Отиди на
Форум "Наука"

Колко богати са американците?


Recommended Posts

  • Администратор
Преди 2 минути, makebulgar said:

Класацията и пирамидата на американските пари е хубаво нещо, но от там насетне анализа е грешен. Просто в капитализма си е така и който може - печели, а който не може слугува. Тоест е работник или служител, и работи по договор. Печалбата не е собственост на служителя, а е на работодателя. 

Много странно, при толкова много отворени пазари - където капиталистите управляват защо винаги американски компании са в класациите, защо винаги американските компании и борси са сред водещите?

Преди 5 часа, makebulgar said:

На Мъск парите му се качват стремглаво не защото са балон, а защото хората му купуват акциите, тоест дават му парите си очаквайки бъдещи печалби.

То това реално дори не са истински пари и Мъск не може да си ги "изтегли", докато при Безон например там милиардите са си негови ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 310
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Основна цел на всяко акционерно дружество е да печели пари, да вдига стойността на акциите си и да дава дивиденти на онези, които са инвестирали купувайки акциите. Да обвиниш някой от големите в списъка на милиардерите че е заграбил парите на бедните работници е доста неправилно, доколкото това са парите не на работниците, а на онези, които са ги спечелили от други бизнеси и искат да ги умножат чрез този на работодателя. И доколкото пазара е отворен дори и работниците могат да си купят акции и да печелят от бизнеса. 

Тоест няма балони, а има реални пари, които хората дават на бизнесите, които са преспективни. И понякога има някои които се възползват от това и залъгват инвеститорите и им обират парите, но това вече е в сферата на наказателното право.

Link to comment
Share on other sites

Преди 5 минути, Р. Теодосиев said:

...

То това реално дори не са истински пари и Мъск не може да си ги "изтегли", докато при Безон например там милиардите са си негови ;)

За справката , не са <негови> , ще ги <изтегли> само след подчечатване на <спестовната книжка> , печата е Черен , печат Спечели и/или Умри :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има два вида икономика. Ограбваща и произвеждаща. Много хора обаче ги бъркат двете икономики.

В изобретяването на тостера са използвани тридесет (30) научни открития и изобретения на учените. Повечето от тях бедни. Следователно капиталистът и собственик на Филипс например,произвеждайки тостери е забогатял и станал милиардер като е ограбил трудът на учените и работниците си,плащайки им мижав процент от печалбата от продажбата на тостери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 51 минути, Р. Теодосиев said:

Много странно, при толкова много отворени пазари - където капиталистите управляват защо винаги американски компании са в класациите, защо винаги американските компании и борси са сред водещите?

Еми в морето на големите акули рибите се крият между камъните. Никой не им пречи да плуват, да се размножават и да пасат трева и да ловуват, но има по големи, които могат всички тези неща по-добре поради размера си. 

Тоест парите правят пари, и онзи който иска това да остане така работи целенасочено за него.

Примерно Мъск ще е сред водещите в доставката на сателитен интернет не защото е американец и някакви тайни американски сили подтискат всички неамерикански компании, които искат да продават сателитен интернет, а ще е голяма акула в тази област, тъй като ще порасне в нея голям преди всички останали. И това е заради иновациите, и американската среда, която ги стимулира и развива, а не заради подтискането на другите. Всеки може да конкурира Мъск, стига да може, но ако не е пораснал достатъчно няма за може. 

Така е навсякъде и по борсите и във всеки друг бизнес. Който го може успява, а който изостане отпада. Онзи който е натрупал пари е станал голяма риба и може да си позволи повече. Може да плува по-бързо, може да вижда по-надалеч, може дори да прави по-големи скокове над водата, но най-важното е че може да похапва дребните риби и планктона. И всичко това, докато еволюцията не доведе някоя по-голяма риба в морето му. 

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, makebulgar said:

...

 

По тези ти приказки една истинска притча. Дядо ми автентичен комунист и борец за справедливост ( преследван от жандармрия, бранници и наемници и ликвидирал лично няколко подобни индивида), след промените , около 91 година разговаря с комшията , младок тогава новоизгряващ бизнесменин. Ония му вика

 --  При КапитализЪма е така , Ние Големите Риби , изяждаме по малките риби,  демек изяжда Дядо ми.

