Отиди на
Форум "Наука"

Колко богати са американците?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 минути, Atom said:

по-несъвършената форма  - държавен капитализъм.

Уф,пак ли този пълен оксиморон и нонсенс "държавен капитализъм"!!!

Смъртта на капитализма е неизбежна,когато патологично почне да гони печалбата. Защото колкото повече печалба прави,толкова повече инфлация има. В най-широкият смисъл на понятието "инфлация". Такава "система" се саморазрушава. Нормалният,здравият капитализъм гони не печалба,а потребности. Той развива потребности. Към науката,например. Печалбата някак си остава на заден план.

Знаете ли,че все повече хора закупили скъпи,огромни телевизори с плоски екрани за 2000+ лева са бесни защото те се развалят точно след като им изтече гаранцията от две години! А ремонтът им струва майка си и баща си. Бюрократите в ЕС в Брюксел спешно се събраха да умуват как да накарат корпорациите да почнат отново да правят качествени и дълготрайни телевизори,а не маниакално да гонят космически печалби.

Сигурен съм,че кръвта ще надделее над парите. Накрая винаги така става. Вече веднъж обясних какво разбирам под "кръвта"...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 310
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 26 минути, Atom said:

 

При сегашната система това не може да стане.  Основното което характеризира капитализма не е капитала. Капитал под някаква форма е имало винаги откакто човекът е опитомил животните и е усвоил земеделието. Основното е растежа. Капитализмът е система за ускорен растеж. Нашият социализъм в тази постановка не беше нищо друго, а по-несъвършената форма  - държавен капитализъм.

Ако ръстът спре ще се изключат социалните лифтове.  При игра с нулев резултат богатите ще направят такива условия, че да си останат вечно богати и няма допуснат някой да ги замести. Ще се получи нещо като кастова система - елит, професионалисти, плебс и т.н. Който в която каста се е родил си остава там и няма мърдане.  Ако за някой отделен индивид все пак има социално движение нагоре, то ще е по-скоро по изключение. Т.е. това е добрата стара система от преди появата на капитализма. Разбира се възможна е и някаква нова система тип утопия или антиутопия. 

Според мен точно сега в тези години на корона-криза ще се реши накъде поемаме:
1. Ръстът ще се запази или ускори. С други думи ще растем докато се осерем. 
2. Ръстът се забавя, а неравенствата ще продължат да се увеличават. Социалните лифтове ще се изключат и човечеството ще се раздели на касти за дълъг период от време. 

Според мен,  industry 4.0 не може да реши дилемата т.е. едновременно да избегнем осирането  и в същото време да избегнем изключването на социалните лифтове, но ще присъства в живота на човечеството независимо по кой от двата пътя ще тръгнат нещата.

Не си ме разбрал. В първа. втора и вероятно трета фаза ръста няма да спре, ще нараства, но се преобразува с междинните <кризи, временни спадове>, преструкт. се и минава в нискоконсумиращ природни ресурси за онази част от икономиката задоволяваща масовото потребление. Хората буквално ще бъдат доброзорно вкарани в една Матрица на Глобална система за Направляван живот с Добавена Реалност. Реалните материални ресурси ще бъдат насочвани предимно в стратегическо развитие , Сигурност, Наука, технологии и най вече Космос и Космическа инфрастр. и мегатехнология. Т.е икономика на реалното материално потребление се заменя с друг стратегически нов модел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, nik1 said:

Да, а после ще му мислим, това е ясно :)

С кастите не знам как ще стане..  Трябва  да се откажем от демокрацията, защото капитализмът (в този вид) и демокрацията са несъвместими, обаче масите мисля не биха го направили доброволно (или поне едната част) , а това според мен поставя много въпросителни към фунционирането на такава система

Работещ вариант според мен е стаеата изпитана социал-демокрация (та тя е измислена като за палеативна (облекваща) крайностите на капитализма)

https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2013/02/04/1996824_kak_shveciia_privleche_20_ot_kapitala_za_dialovo/

Социал-демокрацията създава предпоставки  за по-голяма социална  мобилност

Тук е обяснено  простo от американския млад мъж- много американци имат бизнес идеи, но не ги реалират поради страх,  че ще загубят работата, доходите и здравно осигурителния си статут.
Шведите нямат тези  страхове

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 41 минути, nik1 said:

