Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарският език - обща тема за дискусии, рунд пореден


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 55 минути, makebulgar said:

Тоест говорим не за лаици, а за професионалните учени, историци, археолози.

А подобно говорене за ираноманска псевдонаука явно показва че си имаме работа с тракедонист, а това е по-скоро диагноза. Обикновено тракедонистите са лаици, водят се от гурута като П.Серафимов, не могат да вадят логични заключения, и не се съобразяват с мнението на професионалните историци и траколози.

Точно от такива професионални "историци" идват най-глупавите теории на планетата като Тюркската за произхода на Българите, Норманската за произхода на Руснаците, че първия англичанин бил негър, Хуни=Сюнну, Ромеи=Гърци, Славянски морета и цунамита, Че маймуна преди 7млн. години родила човек, Албанците са наследници на Древните Илири(нищо че на Балканите Албанците никой не ги е чувал до 11 век),не мисля че нужно да изброявам още от глупостите им.

А за Траки дори не съм споменавал, макар че теб те влече все натам.

Преди 57 минути, makebulgar said:

А осетинците не са иранизирани кавказци, а са наследници на средновековната аланска държава в Кавказ.

Точно кавказци са си, мнозинство от Осетинците са от хаплогрупата G (която е типична за Картвелските народи). А кога са иранизирани е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 841
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

"Славянската" титулатура княз, витяз и крал е все от германски произход.

Да, сигурно. Я кажи името поне на един германски княз, витяз, крал. Че аз не знам да съществуват такива. Тяхната титла за владетел е кьонинг, а нашата е княз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Скептикът said:

Че маймуна преди 7млн. години родила човек,

Е значи проблема е още по сериозен щом отхвърляме и еволюцията. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Скептикът said:

Да, сигурно. Я кажи името поне на един германски княз, витяз, крал. Че аз не знам да съществуват такива. Тяхната титла за владетел е кьонинг, а нашата е княз.

Нашата е заемка от тяхната, ама виждам, че няма особен смисъл да дискутираме. :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, sir said:

Кой е този малоазийски календар, ако не е някаква тайна от предстояща публикация като при Макето? :)

Не е тайна, но почвам да спамя по темата, така че ако искаш дискусия по въпроса, трябва до отворим нова тема. Тук няма да дискутирам, защо смятам че този календар е възможно да има нещо общо с нашия. 

Става въпрос за еврейският календар. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Янков said:

Не е тайна, но почвам да спамя по темата, така че ако искаш дискусия по въпроса, трябва до отворим нова тема. Тук няма да дискутирам, защо смятам че този календар е възможно да има нещо общо с нашия. 

Става въпрос за еврейският календар. 

То всичко е оспамено вече, така че както прецениш. Но да, интересно ми е да видя аргументите ти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Янков said:

Става въпрос за еврейският календар. 

Еврейския календар не е еврейски, а е вавилонски.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Нашата е заемка от тяхната, ама виждам, че няма особен смисъл да дискутираме. :)

Княз произлиза от прото-балто-славянското kunēazu(знатен), сходно с пра-германското knēaną(знаещ, умеещ). Думата е с общ произход с прото-балто-славянското źnōˀtei (знае) от прото-индо-европейското ǵneh₃.

Крал(Король) произлиза от прото-индо-европейското *ḱewH- (да доминира, да властва), от същия произход е гръцкото κύριος(господар). Няма как да произлиза от името на Карл Велики, той владее единствено Сорбите, Моравците, Чехите(Бохемците), Карантаните, Ободритите и няколко други по-малки племена, но от тях единствено Чехите имат крале(но едва от края на 12 век). Първата държава използвала титлата крал е Хърватия, а тя си е отделна държава, която никога не е била част от Франция или Свещената Римска империя. А и тази дума я има в т.нар. прото-Славянски, който се разпада през VI век, докато френския цар управлява между 800 и 814г., което IX в.

Както нашето Цар(Цесар) е заемка директно от латинското Caesar, не от немското Кайзер или гръцкото Кесар.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, makebulgar said:

Еврейския календар не е еврейски, а е вавилонски.

Вавилонския календар е шумерски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

ЕТИМОЛОГИЯ НА СЪХРАНЕНИТЕ АВАРСКИ ДУМИ И ИМЕНА. - Живко Войников

4). жупан 

 – висша аварска титла, областен управител. Константин Багренородни(ГИБИ-5, стр. 206.), казва за тази титла: „

Както казват, тези племена

 (хървати, сърби,захулмци, тервуниоти, каналити, диотклейци и пагани)

нямат архонти, а само старци жупани

 (ζουπάνους γεροντας),

какъвто обичай имат и останалите славяни

”. Приславяните, особено западните, титлата е заимствана от аварите.

Съгласни ли сте че тази титла е заимствана от аварите?

Кога славяните си избират княз, кога е войвода, кога е пан (жупан) ?  Има доста различни мнения по тези въпроси. Според вас има ли нещо общо между Панония и земята на "пано-вете" . Поляците мисля че и сега ползват Пан за господин, благородник  .  Там са все пано-ве.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, tantin said:

Съгласни ли сте че тази титла е заимствана от аварите?

Кога славяните си избират княз, кога е войвода, кога е пан (жупан) ?  Има доста различни мнения по тези въпроси. Според вас има ли нещо общо между Панония и земята на "пано-вете" . Поляците мисля че и сега ползват Пан за господин, благородник  .  Там са все пано-ве.

Панония идва от името на илирийското племе панони, но нямам представа какво значи името им. Аз смятам че титлата жупан си е изконно славянска и може би първоначално е означавала нещо от рода на "едър земевладелец". Докато нямаме представа какви по произход са верхонитите, е трудно да казваме дали една титла е тяхна или не. Например незнаем как наричат те своя владетел, римляните и французите наричат владетеля им хаган/гаган. Докато в един документ пък се казва че те наричали владетеля си на свой език каназауци(или каназ ауци), което доста прилича на българското княз(къназь).

