Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

След руския ултиматум и американския отказ, нещата вече са в неясна посока, или поне неясна за нас, простолюдието. Ако руснаците започнат да деескалират репутационната щета ще е огромна.

Руският ултиматум е неизпълним, и двете страни го знаят. Кой поставя неизпълним ултиматум? Кой въобще обсъжда неизпълним ултиматум. Но американците, доколкото съм запознат, не предлагат нещо повече от санкции и подкрепа за... партизанска борба, по същество вносът на ракети с малък обсег е това.

Вземете и лапсуса на Байдън за малкото навлизане и пълното нахлуване, който впоследствие е бил поправян от прессекретаря. Байдън не е случаен политик, той е стар и опитен, според мен, случайна грешка е изключена.

Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Като му чета биографията, съвсем не е случаен. Робърт Кейгун му е брат, т.е. Нюланд му се пада зълва. С брат си и баща си са част от New American century... Със сигурност не е случаен, но и написаното не е лесно да се предвиди.

Фредерик Кейгън /не знаех, че с Робърт Кейгън са братя, това говори много/ дава три варианта, от които третият, минималистичният е превземането на Мариупол в контролираната от проруски сили Донецка област:

1400465193_10364133313413408812.jpg.7e986afcd593cd2db0213b663248ddee.jpg

Това не е задължително да стане от руската армия, може да бъде и от паравоенни без опознавателни знаци. Ще мине под знаменателя "малко навлизане", таргетирано с един вид санкции. Ако това стане, според мен, президентът Зеленски ще загуби следващите избори.

Преди 1 час, новорегистриран2 said:

А може всичко това да е един голям цирк, а задкулисно да има договорка за Украйна и постсъветското пространство, а защо не и за някои страни от ОВД.

Имайки предвид изключително меката реакция на влизането в Казахстан, все повече съм склонен да мисля, че точно това е случаят. Но ще поживеем ще видим.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 30 минути, Б. Киров said:

Руският ултиматум е неизпълним, и двете страни го знаят. Кой поставя неизпълним ултиматум? Кой въобще обсъжда неизпълним ултиматум. Но американците, доколкото съм запознат, не предлагат нещо повече от санкции и подкрепа за... партизанска борба, по същество вносът на ракети с малък обсег е това.

Вземете и лапсуса на Байдън за малкото навлизане и пълното нахлуване, който впоследствие е бил поправян от прессекретаря. Байдън не е случаен политик, той е стар и опитен, според мен, случайна грешка е изключена.

Слушайки я другарката Харис как повтаря, с комсомолски плам, думите на шугър дади-то си, започвам да си мисля, че може да има някаква договорка под масата. Или още не е изтрезняла от късния купон в Овалния кабинет... 🤔

Думите на дади-то.

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще разберем по ставащото в рамките на месец-два. Във всички случаи, ако целият този шум не завърши просто с изтеглянето на руските войски от позициите им, а с някакъв военен инцидент в Украйна, какъвто и да е, последствията поне за нас в Европа ще са не по-малки от тези от ковид пандемията. Мисля че такъв инцидент ще разтърси силно и световните борси и ще бъде нещо като Черен лебед за разпродажби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Б. Киров said:

Ще разберем по ставащото в рамките на месец-два. Във всички случаи, ако целият този шум не завърши просто с изтеглянето на руските войски от позициите им, а с някакъв военен инцидент в Украйна, какъвто и да е, последствията поне за нас в Европа ще са не по-малки от тези от ковид пандемията. Мисля че такъв инцидент ще разтърси силно и световните борси и ще бъде нещо като Черен лебед за разпродажби.

За икономическите последствия не знам, може и да има временна корекция преди ЦБ-тата да се намесят или да спре потока на природен газ към Германия. Но геополитически ще има със сигурност, особено на Балканите. Като нищо република северна македония и Република Сръбска ще станат обект на по-специални щения от българска и сръбска страна.

А щом за руснаците може защо не и за нас?! Още повече сме част от НАТО и ЕС.

