Отиди на
Форум "Наука"

Двата “лъва”: България и Сингапур


Recommended Posts

Преди 4 минути, Frujin Assen said:

Никой не е страдал от никаква милиционерска система. За да заемеш от малко малко по престижна позиция беше задължително да си член на Партията. ..

 

 Това не е вярно. Не знаеш , а говориш. Тези , които не бяха доверени на милицията, от партийните членове, тези бяха регулирани и с репресивни средства. Доказателства колкото искаш............

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 329
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Какво Ник,  нагаждачество, така ли.  Разбира се и това го имаше, но за <комунисти> по убеждение , а такива бяха много, няма нагаждачество , това им е пътят. Познавах и познавам много такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 минути, laplandetza said:

Какво Ник,  нагаждачество, така ли.  Разбира се и това го имаше, но за <комунисти> по убеждение , а такива бяха много, няма нагаждачество , това им е пътят. Познавах и познавам много такива.

Вижте колко на брой е идеалистичната членска маса на БСП в момента..
Фактът, че повечето и членове (от тези над средното ниво) обърнаха мекицата, и станаха тъмносини, трябва да ни говори колко е бил идеализмът им..

Не се заблуждавайте, всички членове на БКП (поне тези в големите градове) са знаели какво става и какво се случва - нямаше интернет, но българите сме клюкари и скептици (или циници), приказките от уста на уста не можеха да бъдат потушени..(О каква изненанда, имало лагери! Смешно е, почти всички знаеха за тези лагери)

Аз съм на 50 години и помня от детските си години, още повече че съм живял и отраснал  при баба си и дядо си, не на село, а  в големия град.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

<<<.. Не се заблуждавайте, всички членове на БКП (поне тези в големите градове) са знаели какво става и какво се случва - нямаше интернет, но българите сме клюкари и скептици (или циници), приказките от уста на уста не можеха да бъдат потушени..  >>>

 

И това не е вярно. Колко знаеха точно какво се случва. Малко. Ако намекваш за репресии, лагери, да имахме някаква информация, но 

не ззнаехме подробностите. Подкрепяхме някакъв пакет репресии срещу проблемните граждани, няма спор в това, моите родители бяха в зрелост на силите си, те наистина желаеха да работят за тази система, за развитието и до нещо близко на комунизъм. Бяха идейно обвързани и все още са , но не с комунист. идеология, а с нещо друго , което може да включи и  неокомонизъм. Граденето на нови системи изисква репресии, неизбежно е.

 

<<.. Вижте колко на брой е идеалистичната членска маса на БСП в момента..
Фактът, че повечето и членове (от тези над средното ниво) обърнаха мекицата, и станаха тъмносини, трябва да ни говори колко е бил идеализмът им. ,,,>>

 

БСП не може да обедини прогресивните стари леви интелигенти и добри мислещи комунисти. Това е зловредна партия от система , несъвместима с интелигентен социален еволюционен път.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, laplandetza said:

Ако намекваш за репресии, лагери, да имахме някаква информация, но 

не ззнаехме подробностите. Подкрепяхме някакъв пакет репресии срещу проблемните граждани, няма спор в това, моите родители бяха в зрелост на силите си, те наистина желаеха да работят за тази система, за развитието и до нещо близко на комунизъм. Бяха идейно обвързани и все още са , но не с комунист. идеология, а с нещо друго , което може да включи и  неокомонизъм. Граденето на нови системи изисква репресии, неизбежно е.

Аха, за това намеквам ..репресии, забрани срещу на "проблемите" граждан, срещу "проблемното" поведение, и "проблемното" говорене..

Тоталитаризмъм се казва това което се "градеше" :)..(ти ако искаш му казвай... "мед и масло", аз нямам проблем с изказа си)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Жестоката истина е, че след колективизацията в България няма никаква съпротива против комунизма. Имаше глухо роптаене за по добър живот. Хората искаха пълни магазини, качествени стоки, да им разрешат да излизат извън България (но не за да работят, а просто за да видят как е "там"). Никой не се интересуваше от комунизъм, капитализъм и прочее. По същия начин днес хората искат по високи заплати, по малко безработица и да се върнат младите, като им е дълбоко безразлично на партии, Европа, НАТО, Русия и политика изобщо.

