Отиди на
Форум "Наука"

Как започна войната в Югославия


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 24 минути, Кимон Георгиев said:

Това ли е опорката ? Че единствено при падането под османска власт са били в една държава ?

Това не е опорка...В Османлъка отново са били разделени така както и преди него...Босненски еялет и Белградски Пашалък

1024px-Bosanski_pa%C5%A1aluk_1600._godine.png

Писах ти за Босненската Байовина която никога не влиза в сръбски владения, а после се обособява като кралство и поема по свой път на развитие и нямаща нищо общо със сръбската държава и тяхната хегемония под егидата на Стефановците

Произхода : няма никакво значение, защото двете формирования нямат нито обща история, нито са били някога единна държава, нито сега имат една религия, нито ...нищо ! 

Преди 40 минути, Кимон Георгиев said:

Колкото до украинците, такъв етнос няма. Те са си руснаци. Ясно е, че много искате, да ги изкарате различни от руснаците, ама нека да се придържаме към фактите. Най-малкото пишем в "научен" форум. Нали ?

Писал съм многократно, че (според моите знания) русите са баш Киевляните. Московитите са далечно апанажно владение на Великия княз и то с център/столица/ град Владимир който отстои по на Североизток от бъдещата Москва....

Може етнически московитите/владимировците/  да не са славяни, а етнически угро-фини и да са съвсем различни от тези по Киевско и Новгородско, но важното, че те се инкорпорират като продължители на киевските руси така както Охридските българи са продължители на преславско-плисковските българи....

Какво да правиш ...всеки търси правоприемственост....И Сасанидите нямат нищо общо с Ахеменидите, но се правят на техни потомци...

И Йоан Влаха се пише правнук на Симеон, Петра и Самуил ....

Но при босняци и сърби няма такива ...преплитания

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 50
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Как така "произхода няма значение" ? Нали точно за произхода им говорим...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, Кимон Георгиев said:

Кви бели гащи, ве, смешник... Недей ми дава наклон на оная работа, че мога, да те унищожа само с псувня. Жалкар такъв...

 

 

Мда, пак стигнахме до пустото "етническо самосъзнание"... 🙂
И украинците, и те са отделен етнос, нали ?

Тезата ти беше, че бошняците са сърби, а аргументация-зашото са сърби->защото аз казвам така. Та хайде върни се към нея и я аргументирай.

А що се отнася до Украйна, това е държава/нация съставена от много етноси, даже народи, сред които и руснаци. Което не им пречи да се приемат за част от украинската нация(не всички разбира се). Руската нация също се състои от различни етноси. Или мислиш,че последният защитник на православието Кадиров и неговите главорези са чистокръвни етнически руснаци?

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, др-бр said:

Тезата ти беше, че бошняците са сърби, а аргументация-зашото са сърби->защото аз казвам така. Та хайде върни се към нея и я аргументирай.

Аргументирал съм я. Това, че сърбите и бошняците не са били в една държава, по никакъв начин не означава, че не са един и същи народ. Това е... Твърдко I не беше ли "цар на сърбите" ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Кимон Георгиев said:

Аргументирал съм я. Това, че сърбите и бошняците не са били в една държава, по никакъв начин не означава, че не са един и същи народ. Това е... Твърдко I не беше ли "цар на сърбите" ?

Аха, проблемът явно е по-дълбоко. Изобщо не разбираш какво значи аргументация. 

"Това, че сърбите и бошняците не са били в една държава, по никакъв начин не означава, че не са един и същи народ.".....защото ти казваш така(!)не е аргумент. А как този "аргумент" доказва, че са един народ? Обясних горе в какво се състои аргументацията ти. А дали са един народ, етнос, нация....там съвсем ти е мътно.

Твърдко е бил коронован за крал на Сърбия, Босна и западните земи. Тъй като след разпадането на сръбската държава завзема голяма част от нейните земи, а по-големите сръбски велможи го признават за свой владетел. Както Йоан Асен II е цар на българи, гърци и власи. Та по тая логика ние гърци ли сме или гърците са българи. Или може би власи?

Редактирано от др-бр
Link to comment
Share on other sites

Това, което аз знам е, че началото на босненската идентичност се създава от времето на Топал Шериф Осман, когато започва да се издава т.нар. "Босненски вестник". Там започва да се лансира концепцията за босненски народ. Малко по-късно, в краят на ХIX век Бенямин Калай го превръща в национална политика, като според самият него, основите на босненската идентичност се формират около разпространението на богомилството в района.
После, след създаването на Югославия и идването на власт на Йосип Броз Тито, бошняците стават нещо като буфер между Сърбия и Хърватия. Това е по идея именно на Тито. Доколкото си спомням, самият Тито дори го е казвал това и публично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.09.2022 г. at 10:08, nik1 said:

Какви ще да са украинците за непознаващите ги, освен "украинци"? 

