Отиди на
Форум "Наука"

Информация относно КОВИД-19


Recommended Posts

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

“Previous studies have documented that people younger than 65 years were more affected by the 2009 H1N1 pandemic than during typical influenza seasons. Our estimates support this observation and our analysis of years of life lost during the first year of the 2009 H1N1 pandemic underscores the impact that this pandemic had in comparison to typical seasonal influenza epidemics,” says Dawood.

Though the most recent influenza pandemic was hard on the young, the impact on the global population overall during the first year was less severe than that of previous pandemics. Estimates of pandemic influenza mortality ranged from 0.03% of the world’s population during the 1968 pandemic to 1–3% of the world’s population during the 1918 pandemic. It was estimated that 0.001–0.007% of the world’s population died of respiratory complications associated with 2009 H1N1 virus infection during the first 12 months the virus circulated (or 0.001–0.011% when cardiovascular deaths were included).

Because respiratory or cardiovascular influenza-related complications can lead to death, researchers estimated both respiratory and cardiovascular deaths to reach a total global estimate of mortality. An estimated 105,700-395,600 respiratory deaths occurred, while an additional 46,000-179,900 deaths were attributed to cardiovascular complications. (Influenza-associated cardiovascular deaths were only estimated in persons 18 years of age and older since cardiovascular complications are relatively rare in children younger than 18 years.)  https://www.cdc.gov/flu/spotlights/pandemic-global-estimates.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Пандора said:

1. Какво ще предпочетем - регулярно да намаляваме възрастното население или обратното да го пазим докъдето успее да доживее.

Ако искаме да сме една чиста Арийска раса, не може да пазим възрастното население.
Кой нормален млад Ариец би си помислил такова нещо.

Редактирано от gmladenov
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Американците все още не са научили новите цифри от брояча:

image.png.9669a5ffdef95c4db2f9683b78a967f0.png

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/

Информационноте агенции днес все още повтярят старите цифри от вчера.. А новите цифри са просто катастрофални за Ню Йорк. Броят на заразенте им се е увеличил с повече от 50% спрямо вчера. Ако при старндартното нарастване, което виждаме в други страни коефициента е около 20% нарастване на ден, то в Ню Йорк имаме над 50% дневно нарастване.. Това е катастрофално за многомилионен гъстонаселен град.. Властите изглежда се въздържат да им кажат  какво става за да не се вдига паника..

С тия темпове на нарастване до 2 дена ще има 100 000 заразени, а до седмица може броячът да удари до първия милион.

Блокадата на Ню Йорк ще се окаже необходима, но  това ще  е най-малкия проблем.. Проблемите им тепърва започват.

ПП. Направих преизчисление: Прогнозата:   100 000 ще бъдат достигнат след около 4 дена. В рамките на 10 дена може да се очакват около 1 милион засегнати - вирусоносители. 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 часа, новорегистриран2 said:

Не са преекспонирани, просто южните корейци са далеч по-подготвени за подобни случаи, от която и да е европейска държава. Защото знаят опасността от последствията.

Имах предвид не данните за Южна Корея, а данните за смъртността от вируса като цяло за света, съотношението смъртност към заразени в проценти. Мисля че е така, защото на практика заразените от вируса са с много пъти повече от обявените /тестваните/ - в САЩ например до преди няколко дни са били тествани 40 000 души, очевидно е че се тестват хора с ясно изразени симптоми, или които сами искат; в Германия до същата дата са били тествани 160 000 при 4 пъти по-малко население; на практика един господ знае колко са реално носители на вируса, докато при смъртността статистиката е много по-прецизна, поне теоретично, ако не се манипулира.

Не съществува никаква статистика, за онези, които са прекарали болестта леко на крак и не са регистрирани от здравните служби, а според официалната статистика това са 80 процента от заразените. То и официалната българска статистика го потвърждава - от официално обявените 187 до днес, 30 са хоспитализирани, а 3-ма са в критично състояние, другите са карантинирани по домовете им.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма значение как точно ще се изчислява смъртността, важно е да е по една методика , за да има сравнимост, а това не е така.