   дядото отговаря

-- Аз виждам, че си Голям и също толкова умен ,.............. като Акула !  :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, Р. Теодосиев said:

То това реално дори не са истински пари и Мъск не може да си ги "изтегли", докато при Безон например там милиардите са си негови ;)

Парите на Мъск са си напълно реални. Дали са му ги акционерите и това са реални пари, които идват от банковите им сметки в замяна на закупените акции. И колкото по-голяма е вероятността за печалба, толкова цените на акциите нарастват. А това означава, че онзи който е инвестирал може да ги продаде с печалба на онзи, който иска да инвестира и да печели. И така всички са на печалба и Мъск и акционерите, които продават и искат печалба днес, и новите инвеститори, които искат печалба утре. Реално парите са налице при Мъск и могат да се вложат за развитие на бизнеса, за нови Гигафактори, за нови експериментални ракети, за стотици нови сателити, и за нов завод за тесли в Германия. Реално съществуващият паричен капитал е материализиран в инвестиции в хардуер така да се каже, и в бъдеще ще носи печалби. Това искат инвеститорите притежаващи акциите. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, deaf said:

В изобретяването на тостера са използвани тридесет (30) научни открития и изобретения на учените. Повечето от тях бедни. Следователно капиталистът и собственик на Филипс например,произвеждайки тостери е забогатял и станал милиардер като е ограбил трудът на учените и работниците си,плащайки им мижав процент от печалбата от продажбата на тостери.

Тоест за теб това, което е направил Филипс - организирането на производство, закупуването на машини, изграждането на фабрики, намирането на работници, закупуването на материали за производството, не са работа и дейности, които трябва да се възнаградят, а са просто подробности, които са несъществени?

Реално Филипс не е ограбвал ничий труд на учени и работници, тъй като нито учените нито работниците са строители на фабрики, икономисти, не притежават нужните машини и т.н. Тоест те никога не биха направили така, че тостера да достигне до дома ти в с. Горно Нанадолнище в Югозападна Африка. Има една поговорка, че едно е да искаш, друго е да можеш и трето е да го направиш. Учените-изобретатели обикновено искат, но не могат, защото това да го направиш не е само инженерна наука, а са и финанси, икономика, и други науки, които те може и да не владеят.  

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, makebulgar said:

Въпросът тук е да се показват нещата по научному с данни и факти, а не човек да говори използвайки клишетата от жълтите вестници и да се подава на емоциите.

Въпросът беше, че ти преди да изложиш аргументи, започваш с персонална атака. Това е против правилата на форума и против правилата на доброто възпитание. Ти не ме познаваш. Аз имам второ висше образование "Икономика на книгоиздаването" и от 30 години си печеля парите като инвестирам в книгоиздаване, като си управлявам сам делата и не съм наемник. Не претендирам да съм финансист и икономист, но на практика си изкарвам прехраната с икономика. Пиша главно на базата на личния си опит и на това, което получавам като нова информация, както и на образованието си.

Ти откъде имаш научен подход в икономиката, след като претендираш за такъв практически във всички сфери, чел съм постовете ти тук?

Ами хайде, давай с научния си подход. Ще бъде интересно на читателите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Б. Киров said:

Въпросът беше, че ти преди да изложиш аргументи, започваш с персонална атака. Това е против правилата на форума и против правилата на доброто възпитание. Ти не ме познаваш. Аз имам второ висше образование "Икономика на книгоиздаването" и от 30 години си печеля парите като инвестирам в книгоиздаване, като си управлявам сам делата и не съм наемник. Не претендирам да съм финансист и икономист, но на практика си изкарвам прехраната с икономика. Пиша главно на базата на личния си опит и на това, което получавам като нова информация, както и на образованието си.

Ти откъде имаш научен подход в икономиката, след като претендираш за такъв практически във всички сфери, чел съм постовете ти тук?

Ами хайде, давай с научния си подход. Ще бъде интересно на читателите.

Еми не е персонална атака, а е оценка на база написания текст. А това че човек приема някое мнение за атака срещу себе си е негово право, но винаги първо трябва да погледне какво е написал и след това да анализира защо някои изказва някакво мнение върху думите му. И не трябва да се обижда, ако някой му каже че е лаик в някоя сфера, която не му е професия, дори ако е най-големия специалист и бизнесмен в своята си област.