Ами, мафиоти и злодеи например, както ги представяха доскоро по холивудските филми? Или ... да ги наречем "артисти в сайтовете за възрастни"? Това ли имаш предвид? То сигурно затова на американците не им пука за някакви си "украинци"? Което, впрочем, се доказва и от социологическите проучвания. Уточнявам, официално публикувани американски социологически проучвания. А не от хвърлянията на боб на тукашния Кольо Медианата, който тори обилно форума с откровенни късоопашати лъжи. Ето, например тук се оказва, че само 2% от янките ги е еня за Украйна, докато 27% смятат, че най-важното е инфлацията. Тук пък почти половината американци казват, че САЩ трябва да намалят участието си  в делата на други страни и да се съсредоточат в икономиката. Странно, а? Що ли правителството им е на различно мнение? Вярвам, и сам можеш да намериш отговора. Или те надценявам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, boyko said:

Ами, мафиоти и злодеи например, както ги представяха доскоро по холивудските филми? Или ... да ги наречем "артисти в сайтовете за възрастни"? Това ли имаш предвид? То сигурно затова на американците не им пука за някакви си "украинци"? 

Спорът беше дали украинците са руснаци. демек дали са един народ с руснаците (както твърди нашия съфорумец по-горе), или не смятани за един народ от хората в света Ти повдигаш въпроса за америанците- кажи ми какво мислят по този въпрос американците?
Жокер трябва ли да? Мисля че да.. Ето какво виждат американцие - украинците воюват с руснаците и руснаците с украинците, та отговора за тях какъв ще да е?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Естествено, че американския народ не спира, да лее сълзи за случващото се в Украйна. По същия начин, не спираха да леят сълзи и за населението в Ирак, Югославия, Афганистан и Либия. Та, затова бомбиха с обеднен уран и водиха война с тероризма. От хуманност... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това дали си от един народ с хората около теб е въпрос на избор и самосъзнание.  Може големи родове или семейства да се разцепят и едните да гледат на себе си по един начин,  а другите по друг.  Но да са кръвни роднини. А причината за разделяне може да е политически пристрастия,  религиозна принадлежност, географска изолация - държавна  граница,  река или планина,  а защо не и различен поминък.  И от това да се започне все по-голямо отдалечаване,  докато накрая се получат два отделни народа с общ корен. 

А може и да е смесване на една част от хората със заварено или новопоявило се (или демографски избуяло) население. 

 

А може и изведнъж маса хора с различен произход,  религия,  социален статут,  препитание,  език и други да се почувстват част от едно -  примери са САЩ,  Бразилия и други държави,  където произхода няма значение,  важното е самосъзнанието.

 

П.С.  Следващия,  който почне да ми твърди,  че украинци и руснаци са един народ,  че сърби и бошняци или македонци и българи са отново един народ да се чувства лично наруган от мен.  Защото ми писна да чета тъпанарски обяснения от хора не правещи разлика между майчин език,  говорим език,  етнически произход,  национално самозъзнание,  официален държавен или регионален език и т.н.

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

Национално самосъзнание... Много яко !

П.С.
Моля те, смени си аватара...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, nik1 said:

Спорът беше дали украинците са руснаци. демек дали са един народ с руснаците (както твърди нашия съфорумец по-горе), или не смятани за един народ от хората в света Ти повдигаш въпроса за америанците- кажи ми какво мислят по този въпрос американците?
Жокер трябва ли да? Мисля че да.. Ето какво виждат американцие - украинците воюват с руснаците и руснаците с украинците, та отговора за тях какъв ще да е?

Явно или не четеш, или не можеш да осмислиш това, което четеш. Ще се опитам да го обясня като за ... Като за теб. Извинявам се на останалите!

Реакцията ми не е по въпроса какви са украинците. Едва ли някой може да обхване всички гледни точки на 40-тина млн. човека по отношение на произхода им. То ние, че сме 7 млн. не можем да се разберем, та те ли! Този спор е тъп и нямам никакво намерение да участвам в това губене на време и чесане на езици.

Моят пост беше в отговор на поредните ненаучни внушения на resavsky, за които няма никакви научни доказателства, не отговарят на претенциите ни за научен форум, а и на неговата битност на модератор в такъв форум. Това му става навик напоследък из темите и аз няколко пъти вече искам от него да представи съответните изследвания, проучвания, анкети и т.н, на които се опира в твърденията си. Отговор, разбира се, няма. Може би гледа на ръка или карти и не иска да издава тайните си езотерични знания.