За САЩ е възможно прилагане на палеативното (облекчаващо) решение "скандинавски/шведски модел", което би довело намаление на неравенството в доходите (реално без намаление в неравенството в богатството, 10 милионната Швеция има 31 милиардера, повече на глава от населението, отколкото в САЩ)

 

"Sweden’s Lessons for America"

https://www.cato.org/publications/policy-report/swedens-lessons-america

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, nik1 said:

Работещ вариант според мен е стаеата изпитана социал-демокрация (та тя е измислена като за палеативна (облекваща) крайностите на капитализма)

това е и според мен - лявото е социал-демокрация, дясно-център е християн-демокрация, моделът работи перфектно в Германия, и то след ВСВ. Преди това имаме същото, което виждаме сега в САЩ - поляризирано ляво, поляризирано дясно, ерго комунизъм, фашизъм. Друг е въпросът дали двете големи партии в САЩ ще могат, ще са способни, да направят тази трансформация.

 

Преди 1 час, Atom said:

Според мен,  industry 4.0 не може да реши дилемата т.е. едновременно да избегнем осирането  и в същото време да избегнем изключването на социалните лифтове, но ще присъства в живота на човечеството независимо по кой от двата пътя ще тръгнат нещата.

Според мен, когато наистина стане развита и масова, индустрия 4 ще създаде огромен потенциал точно за средната класа и ще стесни пазарния дял на монополите и корпорациите. Защо - например, един производител на някакъв вид стока, достатъчно добре оборудван с 3д принтер и достатъчно запознат със софтуеър за проектиране, както и с интернет банкиране и продажби в блокчейн вериги, дори от дома си ще може да затвори цялата верига на проектиране, дизайн, производство и търговия с банкиране. Такъв човек може да бъде самонает капиталист, стига да е способен, той може дори да конкурира голяма корпорация, защото на местно ниво по-добре познава пазара от нея, а разходите му за производство, наемане на скъпи работници, банкиране и търговски вериги с посредници на практика са нулеви. Кралят е мъртъв, да живее Кралят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, laplandetza said:

Ами в главата ми се върти една огромна Тема,     < Стабилно, Природноуравновесено Развитие>  В такъв модел разстеж идва предимно от ангажирани животи в дейности без ангажиране на нови количества материални, природни ресурси и оставящи малък или незначителен <отпечатък> в Природа. Повечето от тези икономически сегменти са и ще са <кухи> без реален материален смисъл, докато други , с и чрез тях ще се води тихата нова студена война, това са борбата за надмошие в биотехнологии, биоизкуствен и изкуствен интелект, брането, съхранение , обработка на данни и бъдещата Глобална Система за Сигурност към която , като подразделение широко обединяващо технологии и човекоресурси, енергиен ресурс и пр. е т.н. от мен Оракулство.

 Темата за мен е прекалено голяма за да я мисля просто така в свободното си време.............

Това е разгърнатата програма на Световния икономически форум в Давос, мисля че е разработена в цяла книга на Клаус Шваб, която може би е качена безплатно на сайта на Форума. Лично на мен не ми харесва, не защото в нея няма целесъобразност, а заради хората, които я пропонират.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, Б. Киров said:

Преди това имаме същото, което виждаме сега в САЩ - поляризирано ляво, поляризирано дясно, ерго комунизъм, фашизъм

Точно

И анархизъм (отделям го комунизма) и откровен неонацизъм

https://reason.com/2018/08/21/antifa-portland-evan-welch-violence/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В момента десните и левите са жестоко поляризирани в САЩ, а лидерите на двете партии /защото Тръмп си остава неформален на Републиканската/ не правят нищо, за да успокоят страстите, а напротив. Нещата стигнаха дотам, че дори електронните социални медии се поляризираха, десните масово се преляха в ГАБ, Парлер и Телеграм и общуват само със себеподобни, като в този микс от "патриоти" можем да видим хора от умерения център до отявлени нацисти и фашисти. Гугъл, Фейсбук, Туитър и ЮТуб от тяхна страна, вместо да заемат балансирана позиция, цензурират всеки десен човек, от което, разбира се, сумарно загубиха милиони потребители и милиарди, десетки милиарди от пазарната стойност на акциите им. Нещата в противопоставянето, идеологическо, вече е на точката "няма значение дали ще загубим пари, това е Война", тактиката на изгорената земя.