По-горе в описанието на американската пирамида всичко е добре до момента, в който богатите в америка бяха определени като "богопомазана група от богове на стоковата борса". Подобни определения говорят много за онзи който ги дава, и това няма нищо общо с професията или с опита му. Подобно мнение показва непознаване на материята и профанно говорене, а не анализ и наука. За незапознатия търговията на борсата и печалбата от това, а също така и акциите, може да изглеждат като тера инкогнита, в която работят само някакви богоизбрани, но за борсовия брокер и за собственика на фирма, която листва акции на борсата нещата са съвсем различни и земни.  Тоест ако човек, който не е професионалист в темата започне да се чуди каква е причината за това да има милиардери и бедняци в америка, не трябва да започва с теориите на конспирациите за Фед, Уолстрит, печатниците на пари и разни финансови балони, а трябва да започне от основата и да види какво е това акция, инвестиция, печалба, борса, и т.н. Иначе ще започне да говори, че покачването на цените на акциите и забогатяването от това са някакви измислени неща, които не отговарят на реални пари.

Предполагам, ако някоя книгоиздателска фирма реши да порастне, тоест да се развие, за давладее нови пазари и клиенти, ще е добре да има капитал за това, и ако банките не ѝ го отпускат може да потърси инвеститори, които да дадат парите. Но тези инвеститори ще искат дял от фирмата и съответно печалба, а тези неща са официализирани чрез акциите. Съответно фирмата пуска желанието си да събере инвеститори на борсата, където инвеститорите търсят подходящи бизнеси, и не след дълго въ фирмата ще дойдат инвестициите в реални пари преведени от закупилите акции инвеститори. Шефа на книгоиздателската фирма съответно може да направи няколко неща – да използва целесъобразно средствата, да развие дейността, с което фирмата да почне да печели повече, или да почне да харчи парите, да гуляе, или да прави необмислени решиния и разходи за фирмата си. В първия случай фирмата ще се развива и много повече инвеститори ще искат да ѝ помагат и да печелят, и съответно цените на акциите ѝ ще се вдигат, а въ втория случай инвеститорите ще са разочаровани, ще понесат загуби, ще започнат да продават масово акциите на фирмата, и съответно цените на акциите ще спадат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, makebulgar said:

Еми не е персонална атака, а е оценка на база написания текст. А това че човек приема някое мнение за атака срещу себе си е негово право, но винаги първо трябва да погледне какво е написал и след това да анализира защо някои изказва някакво мнение върху думите му. И не трябва да се обижда, ако някой му каже че е лаик в някоя сфера, която не му е професия, дори ако е най-големия специалист и бизнесмен в своята си област.

По-горе в описанието на американската пирамида всичко е добре до момента, в който богатите в америка бяха определени като "богопомазана група от богове на стоковата борса". Подобни определения говорят много за онзи който ги дава, и това няма нищо общо с професията или с опита му. Подобно мнение показва непознаване на материята и профанно говорене, а не анализ и наука. За незапознатия търговията на борсата и печалбата от това, а също така и акциите, може да изглеждат като тера инкогнита, в която работят само някакви богоизбрани, но за борсовия брокер и за собственика на фирма, която листва акции на борсата нещата са съвсем различни и земни.  Тоест ако човек, който не е професионалист в темата започне да се чуди каква е причината за това да има милиардери и бедняци в америка, не трябва да започва с теориите на конспирациите за Фед, Уолстрит, печатниците на пари и разни финансови балони, а трябва да започне от основата и да види какво е това акция, инвестиция, печалба, борса, и т.н. Иначе ще започне да говори, че покачването на цените на акциите и забогатяването от това са някакви измислени неща, които не отговарят на реални пари.

