Отиди на
Форум "Наука"

Информация относно КОВИД-19


Recommended Posts

Какво ново при вас. от огнището, баща ми е заразен с вируса, с помоща на колегите му е извън стандартното лечение, не е тежко засегнат за сега, чухме се преди няколко часа, не е  вписан официално за да избегне стандартните процедури.Започнал е превантивно ударно лечение, той е над 70 г. извън ритъм и с леки инфаркти.Под доброволна пауза е, така и така си е в посточнна карантина, не лекува пациенти в момента.Като отмине ще обясни повече, каза , че стандартната процедура ако се приложи върху него би го убила.........

  • Харесва ми! 1
  • Неясен 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да уточним важното

Мерките не намаляват броя на засегнатите: Пандемията ще свърши, когато се постигне необходимото ниво на колективен имунитет, т.н." herd immunuty" (освен ако за постоянно не останем   напълно изолирани от другите)   
Ad hoc колективният имунитет може да се  постигне (само) чрез преболедуване (защото няма ваксина) на голям брой хора
- т.е епидемията ще свърши, когато повечето хора (да кажем 50-60 процента) я преболедуваме (вижте "Забележка").

Забележка: болестта при повечето ще протече безсимптомно, и с леки иили средни симптоми, след което преболедувалите ще получат естествен имунитет, заради образуването на специчните антитела.

 

52794764_7.png

 

Това което се променя с мерките, е скоростта на протичане/развитие на пандемията.

Като цяло мерките се взимат  с една цел - и тя се вижда на графиката- за да може броят на засегнатите и нуждаещите от медицинска помощ в  пика, да е такъв, че да се вмести в капацитета на системата
(ако зравната. система не може да поеме пика, част от нуждаещите се няма да получат помощ)

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, nik1 said:

Да уточним важното

Ник, логиката ти е много подвеждаща.

Да вземем за пример Китай:
Заради строгата карантина, там се разболяха по-малко от 82хил души.
А ако китайците бяха оставили 50% от населението да се разболее, говорим за 700 млн души.
Значи 82хил срещу 700 млн. Нужно ли е да се каже, че това е главозамайваща разлика.

Също така ако 50% от населениято се бяха разболели в много кратък период от време,
смъртността нямаше да е само 1,5%, а сигурно щеше да е 10-15%, че и повече.
Значи поне 70млн жертви срещу 3,292.

Нещо друго. Като хората почнат да гинат като мухи в коридорите на болниците (заради липса на легла),
в обществото ще настане шаш и паника, както казваме по нашенски. При това положение е много наивно
да се мисли, че икономиката ще си върви все едно нищо не е станало. По-логично е да се очакват значителни
сътресения и дори бунтове. Цялото общество ще пропищи и ще иска нещо да се направи.

Ако майка ти, баща ти и всичките ти лели, чичовци и баби и дядовци ги тръшне вируса, ти няма да ходиш бодро на работа,
а ще лежиш депресиран в къщи и ще се пропиваш. Тогава ще те видим дали още ще проповядваш групов имунитет.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, gmladenov said:

Ник, логиката ти е много подвеждаща.

Да вземем за пример Китай:
Заради строгата карантина, там се разболяха по-малко от 82хил души.
А ако китайците бяха оставили 50% от населението да се разболеят, говорим за 700 млн души.
Значи 82хил срещу 700 млн. Нужно ли е да се каже, че това е главозамайваща разлика.

Също така ако 50% от населениято се бяха разболели в много кратък период от време,
смъртността нямаше да е само 1,5%, а сигурно щеше да е 10-15%, че и повече.
Значи поне 70млн жертви срещу 3,292.

Нещо друго. Като хората почнат да гинат като мухи в коридорите на болниците (заради липса на легла),
в обществото ще настане шаш и паника, както казваме по нашенски. При това положение е много наивно
да се мисли, че икономиката ще си върви все едно нищо не е станало. По-логично е да се очакват значителни
сътресения и дори бунтове. От толкова много жертви цялото общество ще пропищи нещо да се направи.

Ако майка ти, баща ти и всичките ти лели, чичовци и баби и дядовци ги тръшне вируса, ти няма да ходиш бодро на работа,
а ще лежиш депресиран в къщи и ще се пропиваш. Тогава ще те видим дали още ще проповядваш групов имунитет.

Не ми се спори с теб, Младенов, Да ти кажа как и защо грешиш по-горе  и какво не разбираш добре - ти едва ли ще ме разбереш.

