Отиди на
Форум "Наука"

Платените "борци" за публичност и демокрация


Recommended Posts

  • Потребител

БГ фирма Х с лош работодател, плащаш ниски заплати, фалира, защото няма кой да и кара камионите

Не става въпрос за "лош" работодател в смисъл "умишлено плаща ниски заплати", а лош работодател в смисъл "не умее да върти бизнес". Примерът беше, че ниските заплати са подвеждащи - не дават вечно предимство.

Същото ще се получи и с фирмите които се занимават с металообработване - например повечето от авто-клъстера. Там също работят 100% за експорт. В момента средната възраст на стругари, фрезисти и и т.н. е 50 години. Средната заплата е около 800 лева. Млади няма, а работодателите си мислят, че дуалната система или друга някаква врътка в образованието ще реши проблема. Няма да се получи. Ако не успеят да измислят начин до 4-5 години бизнесът да им да се вързва при заплати от порядъка на 1500 лева (днешни пари) и те ще затварят. Не знам обаче дали не е късно за подобни опити. Не виждам как в рамките на това време ще успеят да оптимизират бизнеса си и да плащат два пъти повече отколкото сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

това важи само за вътрешното потребление, но не важи за експорта или туризма, където ниските заплати са предимство

ние би трябвало да сме лидер по експорт и туризъм ако всичко се базираше само на този показател

очевидно е, че има много други проблеми, които трябва да бъдат решени преди заплатите да станат високи

а иначе, както много пъти съм писал, капанът на средните доходи е класика и по-скоро правило, държавите които са излезнали от него и са влезнали в клуба на богатите са много малко, а БГ никога не е била сред тях

родните бизнесмени са такива каквито са

виждал съм много такива, които знаят 'много добре' как се прави бизнес и смятат, че ще се справят по-добре от горепосочените

познай какво им се случва на 90% от тях като пробват

та

направи бизнес в БГ и плащай добри заплати, после пак ще говорим

освен това ако заплатите тук бяха толкова лоши никой нямаше да работи за тях при сегашната мобилност и отворени граници - това не се случва, което показва колко е 'уверена' работната сила в нейните качества и колко лесно сменя работа/държава и т.н.

Голимят проблем на България е отсъствието на едър бизнес. Болшинството от фирмите са дребни и средни. А с такива фирми високи заплати и платени осигуровки на реалната заплата няма. Но това е не защото бизнесмените са толкова лоши, а защото не могат да акумулират толкова средства. За това и нямат пари нито за заплати, нито за технологии. И така се затваря порочиня кръг на средните доходи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

родните бизнесмени са такива каквито са

виждал съм много такива, които знаят 'много добре' как се прави бизнес и смятат, че ще се справят по-добре от горепосочените

познай какво им се случва на 90% от тях като пробват

та

направи бизнес в БГ и плащай добри заплати, после пак ще говорим

освен това ако заплатите тук бяха толкова лоши никой нямаше да работи за тях при сегашната мобилност и отворени граници - това не се случва, което показва колко е 'уверена' работната сила в нейните качества и колко лесно сменя работа/държава и т.н.

Хайде и ти с тази мантра. Вече ми се повръща като чуя или прочета как като съм бил искал повече пари да ходя навън. Не схващаш ли че някои хора държат да са до семейството си например? Ако исках да съм навън, специалист съм в такава област, че мога да отида в буквално която си искам държава.

А тази първата част дето като съм знаел повече да съм го направил е също ужасно клиширана. От Пратчет ли го прочете? :) Нека всяка жаба да си знае гьола. Мога да правя бизнес, но съм много по-добър химик, та прочети пак това за гьола и жабата. :) Та аргумента ти е леко глуповат в случая извинявай за което.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

човек може да преуспее и да изкарва европейска заплата и в БГ. Достатъчно е да има познание и желание за което. Лично аз оттук не мърдам. Кефят ме държавата, хората и природата и не виждам особена причина да се местя в другаде.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Родните "бизнесмени" са най обикновенни мошенници, които претакат държавни средства, живият с чадъри от властта и гледат да извият ръцете на този когото могат-конкуренция, клиенти, работници. Ако такива "бизнесмени" отидат на запад, ще фалират мигновенно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не става въпрос за "лош" работодател в смисъл "умишлено плаща ниски заплати", а лош работодател в смисъл "не умее да върти бизнес". Примерът беше, че ниските заплати са подвеждащи - не дават вечно предимство.