Предполагам, ако някоя книгоиздателска фирма реши да порастне, тоест да се развие, за давладее нови пазари и клиенти, ще е добре да има капитал за това, и ако банките не ѝ го отпускат може да потърси инвеститори, които да дадат парите. Но тези инвеститори ще искат дял от фирмата и съответно печалба, а тези неща са официализирани чрез акциите. Съответно фирмата пуска желанието си да събере инвеститори на борсата, където инвеститорите търсят подходящи бизнеси, и не след дълго въ фирмата ще дойдат инвестициите в реални пари преведени от закупилите акции инвеститори. Шефа на книгоиздателската фирма съответно може да направи няколко неща – да използва целесъобразно средствата, да развие дейността, с което фирмата да почне да печели повече, или да почне да харчи парите, да гуляе, или да прави необмислени решиния и разходи за фирмата си. В първия случай фирмата ще се развива и много повече инвеститори ще искат да ѝ помагат и да печелят, и съответно цените на акциите ѝ ще се вдигат, а въ втория случай инвеститорите ще са разочаровани, ще понесат загуби, ще започнат да продават масово акциите на фирмата, и съответно цените на акциите ще спадат.

Дрън-дрън на човек, който бъкел си няма от реална икономика в България. Това по отношение на "разсъжденията" ти с менторски тон за книгоиздателската фирма. Хайде отиди и провери на българската стокова борса колко книгоиздателски фирми /реални а не вписани такива/ са се листвали. Започнал съм през 1993 със собствени и на съдружника ми спестявания с издаването на първата ми книга, а след това съм инвестирал единствено от оборотите на продадените книги. Издадохме над 150 заглавия, някои от които в 40 000 тиражи с втора и трета допечатка. Можеш сам са провериш, издателската къща е ICON, ние бяхме първите издатели на френските енциклопедии на Larousse в България, както и на многотомната "История на света" на Larousse.

https://lira.bg/archives/85117

че след време може да изчезнат, продават ги на разпродажба :), но има още много от енциклопедиите, които не се виждат в този линк

Превъртели сме като продажби милиони левове на пазара без никакъв външен кредит, единствено кредит съм взимал от банка след Виденовата зима, но съм си върнал всичко до стотинка на банката и никога вече. Преди 8 години преустанових издаването на книги на българския пазар и сега единствено продавам книги в електронен вид в Амазон. Това е заради изцяло монополизираната и безконтролна мрежа на книго-разпространение в България и на непосилните търговски отстъпки. Кой мислиш, че ми е движил печата в печатниците, кой ми е уреждал авторските права, кой е сключвал договори с търговците, кой се е занимавал с преводачи и автори, редактори и коректори, кой е уреждал продажбите на едро в борсите. Аз съм, всичко е минало през мен самия. Ти някога влизал ли си въобще в печатница и наясно ли си какво е да произведеш и продадеш една книга, да й направиш всички калкулации от идеята до продажбата и счетоводството? Помисли си, аз съм го правил стотици пъти по целия трак от а до я, и сега недей ми дава акъл кое как да се прави. Жалко и смешно е.

По повод умнотиите си за "богопомазаните на стоковата борса", е ами такива са - има една китка борсови милиардери, които бяха богопомазани от заключването с коронакризата, нали затова ти давам таблиците от Форбс, тези хора забогатяха колективно с 1 трилион /1000 милиарда/ долара за десет месеца само защото приятелчета им от политическите институции на държавите блокираха цялата световна икономика, целия останал бизнес, и накараха света да живее "онлайн" - те са една китка технократи, които сега забраняват свободното слово и се правят на технофашисти в Туитър, Гугъл, Фейсбук и т.н. Не визирам тук Илон Мъск, който явно ти е някакъв кумир, но да, и неговото забогатяване за 10 месеца с 1000 процента е ненормално.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Това по отношение на "разсъжденията" ти с менторски тон за книгоиздателската фирма. Хайде отиди и провери на българската стокова борса колко книгоиздателски фирми /реални а не вписани такива/ са се листвали. Започнал съм през 1993 със собствени и на съдружника ми спестявания с издаването на първата ми книга, а след това съм инвестирал единствено от оборотите на продадените книги. Издадохме над 150 заглавия, някои от които в 40 000 тиражи с втора и трета допечатка. Можеш сам са провериш, издателската къща е ICON, ние бяхме първите издатели на френските енциклопедии на Larousse в България, както и на многотомната "История на света" на Larousse.

https://lira.bg/archives/85117

че след време може да изчезнат, продават ги на разпродажба :), но има още много от енциклопедиите, които не се виждат в този линк