Така че пиши си, няма ти отговарям. И няма да те чета.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, nik1 said:

Да ти кажа как и защо грешиш по-горе  и какво не разбираш добре - ти едва ли ще ме разбереш.

На мама умника. Ако се видиш от страни какъв си наивник, сам ще спреш да ги пишеш тези глупости за груповия имунитет.
Понеже не разбираш, затова те спирам.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, nik1 said:

Да уточним важното

Мерките не намаляват броя на засегнатите: Пандемията ще свърши, когато се постигне необходимото ниво на колективен имунитет, т.н." herd immunuty" (освен ако за постоянно не останем   напълно изолирани от другите)   
Ad hoc колективният имунитет може да се  постигне (само) чрез преболедуване (защото няма ваксина) на голям брой хора
- т.е епидемията ще свърши, когато повечето хора (да кажем 50-60 процента) я преболедуваме (вижте "Забележка").

Забележка: болестта при повечето ще протече безсимптомно, и с леки иили средни симптоми, след което преболедувалите ще получат естествен имунитет, заради образуването на специчните антитела.

 

52794764_7.png

 

Това което се променя с мерките, е скоростта на протичане/развитие на пандемията.

Като цяло мерките се взимат  с една цел - и тя се вижда на графиката- за да може броят на засегнатите и нуждаещите от медицинска помощ в  пика, да е такъв, че да се вмести в капацитета на системата
(ако зравната. система не може да поеме пика, част от нуждаещите се няма да получат помощ)

ПС

Графиката  е от компютърен модел и отича мерките в UK

Забраните а придвижване (пълните бликади ), могат на намалят значително  общия брой заразени в дадена страна (това което беше направено в Китай), като развитието,, на епидемията -  в самото населено мясти  би протекло по псъщия начин и модел . Но не можем, да твърдим  че пандемията е свършила, , защото тя би могла да се върне на места в който няма издаден колективен имуининет - за коронавируса очаква   новата вълна да е през октомври. 

Другото,  което може да  намали общия брой на заболели в дадената вълна е  самоизолацията. В действителност никъде правителста не са записвали мерки за пълна изолация за карантинния период .  Изолират се тестваните на случаен  прицип, които са позитивни , и/или тези потърсили лекарска помощ- заболелите с по-тежки симптоми. Но болестта протича основно безсимптомно и с леки симтоми. Заболелите от този тип не са карантинирани (защото са неизвестни )   и те продължават да предaват болестта на  здрави хора, ако не на  улицата, то на работното място и по време на социалните събития. Ние самите можем да влием върху това чрез  нашето поведение и начин н на живот.

Това е така-, но докато не се постигнат нивaта на Ad hoc колективен  имунитет - ние сме заплашени от връщане на пандемията. Тя ни разяжда икономически и социално като   рак, по добре е ракът да бъде отстранен напълно.

 

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, laplandetza said:

Какво ново при вас. от огнището, баща ми е заразен с вируса, с помоща на колегите му е извън стандартното лечение, не е тежко засегнат за сега, чухме се преди няколко часа, не е  вписан официално за да избегне стандартните процедури.Започнал е превантивно ударно лечение, той е над 70 г. извън ритъм и с леки инфаркти.Под доброволна пауза е, така и така си е в посточнна карантина, не лекува пациенти в момента.Като отмине ще обясни повече, каза , че стандартната процедура ако се приложи върху него би го убила.........

тук е  социален и икономически  мор - иначе всичко е нормално.

Малки бизнеси които не виждат светлина,

Намалени са поръчките и обемите на   работа почти  навсякъде, и в компаниите повсеместно  са преминали  в режими  на намаление на  работните  заплати (плюс закъснение за изплащане ) и  принудително пускане в отпуски.

Имайте предвид  каква държава е България в това отношение, бедните и слабите икономически - кучета ги яли

Иначе всичко  е нормално.

С тези,  с които съм се чул по телефона -  много хора смятат че може да са прекарали болестта ( те или техни близки) .   Вярно е,че имаше грипна епидемия до началото  на март (на 10 още не беше приключила напълно) , и може да има объркване, но все пак говоря за начетени и образовани  хора, който познават грипните симптоми (освен ако не е бил някакъв  атипичен грип).