Link to comment
Share on other sites

Тоталитаризъм,  беше си колективна диктатура както е и сега.Разликата е в технологичните подробности.Нямаше нужда от всички тези мерки, а в последните петилетки според мен го държаха режима такъв нарочно, готвеше се денят К *капитализъм( , денят на промяната.В първите две десетилетия след обсебването на властта от БКП, е разбираема подобна система, след това не е нужно тоталния контрол. Има един съществен момент, имаше идейна и системна война с капиталист.свят, онзи на англосаксите, студена война, това увреди системата . Мисля че и самата посока беше наложена преднамерено грешна, от времената на Сталин, този негов режим умъртви изграждането на желания от прогресивните сили нов ред.

Link to comment
Share on other sites

Хората бяха дезинформирани, малко са знаели как бяха устроени и действаха капиталистическите общества, които благодарение на следвоенния свят и съшествуването на съветския социалист. блок, трябваше да имат ниво, живот видимо по добър , социален, за западна европа най вече, сравнен с източния блок.

Но никой от главните идеолози и директори пропагандатори не си и помисли да <обясни> на населението опасностите на капиталистическия съвременен свят, никой прз годин ите преди и по време на перестройката.Гласеше се денят на промяната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Жестоката истина е, че след колективизацията в България няма никаква съпротива против комунизма. Имаше глухо роптаене за по добър живот. Хората искаха пълни магазини, качествени стоки, да им разрешат да излизат извън България (но не за да работят, а просто за да видят как е "там"). Никой не се интересуваше от комунизъм, капитализъм и прочее. По същия начин днес хората искат по високи заплати, по малко безработица и да се върнат младите, като им е дълбоко безразлично на партии, Европа, НАТО, Русия и политика изобщо.

Няма активна или огранизрана съпротива срещу режима след колективизацията, но има репресии които обществотоги вижда  (срещу ходене пшо църква по великден, слушане на западна музика, разказване на вицове против властта, ходене с дълга коса, или с дънково облекло ,майка ми лека и пръст ми е разказвала, как са и скъсали дънките)

В същото време има нещо като пасивна съпротива в домашни условия - критики  и цинизъм относно власта, системата, комунистите и  бай Тошо в къщите на хората (колко съм слушал в нашето семейство такива приказки, няма да ти казвам).

Това го има и в Северна Корея.. Наскоро излезна една анкета по този въпрос, в болшинството семейства се говори против режима и комунистите..

Хората не са идиоти и забеляват несправедливостите, друг е въпросът че няма никаква активна съпротива, просто хората са гледали насъщния си,  и са гледали да оцеляват и живеят, има едно всеобщо свикване с положението.

ПС

Преди 9-ти септември почти всеки български гражданин има земя на село (75 процента отхората живеят на село), а голяма част от тези които живеят в града имат някаъв бизнес. Колективизацията и национализацията остава спомен във всеки о тонова време,купонната система продължила до началото на 60-те години -също, (Дядо ми,лека му пръст  си е подарил работилничката на властта). Може да не имало съпротива,но не е имало симпатии към властта

(Сега пенсионерите се натискат за бай тошово ,но те са по-късно поколение и помнят само най-хубавите години на социалзима,когато имаше сигурност на работното място, крадеше се повсеместно,а  държавата субсидираше селското  стопанство и топлото).

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, laplandetza said:

 Това не е вярно. Не знаеш , а говориш. Тези , които не бяха доверени на милицията, от партийните членове, тези бяха регулирани и с репресивни средства. Доказателства колкото искаш............

Стига си си измислял глупости и лъжи батка, нямаш мярка..Милицията се била занимавала с членовете на БКП, и ги репресирала защото не и били доверени..  Как ги измисляш тези дивотии?
Едновремешната милиция е аналог на днешната полиция, лъжльо :), Занимаваше се с престъпления и с осигуряване на обществения ред (може да се види в закона за милицията).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Моментът за реформиране на системата е бил изпуснат след смъртта на Сталин, 1953; тогава, три години по-късно, 1956 на власт в България идва човекът от народа. Това хубаво, обаче Големия брат не ще да се реформира, няма никаква идея да се даде икономическа индивидуална свобода за хората, икономиката си остава държавен капитализъм. В началото на 80-те китайците правят това, което руснаците изпускат през 60-те и само за някакви 30 години вижте къде са отишли в икономиката; ние в България се движим скачени със съветската система, тя стагнира, склерозира, и накрая на някои другари им светва в главите да правят капитализЪм, ама само за тях и родата си; е резултатът го виждаме налице.