Цитирай

Фредерик Кейгън /не знаех, че с Робърт Кейгън са братя, това говори много/ дава три варианта, от които третият, минималистичният е превземането на Мариупол в контролираната от проруски сили Донецка област:

1400465193_10364133313413408812.jpg.7e986afcd593cd2db0213b663248ddee.jpg

Това не е задължително да стане от руската армия, може да бъде и от паравоенни без опознавателни знаци. Ще мине под знаменателя "малко навлизане", таргетирано с един вид санкции. Ако това стане, според мен, президентът Зеленски ще загуби следващите избори.

Не мисля, че руснаците биха прехвърляли цял военен окръг от другия край на света, само заради град, който (ако искаха) можеха да овладеят още през август 2014, след разгрома на украинския южен фланг при Иловайск.

Цитирай

Имайки предвид изключително меката реакция на влизането в Казахстан, все повече съм склонен да мисля, че точно това е случаят. Но ще поживеем ще видим.

Да, в Казахстан нещата много бързо се оправиха, все едно нищо не е било. Което за мен е поредна изненада.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Агитпропа е впрегнат да сведе до масите линията на Партията.

https://www.nytimes.com/2022/01/22/opinion/russia-ukraine-us-nato.html

How to Retreat From Ukraine 😀

И още

Угрозы отключить Россию от SWIFT несерьезны

Няма ли кой да обвини Байдън и Харис за агенти на Путин?!

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Агитпропа е впрегнат да сведе до масите линията на Партията.

https://www.nytimes.com/2022/01/22/opinion/russia-ukraine-us-nato.html

 

  Даа... това ми напомня за Мюнхенското споразумение от 1938, дано последствията да не са същите:

"Едно от най-трудните предизвикателства в геополитиката е да се измисли как да се проведе успешно отстъпление. Съединените щати в дните си като свръхсила направиха поредица от ходове, за да разширят периметъра си на влияние дълбоко в близката чужбина на Русия. Някои от тези ходове изглеждат устойчиви: разширяването на НАТО, за да включи страни от бившия Варшавски договор, само по себе си беше риск, но в момента тези ангажименти изглеждат сигурни. Но опитът да се изтегли Украйна от орбитата на Русия, частично отворената врата за украинците, които предпочитаха насочени към запад съюзи, беше глупав прекален ангажимент дори когато американската мощ беше в разгара си. Имайте предвид, че това не е въпрос на това какво заслужават украинците. Но в геополитиката добрите намерения винаги са надолу по веригата от реалностите на властта. Каквито и да са неговите желания или нашите, правителството в Украйна просто никога не е било в състояние да се присъедини напълно към Запада - то е твърде слабо икономически, твърде вътрешно разделено и просто на грешното място. Като се имат предвид тези реалности и неотложната необходимост от концентриране на американската мощ в Източна Азия, за да се противопостави на Китай, е достатъчно ясно къде би завършило идеалното отстъпление... Съединените щати не могат да направят нищо, ако Русия нахлуе в Украйна; ние също бихме били луди да се включим във войната на страната на Украйна. Така че стремежът на Белия дом към правилния междинен отговор, някакъв баланс между санкции и доставки на оръжие, изглежда опипващ и несигурен по основателна причина: тук просто няма перфектен отговор, само най-малко лош баланс между опциите. Но моето усещане е, че все още придаваме твърде голяма тежест на идеята, че само НАТО може да каже кой е в НАТО, че простото изключване на украинското членство е някак невъзможна отстъпка. Тази самонадеяност е анахронизъм, артефакт от момента след Студената война, когато за кратко изглеждаше възможно, както казва историкът Адам Туз, решаващите граници на света „да бъдат начертани от западните сили, Съединените щати и ЕС, при техни собствени условия и да отговарят на техните собствени силни страни и предпочитания.” Светът не работи по този начин и точно защото не работи светът, бих бил донякъде облекчен — като американски гражданин, а не просто наблюдател на международната политика — да видя как нашите лидери признават толкова много, вместо да отстояват идеята че някой ден може да бъдем задължени по договор да рискуваме ядрена война над Донбас."

https://www.nytimes.com/2022/01/22/opinion/russia-ukraine-us-nato.html

Все пак това е частно мнение на колумнист, изрично подчертано под линия, но частно мнение в Ню Йорк Таймс.

Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Не мисля, че руснаците биха прехвърляли цял военен окръг от другия край на света, само заради град, който (ако искаха) можеха да овладеят още през август 2014, след разгрома на украинския южен фланг при Иловайск.

Не, но дори да не прекрачат и на метър украинската граница, тези войски могат да останат за постоянно дислоцирани в Беларус, а това е "пушка окачена върху стената", по израза на Чехов. Самото им присъствие там в съчетание с ултиматум променя целия пейзаж. "Ако в първо действие на сцената виси пушка, то тя непременно трябва да гръмне до края на представлението."

Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Угрозы отключить Россию от SWIFT несерьезны

Заплахата е 100 процента сериозна, според мен. Справка Иран. Просто ти секват транзакциите и увисваш като непрано бельо - никоя банка от натовска страна няма да извършва преводи на плащания за нефт и газ към Русия. Вижте колко процента от руския износ е от тези два продукта и колко процента са към ЕС. Ще страдат и двете страни. Руснаците поне от 2014 се готвят за такъв сценарий, те се освободиха от доларовите си резерви, натрупаха много злато и направиха "Силата на Сибир" към Китай. Китай също тихо и методично се готви за подобен сценарий на изключване, там ще е по-сложно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Б. Киров said:

Заплахата е 100 процента сериозна, според мен. Справка Иран. Просто ти секват транзакциите и увисваш като непрано бельо - никоя банка от натовска страна няма да извършва преводи на плащания за нефт и газ към Русия. Вижте колко процента от руския износ е от тези два продукта и колко процента са към ЕС. Ще страдат и двете страни. Руснаците поне от 2014 се готвят за такъв сценарий, те се освободиха от доларовите си резерви, натрупаха много злато и направиха "Силата на Сибир" към Китай. Китай също тихо и методично се готви за подобен сценарий на изключване, там ще е по-сложно.

Съгласен съм.  Но след като не извършват плаштания за нефт и газ  нали никой не очаква Русия да продължава да доставя тези суровини  безплатно. Но Европа не може да си го пoзволи . Русия е основния източник на газ и нефт за Европа https://ec.europa.eu/eurostat/cache/infographs/energy/bloc-2c.html .

Редактирано от Orbit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

 

  Даа... това ми напомня за Мюнхенското споразумение от 1938, дано последствията да не са същите:

Или направо на един не прикрит пакт Молотов-Рибентроп...

Цитирай

Не, но дори да не прекрачат и на метър украинската граница, тези войски могат да останат за постоянно дислоцирани в Беларус, а това е "пушка окачена върху стената", по израза на Чехов. Самото им присъствие там в съчетание с ултиматум променя целия пейзаж. "Ако в първо действие на сцената виси пушка, то тя непременно трябва да гръмне до края на представлението."

Така е, обаче глупавите поляци и украинци сами си го докараха това положение на главите! Ако не бяха тръгнали да развалят сложния баланс, който Лукашенко поддържаше във външната си политика, днес руските войски щяха да са някъде край Смоленск, а не край Брест.

Цитирай

Заплахата е 100 процента сериозна, според мен. Справка Иран. Просто ти секват транзакциите и увисваш като непрано бельо - никоя банка от натовска страна няма да извършва преводи на плащания за нефт и газ към Русия. Вижте колко процента от руския износ е от тези два продукта и колко процента са към ЕС. Ще страдат и двете страни. Руснаците поне от 2014 се готвят за такъв сценарий, те се освободиха от доларовите си резерви, натрупаха много злато и направиха "Силата на Сибир" към Китай. Китай също тихо и методично се готви за подобен сценарий на изключване, там ще е по-сложно.