Последният инцидент, който, според мен, реално заплашва да срути цялата борсова търговия, беше с войната между геймърите и хедж-фондовете, подкрепени от правителството. Засега печелят геймърите, но палачинката много скоро може да се обърне и те да останат на сухо със скъпите си акции. Подобни случаи се развихриха с акциите на още две компании, и - ако се разрасне - тази борсова война на "ние народа" срещу "тях олигарсите" може да стане ефективно движение подобно на Окупирай Уолстрийт, но много по-ефективно и смъртоносно за цялата финансова система. Вижте борсовите индекси на двете най-големи борси в САЩ през последния месец, линията се чупи надолу рязко от няколко дни, ще видим дали ще се стабилизира другата седмица или ще продължи тренда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да разберете кой държавен лидер какъв е е нужно само да погледнете каква външна политика води. (Една скоба,съществува само външна политика,но не и вътрешна. Или иначе казано,вътрешната политика е слуга на външната политика.)

Рейгън и Тачър срутиха тоталитарният СССР,Барак Обама и Меркел благоприятстват укрепването на тиранията в Русия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

Последният инцидент, който, според мен, реално заплашва да срути цялата борсова търговия, беше с войната между геймърите и хедж-фондовете, подкрепени от правителството. Засега печелят геймърите, но палачинката много скоро може да се обърне и те да останат на сухо със скъпите си акции.

Става интересно, току що написах това, отварям сайта на този вестник и чета:

Потребителите на Reddit се насочват да изкупуват сребро за „Най-голямото късо изстискване в света“

От Джак Филипс 31 януари 2021 г. Актуализирано: 31 януари 2021 г.

Редица потребители на Reddit на популярния форум r / WallStreetBets заявиха, че планират да предприемат координирани усилия за насочване към среброто като следващата им цел за късо изстискване. Публикациите насърчават хората да използват IShares Silver Trust, най-големият фонд, търгуващ на борса със сребро, и да извършват това, което един потребител нарича „НАЙ-ГОЛЯМОТО КЪСО ИЗСТИСКВАНЕ В СВЕТА“.

...

Питър Шиф, главен изпълнителен директор на Euro Pacific Capital, написа, че изглежда „рейдърите на Reddit са насочили вниманието си към #silver запасите“, добавяйки: „Те стават по-умни. Запасите от сребро всъщност са евтини и представляват добра инвестиционна стойност. Фактът, че някои инвеститори са били достатъчно глупави, за да продават на късо тези акции, прави търговията им още по-добра. “

https://www.theepochtimes.com/reddit-users-going-after-silver-for-biggest-short-squeeze-in-the-world_3678955.html?utm_source=news&utm_medium=email&utm_campaign=breaking-2021-01-31-1

В мъглата на войната все още не е ясно кой кой е, но движения по бойното поле не липсват.

Много показателни са коментарите на читателите, като се има предвид, че ежедневникът е крайно вдясно, все пак:

"И повтарям ... Истинското забавление започва при отварянето на пазара в понеделник сутринта с тълпата на Redit, която тръгва по следите на сребърните миньори.  Среброто се манипулира от хайгейове и големите банки от десетилетия. Цената на Sliver се поддържа изкуствено ниска от десетилетия от големите банки и хедж фондовете, за да могат да направят милиарди ... Гледайте тази седмица ракета с ниски цени и наблюдавайте големите банки като JP Morgan и хедж фондове като Blackrock да крещят и да молят SEC/комисия по борсова търговия/ да се намеси и да спре купуването ... .яко кървене. Байдън ще има буря в ръцете си, ако „неговата“ SEC се намеси, за да защити големите банки и хедж фондовете, срещу малките купувачи на дребно. Байдън ще изглежда като лакей от Уолстрийт."

"И истинската ирония, ниските цени на среброто са „златната чаша“ на „зелената нова сделка“. Среброто е един от основните метали, използвани във всички електронни неща. От слънчеви панели до вятърни мелници до двигатели до iPhone до ... ... вие го кажете още в какво."

"Вземете пуканките си ... циркът е в града, а колата-клоун на Байдън е на път да се изпразни на централния ринг."

"Демократите от десетилетия са лакеи на Уолстрийт. Забележително е колко лесно могат да бъдат манипулирани останалите демократически избиратели, за да протестират на Уолстрийт, докато гласуват за своите предпочитани кандидати."

