)

И с всяка промяна на интересите си ще си добавяш по една нова татуировка, докато се получи плетеница от неразбираеми цветове и форми ли? Или ще махаш старата, за да я замениш с нова?

Има една поговорка: "Всяко чудо - за три дни. А по-голямото - за седмица."

Това се отнася с голяма сила и за модните тенденции.

Понеже питаш, да ти кажа...

Не, че има някакво значение какво мислим ние.

Все пак тялото ти си е твое! Ако искаш, слагай си татуировки, боди го с обици, с топчета, с безопасни (или опасни) игли, с ножчета за бръснене, с топлийки, с каквото имаш под ръка...

Ако искаш, забий си нож, сатър или брадва в главата! Нали, важното е да те забележат, да те впишат в "Книгата на Гинес" - като човек, който живее с белезници на носа, с отвертка в ухото, с нож в окото и със сатър в главата! Едновременно, разбира се, за по-интересно, нали...

Абе, все ми е тая!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...