Руснакът може да шикалкави за SWIFT, а може и да говори от гледна точка на някакво тайно споразумение тип "minor incursion" до Лвов. Все още няма как да знаем.

 Руснаците се готвят отдавна за възможен сценарии със секване на достъпа до доларовите пазари и в общи линии са готови. Но да не забравяме, че ако Русия бъде изхвърлена от доларовата зона, ще се появи реална конкуренция на Бретънуудската система, колкото и невзрачна да е тя към момента.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, Orbit said:

Съгласен съм.  Но след като не извършват плаштания за нефт и газ  нали никой не очаква Русия да продължава да доставя тези суровини  безплатно. Но Европа не може да си го пoзволи . Русия е основния източник на газ и нефт за Европа https://ec.europa.eu/eurostat/cache/infographs/energy/bloc-2c.html .

Да, затова и пиша в моя постинг до колегата:

 

Преди 7 часа, новорегистриран2 said:

Вижте колко процента от руския износ е от тези два продукта и колко процента са към ЕС. Ще страдат и двете страни.

Русия при сценарий пълно блокиране на европейските й сметки ще трябва да пренасочи всички тези изкопаеми горива към други дестинации, което не е толкова просто и лесно, защото развиващите се пазари и други консуматори също ще бъдат под въздействието на санкциите, а и логистиката не се пренастройва за един ден. Тази хипотетична ситуация донякъде изяснява неистовия шум и алармизъм за нулеви емисии около Зелената сделка в ЕС и САЩ, нещата са проектирани с далечна перспектива, тези хора, които проектират не са от вчера, те знаят какво правят и защо го правят. Друг въпрос дали ще им излязат сметките, историята показва винаги значително разминаване между планиране и реалност. Все пак и те са хора, а не богове, колкото и да им се струва, че вече са се качили на Олимп.

Преди 7 часа, новорегистриран2 said:

Руснакът може да шикалкави за SWIFT, а може и да говори от гледна точка на някакво тайно споразумение тип "minor incursion" до Лвов. Все още няма как да знаем.

Възможно е, но няма никакъв начин да го узнаем... поне в следващите 50 години. Едва ли има документи, достъпни за публиката.

Преди 7 часа, новорегистриран2 said:

Руснаците се готвят отдавна за възможен сценарии със секване на достъпа до доларовите пазари и в общи линии са готови. Но да не забравяме, че ако Русия бъде изхвърлена от доларовата зона, ще се появи реална конкуренция на Бретънуудската система, колкото и невзрачна да е тя към момента.

Това за мен е най-интересното развитие, нещо което наричам Голямата игра - ако конфликтът между САЩ и Китай се задълбочи и стане открита и непримирима конфронтация, според мен, той ще се реши в сферата на финансите и валутата, а не във военната или политическата сфера. Доларът е най-строго охраняваната крепост, защото е източник на неограничена мощ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Б. Киров said:

Това за мен е най-интересното развитие, нещо което наричам Голямата игра - ако конфликтът между САЩ и Китай се задълбочи и стане открита и непримирима конфронтация, според мен, той ще се реши в сферата на финансите и валутата, а не във военната или политическата сфера. Доларът е най-строго охраняваната крепост, защото е източник на неограничена мощ.

Това ми напомни за една сцена от Игра на тронове.

Каквито и абстракции да градим, не трябва да забравяме, че на тоя свят има хора, които могат да ни убият. Чисто физически.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Да, затова и пиша в моя постинг до колегата:

 

Русия при сценарий пълно блокиране на европейските й сметки ще трябва да пренасочи всички тези изкопаеми горива към други дестинации, което не е толкова просто и лесно, защото развиващите се пазари и други консуматори също ще бъдат под въздействието на санкциите, а и логистиката не се пренастройва за един ден. Тази хипотетична ситуация донякъде изяснява неистовия шум и алармизъм за нулеви емисии около Зелената сделка в ЕС и САЩ, нещата са проектирани с далечна перспектива, тези хора, които проектират не са от вчера, те знаят какво правят и защо го правят. Друг въпрос дали ще им излязат сметките, историята показва винаги значително разминаване между планиране и реалност. Все пак и те са хора, а не богове, колкото и да им се струва, че вече са се качили на Олимп.