Между другото, ако сте се интересували по темата, абсолютно същия проблем има и при средната продължителност на живота - популярни са класификациите по показателя, но дори по него сметките се правят, оказва се, по различни методики.

Подмяташе се един списък със слабо развити държави с нищожна заболеваемост и смъртност от коронавируса  - очевидно е, че към момента това е просто любопитен факт. Не просто няма сравнимост, ами е очевидно, че подходът и мащабът към тестовете (а и самите тестове) са различни.

А широко рекламираният професор-статистик от БАН, сътрудник на НОЩ, вчера бе гост в "Неделя 150" и така зверски се подмазваше на правителството, че чак на водещия му стана неудобно и го помоли да спре с това подмазване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Б. Киров said:

Имах предвид не данните за Южна Корея, а данните за смъртността от вируса като цяло за света, съотношението смъртност към заразени в проценти. Мисля че е така, защото на практика заразените от вируса са с много пъти повече от обявените /тестваните/ - в САЩ например до преди няколко дни са били тествани 40 000 души, очевидно е че се тестват хора с ясно изразени симптоми, или които сами искат; в Германия до същата дата са били тествани 160 000 при 4 пъти по-малко население; на практика един господ знае колко са реално носители на вируса, докато при смъртността статистиката е много по-прецизна, поне теоретично, ако не се манипулира.

Не съществува никаква статистика, за онези, които са прекарали болестта леко на крак и не са регистрирани от здравните служби, а според официалната статистика това са 80 процента от заразените. То и официалната българска статистика го потвърждава - от официално обявените 187 до днес, 30 са хоспитализирани, а 3-ма са в критично състояние, другите са карантинирани по домовете им.

Ако ще се изчислява смъртността, то тогава Корея и Китай не са добрите примери, защото при тях положението бе удържано с намесата на армията и това намали смъртните случаи много. Затова е по-добре да се гледа Италия, там положението е по-реално.

Специално корейците са най-напред в масовото тестване, и затова се справиха. НО другите държави нямат капацитета, за да изследват масово, затова и прибягват до карантини.

При китайците също се прави масово тестване, само те си знаят обема... и пак само с намесата на армията и крутите мерки успяха да въдворят някакъв ред.

В случаи като Италия капацитета на цивилната здравна система е надминат, армията не може да компенсира, а карантинните мерки са полутакива - нямат много общо с китайските. Затова и смъртността е по-висока, защото няма кой да помогне на нуждаещите се. Едва от тази седмица бе мобилизирана армията да произвежда повече аспиратори, т.е. ще имат достатъчен брой медицинско оборудване чак след месец-два и чак след месец-два можем да очакваме сравнителна нормализация там. Като през това време социалната изолация (позната и като карантина) трябва да минимизира новите случаи на заразени. А за масови тестове ми се струва, че вече са закъснели и че нямат нужния човешки ресурс да го осъществят.

А през останалото време имаме Испания, Франция, Германия, Австрия, Швейцария и т.н. За съжаление и там положението ще е същото.

-----

Да резюмирам написаното - там, където здравната система може да поеме натоварването плюс силно ограничителни карантинни мерки смъртността е значително по-ниска от там, където нещата са изтървани от контрол.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Covid-19 causes death after a median of 8 days, study shows

In Italy, the median time to death is 8 days, while the median time to hospitalization is 4 days.

 

Covid-19 causes death after a median of 8 days, study shows

VALERIA PIANTONIPUBBLICATO IL19 Marzo 2020 ULTIMA MODIFICA19 Marzo 2020 15:03
 
 

For the victims of coronavirus the median time from the first symptoms to hospitalization is 4 days, and the median time to death is 8 days, according to a report by the Italian National Institute of Health.