Предоставям и социология, която опровергава патоса на resavsky и доказва твърденията ми, че света не си ляга и не става с терзания за съдбата на украинците. Дори янките, които чрез данъците си пряко участват в Украйна, не се интересуват особено и само 2% виждат някакъв проблем, въпреки истеричните опити на Белия дом да им продаде поредният комиксов злодей, който е причина за поредната рецесия, инфлацията, обедняването, кашата с абортите и дори зачестяващата безразборна стрелба с иначе напълно законни лични оръжия. Представи си колко ги е еня ония в Антананариво, да речем!

Та така ... СтОплИ ли? Или, викаш, аз и да съм стоплил - да не съм луд да го покажа ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, boyko said:

Реакцията ми не е по въпроса какви са украинците. Едва ли някой може да обхване всички гледни точки на 40-тина млн. човека по отношение на произхода им. То ние, че сме 7 млн. не можем да се разберем, та те ли! Този спор е тъп и нямам никакво намерение да участвам в това губене на време и чесане на езици.

 

В поста си изрично уточних - за "непознаващите ги" (това  че четеш избирателно съобщенията, на които отговаряш , не е мой проблем, нали?), т.е. за хората който нищо не знаят и не се интересуват от произхода им..(и както и самия ти преположи че 95 процента от хората по света не се интересуват от произхода на украинците)

 

 

Ще почна по-отдалече:

Лия Грийнфелд, "големият историк" на национализма, пише следното:

"Националната идентичност е само една сред много – понякога едновременно съществуващи и припокриващи се – идентичности: професионални, религиозни, племенни, езикови, териториални, класови, полови и други. Но в модерния свят националната идентичност съставлява онова, което може да бъде наречено „фундаменталната идентичност“; тоест идентичността, за която се смята, че дефинира самата същност на индивида. Останалите му идентичности може би също я модифицират, но само леко, а в резултат на това тези други идентичности се считат за вторични. Днешната световна общност е общност от „нации“; модерните общества са „нации“ по определение, а онези общества, които не виждат себе си като нации, се считат за (все още) не модерни. В много случаи лоялността към „нацията“ лежи в основата на социалната солидарност и представлява най-силния мотив, стоящ зад политическата мобилизация. Всички съвременни „нации“ са произлезли от общности, които преди това са притежавали съвсем други идентичности." 

Такааа

 

 

Та, един народ ли са украинците с руснаците или не са- за хората които не се интересуват от произхода им.. (за тези на които не им "пука")

Ще ти отговоря - не, не са!

Защо?

Много е просто (за знаещите и ерудираните хора). Днес хората,живещи в национални държави, пречупваме събитията през националната си идентичност, която е фундаментална (това че обикновевният човек не го разбира и не се досеща , не значи че не е така, и че фундаменталната идентичност не е нациналната). Е няма как украинците да са един народ  (разбирано като "нация" от хората които не се заниват с история на народите) с руснаците.. Две нации, които воюват..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предполагам сте чели за куриоза случил се със стюардеса от югославските авиолинии през 70-те години,паднала от 10 000 метра височина и оцеляла? Този куриозен случай вероятно е измислица,но не за него става дума,а за това че има основателно подозрение въпросният югославски граждански самолет да е бил взривен от хърватска националистическа групировка. Общо хърватските националисти през онези години са извършили шест терористични акта насочени най-вече срещу сърбите. Което разбива мита за спокойния и мирен живот в Югославия преди смъртта на Тито. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 13 часа, Димитър Йорданов said:

Следващия,  който почне да ми твърди,  че украинци и руснаци са един народ,

А бихте ли уточнили кои точно са украинци?

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Петър_Пейчев said:

А бихте ли уточнили кои точно са украинци?

Митю Юрданов каза, че и македонците и българите не били от един етнос, та, който му противоречал, щял да бъде наруган грубо от него... Та, затова реших, да спра да пиша. Страшни капацитети има тук.
Единствено, не мога да разбера, за какво си е сложил подобен аватар. Направо плаши гаргите от два километра...

Редактирано от Кимон Георгиев
Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, Кимон Георгиев said:

Митю Юрданов каза, че и македонците и българите не били от един етнос, та, който му противоречал, щял да бъде наруган грубо от него... Та, затова реших, да спра да пиша. Страшни капацитети има тук.
Единствено, не мога да разбера, за какво си е сложил подобен аватар. Направо плаши гаргите от два километра...

Написал е, че македонци и българи не са един народ, а това е разтегливо понятие. Иначе със сигурност православните славяни в Македония са от българския етнос, но са започнали да се формират като отделен народ след 30-те години на миналия век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Кимон Георгиев said:

Митю Юрданов каза, че и македонците и българите не били от един етнос, та, който му противоречал, щял да бъде наруган грубо от него... Та, затова реших, да спра да пиша. Страшни капацитети има тук.
Единствено, не мога да разбера, за какво си е сложил подобен аватар. Направо плаши гаргите от два километра...