Голям проблем на зелената мания е, че тя залага на природния газ, което автоматично увеличава зависимостта на доста страни в Западна Европа от Русия.

Обсъждайки темата с газта, забелязахте ли, че през ноември и декември руснаците значително намалиха доставките за Германия, показвайки на немците каква е алтернативата, ако много се ежат.

https://bgnes.bg/news/bugaiski-otvoreni-balkani-sa-neoiugoslavski-proekt-germania-zhertva-ukraina/

Цитирай

Възможно е, но няма никакъв начин да го узнаем... поне в следващите 50 години. Едва ли има документи, достъпни за публиката.

Това за мен е най-интересното развитие, нещо което наричам Голямата игра - ако конфликтът между САЩ и Китай се задълбочи и стане открита и непримирима конфронтация, според мен, той ще се реши в сферата на финансите и валутата, а не във военната или политическата сфера. Доларът е най-строго охраняваната крепост, защото е източник на неограничена мощ.

Напълно възможно е американците да се подготвят за сценарии за открита конфронтация с Китай, а не словесна. И затова, демонстрират за пореден път, че случващото се в Европа е от малко значение за тях.

При Обама те подканваха европейските членки на НАТО да увеличат разходите си за отбрана, а при Тръмп ги заплашваха да го сторят. И в двата случая имаше ярка съпротива по въпроса. Накрая при Байдън, май, оставиха европейците да тънат в собствената си самозабрава.

FJ0rpFlXoAUgXpi?format=jpg&name=900x900

Не знам дали това е същата партенка или е истинска новина.

https://www.dw.com/en/us-orders-families-of-kyiv-embassy-staff-to-leave-ukraine/a-60525010

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, новорегистриран2 said:

Голям проблем на зелената мания е, че тя залага на природния газ, което автоматично увеличава зависимостта на доста страни в Западна Европа от Русия.

Обсъждайки темата с газта, забелязахте ли, че през ноември и декември руснаците значително намалиха доставките за Германия, показвайки на немците каква е алтернативата, ако много се ежат.

На природния газ се залага от преди 20 години на сам. Ако погледнете статистиката, там ясно се вижда че където може да се заменят въглища с природен газ, това се случва https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_the_United_States  ( Electricity generation by source (TWh per year).  Затова "играта" е около природниият газ .

 Може ли някакви цифри относно намаляването на доставките  ?

И една малка загадка : в момента (днес) - 24/01/2022 ) цената на природен газ от първоизточника е : 134 долара за 1000 мкуб. https://www.investing.com/commodities/natural-gas . И цената на природен газ от първоизточника миналата година не е привишавала 240 долара за 1000 мкуб. 

Редактирано от Orbit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Orbit said:

На природния газ се залага от преди 20 години на сам. Ако погледнете статистиката, там ясно се вижда че където може да се заменят въглища с природен газ, това се случва https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_the_United_States  ( Electricity generation by source (TWh per year).  Затова "играта" е около природниият газ .

 Може ли някакви цифри относно намаляването на доставките  ?

И една малка загадка : в момента (днес) - 24/01/2022 ) цената на природен газ от първоизточника е : 134 долара за 1000 мкуб. https://www.investing.com/commodities/natural-gas . И цената на природен газ от първоизточника миналата година не е привишавала 240 долара за 1000 мкуб. 

Беше преди Нова година и гугъл не ми дава точен резултат.