The study comes as the number of Covid-19 deaths in the country continues to increase. On Wednesday, the number of people who have died from coronavirus jumped to 2,978, recording the largest one-day increase - 475 - since the beginning of the outbreak, while the number of infected people rose to over 28,000.

According to the study, which was run on 2,003 patients who have died from coronavirus, the most affected region is Lombardy reporting around 71.1% of the deaths, followed by Emilia-Romagna (17.3%) and Veneto (3.9%).

The median age of death is 80.5 while the median age of the people who got infected is 63. As of March 17, among the coronavirus victims only 17 people were younger than age 50 and only 30% were women. The majority of patients were treated with antibiotics (83%), while antiviral therapies were used in 52% of cases.  

According to the study, most of the people who have died suffered from previous illnesses before contracting the coronavirus. Based on a sample of 355 out of 2003 fatalities, the institute found that almost half of the victims had three or more illnesses, a quarter had either two or one prior medical condition - such as high blood pressure (76%), diabetes (35.5%) and heart disease (33%) - and only 3 people, or 0.8% of the sample, had no previous illnesses. 

https://www.lastampa.it/esteri/la-stampa-in-english/2020/03/19/news/covid-19-causes-death-after-a-median-of-8-days-study-shows-1.38612578

©RIPRODUZIONE RISERVATA
 
Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://lenta.ru/news/2020/03/23/favipiravir/

 

Японский препарат фавипиравир эффективнее советского (российского) арбидола лечит коронавирусную инфекцию COVID-19. Соответствующее исследование китайских медиков опубликовано в библиотеке медицинских препринтов medRxiv.

В марте французские ученые сообщили об успешных испытаниях лекарства против SARS-CoV-2.

https://lenta.ru/news/2020/03/23/hydroxychloroquine/

В работе рассказывается о клиническом опыте эффективного лечения инфекции комбинацией антималярийных препаратов гидроксихлорохин и азитромицин, об эффективности которых сообщало множество врачей — в частности, китайских.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

„Уважаеми г-н Мутафчийски,
уважаеми г-да от Националния щаб за борба с епидемията от коронавирус,
уважаеми г-да зад кормилото на съдбите на нацията в този труден за всички ни момент --

Гледах с недоумение, граничещо с потрес, православната неделна литургия по Българската национална телевизия вчера сутринта.

Десетки, може би стотици хора от най-уязвимата от вируса група, които не спазват никакво разстояние помежду си и вземат комка с обща лъжичка.

И не, недоумението ми не беше насочено към старейшините на Българската православна църква, които нееднократно са демонстрирали липса на елементарна отговорност към собственото си паство.

Насочена беше към вас, българските държавници, които позволяват това да се случва.

Дваж по-голямо стана недоумението ми, когато малко по-късно научих, че ген. Мутафчийски е поискал среща, за да "преговаря" с водачите от БПЦ.

Г-н Мутафчийски, вие сте лекар. Хирург, При това добър и уважаван хирург, доколкото ми е известно.


Как ТИ можеш да помогнеш?

Представете си, че влизате в спешна операция и животът на пациента зависи от бързината и акуратността на вашите действия.

И точно в този момент се появява в целия си блясък някой от дълбокопочитаемите ни митрополити и настоява да не си дезинфекцирате ръцете преди операцията, понеже пациентът е вярващ човек и е дълбоко уверен, че Господ няма да позволи той да получи сепсис.

Е, какво ще направите? Ще започнете ли преговаряте ли с висшия православен сановник?

Да, точно така. Няма дори и за миг да ви хрумне да преговаряте. А на мига ще го пратите на майната му (където в случая му е и мястото), ще си измиете старателно ръцете и ще влезете в операционната.

Т о ч н о такъв е случаят и сега.

С единствената разлика, че не става дума за живота на един пациент, а на х и л я д и, а може би и стотици хиляди.