 "В наши дни ВСИЧКО е нещо ляво или дясно."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето едно мнение, взето назаем от друг форум:

Цитирай

Посткапитализма най ми прилича да е като в онова есе от Давос, постнато преди няколко дни. 1% супербогати (фараоните) + 4% много интелигентни (жреците) + 95% роби (5-10% от тия роби ще са надзиратели/чиновници над останалите, което ще трябва да заслужат с много пот и угодничество на жреците).
Фараоните владеят 90% от богатството и активите, жреците - 10%, робите получават некви заплати, които им стигат да наемат жилища, да плащат сметки и всичко останало да е pay per use - транспорт, дрехи и т.н. Никаква собственост, живееш живот под наем и изчезваш безследно, оставяйки евентуално нови роби, които да те заменят. 

Явно  има виждане, че  по отношение на разпределението на богатството може  и по-зле.  Или пък по-добре (в зависимост от гледната точка). За съжаление не можах да открия есето, което се споменава в поста.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 31.01.2021 г. at 23:04, Б. Киров said:

"В наши дни ВСИЧКО е нещо ляво или дясно."

 

Преди 23 минути, Atom said:

Посткапитализма най ми прилича да е като в онова есе от Давос, постнато преди няколко дни. 1% супербогати (фараоните) + 4% много интелигентни (жреците) + 95% роби (5-10% от тия роби ще са надзиратели/чиновници над останалите, което ще трябва да заслужат с много пот и угодничество на жреците).
Фараоните владеят 90% от богатството и активите, жреците - 10%, робите получават некви заплати, които им стигат да наемат жилища, да плащат сметки и всичко останало да е pay per use - транспорт, дрехи и т.н. Никаква собственост, живееш живот под наем и изчезваш безследно, оставяйки евентуално нови роби, които да те заменят. 

Това "ляво" от гледната точка на есето е маскирано ултрадясно, обикновен фашизъм, дежавю от германския модел на Хитлер в развитата му фаза преди ВСВ. Проблемът на тези архитекти на Нов световен ред е, че Европа /Германия/ не е готова за такъв ред, а в САЩ има много богати хора /все още/, които ще се борят на живот и смърт, за да не бъдат класирани в класа хора "долните 99 процента".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Atom said:

 

Цитирай

Посткапитализма най ми прилича да е като в онова есе от Давос, постнато преди няколко дни. 1% супербогати (фараоните) + 4% много интелигентни (жреците) + 95% роби (5-10% от тия роби ще са надзиратели/чиновници над останалите, което ще трябва да заслужат с много пот и угодничество на жреците).
Фараоните владеят 90% от богатството и активите, жреците - 10%, робите получават некви заплати, които им стигат да наемат жилища, да плащат сметки и всичко останало да е pay per use - транспорт, дрехи и т.н. Никаква собственост, живееш живот под наем и изчезваш безследно, оставяйки евентуално нови роби, които да те заменят. 

Явно  има виждане, че  по отношение на разпределението на богатството може  и по-зле.  Или пък по-добре (в зависимост от гледната точка). За съжаление не можах да открия есето, което се споменава в поста.

Всички социални системи досега повтарят този модел. Разбира се, сменят се идеологията, методите и законите в съответствие с времето, за да бъдат актуални. Не можеш на съвременния човек да му кажеш като на древния египтянин, че властта на ония най-отгоре им е дадена от боговете и им принадлежи по право. Затова ни заливат с всякакви социални, икономически и т.н. теории, чиято единствена цел е запазване статуквото. Във времето, в което живеем обаче тия средства за контрол вече се изтъркват и дори направо се изчерпват. Затова рухна социализма - неговата идеология беше най-плоска и най-бързо лъсна несъстоятелността и. Все пак капитализма имаше преднина от векове опит. Но пък и той зацикли и никъде не се виждат нови идеи. Всичко, което правят днешните корифеи на капитала е претопляне на стара манджа, макар и поразкрасена с разни мерудии. Единствен интересен лъч в идеен план е това, което прави Си и шайката около него в Китай. Да, и това със сигурност е опит за бетонирането на някакъв елит. И да, някои с лека ръка го наричат държавен капитализъм и го отписват, което ми се струва, че ще си е за тяхна сметка. Никой реално не знае какво са намислили другарите от компартията. А съчетанието от вековна азиатска философия, капиталистически отношения, като държавата е най-голям капиталист, планиране на държавно ниво, опита в управлението на такива човешки маси без излишно лигавене и човешки права ... не мисля, че е правено досега. Може би Сингапур на Лий Куан Ю, ама в несравнимо по-малки мащаби. Не знам, на мен ми се вижда единственото смислено като концепция в настоящето и с интерес ще наблюдавам експеримента. Разбира се, доволен че не съм от потърпевшите опитни мишлета.
 