Същото ще се получи и с фирмите които се занимават с металообработване - например повечето от авто-клъстера. Там също работят 100% за експорт. В момента средната възраст на стругари, фрезисти и и т.н. е 50 години. Средната заплата е около 800 лева. Млади няма, а работодателите си мислят, че дуалната система или друга някаква врътка в образованието ще реши проблема. Няма да се получи. Ако не успеят да измислят начин до 4-5 години бизнесът да им да се вързва при заплати от порядъка на 1500 лева (днешни пари) и те ще затварят. Не знам обаче дали не е късно за подобни опити. Не виждам как в рамките на това време ще успеят да оптимизират бизнеса си и да плащат два пъти повече отколкото сега.

същото вече се случи с малките фирми в търговията

същото предстои да се случи в един куп други сектори

същото вече се е случило с малките фирми в по-голямата част от европа

при сегашната конюнктура дребният бизнес е мъртъв

в БГ нещата са утежнени от някои допълнителни фактори

навсякъде обаче наблюдавам едно и също - дребните бизнеси затварят, а докато затворят заплатите на работниците са колкото да преживеят

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде и ти с тази мантра. Вече ми се повръща като чуя или прочета как като съм бил искал повече пари да ходя навън. Не схващаш ли че някои хора държат да са до семейството си например? Ако исках да съм навън, специалист съм в такава област, че мога да отида в буквално която си искам държава.

А тази първата част дето като съм знаел повече да съм го направил е също ужасно клиширана. От Пратчет ли го прочете? :) Нека всяка жаба да си знае гьола. Мога да правя бизнес, но съм много по-добър химик, та прочети пак това за гьола и жабата. :) Та аргумента ти е леко глуповат в случая извинявай за което.

аз съм правил този избор във всякакви варианти, в момента съм в БГ по семейни причини, т.ч. сме в донякъде аналогична позиция

една от причините да напусна държавата бяха такива като теб, които си стоят тук и търпят и подбиват пазара на труда, докато ви има нещата няма да се оправят, както и да е до 10-15г. ще се пенсионирате в достатъчни количества и после ще можем да извиваме ръцете на работодателите на спокойствие

по отношение на Пратчет - не не съм го прочел от там, въпреки че съм чел много неща на Пратчет

това си е всеизвестна мъдрост

в БГ, както забелязваме ежедневно всеки разбира от всичко, от организацията на градския транспорт до мениджмънт и това колко са некадърни собствениците

в същото време има едно нещо, което повечето българи не желаят да правят - да поемат риск, а всъщност точно това прави собственика - днес може да има фирма за милиони, утре да е във фалит

та нещата в повечето случаи даже и не опират до това кой в какво е добър, а до това, че в БГ всички са голямата работа на маса и на приказки, а всъщност са един страхливци като се опре до истински бизнес

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

навсякъде обаче наблюдавам едно и също - дребните бизнеси затварят, а докато затворят заплатите на работниците са колкото да преживеят

Това е вярно, но при нас продължават да се правят глупости. Например в образованието - работодателите искат системата да произвежда кадри с тясна специализация за точно определена професия.

Ето това е от днес:

“Досега България се специализира в производството на ниско-технологични, сравнително енергоемки и трудоемки продукти. Постепенно страната ще започне да играе по-важна роля и ще мигрира към производството на по-сложни компоненти”, обясни Кристофор Павлов.