"Russian President Vladimir Putin put the blame for Gazprom's lowered transits on importers in Germany and France and their failure to sign long-term supply contracts."

https://www.dw.com/en/putins-gas-weaponization-hits-a-hot-spot-in-berlin/a-60268858

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Който не разбира английски, може да прочете на руски тук.

https://bmpd.livejournal.com/4473477.html

В настоящее время общее количество батальонных тактических групп составляет около 60. Это примерно 35% от имеющихся БТГ в российских сухопутных войсках. Цифры, конечно, приблизительные. Восточный военный округ отправил еще несколько подразделений, которые еще не прибыли — сейчас они в пути по железной дороге. Судя по всему, все четыре армии Восточного военного округа отправили войска. Как вы знаете, Россия — самая большая страна на Земле, поэтому требуется время, чтобы перебросить войска. Но в конечном итоге они все соберутся в Западном военном округе.

Таким образом, российские наступательные маневренные подразделения в этом районе были увеличены примерно на 100%. Их можно оценить в диапазоне от 36 000 до 48 000 военнослужащих, а общая численность сил составляет более 85 000 человек. Это без учета воздушных сил. Это без учета военно-морских сил. Это не включает логистические компоненты, которые, вероятно, появятся для поддержки основных сил. Важный момент: большинство размещенных на позициях БТГ — это пока только оборудование без войск. Мы предполагаем, что личный состав прибудет для использования этого оборудования, когда и если они решат начать военную операцию.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 23.01.2022 г. at 12:41, deaf said:

Любопитна новина. Си Дзипин е провел телефонен разговор с Путин и е настоял Русия да не предприема военни действия по време на Олимпийските игри,а Външното министерство на Китай е припомнило резолюцията на ООН за олимпийското примирие.

 Това е Fake новина . https://faktor.bg/bg/articles/fake-front-zashto-obviniha-bloomberg-v-razprostranyavaneto-na-falshivi-novini

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 часа, новорегистриран2 said:

Не знам дали това е същата партенка или е истинска новина.

Мисля, че е истинска новина, както и тази за решението на Байдън, Пентагона да изпрати в Източна Европа нови американски войски с численост 8500.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Миналата година Китай имаше ръст на БВП 8.1 процента и инфлация около 1 процент при лихвен процент на 10-годишните държавни облигации над 3 процента, а на едногодишните над 2. Те могат да си позволят смъкване на лихвения процент с малко, така че той отново е над реалната инфлация, тоест положителен; другото разхлабване на паричната политика е намаляване задължителните резерви на банките, отново с малко.

При всички случаи анализатори очакват известно обезценяване на юана спрямо долара, но в рамките на 6.35 към 1 за годината. Нали за това девалвиране на юана през 2017 Тръмп опищя света, че манипулират валутата си, за да печелят за сметка на американците.

При ФЕД нещата са по-критични, но, според мен, има и изкуствено подклаждана истерия за инфлацията. Методиката за нейното измерване е 12 месеца. Ако погледнем каква беше инфлацията преди 12 месеца в разгара на локдауните, тя беше много по-ниска примерно от преди 2-3 години, просто икономиката спря. В един момент времевата рамка на измерването ще се измести напред и всички икономически гурута ще викнат в един глас "алилуя!, инфлацията тръгна надолу, защото просто ще се мине към нормалните нива отпреди заключването. Идеалната сцена политиците да се похвалят, че са "обуздали" инфлацията, нали избори идват... Проблемът даже не е толкова страшен с инфлацията, а с липсата на движение на парите, защото като умножите тези огромни трилиони, дето се пуснаха в обращение по нула, пак си е нула. Ако движението на парите е нула, няма значение каква е тяхната маса, те просто не работят на пазара, затова сега са на борсите и в крипто.

Вижте какво "страшно" изказване прави наскоро подал си оставката член на Управителния съвет на ФЕД:

Fed will raise its policy interest rate above the inflation rate ‘sooner rather than later,’ says ex-governor Quarles who resigned last month

https://www.marketwatch.com/story/fed-will-raise-its-policy-interest-rate-above-the-inflation-rate-sooner-rather-than-later-says-ex-governor-quarles-who-resigned-last-month-11643134615?siteid=yhoof2

което на практика означава лихва над 7 процента - треперете спекуланти😄, от пълно игнориране и наричане на инфлацията "преходна" под 2 процента само преди месец-два, сега минаваме в другата крайност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.01.2022 г. at 10:01, новорегистриран2 said:

Голям проблем на зелената мания е, че тя залага на природния газ, което автоматично увеличава зависимостта на доста страни в Западна Европа от Русия.