Редактирано от boyko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.02.2021 г. at 9:15, Б. Киров said:

Това "ляво" от гледната точка на есето е маскирано ултрадясно, обикновен фашизъм, дежавю от германския модел на Хитлер в развитата му фаза преди ВСВ. Проблемът на тези архитекти на Нов световен ред е, че Европа /Германия/ не е готова за такъв ред, а в САЩ има много богати хора /все още/, които ще се борят на живот и смърт, за да не бъдат класирани в класа хора "долните 99 процента".

А защо не? В близко бъдеще глобалната икономика ще продължи да расте, най-малкото заради наваксването на развиващите се икономики (Индия и т.н.). Следователно богатите по света ще продължат да стават още по-богати. Освен това им се предлага "зелен растеж". Това е нещо от което големите бенефициенти ще са пак богатите. Е, някой трябва да плати сметката, но това няма да е елита, а средната класа в развитите страни.

Перспективите за най-богатите са добри. Естествено при тези зелени трансформации някои от тях може да се декласират и да изпаднат в по-долни категории. Най-богатите обаче са възпитани, че всяка стотинка от богатството им се дължи на собственият им ум, таланти, умения, образование и усилия. Те са уверени в способностите си и спрямо останалите хора се възприемат като "по-по-най". Затова и според тях (а и не само) напълно заслужено са на върха на социалната пирамида. Ето защо в промените ще видят по-скоро перспектива, а не толкова заплаха.  Кой ако не хората които са "по-по-най" може да спечели от една промяна? Всеки от тях знае, че някой ще загуби, но никой не вярва, че ще е той самия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Atom said:

А защо не? В близко бъдеще глобалната икономика ще продължи да расте, най-малкото заради наваксването на развиващите се икономики (Индия и т.н.). Следователно богатите по света ще продължат да стават още по-богати. Освен това им се предлага "зелен растеж". Това е нещо от което големите бенефициенти ще са пак богатите. Е, някой трябва да плати сметката, но това няма да е елита, а средната класа в развитите страни.

Перспективите за най-богатите са добри. Естествено при тези зелени трансформации някои от тях може да се декласират и да изпаднат в по-долни категории. Най-богатите обаче са възпитани, че всяка стотинка от богатството им се дължи на собственият им ум, таланти, умения, образование и усилия. Те са уверени в способностите си и спрямо останалите хора се възприемат като "по-по-най". Затова и според тях (а и не само) напълно заслужено са на върха на социалната пирамида. Ето защо в промените ще видят по-скоро перспектива, а не толкова заплаха.  Кой ако не хората които са "по-по-най" може да спечели от една промяна? Всеки от тях знае, че някой ще загуби, но никой не вярва, че ще е той самия.

Защо не Германия и Европа не са готови за този посткапитализъм ли?

Защото структурата на икономиката им е много различна от тази в САЩ, и защото политическата им система, на база исторически опит, също е много различна.

В Германия, например, големите корпорации, като Фолксваген, са предимно семейна собственост и се финансират повече от собствени средства и директно от банки, а не от стоковата борса. Освен това, в цяла Европа малкия бизнес е много по-добре развит и организиран от този в САЩ. Също така има силни профсъюзи, социални държави и различни партии, които предлагат целия спектър от дясно-център-ляво.

В момента в САЩ е издут един огромен корпоративен балон на стоковата борса от пари от въздуха, отпечатани от Фед, усвоени от банките и финансовите институции и прелети в тесен кръг свързани с политиците и банките корпорации. Той ще се спука, освен ако не се държи  насила надут с административни и фискални стимули. И като всяка пирамида на Понци, след като се спука, тези в основата на пирамидата ще бъдат ограбени, а това много ще ги ядоса. Затова е необходима здрава ръка да ги държи, а каква по-здрава ръка от държавата с всичките и репресивни органи.