Link to comment
Share on other sites

В милицията , разбирай и ДС, там бяха звената за вътрешно разузнаваме , идеологическа обработка, реално с грижа на обслужващия апарат.

Репресии колкото искаш. Почвам с моето семейство. Пра дядо ми , от първите комунисти на балканите, член и на БКП. На 3 пъти е издавана заповед за екзекуцията му,  3 пъти се намесват съветски високопоставени агенти в БГ да спрат изпълнението, заповеди идващи от високо ниво и поне един път искани от съветски представетели руснаци.След това , макар и член на БКП, до края на живота си е репресиран. Спирана му е два пъти пенсията, бил е активен борец, участвал във въоражената комунистическа борба. 

Дядо ми е бил винаги член на БКП. Бил е на ръководни длъжности, в армия, икономика, администрация. Обявен е за ненадежден поради несъгласието си за отклонение на държавни средства , към партийни и ДС функционери. Постоянно е следен и е <заточен> в маргинална позиция.

 Баща ми е бил член на БКП, вербуван е 3 пъти от ДС, не е сътрудничил. Предлагано му е да бъде внедрен в католическата църква и да бъде изпратен на запад., като му е обещавана закрила и сътрудничество да има нелегално семейство. Преди това е вербуван да е доносник в студентскитемладежки организации. По късно му е предлагано , заедно с нас да имигрира към РСА, южна Африка. Имахме сериозни проблеми, не ми се обяснява, но съм свидетел. За себе си няма да споменавам, имах отношения с <демократичните> силови структури.

Още поне 5 семейства имаха подобна съдба, системата хем те притиска и репресира, но с подходящите достойни хора вътре в нея, правиш нещо, проблеми имахме. но поради наследствени фактори имахме и много сериозни закрилници.Други обаче бяха съвсем смачкани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 29 минути, nik1 said:

Няма активна или огранизрана съпротива срещу режима след колективизацията, но има репресии които обществотоги вижда  (срещу ходене пшо църква по великден, слушане на западна музика, разказване на вицове против властта, ходене с дълга коса, или с дънково облекло ,майка ми лека и пръст ми е разказвала, как са и скъсали дънките)

В същото време има нещо като пасивна съпротива в домашни условия - критики  и цинизъм относно власта, системата, комунистите и  бай Тошо в къщите на хората (колко съм слушал в нашето семейство такива приказки, няма да ти казвам).

Това го има и в Северна Корея.. Наскоро излезна една анкета по този въпрос, в болшинството семейства се говори против режима и комунистите..

Хората не са идиоти и забеляват несправедливостите, друг е въпросът че няма никаква активна съпротива, просто хората са гледали насъщния си,  и са гледали да оцеляват и живеят, има едно всеобщо свикване с положението.

ПС

Преди 9-ти септември почти всеки български гражданин има земя на село (75 процента отхората живеят на село), а голяма част от тези които живеят в града имат някаъв бизнес. Колективизацията и национализацията остава спомен във всеки о тонова време,купонната система продължила до началото на 60-те години -също, (Дядо ми,лека му пръст  си е подарил работилничката на властта). Може да не имало съпротива,но не е имало симпатии към властта

(Сега пенсионерите се натискат за бай тошово ,но те са по-късно поколение и помнят само най-хубавите години на социалзима,когато имаше сигурност на работното място, крадеше се повсеместно,а  държавата субсидираше селското  стопанство и топлото).

ПС

Преди 9-ти септември почти всеки български гражданин има земя на село (75 процента от хората живеят на село), а голяма част от тези, които живеят в града имат някаъв бизнес. Колективизацията и национализацията остава спомен във всеки от онова време,купонната система продължила до началото на 60-те години -също, (Дядо ми,лека му пръст,  си е подарил работилничката на властта,имал е един помощник). Може да не имало съпротива,но не е имало симпатии към властта..