Не мисля, че е нужно да ви припомням случая с Пациентка 31 в Южна Корея, която зарази хиляди хора след посещение на две служби в мегацърквата "Шинчеонджи" и благодарение на която овладяната (към онзи момент) епидемия в страната се развихри отново.

И не, изразът "религиозни свободи" няма място в този разговор. Защото тези свободи (които дълбоко уважавам) по никакъв начин и при никакви обстоятелства не включват свободата на в р е д и ш на човешкото здраве (при това, макар да ми е тъжно да го кажа -- съвсем съзнателно).

А що се отнася до нуждата от упование -- тази нужда всички я имаме. Повечето от нас я намират в прости и извечни неща. Като досега с природата, например, който в настоящия момент на крайна самоизолация има доказано изцелителна роля.

Само дето от няколко дни достъпа до парковете и планината ни е отказан. И дори да сме недоволни, дори да сме несъгласни с това ограничение, ние добре разбираме защо е необходимо. Преглъщаме недоволството си и го спазваме.

Уважаеми г-н Мутафчийски --

Макар редовно да гълчите журналистите за лекомислените им въпроси по повод епидемията от КОВИД-19 (често съвсем основателно), не съм съвсем сигурен, че си давате ясна сметка на какво са подложени гражданите и бизнесите в България в този труден момент.

Плащам заплати на над 80 души. Още от началото на епидемията, броят на поръчките спадна над три пъти. Към момента нещата изглеждат още по-зле. При това бизнесът ми не е от най-засегнатите.

В Пловдив, където живея, бяха изградени 18 КПП-та, които блокират всички входове и изходи на града. (Заради д в а регистрирани случая на КОВИД-19 на територията на града. А в някои от другите областни градове, също блокирани, към момента все още няма н и т о един случай.)

На голяма част от служителите и работниците ми се налага да минават през тези КПП-та всяка сутрин и всяка вечер, понеже живеят в околните села. Това отнема м и н и м у м два часа на ден.

Зеленчуковата борса в Първенец, най-голямата в страната, е практически затворена. Това не се е случвало и в най-тежките кризи на прехода. Човекът от единствената отворена сергия обясни, че и той ще затвори утре, понеже вчера и днес на КПП-тата не са пуснали хората да идат да си засадят разсада от зеленчуци, поради което всички приготвени разсади ще останат непродадени, а продадените -- зян.

Не съм сигурен колко дълго ще мога да осигурявам заплати на хората си при нивото на сегашния бизнес, г-н Мутафчийски. Не знам и какво точно ще ядем след два или три месеца след подобно затягане на нещата.

Но се опитвам да не мисля за това. Опитвам се да бъда отговорен към себе си и хората около мен, защото зная, че ситуацията е извънредна и че в моето положение се намират десетки хиляди други бизнеси в страната.

И макар да смятам мерките по блокиране на пътищата в областните градове за непремерени, уважавам решението ви и надлежно го спазвам.

Още от началото на кризата, доста преди създаването на Националния опперативен щаб, образовам всички хора около себе си за спасителната необходимост от социално дистанциране и им обяснявам защо това е е д и н с т в е н о т о ни оръжие срещу вируса в момента. И защо е от вопиюща необходимост да правим свръхусилия, за да пазим най-уязвимите групи: възрастните и хората с хронични заболявания.

И на фона на всичко това, на всички тези небивали ограничения и лишения, на които се подлагаме, вие позволявате на някакви хора, при това от най-рисковата група, да се събират на големи групи и да изпълняват (важни за тях) ритуали, като практически престъпват в с и ч к и правила, спомагащи за ограничаване на заразата!

Това е не просто неприемливо. Това е крайно безотговорно.

И то не само към участниците във въпросните ритуали. А към всички, които населяват тази страна, до последния човек.

Защото ако нещо стана до болка ясно при настоящата епидемия, то е, е всички сме много по-свързани и много по-взаимозависими, отколкото някога ни се е струвало.

