Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарският език - обща тема за дискусии, рунд пореден


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, Skubi said:

pohár- похар чаша на унгарски...

 

Да, това е ясно.. Думата е популярна измежду народите от бившата Хунска империя.. Хуните донасят със себе си особен вид керамика, а техните майстори били някакъв народ - пахари , подобно на бахари . 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 841
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, Скептикът said:

Сарматите произлизат от Северното Причерноморие, а там няма никакви Иранци.

Невярно твърдение разбира се, представляващо спам и тролене или тотално непознаване на материята. Доста реки в Северното Черноморие имат ирански имена произлизащи от думата дон/дуна "вода", която се е запазила при много от иранските народи начело с осетинците и доста назад в авестийския. Също така разни скито-сарматски имена споменати в хрониките имат иранска етимология. За справка - Янош Хармата. ИЗСЛЕДВАНЕ ВЪРХУ ИСТОРИЯТА И ЕЗИКА НА САРМАТИТЕ - https://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/J_Harmata_Sarmati.pdf

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, makebulgar said:

Невярно твърдение разбира се, представляващо спам и тролене или тотално непознаване на материята. Доста реки в Северното Черноморие имат ирански имена произлизащи от думата дон/дуна "вода", която се е запазила при много от иранските народи начело с осетинците и доста назад в авестийския. Също така разни скито-сарматски имена споменати в хрониките имат иранска етимология. За справка - Янош Хармата. ИЗСЛЕДВАНЕ ВЪРХУ ИСТОРИЯТА И ЕЗИКА НА САРМАТИТЕ - https://www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/J_Harmata_Sarmati.pdf

Тази етимология на името Дон е нелогична, все едно да кръстиш градът в който живееш град или селище. А и няма доказателство кой е дал името на реката дали са Скити(например от славянското: дъно), Гърци(например от ταναός "изпънат, висок, голям") , Черкези или някой друг народ. Или може да е кръстена на някой вожд. А и като незнаем какъв е оригиналния вариант на името е трудно да се прецени какво означава. Например ако незнаеш китайски ще знаеш ли кои са държавите Сила, Фагуо, Майгуо, Хангуо? Например Рамесуан например не е акадско име, макар близостта в звученето му до Нарам-суен. А нашият Муртаг(Омуртаг) не е ирландския Муртаг(Муирхертах) нали, или се бъркам? За да бъде нещо вярно, то трябва да бъде доказано от нещо повече от съзвучие на имена или думи. Още един пример kirsnos(черен на прото-балто-славянски),  kuro (черно на японски), kara(черно на тюркски), тези езици не са роднини, но имат подобни думи значещи едно и също. А имай в предвид че трите групи не са си взаимодействали когато са се образували езиците им и живеят на стотици километри един от друг. Научен метод не е да кажеш че една дума или име значи нещо си, щото ти звучи подобно, например Египет не значи Еги, пет, както и Англия че значи ъгъл(макар да е подобна на латинското angulus), както и турци/тюрки не означава пуйки или че отглеждат турове, или че Отоманци са хора на Ото.

И казвам за пореден път, това че не харесваш твърденията ми не означава, че това е тролене или спам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подсказване за прабългаристите:  
Кавхан - най-вероятно означава говорител на владетеля. Тоя който съобщава на другите какво трябва да се прави.  Викач.  Главен секретар.

кавкана - има такъв глагол който означава "крещи".  Значи вика силно.  Да могат всички да чуят.  Ханът каза !  Това е думата на хана !    Тоест кавхана е устата на хана.. (Директно ви го превеждам от хунския)

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Подсказване за прабългаристите:  
Кавхан - най-вероятно означава говорител на владетеля. Тоя който съобщава на другите какво трябва да се прави.  Викач.  Главен секретар.

кавкана - има такъв глагол който означава "крещи".  Значи вика силно.  Да могат всички да чуят.  Ханът каза !  Това е думата на хана !    Тоест кавхана е устата на хана.. (Директно ви го превеждам от хунския)

Превеждаш от хунски?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Conan said:

Превеждаш от хунски?

Да. Намерих един много изолиран език в който смятам че има запазени доста думи от "скитски" и "хунски" , че дори и "тракийски".