Сега пенсионерите се натискат за "бай тошово" , но те са по-късно поколение (повечето са родени след 9-ти семтември) и помнят само най-хубавите години на социализма, когато имаше сигурност на работното място, крадеше се повсеместно, а държавата субсидираше селското стопанство и топлото).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, nik1 said:

Сега пенсионерите се натискат за "бай тошово" , но те са по-късно поколение (повечето са родени след 9-ти семтември) и помнят само най-хубавите години на социализма, когато имаше сигурност на работното място, крадеше се повсеместно, а държавата субсидираше селското стопанство и топлото).

Това "крадеше се повсеместно" е направо заковано; беше си нещо като национален спорт, гледал съм го по "работнически колективи" и в текезесетата, когато съм бил по бригади, а "тарикат" беше титла за ум, поговорката "учи да не работиш" стимул за образование - все криви неща. Идеологията и репресията си бяха нещо отделно, отдолу народа си живееше по други закони, един вид "малката шаечна правда".

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, Б. Киров said:

Моментът за реформиране на системата е бил изпуснат след смъртта на Сталин, 1953; тогава, три години по-късно, 1956 на власт в България идва човекът от народа. Това хубаво, обаче Големия брат не ще да се реформира, няма никаква идея да се даде икономическа индивидуална свобода за хората, икономиката си остава държавен капитализъм. В началото на 80-те китайците правят това, което руснаците изпускат през 60-те и само за някакви 30 години вижте къде са отишли в икономиката; ние в България се движим скачени със съветската система, тя стагнира, склерозира, и накрая на някои другари им светва в главите да правят капитализЪм, ама само за тях и родата си; е резултатът го виждаме налице.

Китайския модел е друга работа. Той е създаден с помощща на САЩ и финансовата олигархична система , Британия , църковните банки и пр. Съвсем различно е от това което би се получило с реформираният строй в СССР след Сталин и новият път към Икономиката на Еволюция в социалния и вид, т.е. тази която не разчита на западбата система, потрбление, капитал, растеж в неговите финансови измерения.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, то и в момента има съпротива срещу системата и политиците като цяло. Но това роптаене вкъщи нищо не променя. Тези които говорят с жена си "Тия свине пак спряха тока" много внимава пред кого и какво говори. Агентите и доносниците са навсякъде. Такъв човек може даже и да е член на партията (просто защото ако не е няма как да направи кариера), даже може и да е доносник.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, laplandetza said:

В милицията , разбирай и ДС, там бяха звената за вътрешно разузнаваме , идеологическа обработка, реално с грижа на обслужващия апарат.

Репресии колкото искаш. Почвам с моето семейство. Пра дядо ми , от първите комунисти на балканите, член и на БКП. На 3 пъти е издавана заповед за екзекуцията му,  3 пъти се намесват съветски високопоставени агенти в БГ да спрат изпълнението, заповеди идващи от високо ниво и поне един път искани от съветски представетели руснаци.След това , макар и член на БКП, до края на живота си е репресиран. Спирана му е два пъти пенсията, бил е активен борец, участвал във въоражената комунистическа борба. 

Дядо ми е бил винаги член на БКП. Бил е на ръководни длъжности, в армия, икономика, администрация. Обявен е за ненадежден поради несъгласието си за отклонение на държавни средства , към партийни и ДС функционери. Постоянно е следен и е <заточен> в маргинална позиция.

 Баща ми е бил член на БКП, вербуван е 3 пъти от ДС, не е сътрудничил. Предлагано му е да бъде внедрен в католическата църква и да бъде изпратен на запад., като му е обещавана закрила и сътрудничество да има нелегално семейство. Преди това е вербуван да е доносник в студентскитемладежки организации. По късно му е предлагано , заедно с нас да имигрира към РСА, южна Африка. Имахме сериозни проблеми, не ми се обяснява, но съм свидетел. За себе си няма да споменавам, имах отношения с <демократичните> силови структури.

Още поне 5 семейства имаха подобна съдба, системата хем те притиска и репресира, но с подходящите достойни хора вътре в нея, правиш нещо, проблеми имахме. но поради наследствени фактори имахме и много сериозни закрилници.Други обаче бяха съвсем смачкани.

Значи родата ти е от мръсната и продажна комунистическата номеклатура..