Настоявам н е з а б а в н о да наредите спиране на в с я к а к в и публични богослужения и сродни ритуали, свързани със събиране на повече от двама души на едно място.

Не ви моля. Настоявам.

Като човек, гражданин и работодател, който е загрижен за бъдещето на нацията.

Всякакви преговори в случая са съвършено неуместни и демонстрират липса на елементарна държавническа отговорност. (За Хипократовата клетва дори няма да ви напомням.)

Всякакво забавяне на решителните и категорични мерки, необходими в случая, ще бъде признак на явна безотговорност към нашето общо бъдеще. И ще тежи на съвестта ви.

С уважение,

Манол Пейков,
гражданин и работодател

Пловдив, 23 март 2020 г.“

https://novini.bg/bylgariya/obshtestvo/588768

  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, boyko said:

Гледах с недоумение, граничещо с потрес, православната неделна литургия по Българската национална телевизия вчера сутринта.

Десетки, може би стотици хора от най-уязвимата от вируса група, които не спазват никакво разстояние помежду си и вземат комка с обща лъжичка.

Религията може да убива. Понякога буквално...

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гротеската е в това, че именно БПЦ и БСП трябваше да призоват своите последователи да спазват изолацията, тъй като тези последователи -- паство и съответно електорат -- в огромната си част са на възраст, която ги прави най-уязвими за вируса.

Но вместо здрав разум и грижа за паството/електората, ежедневно ставаме свидетели на пълно безхаберие и полит. заигравки от страна и на Църквата и на "градивната" опозиция. И докато набожните чада и атеистите-комунисти вкупом се юрнаха из планината и по парковете,  много хора в активна възраст зарязаха работата си и си стояха в къщи, за да ги "опазят"🙄

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, scaner said:

Религията може да убива. Понякога буквално...

Епидемията от СПИН в в Африка се дължи на това,че Светата  църквата банираше използването на  презервативите

https://www.salon.com/2015/11/30/catholic_dogmas_are_killing_people_in_africa/

(светите отци ги разрешиха скоро, както се казва - след дъжд качулка) 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, nik1 said:

Епидемията от СПИН в в Африка се дължи на това,че Светата  църквата банираше използването на  презервативите

https://www.salon.com/2015/11/30/catholic_dogmas_are_killing_people_in_africa/

(светите отци ги разрешиха скоро, както се казва - след дъжд качулка) 

Ами как да не се сети човек за хипотезата за биомемите - хипотетични бактерии и вируси, влияещи на поведението на хората за да предизвикват струпване на големи маси, способстващо размножаването им :) Провокирали религията като най-удобна за тях форма.

Редактирано от scaner
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, scaner said:

Религията може да убива. Понякога буквално...

Днес обявиха, че Пирогов и ВМА са запълнени. При тия болнични капацитети аз не се надявам твърде на медицината. Та какво друго ми остава освен религията?

Преди 54 минути, nik1 said:

Епидемията от СПИН в в Африка се дължи на това,че Светата  църквата банираше използването на  презервативите

https://www.salon.com/2015/11/30/catholic_dogmas_are_killing_people_in_africa/

(светите отци ги разрешиха скоро, както се казва - след дъжд качулка) 

Ако хората спазваха седмата Божа заповед "Не прелюбодействай", нямаше да има епидемия от спин.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 45 минути, scaner said:

Ами как да не се сети човек за хипотезата за биомемите - хипотетични бактерии и вируси, влияещи на поведението на хората за да предизвикват струпване на големи маси, способстващо размножаването им :) Провокирали религията като най-удобна за тях форма.