Банкер: БГ компаниите ще се насочат към износ

Това "постепенно мигриране" не е написано защото икономистът има някакви тайни данни, а защото знае като поп, че от тук нататък всеки ръст на заплати или енергоносители ще затваря по някой от досегашните мотори на икономиката.

Ще правим дуална система и ще даваме тясна специализация на младежите в етап в който предстои цялостно преструктуриране на икономиката за да угодим на работодателите - липсвали им шивачки и ред други специалисти.

Преди време поляците правят точно обратното - преструктурират си образователната система така, че да дава базови знания и умения и да позволява на младежите бърза смяна на професията. Коя икономика се представя по-добре е излишно да се пита.

Експерт на Световната банка: Образованието ви да дава възможност за бърза смяна на професията

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Адекватността на образованието е отделна тема. Тук темата е за едни организации, които дават пари за обучение. Това обаче не е толкова за подценяване. В колониалната епоха примерно работниците са местни, а специалистите са от метрополията. Когато колониите решават да станат независими, метрополиите си изтеглят специалистите и възникват сериозни проблеми с икономиката на вече бившите колонии. Ще рече, че ако някой друг ни обучава кадрите, то може да се използват вече установените контакти и в даден момент, като им се предложи по-добра работа в чужбина (т.е. по-високо платена) те да бъдат изтеглени от страната.

Дребният бизнес разбира се че не загива - това са занаятчии, малки магазинчета, амбулантни търговци, фризьорки и още много други, които може да видите в изобилие на Запад. Дори в момента са в лек ренесанс, заради интереса към бутиковото, който пък е последица от препълването на пазара с масово производство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали уж нямаше да има политически теми, поне не злободневни?

Като ще почваме да си говорим така за прозрачност дали пък най-доброто начало не е кой финансира извора на гласността, т.е. медиите?

Авторката е журналист на заплата във вестника на една партия, това си е прозрачно финансиране, спор няма. Самата статия също я има във вестника и е част от кампанията му за представяне на едни протести от лятото на миналата година като платени.

http://www.duma.bg/node/841

http://www.duma.bg/node/64049

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дори в момента са в лек ренесанс, заради интереса към бутиковото, който пък е последица от препълването на пазара с масово производство.

извинявай, ама ти си повтаряш някакви заучени фразички, които си чул или прочел някъде

всъщност поради падането на стандарта на живот, има една всеобща тенденция и тя е да се пазарува он-лайн в най-евтиния супермаркет

това започна от САЩ с Wallmart и се прехвърли през UK и сега се разпространява в цяла Европа

дребният бизнес не може да издържи, защото трябва да продава скъпо, а клиентската му база е много стеснена особено в случая на бутиковите продукти

това е поредната тема, която разводняваш, и аз публично обещавам, че повече няма да ти се връзвам на глупостите и системно ще те рипортвам при всякакви квалификации кой бил комунист, кой другар, кой антикомунист, кой не и каква била правилната или неправилната политическа позиция

Това е вярно, но при нас продължават да се правят глупости. Например в образованието - работодателите искат системата да произвежда кадри с тясна специализация за точно определена професия.

Ето това е от днес:

“Досега България се специализира в производството на ниско-технологични, сравнително енергоемки и трудоемки продукти. Постепенно страната ще започне да играе по-важна роля и ще мигрира към производството на по-сложни компоненти”, обясни Кристофор Павлов.

Банкер: БГ компаниите ще се насочат към износ

Това "постепенно мигриране" не е написано защото икономистът има някакви тайни данни, а защото знае като поп, че от тук нататък всеки ръст на заплати или енергоносители ще затваря по някой от досегашните мотори на икономиката.

Ще правим дуална система и ще даваме тясна специализация на младежите в етап в който предстои цялостно преструктуриране на икономиката за да угодим на работодателите - липсвали им шивачки и ред други специалисти.

Преди време поляците правят точно обратното - преструктурират си образователната система така, че да дава базови знания и умения и да позволява на младежите бърза смяна на професията. Коя икономика се представя по-добре е излишно да се пита.