цъ, зелената сделка изключва както газта така и атомната енергия, но все пак някой лобита се опитват да ги възкресят....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, Б. Киров said:

При ФЕД нещата са по-критични, но, според мен, има и изкуствено подклаждана истерия за инфлацията. Методиката за нейното измерване е 12 месеца. Ако погледнем каква беше инфлацията преди 12 месеца в разгара на локдауните, тя беше много по-ниска примерно от преди 2-3 години, просто икономиката спря. В един момент времевата рамка на измерването ще се измести напред и всички икономически гурута ще викнат в един глас "алилуя!, инфлацията тръгна надолу, защото просто ще се мине към нормалните нива отпреди заключването. Идеалната сцена политиците да се похвалят, че са "обуздали" инфлацията, нали избори идват... Проблемът даже не е толкова страшен с инфлацията, а с липсата на движение на парите, защото като умножите тези огромни трилиони, дето се пуснаха в обращение по нула, пак си е нула. Ако движението на парите е нула, няма значение каква е тяхната маса, те просто не работят на пазара, затова сега са на борсите и в крипто.

Вижте какво "страшно" изказване прави наскоро подал си оставката член на Управителния съвет на ФЕД:

Fed will raise its policy interest rate above the inflation rate ‘sooner rather than later,’ says ex-governor Quarles who resigned last month

https://www.marketwatch.com/story/fed-will-raise-its-policy-interest-rate-above-the-inflation-rate-sooner-rather-than-later-says-ex-governor-quarles-who-resigned-last-month-11643134615?siteid=yhoof2

което на практика означава лихва над 7 процента - треперете спекуланти😄, от пълно игнориране и наричане на инфлацията "преходна" под 2 процента само преди месец-два, сега минаваме в другата крайност.

Горе-долу в това е проблема, че има намалена делова дейност. Колко народ измря от вируса, което удари по потреблението, отделно спря туризма и логистиката в световен мащаб е проблемна. Печатането на пари не произвежда и доставя блага, а само стимулира тяхното търсене. И инфлацията е следствие от всички тези проблеми, а не тяхната причина.

Ако погледнете данните за немската икономика, за последното тримесечие се очаква спад, не толкова заради пандемията, колкото заради проблемите на китайските производители, което срина веригите за доставка в редица сектори... в Германия. И предизвика криза в производствения сектор не само в Европа, но и в САЩ.

Цитирай

Миналата година Китай имаше ръст на БВП 8.1 процента и инфлация около 1 процент при лихвен процент на 10-годишните държавни облигации над 3 процента, а на едногодишните над 2. Те могат да си позволят смъкване на лихвения процент с малко, така че той отново е над реалната инфлация, тоест положителен; другото разхлабване на паричната политика е намаляване задължителните резерви на банките, отново с малко.

При всички случаи анализатори очакват известно обезценяване на юана спрямо долара, но в рамките на 6.35 към 1 за годината. Нали за това девалвиране на юана през 2017 Тръмп опищя света, че манипулират валутата си, за да печелят за сметка на американците.

Факт е, че китайците имат място за маневриране, засега. Но защо така упорито не бързат с развързването на курса на юана и либерализацията на търгуването му... Макар и да доминират в производствения сектор, във сферата на финансите все още са много слаби. :)

https://www.cnbc.com/video/2022/01/13/i-think-people-investing-in-chinese-equities-are-breaching-their-fiduciary-duty-says-kyle-bass.html

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 часа, новорегистриран2 said:

Това е по показател новородени деца на 1000 души население, който, наистина е постоянно спадащ за Китай, но все още води до положителен ръст на населението над 0.3 пункта годишно, тоест те не са достигнали платото, за да тръгнат надолу.