Ето, виж европейската стокова борса:

2021-02-03_140919.jpg.5c10df39a5c23fbb5107e6d1b903b6f2.jpg

за последните 10 месеца и сравни с американската, в случая Nasdaq

2021-02-03_141239.thumb.jpg.9e683542891741892d7b4ffb8eae87b6.jpg

за последните 4 години. "Балонът се надува, надува, надува... пук!", както се пееше в една детска песничка. Просто няма начин да имаш спад в реалната икономика от 37 процента през последните 10 месеца, а борсов растеж на акциите от 37 процента. Такова Perpetuum mobile в икономиката за пари още не е изобретено. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този спад в американската икономика обаче не е точно реален и съответно не се възприема като такъв от инвеститорите. Ако няма някакъв друг изкуствено продуциран катаклизъм, достигането до нивата от преди короната се очаква още тази година.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Б. Киров said:

Защото структурата на икономиката им е много различна от тази в САЩ, и защото политическата им система, на база исторически опит, също е много различна.

Така е. Къде мислиш обаче, че са излишните пари на германските милиардери? - Пак на американската борса. В глобалната икономика всичко е обвързано взаимно по много различни явни и не толкова явни и заплетени начини. Пукането на американският балон както винаги ще се отрази на целия свят.

Това което се очертава като нов световен ред идва през "зелените сделки". Там като гледам по нагласите в Европа и настоящето управление в САЩ има консенсус. Разбира се от двете страни на океана има различни визии относно подробностите, но "пътят към новия ред" вече е очертан и до голяма степен разчистен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, sir said:

Този спад в американската икономика обаче не е точно реален и съответно не се възприема като такъв от инвеститорите. Ако няма някакъв друг изкуствено продуциран катаклизъм, достигането до нивата от преди короната се очаква още тази година.

Ами ще видим, лично аз много се съмнявам, освен ако, както са програмите на Байдън, не се отворят много федерални и щатски платени работни места, нещо като Новата сделка на Ф.Д.Рузвелт с правителствени програми, затова на хоризонта е Новата зелена сделка. Да, но специално за САЩ, ако имат безумието да започнат тази нова "сделка", това ще закрие милиони работни места в нефтодобивната и газодобивната промишленост, те вече започнаха. И ще закипи държавно финансирана икономика, подхранвана с държавни дотации, които между другото, са дългове. Един вид преминават на "военна икономика", като този път войната ще се води с въглеводородите и пандемиите, един вид сами си отварят фронт.

За Европа такова противоречие няма, тъй като тя и без това е бедна на изкопаеми горива. Специално Германия отдавна планира и работи по Зелената сделка, защото тя за нейната икономика е попътен, а не насрещен вятър.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, Atom said:

Така е. Къде мислиш обаче, че са излишните пари на германските милиардери? - Пак на американската борса. В глобалната икономика всичко е обвързано взаимно по много различни явни и не толкова явни и заплетени начини. Пукането на американският балон както винаги ще се отрази на целия свят.

Това което се очертава като нов световен ред идва през "зелените сделки". Там като гледам по нагласите в Европа и настоящето управление в САЩ има консенсус. Разбира се от двете страни на океана има различни визии относно подробностите, но "пътят към новия ред" вече е очертан и до голяма степен разчистен.

Абсолютно си прав!! Германците и въобще европейците черпят с пълни шепи огромни печалби от американските стокови борси. 40 процента от акциите на американските стокови борси са на чужденци, а голямата част, поне 80 процента от тези 40 са европейски. Европейците нямат никакви причини да не подкрепят обратния завой на САЩ от политиката на изолационизъм на Тръмп, новата американска глобализация ги снабдява с огромни финансови приходи. Пък и едва ли Чичо Сам вече ще им придира за 2 и даже 3 процента за отбрана, ще се върнат войските в Германия, НАТО, 90 процента САЩ, ще поемат цялото военно бреме.

Защо не?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Б. Киров said:

За Европа такова противоречие няма, тъй като тя и без това е бедна на изкопаеми горива. Специално Германия отдавна планира и работи по Зелената сделка, защото тя за нейната икономика е попътен, а не насрещен вятър.

За икономиката да, въпросът е как ще се отрази на хората, тъй като зелената сделка не се ограничава до енергията и горивата. Ето например кратка извадка от предвидените политики в земеделието:

"Да намали значително зависимостта и риска от химическите пестициди, торовете и антибиотиците, както и тяхното използване;

Внасяните хранителни продукти от трети държави трябва да отговарят на екологичните стандарти на ЕС.