Експерт на Световната банка: Образованието ви да дава възможност за бърза смяна на професията

абсолютно съм съгласен с теб, но не виждам как това може да се промени

НПОтата, Световната Банка и всякакви международни институции от години повтарят, че има проблем с образованието, но министерството предпочита да угажда на учителите и да отлага реформите пред това да промени съществено нещо

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

всъщност поради падането на стандарта на живот, има една всеобща тенденция и тя е да се пазарува он-лайн в най-евтиния супермаркет

това започна от САЩ с Wallmart и се прехвърли през UK и сега се разпространява в цяла Европа

дребният бизнес не може да издържи, защото трябва да продава скъпо, а клиентската му база е много стеснена особено в случая на бутиковите продукти

Дребният бизнес не е само квартални бакалийки, които трябва да продават по-скъпо, та затова хората пазарували онлайн от Уолмарт. Всъщност, какво точно разбирате под "дребен бизнес" не е много ясно. Има малък и микро. Дребният сигурно е микрото.

Та, явно тука някои хора под "дребен бизнес" разбират да си отвориш една бакалийка 3 на 3 метра или кафе с 3 маси и там да кибичиш сам по цял ден. Да, ама не. Дребен бизнес са семейни хотелчета, където бачкат 4-5 човека, предимно от едно семейство/род. Дребен бизнес са адвокатски кантори с по 2-3ма съдружници и една секретарка. Дребен бизнес са художествени галерии с няколко човека персонал. Дребен бизнес са един куп софтуерни фирми и фирмички. Една камара фермери попадат също тука и т.н. и т.н.

Кои от тия умират на запад и кои не умират - не се наемам да твърдя с убедеността на някои други хора. Струва ми се обаче, че някои хора нямат много реален поглед над действителността и лекичко бъркат понятията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дребният бизнес не е само квартални бакалийки, които трябва да продават по-скъпо, та затова хората пазарували онлайн от Уолмарт. Всъщност, какво точно разбирате под "дребен бизнес" не е много ясно. Има малък и микро. Дребният сигурно е микрото.

Та, явно тука някои хора под "дребен бизнес" разбират да си отвориш една бакалийка 3 на 3 метра или кафе с 3 маси и там да кибичиш сам по цял ден. Да, ама не. Дребен бизнес са семейни хотелчета, където бачкат 4-5 човека, предимно от едно семейство/род. Дребен бизнес са адвокатски кантори с по 2-3ма съдружници и една секретарка. Дребен бизнес са художествени галерии с няколко човека персонал. Дребен бизнес са един куп софтуерни фирми и фирмички. Една камара фермери попадат също тука и т.н. и т.н.

Кои от тия умират на запад и кои не умират - не се наемам да твърдя с убедеността на някои други хора. Струва ми се обаче, че някои хора нямат много реален поглед над действителността и лекичко бъркат понятията.

Всичко зависи от стандарта на живот. Ако продължи да спада, защото такива са засега тенденциите, броят им ще бъде редуциран.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

това е поредната тема, която разводняваш, и аз публично обещавам, че повече няма да ти се връзвам на глупостите и системно ще те рипортвам при всякакви квалификации кой бил комунист, кой другар, кой антикомунист, кой не и каква била правилната или неправилната политическа позиция

И къде в цитираното квалифицирам че някой е комунист, другар, антикомунист?

Но никога не съм толерирал някой да пуска заплахи. За такова поведение са отнасяли бан много по-знаещи потребители от теб. Макар твоето да не е знание, а най-обикновено манипулиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже излиза мааалко офтопик, но все пак има връзка. Ще ви пусна нагледен пример на който попаднах съвсем случайно - на еднодневен курс по първа помощ, след който ще получа и карта-удостоверение-правоспособност и пр.
Това е образователно клипче на НПО относно спасяването след сърдечен удар. Клипчето се казва нещо свързано с UNDEAD (немъртъв). Тук е първата странност. Немъртъв не означава жив!
Идеята е как да се научим сърдечен масаж (или както там му се казва). И, каква брилянтна идея, да го научим от зомбита. И да, образователната идея е постигната. Но успоредно с нея върви и другата идея - немъртъв, зомби, помощ от зомби, и успех, тя не е мъртва макар и зазомбирана. Нова не може да е случайно. И го пускат това на курсистите!