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много ми е интересно какви ще бъдат резултатите от т.н. "сондажно изследване" на 1000-1200 бързи тестове:

2020-03-28_104129.jpg.d68878a40d0670d19533b4708d2522bc.jpg

https://www.mediapool.bg/masovoto-testvane-za-covid-19-shte-zapochne-prez-april-mai-i-shte-struva-21-mln-lv-mesechno-news305302.html

Досега в България са направени около 6000 теста, според тази статия, Мутафчийски преди два дни каза 3000, от които са установени около 300 заразени. При това тестовете са правени като се започне от хора с явно изразени симптоми и се върви по веригата на контактите им. По тази логика излиза, че 10 процента от изследваните са носители на вируса, което мултиплицирано на цялото население би означавало 600 000 за България.

Така или иначе, явно стратегията е да правят милиони тестове, щом ги закупуват:

2020-03-28_104129.jpg.25dc183ed1f1bd17f457a55f7bf2b856.jpg

https://www.mediapool.bg/s-1000-barzi-testa-zapochva-monitoring-za-razvitieto-na-epidemiyata-v-stranata-news305278.html

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не допускайте грешката на Интернетските всезнайковци да смятате че в науката по всеки въпрос има пълен консенсус - в частност, по отношение на понятиетоо колективен/стаден/групов имунитет има най-различни тълкувания - включително бяхме и свидетели на размяна на остри реплики по този въпрос между наши медицински величия в първите дни на извънредното положение.

Епидемиологичният процес не е като да се търси обем на пресечена пирамида.

А що се отнася до официалната теза на НОЩ и управляващите, как целта на мерките е "да разтеглим кривата" - то точно това е стопроцентов довод СРЕЩУ острите мерки - понеже тежкият удар по здравната ни система от един по-остър пик, със сигурност ще има по-леки отрицателни последствия, от жестокият удар, който малоумните мерки на управляващите нанесоха по родния икономически и обществен живот.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, Андрей Куртенков said:

Епидемиологичният процес не е като да се търси обем на пресечена пирамида.

А що се отнася до официалната теза на НОЩ и управляващите, как целта на мерките е "да разтеглим кривата" - то точно това е стопроцентов довод СРЕЩУ острите мерки - понеже тежкият удар по здравната ни система от един по-остър пик, със сигурност ще има по-леки отрицателни последствия, от жестокият удар, който малоумните мерки на управляващите нанесоха по родния икономически и обществен живот.

Куртенков, звучиш като представител на корпорация, която се интересува от парите, но не и от човек. Какви мерки трябва да се предприемат, за да не се заразяват хората? Засега най-ефективни се оказват точно острите мерки. Според мен дори тези мерки са прекалено софт. Трябва още по-голямо затягане на мерките, иначе цунамито ще ни залее с пълна сила. Към момента скапаната ни здравна система все още проявява признаци на битие. Тръгнат ли хората по разходки и веселби - пиши я в минало време.

Дай план за спасението на България, след като - според теб - управляващите са некадърни.

 

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здраве без пари си е чиста болест, както се казва

Това е трендът на самоубийстата след финансовата криза кризатата 2008 г, изменения в процентни

An external file that holds a picture, illustration, etc. Object name is chas011692.f4_default.jpg

 

https://www.karger.com/Article/Fulltext/351268#ref5

Има увеливане  на разстройствата от психотичния спектър (депресивни, биполярни и шизофрения), следствие кризатата - те са едни от най-инвалидизиращите заболявания днес в света.

 

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, laplandetza said:

Какво ново при вас. от огнището, баща ми е заразен с вируса, с помоща на колегите му е извън стандартното лечение, не е тежко засегнат за сега, чухме се преди няколко часа, не е  вписан официално за да избегне стандартните процедури.Започнал е превантивно ударно лечение, той е над 70 г. извън ритъм и с леки инфаркти.Под доброволна пауза е, така и така си е в посточнна карантина, не лекува пациенти в момента.Като отмине ще обясни повече, каза , че стандартната процедура ако се приложи върху него би го убила.........

Има ли стандартна процедура ?  Тук при нас болните се оставят по къщите в изолация.. Ако вземат да показват някакви тежки симптоми, да се задушават или подобно - тогава ги прибират с линейки за реанимация..  Но стремежа е болните да си преболедуват по къщите им с минимални контакти , за да не се пренатоварват болниците.

Ако вече не могат да дишат - то ясно  , би трябвало за това да си има стандартна процедура..

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 часа, nik1 said:

Намалени са поръчките и обемите на   работа почти  навсякъде, и в компаниите повсеместно  са преминали  в режими  на намаление на  работните  заплати (плюс закъснение за изплащане ) и  принудително пускане в отпуски.

Сега някъде по света, да е нещо различно, въпреки взетите икономически мерки?