Има една теза от нашия велик изследовател Вл. Георгиев и горе долу по него се водех, понеже той има най-сериозните познания и публикации по траките. Той и Дуриданов.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам и подарък за теб Конан: от хунски може да се преведе директно какво значи Кимерин:

кимерин  = има 2 значения: едното е белокож, а второто е блестящ.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Имам и подарък за теб Конан: от хунски може да се преведе директно какво значи Кимерин:

кимерин  = има 2 значения: едното е белокож, а второто е блестящ.

Еее! Конан Сияйния!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Преведи някой от надписите на хунски.

Не ми е известно да има запазени хунски надписи. Единственото смислено останало е от Приск с описание на хуните. Също и Ammien Marcellin - оставя подробно описание на външния вид на хуните.  Обаче Приск ни съобщава че хуните си говорят на "хунски".  

За сметка на това има премного останало от скитското и хунско изкуство. 

Хунския съществува като език.  Като разберете повече ще видите колко е очевидно съществуването му. При това е учудващо близък до тракийския мисля.. Но трябва да разберем древните историци.. Да опишеш хунския е същото като да опишеш езика на ескимосите или аборигените в Австралия..  Езика си има своята граматика, спряжения, окончания.. Една дума се променя според значението.  За съжаление те не са ни оставили много думи, или пък оставеното не е стигнало до нас. 

 

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, ДеДо Либен said:

До нас са достигнали три думи , две от които подозрително приличат да са прото - словенски.

Трите думи: да . Чисто славянски.. Обаче описание, външен вид, дрехи, къщи огради, музика, описание на езика.  По добре погледни Ammien Marcellin - той е малко по-подробен от Приск относно описанието на хуните. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, tantin said:

Не ми е известно да има запазени хунски надписи. Единственото смислено останало е от Приск с описание на хуните. Също и Ammien Marcellin - оставя подробно описание на външния вид на хуните.  Обаче Приск ни съобщава че хуните си говорят на "хунски".  

За сметка на това има премного останало от скитското и хунско изкуство. 

Хунския съществува като език.  Като разберете повече ще видите колко е очевидно съществуването му. При това е учудващо близък до тракийския мисля.. Но трябва да разберем древните историци.. Да опишеш хунския е същото като да опишеш езика на ескимосите или аборигените в Австралия..  Езика си има своята граматика, спряжения, окончания.. Една дума се променя според значението.  За съжаление те не са ни оставили много думи, или пък оставеното не е стигнало до нас. 

 

 

Трябва да знаеш , че сериозната наука, лингвистиката работи само по писмени източници или артефакти с текст върху тях. За да говорим въобще за хунски език трябва да имаме такъв писмен източник за който със сигурност се знае, че е хунски, не аварски, кумански или някакъв друг. При това, за да има само една версия, текстът трябва да е достатъчно дълъг, за да включи и граматически особености. Иначе по грешно предадени имена или отделни думи чрез други езици - гръцки, латински задачата е почти невъзможна. Каквото и да си говорим тук за съжаление влиза в областта на спекулацията.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, tantin said:

Не ми е известно да има запазени хунски надписи.

Сир те кара да преведеш старобългарските надписи. 

 

Преди 9 часа, tantin said:

Хунския съществува като език.  При това е учудващо близък до тракийския мисля..

До тракийския и до тонгусоманджурския, така ли беше!? 

Ще ти дадат май нобелова награда по лингвистика. 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, визирам следните:

http://macedonia.kroraina.com/vb3/vb_4.htm#53  - Обсъждан е доста във форума, например тук

http://macedonia.kroraina.com/vb3/vb_9.htm - Трите надписа с номер 92 (на картинките са 91а, 91b, 91c, обърквацията е заради печатна грешка в изданието)

https://en.wikipedia.org/wiki/Buyla_inscription

Щом "прабългарският" е хунски, то ето ти надписи на хунски. Успех.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

Да, визирам следните:

http://macedonia.kroraina.com/vb3/vb_4.htm#53  - Обсъждан е доста във форума, например тук

http://macedonia.kroraina.com/vb3/vb_9.htm - Трите надписа с номер 92 (на картинките са 91а, 91b, 91c, обърквацията е заради печатна грешка в изданието)

https://en.wikipedia.org/wiki/Buyla_inscription

Щом "прабългарският" е хунски, то ето ти надписи на хунски. Успех.