В тубата под видеото има препратка към http://www.cprundead.ca (всъщност отива на съвсем друг адрес) а там най-отдолу има "Copyright 2013 Heart And Stroke Foundation". Цъкнах и на контакти. Ето какво излезе:

Thank you for wanting to learn more about the Campaign.

For further information please email:
advocacy@hsf.on.ca

мамамия!

Да и между другото, в този еднодневен курс ни караха да рисуваме плакат с маркери (който залепиха на стената в наша чест) и да играем сценки на тема хипотермия в различни стадии.... гееееениално! Бях забравил какво е в детската градина.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дребният бизнес не е само квартални бакалийки, които трябва да продават по-скъпо, та затова хората пазарували онлайн от Уолмарт. Всъщност, какво точно разбирате под "дребен бизнес" не е много ясно. Има малък и микро. Дребният сигурно е микрото.

Та, явно тука някои хора под "дребен бизнес" разбират да си отвориш една бакалийка 3 на 3 метра или кафе с 3 маси и там да кибичиш сам по цял ден. Да, ама не. Дребен бизнес са семейни хотелчета, където бачкат 4-5 човека, предимно от едно семейство/род. Дребен бизнес са адвокатски кантори с по 2-3ма съдружници и една секретарка. Дребен бизнес са художествени галерии с няколко човека персонал. Дребен бизнес са един куп софтуерни фирми и фирмички. Една камара фермери попадат също тука и т.н. и т.н.

Кои от тия умират на запад и кои не умират - не се наемам да твърдя с убедеността на някои други хора. Струва ми се обаче, че някои хора нямат много реален поглед над действителността и лекичко бъркат понятията.

много добре знам какво е дребен бизнес

както и знам какъв е делът му в икономиката на държавите, които ме интересуват

има дефиниция и в ЕС и в Северна Америка какво е дребен бизнес

какво твърдиш ти или аз няма абсолютно никакво значение

проблемът е налице и на запад и на изток - малките фирми са подложени на много голям натиск от средните и големите бизнеси, регулаторните органи и какво ли още не

няма абсолютно никакво значение дали става думи за ферми или за хотели, при фермите земята се окрупнява, при хотелите веригите настъпват, при колите под наем и някои други бизнеси малки фирми вече не съществуват (финито и капут, каквото било било)

това не е някаква нова тенденция, а продължава от доста време насам - икономиката не търпи вакум, във времена на много ниски лихви големите фирми имат огромно предимство т.к. имат много бърз достъп до евтини пари, тези пари не стигат до малките фирми поради ред причини

това създава огромен политически проблем, защото малките фирми генерират най-големия дял от заетостта

никой до момента не е измислил как да го реши

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето един човек, който говори същите неща като НПО-тата, но няма кой да чуе:

България е опряла "стената" и доходите ще растат само с по-добри институции

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето един човек, който говори същите неща като НПО-тата, но няма кой да чуе:

България е опряла "стената" и доходите ще растат само с по-добри институции

имаме много допирни точки с автора както и с янкои от НПОтата

БГ наистина е опряла до стената

и наистина ситуацията в момента болезнено напомня за 80те, защото пак сме в стагнация

БГ не е направила една крачка напред от поне 2008г., а смао тъпче на едно място

ако трябва да говорим за важни реформи, такива не са правени от поне 2002-2003г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защото почти всички "лесни реформи" като плосък данък и пр. вече се изчерпаха. Сега вече всичко което следва да се направи е с пъти по-сложно - и административна реформа и реформа в съдебната система, и реформа в образованието и т.н. и дори и да се започне пак резултатите ще дойдат със закъснение. Но това няма да се случи, защото нито има политици, които да го направят, нито искат (защото трябва да си режат и от хранилките), нито обществото като цяло има енергия и разбиране на нещо повече.