Превъртели сме като продажби милиони левове на пазара без никакъв външен кредит, единствено кредит съм взимал от банка след Виденовата зима, но съм си върнал всичко до стотинка на банката и никога вече. Преди 8 години преустанових издаването на книги на българския пазар и сега единствено продавам книги в електронен вид в Амазон. Това е заради изцяло монополизираната и безконтролна мрежа на книго-разпространение в България и на непосилните търговски отстъпки. Кой мислиш, че ми е движил печата в печатниците, кой ми е уреждал авторските права, кой е сключвал договори с търговците, кой се е занимавал с преводачи и автори, редактори и коректори, кой е уреждал продажбите на едро в борсите. Аз съм, всичко е минало през мен самия. Ти някога влизал ли си въобще в печатница и наясно ли си какво е да произведеш и продадеш една книга, да й направиш всички калкулации от идеята до продажбата и счетоводството? Помисли си, аз съм го правил стотици пъти по целия трак от а до я, и сега недей ми дава акъл кое как да се прави.

Киров, явно си се обидил от написаното, но не съм знаел за упадака на бизнеса ти, и не съм виновен че си се обидил на тема икономика и финанси. 

Така стоят нещата, че не всеки бизнес може да оцелее и да донесе милиарди. Нито някой дърводелец е станал милиардер с тоя бизнес, нито някой книгоиздател от източна европа. И има много, които са се провалили и са фалирали. Те обичайно не признават провала си, а изтъкват конюктурни фактори, политики и корупцията, но не и своите си грешки. Много си мислят че могат да се справят сами без външен капитал и бавно и славно печелейки по малко и без да си развиват бизнеса, но нещата не стават така. Големите компании пускат акции и събират външен капитал, за да се развиват. В книгоиздаването вероятно също има големи играчи и по малки, и не всеки успява да се развие, но това е играта. Който е успял да създаде разпространителска мрежа сигурно диктува нещата и печели повече от другите.

 

Но тмата все пак е америка, а не нашата ситуация. Факт, е че някои компании спечелиха по време на коронавируса, но дали причината е някаква конспирация създадена от американците с цел печалба, или е просто това, че въпросните компании са се възползвали от ситуацията и средата. И на пазара на забогатяването днес не могят да се слагат граници и да се определя кое е нормално и кое е не е. От гледна точка на собствениците на акции всичко е нормално и хубаво. По-малките бизнеси, които не са се застраховали за такива промени може и да не оцелеят, а онези, които не са си харчили времето за малки, неустойчиви и непреспективни бизнеси, а са си инвестирали парите в акции на преспективни компании днес се радват. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

Темата все още е  КОЛКО СА БОГАТИ АМЕРИКАНЦИТЕ и поради тази причина акцента за мен пада върху  Работешия Американец, демек Работникът или Човека на Заплата или малък Бизнес.   Бедната част от населението е извън интереса ни, Елита и прилежашите 10 процента са малцинство. 

Какво е състоянието на  болнавата Средна Класа ?  Колко са <БОГАТИ> , като за мен трябва да анализираме всички разбирания за Богатство, а не само статистика на <първичния долар> . 

Компании , корпорации и едри, средни борсови играчи са извън фокуса на конкретното масово богатство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, makebulgar said:

Но тмата все пак е америка, а не нашата ситуация. Факт, е че някои компании спечелиха по време на коронавируса, но дали причината е някаква конспирация създадена от американците с цел печалба, или е просто това, че въпросните компании са се възползвали от ситуацията и средата.

Не става въпрос за компании, а за хора и институции собственици на акции. Да, някои от компаниите спечелиха, повечето обаче не.   Балонират се обаче почти всички компании, а не само тези "намазали" от кризата. Общата капитализация (т.е. стойността) на компаниите с търгуеми акции за 2020 расте с почти 35%.  Това е страшно много, при положение, че за 2020 се очаква спад на американския БВП  в размер на 3,5%.

Този ръст на акциите не се дължи на по-високи печалби на компаниите, или по-добро управление, или внедряване на нови технологии, а на милиардите които се изливат за т.н. парични улеснения.  Просто излишните пари няма какво да се правят и отиват в надуване на активите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, laplandetza said:

Какво е състоянието на  болнавата Средна Класа ?  Колко са <БОГАТИ> , като за мен трябва да анализираме всички разбирания за Богатство, а не само статистика на <първичния долар> . 