Кой е казал че "прабългарският" е "хунски" ?
Хуннският си е хунски, но прабългарският е смесен език, в него мисля  че има  доста елементи на хунския. Тепърва трабва да уточним колко.
Погледни статията на Стамов, това отговаря донякъде и на въпроса за езика им.

https://www.forumnauka.bg/topic/21952-istinata-za-prablgarite-tyurksko-govoryaschi-ili-indo-evropeyci/page/13/#comments

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Погледнах я тази "статия", не съм съгласен с нея, но със спецовете във фейсбук нямам намерение да споря. :)Кажи ти за надписите, стига бяга по тъча.

  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, sir said:

..Buyla inscription

Относно тоя надпис, и преди съм се пробвал да го разгадая.
Сега сравнявайки с "хунски"  мога само да потвърдя направеното разчитане.

= ΤΑΓ + ΡΟΓΗ - 
таг е за известен, знатен
Рогх трябва да е за род.  Тоест благородник или знатен човек.

ΔΥΓΕΤΟΙΓΗ =  ΔΥΓΕ +  ΤΟΙΓΗ
Диге е от дълбая .
За сравнение дига на български, но и dig на английски.  Това е от по-стария пласт архаични думи .

ΤΟΙΓΗ - мисля  че е склонена форма, падеж на същото ΤΑΓ  за ознаменуване.  Тоест получаваме  тържествен надпис или надписвам  за известяване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, tantin said:

За сравнение дига на български, но и dig на английски.  Това е от по-стария пласт архаични думи .

дига е френска или италянска заемка в новобългарския език. тоест хунския превод леко клони към псевдонаука.

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, makebulgar said:

..

Тъйг - на хунски значи посуда, съдове.
От там идва нашето тиган.

Вероятно ТЪЙГЧИ ще е в множествено число ако се отнася за целия комплект съдове. Може и да е само за тигана, тоест чинията, купата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, makebulgar said:

дига е френска заемка в новобългарския език. тоест до хунския превод леко клони към псевдонаука.

BTW,  в момента в който ти дам някое наистина вярно разчитане, помисли си какво става със десетки и дори стотици изписани научни статии по тези въпроси ? (отговор : минават в графата псевдо наука , могат да бъдат изхвърлени от употреба) .

 

Цитирай

дагар

Существительное.

Корень

Има и старославянска версия за копая.. Но в случая се отклонявамв. Не анализираме славянска, а хунска дума.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, tantin said:

От там идва нашето тиган.

Значи хунската дума тиган сме я били донесли българите, но какво правим с това, че я използват още и в Малта, Гърция, Албания и Румъния!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Значи хунската дума тиган сме я били донесли българите, но какво правим с това, че я използват още и в Малта, Гърция, Албания и Румъния!?

В момента нямам време да отговарям, претрупан съм с други задачи.

Това че тиган е хунска дума е ваша интерпретация.. Аз ви казах ясно коя е хунската дума.  

/Бележка:За да съм коректен би трябвало да използвам термина предполагаемо "хунска", защото реално нищо не е доказано към момента.  Прекалено спекулативно звучи./

Редактирано от tantin
Бележка
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, tantin said:

би трябвало да използвам термина предполагаемо

Ами така е правилно. За недоказани мнения, виждания, хипотези, предположения, спекулацион и други подобни е добре да се използват термини като предполагаемо, предполагам, вероятно, според мен, според скромното мое мнение на непрофесионалист, и т.н. Ако не се пишат тези уточнения четящия може да си помисли погрешно, че пишещия изнася някакви доказани факти и данни, или може да си помисли, че пишещия не разбира некомпетентността си, или пък че целенасочено манипулира.

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.01.2020 г. at 22:09, tantin said:

Ханът каза !  Това е думата на хана !  

И се събуждаш, и се сещаш, че България не е използвана титлата хан , а тя е донесена от монголите през XIII век. И между другото титлата хан/кан е корейска по произход.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...