Ти се държиш като идиот,  пренебрежително към останалите хора във форума и изключително грубо. Държание очаквано във фейсбук,  не и в научен форум.  Научи се да четеш какво точно са ти написали,  а не да си го "уйдурдисваш".  Няма значение какви са били българи и македонци преди 100, 200 или 500 години,  важното е,  че днес не са едно.  Както и украинци и руснаци не са едно,  както хървати и сърби не са едно.  Проумей,  че общия произход в миналото не е равен на едно съзнание днес.  

 

И показвай малко повече уважение към останалите участващи в дискусиите и вниквай в смисъла на написаното. Иначе никой няма да те взема насериозно. 

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, Димитър Йорданов said:

Ти се държиш като идиот,  пренебрежително към останалите хора във форума и изключително грубо. Държание очаквано във фейсбук,  не и в научен форум.  Научи се да четеш какво точно са ти написали,  а не да си го "уйдурдисваш".  Няма значение какви са били българи и македонци преди 100, 200 или 500 години,  важното е,  че днес не са едно.  Както и украинци и руснаци не са едно,  както хървати и сърби не са едно.  Проумей,  че общия произход в миналото не е равен на едно съзнание днес.  

 

У показвай малко повече уважение към останалите участващи в дискусиите и вниквай в смисъла на написаното. Иначе никой няма да те взема насериозно. 

Това, че днес не са едно, не означава, че не са от един етнос. Кръвта вода не става...
Иначе е пределно ясно, че се смятат за такива. Но правото на самоопределение е една огромна тъпотия. Денис Шрьодер е гардче, което в момента цъка в Лос Анджелис Лейкърс. Играе за националния отбор на Германия. Тоя немец ли да го смятаме ? Щото гледам, че има ежемесечен баварски тен.

Dennis-Schroder-640x430.jpeg

Редактирано от Кимон Георгиев
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
On 23.09.2022 г. at 16:19, resavsky said:

За твое сведние за народ с името "бошняци" се говори в изворите още от 12 век когато на Балканите не е имало и един мюсюлманиин.Другото е пропаганда на Вук Драшкович и компания.Между впрочем за тях няма и хърватски народ а "сърби-католици".

Ти мани ами и държава си имат и редовно пердашат сърбетата!

 

On 24.09.2022 г. at 5:58, boyko said:

Продължаваш с голословните твърдения, които не отговарят на статута ти на модератор. Огромната част от 8-те милиарда на планетата дори не знаят какво е Украйна и къде се намира, камо ли да имат мнение по въпроса какви аджеба били украинците. Нещо повече - не им и пука! Въпреки очевидно стимулираните ти опити да им обясниш правилната позиция. Както е тръгнало тоя форум съвсем ще го съсипете.

Ти да видиш! То всичко хубаво ама украйнския руснаците даже не го разбират! Чудеса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сериозно ли спорите с кимон георгиев подвизаващ се из форумите с гръмкото drunken master и разкрит от всички с ниското си възпитание и интелектуално ниво; използван за подигравки и леещ копи-пейст пропаганда от сайтове за фалшиви новини?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Югославия беше най-голямото политическо извращение на 20 век и можеше да си отиде единствено по този кървав начин. Все едно да се беше създала федерална държава на име Романия или Латиния, включваща Франция, Италия, Испания и Португалия, която да се превърне в нещо трайно и устойчиво. Пълен абсурд. Такава хипотетична държава, макар да би била най-голямата европейска и топ 3 световна икономика, просто не може да просъществува повече от няколко десетилетия. Същото е и с Югославия - неминуемо временно явление.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, nick_klaus said:

Сериозно ли спорите с кимон георгиев подвизаващ се из форумите с гръмкото drunken master и разкрит от всички с ниското си възпитание и интелектуално ниво; използван за подигравки и леещ копи-пейст пропаганда от сайтове за фалшиви новини?

Ти мани, ама той обясняваше, че твърденията на академика ченге Георги Марков и други доказани руски агенти в БАН били критерий, че украинците били руснаци😁😁😁 Обаче съм сигурен, че ако го питаш дали по тази логика норвежците са шведи няма и дума да обели.

Редактирано от skorpion1980
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, skorpion1980 said:

Ти мани, ама той обясняваше, че твърденията на академика ченге Георги Марков и други доказани руски агенти в БАН били критерий, че украинците били руснаци😁😁😁 Обаче съм сигурен, че ако го питаш дали по тази логика норвежците са шведи няма и дума да обели.

За него Марков е велик и многоуважаван, но до момента, в който го цитираш какво е казал за спасяването на българските евреи, Борис и баща му. След това рязко му призлява.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...