Киров го писа това в първия пост. Средната класа притежава средно (много средни станаха) богатство в размер на 247000.

Това е стойността на жилището му, плюс стойността на парите за пенсиониране (пенсионен фонд), плюс евентуално малко кеш или някоя друга акция. О това се изважда остатъка от дълга по ипотеката и разни други неизплатени дългове. Нето остава богатство в размер на 247000.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, makebulgar said:

Киров, явно си се обидил от написаното, но не съм знаел за упадака на бизнеса ти, и не съм виновен че си се обидил на тема икономика и финанси. 

Така стоят нещата, че не всеки бизнес може да оцелее и да донесе милиарди. Нито някой дърводелец е станал милиардер с тоя бизнес, нито някой книгоиздател от източна европа. И има много, които са се провалили и са фалирали. Те обичайно не признават провала си, а изтъкват конюктурни фактори, политики и корупцията, но не и своите си грешки. Много си мислят че могат да се справят сами без външен капитал и бавно и славно печелейки по малко и без да си развиват бизнеса, но нещата не стават така. Големите компании пускат акции и събират външен капитал, за да се развиват. В книгоиздаването вероятно също има големи играчи и по малки, и не всеки успява да се развие, но това е играта. Който е успял да създаде разпространителска мрежа сигурно диктува нещата и печели повече от другите.

Ха-ха, "упадак" няма, аз ти казах ясно как стоят нещата и какво продавам сега, и къде. Що се отнася до общата рамка за книгоиздаване в България, отново инфантилни разсъждения от твоя страна, аз ти го написах, ама чукча-писател не читател, проблемът е в нерегулираната от държавата /навсякъде в Европа и Белия свят това е функция на държавата/ пазар и разбойничеството на търговците на едро, които случайно!, изпълняват "некои поръчки" на наши другари като Шиши и къмпани, затова "не пип че пляс", никой не ги пипа.

Ама ти си пиши, не ми пречиш.

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Atom said:

Киров го писа това в първия пост. Средната класа притежава средно (много средни станаха) богатство в размер на 247000.

Това е стойността на жилището му, плюс стойността на парите за пенсиониране (пенсионен фонд), плюс евентуално малко кеш или някоя друга акция. О това се изважда остатъка от дълга по ипотеката и разни други неизплатени дългове. Нето остава богатство в размер на 247000.

Приблизително това търсим.  Предполагам тенденцията се запазва за Обедняване от края на студената война до днес.Американеца става все по беден и беден . Само един прост пример през 1988 г.  Средното домакинство от Средната класа спокойно си позволява да е семейство с Един работещ член носещ почти целия доход. Времената са други , социокултурна промяна , но днес, онова което се разбира за Средно домакинство от Средно ниво Средна класа , не може да си позволи да даде същите грижи за децата си, гледане, здравеопазване, най вече възпитание, образование , пътувания и почивки, като в повечето случаи работят 2 члена от домакинството.Няма пари за детегледачки, няма градини, стандарта е понижен и тази тенденция е десетилетна, като не е пропорционална на нарастване на население, т.е Обедняване вув Всякакъв смисъл. Юе продължава и за в бъдеще, вероятно с ускорен темп.

 

За мен има един много Обективен метод.  Определяне на Клас Богатство, като това е социоиконом. стандарт и качество на живот. Такъв Клас богатство се изчислява като Златен Среден Стандарт, който е единен за цял свят . Това е Средния Човек/Домакинство.  Изследва се за периодите и се приравнява , примерно за Петилетки (или Президентски Мандат) , Вижда се какъв процент от населението Покрива Стандарта и нещата стават ясни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Б. Киров said:

Ха-ха, "упадак" няма, аз ти казах ясно как стоят нещата и какво продавам сега, и къде. Що се отнася до общата рамка за книгоиздаване в България, отново инфантилни разсъждения от твоя страна, аз ти го написах, ама чукча-писател не читател, проблемът е в нерегулираната от държавата /навсякъде в Европа и Белия свят това е функция на държавата/ пазар и разбойничеството на търговците на едро, които случайно!, изпълняват "некои поръчки" на наши другари като Шиши и къмпани, затова "не пип че пляс", никой не ги пипа.

Ама ти си пиши, не ми пречиш.