Та като става въпрос за бизнес и икономика, добре е да се гледат някакви по-точни данни напр. анкетите на НСИ

http://www.nsi.bg/sites/default/files/files/pressreleases/Economy2014-03_9K3CXQU.pdf

Във всички сектори има един главен проблем - несигурна икономическа среда.

На фиг. 4. - отнасяща се до промишлеността - там след несигурната икономическа среда са посочени, свито потребление, след това слабости в законодателството, финансови проблеми и едва тогава - конкурентен внос. Т.е. конкурентият внос, който би трябало да "убива" българската промишленост, както твърдят разни пишманнационалисти е далеч назад, за разлика от други проблеми, които са посочени като много по-големи.

Що се отнася до статията в по-горния пост - в нея на прост език е обяснено това, което много хора у нас не могат да схванат с години. Това, обаче въобще не им пречи да каканижат едно и също и да дават акъл за целия свят :wavetowel2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Материала е интересен, само че не отчита един много важен фактор-манталитета на населението. Не само в България, но и в цяла Южна Европа, не можеш да очакваш организация като в Северна Европа, което е и основната идея на автора на статията, нито пък като на Източна Азия. Поради това и сравненията, които прави са не много адекватни. По отношение на Източна Европа, западът инвестира в страните, които са в непосредствена близост до него. Останалите просто не представлявах особен интерес. Положението например в една Хърватия или Сърбия е същото като у нас. Основният проблем на България е отсъствието на едър бизнес. Наивно е да се очаква, че страна с преобладаващи малки и средни предприятия може да стане богата от само себе си. Например в Сингапур или Южна Корея там държавата буквално създава едрия бизнес, като се създават едни полудържавни, получастни предприятия, които стават по-късно гръбнака на местните икономики.

Редактирано от Stefan Iv
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Елемаг, основен проблем-свитото потребление. Ами като в 7 милиона държава имаш 2 милиона пенсионери със средна пенсия 300 лв и 1 милион социално слаби с минимални доходи, и още 1 (да не са и 2) милион бедни работещи с по 300-500 лв заплати-еми как да потребяват тия хора?

И полвин милион безработни

България е на седмо място по безработица в Европейския съюз, сочат данните на Евростат. През януари тази година без работа са били 424 хиляди българи, или 13,1 на сто от трудоспособното население.

Реално в България по нормални (за нашите стандарти) заплати се получават само в София, Варна и може би Бургас. И то не всички живеещи в тези градове. И вие искате с 1 милион души средна класа, получаваща да кажем по 1000 лв заплата да има потребление.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

вече 10 пъти се изписа от в този форум и многократно е повтаряно от същите тези НПОта, че държавата не може да вдигне това потребление

държавата не може да подмлади хората

държавата не може да стерилизира циганите

държавата си има съвсем други и съвсем реални проблеми като дефицитите в НОИ, НЗОК, НЕК, БЕХ, мудната администрация, бавната и несигурно работеща съдебна система, неефективната полиция, некачественото образование

всички тези проблеми са от изключителна важност и трябва да бъдат решени, защото иначе само натрупват дълг, проблеми и забавят развитието на държавата

на държавата и остана един последен коз от тези лесните неща с голям ефект и той да е влезне в еврозоната, така или иначе сме в борд, при влизането в еврозоната лихвените разходи на фирмите и населението ще намалеят и ще има повече свободни пари за потребление

всичко друго вече е направено

останаха сложните неща - там където има интереси и политическа резистентност към промяна

има един единствен начин да се вдигнат и доходите и пенсиите и той е бизнесът да дръпне още нагоре

ето сега примера с тока и сегашното правителство

то хем иска реиндустриализация, хем поддържа една от най-високите цени на ток за големи индустриални производители в ЕС, които донякъде компенсират едни от най-ниските в ЕС за гражданско потребление