Редактирано от skiahtro
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Следната графика е от Ню Йорк Таймс и показва разликата в броя на заразените при практикуване на
социална изолация за 14 дни (ляво) и 2 месеца (дясно).

MW-ID137_times.jpg.754411789e5487be7222e94da065b4a2.jpg

Според изданието:

Тези цифри не са точни, защото ние не познаваме новия вирус достатъчно добре, за да го моделираме прецизно.
Но те потвърждават тезата на медиците: колкото и да ни се иска да се върнем към нормален живот, това си остава
рисковано докато навън вилнее вирус, срещу който нямаме защита.

Скептиците от своя страна ще отбележат, че социалната изолация не изглежда да предотвратява заразяванията, а само
ги отлага във времето. И в това има известна доза истина: ако отхлабим мерките, то най-вероятно ще има нова вълна от
заразявяния.

Въпреки това, обаче, социалната изолация има две ползи. Първо, тя дава време на болниците да се подготвят по-добре.
И второ, тя предотвратява пренатоварването на болниците.

В консервтивните среди някои са на мнение, че си заслужава да се жертват известен брой възрасти хора в името на това
икономиката да върви. "Аз по-скоро бих умрял вместо да убия страната", заявява Глен Бек, консервативен радио водещ.

Само че тази гледна точка е измамна. Основният фактор, който вреди на икономиката, не е социалната изолация, а
неовладяният вирус. Най-добрият начин да се защити икономиката е да се спре пандемията. Така че в случая ни се
предоставя фалшив избор: да приемем смъртта на възрастното население, за да може малкият бизнес да върви.

Изданието също така посочва, че е измамно да се сравнява новият вирус с грип и че в крайна сметка ще бъде епична
грешка да излезем преждевременно от социалната изолация.

Ние живеем в необикновено време и сме изправени пред трудни избори. Но историята ни учи, че пандемията се
преборва с ранни и решителни действия. Затова специалистите по обществено здраве предупреждават да не
се охлабва социалната изолация преждевременно.

https://www.nytimes.com/interactive/2020/03/25/opinion/coronavirus-trump-reopen-america.html

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, skiahtro said:

Сега някъде по света, да е нещо различно, въпреки взетите икономически мерки?

Да, различно е, който го имнтересува какво е раличното - има подфорум със съответна тема, в която се публикуват материали.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Различното е, че България, ако имаше реална икономика, поради взетите мерки, щеше да бъде икономически готова, преди САЩ и Англия! На Сащ и Англия тепърва предстои ужаса от Италия и Испания, а после следва близане на рани и разчистване на сметки!

На България и предстои изолация, т.е. жертва се туризма, който така или иначе ще бъде жертва в глобален мащаб. Дефакто останалия бизнес, при съвременните комуникации, едва ли ще изпита, особени затруднения, поне не повече от останалия свят... 

България, ще бъде изправена на крака, преди тези които предприеха само "икономически мерки" и не отчетоха човешкия фактор!

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, skiahtro said:

На България и предстои изолация, т.е. жертва се туризма, който така или иначе ще бъде жертва в глобален мащаб.

Точно. Туристическият сезон в целия свят тази година е отишъл на кино.
Кой ще рискува да отиде до Италия или Испания това лято?? Или до Ню Йорк.

Редактирано от gmladenov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, skiahtro said:

Различното е, че България, ако имаше реална икономика, поради взетите мерки, щеше да бъде икономически готова, преди САЩ и Англия! На Сащ и Англия тепърва предстои ужаса от Италия и Испания, а после следва близане на рани и разчистване на сметки!

На България и предстои изолация, т.е. жертва се туризма, който така или иначе ще бъде жертва в глобален мащаб. Дефакто останалия бизнес, при съвременните комуникации, едва ли ще изпита, особени затруднения, поне не повече от останалия свят... 

България, ще бъде изправена на крака, преди тези които предприеха само "икономически мерки" и не отчетоха човешкия фактор!

"Едва ли", ама да

Как може да се ставнява  помощта на пакет  от 2 процента от БВП, направен кой знае как и защо, и в който не са включеми цели групи (вижте в темата, какво мисли и казва малкия бизнес в България) , за чието разпределяне и раздаване ще се грижи тромава и слабоефективна администрация (вижте в темата - има публикации),

и тази пакет  от  10   процента от БВП,   който е приет демократично и прозрачно,  и чиято помощ вече действа  заради/чрез малката бюрокрация и ефективно действащата цифровизирана администрация.