Еми навсякъде е така. За да си голяма риба ще трябва да си вкараш и хора в парламента или дори в световната политика... и бизнеса ти ще върви гладко и ще печелиш. Ще се прокарват политики добри за твоя бизнес. Това е част от играта. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

https://baricada.org/2018/02/22/thomas-pikkety/

Съвременният растеж и разпространението на знанията ни помогнаха да избегнем марксисткия апокалипсис, но не са променили дълбоките структури на капитала и неравенството – или поне не толкова, колкото са си представяли през оптимистичните десетилетия след Втората световна война. От момента, в който доходността на капитала трайно надмине темпа на растеж на производството и дохода, какъвто е случаят до ХIХ в. (и има голяма вероятност това да се превърне в норма и през ХХI в.), капитализмът механично и неограничено възпроизвежда произволни, нетърпими неравенства, с което поставя под въпрос фундаменталните за демократичните общества ценности на меритокрацията.

 

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/Тома_Пикети

 

Ключовото наблюдение на Пикети е, че за икономиката на западните държави периодът от 1914 г. до началото на 70-те години на ХХ век е съвсем нетипичен. Но именно тогава са формулирани основните варианти на икономическите теории, които доминират и до днес. Например след Втората световна война в САЩ Саймън Кузнец установява спад на неравенството, и макар това да е кратък епизод, изключение от тенденциите, тъкмо той се приема за норма. В началото на XXI век светът обаче се е върнал към високите нива на неравенство, характерни за западните страни след Първата индустриална революция. Частното богатство расте по-бързо от националния доход и се концентрира в ръцете на все по-малко семейства.

Централното неравенство, което Пикети коментира, е r>g, където r e възвръщаемостта на капитала, а g е икономическият ръст. Когато доходите от капитал изпреварват ръста, неравенството расте. При равни други условия по-бързият растеж би намалявал важността на богатството като източник на доходи, докато при бавен ръст то се увеличава.

-----------------------------

Теорията на Пикети се потвърждава при днешната коронарецесия: "При равни други условия по-бързият растеж би намалявал важността на богатството като източник на доходи, докато при бавен ръст то се увеличава."

 

Това, което може да обърне тренда е  постигнето на глобален растеж, а той ще дойде с Industry 4.0

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Преди 15 минути, makebulgar said:

Еми навсякъде е така. За да си голяма риба ще трябва да си вкараш и хора в парламента или дори в световната политика... и бизнеса ти ще върви гладко и ще печелиш. Ще се прокарват политики добри за твоя бизнес. Това е част от играта. 

Ти направи признание за Убийството на Пазарната Икономика, Демокрацията и Конкурентния либерален Капитализъм. Ти си Гений/Революционер. Ако твърдението ти е вярно   Световните Елити са Криминални Престъпни Елити и насилственно Трябва да будат Отстранени.:D

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, nik1 said:

....

 

Това което може да обърне тренда е  постигнето на глобален разстеж, а той ще дойде с Industry 4.0

Ами в главата ми се върти една огромна Тема,     < Стабилно, Природноуравновесено Развитие>  В такъв модел разстеж идва предимно от ангажирани животи в дейности без ангажиране на нови количества материални, природни ресурси и оставящи малък или незначителен <отпечатък> в Природа. Повечето от тези икономически сегменти са и ще са <кухи> без реален материален смисъл, докато други , с и чрез тях ще се води тихата нова студена война, това са борбата за надмошие в биотехнологии, биоизкуствен и изкуствен интелект, брането, съхранение , обработка на данни и бъдещата Глобална Система за Сигурност към която , като подразделение широко обединяващо технологии и човекоресурси, енергиен ресурс и пр. е т.н. от мен Оракулство.

 Темата за мен е прекалено голяма за да я мисля просто така в свободното си време.............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, laplandetza said:

Ами в главата ми се върти една огромна Тема,     < Стабилно, Природноуравновесено Развитие>  В такъв модел разстеж идва предимно от ангажирани животи в дейности без ангажиране на нови количества материални, природни ресурси и оставящи малък или незначителен <отпечатък> в Природа. Повечето от тези икономически сегменти са и ще са <кухи> без реален материален смисъл, докато други , с и чрез тях ще се води тихата нова студена война, това са борбата за надмошие в биотехнологии, биоизкуствен и изкуствен интелект, брането, съхранение , обработка на данни и бъдещата Глобална Система за Сигурност към която , като подразделение широко обединяващо технологии и човекоресурси, енергиен ресурс и пр. е т.н. от мен Оракулство.