Не бях чувал досега за тази хипотеза ( иначе с  токсоплазмозата съм запознат)
 

Доста  забавна е:

https://megavselena.bg/koy-ima-nuzhda-ot-religioznite-rituali-horata-ili-parazitite/

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Репортаж от спешното отделение (т.нар. „Бърза помощ“) на болницата в Бергамо, Италия. Италианските лекари искат да кажат на всички народи, че ако се отнесат отговорно към препоръките и спазват изолацията, ще имат шанс да избегнат кризисната ситуация, която те самите изживяват.

https://www.dokumentalni.com/archives/12584

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Doris said:

Днес обявиха, че Пирогов и ВМА са запълнени. При тия болнични капацитети аз не се надявам твърде на медицината. Та какво друго ми остава освен религията?

Да ти кажа, на мен по едно време ми хрумна да изляза и да се юрна в някоя тълпа да се заразя по-бързо, и да попадна на лечение докато все още лекуват нормално. Но докато преценявах риска, който за мене не е съвсем малък и докато се кумя, хубавите места взели че свършили. Язък :)

Нали си спомняш репликата от "12-те стола" на Илф и Петров: "Спасение утопающих — дело рук самих утопающих". Грижи се сама за себе си, религията остави за след после.

Редактирано от scaner
  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, scaner said:

Да ти кажа, на мен по едно време ми хрумна да изляза и да се юрна в някоя тълпа да се заразя по-бързо, и да попадна на лечение докато все още лекуват нормално.

Имаше един такъв случай - първият заразен от Варна, дето беше си направил екскурзийка до Бергамо, възможно най-подходящото място да се пипне вируса....

Редактирано от Doris
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Италия мерките въпреки всичко имат някакъв ефект и новите заразени вече са свалени на 8%, докато в САЩ процентите на нови заразени през последните дни са стабилно около 40%!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Манол Пейков,
гражданин и работодател

Настоявам н е з а б а в н о да наредите спиране на в с я к а к в и публични богослужения и сродни ритуали, свързани със събиране на повече от двама души на едно място.

Не ви моля. Настоявам.

Като човек, гражданин и работодател, който е загрижен за бъдещето на нацията.

Пейков явно не подозира, че в България институция като Църквата е отделена от държавата в края на 40-те години, за което са виновни болшевиците. Това не е Римската империя.

Мутафчийски (или който и да е) не може да спре богослуженията, понеже няма санкция от Господ Бог. Може да се забрани достъпът на миряните до храмовете, макар че ще настане чутовен скандал. Инак, духовниците са задължени да извършват богослуженията, дори и в храмът да няма хора. Не трябва да се забравя, че според догмите на Църквата, светата Литургия, служена във всеки един храм, е проекция на Небесната Литургия, и свещенослужителите не са сами дори в празен храм.

От Църквата римската държава е наследила доктрината, че самата империя е проекция на Царството Небесно.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

В Италия мерките въпреки всичко имат някакъв ефект и новите заразени вече са свалени на 8%, докато в САЩ процентите на нови заразени през последните дни са стабилно около 40%!

Те имат ефект, ама когато отиде коньоу у рякатъ... Нали приходът от 190 милиарда евро на година от туризъм е много по-ценнен от някакви си там умрели от пневмония?!

До вчера 59 000 заразени; днес - 64 000... Всеки ден с по 5 000 - 6 000 заразени. Всеки ден с по 600-700 жертви.

Мерките са не извънредно положение, а направо военно с комендантските часове. Това са мерки. Всеки либерализъм, служещ на корпоративни интереси, е нехуманен. Има някои, които го разбират късно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Батьката засега няма да прилага драстичните мерки.  Има си собствен подход.. Обаче като се появил някакъв си негодяй, дето бил в контакт с 350 човека батьката го изнамерил с милицията и го възпрял. А неговите здрави хора дори и без особена помощ или не заоболи , или на крака изкарали вирусчето.. За сега стария комунист няма намерение да спира производствата и да блокира обществото.

 

 

Цитат от батката: "Психопатия началась, коронавирус, ето вот ... какой то психический дом устроили из планетъй ...."

 

Редактирано от tantin
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...