Здравословна консумация на храни и намаляване на загубата и разхищението на храни"

Преведено на обикновен език това е по-качествени (с по-малко торове и пестициди), по-скъпи (вносът да отговаря на същите условия) и по-малко храни (без разхищения)

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Ами ще видим, лично аз много се съмнявам, освен ако, както са програмите на Байдън, не се отворят много федерални и щатски платени работни места, нещо като Новата сделка на Ф.Д.Рузвелт с правителствени програми, затова на хоризонта е Новата зелена сделка. Да, но специално за САЩ, ако имат безумието да започнат тази нова "сделка", това ще закрие милиони работни места в нефтодобивната и газодобивната промишленост, те вече започнаха. И ще закипи държавно финансирана икономика, подхранвана с държавни дотации, които между другото, са дългове. Един вид преминават на "военна икономика", като този път войната ще се води с въглеводородите и пандемиите, един вид сами си отварят фронт.

За Европа такова противоречие няма, тъй като тя и без това е бедна на изкопаеми горива. Специално Германия отдавна планира и работи по Зелената сделка, защото тя за нейната икономика е попътен, а не насрещен вятър.

Аз пък не се съмнявам и дори считам предложените от Байдън (бе не баш от неговия дементирал мозък) стимули за напълно излишни и дори потенциално вредни. Разбира се, тези зелени тъпоумия и декларираната война с добивната промишленост, най-вече с нефтодобива, ако се осъществят реално, биха имали негативно отражение върху реалната икономика. Не можем да изключим и промяна в политиката на федерално ниво, ако отново се появи някой зъл, зъл нов корона щам, която промяна в политиката също да нанесе вече наистина реални щети. Но ще видим наистина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Atom said:

За икономиката да, въпросът е как ще се отрази на хората, тъй като зелената сделка не се ограничава до енергията и горивата. Ето например кратка извадка от предвидените политики в земеделието:

Да намали значително зависимостта и риска от химическите пестициди, торовете и антибиотиците, както и тяхното използване; -Внасяните хранителни продукти от трети държави трябва да отговарят на екологичните стандарти на ЕС.

Здравословна консумация на храни и намаляване на загубата и разхищението на храни

 

Според мен, Европа си е изградила здрава социална защита, така наречените "социални държави" и този буфер ще издържи на Новата зелена сделка без особени сътресения. То и досега храни с пестициди и генно инженерство бяха контролирани и не се внасяха от САЩ, нито се произвеждат в Европа. Правителствата ще поемат цената на Зелената сделка, както го правят със здравеопазването, жилищната политика, емиграцията и т.н. Високите данъци предполагат плавен преход без сътресения.

В САЩ високите данъци ще ударят преди всичко богатите и средната класа, а изградени социални системи, в сравнение с ЕС, няма и тепърва ще трябва да се градят, при много голяма задлъжнялост на правителството с цената на нови заеми, които предполагат нови данъци, влиза се в спирала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Б. Киров said:

Европа си е изградила здрава социална защита, така наречените "социални държави"

Няколкото финансови кризи обаче накараха немалко от държавите да се откажат от социалния модел; има цялостно люшване надясно в Западна Европа. Друг фактор - т.нар. "богати" държави в Западна Европа са гарантът за стабилността на еврото. На тях им се налага в много по-голяма степен да поддържат ниски дефицити, отколкото на по-"разхайтените" южняци или на недотам зрелите демокрации в Източна Европа.

С очите си наблюдавам как в последните 20 години "социалната" държава в Нидерландия се изпарява с всеки следваш миг с непрекъснатото орязване на социалните разходи. Близо сме до точката, в която немалко социални системи просто ще се сринат, докато социалното неравенство непрекъснато расте. Контролът върху въгледодния отпечатък пък означава, че не може да се строи. Затова пазарът на недвижими имоти, контролиран изцяло от високото търсене, доведе до колосален скок в цените на имотите. В собствения ми квартал къщи, които преди седем години струваха 250 000 евро, в момента струват над милион.

Дори по време на коронакризата цените на имотите понякога нарастват с 10% на месец....

С тези темпове ще дойде време, когато хората от (по-долната част) на средната класа (на които не се полага социално подпомагане или социални жилища), няма да има къде да живеят.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Б. Киров said:

Според мен, Европа си е изградила здрава социална защита, така наречените "социални държави" и този буфер ще издържи на Новата зелена сделка без особени сътресения.

Ще издържат европейските социалните кочини, как няма да издържат. Особено банкрутиралите Италия, Испания, Франция и т.н. могат да си позволят и 10 зелени сделки стига да има баламурници да им купуват дълговете и да държат отрицателна лихва. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...