 

При сегашната система това не може да стане.  Основното което характеризира капитализма не е капитала. Капитал под някаква форма е имало винаги откакто човекът е опитомил животните и е усвоил земеделието. Основното е растежа. Капитализмът е система за ускорен растеж. Нашият социализъм в тази постановка не беше нищо друго, а по-несъвършената форма  - държавен капитализъм.

Ако ръстът спре ще се изключат социалните лифтове.  При игра с нулев резултат богатите ще направят такива условия, че да си останат вечно богати и няма допуснат някой да ги замести. Ще се получи нещо като кастова система - елит, професионалисти, плебс и т.н. Който в която каста се е родил си остава там и няма мърдане.  Ако за някой отделен индивид все пак има социално движение нагоре, то ще е по-скоро по изключение. Т.е. това е добрата стара система от преди появата на капитализма. Разбира се възможна е и някаква нова система тип утопия или антиутопия. 

Според мен точно сега в тези години на корона-криза ще се реши накъде поемаме:
1. Ръстът ще се запази или ускори. С други думи ще растем докато се осерем. 
2. Ръстът се забавя, а неравенствата ще продължат да се увеличават. Социалните лифтове ще се изключат и човечеството ще се раздели на касти за дълъг период от време. 

Според мен,  industry 4.0 не може да реши дилемата т.е. едновременно да избегнем осирането  и в същото време да избегнем изключването на социалните лифтове, но ще присъства в живота на човечеството независимо по кой от двата пътя ще тръгнат нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За САЩ е възможно прилагане на палеативното (облекчаващо) решение "скандинавски/шведски модел", което би довело намаление на неравенството в доходите (реално без намаление в неравенството в богатството, 10 милионната Швеция има 31 милиардера, повече на глава от населението, отколкото в САЩ)

 

"Sweden’s Lessons for America"

https://www.cato.org/publications/policy-report/swedens-lessons-america

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, Atom said:

 

При сегашната система това не може да стане.  Основното което характеризира капитализма не е капитала. Капитал под някаква форма е имало винаги откакто човекът е опитомил животните и е усвоил земеделието. Основното е растежа. Капитализмът е система за ускорен растеж. Нашият социализъм в тази постановка не беше нищо друго, а по-несъвършената форма  - държавен капитализъм.

Ако ръстът спре ще се изключат социалните лифтове.  При игра с нулев резултат богатите ще направят такива условия, че да си останат вечно богати и няма допуснат някой да ги замести. Ще се получи нещо като кастова система - елит, професионалисти, плебс и т.н. Който в която каста се е родил си остава там и няма мърдане.  Ако за някой отделен индивид все пак има социално движение нагоре, то ще е по-скоро по изключение. Т.е. това е добрата стара система от преди появата на капитализма. Разбира се възможна е и някаква нова система тип утопия или антиутопия. 

Според мен точно сега в тези години на корона-криза ще се реши накъде поемаме:
1. Ръстът ще се запази или ускори. С други думи ще растем докато се осерем. 
2. Ръстът се забавя, а неравенствата ще продължат да се увеличават. Социалните лифтове ще се изключат и човечеството ще се раздели на касти за дълъг период от време. 

Според мен,  industry 4.0 не може да реши дилемата т.е. едновременно да избегнем осирането  и в същото време да избегнем изключването на социалните лифтове, но ще присъства в живота на човечеството независимо по кой от двата пътя ще тръгнат нещата.

Цитирай

1. Ръстът ще се запази или ускори. С други думи ще растем докато се осерем. 

Да, а после ще му мислим, това е ясно :)

С кастите не знам как ще стане..  Трябва  да се откажем от демокрацията, защото капитализмът (в този вид) и демокрацията са несъвместими, обаче масите мисля не биха го направили доброволно (или поне едната част) , а това според мен поставя много въпросителни към фунционирането на такава система

Работещ вариант според мен е стаеата изпитана социал-демокрация (та тя е измислена като за палеативна (облекваща) крайностите на капитализма)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...