Колкото и да не ти се вярва, баба ми има убити брат и сестра ( сестра на 18 години) партизани от отряд Антон Иваниов, но като честен човек никога не се занимавала политика (беше си скромна домакиня) и никога не е била член на БКП..Накрая на живота си взимаше някаква мизерна пенсия от 42 лева.Майка ми и другите и сестри също бяха обикновени хора

Тъпо ще кажеш, не просто има честни хора,които не ламтят за нищо в живота..Твоите хора ще бъдат забравени и заклеймени, моите ще ги ги помнят в квартала ми като светици..

 

Link to comment
Share on other sites

<<<..

Твоите хора ще бъдат забравени и заклеймени, моите ще ги ги помнят в квартала ми като светици..

 

>>>

 

Е тука вече ще ядеш шамари !. Ако го кажеш на мен . няма значение, но ти говориш и за починали хора, които изобщо не познаваш ! Тези хора имат принос не само за хората в региона и БГ , имат и европейски принос.Помогна ли са и в Гръцката и Турската история. Сега има едни хора дето ги арестуваха в Турция, едни доценти и доктори, е. моят прадядо е спасявал преди време техните предци, но какво да ти обяснявам.................................гърчи се !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 43 минути, laplandetza said:

<<<..

Твоите хора ще бъдат забравени и заклеймени, моите ще ги ги помнят в квартала ми като светици..

 

>>>

 

Е тука вече ще ядеш шамари !. Ако го кажеш на мен . няма значение, но ти говориш и за починали хора, които изобщо не познаваш ! Тези хора имат принос не само за хората в региона и БГ , имат и европейски принос.Помогна ли са и в Гръцката и Турската история. Сега има едни хора дето ги арестуваха в Турция, едни доценти и доктори, е. моят прадядо е спасявал преди време техните предци, но какво да ти обяснявам.................................гърчи се !

Ти се гърчиш, не аз брато..Комунистическият режим е обявен за престъпен със закон http://lex.bg/laws/ldoc/2134920192

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 25 минути, laplandetza said:

Китайския модел е друга работа. Той е създаден с помощща на САЩ и финансовата олигархична система , Британия , църковните банки и пр. Съвсем различно е от това което би се получило с реформираният строй в СССР след Сталин и новият път към Икономиката на Еволюция в социалния и вид, т.е. тази която не разчита на западбата система, потрбление, капитал, растеж в неговите финансови измерения.

Може и да е създаден с тяхна помощ (САЩ, Британия, църковните банки), това в случая обаче е отклонение, защото са му помагали да го противопоставят на все още мощния съветски блок (врагът на моя враг е мой приятел, разделяй и владей и т.н. имперски тактики), НО - китайците са се възползвали в техен интерес от ситуацията. И в интерес на собствения си народ, сега там вече има мощна средна класа. Ако правим исторически ретроспекции, в Русия също е имало НЕП, който въобще не е бил нещо временно, както го представят в някои исторически текстове, а трайна линия към частна собственост, но дотам.

Link to comment
Share on other sites

Аз мисля , време е да опитаме да <разследваме> как народният капитал се преля в новата икономика на БГ. Народните пари от задграничните дружества и тези от заемите, както и пари от трафика чрез международни инвеститори. Друг тип инвестиции, например търговски при които част от капитала през непроста система преминава в българската олигархия. Да развием ли тази проблематика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, laplandetza said:

Аз мисля , време е да опитаме да <разследваме> как народният капитал се преля в новата икономика на БГ. Народните пари от задграничните дружества и тези от заемите, както и пари от трафика чрез международни инвеститори. Друг тип инвестиции, например търговски при които част от капитала през непроста система преминава в българската олигархия. Да развием ли тази проблематика.

Тя е толкова огромна, че едва ли ще ни стигнат и години. Пък и не е безопасна. Скоро двама автори, Едвин Сугарев и Христо Христов, написаха първи том по проблематиката, не се сещам заглавието, гледах представянето на книгата им в предаването на Евгений Михайлов, говореха доста смислено, особено Христов, който от години се рови в архивите по тази проблематика. Не им правя реклама, само отбелязвам, че има хора, които са навътре в архивите и числата, първата част беше до 1997, правителството на Виденов; втората трябва да се занимава с далаверите на ремедетата и приватизацията, както и с банките. На времето един царски депутат написа нещо от рода на "Записки по българския преход", точно за задграничните дружества, но не беше нещо особено добро, прехвърлял съм я, изобилстваше от цифри и имена без никакъв анализ, още по-малко синтез.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...