да де ама заводи не се строят там където токът е скъп

решението е очевидно за всеки нормален човек, за НПОтата и за всеки външен наблюдател (примерно МВФ или Световната банка)

токът за гражданско потребление трябва да поскъпне с 15-20%, тези които не могат да си го плащат да получават енергийни помощи, а токът за индустрията да поевтинее или поне да им се позволи на заводите системно да си купуват евтин през енергийна бора от Козлодуй например

за БСП (точно защото не са НПО или страничен наблюдател), а партия на пенсионерите, 20% покачване на тока означава загуба на следващите избори

заради такива партии, както и заради голямата бройка пенсионери, безработни и държавни служители на ниски заплати, които ги подкрепят всичко е застинало

държавата е в политическа стагнация, което пък води до икономическа такава

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Токът е скъп не заради това, че на гражданите тока е евтин, а заради добавките към тока. Точно заради тях цената му ще се повиши. Спряха покачването заради протестите и изборите, но като минат цените ще тръгнат нагоре. Същото ще стане и със стоките от първа необходимост.

Себестойността на една стока обаче зависи от заплатите, които се плащат за да се произведе. Оказва се обаче, че за един и същи продукт тук се плаща 300лв. заплата, а другаде 3000евро, а на пазара не само не са на една цена, ами това, за което е платено повече на работника се оказва по-евтино.

Не виждам как при липса на доходи ще може да се разширява бизнеса - ами нали някой трябва да купува? След летния скок на цените на тока и на тези за стоки от първа необходимост ще трябва да пуснат кепенците и много други такива предприятия. А това, което се произвежда е твърде некачествено и скъпо за чуждия пазар, тъй че няма да има и износ.

Идеята тока да расте, а да се залага на социалните помощи се вижда до къде води - расте броят на тези, които са на социални помощи и намаля броя на тези, които считат, че има смисъл да работят легален бизнес. Та ето че държавата има огромна роля да расте броя на пенсионерите и ромите. Защото доходите са изключително ниски и като се удържат данъци, осигуровки, като се платят пътните до работа и още куп такива дреболии се оказва, че това, което остава чисто е по-малко от социалната помощ. Да не говорим, че тези дето са на помощи може и да заработват нелегално, пък работещите за ниска заплата нямат опция за допълнителен доход.

Добрите доходи осигуряват добри работници и специалисти. Защото и те са стока на свободния пазар и отиват там, където плащат по-добре. За ниските доходи остават такива, дето не искат да работят, ама пък който не ги иска и не иска да плаща добре просто остава без персонал.

Същото е и със стоките - евтините стоки при свободен пазар изтикват по-скъпите. Затова се случва и че селскостопанската продукция, за която не се ползва ток от страни, в които се плаща добре на работниците да изтиква скъпата стока в други държави, където за същата работа се плаща много по-малко. А лозунги като "Изберете българското" не само не вършат работа, ами и са много вредни, защото демотивират да се търси реална конкуретоспособност, а се разчита на изкуствени условия, които обаче при свит пазар като нашия не носят никаква полза.

Свободния пазар прави икономиката жизнена. Иначе е като трева под камък - ще се развие добре ако се махне камъкът.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Невски, искаш евтин ток от Козлодуй-ама няма-защото вече е договорено, че държавата първо изкопува скъпия зелен ток, после изкопува скъпия ток от частните марици, и накрая вече евтиния ток от държавната марица и козлодуй. Ако имаме нормална икономика, първо се изкупува всичкия евтин ток и ако остане нещо от скъпия, да ама не.

Една истинска история от нашето съвремие.

Един депутат бил подмамен да напусне партията където членува, но без да напуска парламента. Той подписъл декларация за принадлежност към друга партия и стриктно следвал решенията и. За това бил награден с възможността да тегли заем от 3 милиона лева и разрешително за строеж на слънчев парк. Естествено, веднага бил сключен договор с държавата за изкупуване на този ток на завишени цени, за дълъг период от време.

"Бизнесмен" та дрънка...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...