Другият им показател, брой деца на една жена /фертилност/ е почти изравнен с други развити и развиващи се страни, включително и Индия отива натам:

fert.thumb.JPG.52bb4b505ba59565139fb6ff78715dae.JPG

Като цяло Китай има сходни показатели по растеж на населението с Германия, САЩ и тенденцията е подобна и при Индия, само че там нещата стават със забавяне, поради големия процент младо население и малкия процент градско население. България е в трагична позиция на дъното:

growth.thumb.JPG.54a7b18a8ea76d2ad242c74c6dd9cb47.JPG

 

Както се вижда на двете графики, Китай е имал бум на раждаемост около 70-те години на миналия век /около 6 деца на 1 жена/ и застрашителен ръст около 3 процента /!!!/ на растеж на населението, тогава, по времето на Дън Сяопин, въвеждат забраната за не повече от 1 дете в семейство, сега е вдигната до 3 деца, китайците контролират "природата", конфуцианци, какво да ги правиш.

В Сингапур, където също са китайци, пак контролират. Национални особености.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Б. Киров said:

Това е показателя новородени деца на 1000 души население, който, наистина е постоянно спадащ за Китай, но все още води до положителен ръст на населението над 0.3 процента годишно, тоест те не са достигнали платото, за да тръгнат надолу.

Другият им показател, новородени деца на една жена /фертилност/ е почти изравнен с други развити и развиващи се страни, включително и Индия отива натам:

fert.thumb.JPG.52bb4b505ba59565139fb6ff78715dae.JPG

Като цяло Китай има сходни показатели по растеж на населението с Германия, САЩ и тенденцията е подобна и при Индия, само че там нещата стават със забавяне, поради големия процент младо население и малкия процент градско население. България е в трагична позиция на дъното:

growth.thumb.JPG.54a7b18a8ea76d2ad242c74c6dd9cb47.JPG

 

Както се вижда на двете графики, Китай е имал бум на раждаемост около 70-те години на миналия век /около 6 деца на 1 жена/ и застрашителен ръст около 3 процента /!!!/ на растеж на населението, тогава, по времето на Дън Сяопин, въвеждат забраната за не повече от 1 дете в семейство, сега е свалена до 3 деца, китайците контролират "природата", конфуцианци, какво да ги правиш.

В Сингапур, където също са китайци, пак контролират. Национални особености.

Китайските данни може и да са леко надценени. Все пак, 2021 беше юбилейна - 100 години ККП, а тази година предстоят олимпийски игри и китайските комунисти имат важен конгрес през есента. От догодина вече може и да обявят официален спад на населението, който ще бъде минимален, също като забавянето на икономиката - минимално. :)

А пък за индийските съвсем. Там, даже не знам как съумяват да водят статистика.

 

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 минути, новорегистриран2 said:

Китайските данни може и да са леко надценени.

Ами възможно е, аз извадих данните от базата на Световната банка:

https://datacommons.org/place/country/CHN?utm_medium=explore&mprop=fertilityRate&popt=Person&cpv=gender%2CFemale&hl=en#

Те сами си ги дават там, че може и да е така. Между другото МВФ и ЦРУ дават по-високи данни за новородени на 1000 души в Китай, но щем не щем, налага ни се да се доверим на официалната китайска статистика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, новорегистриран2 said:

също като забавянето на икономиката - минимално.

ING Bank на сайта си прогнозират 5.4 процента ръст на китайската икономика тази година, с уговорки:

GDP should be around 5.4% for the full-year of 2022. Again this depends on Covid, chip shortages, and the US-China relationship.

https://think.ing.com/articles/china-in-2022-will-grow-stronger-than-4q21-with-easing-monetary-and-fiscal-policy

Китайците запазиха растеж над 2 процента на БВП през 2020, когато почти всички икономики хлътнаха под нивата на 2019.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...