Редактирано от Скептикът
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Скептикът said:

Княз произлиза от прото-балто-славянското kunēazu(знатен), сходно с пра-германското knēaną(знаещ, умеещ). Думата е с общ произход с прото-балто-славянското źnōˀtei (знае) от прото-индо-европейското ǵneh₃.

Крал(Король) произлиза от прото-индо-европейското *ḱewH- (да доминира, да властва), от същия произход е гръцкото κύριος(господар). Няма как да произлиза от името на Карл Велики, той владее единствено Сорбите, Моравците, Чехите(Бохемците), Карантаните, Ободритите и няколко други по-малки племена, но от тях единствено Чехите имат крале(но едва от края на 12 век). Първата държава използвала титлата крал е Хърватия, а тя си е отделна държава, която никога не е била част от Франция или Свещената Римска империя. А и тази дума я има в т.нар. прото-Славянски, който се разпада през VI век, докато френския цар управлява между 800 и 814г., което IX в.

Както нашето Цар(Цесар) е заемка директно от латинското Caesar, не от немското Кайзер или гръцкото Кесар.

А витяз от какво произлиза - може би от прото-балто-славянското vitēazu?

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, sir said:

А витяз от какво произлиза - може би от прото-балто-славянското vitēazu?

Не, произлиза от Олаф Витяз - немски рицар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

Еврейския календар не е еврейски, а е вавилонски.

 

Преди 1 час, Скептикът said:

Вавилонския календар е шумерски.

Но като кажа еврейски, всеки може да го провери в Уикипедия. 

В момента имам технически проблеми и ми е трудно да пиша по обстойни постове. 

Извинявам се и на Мироки, но отговора който му обещах, ще се по забави малко поради същата причина. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, sir said:

А витяз от какво произлиза - може би от прото-балто-славянското vitēazu?

Но, сега сериозно. Витяз произлиза от прото-славянското vitati, думата може да я видиш в старобългарското витати и руското витать и витаць, от същата дума произлиза и българското привет.

Редактирано от Скептикът
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Скептикът said:

Витяз произлиза от прото-славянското vitati

Така де, и като сложиш суфикса отзад става viteazu. :)

Ама що от витати, а не от вити?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, sir said:

Така де, и като сложиш суфикса отзад става viteazu. :)

Ама що от витати, а не от вити?

Защото произлиза от думата витати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За връзката между прабългарите и хуните: думата е пахар

Пахар, страница 107 (етимологичен речник)

Цитирай

"специализированные поселения гуннских колонистов — пахарей (см. гуннский сосуд для хранения зерна"

Алтаистика и археология : [монография] / И.Л. Кызласов ;

стр.139.

image_11586.jpg

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, tantin said:

За връзката между прабългарите и хуните: думата е пахар

Пахар, страница 107 (етимологичен речник)

Алтаистика и археология : [монография] / И.Л. Кызласов ;

стр.139.

 

Айде пак стара манджа - тук се е обсъждало това - поразрови се!

Във всички евр. езици го има -   нем. бехер; итал. : бикиере;  слав. : бокал ...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.01.2020 г. at 18:42, Скептикът said:

Аз смятам че титлата жупан си е изконно славянска и може би първоначално е означавала нещо от рода на "едър земевладелец".

А може би не  :)   Баш си е персийска/сарматска и идва  от  Чобан - овчар.   Или собственик на стадо..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

А може би не  :)   Баш си е персийска/сарматска и идва  от  Чобан - овчар.   Или собственик на стадо..

Много сте далеч от истината: отговора е друг:

Гавкан идва от глагола "разрешавам"  . От "скитски и " хунски" . Тоест този който разрешава, дава позволения.  Това е и глагол - "гавкан" .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

А може би не  :)   Баш си е персийска/сарматска и идва  от  Чобан - овчар.   Или собственик на стадо..

По-скоро е от прото-славянското kopati (копае) + наставка анъ, тоест обработващ земята, земевладелец. А и титлата е засвидетелствана само при южните славяни, унгарците, власите, аварите и югозападните Славяни. Но не и при каквито и да е иранци и тюрки(които биха я копирали, ако съществуваше). Няма как думата овчар да прерасти в управител на област/земя.

 

Западно-ирански езици:

Персийски - fšupāna

Кюрдски - şivan

Зазаки -  şiwane

Белуджи - šipānk

Източно-ирански езици:

Пущунски - špūn

Бактрийски - xobano

Както виждаш на тези езици думата е фшупана, шиван, шиване, шипанк, шпун, ксобано.

Като формата Чобан познай в кои езици го има само Кримски татарски, Османо-турски, Татарски, Азерски, Туркменски, Узбекски и езици заели го през някой тюркски език(Албански, Гръцки, Български, Сърбо-Хърватски, Руски, Хинди, Урду, Руски).

Сарматите произлизат от Северното Причерноморие, а там няма никакви Иранци. Има само Скито-Сармати, Кимери и разни не свързани кавказки племена. Осетинците са иранизирани, но не Иранци. А и връзката им с Аланите все още е под въпрос и при официалните историци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, sir said:

Думата пахар е обяснено с какъв произход е и той не е "хунски". Разбира се, може да е и прото-балто-славянска, кой знае. :)

pohár- похар чаша на унгарски...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

Айде пак стара манджа - тук се е обсъждало това - поразрови се!

Във всички евр. езици го има -   нем. бехер; итал. : бикиере;  слав. : бокал ...

Бокал е от египетски произход.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...