Няма сравнение.

Вие си говорете и се лъжете - аз ще се смея

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nik1 said:

вижте в темата, какво мисли малкия бизнесв България

Малкия бизнес, в момента...!!!

Затова попитах, къде малкия бизнес в момента е по-добре?

Това което предполагам е, че малкия бизнес, ще се възстанови много по-бързо, отколкото в държави, които са предприели само икономически мерки!

За зло или добро, духа от бутилката е пуснат, това трябва, да се отчете. Който не го отчете, е губещ!

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 3 часа, monte christo said:

Куртенков, звучиш като представител на корпорация, която се интересува от парите, но не и от човек. Какви мерки трябва да се предприемат, за да не се заразяват хората? Засега най-ефективни се оказват точно острите мерки. Според мен дори тези мерки са прекалено софт. Трябва още по-голямо затягане на мерките, иначе цунамито ще ни залее с пълна сила. Към момента скапаната ни здравна система все още проявява признаци на битие. Тръгнат ли хората по разходки и веселби - пиши я в минало време.

Дай план за спасението на България, след като - според теб - управляващите са некадърни.

 

?????

Точно обратното - сегашните мерки са насочени срещу малкия човек - очевидно е, че мерките срещу коронавируса вредят повече (включ. - и ще убият повече хора), отколкото самия коронавирус - който смята обратното, трябва много да се потруди, за да докаже, че е прав.

Относно това да давам план за спасението на България - разбира се, имам мнение по въпроса, но поради ироничния тон, няма да тръгна да отговарям - само ще кажа, че е тотална глупост да отменяш правото на "малкия човек" (по твоя собстве низраз) да се изказва по въпросите на управлението, заради това че той самият не може да даде алтернатива.

Кое е това "засега", дето според теб било ефективно - какво имаме "засега" -  имаме буквално милиони опропастени съдби - идиотските мерки на управляващите ни водят към тотален колапс на икономическия и обществен живот.

А че са идиотски е достатъчна дори само илюстрацията, че с кучета може в парка, но с бебета и малки деца - не може.

Нямам обяснение, как може човек с всичкия си да защитава тази тотална управленска идиотия, на която сме свидетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Андрей Куртенков said:

Точно обратното - сегашните мерки са насочени срещу малкия човек

По целия свят има една мярка срещу новия вирус: социална изолация.
Да кажеш че нашите управници правят нещо по-различно от другите, тогава те разбирам.
А те гледат от другите и правят същото.

Твоите коментари ми напомят за вица със снобарите.
Двама сноба си седят на кафе и единият казва: "Виж, заваля дъжд."
А другият отговаря: "Остави ги. Простаци."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, gmladenov said:

По целия свят има една мярка срещу новия вирус: социална изолация.
Да кажеш че нашите управници правят нещо по-различно от другите, тогава те разбирам.
А те гледат от другите и правят същото.

Твоите коментари ми напомят за вица със снобарите.
Двама сноба си седят на кафе и единият казва: "Виж, заваля дъжд."
А другият отговаря: "Остави ги. Простаци."

Не разбрах вица.

"Така е навсякъде" не е довод.

А ако искаш презрението към малкия човек, характерно за снобарите - спомни си в първия ден на големите ограничения с какво презрение говореха Бойко Борисов и Венцислав Мутафчийски за фризьорките.

Гнус.

За какво мие  да измислям вицове, като управляващите ни ги поднасят?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 37 минути, skiahtro said:

Малкия бизнес, в момента...!!!

Затова попитах, къде малкия бизнес в момента е по-добре?

Това което предполагам е, че малкия бизнес, ще се възстанови много по-бързо, отколкото в държави, които са предприели само икономически мерки!

За зло или добро, духа от бутилката е пуснат, това трябва, да се отчете. Който не го отчете, е губещ!

 

Ако бяхте участвал в темата, щяхте да знаете това:

Акупунктуриската с частно ателие МС, в САЩ, която е затворила поради съкращение на работата, вече е подала по мейл декларацията и апликацията си, и чака помощта си.. В България нямаше да и платят нищо, защото ателетието и не попада в затворените обекти по закона за извънредното положение. Ако попадаше -  за месеците, за които е затворила (административно, т.е задължително)  щяха да  и платят по 600 лева (с със закъсение(?), от която тя трябваше ще върне 414 лева на бюджета, и щеще да дължи вскичи данъци за времето, през което не работила..а за осталото време трябваше е да разчита на собствените си спестявания..

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...